Boek rond Wase kunstschilder Jef De Pauw in voorbereiding Leerkrachten van K.T.A. en R.M.S. 2 tonen hun kunstwerken Kinderkunst uit de jeugdateliers van de Sint-Niklase akademie Museum Heraldiek Benelux (Temse) huldigt Jean Boeykens Interessante tentoonstelling over fotografie in Stekene Tentoon in en om Waas 10 - 30.5.1986 - De Voorpost Eind dit jaar verschijnt een luxueus boekwerk omtrent de befaamde Wase impressionist Jef De Pauw. De publikatie wordt de bekroning van het al een paar jaar aanslepende opzoekingswerk van drie auteurs, met name Roger Geerts, Luc De Ryck en Albert De Ryck. reliëf op het grafmonument van de schilder. Samen met Edmond Ver- straeten (1870-1956) en To ny Van Os (1886-1945) be hoorde hij tot de toonaan gevende schilders van zijn tijd in het Waasland en ook daarbuiten. Jef De Pauw schilderde indrukwek kende winterlandschap pen, zonnige zomerland schappen en heidegezich- ten, naast enkele zeer ge slaagde zelfportretten. Zijn voornaamste werkterrein was het Waasland met als kernpunt Temse-Veile. Ook in Zuid-Frankrijk heeft hij verscheidene schilderijen gemaakt. Hij kwam vaak op het «Chateau de Roziè- res» van prins Victor de Po li gnac. Jef De Pauw was een licht- schilder en sluit aan bij het het lu- Hij maakte graag gebruik van groen, wit, ro ze, violet, purper. Hij was helemaal geen peuteraar, maar schilderde in één geut, fris en direkt. Men kan hem bestempelen als een spontaan en virtuoos schilder die over een tech nisch brio beschikte. Jef De Pauw kende veel sukses tijdens zijn leven: hij exposeerde onder meer in Kopenhagen (1929) en behaalde een gouden me daille op de wereldtentoon stelling te Antwerpen (1930) met een sneeuwland schap. Naar aanleiding van een tentoonstelling gehou- De technische fiche van het boek vermeldt: formaat: 34 cm. x 24 cm., kwaliteit pa pier: 135 gr. gesatineerde maco, 176 bladzijden: voor zien van een stofwikkel, 50- tal kleurenreprodukties en 25-tal witzwart-foto's. De voorintekenprijs be draagt 1.495 fr. Voorinte kenen kan op het rekening nummer van het Jef De Pauwfonds: 940-0924133- 62. De latere verkoopprijs bedraagt 1.750 fr. Wie wenst toe te treden tot het erekomité betaalt 1.995 fr. Aansluitend bij de publika tie van het boek zal in de lente van 1987 een grootse retrospektieve Jef De Pauw worden georganiseerd. Bij de voorbereiding van het boek (o.m. oproepen in de pers om dokumentatie te kunnen verwerven en de in ventaris van het oeuvre van de kunstschilder zo volle dig mogelijk te kunnen sa menstellen), is gebleken hoe wijd verspreid het werk is en hoe stijgend de be langstelling voor Jef De Pauw, zonder twijfel één der grootste Wase kunste naars. Jef De Pauw Jef De Pauw werd geboren in Sint-Niklaas op 2 mei 1888 en overleed te Temse op 14 september 1930. Hij bracht zijn leven door op de wijk Veile te Temse. Beeld houwer Gerard Van Gooien vervaardigde een portret van Jef De Pauw in bas- Sint-Niklaas-Temse. Kunstschilder Jef De Pauw, één der grootsten die het land van Waas ooit heeft gekend. Vorige vrijdag werd in het Stekense Volkshuis een tentoonstelling «Fotogra fie» officieel opengesteld door burgemeester Heyse. Het waren leerlingen van de akademie voor schone kunsten van Sint-Niklaas die hun werken toonden aan de geïnteresseerde Ste- kenaars. Aan de tentoonstelling werkten volgende leerlin gen mee: Dirk Cap, Claire De Block, Ronny De Sae- gher, Jef De Smet, Hugo De Windt, Peter Kool, Ronny Maes, Patrick Maetens, Eric Noens, Luc Reyns, Ma rie-Thérè se Tassel, Alain Van de Wiele, Dirk Van Himste, John Van Puyvelde en Joop Wolfert. Werner Aerts, voorzitter van de inrichtende Culture le Centrale, gaf mee dat de ze expositie ontstaan was uit een samenspraak van de akademie en de culturele centrale. Johan De Vos verzorgde op non-konformistische ma nier de inleiding. Hij had het over de explosie van de fotografie heden- ten-dage: in Amsterdam 50 tentoonstellingen, in Ant werpen 60 exposities, het nieuwe Antwerpse fotomu seum (grootste van Euro pa), de foto-kursussen in Aarlen, de vele tientgallen expo's over fotografie, de Fotografie in Stekene. Voorzitter Werner Aerts van de Culturele Centrale mocht op de tentoonstelling voor de verwelkoming instaan (gm). maand van de foto in Parijs, Foto-kina enz. «In Sint-Niklaas wordt niet aan aktuele fotografie ge daan», meende hij. «Maar er wordt gewerkt op veilig heid, mét goede smaak en gezond verstand: een foto grafie wars van kommer- cialiteit, bedreven als kleine kunst mét een knipoog naar ambachtelijkheid. Daarom ook zijn we mis schien een beetje voor op onze tijd». Hij meende ook dat het daardoor te verklaren is dat sommigen tien jaar doen over de vijf jaar fotografie in de akademie: omdat het in de Sint-Niklase akade mie goed is om zijn, veilig. Burgemeester Heyse mee nde dat fotografie inder daad «in» is en kon erin komen dat fotografie een vorm van kunst is. «Men kan mooie foto's zien waar echter géén ziel inzit», mee nde hij. Er moet dus iets afstralen van een foto. Hij moet met gevoel en liefde worden gemaakt... Ook stelde hijna een eerste vluchtige rondgang, dat sommigen werken laten j vermoeden dat de makers ervan meer in him mars hebben... G.M. den in Locarno (Zwitser land) verscheen over de schilder in 1979 een kleu- renbrochure in drie talen. Het boek van Jef De Pauw komt werkelijk op zijn tijd. De Franse impressionisten zijn onbereikbaar gewor den. Impressionisten van bij ons, zoals Emiel Claus en Modest Huys, krijgen de laatste jaren wat hun toekomt. Deze monografie is niet al leen belangrijk voor de ou dere generatie die het werk van Jef De Pauw op een of andere manier kent, maar ook voor de jeugd voor wie de kennismaking ponder twijfel een positieve erva ring zal betekenen. Voor al le geïnteresseerde kunstlief hebbers zal het duidelijk worden wat Jef De Pauw in zijn korte leven (hij werd slechts 42) heeft weten te verwezenlijken. M.R. Galerij BBL te Sint-Niklaas Tentoonstelling in de stadszalen te Sint-Niklaas Het komt niet zo dikwijls voor dat een kunstten toonstelling vóór de opening via een perskonferen- tie wordt aangekondigd. Al had die bijeenkomst van 20 mei jl. in de Sint- Niklase akademie een enigszins dubbel doel (zo was ze voorzien na de kommissievergadering waarin Hugo Steenwegen tot nieuwe voorzitter werd geko zen), toch is het vooral te verklaren door het zéér grote belang dat van uit de akademie wordt ge hecht aan deze kinderkunsttentoonstellingIn het kunstonderwijs nemen de jeugdateliers een aparte (maar geen bevoorrechte) plaats in. Het heeft ont zettend veel moeite gekost om ze te laten opnemen als volwaardige afdeling binnen de struktuur van dat kunstonderwijs omdat in ruime kring nog altijd de idee leeft dat ze daar eigenlijk niet thuisho ren; dat het een «bezigheid» is al dan niet als kinderopvang in de vrije uurtjes en dat het niets met de «serieuze» kunst te maken heeft. Veel belangstelling op 25 mei jl. in de kunstgalerij van de BBL voor de vernissage van de tentoonstel ling «Negen leerkrachten van K.T.A. en R.M.S. 2 tonen hun kunstwerken». Volgens direkteur E. Van Rompu wou men aan de opendeurdagen in de rijksscholen een extra dimen sie geven door, voor het eerst, een aantal kunst werken samen te brengen van leerkrachten van het K.T.A. (Koninklijk Technisch Atheneum) en de R.M.8. 2 (Rijksmiddensohool 2). Een initiatief dat best nog voor herhaling vatbaar is, gezien de positieve reakties van het publiek en de kwaliteit van de werken. De mengeling van zeer uiteenlopen de stijlen, technieken en kunstopvattingen komt daarbij zeer verrassend over. Bovendien, als er dan moet bezuinigd worden in het kunstonderwijs, lonkt men in de eerste plaats naar de jeugdateliers. De mensen van de Sint-Ni klase akademie en met hen nog een aantal goedme nende bestuurders weten uiteraard beter! Zeker, zij stonden bij de oprichting van de jeugdateliers op de eerste rij, zij kunnen bogen op bijna 25 jaar ervaring, zij hebben de jeugdafdeling steeds voor vóL aanzien. Het werken met kinderen, die lange ervaring ook, heeft het geloof in het kunstonderwijs voor jonge ren fel de hoogte in gestuwd. «En», voegt direkteur K. Mechiels eraan toe, «wat de kinderen in de jeugdate liers maken is soms van een hoger artistiek niveau dan veel rommel die op veilin gen en de kunstmarkt cir- kuleert en waarvoor véél geld wordt neergeteld. Kunst schijnt nog altijd ge meten te worden aan de geldtransakties die ermee De tentoonstelling van kin derkunst uit de jeugdate liers is een selektie uit het werk van ruim 800 kinde ren. Wekelijks komen ze sa men in de stedelijke akade mie voor schone kunsten te Sint-Niklaas en bijafdelin gen (in de fusiegemeenten, in Beveren en Stekene,) of, om precies te zijn, in 32 klassen, om onder leiding van bevoegde kunstenaars hun droomwereld gestalte te geven. Het wordt daar in de stads zalen geen passief tentoon stellen van werkjes van de leerlingen. Bedoeling is, er een kinderparadijs van te maken, een jongerenhappe- ning, een dolle boel. Op de uren dat zij normaal klaslopen (woensdagna middag, zaterdag en zon dagvoormiddag) zuilen zij aan het tekenen, verven, kleuren, plakken, boetse ren en kliederen zijn, speels uiting geven aan hun jeugdige naïviteit. Want hun wereld is een sprookjeswe reld, waarin ze zich thuis- voelen, die ze voor een stuk zelf helpen maken Met veel kinderlijke fanta sie (vanwege de organisato ren vooral) moet hier iets prachtigs tot stand kunnen komen: even origineel als de kindertekeningen zelf, even fris als de felle kleuren van de boetseerwerkjes en even vindingrijk als de vliegtuigen, raketten, pira mides en allerlei magische toestellen die door kinder handen werden geknut seld. Hoewel met een zeer be perkt budget moet gewerkt worden, zijn grote inspan ningen geleverd om deze tentoonstelling die vrij uniek in haar soort is op te bouwen. Het wordt een serieuze aan loop, een test ook, voor de nationale tentoonstelling van de jeugdateliers in 1987. Speelse medewerking aan deze manifestatie komt van de stedelijke muziekakade- mie, het speelgoedmuseum en radio («van kattekwaad tot erger») en BRT-tv («Zep pelin») zullen present zijn. Is de begeleidende brochure en de uitnodiging voor de vernissage bedoeld voor de volwassenen, dan zal men hopelijk de kinderen zélf niet vergeten. Kinderen hebben lak aan al dat offi cieel gedoe, dat hoort niet thuis in hun sprookjeswe reld. Zijn zij het trouwens niet die tentoonstellen? Zij willen dat van begin tot ein de de grote kindermanifes tatie ook kindvriendelijk verloopt. Zij mogen zelf een pluim op hun hoed steken... of laten steken! Na de inleiding door in- spekteur D. Ostyn was het burgemeester P. De Vidts die de tentoonstelling offi cieel opende. Ook hij vond het een zeer lovenswaardig initiatief en de verscheiden heid van aanpak bij de kunstwerken uiterst ver frissend. Hij ging zelfs iets verder door te beweren dat hij in één van de kunst werken een morele vinger wijzing zag: het doods hoofd (symbool van verval) tussen de benen van een naakte vrouw (werk van E. Van Nyvelseel). De muzikale omlijsting tij dens de vernissage werd verzorgd door Els en Wal ter Van Zundert; zij speel den «Duo Concertant» van G. Kummer. Zoals de negen kunste naars zichzelf op de ten toonstelling door een bege leidende tekst voorstellen, zo willen wij ook het rijtje aflopen en hen gedeeltelijk zelf aan het woord laten. Bij de zeer sobere foto's van Henri Grosafeld past best zijn eigen tekst: «Een paar foto's, momentopnamen van verstilde charme, een poging tot vatten wat on vatbaar is. De emotie achter de kamera, verwrongen door het objektief, gerekon- strueerd door de zilver- korrel.» De monumentale schilde rijen van Boudewijn Pee tere lijken wel verstilde stambomen, overwegend bruin van kleur, met vreemde voorwerpen in de dikke laag verf, een my sterieuze wereld. G. Preme- reur schreef o.a. over hem: «Hier kan men de verflucht opsnuiven, en dan sensibel op de kluwen van kleur en de monumentaliteit van de compositie reageren. Want Peetere is een materie- schilder. Ernest Van Nyvelseel kreeg de burgemeesterlij ke on derscheiding van «moreel waarschuwer» voor zijn mooi ruitvormig naakt. Af gestapt van een meer gesti leerde stijl, krijgen realiteit en natuur de bovenhand. Zijn akwarellen, geaksen- tueerd door zwarte inkt, lij ken wel prentbriefkaarten. Leven: evenwicht; tevreden heid; genegenheid; ingeto genheid; tederheid, schrijft H. Durinck bij het schilde rij van een klown. Beklem ming: ziekte; problemen; frustratie; angst; neurose; oorlog is de tekst bij het tweede werk. Melancholi sche uitdrukking van afta keling en verval; op een zeer persoonlijke wijze in kleur omgezet. Kartoeniat Ben (Bernard Peetere) toont reisimpres sies. Met ruwe, zwarte lij nen bouwt hij landschap pen op. Rake typering. Theo De Wilde is een veelzij dig kunstenaar: hij tekent, schildert, etst en is thuis in de glazenierekunst en mo zaïek. De kleurrijke, sobe re landschappen zijn pa reltjes van akwarelleer- kunst, de grote pastels heb ben een apokalyptische uit straling. De drie schilderijtjes vgn Piet Brak bekoren door hun kinderlijke naïviteit. De drie (cobrapfiguurtjes zijn vol gens Piet: «drie types van zwartwerkers (als tip voor de RVA)». Hij wenst daar nog aan toe te voegen: «De ze schilderijen werden ge maakt tfidens een konklaaf in het Kasteel van Walburg waar o.a. werd gepraat over de devaluatie van de Kunst, de Olieverf, het Doek enz. Reinhilde Lisaerde: «Het beeld is intrinsiek verbon den met de persoon, de li chamelijke uitstraling wordt aura, vrouw wordt bekeken wezen, de observa tor binnen de vrouw wordt- is mannelijk, de geobser veerde vrouwelijke; het tf aanschouwen objekt geeft toestemming om als be zienswaardigheid be schouwd te worden». De vrouwelijke naakten van Hilde zijn geen schoolvoor beelden van schoonheid. Ze stralen een depressieve naamloosheid uit, onbe kend zonder gezicht. Zéér persoonlijke kijk op het vrouwelijk lichaam. «Zij tracht de werkelijkheid te ontvluchten via poëzie; lijn-vorm-kleur» schrijft Rosa De Boom van zichzelf. Het grafisch werk van De Boom gaat van geometri sche tekeningen over fijne etsen tot poëtisch burijn- werk. Jammer dat het wat weggestoken lijkt achter die grote tafel. En daarmee zijn we rond, opnieuw aan de ingang. Een tentoonstel ling die echt de moeite waard is. De kunstwerken in de kunstgalerij van de BBL (O.L.Vrouwplein) te Sint- Niklaas zijn nog te bezichti gen tot 20 juni. Jozef Smet Kinderkunst in Sint-Niklaas. «Meisje met kat en vogel van Steven Bosman, uit het atelier van F. Duverger (js). De tentoonstelling van kin- tion). derkunst uit de jeugdate- Zij is toegankelijk tot 15 liere opent officieel op zon- juni, op weekdagen van 14 dag 1 juni e.k. om 10.30 tot 17 uur; op zaterdag en uur in de stadszalen, Leo- zondag van 9 tot 12 en van pold n-laan, 26, te Sint-Ni- 13.30 tot 17 uur. klaas (rechtover het sta- Jozef Smet Myriam De Wolf en Pier re Vanderstraeten expose ren van 1 tot 15 juni in galerie Artistiek aan de Ster 64 in Sint-Niklaas. Je kan hun fotografie gaan be kijken op zaterdag en zon dag van 10 tot 12 en van 14.30 u. tot 19 u., op week dagen van 15 tot 19 u. De galerie is op maandag niet toegankelijk. Kontakteer tel. 776.87.35 als je meer informatie wenst. De ver nissage wordt vandaag vrijdag om 20.30 u. ge houden. Van kunstkring 't Getij maken enkele Wazenaren deel uit, zoals Monique Grossen, Guido Mariman en Robert Wuytack. Gra fiek, juwelen, schilderijen en beeldhouwwerken van 't Getij zijn van 6 tot 30 juni te zien in galerie Brabo, Desguinlei 100 in Antwer pen, Op werkdagen en zon dagen van 14 tot 17 u. (wv) Naast de traditionele tentoonstelling, die bestaat uit een uitgebreide kolleküe wapenschilden en vlaggen, voorziet het Museum Heraldiek Benelux voortaan, als dynamisch element, een beperkte ruimte voor wisseltentoonstellingen. Deze tentoon stellingen zullen georganiseerd worden in het mu seum zelf, dat gevestigd is in een ruime zaal van het gebouwencomplex Dacca, Kasteelstraat 74 te Temse. De eerste wisseltentoonstelling wil een hulde zijn aan de stichter en grote bezieler van het Museum Heraldiek Benelux, de kunstschilder Jean Boey kens. Iedereen is van harte welkom op de expositie die loopt van zaterdag 31 mei tot en met zondag 29 juni en dit tijdens de openingsuren van het mu seum: zaterdag van 14 tot 18 u., zondag van 10 tot 12 u. en van 14 tot 18 u. De toegang is gratis. Op 13 en 14 januari van vol gend jaar heeft het kongres «Intelligente toegang tot de in formatie» plaats georganizeerd door de Federatie van de Bel gische Verenigingen voor In formatica. Meer informatie op het sekretariaat van de FBVI, Koninklijke Prinsstraat 102 te 1050 Brussel, tel. 02- 513.29.38. Het Multatulitheater van Gent brengt eerlang de pre mière van zijn nieuw program ma "De Zelfmoordenaar" van Nikolai Erdman in een regie van Jan Leroy. Het stuk wordt gespeeld in de turnzaal van het socio-kultureel centrum Voor uit, Sint-Pietersnieuwstraat te Gent. Voor reservaties en in formatie: 091/23.82.01. Jean Boeykens Jean Boeykens werd gebo ren te Temse op 26 februari 1901. Na zijn humaniorastudies (Grieks-Latijn) in 1918 was hij werkzaam in de ouder lijke voedings warenzaak die hij bij zijn huwelijk in 1927 overnam, 26 jaar later stopte Jean Boeykens zijn handelszaak Rond 1924 begon hij te schilderen. Jef De Pauw wijdde hem in in de technie ken en was zijn groot voor beeld. Jean Boeykens evo lueerde in de richting van het expressionisme en schilderde vooral land schappen, molens, hoeves,... In 1938 stichtte hij de kunstkring Eigen Kunst (voor amateurs), waarvan hij tevens voorzitter was. Deze kring werd ontbonden door de komst van wereld oorlog n, die een belangrij ke invloed had op zijn ver dere leven. De Duitse bezet ter vaardigde op 7 maart 1941 een verordening uit waarbij o.m. werd bepaald dat schepenen ouder dan 60 jaar hun ambt dienen neer te leggen. Zo kwam Jean Boeykens in het schepen kollege. Als schepen was hij gelast met kuituur en onderwijs. In oktober 1942, vijf fnaanden na zijn aan stelling tot schepen, sticht te Jean Boeykens het mu seum van Temse, waarvan hij eveneens voorzitter werd. In 1955 vatte hij de studie aan van deze wetenschap pen. Wat als liefhebberij be gon groeide uit tot een ware passie en de theoretische kennis zette hij om in de praktijk; Jean Boeykens be gon zelf wapenschilden te vervaardigen en verwierf doorheen de jaren een om vangrijke kollektie. In 1964 lag hij aan de basis van de Stichting Heraldiek Benelux die wegens het ontbreken van een zaal nooit van de grond kwam. Zijn levenswerk werd in 1982 uiteindelijk bekroond met de oprichting van de vzw Museum Heraldiek Be nelux waarvan hij voorzit ter was en dat thans een gemeentelijke instelling is. Jean Boeykens heeft altijd een grote voorliefde gehad voor Temse. Hij legde zich toe op de ge schiedenis van zijn ge meente en leverde in méér dan één genre, bijdragen j tot de plaatselijke geschied- schrijving. O.m. de ge schiedenis van Temse in j verzen, een omvangrijk sa tirisch - folkloristisch dichtspel, Temse-gebonden i bijdragen aan verschillende i streek- en dagbladen en te- j vens een dichtbundel. Zijn hobby's waren verder zich interesseren voor alles i wat de Beneluxlanden be- j treft (aardrijkskunde, ge- schiedenis, kuituur),... ver zamelen van oude en nieu we bedevaart- en feest- j vaantjes, breien van alle j soorten vogel- en visnetten en netzakken. Deze laatste hobby beoefende hij jaren I geleden en daarin was hij 1 een echte vakman. Momenteel wijdt, Jean Boeykens zijn vrije tijd j vooral aan de schilderkunst en aan de unieke instelling, waarvan hij de vader mag genoemd: het Museum He- I raldiek Benelux. M.R. i

De Voorpost | 1986 | | pagina 10