De grote en de kleine k een cirkusspel op school in Melsele Van Paemel en familie in de Bathyscaaf te Aalst Koninklijk Ballet van Vlaanderen te Herzele in de Sporthal van het K.T.A. VZW 't Schiereiland geeft kunstkalender uit Uniek Meikoncert in Serskamp Volksdanstornooien Oost-Vlaanderen 12 - 16.5.1986 - De Voorpost Sint-Niklaas. Het bloed van een maagd moet warm gedronken worden». Die stelling van Leo Rozenstraten werd vorige week woensdag door Jin 1 ten tonele gebracht in de schouwburg. Voor de regie tekende Gui De Vriese. U herkent Lucrèce Samson en Tom Janssens (Iv). Wie dacht dat ballet in Herzele niet mogelijk was - om redenen van strukturele en organisatorische aard - slaat duidelijk de bal mis. De kulturele vereniging Gamma v.z.w. heeft in het verleden reeds diverse ensembles van wereldformaat naar Herzele uitgenodigd, o.m. in het kader van het Festival van Vlaanderen. Nu is het de beurt aan ballet van topniveau! VZW 't Schiereiland wil in 1987 een kunstkalender uitgeven. Diegenen die hierin geïnteresseerd zijn kunnen één of meerdere werken en of foto's ter se- lektie voorleggen. Men be taalt 2.000 fr deelname in de kosten. Hiervoor krijgt men een aantal gratis ka lenders (verkoopwaarde 150 fr). Inschrijvingen vóór 30 juni 1986. Vermits men dit jaar een inlassing voorziet voor poë zie kunnen ook de dichters kontakt opnemen met de le den van de vzw 't Schierei land. De vzw garandeerd de deelnemers een objektieve selektie, een verzorgde uit gave van de kalender, een ruimere verspreiding bui ten de vriendenkring. Aan de voorstelling van de nieu we kalender zal een ten toonstelling van geselek- teerde werken gekoppeld worden. Kontaktadressen: Van de Voorde Alain, Wil- lox Yvette, Looistraat 151, Verhelst Freddy, Hoog straat 27, Hamme Vermeir Luo, Van Keerber gen Francine, Smoorstraat 29, Sombeke Drieghe Dianne, Gentstraat 34, Tielrode, De Vos Claudine, Driegoten 81, Hamme. BD Koninklijk Ballet van Vlaanderen Op donderdag 15 mei is het Koninklijk Ballet van Vlaanderen op bezoek in de Sporthal van het K.T.A, te Herzele. Dit gezelschap, destijds opgericht door de onvolprezen Jeanne Bra bants, heeft in enkele jaren tijd een internationale faam opgebouwd. De vele buiten landse toemees zijn hier van een bewijs. De huidige artistieke direkteur, koreo- graafen regisseur Valery Panov heeft het Koninklijk Ballet van Vlaanderen op een nog hoger niveau ge plaatst. Dit kon o.m. dank zij de terugkeer van een aantal van onze schitteren de jonge dansers, die in het buitenland werkzaam wa ren bij de meest gereputeer de ensembles. We denken hierbij terug aan prachtige opvoeringen als «De drie zusters», «Romeo en Julia», «Le Sacre du Printemps» en «Panovaria». Deze voorstel lingen oogstten een enorm sukses in binnen- en bui tenland. Programma Op het programma in Her zele staan twee kreaties van Panov, die tot zijn beste ge rekend worden: «Panova ria» en «Le Sacre du Prin temps». «Panovaria» is een reeks van hoogtepunten uit vroe ger gekreëerde koreogra- fleën, een soort overzicht van het koreografisch oeu vre totnogtoe van Valery Panov. In een opeenvolging van diverse fragmenten wordt aan de dansers de gelegenheid gegeven hun technisch kunnen te tonen. «Le Sacre du Printemps» is een ballet in twee bedrijven, ontsproten aan de fantasie van Igor Stravinsky. Dit ballet van Panov werd be kroond door de wereldpers met de prijs voor de beste koreografïe van het jaar. Organisatie Wie dit ballet niet wil mis sen, kan terecht bij de leden van de Werkgroep Muziek en op het centraal verkoop punt in het Gemeentekre diet van België, Kerkstraat te Herzele, tel. 053- 62.39.20. Kaarten zijn te verkrijgen aan 200 fr. in voorverkoop en aan 300 fr. op de avond zelf. Andere nuttige informatie is te be komen b(j Wilfried De Dur- pel, tel. 053-62.72.05. Deze aktiviteit is een organisatie van de v.z.w. Gamma (werkgroep Muziek), in sa menwerking met het Ge meentebestuur van Herze le, het Oudercomitée en de Vriendenkring van het Ko ninklijk Technisch Athe neum Herzele en de Ge meenschapsminister van Kuituur. Voor deze balletopvoering wordt de Sporthal van het K.T.A. omgebouwd tot een echt auditorium met een podium van 250 m2 en 600 zitplaatsen. De opbrengst van deze balletavond wordt integraal geschonken aan de v.z.w. Schoonderhage van Sint-Lievens-Esse, een instelling voor mentaal ge handicapten. Om het verloop van de op voering vlot en zonder sto ren te laten verlopen, slui ten de deuren stipt om 20u30! Naar aanleiding van de opknapbeurt van het Serskampse Jeugdheem vroeg het uitvoerend komitee dat zioh hier mee belastte aan alle Serskampse verenigingen hun steentje by te dragen om de hoog oplopende kosten te kunnen dekken. Talrijke verenigingen pikten hierop in en organiseerden diverse aktivlteiten ten voordele van die verbouwingswerken. Ook de plaatsehjke afdeling Als tegenpool brengt «Apol- van het Davidsfonds kon of lo Musagètes» instrumen- wilde hierin als grootste tale muziek. Dit blaasen- kulturele vereniging niet semble ontstond in 1980 in ten achter bhjven en het de muziekschool van Lede. bestuur besloot zyn hydra- Het bestond uit leerlingen ge te leveren door een pro- die letterlijk wilden leren jekt met een kulturele in- «samen spelen». Na enkele slag op stapel te zetten. Het wyzigïngen in de samen- idee rijpte al vlug om een stelling van de groep kreeg openluchtkoncert te orga- dit ensemble (22 uitvoer- niseren. Het terrein «Cau- ders) zyn definitieve vorm. terhof» waarover de scouts- Er werd hard geoefend en groep beschikt en dat gele- het repertorium werd uit- gen is in de Schoolstraat te gebreid zodat ze hun pu- Serskamp, bleek uitermate bliek nu kunnen vergasten geschikt voor de organisa- op een repertoire dat start tie van een dergehjk initia- by Bach en Mozart en via tief. Bovendien heeft Were Gerswin uitloopt op... The Di in het verleden bewezen Beatles. Zy luisterden reeds over een stevig organisatie- talrijke muzikale avonden talent te beschikken. Wat stellen zy U voor? Een optreden van liefst twee muziekensembles van niveau die elk gedurende tweemaal zowat een half uur een totaal verschillend muziekgenre zullen bren gen, maar die toch perfekt by mekaar zullen aanslui ten. «The Barbers' Four» is een vokale groep (5 uitvoer ders) die madrigalen (we reldlijke liederen vooral af komstig uit Italië en Frank rijk), barbershopsongs (liedjes die door de wach tende klanten van de Ame rikaanse kappers werden vertolkt), Close Harmony (een heel aparte zangstyi) en spirituals (meeslepende muziek door de Amerikaan se negerslaven gezongen) brengt. Die groep kreeg in tussen een vrij grote be- via radio en TV. op. Praktisch Zoals hoger gezegd, wordt het Meiconcert georgani seerd op het Scoutsterrein «Cauterhof», Schoolstraat te Serskamp op zaterdag 31 mei 1986. Het aanvangs- uur werd vastgesteld op 19.30 uur (einde rond 22.30 uur). Tydens de pau ze en na het koncert kan een drankje worden besteld. Kaarten kunnen worden aangeschaft by alle be stuursleden van de beide organiserende verenigin gen. Telefonisch kunnen kaarten worden besteld by de voorzitter van het Da vidsfonds, Hugo De Sutter, Biesakker 13 te 9209 Sers kamp op het nummer 091/ 69.46.84. De toegangsprijs bedraagt 120 frank (voorverkoop 100 fr,). Kinderen tot 12 jaar kunnen gratis meege nieten. Gehandicapten, +3- passers, houders van een DF-Jeugdkaart en kinde ren tussen 12 en 16 jaar, krijgen een vermindering van 20 frank op de normale pry zen. De opbrengst van deze avond zal integraal worden geschonken aan het uit voerend komitee voor de verbouwing van het Jeugd heem. De Deutsche Messe van Franz Schubert Het Koninklijk Gemengd Koor Sint-Gregoriusgild onder leiding van Robert Hellemond verzorgt met Sinksen de plechtige hoog mis om 10u30 in de O.-L.- Vrouwkerk te Sint-Niklaas met de uitvoering van de Deutsche Messe van Franz Schubert. Naast Gregoriaanse gezan gen zingt het koor nog ty dens het oommunio «Mit Staunen sieht das Wunder- werk» van Jozef Hay dn. So liste: Lily Weyers, sopraan. Na de zegen: Te#Deum van W.A. Mozart voor koor en orgel. 23-25 mei... de scholengemeenschap sekundair onderwijs Beveren-Melsele houdt opendeur. Het Onze-Lieve-Vrouw-van-Gaverlandinstituut in Mel sele plaatst een cirkustent op de speelplaats. De leerlingen van het vierde jaar VSO met optievak dramatische expressie spelen er toneel in: het cirkusdrama «August August, August» van de Tsjech Pavel Kohout. Een klown droomt ervan acht Lippizanerpaarden te dresseren. Dit is echter het direkteursvoorrechtDus moet August direkteur worden. Om deze hoge sport van de maatschappe lijke ladder te bereiken stelt de direkteur een aantal voorwaarden. August heeft veel fantasie... Of hy erin lukt en of hy mag dresseren moet u ko men bekijken. Leerlingen in de hoofdrol, leerlingen in een aantal cirkusdiscipli- nes tussen het drama door. Een jaar lang werd eraan gewerkt. Het enthousiasme van de spelers tydens de voorbereiding staat byna garant voor een heerlyke avond. Het gehuurde cir- kus zal u mee doen verge ten dat het leerlingen zyn. Grote en kleine sponsors betaalden mee de tent. U bent welkom op vrijdag 23 en zaterdag 24 mei tel kens om 20 uur. U dient wel vooraf te reserveren: genummerde toegangs kaarten zyn te verkrijgen via de school: telefoon 775.72.15 (parterre: 200 fr.; l,le rang: 150 fr., 2"° rang: 100 ft".; kinderen -12 jaar: 50 fr. op alle plaat sen... al blyft het theater voor groteren). Zaterdagmiddag. 24 mei om 14 uur is er bovendien een kinderprogramma in de cirkustent met o.a. poppen kast. Over het projekt 37 leerlingen volgen in het 4d° jaar VSO aan het Onze- Lieve-V rouw-van-Gaverlan- dinstituut te Melsele, het optievak «dramatische ex- De idee groeide om te wer ken rond dit toneelstuk... Het vak zelf mag zich niet beperken tot «toneel spe len»... De uren «les» deden het ook niet: emoties leren uitdrukken, op zoek gaan naar de psychologie achter de personnages, een aantal cirkusdisciplines instude ren, lichtstanden kiezen... En met de idee groeide de droom om het te brengen daar waar het drama zich afspeelt: in een cirkustent, met piste en zagemeel... Aarzelend werd de tekst een eerste maal gelezen, leerlingen gaven zichzelf en him klasgenoten een rol, financiële ramingen wer den gemaakt... zouden we geen sponsors kunnen vinden? Enkele leerkrachten trok ken mee de publicteitskara- vaan. En de wagen was aan 't bollen. Hy zal aankomen ook. Ze zyn er, zowel de leerlin gen met «August August, August» als de centen voor de tent. Het zyn de leerlingen zelf die voortdurend aanzetten om door te werken. Zy lie pen zelf winkels af, vaders werden onder druk gezet. Het deed voor de regisseur (mag een cirkusgekke le raar zich zo wel noemen?) deugd 's morgens om acht uur op school begroet te worden met weer enkele duizenden voor de tent of een oplossing voor een of ander materieel toneelpro bleem. In de tent zullen publiciteitspanelen staan, rondom vlaggen. Grote en kleine zakenlui vullen de programmabrochure. Zonder him steun zou u in een feestzaal voor een po dium zitten. Nu zit u onder een blauwe tent, rondom de piste, tussen touwladders, lichtprojektoren en orkest bak. Je ruikt byna de ty- ders en de olifanten! Over «August August, August» «Ik hou van het cirkus om dat ik er in leef» Dit motto schreef Pavel Ko hout boven zyn stuk. «August August, August» is de parabel van ons leven, van de mens die klein wordt gemaakt omdat hy zyn droom wil verwezenlijken. De cirkusmensen denken en leven in twee groepen. De Augusten enerzyds ver tegenwoordigen de on schuld. Uit hun eenvoud groeit poëzie. Ze bezitten een grote kreatieve kracht. Ze leven intens, met een groot hart voor iedereen die hen toespreekt. Al wat ge zegd wordt verstaan ze ook letterlyk. Uit dit misver staan groeit humor maar ook een schrijnende tegen stelling. De direkteur, stalmeester en direkteursdochter Eve- lyne vertegenwoordigen de tweede groep. Het zyn de «bezitters» die er enkel op uit zyn hun macht te vergroten. Ze voelen zich het middelpunt van de we reld, zyn tevreden over zichzelf, en schynbaar vriendelyk. Die vriendelyk- heid verdwynt echter wan- Melsele. Een repetitieopname: August en Evelyne neer ze in hun bezit be dreigd worden. De toeschouwers wenen wanneer het spel ten einde is. De geschenken in het leven verkrijgt men enkel door pyn. Pavel Kohout De Tsjechische auteur Pa vel Kohout werd in Praag geboren in 1920. Hy was kultureel attaché in Mos kou vooraleer hy vanaf 1956 nog enkel wilde leven van zyn pen, zyn werken bevatten steeds een dosis sociaal en/of poli tiek engagement. «Het goe de lied» (1982), «Adieu Tri- ste8se» (1957), «De reis om de wereld in 80 dagen naar Jules Veme» (1962). In 1967 werd «August Au gust, August» gekreëerd. In 1968 realiseerde hij mee de Praagse lente. In 1969 verscheen zyn «Tagebuch eines Konterrevolutionars» ook in het Nederlands ver taald. Omdat hy in 1969 prote steerde tegen de misken ning van de mensenrechten in zyn land... is hy sedert dien een van de vele Tsje chische ballingen in Oos tenrijk. Walter Tillemans introdu ceerde Kohout in Antwer pen. Momenteel schrijft Ko hout aan een werk voor Luc Philips en Julien Schoe- naerts. Tillemans vertaalde August August, August en regisseerde dit in 1970/, 1971 voor KNS-Antwerpen. Pact ontleedt Buysse Het provinciebestuur van Oost-Vlaanderen organi seert dit jaar opnieuw pro vinciale volksdanstornooi en. Er zyn drie sessies voor zien. De eerste sessie zal plaats vinden op zaterdag 24 mei e.k. in het kultureel cen trum, Kerkplein 1 te Loke ren en aanvangen om 14u30. De volkskunst- groep Den Moddevyvere uit Laame en volkskunstgroep Roeland uit Lokeren bren gen elk een non-stop pro gramma van een half uur. Na deze optredens presen teert volkskunstgroep Al- kuone uit Aalst zyn koreo grafisch programma «De Vogels», een sprookje op muziek van Manos Hadjida- kis (duur: ongeveer 40 mi nuten). Zondag 25 mei om 14u30 wordt een tweede sessie van deze volksdanstornooien georganiseerd te Drongen, naar aanleiding van de kunst- en ambachten markt. Aan de boerderij van de Drongense abdy zul len drie groepen elk een non-stop optreden verzor gen van een half uur, nl. de volksdansgroep Sneyssens uit Evergem, folkloredans- groep Kern uit Wondelgem en de volkskunstgroep Rei nsert uit Sint-Amandsberg. Een derde sessie zal in het najaar (waarschyniyk sep tember) plaatsvinden. De toegang tot deze tor nooien is vrij en kosteloos. «Het gezin van Paemel» is en blijft naturalistisch drama, als ook hier zyn sociaal en- of er nu in de tekst gesnoeid wordt, of het herwerkt is of gagement niet doorbrak, niet. De zo versmade link naar «Slim bekeken van regisseur Cogen», was de reaktie van de realiteit van vandaag.» een toeschouwer na de voorstelling. «Monologen uit de Van die link hebben we originele versie die door sterke spelers zouden gezegd jammer genoeg niets ge worden, liet hy bestaan. Voor zwakkere akteurs bleven er merkt. Dat een schoon- van die monologen sleohts enkele zinnetjes over.» heidsspecialiste nog altyd In een ingenieus dekor venrollen werden behoor- ^een grjuiause is. werd vo- (naar een ontwerp van Jan lyk vertolkt. Luc De Blieck n& weekend nogmaals be- Denijs), dat naar het einde bleek als boer Van Paemel wezen- Het opzet om de per- toe heel suggestief ver- niet krachtig, niet opstan- socages gaandeweg zicht- kleind werd en dat boven- dig genoeg en Myriam De baa^ ouder te maken was dien by zonder sfeervol ver- Vleesschouwer van haar uitwerking ervan licht was, evolueerden zes- kant paste niet helemaal, met- Die strepen en vegen tien akteurs en drie muzi- ook al omwille van klecüj en w^en uiteindelijk met no- kanten. présence, in het koncept. dig'v,GraP1?nP:® VaP Nl®u" Waar de vertolking van het Tussen de bedrijven door wenborgh leefde zich zoda- boerengezin voor het me- brachten drie getalenteerde nig ui dat h^r mond ver- rendeel sterk was; op het muzikanten teksten op de trokken bleef, de blik in hoogste plateau (waar zich bijzonder indringende mu- haa^ °£en uitgedoofd, ook de baron en z'n familie be- ziek van Gene Van Oos- zonder grime. Alhoewel vond) overtuigde niemand, tende. sommige dames vorig Een doorvoelde prestatie Was de aankleding van het weekend hun zakdoekje bo- kregen we wel een verdie- dekor byzonder geslaagd, yenhaalden en enkele heren ping lager, en dit vooral deze van de akteurs was dat kuchten, ons zou het meer van Gracienne Van Nieu- niet. Dit was een allegaart- outroerd hebben indien de wenborgh, William Bou- je, zeker geen tijdloos iets. voorstelling harder zou ge- lemberg, Anton Cogen en Nu we het toch over tyd weest zyn, pijnlijker. PACT Sandra De Smedt (die zich hebben, in het PACT-pro- ontleedde Buysse, maar de al heel flink uit de slag gramma werd beloofd: 26 laatste hleef zichzelf, trok). Ook nog andere ne- «PACT zou PACT niet zyn SIROU Ann. Aalst. Pact. Een niet onaardige produktie. (a. sirou) Aalst. Pact. Gracienne Van Nieuwenborgh (moeder Van Paemel) en William Boulem- berg (Eduard). (a. sirou)

De Voorpost | 1986 | | pagina 12