Topweek, Topdag, Topbelangstelling Weekblad van Denier iirme en Seheldestreek PEDILUX «Vuurtoren '86» al dan niet valabele lichtbaken? Twee «adviseurs» toegevoegd aan Feestkomitee Achter Meiboomplanting schuilt heel wat... KERKSTRAAT 18 AALST GEEFT MEER KOMFORT AAM UW VOETEN Schoenen in verschillende breedten Voetverzorging Steunzolen Orthopedisch maatwerk Spataderkousen Erkend door alle Mutualiteiten 1 6 32 25 001 1 6 40 25 302 Telefoon 053 21 59 23 De Voorpost .11-31 F Organisatie van de Jaarbeurs Aalst. In de Molenstraat werd een meiboom geplant (a) Voor de derde maal werd "aan 't Spieken", Botemeik- straat, de meiboom geplant. Weer mooier dan vorig jaar. Werk van Kamiel en Pieken die er hun ganse winter aan besteedden. Een pronkstuk dat door stoere mannen aangedragen werd, begeleid door de trompetters en drumband van KSA Sint-Martinus. Meiboomplanting betekenisvol Pater Rik De Gendt s.j. be- j lichtte voor heel wat belang stellenden van Horebekeveld, Botermelkstraat en Dewaco- j blokken en in aanwezigheid van o.m. senator Maurice De Kerpel en schepen Juliaan aan zijn derde werkjaar toe is. Wat we indertijd schoorvoe tend begonnen zijn, is dus geen bevlieging of een overbo dige struktuur gebleken, "'t Spieken" is momenteel nog moeilijk weg te denken uit de ze buurt. Heel vlug zijn wij door de mensen van hier als "goede buren" aanvaard. Me- Aalst. De leden van de middenstandsraad hebben er blijkbaar alle moeite mee om de meiboom recht te trekken \(a) Vinck de dubbele betekenis van deze meiboomplanting. Aan de ene kant betekent dit een stevige aansluiting met j een aloude traditie in dc Bo termelkstraat, waar het Spie ken van toen en de jaarlijkse meiboomplanting getuigden van een bloeiend buurtleven. Oudere bewoners kunnen ons daar uren over vertellen. En meer dan dat: ze zijn niet bang om zich vandaag opnieuw in te zetten en ervoor tc zorgen dat ook deze meiboomplanting waardig verloopt. Daar zijn we erg blij mee. Van de andere kant bete kent deze derde meiboomplan ting dat ons Buurthuis reeds de onder impuls van onze maatschappelijk werker Stef Muylaert en van talrijke vrij willigers is de werking stilaan utgegroeid tot een echt "dien stencentrum", zoals het buur- thus trouwens officieel ook heet. Het is een centrum: niet al leen omdat het middenin deze buurt ligt of een aantal dien sten bundelt, maar ook en vooral omdat iedereen, wie hij of zij ook is, er terecht kan en omdat het mensen samen brengt. In die zin bewijst 't Spieken ook veel diensten, van akute krisissituaties tot een eenvoudige en gezellige bab bel. We vinden beide belang rijk. Drie jaar is niet veel, maar het is toch al iets. We zijn zeker voor een stuk door onze kinderziekten heen. En we wil len blijven doorgaan. Omdat we denken dat wat we kunnen doen, de moeite waard is. En ook omdat wij het zelf graag doen. Een vleugje historiek Vóór de eeuwwisseling was er één straat die Aalst met de Schelde verbond. De Binnen straat, een kasseiweg. Deze straat stond in verbinding met de Baasrode-Pontweg, later Botermelkstraat genoemd. "Pontweg" bestaat trouwens nog even verder in Herdersem. Deze straat was eerder schaars bewoond. Meestal door land bouwers die zelf kamden, bo terden. Vandaar... Anderzijds was er ook een aardeweg van 3 meter breed die naar het vroegere klooster "Ten Rozen" leidde. De "R3- zendreef'. Tussen 1900 en 1960 werden heel wat huizen gebouwd langs de Botermelkstraat en de Ro- zendreef. Vanaf 1960 zien we dan ook dat Aalst langzamer hand langs deze kant van de stad buiten zijn schoenen aan het groeien is. De buitenwij ken groeien zienderogen en de nieuwe straten en huizen schie ten als paddestoelen uit de grond. In 1971 werd in de Rozendreef de eerste apparte- mentsblok met 46 appartemen ten bewoond. Doorheen de ja ren werd door de S.M. Dewa- co verder gebouwd tot in 1984. Op dit ogenblik zijn er 232 appartementen bewoond. Vanaf mei 1978 werd de wijk Horebekeveld aangelegd en gebouwd door de S.M. van Goedkope Woningen. In to taal zijn er meer dan 400 wo ningen voorzien, waarvan er al zo'n 260 bewoond zijn. Enkele cijfers De Sint-Paulusbuurt telt 3054 inwoners in 1029 wonin gen of gemiddeld 2,9 personen per gezin. In de sociale woonwijk "Ho rebekeveld" wonen 1121 per sonen in 260 woningen of 4,25 personen per gezin. En er zijn nog 150 woningen in aanbouw. In de appartementsblokken Dewaco aan de Rozendreef wonen 440 personen in 232 appartementen of 1,9 perso nen per gezin. Historiek van de werking In Aalst bestaat al sinds ja ren een Teledienst-werking in het centrum van de stad. Een dienst die geen onbekende meer is. Zij heeft een vrijwilli- gerswerking uitgebouwd en heeft een stevige reputatie wat betreft sociale dienstverlening. Het is nu een kleine drie jaar geleden dat TD aangesproken werd door mensen van de pa rochie Sint-Paulus. Zij signaleerden aan TD verschillende (en dringende) problematieken, verschillende gezinnen die financieel in de rats zaten of sommigen zelfs figuurlijk maar ook letterlijk in de kou zaten. Teledienst was met veel entoesiasme bereid om te gaan helpen. Drie vrij willigers gingen een avond in de week zitavond houden in de pastorij van Sint-Paulus. Op vallend was ook dat de mensen van de rechteroever de stap niet zetten naar 't Centrum over de ring en over 't water. De vraag bleef groeien en de noodzaak drong zich op om een permanente werking uit te bouwen... een BTK-projekt... een eigen huisvesting... een huis, dat de naam 't Spieken kreeg. Het huis werd aange kocht door de v.z.w. Diensten centrum Aalst R.O., die het huis beheert en verhuurt aan de diensten van sociaal nut. Werking in 't Spieken Drie diensten vonden er on derdak: Teledienst, Centrum voor levens- en gezinsvragen en 't Nest. Teledienst bouwt er zijn werking uit op de rechteroe ver, zoals in de Withuisstraat. Het krijgt er de supplementai re dimensie buurtwerking bij. Het "Centrum..." heeft er de zelfde werking .als in de Wit huisstraat doch bereikt er een ander publiek en "'t Nest" zorgt voor naschoolse begelei ding van kinderen met opvoe- dings- en leermoeilijkheden. Men werkt er evenwel niet buurtgericht. En sinds oktober organiseert de Christelijke Mutualiteit er elke maandag de uitbetaling aan haar leden. Het waren trouwens (voorlo pig) de enige die positief rea geerden op de rondvraag naar alle mutualiteiten toe. De buurt en haar bewoners Wat de buurthuiswerking betreft richt zij zich op de onmiddellijke buurt die de Sint-Paulusparochie om schrijft. Hierbij vallen vier sektoren op: - de oude buurt - de nieuwe straten - de wijk Horebekeveld - de appartementen van de Rozendreef. De aandacht richt zich voor namelijk op de wijk Horebe keveld en de appartementen van de Rozendreef. Hier kon- stateert men (maar laten we niet veralgemenen en de nodi ge diskretie, voorzichtigheid in het oog houden): een hogere werkloosheid, vrij veel vervan gingsinkomens, ÓCMW-kliën- teel, veel onregelmatige ge zinnen, weinig of geen dienst verlening ter plaatse, niets van jeugdwerking, vrij veel men sen met financiële problemen en overwegend "arbeiders". Buurthuiswerking Al van in het begin was het duidelijk dat een andere, rui mere aanpak (dan enkel die van de metodiek hulpverle ning) zich opdrong. De drem pel moest naar omlaag, ver schillende personen waren hier gemeenschappelijk en gekon- centreerd, veel achtergrondin fo bleek nodig, het algemeen gevoel bij veel mensen in de buurt van "laissez passer" moest omgebogen worden tot een positieve (strijdvaardige) levenshouding. Er moest te vens aan de jeugd worden ge dacht -zij zijn de toekomst. Er moest aan een mentaliteits verandering gewerkt worden... Elementen die om een rui mere metodiek vroegen, die van buurthuiswerking. Deze roep vanuit de sektor hulpver lening werd nog versterkt door andere externe faktoren: ten eerste andere sociale diensten die verschillende problematie ken in de buurt onderkenden, ten tweede - en niet in het minst belangrijk - bleek dit uit de vele kontakten die we heb ben met mensen uit de buurt. Buurthuis 't Spieken Buurthuis 't Spieken werd entoesiast onthaald en men zag wel iets in de werking die men "buurthuis 't Spieken" ging noemen. Heel plezant was het te ont dekken dat men het Spieken niet zag als een vreemde dienst die daar gedropt is. Zoals uit uitspraken van mensen blijkt: "'t Spieken dat is iets van ons". 't Spieken werd er geaccep teerd en het vertrouwen groei de, toch een heel belangrijk iets voor een buurthuiswer king. Heel belangrijk voor de leefbaarheid van een buurt huiswerking is dat je meeleeft met wat in de buurt leeft. Het zou verkeerd zijn grootse pro- jekten op te zetten. Je moet luisteren naar wat mensen zeg gen, er op inspelen, motiveren en samenwerken. Niet in het minst belangrijk is het kontakt zoeken en hou den met mensen uit de buurt bijv. via het wijkkomitee, deelnemen aan manifestaties die plaats vinden in de buurt,... Een tweede belangrijk ele ment is mensen betrekken bij de werking en samen met die mensen de werking bepalen. Daarvoor gebruiken we die dikwijls informele kontakten, maar komen we ook maande lijks tesamen met een groepje mensen (personen die aktief zijn in de verschillende wijkor- ganisaties), we werken ook met kontaktpersonen... Los van deze elementen (die we verre van volledig opsom den) is de buurthuiswerking onder te verdelen in: eigen aktiviteiten (met ondersteu ning van andere wijkorganisa- ties), aktiviteiten in samenwer king met andere organisaties uit de buurt en koördinerende funktie tussen de verschillende bestaande buurtorganisaties, waarbij we ook werken om andere vormen van dienstver lening hier in de buurt te be trekken. (L.H.) Het aprilnummer van Unesco Koerier is volledig gewijd aan de oceanen en de oceanogra fie. Liefst 71ffc van het aardop pervlak is met water bedekt en de zeeën zijn voor ons een even grote onbekende als het heelal. Unesco Koerier is een uitgave van de nv Internatio nale Drukkerij en Uitgeverij Keesing, Keesinglaan 2-20 te 2100 Deume. Een jaarabonne ment kost 475 fr voor 12 num mers en een los nummer kost 60 fr. Het «Vuurtorenprojekt» in de Keiaershallen blijft ook na de opening: die eerder in mineur verliep de belangstelling was matig, het stadsbestuur minimaal vertegen woordigd, de minister afwezig en het «kamp» van projektleider René Van Gij se gem onbewoond zorgen voor diskussies allerhande. Deels over het inhoudelijke waarbij men de hele gamma te horen krijgt van buitenge woon, innoverend, kreatief over alle tussentinten naar ridikuliserend en onbegrijpend. Maar niet minder over de modaliteiten, over het tot stand komen van dit gebeu ren waarachter het bestuur van het Kultureel Centrum naar ons werd gezegd zich eerder schoorvoetend heeft opgesteld na belofte dat een deel van de gespendeerde som van 300.000 fr naar de stadskas zou terugvloeien waarover men eerder zijn twijfels heeft. Mensen die op hetzelfde ogenblik de prestatie van Cantate Domi no met de «Hoge Messe» van Bach bijwoonden zagen een schril kontrast met aan hen wordt gespendeerd die dan toch volwaardige am bassadeurs van Aalst zijn tot in andere kontinenten en wat men voor «Vuurto ren» over heeft. Over wat de projektleider «happenings, environnementen, perfor mances, konstrukties e.d m.» noemt, stellen velen zich vragen. Positief alles zins de foto's van de gese- lekteerde kunstenaars bij de ingang, daarenboven kreatief gepresenteerd. In de oude spektakelzaal kan men verder een zand vlakte bekijken, een cité- huisje op een kar dat door een boerepaard wordt bin nengebracht, een eindeloze éénmansgang en dergelijke meer. Centraal in de nieuwe zaal staat het kamp Van Gijse- gem met grafisch werk als blikvanger, een lijkkist, uiteraard gitzwart waarin men diaprojkties kan mee maken, een soort prauw met erop altaar kleden en priesterklederen en een uit gebreide woon- en slaapmo gelijkheid. Verder een «lichtekooi» in buizen, een buizeninstallatie om Amy- lumdampen uit het stads centrum te leiden, een pira mide met honderden tafels, een vliegend huis en ook nog koffietorens met hon derden fluitketels. Alleen «kunst» Bij haar openingstoespraak citeerde kuituurschepen Borms de hogepriester van de abstrakte kunst Michel Leuphor die stelde dat er geen nationale noch prole tarische kunst bestaat doch enkel gewoon «Kunst» «Es gibt nur Kunst». De sche pen beklemtoonde geen waardeoordeel te willen uit spreken over «Vuurtoren» maar zegde dat zijzelf, de Vervolg op blz. 2-3 Raad van Bestuur van het Kultuureel Centrum verantwoordelijk voor de programmatie en de advise rende kommissie voor ten toonstellingen him entoe siasme putten uit het stevig gefundeerd werkdokument van René Van Gijsegem, een kreatief man die het allerminst aan lef ontbreekt en die duidelijk verder kijkt dan naar «Vuurtoren '86». De schepen hoopt dat men zich niet zal vast pinnen op één facet van het artistieke doch dat deze eer ste «Vuurtoren» die «86» meekrijgt aan een repetitief karakter toe is. In serene sfeer zullen de modaliteiten voor een volgend projekt worden besproken met alle betrokkenen. «Op afstand van de pers». Bij het projekt hoort een keurige brochure waarin U meer verneemt over de be doeling die bij het projekt voorzit en over de mensen die er aan deelnemen. Het is allemaal nog te bekij ken (gratis toegang) in de beide zalen van de Keizera- hallen tot en met zondag 23 mei. Elke dag van 14 tot 19 u. Mogelijkheid tot geleid bezoek mits voorafgaande- lijke vraag aan de Dienst Kuituur, Kattestraat 33, 053/77.11.11, toestel nr. 245. lh Raadslid Danny Denayer (VU) «hoe houdt U het vol?» vroeg hem schepen De Maght interpeleerde andermaal. Deze keer over een «putsch», een machtsgreep van de schepen van Middenstand waarbij uit de stedelijke middenstandsraad die reeds lang aast op de organisatie van de Jaarbeurs (de spektakels dan uitgezonderd) twee «adviseurs» zouden zijn bijgevoegd bij het Feestkomitee. Denayer heeft daarbij vragen over hun «medewerking», over hun eventueel stemrecht en over hun «bekwaamheidsprofiel». Spektakels afschaffen? de spektakels best kunnen ge- de dat een jaarbeurs intrinsiek Denayer stelde dat de gemeen- "bs* worden waardoor zowel een middenstandsgebeuren is, teraad het Feestkomitee be- de deelname als de toegangs- waarbij de Middenstandsraad perkte tot 30 leden en dat het Priis zouden kunnen worden een eigen inbreng wil hebben, aan de gemeenteraad is er afgezwakt. Daarom voegde het College eventueel leden aan toe te voe- Niettegenstaande de stemming twee middenstanders bij het gen. Wat dan volgens interpel- 'n bet Feestkomitee waarbij Feestkomitee. Het zijn noch lant wel de verhoudingen in slechts 5 leden voor het bijvoe- «adviseurs» noch «kontro- het Feestkomitee zouden wij- 8en van adviseurs waren bij 11 leurs», noch «betuttelaars». Ze zigen. Die twee adviseurs zou- tegenstemmen en 8 onthoudin- hebben er geen stemrecht in en den trouwens mensen zijn zon- 8en- «Hoe is dat allemaal mo- vertolken er enkel de visie van der ervaring in de materie. gelijk?» vraagt Denayer zich de Middenstandsraad. Van Ook de Middenstandsraad zelf scheeftrekken van de verhou- eou er niet gelukkig mee zijn Een middenstandsgebeuren dingen is dus geen sprake. De vermits die van mening is dat Burgemeester Uyttersprot zeg- bedoeling van het stadsbestuur is enkel te komen tot een sa menwerking. Waarom geen vier? Maar Denayer vindt dat de verhoudingen wel scheefge trokken zijn. De twee toege voegde personen zijn immers twee leden van de huidige meerderheidspartijen. Als men er toch mensen wilde aan toevoegen waarom dan ook niet een SP-er en een VU- man. En verder vraagt Denayer of dit alles geen aanslag is op het beleid van schepen Juliaan Vinck. «Het voorstel komt niet van het college, wèl uit de Midden standsraad die zelf de twee personen in kwestie aanduid de» zegt de burgemeester. de vraag van F D'Hondt of het Feestkomitee éénparig achter de beslissing van het college stond, repli ceert de burgemeester dat dat komitee niet te stemmen heeft over een door het college ge nomen beslissing. En op de vraag van Eddie Monsieur of het Feestkomitee met het toevoegen van de twee leden akkoord gaat, antwoordt de burgemeester «sommigen wel, anderen niet. Zoals steeds trouwens». «Er is alleszins misnoegdheid» zegt Edgard Hooghuys en De nayer voegt er aan toe dat men beter rust gelaten had, waar rust was. LH Dossier '"t Spieken" sial 'taf" V"" de kuns,werkm he' '«""orenproiekl. Inderdaad nogal kontrover-

De Voorpost | 1986 | | pagina 1