en de kleine k De grote Prestigieus programma voor echte fijnproevers Moederdag Marnixring: Jazzkwartet met barbecue na Groot Brahmskoncert te Dendermonde Proficiat voor Jeugd en Muziek Dendermonde Koninklijke Harmonie Al Groeiend Bloeiend offreert aperitiefkoncert Muziekhappening in Sint-Niklaas 12 - 9.5,1986 - De Voorpost Festival van Vlaanderen - Dendermonde Wie vorig jaar als muziekliefhebber verwonderd opkeek toen hij het programma van de De Westvlaamse klavecinis- «historische stad Dendermonde» in het kader van het Festival van Vlaanderen inkeek, te Carinne Verhenneman zal nu wellicht zijn ogen niet kunnen geloven bij het doornemen van de lijst met de geeft op maandag is au- geplande muzikale aktiviteiten. Luc Van Den Broeck, organist van de Grembergse gustus een klavecimbelreci- Sinte-Margaretakerk en leider van het Koperensemble Religioso, schuwt echter de tal op het Stadhuis. Zij ver- uitdaging en het risiko niet. Toch blijft het bewonderenswaardig wat hij in korte tijd in tolkt er werk van Fresco- het Dendermondse op muzikaal gebied wist uit de grond te stampen. baldi, Froberger, Couperin, »r J.S. Bach en zonen. Vong jaar trad Dender- zullen, naast referaten, ten- gast was met een kerstkon- deelnemers aan de Inter- monde voor het eerst toe tot toonstellingen en kursus- eert. nationale Zomerkursus de grote festivalfamilie van sen, ook een zestal recitals Gent en Historische Steden, en koncerten plaats vinden. mm-y;:*? Het presenteerde een tame- Op woensdag 13 augustus voor Oude Muziek verzor gen op woensdag 20 augus tus in de Sint-Egidiuskerk het slotkoncert van deze cyclus. Hoewel de publieke belang stelling niet altijd bevredi- Claude Bolling. De voorj a&rs-aperitiefkoncerten van Marnixring Dender monde Ros Beiaard worden volgende zondag afgesloten met een optreden van de jazzformatie Dirk De Caluwé, Mare Matthijs, Mare Roosendans, Frank Coppieters. Na het konoert volgt het aperitief en, voor de liefhebbers, een barbecue. lijk uitgebreid programma koncerteert op het Dender- met musici van eigen mondse Stadhuis het en- Vlaamse bodem, maar van semble Pandora van Philip- eerder ongelijke kwaliteit, pe Malfeyt met een pro gramma dat gewijd is aan Alexander Utendals (ca. gend was, toch werd het 1543/45 - 1581) «Froeliche initiatief door velen naar newe Teutsche und Frant- waarde geschat. Door aller- zoesische Lieder» uit 1574. lei tribulaties, waarop we Stadsbeiaardier Pierre De later nog wel hopen terug Smedt verzorgt op 15 au- te komen, wordt het pro- gustus een beiaardrecital gramma-aanbod dit jaar gewijd aan oude meesters, duidelijk opgedeeld in twee Op zaterdag 16 augsutus grote delen: een eerste serie krijgen we een aantal reci- kreeg het epiteton «Koncer- tals op historische orgels ten en recitals in het kader door Johan Huys, Luk Bas- van de Internationale Zo- tiaens en Edward De Geest, merkursus voor Oude Mu- Dit tijdens de orgelekskur- ziek» mee, die dus duidelijk sie «Van Peteghemorgels in niet doorgaat in het kader Vlaanderen». Er wordt van het Festival van Vlaan- door deze drie organisten deren. Deze cyclus loopt gekoncerteerd in Aspelare, van 13 tot en met 20 augus- Sint-Lievens-Houtem, Sem- tus. Een tweede serie vor- merzake, Gent en Zele. Een men dan de negen koncer- autocar brengt de muziek- ten in het kader van het liefhebbers naar de ver scheidene koncertplaatsen. van Stölzel, Fasch, Vivaldi, Telemann en Wolff kunnen Festival van Vlaanderen, Over het hoe en het waarom Muziek van deze opdeling hopen we Graun, u later meer te informeren. In deze bijdrage beperken we beluisteren op zondag we ons tot de grote kracht lijnen van beide cycli. Internationale Zomerkursus Oude Muziek 17 augustus in de Begijn hofkerk. Deze muziek wordt uitgevoerd door het ensemble Con Bassone, de opvolger van het vroegere Kwintet der Jakobijnen, Tijdens deze achtdaagse Zo- dat een paar jaren geleden merkursus Oude Muziek nog Dendermonde te Organizator Luc Van den Broeck (arch.). Festival van Vlaanderen In het kader van het Festi val van Vlaanderen organi seert Dendermonde niet minder dan negen koncer ten dit jaar. Niet meer uit sluitend muzikanten van eigen bodem maar een rijke verscheidenheid en een aanbod van gegarandeerde kwaliteit, zelfs van wereld- vedetten (al lijkt dit laatste woord ons niet zo best op zijn plaats in deze kon- tekst!). De reeks opent op vrijdag 29 augustus met het Colle gium Instrumentale Bru- gense en het Westvlaams Vokaal Ensemble o.l.v. Pa trick Peire; de solisten tij dens dit 'koncert zijn so praan Lieve Maertens, alt Dina Grossberger en orga nist Johan Huys. De Nederlandse orgelvir tuoos Ton Koopman ver zorgt op woensdag 3 sep tember een recital in de Sint-Egidiuskerk. Dirigent Dirk Vermeulen en zijn Kamerorkest van het Gentse Koninklijk Mu ziekconservatorium zijn in de Abdijkerk te gast op maandag 8 september vio liste Mia Vandewiele is so liste tijdens dit koncert. Solocantates uit barok en rococo zijn te beluisteren in de Sint-Egidiuskerk op za terdag 13 september. So praan Greta De Reygere en het befaamde Telemann Consort zorgen voor de uit voering. Een absoluut hoogtepunt krijgen we in het Stadhuis op donderdag 18 september met het klavecimbelrecital door Gustav Leonhard, een autoriteit op wereldvlak op dit instrument. Jos Van den Borre en zijn Koor Cantabile verzorgen op woensdag 24 september een koncert met werken voor koor en basso conti nuo en a capella koorwer ken van o.m. C.Ph. E. Bach en J. Chr. Fr. Bach. Gregoriaanse gezangen uit gans het kerkelijk jaar worden op zondag 28 sep tember gezongen door de Scola Gregoriana o.l.v. Ro ger Deruwe. Dit koncert heeft plaats in de Onze-Lie- ve-Vrouwekerk. De befaamde Salzburger So listen o.l.v. Luz Leskowitz vertolken samen met pia niste Maria Sprimont een programma met komposi ties van Mozart en Schubert op vrijdag 3 oktober in het Stadhuis. Het laatste koncert van de ze prestigieuze festivalserie wordt een orgelrecital. Or ganist Kristiaan Van Ingel- gem vertolkt op zondag 5. oktober een programma met muziek rondom Marcel Duprez. Een programma om melo- manen te doen watertan den! Wij komen hierop later nog wel terug. Wie nu al meer informatie wil, kan terecht bij de Dienst Kui tuur en Toerisme, Stad huis, Grote Markt 1 te Den dermonde, telefonisch op nummer 052/21.39.56. L. Uitvoerders Het Jazzkwartet ontstond in 1977 na een rondreis door de Verenigde Staten met het Vlaams Jeugdor kest o.l.v. Frederik De vree- se. Sindsdien volgden op tredens op de jazzfestivals van Middelheim en Gent- brugge, werden opnamen gemaakt voou BRT-radio en -televisie en voor de NCRV. Ze werden laureaat van het jazzconcours te Hoeilaart en kaapten de eerste prijs weg te Duinkerke. Als eni ge Vlaamse jazzformatie koncerteerden ze op 13 de cember '85 op het Konink lijk Paleis te Brussel. Vori ge zaterdagmiddag waren ze nog te beluisteren op BRT-radio met de «Suite voor fluit en piano» van Claude Bolling, het num mer dat ze ook in het Pand tijdens dit aperitiefkoncert zullen uitvoeren. Het jazzkwartet bestaat uit pianist Mare Mattijs, fluit- tist Dirk De Caluwé, per- kussionist Mare Roosen dans en bassist Frank Cop pieters; muzikanten die .hun sporen verdienden in 'het «ernstige» genre maar diep in hun hart ook een betengrijke plaats behiel- den-YQor de jazzmuziek. Mare Matthijs behaalde tal rijke Eerste Prijzen aan de conservatoria te Gent en ook het Hoger Diploma voor piano. Hij werd Tenu- to-laureaat. Als assistent voor piano en kamermu ziek is hij aktief aan het Gentse conservatorium, eveneens als docent voor jazzmuziek. Hij is als jazz pianist een vaste kracht in het klein combo van Etien- ne Verschueren. Hij maak te opnamen voor talrijke buitenlandse radio- en TV- stations. Dirk De Caluwé studeerde aan het Antwerpse conser vatorium, waar hij o.m. een Hoger Diploma voor fluit en een Eerste Prijs harmo nie behaalde. Hij geeft les te Lokeren en is fluittist in het BRT-Filharmonisch Or kest. Hij is als assistent ver bonden aan het Antwerpse Conservatorium. Mare Roosendans behaalde Eerste Prijzen voor contra bas en slagwerk te Gent. Hij is leraar aan verscheide ne muziekakademies in de streek. Hij is een veel ge vraagd muzikant in diverse vooraanstaande orkesten, zowel klassiek als modern. Frank Coppieters behaalde een Hoger Diploma voor contrabas, was lid van het BRT-Filharmonisch Or kest. Thans maakt hij deel uit van het Maurice Aerts Baskwartet en is hij ook solist bij het Collegium In strumentale Brugense van Patrick Peire. Hij geeft les aan de conservatoria te Gent en te Brugge en ook te Gentbrugge. Programma Tijdens dit aperitiefkoncert speelt het jazzkwartet de «Suite voor fluit, piano, bas en slagwerk» van de Franse Amerikaan Claude Bolling. Deze komponist schreef verscheidene suites voor in strumenten en jazztrio, In deze kompositie is een groot gedeelte van de parti tuur volledig uitgeschre ven maar er zijn ook frag menten waarin de instru- mentisten him hart kun nen ophalen in improvisa ties. Kenmerkend voor deze suite, die indertijd opgedra gen werd aan de wereldbe roemde fluittist Jean-Pierre Rampal, is het samengaan van barokke en jazzelemen ten. Een prachtige kompo sitie! Als tweede nummer op het programma van dit aperi tiefkoncert speelt het jazz trio een swingende impro visatie op standards uit de jazz. Wie ook maar enige jazzy interesse heeft, zal hier beslist heelwat tenia's herkennen uit de jazzlitera- tuur. Organisatie Dit aperitiefkoncert van Marnixring Dendermonde Ros Beiaard is het laatste in de serie voorjaarskoncer- ten. Het heeft plaats op zon dag 11 mei om 11 u. in Ga lerij Het pand, Oude Vest 16 te Dendermonde. Rond 12 uur wordt het aperitief geserveerd, waarna er mo gelijkheid bestaat tot gezel lig samenzijn met en rond de barbecue vanaf 12.30 u. Toegangsprijs voor het koncert (aperitief inbegre pen) bedraagt 120 fr., voor studenten 60 fr. en voor houders van een +3-pas 100 fr. Wie deelneemt aan het barbecuefestijn betaalt hiervoor 300 fr. (1.) Op zaterdag 10 mei, morgen dus, heeft er om 20.30 uur een groot Brahmskonoert plaats in de stedelijke Sporthal te Appels. De uitvoerders zijn het Simfonieorkest van het Koninklijk Muziekconservatorium Gent met 63 uitvoerders onder de leiding van de bekende violist Rudolf Werthen en met als solist de pianist Johan Duijck. Op het programma staan de «Akademisohe Festouvertüre in c klein, opus 80», het «Conoerto voor piano en orkest nr. 1 in d klein, opus 15» en de «Simfonie nr. 1 in o klein, opus 68», uiteraard van Johannes Brahms. Dendermonde. Dit keer bleef de jeugd echt stilletjes en met een en al aandacht luisteren (bv) Dendermonde. Het Kempens Jeugdorkest liet zich van zijn beste zijde zien (bv) Naar aanleiding van de pa rochiefeesten brengt de Ko ninklijke Harmonie Al Groeiend Bloeiend uit Aalst op de parking van de Sint- Martinuskring in de Zon- nestraat te Aalst op zondag 11 mei een avondaperitief- koncert. Onder leiding van de dirigenten Leon Van den Bossche en Mark De Cock speelt de harmonie vanaf 18.00 uur een aantal beken de en minder bekende melo dieën. Op het programma onder meer een «introduc tion», Choral, Love Prayers, Belgische natie, Land van de Glimlach en natuurlijk ook marsmu ziek, waarbij zelfs een pre mière zit. De toegang voor het koncert is gratis. Het voorlaatste koncert op de agenda van de Jeugd en Muziek Dendermonde werd er één van hoogstaande kwaliteit. Het Kempische Jeugdorkest gaf het beste van zichzelf weg. Alvorens het konoert te laten starten, maakte voorzitter van Jeugd en Muziek Marcel Defleur het publiek erop at tent dat men absolute stilte eiste. Het bestuur van Jeugd en Muziek was vast beraden om «op te treden» tegen eventuele lawaaima kers. Op de programmabro chure stond ook ons artikel van 28-2 afgedrukt. Hierin haalden we uit naar de jeugd die Jeugd en Muziek misbruikte, als visitekaart je om eens duohtig de bloe metjes buiten te zetten. Blijkbaar hebben de jonge ren de boodschap dan toch gesnapt want het koncert is buitengewoon goed verlo pen. Het anders zo praat grage publiek toomde zich deze keer in tot een enkel woordje en een zeldzame lach. De dirigent had dan ook alle lof voor dit luister- bereidwillige publiek. Een bi8nummer kon er evenwel niet af. Toch geven wij niet alle lof aan het publiek maar zeker ook aan het Kempische Jeugdorkest dat werkelijk een prima koncert gaf. Wellicht speel de deze klasse ook een rol in de aandachtzaamheid van het publiek, ondanks het klassieke repertoire. Van bij de aanvang viel de spiri tualiteit van dirigent Valè- re Lenaerts meteen op. Dui delijk -te zien van bij het eerste nummer waren de volwassen kapaoiteiten van het Jeugdorkest. Begeleid door het Jeugdor kest traden tijdens het tweede nummer twee solo- fluitisten naar voor, even als de solo-klarinetist pres teerden zij voortreffelijk. Kwalitatief piekfijn! Met het volgende konoert op 25 juni in het K. Athe neum, Zuidlaan, zet Jeugd en Muziek een punt achter hun lustrumjaar. Dit willen ze doen met de Dender mondse jazzformatie «The Jeggpap N.O. Jazzband». We hoeven u allioht niet te vertellen dat dit een klasse konoert zal zijn. (bob) Uitvoerders Nadat vorig jaar, op 21 au gustus, in de Sint-Egidius kerk van Sint-Gillis het Ka merorkest van het Konink lijk Muziekconservatorium Gent te gast was tijdens het Festival van Vlaanderen, komt nu het Simfonieor kest van deze instelling naar Dendermonde. Dit Simfonieorkest telt 63 leden, allen studenten aan het Conservatorium. Een orkest dus dat geen routi neoptredens kan verzor gen, vermits het aantal mo gelijkheden om op te treden wel niet zo uitgebreid zal zijn. De dirigent van dit orkest is niemand minder dan. Ru- dolf Werthen, professor aan het Gentse Conservato rium en een van onze meest gereputeerde muzikale ek- sportprodukten als violist. Hij werd in 1946 te Meche- Jen geboren. Op elfjarige leeftijd vat hij vioolstudies aan en ampei* zes jaar later behaalt hij reeds het virtuo siteitsdiploma voor viool aan het Koninklijk Muziek conservatorium te Gent. Hij zet daarna zijn studies ver der aan de Muziekkapel Ko ningin Elisabeth en aan het Koninklijk Muziekconser vatorium te Brussel bij de beroemde pedagoog André Gertler. Hij ondergaat sterk de invloed van de vioolvirtuoos Henryk Sze- rung, die spoedig vol be wondering geraakt voor de jonge virtuoos en voor hem de deuren opent naar Zuid- Amerika en Mexico. Reeds vanaf 1965 neemt Rudolf Werthen met sukses deel aan internationale wed strijden, o.a. te Wenen, Am sterdam, Taormina, Na pels, Bratislava en Colmar. Hij is tevens laureaat van de "Koningin Elisabeth Wedstrijd voor viool in 1971. Naast zijn pedago gisch werk aan het Conser vatorium te Gent is hij ook een veelgevraagd solist in binnen- en buitenland, ver zorgde hij een hele resem plaatopnamen, trad hij op voor diverse radio- en T.V.- stations, speelde hij op heelwat gerenommeerde fe stivals en is hij leider van het gereputeerde kameror kest I Fiamminghi. In Ap pels dirigeert hij het Simfo- nieorkest van het Gentse Conservatorium. Pianist Johan Duijck stu deerde aan de conservatoria van Gent en Brussel waar hij in negen disciplines een Eerste Prijs behaalde als mede het Hoger Diploma voor piano en kamermu ziek. Hij is gegradueerde van de Muziekkapel Konin gin Elisabeth en verwierf als pianist de prijzen Gün- ther, Pro Civitate, Tenuto, fin in en Lefranc. Zijn voor naamste leermeesters wa ren Robert Steyaert (bij wie hij gedurende tien jaar pia no studeerde) en Peter Ca- bu8 voor harmonie, contra punt, fuga en kompositie. Hij volgde meesterkursus- sen bij Stanislav Neuhaus in Moskou en Lészló Heltay in Londen. Johan Duijck ontplooit een veelzijdige ak- tiviteit als pianist, koordiri gent en komponist. Hij is leraar piano aan de conser vatoria te Gent en te Brug ge. Hij koncerteert met het Hans Memling Trio en als solist. Sedert 1973 diri- geeiit hij het Gents Madri gaalkoor. Hij wordt jaar lijks uitgenodigd als gast- dirigent en gastdocent op internationale koorfesti- vals en dirigentenkursus- sen. Verschillende van zijn komposities werden be kroond, o.m. zijn «Lentetri ptiek, opus 1» die de pro vinciale prijs Oost-Vlaande ren bekwam voor kompo- Programma Het koncert opent met de «Akademische Festouver türe in c klein» uit 1880. Brahms zelf besohreef dit werk als «een vrolijke pot pourri van studentenliede ren - la Suppé». Maar al is dit stuk gebouwd op de me lodieën van «Gaudeaums igitur», «Wit hatten ge- bauet ein stattliches Haus» en «Was kommt dort von der Höh», een «potpourri la Suppé» is het allerminst, daarvoor is de verwerking te simfonisch, de sfeer van het geheel te gedegen! Pianist Johan Duijck is de solist in het veelgespeelde (o.m. op de Koningin Elisa beth Wedstrijden voor pia no), eerste pianoconcerto. Dit opus 15 uit 1858 is drie delig en men merkt dat het eerst als simfonie was opge zet; daarom wordt het ook wel «een simfonie met obli gaat klavier» genoemd. Na een dramatisch geladen eerste deel volgt een bijna religieus gewijd adagio, waarna als finale een rondo met prachtig tema het "ge heel besluit. De vierdelige «Simfonie nr. 1, opus 68» zou men Brahms' «Pathétique» kun nen noemen en staat als veel van Beethovens werk in deze sfeer in c. Brahms behandelt hierin de etiek van strijd en overwin ning, maar doet dit liri- scher dan Beethoven. Dit koncert wordt georga niseerd onder auspioiën van het Ministerie van de Vlaamse Gemeenschap, het Stadsbestuur van Dender monde, Dienst Kuituur en Toerisme en de Stedelijke Kulturele Raad. Kaarten kosten 120 BF voor volwassenen en 100 BF voor studenten, leden van Jeugd en Muziek en houders van een 3-pas (in voorverkoop respektievef- lijk 80 en 60 BF). Dete kaarten zijn te bekomen o]j> de Dienst Kuituur en Toei- risme, Stadhuis, Grote Markt 1 te Dendermonde of kunnen telefonisch besteld worden op het nummer 052/21.72.36. L. Het moet zondagnamiddag 11 mei (vanaf 15 u.) in de Sint-Niklase schouwburg opnieuw een manifestatie met allure worden. De jaarlijkse «happening» van de muziekakademie presenteert werk van leerlingen en leerkrachten. Er zijn koren van de partij, strijkersensemble8, een gitaarorkest, er worden werken voor twee piano's uitgevoerd, de jongste leerlingen (van de notenleerklassen) treden aan, enz. (WV)

De Voorpost | 1986 | | pagina 12