De invloed van Tsjernobyl De Voorpost KWB H. Hart - de jongste Hamse KWB afdeling bestaat vijftien jaar Dossier kernenergie of... Grote energierampen De Voorpost -16.5.1986 - 7 De grafietbrand in de vernielde kerncentrale van Tsjemobyl is dus gedoofd maar jeel bet noordelijk halfrond bl(jft met de milieu-, industriële- en politieke gevolgen van de kernramp die vandaag precies drie weken terug een klein hoekje van de ochtendkranten haalde. Tsjernobyl, Becquerel, rem, het werden op korte tijd modewoorden en ook Windscale en Harrisburg kwamen weer in de belangstelling. Maar meer dan ooit voorheen blyven de dichte sluiers rond kernenergie en het beheer ervan. De kernproblematiek blijft omhuld door een 'radioactieve' wolk. Kernenergie Het industrieel gebruik van kernenergie blijft een veelbe lovende zaak omdat er bij de splitsing van atoomkernen veel energie vrijkomt in verhouding tot de gebruikte hoeveelheid grondstoffen. De kernenergie kan de onuitputtelijke en goedkoopste energiebron wor den op een ogenblik dat de concurrerende krachtbronnen zeldzamer en duurder worden. Veel landen doen dan ook een geweldige inspanning om een kernindustrie uit de grond te stampen en Japan bijvoor beeld zit met 26 procent van zijn electriciteit geproduceerd door kernenergie aan de kop van het lijstje kernlanden. Bel gië staat met 25% trouwens op de tweede wereldplaats. Spijts al die economische over wegingen moet steeds weer de vraag gesteld worden of de aanwending van nucleaire energie wel wenselijk is. En ongevallen als Harrisburg, kerncentrale Three Mile Island op 28 maart 1979, en nu dus Tsjernobyl sterken milieube schermers in hun mening dat onze samenleving bedreigd wordt door ziekelijke uitwas sen en misbruiken van de tech niek. Kernongevallen hullen immers de problematiek in een emo tionele sfeer. Controversen omtrent gevaren en risiko's, afvalbehandeling en straling, veiligheid en incidenten als Harrisburg en Tsjernobyl ma ken een objectieve benadering haast onmogelijk. Is het algemeen welzijn wel gebaat? De problematiek van kern en atoom loopt na een ramp als Tsjernobyl het gevaar gepola riseerd te worden. En dan blijft een redelijk standpunt voor de meest uiteenlopende geïnteresseerden een moeilijke zaak. Een paar jaar terug werkten Leuvense professoren aan een rapport dat toen de meeste misvattingen van de baan kon ruimen. Drie vaststellingen willen we hier nog eens op rij zetten: Alle ernstige berekenin gen, en ook de ervaring, wij zen uit dat het globale risico voor mensenlevens bij het ge bruik van kernenergie veel la ger ligt dan bij andere manie ren van energiebevoorrading en allerlei industriële proces sen en menselijke activiteiten die tot het gewone leefpatroon zijn gaan behoren. De myte dat kerncentrales als een bom kunnen ontploffen is volledig in tegenstrijd met de natuur wetten. In het meest nefaste geval, Tsjernobyl?, kan een grote hoeveelheid radio-actie ve stoffen in de omgeving ont snappen Het werkmilieu in een kerncentrale is veel veiliger dan in de meeste andere indus triële processen. Bovendien is de berekende kans dat iemand door bij een kerncentrale te wonen kanker zou krijgen haast onbestaande. Het is trouwens spijtig dat kleinere ongevallen in kerncentrales meteen tot ramp worden opge blazen. Zo kwam bij 'Harris burg' de straling overeen met drie sigaretten per dag.. Voor het radio-actief afval bestaan er verschillende veilige oplossingen. Dikwijls wordt VMkbltd ran Deodar - Durrae - en Sehfldeitretk Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheldestreek Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel, 052/21.40.60 Telex 25765 HRD 33.579 BTW 419.120.172 Drukkerij A. De Cuyper-Robberecht Drukkerijstraat 11 9140 Zele Hoofdredakteur: S. Dewachter Sportredaktie: M. De Backer Redaklie Waasland: W Vloebergh Abonnementendienst: tel. 052/21.40.60 jaarabonnement 1.720 F 6 maarid 875 F 3 maand 450 F los nummer 36 F Bankrekening: 442-8601481-36 Lid van de Nationale Federatie der Informatie weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever: D. De Cuyper beweerd dat het kernafval ge durende jaren, eeuwen met zijn radio-activiteit het leefmi lieu zou blijven bedreigen. De Leuvense werkgroep kwam tot de bevinding dat het afval op zeer lange termijn minder risi co inhoudt dan wanneer het radio-actief element in de aardbodem zou blijven zit ten... Er blijven evenwel nog een paar onopgeloste problemen. Zo spreekt de werkgroep zich niet uit over de psychologi sche, politieke en ideologische factoren die bij het uitstippe len van het energiebeleid kun nen meespelen en wordt bij de berekening van de kans op ongevallen te weinig rekening gehouden met de kans op do delijke ongevallen. Het vraag stuk van de omvang van de gevolgen wordt terzijde ge schoven. Kan dat ook nog na Tsjernobyl? Wat met de 'snelle kweekreactor'? De anti-kemenergiebewegin- gen hebben het vooral gemunt op de zogenaamde snelle kweekreactoren maar het gro te publiek weet nauwelijks het verschil tussen een kerncentra le, een opwerkingsfabriek en een kweekreactor. Toch is de kweekreactor zelf een afdoend antwoord op één van de argumenten die de anti- kernenergiebewegingen hante ren. In die hoek stelt men immers dat het zinloos is zich te willen beschermen tegen de van aardolie zal geleidelijk verminderen van 54,4% in 1977 naar 41,8% in 2000. Steenkool zal aan belangrijk heid winnen maar echt specta culair wordt die groei toch niet, van 19,8% naar 20,5%, want de meeste inspanning zal geleverd worden op het gebied van de kernenergie. Daar gaan we zelfs van minder dan 8% naar 21,1% in 2000. Om dat te bereiken zullen dan niet de reeds in bedrijf geno men centrales Doel 1,2, 3 en 4 naast Tihange 1, 2 en 3 moeten draaien maar zullen binnen pakweg tien jaar drie nieuwe centrales moeten opgestart worden van 1300 megawatt elk. Verder zou er in Luxemburg een centrale ko men die ook aan ons levert. Wat met de veiligheid? Bij de reactoren in ons land is er een extra beveiliging voor zien en een kernramp als die van Tsjernobyl lijkt in Doel of Tihange dan ook uitgesloten. In de Sovjetunie staan immers nogal wat reactors in een ge woon gebouw, men achtte dat trouwens verantwoord als men hem kan opstellen in een uitge strekt en onbewoond gebied zoals de situatie in de USSR werd voorgesteld. Vandaag weet men beter. Bij ons gelden andere veilig heidsnormen. Het algemeen gebruikelijke systeem is dat het gedeelte van de processen dat met radioactiviteit te ma ken heeft, opgesloten wordt in ses van 100 Rem bloedarmoe de, bloedingen, infecties en misselijkheid kunnen veroor zaken. In de natuur komt trouwens een bepaalde hoeveelheid stra ling voor, gedeeltelijk uit de ruimte als cosmische straling, gedeeltelijk uit de aardbodem. De natuurlijke straling ver schilt sterk van streek tot streek. Zo weet men dat op grotere hoogten, waar de lucht ijler is meer cosmische straling aanwezig is. Zo lopen in Zwit serland de concentraties op tot 300 en 400 millirem per jaar. Volgens westerse experts moet de radioactiviteit in Tsjernobyl onmiddellijk na de ramp 1000 Rem per uur geweest zijn. Een stralingsdosis die ogenblikke lijk doodt. Ecolo eist ontslag van Miet Smet De kernramp in de Oekraïne brengt in zowat alle westerse industrielanden de milieube wegingen weer in actie. Ook het parlement kreeg zijn debat over Tsjemobyl en de Fransta lige milieupartij Ecolo eiste op een perskonferentie het ont slag van staatssecretaris voor Leefmilieu Miet Smet. Ook de Waalse gewestminister voor milieuzorg wordt gevraagd op te stappen. De reden voor het gevraagde ontslag is volgens Ecolo de politieke onbevoegdheid van beide politici. Ecolo, de partij staat daarin trouwens niet alleen, heeft het over de onvolledige en zeer Kernenergie en electrkiteit Kernenergie is onze goed koopste electriciteitsleveran- cier. Hoe meer kerncentrales er komen hoe goedkoper onze energierekening wordt. Maar naast dat nuttig gegeven wordt kernenergie nog voor wat an ders aangewend. Zo zegt men dat Tsjemobyl vooral militair- strategisch van belang was voor de Sovjetunie en dat feit zou ook gedeeltelijk de verkla ring van de terughoudendheid van de Russen zijn. In Oost- en West-Europa, de Sovjetunie, staan er 148 kern centrales en andere nucleaire installaties. Het zijn reactoren voor electriciteitswinning (101), kweekreactoren (4), op- werkingsbedrijven (7), re search (19), uraniumverwer- king (27), uraniumverrijking (5) en wapenproductie (4). Meer dan 148 in totaal dus maar bijvoorbeeld in Mol heeft men een research, een opwerking en uraniumver- werking terwijl Windscale in Groot-Brittannië zowel voor electriciteitsproduktie als voor opwerking, research en wa penproductie staat. Tien procent van de totale electriciteitsproductie in de wereld komt uit kernenergie. Er werken momenteel op onze planeet 378 kerncentrales en er zijn er nog 147 in aanbouw. Naar een tijdelijk moratorium voor nieuwe kerncentrales Harrisburg en Tsjemobyl. Twee kerncentrales, evenveel ongelukken. Stemde Harris- Doel in de Wase polder. Reuzen in het landschap, potentiële gevaardragers (foto Iv) rium minstens aan te houden tot na een parlementair debat over de veiligheidsaspecten in zake kernenergie. Ter voorbe reiding van dit debat zouden de nodige studies moeten uit gevoerd worden, onder meer studies die nagaan welke de gevolgen zijn geweest van Tsjemobyl. Bij die studies moet natuurlijk een wetenschappelijke pluri formiteit gewaarborgd zijn en naast de organizaties vertegen woordigd in de overlegorganen in de energiesector, moeten ook de betrokken milieuorga- Ten gepaste tijde allerlei maat regelen omroepen via de BRT zou wel eens een averechts effekt kunnen hebben en uitlo pen op wantrouwen en onge rustheid. Volgens De Batselier beschikt men over weinig of geen concrete ervaringen met het ontmantelen van kerncen trales en heeft men de neiging zowel de kostprijs ervan als de ontmanteling zelf te onder schatten. Men mag over dat probleem niet lichtzinnig over stappen. En dan blijft er het probleem van de nucleaire af val. Ook daar blijven een aan tal vragen onbeantwoord. Op- werking is die noodzakelijk of wenselijk, is die mogelijk on der veilige voorwaarden, is dumping in zee van laagradio- actief afval toelaatbaar en zijn er in ons land voldoende ter reinen beschikbaar om deze enorme volumes afval op te slaan. Dat is nog maar een klein lijstje aanvragen. Doel. En wat als er hier eens iets misloopt? (foto Iv) ingevoerde aardolie of aardgas door de kernenergie vermits die kernenergie binnenkort toch ook met een tekort aan uranium zal te kampen krij gen. Uranium is de brandstof van de klassieke kerncentrales die vrijwel onbesproken hun werk deden in zowat alle industrie landen. Zoals het uit de bodem wordt gehaald bestaat uranium voor 99,3% uit de isotoop ura nium 238, niet splijtbaar en dus in de klassieke kernreactor niet bruikbaar, en voor slechts 0,7% uit de splijtbare isotoop uranium 235. Wanneer we ons dus uitsluitend met de klassie ke reactoren voorthelpen zit ten we binnen enkele jaren zonder U 235. Om uranium als brandstof voor de gewone reactoren in teressanter te maken wordt het verrijkt. Zo werken de licht waterreactoren in Doel en in Tihange op uranium dat ver rijkt is tot 3% U 235. Maar de verrijkingsfabrieken die daar voor nodig zijn kosten veel geld en ook dan nog gaat nog altijd 97% van het erts ver loren. Kweekreactoren hebben nu als opdracht de niet splijtbare U 238 toch als brandstof te ge bruiken. Een snelle kweek reactor speelt het klaar naast energie ook een nieuwe brand stof te 'kweken': plutonium 239. Hij produceert zo meer brandstof dan hij verbruikt. En precies in die productie van plutonium schuilt ook het ge vaar van de kweekreactor want plutonium is gevaarlijker dan uranium en wordt tenslotte toch ook gebruikt om atoom bommen te vervaardigen. Een snelle kweekreactor houdt in derdaad meer gevaar in. Doel en Tihange zijn dus lichtwater reactoren waar water als koel- middel wordt gebruikt. Kalkar en bijvoorbeeld de Franse Su- per-phénix worden gekoeld met natrium, een metaal dat reeds bij een temperatuur van 98°C smelt. Het heeft de on aangename eigenschap te ex ploderen en te branden als het in contact komt met water. Europa staat ver met zijn kweekreactoren maar is voort varendheid op het gebied van de kernindustrie misschien op zich al gevaarlijk? Kernenergie in België Ook België zal in de toekomst zijn energie steeds meer halen uit steenkool en vooral uit kernenergie. De. ontwikkeling van de energievraag bij ons loopt trouwens zowat parallel met de Europese. Het aandeel een 'verpakking' die bestand is tegen de meest voorspelbare rampen als aardbevingen, het neerstorten van een vliegtuig op de centrale en overstro ming. Die verpakking is een dikke betonnen muur, langs binnen bekleed met een laag metaal. Men spreekt van con tainment. In ons land ging men zelfs over tot dubbel contain ment. Alles wat met radioacti viteit te maken heeft zit opge sloten in een metalen vat met een wand van 2,5 cm dikte. Dit vat is omgeven door een vrije ruimte die op haar beurt om sloten wordt door een beton nen muur van één meter dikte. Daarnaast beseft men bij ons ook het belang van de vorming van het personeel van de cen trales. Vandaag stelt men dat ze nog verder moet worden doorgevoerd. De straling die doodt De Sfevjetmedia spreken nog steeds van twee, drie doden bij de kerncentrale van Tsjerno byl, maar gaven deze week toch ook toe dat honderden het slachtoffer werden van ra dio-actieve straling van de eer ste tot de vierde graad. De zwaarst getroffenen worden door Russische en Amerikaan se specialisten met beender- mergtransplantaties ietwat ge holpen. Over dit soort ingreep is heel weinig bekend. Radioactieve besmetting kan optreden door rechtstreeks kontakt met een ontsnapte ra dioactieve wolk of door ra dioactieve neerslag. De be smetting gebeurt door uitwen dig kontakt of door inademing. Voedsel en drinkwater kunnen door radioactieve neerslag be smet raken. De stralingseenheid is Rem, van 'Radiation Equivalent Man', en in principe is alle straling schadelijk. Toch wordt gesteld dat pas bij een straling van twintig tot dertig keer de normale er sprake is van wer kelijk gevaar. Radioactieve straling kan de cellen vernietigen, er kunnen mutaties ontstaan en deze plot se wijzigingen in het erfelijk materiaal van de cel kan gene raties later nog doorwerken en vooral kan de straling kanker veroorzaken. De maximale normen werden al een paar keer verlaagd en uiteraard is de gevoeligheid voor de scha delijke gevolgen verschillend van individu tot individu. Zo zijn bijvoorbeeld jonge kinde ren en zwangere vrouwen veel kwetsbaarder. Doses van 500 Rem en meer zijn altijd dode lijk terwijl een eenmalige do- tegenstrijdige informatie die de Belgische politieke verant woordelijken over de ramp in Tsjemobyl geven. Volgens Ecolo lagen de con centraties radioactiviteit in voedingswaren voldoende hoog om maatregelen te ne men. Volgens eigen informatie kon in België een radioactivi teit worden vastgesteld die 40- maal hoger lag dan de pieken die tot nog toe in ons land werden opgetekend. De hou ding van de overheid omtrent de radioactiviteit in ons land noemt Ecolo «schandalig». burg tot nadenken, na Tsjer nobyl is het vertrouwen in de kerncentrale zoniet sterk aan het wankelen gebracht, dan toch gestokt. Dat is het besluit van SP volks vertegenwoordiger De Batse lier die in het parlement een resolutie indiende om een tij delijk moratorium voor nieu we kerncentrales in te stellen. Met andere woorden een soort van diepvriespolitiek, waarbij de nieuwe bouwplannen wor den opgeborgen voor een tijd. Maar ze geven een beeld en laten de vraag naar een mora torium voor de bouw van nieu we kerncentrales ook recht vaardig klinken. Een algemeen debat over de veiligheid in de totale nucleaire cyclus dringt zich op. Meer dan odit, aldus de SP volksvertegenwoor diger. Resolutie Gezien het onderzoek naar de gevolgen op de veiligheids voorschriften van het ongeval in Tsjemobyl nog moet star ten, gezien de noodplannen en de bijhorende informatiever strekking voor de bevolking aan herziening toe is, gezien de eerste concrete ervaringen in zake de veiligheidsaspecten van de ontmanteling van kern centrales nu pas worden opge daan en gezien er nog tal van onopgeloste vragen büjven in zake een veilig beheer van nu cleair afval in België, vraagt het parlement aan de regering een moratorium in te stellen inzake de bouw van nieuwe kerncentrales en dit morato- nizaties structureel hun in breng krijgen bij de voorberei ding van het parlementair de bat. In de uitvoering van het moratorium voor kernenergie mag geen toestemming worden gegeven voor de bouw van een achtste kerncentrale in' ons land. Voor ons land zou dat erop neerkomen dat de regering af ziet van de bouw van een acht ste kerncentrale. Ernstige en diepgaande studies, onafhan kelijk uitgevoerd, zouden aan de boliw moeten voorafgaan. Daarin zou ook een bevredi gende oplossing moeten wor den gegeven voor de nog over blijvende knelpunten in ver band met kernenergie. Want hoever staat het met de veilig heid in en om de nucleaire installaties, wat met de nood plannen, de ontmanteling, het afvalbeheer. Wat de veiligheid betreft mag men nooit stellen dat een ramp zoals die van Tsjemobyl bij ons onmogelijk is. Dat moet men goed beseffen, aldus De Batselier die zegt dat men zou moeten laten onderzoeken of een hoge concentratie van kernenergie zoals in Doel wel verantwoord is. In de onmid dellijke omgeving staan daar heel wat chemische bedrijven. Komt daarbij nog dat Woens- drecht niet eens zo veraf ligt en dus een bijkomende bedrei ging vormt. De noodplannen dan. De houding om de bevol king in onwetendheid te laten over eventueel te nemen maat regelen bij een nucleair onge val is misschien wel de juiste. Doel een halt toeroepen. Dat wil men her en der (foto Iv) Het winnen van energie heeft steeds risico's ingehouden. Naarmate de voorzorgsmaatregelen groeiden stegen ook de gevaren want de ontginning op grote schaal leidde vaak tot 'menselijke' fouten. Ook in Tsjemobyl wordt nu trouwens meer en meer gesproken over menselijke fouten die de technische man kementen de noodlottige duw meegaven. Kernongevallen hadden in het rijtje energierampen trouwens nauwelijks een plaats. De meest ophefmakende rampen van de eeuw: Mijnramp in Courrières (Noord-Frankrijk) 1906: 1.100 doden. Mijnramp in Wexham (Groot-Britt.) 1936: 263 doden. Mijnramp te Marcinelle (Wallonië) 1956:-270 doden. Stuwdam te Fréjus (Frankrijk) 1959: 274 doden. Instorting kolengruis Aberfan (Groot-Britt.) 1966: 140 doden. Tankwagen Los Alfaques (Spanje) 1978: 140 doden. Olie van Amoco Cadiz (Bretagne) zwaarste ecologieramp. Tankschip Betelgeuze ontploft te Nantry (Ierland) 1980: 89 doden. Tijdens het voorbije weekend vierde de Hamse KWB afdeling H. Hart haar 15 jarig bestaan met een mooie eucharistieviering in de H. Hartkerk en een hobbyten toonstelling verzorgd door de KWB-ers in zaal De Zouaaf. Men wil hoopvol kijken naar het jaar 2000. Dit spetterend KWB weekend werd officieel geopend door burgemeester Baert, die tijdens zijn toespraak pleitte voor solidariteit en vriendschap in eigen rangen. De genodigden werden in de Zouaaf verwelkomd door de KWB Voorzitter van het H. Hart, Willy Colman. Deze dankte allen die naar dit pro- jektweekend gekomen zijn en zegde dat dit een stap is in de richting van het jaar 2000. «Wij trachten van onze pro- jektdagen iets goeds te maken, ondanks de bescheiden midde len», zegde de voorzitter. Hij dankte alle medewerkers en sitchters van het eerste uur. Zij hebben de basis gelegd voor de verdere bouw aan de toe komst. «Wij hebben een pro gramma van vorming en ont spanning en de KWB wil niet bij de pakken blijven zitten, wij zijn begaan met de mens hier en elders», aldus de voor zitter, die nog een dankwoord richtte tot de KAV voor de goede samenwerking. Solidariteit en vriendschap Burgemeester Baert kreeg de eer om de hobbytentoonstel ling te openen. Hij wees op de taak van de KWB. «Hier in het H. Hart is er een stevige kern, in het centrum is de KWB niet zo sterk, er zijn daar mensen die vermoeid zijn van het vele werk. Op deze jonge parochie is een jonge dynamische wer king aanwezig». De burge meester prees de verdienste van de eerste voorzitter Ro bert Cattrysse, die nu nog zeer aktief is in het parochieleven. Men heeft in de voorbije 15 jaar heel wat gepresteerd, niet altijd opvallend maar het is zoals de wind, men ziet het niet, maar men voelt het wel, zegde de burgemeester. De KWB werking moet gesteund zijn op solidariteit en vriend schap, ging hij verder en men mag zich niet laten ontmoedi gen door kritiek en afbraak. Het komt naar voor in lieftal ligheid, met de bedoeling ver warring en tweedracht te stich ten binnen de groep. Vroeger, zegde de burgemeester was het veel moeilijker voor de arbei ders om voor zijn rechten oji te komen. Als arbeiders hebben wij nu nog een opdracht om het geestelijke te voeden. Meer mensen leven in een mo rele krisis er zijn veel depres sieve mensen, maar dit is in de meeste gevallen niet het gevolg van materieel tekort. Er is wel verdoken armoede maar er zijn ook verdoken inkomsten, aldus de spreker, die nog stel de dat de tewerkstelling wel vaart heeft gebracht. Voor de jeugdwerkloosheid is er geen direkte oplossing, zegde de burgemeester, daar ligt de gro te opdracht voor het jaar 2000. «Wij staan voor moeilijke tij den, maar wij moeten verder blijven geloven in solidariteit Hamme. KWB Heilig Hart vierde zijn vijftienjarig bestaan, (vh) en vriendschap». Stichting Robert Cattrysse, de eerste voorzitter van de KWB H. Hart gaf een overzicht van het stichting van de KWB afde ling. Op zaterdag 20 februari 1971 werd de zaal De Zouaaf officieel ingewijd. Maar reeds op 22 november 1969 besloten enkele KWB-ers, die aangeslo ten waren bij het centrum, om een afzonderlijke afdeling op te starten in de nieuwe H. Hart parochie. 59 leden van de KWB Center sloten aan bij het H. Hart. Van zodra de Zouaaf in gebruik was genomen, start te KWB H. Hart zijn eerste aktiviteiten. De belangrijkste taak bestond erin de bouw van een (hulp) kerk op de paro chie. Enkele jaren later orga niseerde men reeds vrijetijd- stentoonstelüngen. Lourdes-, bedevaarten en vormingsavon den. Ook de ontspanning kiieeg zijn deel. KWB had een groot aandeel in de groei en bloei van de parochie. Na Ro bert Cattrysse kwamen achter eenvolgens Theophiel Eycker- man, Francois Eyckerman en Willy Colman op de voorzitter- stoel terecht. Nu wil de KWB zich inzetten vbor de bouw van een nieuwe definitieve kerk op de parochie. Op de hobbytentoonstelling kon men stands bezichtigen van Wereldsolidariteit, 15 jaar Zouaaf, de KWB Lourdesbe- devaarten, naast de mooie pentekeningen, beeldhouw werken, mozaiëken en kan twerken, ontworpen door KWB leden. Er waren ook diavoorstellingen en oude volksspelen. Tot slot van de openingsavond van het KWB projektweek- end, zorgde Etienne De Munck voor de humoristische inbreng. BD De Museumbeurs die eer lang Sint-Niklaas aandoet zal in de provincie Oost-Vlaande ren ook te zien zijn in Gent in het Gravensteen van 6 tot 22 juni en in Oudenaarde van 27 juni tot 13 juli in het stadhuis.

De Voorpost | 1986 | | pagina 7