!l Projekt beschermd-wonen nadert voltooiing «Inplanting van kerncentrale in Doel was foute keuze» Stekene opende unieke Reinaertboeken-tentoonstelling MET U ^ERK VOOR UERK VZW Volwassenenwerking regio Lokeren Opnieuw KWB-Spel zonder Superstars op Heiende Lokeren - m t De Voorpost - 9.5.1986 - 7 Naast bestaande vormen van begeleid-wonen had Lokeren dringend nood aan een of andere vorm van beschermd- wonen. Onder impuls van een stuurgroep bestaande uit vrijwilligers startte men eind 1984 met de uitbouw van een projekt beschermd-wonen voor 20 licht-mentaal gehandi capten gespreid over 4 woonentiteiten binnen de regio Lokeren. Momenteel zijn 3 van de 4 woonentiteiten gerealiseerd. Het vierde huis zou nog dit jaar opgestart worden. Bloedgiften in Sint-Niklaas. Marcello De Puysseleyr werd gelauwerd voor haar 160 bloedgiften (Iv) ItlSELt Sinaai. De ponyklub kreeg een nieuw vaandel en dat werd tijdens het voorbije weekend gewijd tijdens de openluchtmis op Duizend Appels (Iv) Historiek Begin 1983 wist men in het M.P.I. De Hagewinde dat een verlaging van het aantal opna meplaatsen moest doorge voerd worden. Anderzijds was er vanuit de Hagewinde reeds herhaaldelijk vastgesteld dat er een nood was aan opvang voor volwassenen. Vandaar groeide de idee om deze «be dden» niet zo maar te laten verloren gaan, doch een pro jekt op te zetten voor volwas senen. Aangezien de V.Z.W. Zusters van Liefde dit niet alleen wen sten te dragen, en aangezien ze dit zelfs op langere termijn wilden «overdragen», werd er een beroep gedaan op VZW's die in het Lokerse ook aktief waren in de welzijnssektor: VZW Honingraat, VZW Sprokkel, VZW Thuis, 't Zeel, VZW De Klink. Zo kwam het dat in 1984 een stuurgroep, bestaande uit vrij willigers, van start kon gaan met de uitbouw van het eigen lijke projekt. Doelgroep De Volwassenenwerking wil de zorg opnemen voor het wo nen van 20 jongvolwassenen en volwassenen die dit alleen niet aankunnen omwille van hun verstandelijke en sociale beperktheid. Het wonen dat de Volwassenenwerking wil realiseren is een gemeern schapswonen waarbij de bewo ners het wonen en leven met elkaar delen. Op die manier wordt de bewo ner beschermd tegen het drei gend gevaar aan de rand van de maatschappij te belanden. Hij kan immers zeer moeilijk opboksen tegen de zware kon- kurrentie op de arbeidsmarkt; binnen een ingewikkeld admi nistratief netwerk geraakt hij vlug verstrikt, hij kan zich ver baal niet zo sterk en weerbaar opstellen en beheerst veelal onvoldoende de sociale ge dragsregels en betekenissen daarvan. Men zou het dus een beschermd gemeenschapswo nen kunnen noemen waarbij het aksent wordt gelegd op verdere ontwikkeling, groei in zelfstandigheid en individuele ontplooiing. Om te kunnen worden opge nomen in het projekt moet de kandidaat-bewoner een zekere binding hebben met Lokeren of omgeving. Integratie Omdat men zo integrerend mogelijk wil werken heeft de stuurgroep geopteerd om kleinschalig te werken. De opvang van 20 mensen zal gespreid worden over 4 hui zen. In deze huizen worden verschillende begeleidingsvor- men gehanteerd. Voor alle huizen wordt van de bewoners verondersteld dat zij werken of een bezigheid bui tenshuis hebben. De bewoners die niet in het gewone of be schermde arbeidscircuit zijn ingeschakeld kunnen met vrij stelling van stempelkontrole terecht in VZW Sprokkel waar ze dan onder begeleiding her stelwerk uitvoeren aan kleding en meubilair. Op die wijze le ren zij een aantal vaardighe den, handigheden en technie ken en zij verrichten nuttig werk waarin zij zelf voldoening kunnen vinden. Een belangrijke taak van de begeleiding is ook het werken aan de betrokkenheid van de bewoners op de buurt, het ver enigingsleven, de kennissen kring, werkkring, familie banden... Begeleidingsvormen Eerste huis (Zele) In november 1984 werd het eerste huis geopend. Hier wo nen 5 mensen (momenteel 2 mannen, 3 vrouwen) met quasi permanente begeleiding. Drie begeleiders werken in een beurtrolsysteem om elke dag van kort na de middag tot de late avond de nodige onder steuning en leiding te bieden. Behalve 's zondags overdag is er heel het weekend één van de begeleiders aanwezig. De bewoners hebben elk hun privé-kamer, de rest van het huis en tuin worden gemeen schappelijk gebruikt en onder houden. Tweede huis (Lokeren) In september 1985 konden in het 2' huis bewoners hun in trek nemen. De begeleiding gebeurt hier door 2 gezinnen op vrijwillige basis. Het gebouw is zo ingericht dat de beide gezinnen een aparte woning hebben. De vrijwilli gers zijn bereikbaar, maar de bewoners zullen iets zelfstandi ger moeten kunnen leven. De begeleiding is dus meer een aanbod. Derde huis (Daknam) Eind november 1985 ging dan het derde huis van start in Daknam. Hier kunnen een 4- tal bewoners opgevangen wor den in een huis waar een echt paar inwonend voor de bege leiding instaat. Het gezin heeft een aparte woonblok. De bewoners heb ben elk een eigen kamer. Keu ken en een deel woonruimte zijn evenwel gemeenschappe lijk. Aangezien de bewoners duidelijk minder zelfstandig zijn is de begeleiding hier on onderbroken aanwezig en be heert het gezin de totaliteit van de woning. Vierde huis Dit jaar hoopt men het 4® en laatste huis op te starten. Hier wil men een woonvorm kreê- ren voor 6 bewoners. De begeleidingsvorm zal af hankelijk gemaakt worden van de kandidaat-bewoners die zich hiervoor aanmelden. Struktuur De werking van de huizen wordt natuurlijk meebeleefd, gestimuleerd en meebepraat door een stuurgroep bestaande uit vrijwilligers komende uit de verschillende VZW's, geïnteres seerden en werknemers. In de toekomst hoopt men bij deze werking ook een ver tegenwoordiging van de bewo ners te kunnen betrekken. Een aantal specifieke zaken worden verder uitgediept in werkgroepen die samengesteld zijn uit leden van de stuur groep. De dagelijkse werking van de huizen en het projekt wordt op de voet gevolgd door het dage lijks bestuur waarvan 7 men sen deel uitmaken. Voor verdere inlichtingen kan men steeds terecht op het se- kretariaat van de Volwasse nenwerking dat gehuisvest is op de eerste verdieping in de Lepelstraat 4 te Lokeren. Telefonisch kan men daar te recht op maandag, woensdag, donderdag en vrijdag voormid dag en op dinsdagnamiddag, tel. nr. 091/48.02.46. Volgens Nelly Maes grote ongevallen is er geen echt rampenplan. Men hoopt Op 30 april interpelleerde volksvertegenwoordiger Nelly Maes in de kamer over de gevolgen van ongevallen bij kerncentrales. Ze stelde dat men dit land er steeds van is alleen maar dat er geen zullen uitgegevaan dat wtf hoe dan ook geen ongevallen met ffe "oi^'ting van een viifde kerncentralas hoeven te vrezen. Het ongeval in Rusland p 8 heeft gevolgen op grote schaal. Het smelten van de reaktorkern is het zwaarst denkbaar ongeval! kerncentrale zal volgens Nelly Maes het risiko verhogen. De bouwaanvraag is inge diend, hoewel de noodzakelij ke adviezen niet werden uitge bracht. Electricité de France blijkt niet langer belangstelling te vertonen. Niemand kan nog aantonen dat een nieuwe cen trale van 1390 megawatt nodig En hoe zit het met onze kern- ke rapporten erop gewezen dat centrales? het onveilig was een kemcen- Nelly Maes deelde mee dat de trale te bouwen in een gebied Volksunie vroeger tot de kon- zo dicht in de nabijheid van klusie was gekomen, op basis een grote stad. Reeds een stad van wetenschappelijke studies, van 25.000 inwoners kan niet dat Doel geen geschikte vesti- ontruimd worden. Ze vroeg is. Ze vroeg zich af of men niet gingsplaats was. Ter gelegen- zich dan ook af of de Antwer- eerst de investeringen zal ver heid van het debat over de penaren het gevaar beseffen richten en dan een exploitatie vestiging van Doel IV in het dat zij lopen? In haar verzet vergunning weigeren. Waasland in 1977 heeft de VU tegen de vestigingsplaats stond Ze vond dan ook dat de keuze een aantal studies geraad- ze dan ook vaak alleen, pleegd betreffende dit denkba- «Het advies van de burgerbe- re en toch onnoemelijke onge- scherming in geval van ongeval van Doel een slechte keuze was, en vroeg zich dan ook af hoe het te verantwoorden was kerncentrale zal Stekene. Dit zijn alle finalisten van het welsprekendheidstornooi dat door het Jan Van Steenekomité op het getouw werd gezet (gm) Sinaai. Zaterdagvoormiddag rond 6 uur brandden op het Wijnveld 38 de stallingen van Albert Goossens helemaal uit. De Sint-Niklase brandweerlieden konden gelukkig de womTtg^vrijwaren Iv De KWB-afdeling van Loke ren - Heiende pakt op maan dag 19 mei (tweede Sinksen dag) voor de zevende opeen volgende keer uit met «Spel zonder Superstars», de ludieke spelnamiddag op het speel- en ravotterrein achter de kerk van Heiende. Ook dit jaar zullen 48 deelne mers, verdeeld in zes groepen, het in allerlei spelen tegen ei kaar opnemen. Niet voor groot geldgewin, wel voor de eer en het amusement. Tema van Spel zonder Superstars is dit keer: «Al spelend door het Verkeer». Tijdens de pauze zal de Loker se brandweer een spektakulai- re demonstratie geven. Het korps zal een wagen doormid den snijden. Een andere at- traktie wordt zonder twijfel de enorme kraam (van de firma De Groote) die op het speel terrein zal worden opgesteld. Daaraan zal een auto benge len, waarvan de kijkers het gewicht kunnen raden. Met die gokwedstrijd zijn twee busrei zen naar Parijs te winnen. De muzikale omlijsting van «Spel zonder Superstars» is zoals steeds in handen van de Koninklijke Fanfare «De Moe dige Vlamingen». Wie zich nog als deelnemer wil inschrijven, kan terecht bij Marcel Steels, Kalkenstraat 3 in Lokeren. De deelnemers zijn verzekerd en het Rode Kruis is ter plaatse voor het (uitzonderlijke) geval dat er iets misgaat. «Spel zonder Superstars» start op 19 mei om 14.30 u. J.V.L val. «Wij hebben», zo vervolg- binnen te blijven, is een be- dat de regering in Doel e de ze, «deze studies van toen kentenis van onmacht», ver- geprojekteerd op de kaart van volgde ze. In de gemeente Be- ons land en van de ons omrin- veren beschikt men over een gende landen. Daarbij zijn wij rampenplan, in de aangrenzen- tot de konklusie gekomen dat de gemeenten echter niet: voor Doel als vestigingsplaats onge- schikt is. Bij de keuze van het kempark als vestigingsplaats Doel heeft de regering op geen enkel ogenblik dergelijke ar gumenten in overweging geno men. Men heeft zich uitslui tend gebaseerd op de nabij heid van overvloedig koelwa ter, zij het dan met het bouwen van steeds hogere koeltorens. Aan de andere kant heeft men, wat de kust betreft, de toeris tische waarde in ogenschouw genomen. Dat hoefde voor Doel niet, want landschappe lijk is de verwoesting sedert de opspuitingen van Linkeroever toch een feit, vond men». Ze verwees er verder naar dat mocht het ongeval zich voor doen dat zich thans in Rusland heeft voorgedaan, dit voor België een onnoemlijke ramp zou zijn. Inderdaad, reeds toen hebben wetenschappelij- Herdenkingsplechtigheid van V-Dag Naar aanleiding van het einde van de oorlog en van de verjaardag van de bevrijding van de kampen zal op zondag 11 mei 1986 V-Dag gevierd worden. De bevolking, verenigingen, scholen, onderhorige besturen worden dan ook uitgenodigd om aan deze viering deel te nemen. De optocht zal vertrekken vanop de Markt, aan het stadhuis, om 10.50 u en zich begeven naar de dekanale kerk waar een mis wordt opgedragen voor de Lokerse oorlogsslachtoffers. Na de kerkelijke ceremonie zal de stoet zich langs de markt en de Koopshandelsstraat naar het Stationsplein begeven waar een bloemenhulde plaats heeft aan het Vredesmonument. Daarna keert de stoet via de Stations straat terug naar het stadhuis. De plechtigheid wordt beëindigd met de uitvoering van het Belgisch volkslied. Wanneer men in Stekene en omstreken de naam Mauri ce Nonneman uitspreekt denkt men onwillekeurig aan Reinaert de Vos. Non neman (1907-1979) was een échte vossejager. Hij be wees al of niet weten schappelijk dat het dierenepos «Van den Vos Reynaerde» zich moet heb ben afgespeeld rond ee ab dij van Boudelo, dus in Klein-Sinaai en' dus in Lokeren. Achter het spandoek van het ABW tijdens de 1 mei stoet stapten onder meer gewezen delegees van de bedrijven Grada en Holvoet-Neyrinck (polo). Lokeren. Ook te Lokeren trok een 1 mei stoet doorheen de straten van het centrum (polo). Sindsdien zijn geïnteresseer- uo mensen verder op zoek gegaan naar de betrokken heid van Stekene (en het Waasland) in en bij het ver haal van Reintje de Vos. De vossen schoten sinds die tijd als spreekwoordelijke paddestoelen uit de grond, niet alleen in Stekene. Unieke tentoonstelling Desondanks blijft Stekene een heel speciale plaats in nemen in het hedendaagse Reinaertverhaal. Speelde ook het verhaal «Van den Vos Reynaerde» zich niet af in een figuurlijke wit-zwar- twereld? Konden de dieren- flguren ten tijde van de middeleeuwen elkaar niet voortdurend het wit uit de ogen zien? Waren er in het beroemde dierenepos niet enkele dieren die het zwart voor de ogen kregen van armoede? Maar alle middeleeuwse gekheid op een heemkun dig stokje, de kollektie van Ma.urice Nonneman over de vossenfiguur die en kele jaren geleden door het Stekense gemeentebestuur van voor de neus van ande re geïnteresseerden werd aangekocht is gewoon weg uniek. Ze bevat vooral Reinaertboeken De Stekense bibliotheek heeft nu een «Reinaertbe zit» dat vele andere biblio theken haar benijden. Ho pelijk wordt deze unieke verzameling ook jour» gehouden, door het aanko pen van zowat alles wat er op de markt verschijnt in verband met Reintje Vos..» De «Reinaertboeken in de kollektie Nonneman en in provinciaal voorzitter Ruys) de waardering van het gemeentebestuur voor al diegenen die zoeken naar de waarden van vroeger én naar het veilig stellen van deze waarden, uitdrukte. Hij ging even terug naar pionier Maurice Nonneman en volgde dan de draad tot aan het Jan van Steeneko mité. Vol lof was hij over de ten toonstelling, die aldus de burgemeester moeilijk in waarden is te vatten, en die is samengebracht uit liefde en respekt voor ons patri monium. Lof had hij ook voor de gegroeide samen werking tussen de vorsers, de échte boekenwurmen dus, en diegenen die het resultaat daarvan demo- kratizeren Daarna sprak hij nog een woordje tot de Duitse gas ten (in hun landstaal) en tot de afvaardiging uit Zuid- Afrika. Robert Ruys legde de nadruk op het feit dat de Stekense heemkundigen kunnen rekenen op een ge meentebestuur dat als één man achter hen staat en dat pas in die omstandigheden echt grondig werken moge lijk is. Nadat nog enkele relatiege schenken werden uitgewis seld was het officiële deel van deze ontvangst en ope ning van de baan, want daarna rukte de drank aan. G.M. loopt in de Stekense plaat selijke openbare bibliotheek van 4 tot en met 19 mei tijdens de openingsuren van de biblioteek. Samenwerking Het was in het programma van de 21ste gouwdag inge werkt, de officiële openstel ling van deze unieke ten toonstelling. De Oostvlaam- se verzamelde heemkundi gen vonden het natuurlijk fijn, zo'n officiële openstel ling-met-receptie. Euzievoorzitter Herman Heyse verwelkomde de aan wezigen een tweehonderdtal volks- en heemkundigennoemde hij z'n toehoorders waarna burgemeester Amoud Hey se (da's familie, Stekene. Burgemeester Heyse opende officieel de tentoonstelling met Reinaertboeken (gm)

De Voorpost | 1986 | | pagina 7