Verschillende tarieven voor dezelfde diensten De Voorpost Sukses voor Gymel-Ensemble te Impe De Ware Vrienden-Stekene: tijd van de «cafégangers» is voorbij F.D.I. ter sprake tijdens Lebbeekse raadszitting Jutefabriek geteisterd in Lokeren De informatieweekbladen en de posttarieven Orgelpraclit en koormozaïek te Erembodegem 12 - 30.5.1986 - De Voorpost Stekene. Met dit nieuwe tegemoetgaan (gm). bestuur willen De Ware Vrienden een nieuwe bloeiperiode Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheldestreek Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel. 052/21.40 60 Telex 25765 HRD 33.579 BTW 419.120.172 Drukkerij A. De Cuyper-Robberecht Drukkerijstraat 11 9140 Zele Hoofdredakteur: S. Dewachter Sportredaktie: M. De Backer Redaktie Waasland: W, Vloebergh Abonnementendienst: tel. 052/21.40.60 jaarabonnement 1.720 F 6 maand 875 F 3 maand 450 F los nummer 36 F Bankrekening: 442-8601481-36 Lid van de Nationale Federatie der Informatie weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever: D. De Cuyper gen van de muziekschool geen instrument meer aan raken». Vermits De Ware Vrienden dringend enkele goeie muzikanten nodig hebben, is de link vlug gelegd. Ook met andere verenigin gen wil men intenser gaan samenwerken. Om samen optredens en/of koncerten te verzorgen, om te begelei den enz. Verder zal ook meer aan dacht gaan naar de oplei ding van major et ten. enke le zullen een degelijke op leiding krijgen bij de Lo gen ia steeds welkom: dins dag van 20 tot 22 uur ter wijl de majoretten en trom melaars op woensdag vanaf 18.30 u. aan de slag zijn. De nieuwe erevoorzitter van De Ware Vrienden burgemeester Heyse dus zei in een korte toespraak dat de tijd van «café naar café» inderdaad voorbij is: «Jonge mensen willen iets met stijl». Ook meende hij dat de uniformen voorbijge streefd zijn. Trouwens er is niet eens harmonie tussen de kledij van de majoretten en het muziek zelf!» In de Internationale Raad van F.D.I. zetelen benevens 15 Nobelprijswinnaars en vijf Afrikaanse staatshoofden, di verse politieke en andere pro minenten. Onder wie een aan tal Belgische. Deze Raad doet thans op alle Belgische burgemeesters en gemeenteraadsleden een be roep om steun. Men vraagt, zei kuituurschepen J. Hiel, een vrijwillige bijdrage aan de le' den van het gemeentebestuur en 20.000 fr uit de begroting voor ontwikkelingssamen werking. Dirk De Cock stelde zich ter zake toch enkele vragen. Het adres van de vereniging, aldus de VU-woordvoerder, staat eentalig Frans op de brief ver meld. Nochtans zijn alle straat namen in Brussel tweetalig. Van de kant van de initiatief nemers alleszins een gebrek aan takt. Het komt me voor, aldus ver der De Cock, dat een eventue le toelage bestemd is voor het organiseren van een kongres. Nu ligt het niet in onze bedoe ling een kongres te helpen fi nancieren. Met het niet aanko pen van één F-16 kan men tot het jaar 2.000 kongressen bij de vleet organiseren. Ik stel dan ook voor dat de dames en heren initiatiefnemers in dit verband eens hun politieke in vloed aanwenden. Dat men ons echter goed begrijpe: we zijn niet tegen het nobel doel van deze vereniging gekant, maar ik geloof toch niet dat wij het podium moeten financie ren waarop de dames en heren initiatiefnemers hun politieke lauweren wensen in ontvangst te nemen. Mij, reageerde burgemeester Moeyersoon, lijkt deze aktie gericht op de sensibilisering van de mensen. Willy Van Vossole zette de zienswijze van de SP uiteen: wij onderschrijven de doelstel ling van FDI integraal. Zoals men zich herinnert, hebben wij in deze raad reeds meermaals het probleem van onderont wikkeling ter sprake gebracht. Steeds stelden wij dat, afge zien van noodhulp, de oplos sing voor het probleem van de onderontwikkeling moet wor den gezocht in een strukturele aanpak. Als gemeente kunnen wij daarin bijdragen door het sensibiliseren van de bevolking en door het stellen van een of andere symbolische daad. Erpe-Mere. Gymel zorgde voor een schitterende uitvoering. Woensdag even na vieren 's namiddags ontstond brand bij de firma Van den Broeck in Lokeren aan de Heirbrugstraat. De tonnen jutebalen die in de stapelplaatsen waren opgeslagen vormden een gretige prooi voor de vlammen. De brandweer van Lokeren rukte met veel mankracht en grote middelen uit, maar voorkomen dat een enorme ravage werd aangericht kon men niet. De schade wordt, net als vorige week bij Manta in Waasmunster, op enkele tientallen miljoenen geraamd. De jutefabriek Van den Broeck kreeg de jongste jaren herhaaldelijk met brandrampen af te rekenen. Door het onheil worden een tiental mensen technisch werkloos. (Pvr) Aalst, Regionale startavond van de nationale groep voor ontwikkelingssamenwerking en de stuurgroep «Aalst voor de derde wereld» in de trouwzaal van het stadhuis (a) Persabonnementen «onder band» worden gediskrimineerd. Dat is een vaststelling die door de uitgevers van informatieweekbladen, tijdens een perskonferentie te Brussel werd uiteen gezet. Dat is lang niet de enige grief die werd geuit. Een andere is dat in 1988 de opbrengst uit de sektor dagbladen, weekbladen, periodieken en vzw bladen gemiddeld 33 van de kostprijs van de verspreiding moeten bedragen. Volgens een berekening van de post, althans. En de post maakt een rekensommetje waarmee de uitgevers van de bladen het niet eens kunnen zijn. Men heeft immers berekend slechts 6 procent was. twee frank. De toenemende dat een «eekblad gedurende v kostprijs van verzending, pa- een jaar tot bij een abonnee Prtisverhoging pler, inkt ligt daarvan aan de brengen door de post in 1980 Het spreekt vanzelf dat deze basis i™, 291 bedroeg en dat die som nu toestand onder meer onhoud- De Regie der Posterijen kan al is opgelopen tot 676 [rank, baar is. Maar men moet er ook met beweren dat de Federatie Als het gaat over een tarief- rekening mee houden dat men der Informatieweekbladen stelsel onder band. Een week- niet ongestraft telkens weer de zich niet heeft ingezet om tot blad een jaar als gewoon abon- verkoopprijs of abonnements- een oplossing te komen nement tot bij de abonnee be- prijs kan optrekken. Nochtans In 1983 werd al een voorstel zorgen door de post kostte in is dat een noodzaak. Immers ingediend bij de Posterijen. 1980 91,20 fr en nu 308 fr. Een per 1 juni wordt de dagblad- Daarin werd gesuggereerd het en ander leert dat de uitgever prijs met 1 frank verhoogd en tarief voor het abonnement te voor een gewoon abonnement dat maakt dat de prijs van de ontdubbelen. Het abonnement 15 van de inkomsten aan de weekbladen vanaf diezelfde onder band zou vervallen in post afgeeft, waar het in 1980 datum wordt verhoogd met een tarief a voorbehouden aan de exte pers, en een b tarief zou bestemd zijn voor de ande re publikaties. Het a tarief zou gelijke tred houden met de evolutie van het gewone posta bonnementstarief, zo stelde de Nationale Federatie der Infor matieweekbladen voor. Maar de Post neep de ogen en oren toe. Vzw abonnementstarief Het zit de Nationale Federatie der Informatieweekbladen hoog dat de post voor dezelfde diensten verschillende tarieven toepast. Een stellingname die scherp klinkt, maar die door de Nationale Federatie ook wordt bewezen, Bepaalde bla den kunnen gebruik maken van het zogenaamde vzw abon nementstarief en dat tarief is bestemd voor ledenbladen van politieke partijen, mutualiteit, vakorganisaties enz. Dat tarief ligt duidelijk lager dan het ta rief dat de post hanteert voor de pers. In vergelijking met de vzw bladen betalen de week bladen liefst 88 meer voor hun abonnementen. Men kan nu twee dingen doen: het tarief van de vzw abonne menten optrekken naar het peil van de pers en dat zou voor de Regie een goede zaak zijn, want men krijgt 156 mil joen frank meer in kas. Maar men zou ook het tarief van de pers naar het niveau van de vzw's kunnen brengen. Voor welke oplossing men ook zou kiezen, de Nationale Federatie wil zonder meer dat de post voor dezelfde diensten ook eenzelfde tarief zou toepassen. Het is aan de post om uit te maken welk tarief. Weekbladen niet met de eerste rond Weekbladen worden niet al leen wat de tarieven betreft benadeeld, ook wat de bede ling aangaat zijn er twee maten en evenveel gewichten. Week bladen worden bievoorbeeld niet met de eerste rond van de postbode bedeeld. Liefst 62 van de lezers ontvangt zijn weekblad na 9 uur. Met andere woorden: de werkende bevol king is niet in staat kennis te nemen van informatie in de weekbladen op weg naar het werk. Dat brengt met zich dat een potentiële lezer voor de weekbladen niet of minder ge ïnteresseerd is in een abonne ment. Daarbij komt ook nog dat weekbladen niet op kater dag worden bedeeld wat een tweevoudig schadelijk gevolg heeft: de produktietijd wordt voor een weekblad van 5 of 4 werkdagen teruggebracht zo dat de weekbladpersbedrijven hun zakencijfer op een kortere tijd moeten realizeren en op de tweede plaats kreeert men op deze wijze een monopole voor media als radio, televisie en dagbladen. De Nationale Federatie zegt zonder meer dat de Regie der Posterijen met deze manier van werken een belangrijke klant dreigt te verliezen. Mocht dat ook zo zijn, weet de Nationale Federatie precies waar het kalf gebonden ligt: foute tariefpolitiek cn een dienstverlening die helemaal niet aangepast is aan de eisen van de kliënteel. Zaterdag 7 juni om 20ul5 bespeelt de Aalsterse organist Walter De Troyer het zeer waardevol kerkorgel van de O.L.Vrouw Hemelvaartkerk te Erembodegem (Centrum) waarbij de rijkste klankkleuren van de «Koningin onder de instrumenten» zeker aan bod zullen komen. Bovendien wordt deze orgelpracht afgewisseld met een optreden van het parochiaal gemengd, «A Capellakoor Termuren» o.l.v. Marijke Coghe, begeleid door organist Bart Cop pens. Vlaanderen heeft heel wat rijke tradities. De orgel bouw is er beslist één van. Ongeveer een vierde - 2000 tot 3000 orgels - van dit rijke Vlaamse orgelpatri monium heeft historische waarde. Een niet onbelang rijk gedeelte raakt verval len. Heel wat initiatieven stimuleren thans onze Vlaamse orgelbouw. Vlaanderen telt ook een rij ke verscheidenheid aan ko ren die in liturgische vie ringen regelmatig aan bod komen. Het orgel als instrument heeft maar één ruimte waarin zijn klank tot zijn recht komt: de kerkgewel ven. En dan is er nog de begeleidingsfunktie voor het koor en de samenzang. Het koor luistert de ere dienst op en nodigt uit tot gebed en zang. Het vormt als 't ware de kern van de zingende kerkgemeen schap. Het orgel begeleidt het woord, het lied en de meest diepste gevoelens. Het drukt treurnis uit bij verdriet, het jubelt bij vreugde. Het vertolkt wat in de gemeenschap leeft. 1 mei 1953 was een feeste lijke dag van Erembode gem: de plechtige wijding van de O.L.Vrouw Hemel vaartkerk door Mgr. Cale- waert. Ongeveer drie jaar later was er opnieuw groot feest: het nieuwe orgel, gebouwd door de firma J. Loncke en Zonen uit Esen (Diksmuide) werd op 1 december 1956 inde nieuwe kerk geplaatst en op 20 januari 1957 inge wijd door deken H. De Mayer en ingespeeld door Gabriel Verschraegen. Dit indrukwekkend instru ment telt drie handklavie ren (hoofdwerk, positief, reciet) en Pedaal. Het derde klavier is ingebouwd in een gesloten kast, die door mid del van een voettrede kan geopend worden. Hierdoor kan dan de klankintensiteit verhoogd of gereduceerd worden. De klavieren kun nen gekoppeld worden door hand- of voetbediening. Het waardevol koncert-orgel heeft 39 registers en 2.596 pijpen en is geheel aange past aan de architektuur van de parochiekerk. De muziekminnende O.-L.- Vrouw Hemelvaartparochie wil in een bescheiden steentje bijdragen tot de be langstelling voor de buiten gewone klankkwaliteiten van dit instrument. Hier voor werd beroep gedaan op Walter De Troyer, organist- titularis van de Aalsterse Sint-Janskerk, geboren in Aalst in 1952. Hij deed zijn studies aan het St.-Maar- tensinstituut en was er ak- tief in «Cantate Dominio». Na de Aalsterse Stedelijke Muziekakademie volgde hij lessen aan het Koninklijk Muziekconservatorium te Gent en te Brussel en volg de hij de kursus «Organolo- gie - orgelbouwkunde» aan het Lemmensinstituut, zijnde een afdeling van de Fakuliteit voor musicologie van de K.U.L. Sinds 1969 is hij als organist verbonden aan de Sint-Janskerk te Aalst. Sinds zijn eerste or- gelkoncert te Affligem (op 16-jarige leeftijd) bespeelde hij reeds meer dan 500 or gels in binnen- en buiten land. Op 6 december 1985, bij de ingebruikname van het nieuwe drie-klaviers- koncertorgel in de St.-Jans- kerk te Aalst, bracht hij een zeer druk bijgewoond, schitterend koncert te Aalst. Walter De Troyer is tevens komponist van ver scheidene koor-, orgel- en orkestwerken. Als publicist van organografische wer ken genoot hij reeds erken ning bij het Provinciebe stuur van Oost-Vlaande ren. Hij verwierf ook naam als muziekkritikus. Op zaterdag 7 juni om 20ul5 in de O.L.Vrouw He melvaartkerk te Erembode gem geeft Walter De Troyer nu een orgelrecital met werk van J.S. Bach en ei gen kompositie en improvi saties. Het recital wordt af gewisseld met het optreden van het A Capellakoor Ter muren o.l.v. Marijke Co ghe. In Erembodegem, ge sticht in september 1944 door Ben Van Lijsebeth, oogstte dit koor zijn groot ste suksessen inde 50-er ja ren, met o.m. een uitzen ding met het toenmalige N.I.R. (onlangs door BRT 3 heruitgezonden). In 1970 nam Z.E.H. pastoor J. Houtman het koor over. Sindsdien verzorgde het voornamelijk de liturgie tij dens feestdagen. De leiding werd tussen 1971 en '85 waargenomen door Alfons- Bourlon. Het koor werkte mee aan de viering van 500- jaar St.-Martinuskerk Aalst. In januari 1986 on derging het koor een ver jongingsimpuls met het aantreden van de belofte volle talentrijke muziekpe dagoge Marijke Coghe. De ze dirigente is lerares aan de Aalsterse Muziekakade mie en heeft er ook de lei ding van het meisjeskoor «Laetere» en het kinder koor «Merlijn». Het A Capellakoor brengt eerst drie Marialiederen en in een tweede optreden «Sancta Trinitas» (4 stem mig), «De Heer is mijn Her der» en Canticorum Jubilo (G.F. Handel). Organist Bart Coppens van de O.L.Vrouw Hemelvaart kerk begeleidt het koor op het orgel en voert ook een trompet-solo uit in een kompositie van Walter De Troyer, getiteld «Concerto voor orgel en trompet». Echte muziekliefhebbers zullen dit orgelkoncert en kooroptreden zeker niet willen missen. Toegangs prijs: 100 fr., gezinskaar- ten 150 fr. Wellicht grijpen velen de kans, de rijkdom van het Erembodegemse kerkorgel, een van de mooiste uit de streek, te leren waarderen! Tri het klein maar stemmige kerkje te Impe koncerteerde de Falla en Prelude n° 2 vorige vrijdag het Gymel-ensemble uit het Dendermondse van G- Gerschwin. onder leiding van Dirk Vermeir in samenwerking met het Zeker niet te vergeten was plaatselijk kinderkoor de Naohtegalen onder leiding van de mezzo sopraan Chis Pee. Brigitte Ghyselen. Boeiend, gevarieerd en zeer levendig. Ze heeft de Pie Jesu van Dit waren vooral de stemmingen die men kon opvangen Fauré gezongen met orgel bij het entoesiast en zeer tevreden publiek. begeleiding door Erwin De Bock en een liefdeslied van Het programma werd inge- klank meegegeven. M. de Falla met piano bege- zet door de Nachtegalen. De leiding door Dirk Vermeir. dirigente Brigitte Ghyselen Er gaat echter van dit koor Het eerste deel van het kon- is studente aan het Lem- een straling uit die van bij oert was gewijd ü«n renais- mensinstituut te Leuven, het eerste stuk overslaat op sance, barok- en romanti- Vanuit haar interesse voor de toehoorders en ondanks sche liederen, de jeugd heeft zij de verdere de sterke gevarieerdheid Het tweede deel bestond uit leiding van dit koor op zich der nummers, een konstan- een volledig ander genre nl. genomen. te, intense spanning filmmuziek «the shadow of Het koor dat 14 leden telt kreëert tot de laatste noot your smile». presteerde mooi. De een- van het laatste lied is uitge- Een andere grote troef in voudige liederen werden op storven. handen van het Gymel-en- een vlotte en speelse wijze Naast de muzikale kennis semble zijn wel de negro- naar voor gebracht. Vooral van Dirk Vermeir speelt spirituals. This little light het Nederlands volksliedje ook de solistische inbreng Qf mine, Swing low. Steel Dubbele Jan oogstte van eigen koorleden een away en Joshua fit the batt- sukses. grote rol. le or Jericho. Deze twee Zij besloten hun kort maar Hierbij denken we nl. aan laatste zijn door Mare Her- goed optreden met Glorie, de bariton Mare Hermans mans solistisch gezongen, glorie een negro-spiritual die op een aantrekkelijke Ze besloten hun koncert in samenzang met het Gy- en vlotte manier enkele so- met The welcoming table mei-ensemble. Het voorop- lo-zangpartijen presen- van J. Ballard, die het pu- gestelde programma was teerde. bliek aanzette om mee te weer eigen aan het Gymel- Dirigent Dirk Vermeir knipperen op de maat. ensemble. heeft het publiek ook even Dat het Gymel-ensemble al- Kwaliteit, variatie en een laten genieten van zijn mu- ie muziekstijlen «mnirnn blijkbaar onbegrensd gam- zikaal talent. Hij bracht kwam nogmaals tot uiting ma aan muzikale mogelijk- drie pianostukken nl. de by dit prachtige koncert. heden heeft dit koncert een Ballade in sol klein van erg lovenswaardige weer- Brahms, de Vuurdans van Het is al lang geen geheim meer dat het in de Stekense fanfare «De Ware Vrienden» niet zo best marcheert. Geleidelijk werken de verantwoordelij ken van de Stekense fanfare nu aan een definitieve heropstanding. Vernieuwd bestuur Omwille van tijdgebrek en gezondheidsredenen liet Achiel Van de Velde, Cle ment De Trazegnies en Gil bert Maes vervolledigden het bestuur en André Van voorzitter Van Duyse het T ,T, afweten Dit na een once- Linden, Roger Van Eet- ïSSS'. i™, en Gustaaf Van Stap- breidelde inzet en werk- kracht gedurende vele ja- z1!11 de wijkmeesters, ren. Ondertussen had een Nieuwe aanpak «verse kracht» interesse ge- Zoals dat gebruikelijk is, toond. Zo kwam er een vol- werd ook aan Arnoud Hey- ledig vernieuwde aanpak se (als nieuwe burgemees- sinds enkele maanden, ter) het ere-voorzitterschap Laurent Geerinck is nu van de Stekense muzie- voorzitter, Jerome De Wilde kmaatschappij aangebo- sekretaris, Franky Walgra- den. En... in tegenstel- ve penningmeester, Rafaël ling met z'n voorgangers Cornelia verantwoordelijke burgemeester Heyse aan- voor de muziekinstrumen- vaardde dit erevoorzitter- ten en de muzikanten, Re- schap, nee De Bruyne verantwoor- Men wil nu ondermeer nau- delijke voor de majoretten, wer gezet gaan samen- Alois Wal grave zorgt voor werken met de plaatselijke de kledij en Albert Janssens afdeling van de muziekaka- verzorgt de ere-leden-wer- demie. «Omdat heel wat ving. Walter Lasczec, leerlingen na het beëindi- kerse Flemish Girls. Hun ervaring zal dan worden overgebracht op het Ste kense majorettenkorps, met de nadruk op het show element. En dan komen we aan het «tere» punt: de traditie van «cafégangers» moet er uit. Er zal meer en meer worden overgeschakeld naar kon certen. al zal het opluiste ren van gemeentelijke (en dergelijke?) feestelijkheden niet worden verwaarloosd. Vijf nieuwe spelers De bestuurs- en ledenverga deringen worden nu se rieus voorbereid, er wordt een degelijk verslag opge maakt. Er was de geslaagde playback van een tijd gele den, er was de medewer king aan de viering 30 jaar KVG en een barbecue is in voorbereiding. De oefenin gen gaan in dezelfde zin verder, want die stonden op peil. Wie trouwens interes se heeft om eens te komen luisteren naar de oefenin- Ook vroeg hij een doorge dreven inspanning* om nieuwe, spelende leden aan te trekken (in deelgemeente Kemzeke bijvoorbeeld, sug gereerde hij) en om te stre ven naar iets méér dan het «vroegere muziek». Met an dere woorden om over te schakelen van een fanfare naar een harmonie. Hij vat te dit alles samen: «Zorg voor vijf nieuwe spelers, en het gemeentebestuur zal voor kledij!» Muzikanten die interesse hebben kunnen steeds kon- takt opnemen met de sekre- taris van de Ware Vrien den, Jerome De Wilde, Po lenlaan 82 te 9090 Stekene, tel. 03-779.68,59 of eens komen naar de oefeningen in het lokaal, achter de brandweerkazerne aan de Polenlaan. G.M. De Internationale Raad van Food en Disarmament (FDI) dat kwamen we via gemeenteraadslid Willy Van Vossole aan de weet is een organisatie die de zg. Overlevingskampagne op internationaal vlak koördineert. Die Overlevingscampagne is in wezen gericht tegen de uitroeiing van mensen door de honger en komt op voor hun ontwikkeling. Middels die campagne wordt getracht een nieuwe politieke wil tot stand te brengen om de oorzaken van onderontwikkeling uit te roeien en de gevolgen ervan te bezweren. Erpe-Mere. Het Gymel-ensemble aan het werk (a)

De Voorpost | 1986 | | pagina 12