De «paardepost» te Aalst Nieuwkerkse «stortplaats» in «oorspronkelijke staat» herstellen Gezins- en Welzijnsbeurs inhoudelijk nog niet geëvalueerd Raadslid Van de Sijpe contra canadapopulieren VU-Aalst - Centrum kiest nieuw bestuur Na kwarteeuw blijft Amnesty International een noodzaak Aalsters station potdicht Vice-premier Verhofstadt te Aalst KPB en kernproevenstop ab De Voorpost 16.5.1986 - 5 Postzegelkring «Land van Aalst» kwam ter gelegenheid van de voorverkoop van Europapostzegels in het V.T.I. op de proppen met een keurige brochure die «de paardepost te Aalst» memoreert in diverse facetten en met tal van opmerkenswaardige détails. Met daarenboven tal van facsimiles van interessante dokumenten. Een brochure, verkrijgbaar aan de mini prijs van 100 fr., samengesteld door Willy De Doncker (Schendelbeekhofstraat 24) in een lay-out van Eddy Verhoeven en gerealiseerd door voorzitter Jo Van Brabant. Postkoetsen, diligences, koe riers, de paardentram, het spreekt allemaal tot de ver beelding. Dingen die we enkel kennen van erover te hebben gelezen. Soms gehoord. In deze brochure maken we echter kennis met wat op het vlak van de «paardepost», lang voor «de tijd van toen», aan de hand was. Oude Posterij Het was in de Nieuwstraat, in het thans hervormde huis van fotograaf Franck destijds be woond door de huurhouders Sergeant en Van Den Bonne dat in de 18e eeuw de post koets of de postmaal van paar den wisselden. In 1719, toen de familie Ely die 2 eeuwen lang diligences en postkoetsen bezaten, stonden er liefst 10 paarden op stal. Aan die po sterij zou destijds een grote houten (post)bus hebben ge hangen. In 1805 was Jan Bap tist Guldentop, wonende op de hoek Grote Markt - Lange Zoutstraat, «gerhecomman- deert te stellen de naeste stad, op 't adresse van de brieven voor de parochiën, casteeien, oude abdijen op dat die aeker- lijk mogen bestelt worden*. De postkoets die geldwaarden transporteerde was begeleid door gewapende ruiters, «pos tiljons». Fier op hun kledij begroetten ze op hun tocht het kleinste dorpje met drievoudig geklets van de zweep. In «jan Clercker» van Sylvain Van Der Gucht kan u trouwens een ge wapende overval op de post koets meemaken te Westrem- Wetteren. Koerier De Karos werd voorafgereden door een koerier en erin zaten niet alleen de direkteur maar ook de postiljon en kom miezen. Bovendien waren er verschil lende boden te voet en te paard die voor eigen rekening «brieven en de paquetten» aan huis bestelden. In 1771 vertrok op maandag en vrijdag 's mor gens een postkoets van Aalst naar Gent waar de koetsier logeerde in «den leeuw te Put te». Daar konden dan ook brieven worden afgegeven voor Aalst, Ninove en Ge- raardsbergen. Privé-briefdragers gaven elk jaar, rond Nieuwjaar, een lied je uit dat ze mits een kleine fooi aan de inwoners be stelden. Einde 18e eeuw reden niet minder dan 32 diligences door Aalst. De diligence die volk vervoerde reeds elke dag van Aalst naar Brussel en vertrok om 4 u. Om de twee dagen reeds ze naar Gent. Naar Parijs Maar men kon per diligence ook naar de Lichtstad. Als men maar tijd zat had en een zitvlak dat tegen horten en stoten kon. 's Zomers was men in drie dagen te Parijs, 's win ters in vier. Het waren ramme lende, krakende koetsen en het hotsen en botsen op de kasseistenen was geen lacher tje. Was de karos echter volzet en dus geen enkele plaats meer vrij dan kon men aan de kon- dukteur vragen te voet te mo gen meelopen tot de volgende halte in de hoop dat er een reiziger zou uitstappen... Waar vroeger slechts moest betaald worden bij aankomst werd zulks veranderd. Een aantal «slimmeriken» waren inderdaad zonder betalen «weggepist» en de stelregel werd dan ook «Eerst leggen of niet meerijden». Maar er was ook vervoer te water met de «barge» van Da niël de Noorse (1805) die elke dag naar Dendermonde vaarde en zich 's zaterdags waagde tot Brussel en zelfs Leuven. Dienst verzekerd door een drietal buurtschepen. Aalsterse afspanningen Afspanningen en pleisterplaat sen voor postkoetsreizigers waren te Aalst «De Prince van Luyck» en «De Snoeck» aan de Pontstraatpoort. «De Koombloem» op de Grote Markt. «De Lys» achter de grote kerk, »Het Hotel d'Au- tricje» op de Paardenkouter, «Klein Katharina», «De Vet zak», »Het Hotel des Pays- Bas», «De Oude Coninck van Spanjen» en «De Drie Konin gen» aan de Veemarkt, «'t Klein Gend», «De Posthoorn» en «Sinte Anne» aan de slag boom van 't octrooi aan de Gentsepoort, «De Zonne- blomme», «Het Zaafgsken» «Het Houten Handt» en «De Meyboom» aan de Zoutstraat- poort, «De Plavander» waar nu de St.-Jozefskerk staat en «De Keyser» aan de Dender- mondsesteenweg. LH Raadslid Lambert Van de Sype (CVP) uitte op de jongste gemeenteraadszitting lyrische ontboezemingen op het te- ma «Vlaanderen, wat ben je arm!». In dithyrambische bewoordingen vroeg hy «Waar zyn je bomen? Waar zyn je bossen?». Sinds een eeuw hebben inderdaad in onze kontreien kaalkappingen plaatsgevonden met als gevolg dat het vroegere bomenbestand de plaats heeft moeten ruimen voor een vegetatie die het landschap heeft ver armd. Met de bomen is «het kantwerk aan de kim» verdwenen. De es werd door de luciferfa- zouden worden hersteld en dat brikant opgeofferd aan waai- waaibomen de plaats zouden bomen als de canada. Note- mimen voor een gemengd laars verdwenen onder de we- loofbos, terug naar het Atlan- reldoorlog 14-18 voor het ver- tisch eikenwoud. Hij vraagt vaardigen van geweerkolven, dat men de jeugd weer de Het Kravaalbos werd gedeelte- bomen zou doen kennen, o.m. lijk kaalgekapt. En voor de via bvb een meiboomplanting auto verdwenen de bomen met een levende boom (met langsheen de verkeerswegen, identiteitsverklaring) en dat In 1970 verdwenen door het zou geïnvesteerd worden op lan toekennen van rooipremies ge termijn. We planten inder- 10.000 ha. fruitbomen. Europa daad geen enkele eik meer heeft zich gedragen als een daar waar nochtans uitgere- ware kuituurvandaal. kend in de pastorie van Gijze- Spreker stelt dan ook voor de gem de oudste boom van ons landschappelijke verarming land staat stop te zetten en een vernieu wing op gang te brengen in het Meer dan Franse Golden verlengde van ons historisch Schepen Doorns beaamt het natuurerfgoed. Spreker vraagt feit dat de Europese Molcoh dan ook dat fruitbomen in ere (of dwerg) uitgerekend in het Jaar van het Natuurbehoud (1970) vele hoogstammige bo men deed vellen. En om de nog resterende fruitbomen te redden, ontbreekt voorlopig althans enige wettelijke basis. De kapreglementering is im mers niet van toepassing op fruitbomen. De dienst Leefmi lieu werkt echter aan een re glement waarin ook hoogstam mige fruitbomen, houtkanten, hagen, struwelen (struikge was), hakhout en allerlei wor den opgenomen. De schepen vraagt dan ook «nog even ge duld». Waarna hij wijst op de inspanningen van Leefmilieu op de milieutentoonstelling van 1984 die dit jaar een verde re editie krijgt. Weg met waaibomen De schepen stelt dat niemand zonder vergunning karakterlo ze populieren of andere hoog stammige bomen mag vellen. Maar bij toekennen van een rooivergunning wordt steeds gevraagd heraan te planten. De keuze welke boom zal wor den herplant, blijft echter vrij. Het kan dus zowel een canada populier zijn als een eik, beuk, Een van de gevolgen van de laatste verkiezingsuitslag van de VU is dat de driejaarlijkse bestuursverkiezingen met zes maanden werden vervroegd. Voor de afdeling Aalst- Centrum hadden deze verkiezingen plaats in lokaal Het Gulden Vlies. Het nieuw bestuur is samengesteld als volgt: voorzitter: Dirk De Brul, Val. De Saedeleerstraat 21, Aalst; ondervoorzitter: Frans Roggeman, Albrechtlaan 16, Aalst; sekretaris: MarceUe Tack-De Ganck, Pontstraat 27, Aalst; penningmeester: Arseen Carlier, Dirk Martensstraat 76, Aalst; leden: Gaby Baetens, Leon Boel, Roger Carael, Jan Caudron, Danny Denayer, Wilfried Geerts, Lieven Gou- bert, Julien Librecht, Dries Muylaert, Gustaaf Slagmul der, Michel Van Brempt, Wim Van Cauter, Van de Plas Roel, Willy Van Mossevelde en Karei Van Reeth. Het afdelingssekretariaat in de Pontstraat 27, Aalst, is alle werkdagen open tijdens de kantooruren. Men kan er ook telefonisch terecht via het nummer 053/21.14.97. Volksunie-Aalst «in het groen»! Op zondag 25 mei 1986 organiseert de Volksunie Aalst- Centrum haar Eerste Familiewandeltocht. Deze wandeling loopt door het natuurgebied «het Os- broek» onder leiding van een deskundige gids. Leden en sympathisanten-natuurliefhebbers verzamelen om 14u30 aan de ingang van het Osbroekstadion, Frans Blanckaertdreef, Aalst. De deelnemers dienen zich wel te voorzien van aangepaste kledij. 25 jaar geleden werden in Portugal twee studenten tot 7 jaar cel veroordeeld, omdat ze op de vrijheid gedronken hadden... Een Brits jurist reageerde. Vele anderen sloten zich bij hem aan. Wat begon als het protest van een verontwaardigde enkeling, is nu een wereldwijde mensenrechtenorganisatie. Amnesty International heeft meer dan 500.000 leden over de hele wereld. In Vlaanderen zijn 6.400 mensen bij de beweging aangesloten. AI 25 jaar verzet de organisatie zich tegen foltering en doodstraf. Al 25 jaar komt A.I. op voor de vrijlating van gewetensgevangenen. Al 25 jaar bepleit A.I. eerlijke processen en een menswaardige behandeling van alle gevangenen. Ook in Aalst heeft deze internationale mensenrechtenorganisatie een steunpunt. Sinds juni '85 werd de oorspronkelijke briefschrijfgroep erkend als Lokale Groep. Dit betekent onder andere dat de groep een «dossier» werd toegewezen: in dit geval «adopteerde» de groep een Oostduitse kleuterleidster die haar land wou verlaten, en daarvoor werd veroordeeld. In mei wil de Aalsterse groep met allerhande aktiviteiten de aandacht vestigen op het 25- jarig bestaan van Amnesty International. De etalage van de stadsbiblioteek zal 14 dagen lang in het teken staan van deze verjaardag. Heel de maand wordt er beroep gedaan op de vakbonden om kollega's vakbondsleden die om hun aktiviteiten werden opgesloten te helpen via brieven. Verder zijn er info-stands en als hoogtepunt een benefietvoorstelling door PACT van «Het gezin van Paemel» op zondag 18 mei in de «Bathyscaaf», Meuleschettestraat 74, Aalst. De opbrengst van deze opvoering gaat integraal naar Amnesty International Aalst. Voor kaartenverkoop, meer informatie of steun kan U terecht bij Amnesty International LG 149 Aalst, Regentiestraat 125, 9473 Welle. Tel. 67.18.40. Danny Denayer (VU) interpelleerde om te vernemen welke beslissing het stadsbestuur zou nemen in verband met het stort aan de Rydentstraat te Nieuwkerken. Zal de burgemeester de exploitatie laten stilleggen? Zal het terrein in zyn oorspronkeiyke staat herteld worden? Denayer stelde dat na de beslissing van de Raad van State het «immobilisme» moet ophouden en de wet moet geëerbiedigd worden. Schepen Doorns onderscheidt voor alle duideUjkheid in deze zaak drie dossiers: het afvaistoffendossier, de wetgeving op ongezonde en- hinderlijke bedryven en het bouwdossier. es, linde, wilg en noem maar op. De schepen stelt dat cana da's zeer in trek zijn omdat ze meer renderen en minder kos ten aan suksessierechten. Ook hier geldt voor velen «time» en «money». Tenslotte stelt de schepen dat in Osbroek en Gerstjens met de wensen van interpellant re kening wordt gehouden. Jan Caudron (VU) en Edgard Hooghuys (SP) stelden teorie tegenover de realiteit en me moreren het opstellen van de hoogspanningslijn door het na tuurgebied Denderland en Ro ger D'Hondt (SP) zegt dat het verzoek van VAKA om in de negen deelgemeenten een vre- desboom te planten, niet werd ingewilligd. LH Aalst. Alvorens het hekken te sluiten, nog even een familiekiekje, (a) Donderdagochtend al was het station van Aalst potdicht. Er was niemand te bespeuren. De werknemers van de NMBS hadden overigens woensdagavond al het bijltje erbij neerge legd. Staking dus. Maar de stakers hadden er woensdagavond hun goed humeur niet bij verloren. Donderdag heel vroeg hepen er enkele telefoontjes binnen en de beperkte ploeg die de wacht had opgetrokken moest negatief antwoord geven op de vraag of er treinen zouden rijden. Maar rond 7.00 uur werd het stil in het station en de omgeving. Geen reizigers op de perrons, geen werknemers te zien, geen bedicndeloketten, geen treinmachinisten en nog veel minder treinen. Die bleven netjes in de staanplaatsen. Anders was het gesteld bij de buurtspoorwegen. De autobussen kregen de volle lading. Maar dat was dan maar één enkel dagje, want ook op vrijdag legden de busbestuurders de aktiviteit stil. De reden van deze staking: de regering blijft doof voor de problemen waarmee men in de sektor openbaar vervoer heeft af te rekenen. Er moeten onderhandelingen komen die ook tot een bevredigend resultaat moeten leiden voor de werknemers. Ondertussen blijven de reizigers in de kou staan en krijgt de dienstverlening van het al zo vaak gevizeerde openbaar vervoer een nieuwe slag onder de gordel. Raadslid Patrick De Smedt informeerde op de jongste zitting van de Aalsterse gemeenteraad naar de evaluatie van de Gezins- en Welzynsbeurs met vragen over het al dan niet bereiken van de gestelde doeleinden, de inhoude- Ujke resultaten, de financiële weerslag, het aantal bezoe kers, het bereikt soort publiek en het welzynsbeleid van het stadsbestuur. Hij vraagt daarenboven een meer funk- tionele hergroepering en planning in het beurzenbeleid. Afvaistoffendossier Op 6 april '84 leverde de be-, stendige deputatie aan de ex ploitant een vergunning af voor het exploiteren van een opslagplaats voor herbruikba re bouwmaterialen voor de duur van 2 jaar. De gouver neur, RALDES en een buur gingen daartegen in beroep. De betrokken minister stelde dat deze beroepen ontvanke lijk en deels gegrond waren en de vergunningen van de depu tatie bleef gelden met uitzon dering van te wijzigen exploi tatievoorwaarden. De «derde» ging hiertegen in beroep bij de Raad van State die het besluit van de gemeenschapsminister vernietigde. Het besluit van de deputatie werd dan ook in zijn oorspronkelijke vorm opnieuw van kracht en de exploitatie kon verder gaan. Gevaariyke, ongezonde en hin- deriyke bedrijven Op 20 augustus 1984 stond het College aan exploitant een ver gunning toe tot het exploiteren van een opslagplaats van grond, zand, zavel en grint. Dit tot 6 april 1986 waarna alle materialen zouden worden af gevoerd en het reliëf zou wor den hersteld zoals oorspronke lijk op het bij het dossier ge voegd plan. Ook hier gingen RALDES en een buur in be roep bij de deputatie die ech ter tot hiertoe nog gèen beslis sing zou hebben genomen. Vernomen werd dat het dos sier op de lange baan zou zijn geschoven door een diskussie over de vergunningsplicht van deze onderneming. Bouwdossier Op 29 augustus 1983 had het College aan de exploitant de toelating tot wijzigen van het reliëf geweigerd maar recent heeft de exploitant, om de be stemming van het perceel te kunnen verwezenlijken, terug een aanvraag tot reliëfwijzi ging aangevraagd. Verwarde toestand Schepen Dooms stelt dat het stadsbestuur zich steeds tegen reliëfwijziging heeft gekant en dat de verantwoordelijkheid voor de huidige verwarde stand van zaken te zoeken is bij de hogere overheid. Zowel bestendige deputatie als gemeenschapsminister spreken van herstellen in de oorspron kelijke toestand doch er werd steeds nagelaten deze «oor spronkelijke toestand» nauw keurig te omschrijven. En evenmin werd enig dwangmid del ingebouwd. En verder zou er geen sprake zijn van enige bankgarantie. En wat betreft de OVAM werd gesteld dat zavel, zand, grint en teelaarde, noch als afvalstof noch als gerecycleerd materiaal kunnen worden ge rangschikt en dan ook niet on derworpen zijn aan de regle menteringen op de afval stoffen. Steenslag moet weg Schepen Dooms is de mening toegedaan dat het bekomen van een vergunning krachtens het afvalstoffendekreet inge volge het arrest van de Raad van State niet meer mogelijk is en dat enkel kan besloten wor den dat de steenslag moet ver wijderd worden. Wie hiertoe het initiatief moet nemen, is een andere kwestie. De sche pen opteert dan ook voor in samenspraak handelen van de verschillende instanties die in deze zaak verantwoordelijk heid dragen. Ook de rechter zelf kan maatregelen opleg gen. Maar de Raad van State moet zich beperken tot de beoordeling van de wettelijk heid van een beslissing en mag niet oordelen over de opportu niteit van een beslissing. Èn de burgemeester? Op de konkrete vraag van Danny Denayer wat de burge meester in deze materie kan doen, antwoordt deze kordaat «weinig». Stilleggen, verzege len en sluiten kan slechts na proces-verbaal van de toezich thoudende ambtenaar en dat is er nog steeds niet. Kontakt met die ambtenaar is dan ook nodig. Na de uitspraak van de Raad van State dringt een op lossing zich inderdaad op. En nadat Edgard Hooghuys, de vroegere burgemeester van Nieuwerkerken gezegd had dat deze plaats vroeger als ge meentelijke stortplaats had ge fungeerd, maar dat ze achteraf genivelleerd en met bomen be plant werd, specifieert de bur gemeester dat het hier enkel om de laatste stortingen gaat. Kuituurschepen Borms ant woordde dat er liefst 146 orga nisaties meewerkten die samen zorgden voor 79 stands opge splitst volgens zes tema's. Er kwamen 10.163 bezoekers, waarvan 4.055 scholieren. 3.175 van de bezoekers waren betalenden wat 115.880 fr. op bracht. Deze som gesteld naar 135.405 fr. uitgaven leidt naar een quasi nul-operatie. Ener zijds is daarbij het opstellen der zaal niet verrekend, doch anderzijds zijn er nog subsidies van optredende kulturele groe pen te verwachten. Vanzelf sprekend zat bij deze organisa tie geen kommerciële bedoe ling voor. Wat betreft de bereikte doel groepen konden uiteraard heel wat kansarmen niet bereikt worden ook al waren ze er uiterst welkom. Schepen Doorns stelde dat er alleszins zeer valabele kontak ten werden gelegd die de sa menwerking alleszins positief zullen beïnvloeden. Wat betreft het inhoudelijke werd gezegd dat de evaluatie daarvan nog moet gebeuren binnen de betrokken adviesra den en in het ASO ofte Aal sters Sociaal Overleg. Maar juist over het inhoudelijke zegt Patrick De Smedt zijn twijfels te hebben. «Hulpbehoevenden werden niet bereikt en zeker niet geholpen». Hij opteert voor het organiseren van een enquete zodat men een solide basis zou hebben om het beleid op te stoelen. 1.000 fr. voor Welzynsbeleid Patrick De Smedt heeft het verder over de «1.000 fr. voor het Koördinatiekomitee voor Welzijnsbeleid» wat hij onvol doende vindt. Maar het stads bestuur zegt dat meer werd gegeven dan bedongen. Men gaf niet enkel 1.000 fr./maand voor begeleiding doch tevens logistieke steun en o.m. druk werk. Men gaf dat zelfs een jaar langer dan afgesproken. «Men vraagt nu meer omdat er nog geen begeleider was opge leid en de andere die nu zou komen, wellicht méér vraagt». Maar voor 1.000 fr./maand zou Denayer het projekt liever niet in duigen zien vallen. LH Onder impnls van de Studiekring I.H.R.A. en door rechtstreekse tussenkomst van de direktie van de Indus triële Hogeschool van het Ryk Aalst is men er in geslaagd onze Vice-Eerste Minister Guy Verhofstadt te mogen verwelkomen te Aalst op donderdag 22 mei e.k. Dit uitzonderlijk gebeuren is de eerste van een reeks mani festaties die door deze studie kring worden vooropgezet in het kader van het naar buiten- brengen van deze Hogeschool van het Rijk aan de Parklaan 31 te Aalst, waar alle richtin gen van de studies van Indus trieel Ingenieur kunnen .ge volgd worden. De voordracht handelend over de «Sanering van de Openbare Financiën: een Uitdaging» wordt gesteund door de Gene rale Bank die o.a. haar zetel in de Nieuwstraat voor deze gele genheid ter beschikking stelt. De welsprekendheid en door tastendheid van de Vice-Eer- ste Minister kennende belooft deze avond een sprankelend betoog te worden over noodza kelijke en sanerende maatre gelen die dienen en zullen ge nomen worden om de openba re financiën eindelijk uit de slob te halen. Wie kan beter dan deze zelfzekere, kordate en met de beste intenties bela den jonge politicus ons de ogen openen over de schrij nende financiële tekorten waarin ons land in de laatste jaren is verzeild geraakt. Ve len zullen misschien achteraf teleurgesteld huiswaarts keren maar toch reeds een glimp van hoop op de toekomst richten na het aanhoren van hem die de moeilijkste van alle minis ter-portefeuilles heeft durven aanvaarden. Op donderdag 22 mei wordt u allen verwacht om 20 u. in de zetel van de Generale Bank, Nieuwstraat 26 te Aalst. LH Namens de KPB maakte Jos De Geyter een schrijven over aan de volksvertegenwoordi gers en senatoren van de ar rondissementen Aalst en Den dermonde. Dit schrijven werd verder persoonlijk bezorgd aan Paula D'Hondt - Van Op- denbosch, Herman De Loor, Norbert De Batselier en Jan Lenssens. In het schrijven wordt de medewerking ge vraagd om er bij de Belgische Regering op aan te dringen om, haar standpunt vertolkt in de brief aan L. Van Geyt ook aan de Belgische publieke opi nie kenbaar te maken, geen enkele vorm van medewerking aan het starwars-programma toe te laten en in dit verband minister De Donnea terug te fluiten, het afbouwvoorstel i.v.m. de euroraketten ernstig te nemen, er wat aan te doen om het te helpen realiseren en dit standpunt ook te verdedi gen bij de NAVO-partners. Aalst. De strip beurs was het paradijs voor de jeugd, (a)

De Voorpost | 1986 | | pagina 5