pedagogische kwaliteiten ter beschikking van iedereen Sukses voor Ket-Beveren met «De Bruiloft» van Brecht Prenten van hoogstaande technische, artistieke en Tijl Uilenspiegel: streekgenoten in Veere Pekad-toneelgroep zet «Nee schat, nu niet», op de planken in Dendermonde Schooltonèel in cirkustent te Melsele Toneel De Voorpost - 30.5.1986 - 11 Van 19 tot 22 juni worden in het hart van de provincie Zeeland de Veeree Meerdagen georgani seerd. Een heleboel evenementen op het gebied van watersport, rekreatiesport, kuituur, geschiedenis, amusement e.a. worden op het getouw gezet door de stichting Promotie Veerse Meer in nauwe samen werking met en financiële steun van het rekreatie- schap Veerse Meer, Bloso, de Vlaamse Vereniging voor Watersport en de Belgisch-Nederlandse Vereni ging Zeeland. Een aktiviteit pikken we er even uit. Zaterdag 21 juni vormt het schilderachtige Zeeuwse stadje, met z'n Campveerse Toren, het dekor voor een Uilenspie- geliaans openluchtspel. Tussen 14 en 15 u. wordt dan «Tijl torenwachter te Veere» opgevoerd. Tekst schrijver is (andermaal) de «Wase Kleinbrabander» Bert Peleman. De regie van het spektakel is in handen van dein Ham me wonende Leen Vermeiren, voordrachtkunstenares, die uit Bornem afkomstig is. Akteurs zijn Luce Thys (Tijl) uit Sint-Niklaas, Peter Malfliet (Heraut) uit Ham me en Ivan Mettepen- ningen (Lamme Goedzak) uit Hamme. De aloude Antwerpse Schuttersgilde zorgt voor figuratie. Gastgemeente voor de Veerse Meer-dagen is Kortge- ne. Watersporters, maar ook liefhebbers van stunt werk in de lucht, mensen die van oldtime-auto's houden, kulinaire cracks, volksdansferventen, enz. worden verwacht aan het Veerse Meer. Volksspelen, de opvoering van een authentieke zeeslag, een de monstratie scheepsmodellen, surfen, paarden dres suur, zeilwagenrijden, pantomime... 't Wordt een feest in en om Kort gene, Goes, Veere, Vrouwenpol der/Kamperland en Arnemuiden. Met het charmante Veere wil een stad als Sint- Niklaas overigens graag gulle relaties onderhou den. Het is niet uitgesloten dat het dra tot een toeristisch-kulturele uitwisseling komt tussen ener zijds de gemeenten die aan het Veerse Meer liggen en anderzijds het Land van Waas (via de gewestelij ke VW van het Waasland). Daaromtrent berichten we te gelegenertijd wel. W.V. Als laatste produktie van dit toneelseizoen brengt Kamer Edelweiss Toneelgroep uit Beveren een theaterhappening ten uitvoer in het eigen mini tes ter aan de Gravendreef 1. «De Bruiloft» (Die Kleinbürgerhoohzeit») van de onvolprezen Bertolt Brecht is immers een pittige eenakter die uitnodigt tot het zogenaamde «arenateater» waarbij het pu bliek bij wijze van spreken «op de sohoot» zit van de akteurs en ak tri ces. Luk Alaerts regisseerde dit toneelavondje-anders en vorig weekend had de première plaats. Zoals het op een echt huwe lijksfeest de gewoonte is werden de genodigden de toeschouwers vooraf door het bruidspaar en de familie verwelkomd op de receptie, voor de gelegen heid uitstekend verzorgd door «ceremoniemeester» Ghislain Panis en zijn Ket- personeel. «Een natje en een droogje», het was er allemaal, en de familie stond fier te glunderen naast het jonge «echtpaar» ïKaatje De Schepper en Ste- faan Truyman. Om halfnegen gaf «de moe der van de bruid» Corrie Buys het sein om aan tafel te gaan en het echte maal kon beginnen. De zalm, het kon(jn, de crème, het perso nage, verorberd door de ak- terende familie. De neefjes, vrienden en kennissen, buren en andere genodigden mochten het van dichtbij meemaken hoe de schitterende teksten van Brecht weliswaar in het dialekt werden gedebi teerd door Wim De Schep per, vader van de bruid; door Marie-Claire De Coster en Walter Mertens, vrien den van de bruid; door Wil- fried Van de Velde, vriend van de bruidegom; door Au drey Maes en Chins Smet, jonkvrouw en verliefde jonkman; en door de «oude Buy- grootmoe» taert. Dit wrang-komische werk van Brecht bracht een jui ste sfeer in de zaal met af wisselend komische lachef- fekten en wrange, pijnlijke stilten, sterk geénscèneerd door Alaerts en doorleefd gebracht door een op dreef zijnde cast. Als tafel en stoelen, kasten en vazen deerlijk gehavend zijn door de «feestende meute», blij ven Kaat en Stefaan alleen achter en gaan zij him eer ste huwelijksnacht in. Een sterke slotscène met een lach en een traan. Werkten nog mee aan deze originele produktie: Paul Van Leuvenhage, Renilde Wauters, Kathy Braem, Paul Vandermeulen, Julien Waegeman, Roland De Block, Rita Van Roeyen, Godelieve Van Rumst, Wil ly De Jonghe, Gilbert Seg- hers en vele andere Ket- leden die na het «feestmaal» van dienst waren op het avondfeest met disco-bar. Voorstellingen Gezien de speciale aard van het stuk werden reeds vier voorstellingen uitbesteed aan groepen. Deze verto ningen vonden plaats op 23 en 24 mei en gaan verder op 30 en 31 mei. Ook voor Je blijft met veel bewondering kijken naar de imposante tentoonstelling in het Dendermonds Zwij vekemuseum waar men nog tot 15 juni terecht kan voor een wereldreis. Zij het dan een reis doorheen tijden en landen aan de hand van ohromo's. Een in onbruik geraakte metode, maar tot voor enige jaren nog aangewend door voornamelijk de chocoladefabrikanten die in elke reep een kleurrijk prent je stopten dat deel uitmaakte van een hele reeks en waarop de schoolkinderen jacht maakten. Tot grote er gernis van ouders en tandartsen. I ^pBj^^B^ggL Die prentjes of chromo's da- jr F^B teren niet van gisteren, ze c B F n®>" II ziJn bijna een eeuw oud. £-4- SBT Liebig was erin gespeciali- jkjri, zeerd en Liebig maakte pro- 3* j dikten die voor iedereen |PP*i toegankelijk waren. Van- ^B daar dat men in zowat alle ff H|i B huisgezinnen van voor en 4* Hl fl kort na de tweede wereld- Hüt oorlog Liebig chromo's aan- JiJQI trof. Raymond Parent heeft i m IJB I die prenten met veel zorg V j ITv 1 en aandacht verzameld, f J 'l BbJaB b°uwde hele reeksen op, 9 ^Basl maakte een geschiedenis I doorheen de tijden. I I BBBI BBB^BBBH Het is zijn verzameling die in het Zwij vekemuseum Toneel bij Ket in Beveren. Kaat De Schepper huwde voor staat te pronken. Ze loont de gelegenheid met Stefan Truyman. En ze speelden nog D lang en gelukkig toneel (Iv). beslist de moeite. Parent, zo verklaarde schepen van kuituur Hubert Maes tij- Sfeer te over in Melsele, vorig weekend, waar 37 leerlingen van het OLVrouw-van Gaverlandinstituut «August, August, August» ten tonele brachten... in een heuse cirkustent. Het blijspel van Pavel Kohout werd geregisseerd door Walter De Vroey. We fotografeerden alle uitvoerders vlakbij de cirkustent en knipten ook even een impressie van toen de akteurs diets werd gemaakt hoe het moest (foto's Iv). dens de opening van de ten toonstelling, begon zijn eerste chromo's te verzame len in 1936 en sedertdien heeft hij zijn verzameling van hoofdzakelijk Fransta lige Belgische reeksen ver der uitgebreid door ruil en aankoop. Hij bezit meer dan 1700 verschillende reek sen, verschenen tussen 1872 en 1975 toen de pro duktie werd stopgezet. De verzameling van de heer Parent is de laatste jaren op verschillende plaatsen te zien geweest. Hij hield reeds tentoonstellingen rond bepaalde tema's in Lebbeke, Sint-Gillis, Den dermonde en Lokeren. In Dendermonde expozeerde hij 117 kostbare reeksen die een overzicht geven van de totale produktie en van de evolutie van het produkt. De tentoonstelling is voor een flink deel kronologisch opgevat. Eerst maakt men kennis met enkele panelen waarop de eerste toepassin gen van de chromolithogra fie worden uiteengezet, daarna volgen de produktie van de chromo, de eerste chromo's over het leven en werk van Justus von Lie big, jawel de man van de Liebigblokjes. Men ziet er ook een aantal zeldzaam ge worden verpakkingen van Liebigproduktenallerlei li teratuur en katalogi over het onderwerp en een over zicht van wat andere fir ma's ter zake te bieden hadden. Grote waarde Schepen Maes onderstreep te ook de publicitaire waar de van de chromo's. Maar nog meer vestigde hij de aandacht op hun opvoed kundige waarde en op de positieve invloed die ze on getwijfeld hebben uitgeoe fend op de ontwikkeling van de jeugd. De tentoon stelling besteedt ook aan dacht aan de belgische reeks, waarbij men vooral moet kijken naar de reeks over Tijl Uilenspiegel, ge maakt naar tekeningen van Felix Timmermans. Opval lend is dat vooral kinderen voorkomen op de chromo's. Kinderen die dan handelen als volwassenen, of kinde ren die in £un kinderlijk heid worden afgebeeld en aantonen, hoe zij hun dage lijks toilet maken. Justus von Liebig, een genie Konservator-archivaris Ai- me Stroobants zette uiteen dat Justus von Liebig ei genlijk een genie was. Ge boren in 1803 in Darm stadt, werd hij op amper zestienjarige leeftijd reeds toegelaten tot de universi teit van Bonn. Hij zou zijn scheikundige studies vol- tooiën aan de universiteit van Parijs waar hij kennis maakte met Alexander von Humboldt en de chemicus Gay-Lussac. Op 21 jarige leeftijd werd hij benoemd tot hoogleraar scheikunde aan de universiteit van Giessen waar hij zich door zijn praktijk gerichte, ex perimenteel onderricht een internationale naam en faam opbouwde. Hij deed er belangrijke ontdekkingen op het vlak van anorgani sche, organische en land- bouwscheikunde. Hij verwierf pas grote be kendheid met het op punt stellen van de formule voor goed konserveerbaar vlees- extrakt. Voor de industriële produktie daarvan kreeg hij in 1862 de nodige hulp van Georg Christian Gie- bert. Omdat de vleesprijs in de vorige eeuw in Europa zeer hoog lag, kwam vlees niet voor op het menu van, de gewone arbeidersgezin-' nen. In Argentinië daarentegen had men een rijke veesta pel, maar was alleen de huid van waarde; von Lie big wist direkt hoe hij een en ander kon kombineren. In 1863 werd een maat schappij opgericht, oor spronkelijk met zetel in Antwerpen en in 1964 be gon een eerste fabriek te werken in Fray Bentos in Uruguay. Nog een jaar la ter arriveerden de eerste stortingen in hét Antwerp se magazijn en kon het ver voer beginnen. In heel wat Europese lan den zouden dan in de loop der jaren Liebigfabrieken worden opgericht. Men tel de in de bloeiperiode zelfs 38 maatschappijen. In 1872 begon von Liebig met de uitgaven van chro mo's. Eerst in Frankrijk, later in andere landen waar de Liebig produkten te koop werden aangeboden. Tot 1914 werden de meeste reeksen in Frankrijk, Ita lië, België, Duitsland en Ne derland uitgegeven. Na 1914 vooral in Italië, België en Duitsland. In 1930 volg den Zwitserland en Vlaan deren. Na de tweede wereld oorlog, kwam het zwaarte punt te liggen op België en Italië. Tussen 1963 en 1975, jaar waarop een punt werd gezet achter de produ- kite, spande Italië de kroon. In totaal werden ongeveer 1.891 reeksen uitgegeven, zonder te spreken van de varianten en rekening hou dend met 1 taal per reeks. Voor 1890 gaf men jaar lijks minder dan 26 kaar ten uit, tussen 1890 en 1909 waren het ongeveer 30 reeksen en in 1904 be reikte men de absolute top met 40 reeksen. Nadien verminderde de produktie geleidelijk aan. Qflgroeid uit de opvoering van kleine sketches tijdens een personeelsfeest)e is de toneelgroep van de PErsoneels- Klub Atheneum Dendermonde (Pekad) sinds enkele jaren geëvolueerd tot de vertolking van heuse vol-avondstuk- ken voor het grote publiek. Op vrijdag 13 en zaterdag 14 Juni speelt deze Pekad-toneelgroep in de Feestzaal van het Koninklijk Atheneum aan de Zuidlaan de boulevardko medie «Not now darling» ofte «Nee schat, nu niet» van het Britse duo Cooney en Chapman. Toneelgroep Pekad Veel jaren geleden was er ook reeds een toneelgroep sktief geweest in het Den- dennondse Atheneum. Die was echter sinds lang ver dwenen door allerlei om standigheden. Wel werden er korte sketches opge voerd, die zeer herkenbare situaties, uit het rijke schoolleven gegrepen, be handelden; dit tijdens per soneelsfeesten. Veel lijn zat nier echter niet in; het ble ven echt okkasionele «tea- ter»-prestaties. Toch hadden sommigen hiermee de smaak te pak ken, zodat een drietal jaren geleden opnieuw werd aan geknoopt met de traditie van vroeger. Met de fusie tussen het Koninklijk Ly- «um en het Koninklijk Atheneum ontstond er im mers ook een koncentratie van toneel-minded perso neelsleden. zodat het idee groeide een heus repertoi restuk uit het lichtere gen- J* voor het voetlicht te orengen. Toneelfan-zijn is zaak, zelf-toneelspelen is echter nog zoveel aange- kZeker 818 men kan schikken» over een erva- ren en alom geprezen to- neelrat als Etienne Van der Mee ren. Hij werd bereid ge vonden een toneelstuk op te sporen dat paste, de rolver deling te doen, de regie op zich te nemen én zelf de hoofdrol te spelen. Met de hulp van enkele kollega's leraars en onderhoudsper- soneelsleden kwamen de eerste voorstellingen tot stand. Deze konden uiter aard rekenen op heelwat goodwill van de belangstel lenden, en die kwamen in groot getal op de opvoerin gen af. De kwaliteit van de eerste voorstellingen was zeker niet kwaad en ze groeide met de groeiende ervaring. Men hoeft niet meer te blozen als men de vergelijking maakt met sommige amateurgroepen uit onze kontreien. «Nee schat, nu niet» Het Britse duo Cooney en Chapman, vroeger elk apart reeds verantwoorde lijk voor verscheidene ko medies, leggen sinds enke le jaren hun spiritualiteit en inventiviteit samen om nog betere komedies te brengen. Hun stukken lo pen maanden- (jaren-)lang in Westend. Ook in onze Vlaamse teaters zijn ze met hun stukken graaggeziene gasten. De Pekad-toneelgroep brengt van hen op 13 en 14 juni «Not now darling» of «Nee schat, nu niet». Waarover het gaat? Het huis «Bodley, Bodley and Crouch» is een gerenom meerde pelshandel in Lon den. Arnold Crouch, een van de twee eigenaars, legt de laatste hand aan zijn meesterwerk, een prachti ge nertsmantel. De plichts- bewuste, deugdzame Crouch weet nog niet dat zijn vennoot Steve Bodley een ingewikkeld plan uit werkt om zijn amoereuze verlangens te bevredigen... Misverstanden, dubbelzin nigheden, verkeerde perso nen op verkeerde plaatsen vormen ook in dit stuk de ingrediënten van een vlotte klucht. Wat er precies gebeurt en hoe het allemaal verloopt, wordt op de scène op 13 en 14 juni «onthuld». Rolverdeling Voor de artistieke en tech nische realisatie van dit tea- terprojekt werd een beroep gedaan op leraressen, le raars, leerlingen en onder houdspersoneel van het Ko ninklijk Atheneum, de Rijksbasisschool Station en de Rijksmiddenschool 1 De technische realisatie (klank, belichting, dekor- bouw) is in handen van het onderhoudspersoneel en bereidwillige leerkrachten van de Rijksscholen aan de Zuidlaan. Geert Gerlo soef- fleert. Volgende leerlingen en leerkrachten treden voor het voetlicht: K. Moens (juf frouw Reed), K. Van Biesen (juffrouw Whittington), M. Van Muylders (Mollie Mc Michael), S. De Coster (Bil- lie Law8on), K. Cools (Su san Bodley), G. Van Hoey (Steve Bodley), Et. Van der Meeren (Arnold Crouch), W. Op de Beeck (portier), R. Verneirt (kapitein Frech- man), J. Reynaerts (Harry Mc Michael) en M. Vanden- berghe (John Lawson). De regie berust in handen van Etienne Van der Mee ren. De Pekad-toneelgroep speelt deze «Nee schat, nu niet» van Cooney en Chap man in de Feestzaal van het Koninklijk Atheneum aan de Dendermondse Zuidlaan op vrijdag 13 en zaterdag 14 juni, telkens om 20 uur. De toegangsprijs is 100 Bf. L. Sint-Niklaas. Een aantal studenten van de toneelklas van de muziekakademie moesten, voor ze openbaar examen afleggen in de schouwburg op 22 juni a.s., een technische proef doorstaan. We fotografeerden de leerlingen in gezelschap van direkteur Truyts (Iv) Berlare. De Vrije Lagere Meisjes- en Kleuterschool kreeg mooi zomerweer voor het schoolfeest (jj) Liebig Chromo's vertellen hele geschiedenis Toneel in Beveren. Kamer Edelweiss voerde «De bruiloft» van Brecht óp. Het werd een authentiek huwelijksfeest (Iv). vrijdag 6 juni is het thea tertje uitverkocht (maximum 90 personen) evenals op 21 juni. Er zijn echter nog plaatsen vrij voor de vertoningen van 12, 13,26 september en 27 september. Vrijdag 3 ok tober is uitverkocht en voor zaterdag 4 oktober zijn reeds 40 kaarten aan de man gebracht. Wie interesse heeft om dit spektakel bij te wonen met zijn familie of vereniging, neme dringend kontakt op met W. Mertens, Grote Markt 30 te Beveren, tel. 03/775.76.16. Kaarten aan 180 fr. per persoon voor groepen van minimum 15 mensen. Hierin is begre pen: toneelvoorstellingen, receptie met schuim wijn en hapjes en een extra-kon- 8umptie na de vertoning. Er is ook een disco-bar voorzien tot in de kleine uurtjes.

De Voorpost | 1986 | | pagina 11