Overmeerse Panta Rhei vierde Onderzoek over zure regen te Berlare? zilveren jubileum Zeelse oppositie viseert OCMW intenties en kritikeert sportbeleid Berlaarse openbare biblioteek komt er... Berlaarse kuituurkring wil eerst volwaardige biblioteek Opendeurdag in Zeels Rijksonderwijs 14 - 30.5.1986 - De Voorpost AFRIKA toe naar de Zele. Zele Fietst voor Pastoor Vermoesen De Berlaarse Rode Kruisafdeling heeft een nieuwe ziekenwagen (jj) De Overmeerse toneelvereniging Panta Rhei vierde vorige zaterdag haar 25ste verjaardag. Dit gebeurde met een dankmis, muzikaal opgeluisterd door het koor Singhet Fro en de fanfare De Verenigde Vrienden, een ontvangst op het oud-gemeentehuis en een feestmaal in de Casino aan het Donk meer. De opvoering van Frere Pachters, het openluchtspel dat vorig jaar werd gebracht, was eigenlijk ontstaan om deze verjaardag te vieren Studentenvereniging Eigenlijk ontstond Panta Rhei uit aen studentenvereniging die in '58 al toneel bracht. Pioniers toen waren Paul Van De Wiele, Paul De Clerca, Raymond Coppieters en René Van Hove. Onder impuls van Dirk De Vriendt, die tot voor 2 jaar voorzitter was, werd in '61 een echte toneelvereniging opgericht. In het begin had Panta Rhei het moeilijk om aanvaard te worden. Men stond wat wantrouwig tegen over die studenten die alles willen veranderen Panta Rhei is tenandere het Grieks voor 'alles verandert' en die dan nog als eerste stuk 'De morfinepiraten' speelden. De doorbraak kwam er met de hulp van de fanfare De Vere nigde Vrienden. Deze konden elk jaar rekenen op de inkomst van een filmvoorstelling in de cinema die de gemeente toen nog rijk was. Toen die echter sloot, moesten andere bronnen gezocht worden. Er werd toen overeengekomen dat het to neel één stuk per jaar ten voor dele van de fanfare zou spelen, en dat de leden van de fanfare materiële hulp zouden bie den. Deze overeenkomst houdt nu al 20 jaar stand, tot ieders voldoening. Kulturele boodschap Zowel burgemeester Van San- de als de voorzitter van de Oostvlaamse afdeling van het AKVT benadrukten het be lang van de toneelvereniging voor de kulturele ontwikkeling van de gemeente. Zij waren verheugd dat men sinds kort begonnen is aan een jeugd werking en spraken de hoop uit dat de groep nog vele jubi lea zal vieren. De vereniging kreeg een tinnen herdenkings- schaal van de gemeente en het bestuur mocht het gulden boek tekenen. SP-voorzitter Mark Van Gijsegem zal het Berlaarse schepencollege de nodige inlichtingen bezorgen over hoe men de gevolgen van zure regen op het milieu kan meten en wat men er aan kan verhelpen. Dat was het besluit by de SP vraag om een motie naar hogere instanties te sturen waarbij om meer maatregelen tegen zure regen wordt gevraagd. Berlare. De Berlaarse toneelgroep Panta Rhei in het zilver (jj) Een vijfpunten dagorde, die op uitzondering1 van het opgezadeld, invoeren van een degressief slachttarief voor paarden, weinig interessante beslissingen bevatte, werq op een Uitbreiding industriezone drafje afgehandeld. Dit betekende niet dat dadrmee de de noodzakelijke uitbrei- ko)je„e tt..xx dine van de industnezone zo .6 Sportinfrastruktuur De sportraad adviseerde in een vijfpunten nota het schepen- Containers ter gemeend hebben dat die De SP vroeg ook naar maatre- container diende voor hun ge- gelen op plaatselijk vlak. Zo wone vuil en brachten dit ook stelde men voor een inventari- naar de container. Zij bleven satie te maken van de gevolgen op het eco-systeem en op onze monumenten. Aan de hand hiervan moet het mogelijk zijn strengere kontroles te houden op de wijze waarop bedrijven zich houden aan de normen en kunnen de plaatsen opge spoord worden waar strengere snelheidskontroles moeten ge beuren. Een tweede voorstel was het verlenen van een bijdrage aan wie een benzinepomp voor loodvrije benzine wil plaatsen en het toekennen van een pre mie aan wie de verbrandings toestellen met gasolie laat af stellen. Binnen het schepen kollege zei men de bezorgd heid voor het leefmilieu te de len, maar dacht men dat zure regen een internationaal pro bleem was. «Het is maar door de bijna professionele vorm en inhoud van de motie dat we ze willen bespreken. Normaal gaan we liever niet in op mo ties die eigenlijk op hoger ni veau moeten besproken wor den», zei de burgemeester. 1 Schepen Pensaert vroeg aan Van Gijsegem hen de nodige inlichtingen te geven over hoe men de gevolgen van zure re gen te Berlare kan meten, om dan met meer inzicht te kun nen oordelen over de motie. Hoewel hij meende dat het schepenkollege over meer middelen beschikte om derge lijke inlichtingen in te winnen, beloofde Van Gijsegem er toch voor te zorgen. dit zelfs doen toen de contai ner al terug weg was, allicht in de overtuiging dat die zou te rug geplaats worden. De sche pen riep hierbij de bevolking op tot wat meer discipline en het sluikstorten achterwege te laten. Hij zei ook de politie te laten uitzoeken wie vorige za terdagnacht enkele van de pas geplante Amerikaanse eiken in de Leopoldsdreef had gebro ken. Als men die bomen de kans geeft te groeien wordt die dreef de mooiste van de ge meente zei hij. Op het einde van de raadszit ting feliciteerde Van Gijsegem de gemeentediensten voor het opkuisen van het sluikstort in het Vennepark. Eén der voor naamste, door het opkuisen en nivelleren van de hoek in het Vennepark, is het er de laatste weken proper gebleven», be sloot hij. ding van de industriezone zo vlug mogelijk te realiseren werd et een vergadering be legd met alle verantwoordelij- raadszitting was afgesloten. Het punt «varia» zorgt meest al voor het pikante detail. SP raadslid Jozef Van Dries- meenschap geen voorstander, sche polste naar de intenties Die situatie is nu ook veran- van het schepencollege in ver- derd. De eigenlijke financiële helpen. Alle delegaties ver band met het verbouwen van weerslag zal op de begroting klaarden zich akkoord om de de zolder van het psycho-geria- 1987 kunnen vastgesteld wor- het den. Het gaat hier, volgens de ligheid om een vlugge goed- burgemeester, om e^n prin- tot een reorganisatie Het leefmilieu kwam nog ter- trisch instituut van O.C.M.W. tot tien personeels- kamers voor de zusters van de ciepsbeslissing. kloostergemeenschap. De in- De socialistische interpellant Baaikensstraat, waar nuts- terpellant was verwonderd verweet ook het bestuur steeds voorzieningen en infrastruk- ekt t over de ommezwaai van het tuur voorhanden is. De vraag naar indüstriegrond r dezelfde architekt te grij- college dat in 1984 unaniem pen. Hij knoopte daar twee een negatief advies uitbracht konklusies aan vast. Ofwel is groot. De N.V. Vander Eec- en twee jaar later met een 5 doet men aan vriendjespolitiek ken heeft dringend drie hecta- tegen llverhouding, schepen ofwel zijn de andere Zeelse ren Marcel De Waele stemde te- architekten onbekwaam. en betere werking van het sprake op de jongste gemeen- sport- en wandelpark. Raads- teraad. De PW vroeg waarom lid Jozef Van Driessche vroeg er enkele dagen een container ITë" instanties '"om "eventuele waarom di' ad™s werd 8es,aan had io dc problemen vooraf uit de weg te en twee punten dreef. Schepen Vercruysen zei - werden uitgelicht, nl. de kon- dat dit het gevolg was van een cessie en uitbating van de kan- aktie van jeugdhuis Joko, het vraag" tot"èxpansièTkJeinscha" 11116 °P het sportstadion en het Jeugd Rode Kruis en de jeugd- - organiseren van een drankge- bewegingen, die voorgesteld legenheid door andere vereni- hadden de sluikstorten in die gingen van een kantine of buurt op te ruimen. De bewo- drankenverkoop binnen het ners uit de buurt moeten ech- sport- en wandelpark. Schepen van de sport Alfons Rupus verstak zich achter een syste matische aanpak en het sprei den van de financiële lasten. keuring te verkrijgen. De drie hectaren situeren zich aan de Berlare. Het Rode Kruis van Berlare op de Sinksen expo. Men deed er goede zaken (jj) ji tot het verwezenlij ken van nieuwe en interessante soneelkamers. De SP-er Van socialistische kollega eiens. Hij Driessche was verwonderd waarschuwde ook voor de fi- over de hoge kostprijs yan 20,4 nanciële gevolgen van het in- miljoen frank die aanvankelijk richten van de personeels- was vooropgesteld en' na na- kamer, zicht van de Vlaamse Gemeen- De toelage hiervoor werd ge- schap tot 12,5 miljoen frank halveerd. Anderzijds was Ro- terugviel. Had het OCMW ger Van Hecke van oordeel dat De raadsleden Van Hecke en Van Driessche meenden dat gen, voorstander blijkt te zijn CVP'er Roger Van Hecke was projektenj De vervoeronder- men ket omoekeerde effekt van het oprichten van'de per- het met de zienswijze jvan zijn neming Hofman, wil voor de h(t -k. io„r neming afdeling khrrosserie, waar mo menteel tien personen tewerk gesteld zijn, een afzonderlijk bedrijf oprichten, onder de naam Hofman Truc Services, waar op korte termijn 30 men sen zouden tewerkgesteld worden. Eigenlek is men op de Berlaarse gemeenteraad niet zo heel lang blijven stilstaan by de dat de fraktie nooit tegen een c goedkeuring van het ontwerp voor een kultureel centrum te Berlare. Dat zal (ver)bouwd gemeente betalen om de ver- worden °P de plaats waar nu de lokalen van de oude gemeenteschool staan. Het c woestingen aan de aanplantin- afwerken in fazen, te beginnen met een openbare biblioteek, werd door sommigen de gen en de toestellen te herstel- enige realistische houding genoemd, door anderen werd gevreesd of in stilte gehoopt dat bereikt. Ieder jaar moest de maar er steeds van uit g is dat een gezamenlijke bouw van biblioteek en entrum niet mogelijk was en een opsplit- Het aanstellen van een men niet verder zal komen. De 'ontwapenend' eeriyks uitleg van architekt Jan De Bie sjng vroeger tot resultaten zou permanente toezichter minder kosten. Jozef Van Driessche was verwonderd dat tijdens een onderbreking van de zitting, verhinderde wellicht een te lang stilstaan by details. aanvankelijk voor een luxueu- de verantwoordelijken beter Ook de N.V. Chjemie-pack voorste^van"^ sportraad* die e editie gekozen? vooraf de financiële konse- groeit snel en wil eèn nieuwe zelf voor de we^en^bèwa- Irn/pntfpc 7nnHpn nnHpnnptpn fahriplf hniiu/pn Hp M V Hp. Brussel beslist Burgemeester Van schetste hoe men tot de huidi ge plannen gekomen was. Heel wat vergaderingen, vooront werpen, verbeteringen, aan vullingen en diskussies zijn er leiden. Van Gijsegem vreesde wel dat het nu bij de biblioteek zal blijven, wat door de burge meester werd ontkend. De burgemeester antwoordde kwenties zouden onderzoeken fabriek bouwen. De N.V. De- wou jnstaan dat er bepaalde zaken uit het alvorens een ontwerp te laten ko Industrie zou binnen de vier eerste ontwerp overbodig wa- maken. Vele ontwerpen wor- jaar drie tot vier hectaren in- BENO ren. Bij de eerste aanvraag in den nooit uitgevoerd en de dustriegrond nodig hebben om 1984 was ook de kloosterge- gemeente zit met de kosten het bedrijf uit te bouwen. Enige tijd geleden maakten we schaatsen door RoUerking, ju- Durmen nog een kaatswed- gers. Men kan kampioen af- over. de subsidieerbaar- reeds melding van een origi- do door Asaha-Kwai en jno- strijd op_he£ sportterrein te standsvlieger of kampioen heid»,zei hij. vraagd werd. Volgens de bur gemeester zorgde de kuituur kring voor de nodige bewijzen, Uit de openbare vergaderin- kingsevolutie van de gemeen te, de noodzaak van een een- neel initiatief0 ter gelegenheTd torrally door Motorclub Dur- 14.30 u. De Trouwe Vrienden langste tijd in de lucht worden! die subsidies te krijgen van de Opendeurdag van de mevrienen. Een tafeltennistor- spelen in het cafetaria om 15 Als nu de weergoden ook nog was de eerst6 plaats Zeelse Rijksscholengroep in nooi tussen Juvenes Zele en uur een holbakwedstrijd. meewillen, wordt de Open- noodzakelijk dat een kultureel de A De Beulelaan op zondag Bobo Buggenhout start om 14 Voor jong en oud is er tussen deur van het Zeelse R.O. een centrum vanuit de basis ge- 1 juni 1986. Dan wordt immers uur in de speelzaal, tussen de 12 en 16 uur een vliegerwed- topper! uitgepakt met bekende en min- jeugdploegen van kaatsclub strijd met zelfgemaakte vlie- Om niet te missen!! der bekende spelen en volks- 1 sporten, die voor jong en oud zeker de moeite waard zijn om niet alleen bekeken te worden, maar met behulp van bekwa me monitors zelf te beoefenen. De organisatoren, Rijksbasis- en Rijksmiddenschool, hopen dan ook op een grote belang stelling voor deze aktiviteiten, gekoncentreerd op één plaats. Tussen 13.30 u en 16.45 u kan zelfs op de speelplaats in groep deelgenomen worden. 's Morgens is er in de beide scholen «Ouderkontakt» in de klaslokalen van de A- en de B- vleugel. Terzelfdertijd start er een tentoonstelling van de leerlingenwerken in de ateliers voor hout- en metaalbewer king en in de lokalen van de studierichting kleding. tram moet blijken. verminderen. Volgens de ar- Sande Een gezamelijke totale realisa- chitekt is de lift er op vraag van Plannen tie van het projekt bleek te Brussel en werd die getekend j^oe zaj de biblioteek er nu uit Brussel, gezien de besparin- op de enig mogelijke plaats om zien? komt volledig achter gen, echter niet haalbaar. Men miqdervaliden ook in de zol- de bestaande gevel. Op het kreeg de raad een totaal pro- derlokalen, waar polyvalente gelijkvloers komt de kinderaf- ojjekt voor te stellen, maar dit in lokalen voorzien zijn te laten deling en leeszaal. Op een tus- voor nodig geweest. «Het is fazen af te werken, en per deel komen. Van Hauwermeiren senafdeling komt de volwasse niet zo dat het schepencollege subsidies aan te vragen. Uit- vroeg waarom nu een hogere nafdeling en op de hogere ver- beslist wat zal gebouwd wor- eindelijk werd te Berlare be- raming voorgesteld werd, bij- diepingen komen polyvalente den, maar de verschillende slist eerst de biblioteek af te na 57 miljoen waarvan het iokaien. De lift die achteraan kommisies die moeten oorde- werken, daar men voor '88 grootste deel gesubsidieerd aangebouwd wordt is het enige toch over een gemeentelijke kan worden, dan bij het voor- wat jn nieuwbouw komt. ontwerp dat vorig jaar werd jn iatere fasen zal tussen de goedgekeurd. Dit zou een ge- biblioteek en de brandweerka- biblioteek moet beschikken. Metingsstaat TOlg "rijn van de aanvullingen ^c'ïët Cultural "ccntmm Van Gijsegem (SP) had op- op last van Brussel en ook waarin een gelagzaal, merkingen over de wijzigingen doordat men nu de raming van een gaanderij die voor ten- die in de plannen gekomen een betere metingsslaat kan toonstellingen kan gebruikt waren na de eerste plannen, maken. «Door de aanbeste- Zo is er een lokaal bijgekomen ding kan de prijs nog wel zak voor de funktionaris van de ken», meende de burgemees gen en een enquete distileerde bibliotheek en zal er een lift ter. Bij de PW was men dui de kring een boek waarin, on- aan de achterzijde van het ge- delijk verheugd dat men eers der meer ook uit de bevol- bouw aangezet worden. Hij met de biblioteek begon, wa vreesde dat deze lift de waarde zij steeds hadden voorgehou- van de oude achtergevel zal den. Leys wou duidelijk stellen worden, een ruime zaal, keu ken, leslokalen, kleedkamers ên sanitair zal komen. Maar dat zal ten vroegste in '88 over beslist worden. De verbouwin gen voor de biblioteek hoopt men begin volgend jaar te kun nen beginnen. De kuituurkring van Berlare juicht de beslissing toe ineens uit te voeren, dan ver- studie-aktiviteiten; waarbij optie genomen wordt om in de oude schoolgebou- vallen echter alle argumenten uitnodigen van schrijvers Het sportieve en speelse komt inschrijvingstafel (bvw) eveneens reeds aan bod vanaf 11 uur, wanneer op de speel plaats turn-, dans- en springoe feningen plaatshebben door de leerlingen van de eerste twee leerjaren van de Midden school. De aktiviteitenreeks start reeds om 10 uur op het sportterrein met een volleybal- tornooi van Zeelse ploegen, terwijl in de speelzaal de ver schillende volkssporten en ca- féspelen eveneens van start zijn gegaan. Reeds vanaf 11 uur openen de leerlingen van de richting personenverzorging hun «aperitiefbar» in hun school vleugel, wat later lokt het schoolrestaurant reeds voor een keuze uit twee menu's. Na de middag begint het festi- wen te Berlare een biblioteek onder te brengen met daarby de broodnodige kulturele infrastructuur. van alle andere leeftijdsgeno ten in Berlare. De Kuituurkring hoopt dat het dossier biblioteek nu verder vlot verloopt. Graag zal de nodig en gewenst. Doel van de biblioteek Dat voorlopig enkel de biblio- de normen, wordt het mogelijk teek uitgevoerd wordt stemt dat de biblioteek in Overmere overeen met de hoogste priori- erkend kan blijven en dat teit die de kuituurkring zich eventuele werken aan de bi- reeds stelde bij het begin van blioteekinfrastraktuur van zijn eigen werking. Wie herin- Overmere en Uitbergen ook nert zich nog de werkgroep die gesubisideërd kunnen worden, rond biblioteek werking werd met het uiteindelijke gevolg opgericht. In stroming num- dat gans Berlare kan bcschik- mer 2 van februari 1983 ziet u ken over biblioteken die vol- hoe die werkgroep bij het be- doen aan de behoeften en die Een biblioteek is veel meer gin van de verbouwingen hier- elk van de grootse subsidiëring dan een boekerij. Zij kan be- omtrent zag. kunnen genieten. stempeld worden als de op- Prioriteit Het uitvoeren van de biblio- voedkundige dienst van de ge- De kans op vorming in de teek alleen en het uitstellen meente. En alles wat hierbij algemene zin is inderdaad de van de kulturele infrastraktuur komt kijken moet aan bod ko- allereerste prioriteit. Op deze zal het rendement van de bi- men in de biblioteek. wijze krijgt elke burger afzon- blioteek drukken. Het zijn im- Dat betekent onder meert derlijk en zonder enige hinder mers twee onderdelen van kul- het uitlenen van boeken en de kans om zijn eigen leven op tuurwerking die elkaar sterk ander pedagogisch materiaal; te bouwen volgens eigen in- kunnen bevorderen, zeker als het ter plaatse laten raad- zichten en streving. zij in direkte verbinding staan plegen van dergelijk materiaal; i *T~i*an L- Met de oprichting van een met elkaar. aktiviteiten brengen die het val voor goed. le 13.JU u kan Zele. Zele fietst voor Afrika. De groep van KAJ Zele nam ook deel aan de fietswedstrijd plaatselijke openbare biblio- Maar als het voor de gemeente lezen van boeken bevorderen; men op de speelplaats demon- (bvw\ teek in Berlare die voldoet aan financieel niet mogelijk is alles brengen van lees- en straties bewonderen van rol- en is men toch verheugd over en vertellers; het feit dat de gemeente daad- nuttige aktuele informatie werkelijk een stap vooruit zet verzamelen en ter beschikking in verband met de ontwikke- stellen; ling van de jeugd, maar ook helpen verspreiden van li teratuur van eigen mensen; fotokopiedienst. Biblioteek en Kuituurkring Deze beslissing zal de werking SS"'. Wa"r de Kultuurknng ook be- invloeden. Hij zal mee zoeken naar een aangepaste organisa tie van de globale biblioteek- werking. De welgekende prin cipes van kwaliteit, de toegan kelijkheid voor iedereen, een soepele struktuur en betrok kenheid van de burgers moe ten daarbij in acht genomen worden. Alle betrokkenen moeten de gelegenheid krijgen hun zeg te hebben in de opbouw van de biblioteekwerking, aldus de Kuituurkring.

De Voorpost | 1986 | | pagina 14