Hamse kunstkring Pogen in de voetsporen van Maurits Tilley Tekeningen en gouaches van Albert Cambeen Tentoonstellingen in het Kultureel Centrum Affligeir. Hilde en Celesta Van Branden in De Spiegel-Beveren Rondreizende tentoonstelling doet Dendermonde aan Gijzegem met expo plastische kunsten tijdens pinksterweekend Pierre Peelman stelt tentoon in Hamme De Voorpost - 16.5.1986 - 13 Tijdens de meimaand, bij het afscheid van het negen tiende werkjaar, lopen in het Kultureel Centrum nog verscheidene tentoonstel lingen We noteerden: Van woensdag 7 mei tot en met 19 mei, op zaterdag van 14.30 tot 20 uur, op zondag van 11 tot 13 uur en van 14.30 tot 20 uur (op tweede Pinksterdag: zoals op zaterdag) tentoonstel ling «Zonnebloem VU» «Zonnebloem» is de bena ming van de jeugdbewe ging van minder-valide kinderen, gegroeid in de schoot van de plaatselijke afdeling K.V.G. Asse. Voor hen zet zich een groep over tuigde, idealistische jonge ren in. Ze organiseren zon dag - namiddag ontspan ning, en Jaarlijks trekken ze er op uit om 10 dagen lang zich uit te leven in een Jeugdkamp. In de tentoonstellingszalen «A» zullen de volwassen minder-validen van K.V.G. Asse hun «kunstwerken» en hobby's ten toon stellen, en mede daardoor in kon- takt komen met de bezoe kers van het Centrum. Dit ie verrijkend, en voor hen, die soms dreigen vereen zaamd te worden, en voor de bezoekers, die in de moed en de levenslust van deze mensen een voorbeeld en een steun krijgen voor dagen dat ook hen tegen slag kan treffen. Van donderdag 8 mei tot en met 25 mei (zelfde ope ningsuren als hierboven) zijn Leopold van Hende en Achiel Geerts te gast in de zalen «B» van het Kultureel Centrum. Eerst enkele beschouwin gen over Leopold Van Hen- de (door Lisette De Backer). «De kunst van Leopold Van Hende heeft resoluut een Wending genomen van het surrealisme naar het sym bolisme. D® thema's die hij nu plas tisch vertolkt, getuigen meer dan ooit van zijn diepe bekommernis om mens en wereld. Van Hendes wereld ligt vaak in het donker ge dompeld, demonen en wan gedrochten bewonen hem en zwaaien er de soepter. De natuur voelt hij aan als be volkt door imaginaire maar intens levende wezens als Pan, door een sterke wel lust gedreven naar de in boomstammen opdoende vrouwentorso's Niet zelden creëert Leopold Van Hende zijn eigen alle gorische voorstellingen om zijn denkbeelden te visuali seren: de demon die de we reld teistert met het kwaad van pijn, haat en afgunst, van domheid en fanatisme; een godin die probeert al die monsters te verdrijven. Het is de verdienste van Van Hendes jongste werk met een overvloed aan bete kenisdragende elementen trefzeker taferelen te bou wen, die zich rustig van vlak tot vlak laten aflezen, ontcijferen en duiden. Hij wordt een meester in het uitbeelden van een tijdge bonden problematiek in eeuwige magisch-geladen vormen met een maximum aan esthetische efficiëntie». Achiel Geerts werd geboren te Grotenberge op 5 april 1911. Hij volgde lessen aan het Sint-Lucasinstituut te Gent. Naast landschappen, dorpsgezichten en stille vens met bloemen, leeft de ze realistische volkskunste naar zijn dynamisme uit in zijn beeldhouwwerken. Vrijdag 23 mei kan je in de zalen «A» van het Kultu reel Centrum, te 20 uur, de openstelling met receptie van de tentoonstelling Theo Borlo (uit Roosdaal) mee maken Deze tentoonstel ling blijft dan verder toe gankelijk tot 1 juni, op za terdag van 14.30 u. tot 20 uur, op zondag van 11 uur tot 13 uur en van 14.30 tot 20 uur. Theo Borlo werd geboren op 3 februari 1946 te Den derleeuw. Hij volgde een kursus «Il lustratief Tekenen», ook «Vrij Tekenen en schilde ren» en ontwikkelde zich als autodidact. Zijn voorkeur gaat naar de vrije natuur en de dieren. En is een overtuigd figura tief schilder. Hij stelde reeds verschillen de malen ten toon in bin nen- en buitenland, en werd o.m. geselekteerd voor een tentoonstelling Parijs, Lon den en New-York. Vrijdag 30 mei tenslotte, heeft in de zalen «B», de plechtige opening plaats van de tentoonstelling kunstschilder Pierre Pon- net, te 20 uur. Deze kunste naar werd geboren te Ronse op 22 november 1939. Hij studeerde aan het St,- Antoniuscollege te Ronse en verder aan het Hoger Instituut St.-Lucas te Gent, afdeling Plastische Kun sten. Hij is sinds 1960 te werkgesteld als tekenaar ontwerper in een textiel- drukkerij te Ronse. Hij hield reeds verscheide ne individuele tentoonstel lingen o.a. te Oudenaarde, Kortrijk, Damme, Ronse, ook groepstentoonstellin gen te Damme, Ronse en Kluisbergen. Deze tentoonstelling loopt van 30 mei tot en met 15 juni, elke zaterdag en zondag. D.B. Expo Bij vzw De Spiegel aan de Stationsstraat 28 in Beveren stellen gedurende heel de meimaand Hilde en Celesta Van Branden uit Lokeren tentoon. Hilde laat zich in haar tekenwerk fascineren door de eenvoud in de mens. Ingewikkelde achtergron den zijn haar vreemd. Haar dwars fluitist, een moe der met kind op de rug, een gezinnetje in het woud. Het komt door de eenvoud romantisch, zacht en lief over. Celesta toont haar gevoelens door middel van landsohappen. Het frisse groen, een mistige ochtend in de bergen, etc., het zijn uitingen van haar liefde voor Oostenrijk. Stuk voor stuk lieve en gezellige kunstwerken zijn het die je in De Spiegel te Beveren bekijken kan. (w.v.) Tot 18 mei loopt er in de feestzaal van het gemeentehuis van Hamme, een retrospektieve in de voetsporen van Maurtis Tilley, georganiseerd door de Hamse kunstkring Pogen. Deze tentoonstelling kan bestempeld worden als het sluitstuk van de Maurits Tilley viering. 23 Pogers stellen één of twee werken tentoon uit de zestiger jaren. Al deze werken ondergingen de invloed van kunstenaar Maurits Tilley die toen hun leidsman was. De aanwezigen werden door Walter Van den Be- woensdag 8 mei tijdens de rghe namens de Hamse officiële opening van deze kunstkring Pogen. Walter retrospektieve verwelkomd Van den Berghe zegde dat men voor het idee om een retrospektieve te organise ren meteen op de spontane medewerking kon rekenen van de leden en oud-leden Pogers. Hiermee wil men tevens een ere-salut bren gen aan hun leermeester Maurits Tilley en wie kon men beter deze inleiding la ten verzorgen, dan de Voor zitter van het Maurits Til- leyfonds Cyriel Van Hamme. Groepstentoonstelling Pogen. De exposanten van de kunstkring Pogen namen het gemeentehuis in. (vh) Mullem. Inleider Van Mullem zegde dat de kunst in krisistijd de mensen verenigt. Jn de kunst vinden tegenstrijdi ge gevoelens elkaar. Alles kan groeien in de vervul ling van zijn eigen zijn. De zin of de onzin van het le ven, kunst draagt een bood schap in zich, eigen voelen en denken. Lichaam en geest vormen de unieke waarde van de kunst, zegde de inleider. Maurits Tilley liet de leden van de kunst kring Pogen delen van zijn kunstenaarstalent. Nu brengen zij hulde aan een goed mens, inspirerend le raar en groot kunstenaar, die zijn tedere erfenis heeft doorgegeven. In de zestiger jaren was hij de leraar kun stenaart naar wie men op keek, Nu is men zich nog duidelijker bewust van zijn uitzonderlijk leraarschap. Twintig jaar later zien wij de verrijkende inbreng van Maurits Tilley, de weerspie geling in de werken van deze Pogers. In het werk is een deel van zijn licht blij ven doorstralen. Hij was een leidsman voor de Po gers van toen. Belangrijk is ook, aldus de inleider, de eigen inbreng, evenwaar dig aan de inbreng van de leidsman. De werken die op deze retrospektieve te be zichtigen zijn, getuigen van hun tijd, hun schep pingen. Walter Van den Berghe overhandigde vervolgens als blijk van waardering, bloemen aan de weduwe van Maurits Tilley. Uitstraling Burgemeester Baert zegde dat deze vooravond waarop de retrospektieve werd geopend veel opdrachten inhoudt. Respekt om de die pere betekenis van deze ten toonstelling, voor het geno men initiatief. «Wij leven in dagen van straling», zegde de Burgemeester, «dit is ook een uitstraling, van wat wij hebben meege maakt vorige maand, bij de voorstelling van het boek Maurits Tilley. In deze wer ken treft men een sterke band aan met Maurits Til ley. De hand van de meester in deze bijna allemaal ver zilverde werken (25 jaar oud). Het is de moeite waard om deze tentoonstel ling te bekijken». Op deze tentoonstelling treft men 23 individuen aan die hun eigenheid bezitten, met diverse tema's, kleur schakeringen en menge ling van stijl. Deze retros pektieve is rijk aan inhoud, zegde de burgemeester, en verklaarde tot slot van zijn toespraak deze tentoonstel ling voor geopend en wen ste de kunstkring veel suk- ses met dit genomen initia tief. Stellen him werken ten toon: Adriaenssens Jan, De Boeck Greta, De Clercq Maurice, De Pillecyn Leen, De Ridder Chris, De Smet Antoine, De Smet Theo, Fie- rens Filip, Lyssens Frans, Maes Roger, Segers Etien- ne, Van Broeck Leonard, Van den Berghe Gustaaf, Van den Branden Jozef, Van den Broeok Alois, Van Heoke René, Van Hoeyweg- hen Aohiel, Van Malderen Paul, Van Mele Albert, Van Moeseke Iris, Vermeire Vincent, Verschelden An- dré, Zuster Josepha Dhondt. BD Op zaterdag 17 en zondag 18 mei heeft in Dendermonde een unieke tentoonstelling plaats van olieverfschilderijen. Het gaat om een rondreizende tentoonstelling, die eerder al te zien was in buurlanden als Nederland en Duitsland en zich tot een breed publiek rioht. De tentoonstelling zal te bekijken zijn in het Gasthof Het Vaderland aan de Grote Markt, zaterdag van 12.00 tot 20.00 uur en zondag van 10.00 tot 18.00 uur. Het is een zeer gevarieerde tentoonstelling met liefst 250 doeken van een veertigtal talentvolle, doch minder bekende kunstenaars uit binnen- en buitenland. De meeste sohilderijen laten in een klassieke en realistische stijl landschappen, zee- en stadsge zichten, bloemstukken, stillevens en andere motieven zien. Ook zijn aan de kollektie enkele moderne werken toegevoegd. In tegenstelling tot de meeste tentoonstellingen, wordt het merendeel van de doeken niet opgespannen en ingelijst. Ze worden in een eenvoudige witte passe-partout gepresenteerd. Dit heeft als voordeel dat de kunstliefhebber zelf een lijst kan uitzoeken die zowel bij zijn werk als bij zijn interieur past. De toegang tot deze tentoonstelling is geheel gratis. Een bezoek de moeite waard. De tentoonstelling wordt georganiseerd door Inter Arts. Hamme. Groepstentoonstelling Pogen. Een opmerkelijk grote belangstelling voor deze interessante tentoonstelling, (vh) Galerij De Nieuwe Tijd te Sint-Niklaas In het pinksterweekend kan u in feestzaal «De Uil», Stationsstraat 62 te Gijze gem - Aalst kennismaken met een aantal plastische liefhebbers - kunstenaars plastische kunsten. Een manifestatie die reeds aan haar derde editie toe is. Eerst in Gijzegem, verleden jaar in zusterdorp Hofstade en dit jaar terug te Gije- gem. Bedoeling is de men sen uit de regio een beeld te geven van wat hobbyisten uit Gijzegem en omgeving kunnen realiseren in diver se disciplines. U ziet er naast schilderijen, etsen en pentekeningen ook foto's, houtsnijwerk, beeldhouw werk en keramiek. Een bre de waaier dus die zorgt voor de nodige afwisseling. Dat een aantal onder de ex posanten reeds her en der exposeerde, geschoold is en reeds «métier» heeft ver worven, blijkt duidelijk uit opbouw en schikking van hun werken. Schilderijen ziet u van Paul Dauwe (Gijzegem), met olie- verfwerk, aquarel en de laatste tijd ook grafietpot- lood. Ook van Marietta Goedvriendt (Aalst) die werkt met olie- en water verf. Voor etsen en tekeningen kan u terecht bij Lucienne Van Sande (Oudegem) en Jozef Dierickx, eveneens uit Oudegem. Als beeldhouwers ziet u er Pol Simoens (Aalst) en Ste- faan Roels (Oudegem) en als fotografen Gerrit Raes (Hofstade) en Roland Van Nuffel eveneens uit Hofsta de. En tenslotte zijn er nog Richard Breckpot (Aalst) met pentekeningen, de Denderleeuwse Gisèle De Backer met keramiek en Julien Liesaerde (Hofstade) met houtsnijwerk. De tentoonstelling is toe gankelijk voor het publiek op zaterdag 17, zondag 18 en maandag 19 u. (het gan se pinksterweekend dus) telkens van 14 tot 20 u. Toegang vrij. Vernissage op vrijdag 16 mei te 20 u. door senator Maurice De Kerpel. LH 't Is even wennen in Galerij De Nieuwe Tijd. Na de Kennes en Sluydts wondere wereld van Mirjam Van Nyvelseel stap je bij Albert Cambeen een totaal Andere wereld bin- |l| Tja (J|»Q 3,1 te DdlUGriIlOIlCLG nen. Een bizarre wereld. Sinds 3 mei jl. zijn de teke ningen en gouaches (acryl op papier, inkt op papier en gemengde techniek) van Cambeen te bewonderen. Deze Gentse kunstenaar (°1944) studeerde aan de akademie van zijn geboor testad en was er o.m. leer ling van Jan B russens. «Echte» kunstkritici zien bij Cambeens eerste werken duidelijk de invloed van zijn beroemde leermeester en in het algemeen sporen van beïvloeding door de groep Cobra. Het zijn geen lieftallige werken die hij exposeert. Getormenteerde kunst. Werken die eerder de lij dende mens uitbeelden. Verval en aftakeling, psy chologische ontreddering en dekadentie. De schoon heid is hier totaal afwezig: ondanks het feit dat hier bijna uitsluitend vrouwen worden gebruikt om de on volmaakte cirkel van leven naar dood en ontreddering, naar de toeschouwer over te brengen. Zijn de laatste werken iets meer figuratief, ook bij de abstrakte zijn - als je goed kijkt - zeer herdenkbare vormen te ontwaren. Techniek en kompositie zorgen ervoor dat de teke ningen en gouaches van Al- bert Cambeen zoer even wichtig zijn opgebouwd, en toch blijven het moeilijk toegankelijke werken. Het blijven enigszins ver warde uitingen van inner lijke onrust en van span ningen die hun ontlading in inkt of acryl hebben om gezet, waardoor het niet zo gemakkelijk is om er iets zinnigs over te vertellen. Het beste is je fantasie de vrije loop te laten, tenmin ste voldoende tijd te beste den aan elk werk afzonder lijk en het geheel niet uit het oog te verliezen. Ofwel begrijp je het (of denk je dat je het begrijpt!) en dan zijn de werken her kenbaar en misschien toch mooi; ofwel begrijp je het niet en dan onderga je ze als lelijk, onherkenbaar, nietszeggend en té ver gezocht. Er wordt van de toeschou wer veel aandacht en in spanning gevraagd. Een positieve ingesteldheid ook, al zijn de werken van Camb een weinig kommercieel en zal niet iedereen de tentoon stelling met enthousiasme verlaten. Zeker Zeker aanbevolen als je eens iets anders wil be wonderen dan mooie, kleurrijke prentjes. De tentoonstelling loopt nog tot 31 mei in Galerij De Nieuwe Tijd, Prins Albert- straat 60 te Sint-Niklaas. Alle dagen open van 12 tot 23 uur, dinsdag gesloten. Jozef Smet Tot 25 mei e.k. laat kunst galerij De Graal te Dender monde etsen en schilderijen zien van de jonge Antwerp se kunstenaars Mare Ken- nes en Bruno Sluydts. Ken- nes met 25 en Sluydts met 33 jaar hepen respektieve- lijk de akademies van Me- ohelen en Antwerpen en het NHIBS te Antwerpen, de tweede de akademies van Hove, Mortsel, Lier en Ant werpen. Kermes behaalde in '83 de Van Leriusprijs en het jaar daarop de Prijs de Keyser. Sluydts van zijn kant was in '80 primus in de Prijs Oscar de Gruyter. Sinds 1984 houden beide kunstenaars samen atelier en komt hun samenwer kingsverband tot uiting op gezamenlijke tentoonstel lingen waar naast overwe gend individueel werk ook al eens door beide kunste naars gekreëerde etsen of doeken worden geëxpo seerd. De zeefdruk, waar mee de tentoonstelling te Dendermonde wordt aange kondigd, toont daarvan een staaltje. Twee etsen van ie der bij een gedicht van Kris Geerts in een kunstmap zijn daarvan een ander staaltje Onderlinge verwantschap dus bij deze post-moderni- sten, maar toch duidelijk eigen aksenten. Mare Ken- nes toont emotievol werk in gloeiende kleuren die dik en in verschillende lagen op het doek worden gesmeerd. De figuren wringen zich in steeds nieuwe kontouren en verbinden zich met de Dendermonde. Tentoonstelling in De Graal. Met gemeng de gevoelens worden de werken bekeken, (foto piet hermans) onrustwekkende omge ving. Met een scherpe ge voeligheid voor chaotische raadselen en ook een zekere agressiviteit tegenover de omgeving en maatschappij uit Kennes zich. Bruno Sluydts lijkt afstan delijker maar niet minder geëngageerd. Eenvoudiger maar weer adembenemend kompleks. Niet de klassie ke mytologie maar een denkbeeldige mythe stelt Sluydts tegenover een machtige oerwereld. Bin nen deze apokalypti8che voorstellingen evolueren de karikaturaal kinderlijke fi guren zich op een groteske wijze. Zij roepen prehistori sche rotstekeningen op waarin de mens wordt ge zien als een onbenullig nie tig wezen in een voor hen onbegrijpbare wereld. De tentoonstelling van Mare Kennes en Bruno Sluydts loopt tot 25 mei in kunstgalerij De Graal, Sint- Gillislaan 55a te Dender monde en valt te bezien op vrijdag-, zaterdag- en zon dagnamiddag. Edgar Heirman in Westerlo Vrijdagavond 16 mei wordt kunstschilder flink... uit de in het kultureel centrum te verf komt. Toegankelijk tij- Westerlo een tentoonstel- dens het weekend en ling met kunstwerken 's maandags in het kultu- geopend van Edgar Heir- reel centrum-gemeentehuis man uit Waasmunster. van Westerlo, tot 1 juni. Dendermonde. Tentoonstelling in De Graal. Kennes en Sluydts hebben een uurerra£r'k°S^S temeenschappelijk,atelier, (foto pte, hermans) Het publiek van Hamme en omgeving krijgt de gele genheid om de kunst werken van schilder Pierre Peelman te gaan bezichti gen in de feestzaal van het gemeentehuis van Hamme, van 24 mei tot 1 juni. Sinds vele jaren komt deze kunstenaar naar Hamme om er zijn werken te tonen. Dank zij het veelzijdig ta lent van deze kunstenaar, kan de bezoeker genieten van landschappen, stille vens, bloemen, edm. Hij schildert met zachte kleu ren eerder romantisch en met een beetje heimwee aan vroegere jaren. Men kan de kunstwerken van Pierre Peelman gaan bekijken op zaterdagen 24 en 31 mei en op de zonda gen 25 mei en 1 juni, tel kens van 10 tot 12.30 en van 14 tot 20 uur. bd

De Voorpost | 1986 | | pagina 13