Dendermonds bedrijf houdt Antwerpse sluizen slibvrij Vijfendertig jaar Haeck Van De Meerssche, Algemene Waterwerken STEEKKAART ALGEMENE WATERWERKEN HAECK VAN DE MEERSSCHE ^ÊÊÊUÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊtiÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊIÊÊÊtÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊtÊÊÊÊÊt r i 16 - 30.5.1986 - De Voorpost Killeweg 26 9330 DENDERMONDE Tel.: 052-21.27.29 De aanwezigen zijn samengestroomd aan de vernieuwde Kille om de overdracht van de Amical bij te wonen. Zo ligt het nieuwe gebouw tegen de Schelde aangeleund. Dankzij de werken zijn nu ook de dijken verstevigd zodat het overstromingsgevaar er zo goed als geweken is. tein, met veel goud op zijn beste pak - meenden we niet toneelspeler Rik Van Gucht te herkenne- n? - klom toen uit de kajuit en las de oorkonde voor, waarbij de over dracht van het schip offi cieel werd bevestigd. Nadat de nodige handte keningen waren gezet, de andere schepen de hoorn hadden geblazen en de Antwerpse vlag was gehesen, hieven de aanwezigen een «oor lam» op de goede vaart van deze stoomsleper en van het ganse bedrijf. Roots in Dendermonde Vanuit de gloednieuwe burelen op de Killeweg heb je een prachtig uit zicht op de Schelde. Het moet er echter nog veel mooier geweest zijn in de tijd toen schipper Haeck met zijn sleepboot de motorloze binnen schepen van Antwerpen naar Gent en omgekeerd trok. Toen stond de scheldedijk er nog vol notelaars en zorgde de flora op de dijken voor prachtige wandelwegen. Nu zijn er vooral beton en stenen in de plaats gekomen. Het prachtige vergezicht mocht echter schipper Haeck een zorg wezen. In de periode '49- '50 toen het maar slapjes met de vaart was, vroeg de Union Margarinière van Baasrode aan de sleepbootkapitein of hij met zijn schip niet kon zorgen voor de nodige diepgang aan de loska- de van de fabriek, waar het meren zeer moeilijk was geworden. Bij eb- stroom voer hij steeds heen en weer en het slib werd door het schroef- water opgeslagen, zodat het met de stroom werd weggevoerd. Deze Alfred Haeck meende echter dat er meer efficiënte manieren moesten zijn en hij dokterde het een voudige maar lumineuze idee uit om met kabels een gTote hark onder de boot te bevestigen en zo het slib weg te krabben, steeds dieper en dieper. Onmiddellijk besefte hij dat er toekomst zat in dit systeem en Alfred Haeck beschermde zijn vinding met een patent. De eer ste goede resultaten werden in Wintam be haald. Opdat het bedrijf verder zou kunnen groei en, associeerde de heer Haeck zich met mejuffer Caroline Van De Meers sche, dochter van wijlen «Stantje» Van De Mee rssche, scheepsagent in de Dendermondse Veer- straat en «burgemees ter» van deze wijk. Na enige tijd voer de schipper reeds met ne gen schepen in de Ant werpse haven, waar hij zowat alle sluizen van verzanding behoedde. In die tijd gebeurde dat nog met stoomslepers, dé* laatste daarvan, de Ami cal bleef tot 1964 in de vaart. Er is natuurlijk veel ver anderd tegen de periode toen schipper Haeck met zijn «Hélène» op de Schelde voer. Vele sche pen zijn verdwenen en vervangen door andere, meer moderne en krach tige motorslepers. Er werden nieuwe technie ken toegepast en het eer der artisanale van de be ginperiode is verdwe nen. Momenteel zijn er 41 medewerkers die sinds 1978 geleid worden door de heren Roels en Pillaert. Respektievelijk in 1972 en 1978 overleden de he ren Alfred Haeck en juffr. Caroline Van De Meers sche, de stichters van het bedrijf. Alternatieve technieken Een onderzoekingsteam van ingenieurs in sa menwerking met de Bel gische Universiteit en het Waterbouwkundig Laboratorium van Bor- gerhout zal systemen be studeren en uitproberen om de bestaande tech nieken van de onderwa- terploegen te optimalise ren en door lucht- en wa- terinjekties de ploegen meer effektief te maken. Dit onderzoek wordt ge spreid over vijf jaar, maar men streeft ernaar om reeds tegen einde 1986 de eerste resultaten te kunnen voorleggen. De heren Roels en Pil laert waren duidelijk in de wolken met de be langstelling die het be drijf genoot. Het gezellig onderonsje, na de offi ciële plechtigheden, werd voortgezet in de lo kalen van de sea-scouts, een groepering waarmee het bedrijf de beste rela ties onderhoudt. Voor Dendermonde en omstreken is Haeck Van De Meerssche zeker niet van belang ontbloot en dat hebben de autori teiten en de bevolking duidelijk getoond, door volop aan deze feestelij ke dag mee te werken. Publirep. DC Geluidsinstallatie Télévallé Schepen Dierick tijdens zijn toespraak. Achter hem luisteren de heer en mevrouw Roels en gemeenschapsminister Jan Lenssens aandachtig mee. Zittend de zaakvoerders van het bedrijf, met achter hen een gedeelte van de werknemers., Ongewone drukte vorige zaterdag op de schelde dijk naar Vlassenbroek, waar aan de Killeweg een honderdtal wagens door de Dendermondse sea-scouts netjes op hun plaats werden gediri geerd. In de Kille lagen vier sleepboten volledig opgetuigd in een harte lijk zonnetje, terwijl een tv-ploeg de kamera's op stelde, gericht op de stoomsleepboot Amical, die door het bedrijf Haeck Van De Meers sche aan het Nationaal Scheepvaartmuseum van Antwerpen zou over gedragen worden. Aanleiding van deze be drijvigheid was de vie ring van het vijfendertig jarig bestaan van de Al gemene Waterwerken Haeck Van De Meers sche, een bedrijf dat al die jaren in Dendermon de gevestigd is, maar vooral aktiviteiten ont plooit in de Antwerpse haven. Vroeger wandel de men achteloos aan de Kille voorbij, hoewel er af en toe wel een sleep boot gemeerd lag, maar nu kan men aan het fel witte nieuwe gebouw niet meer voorbij. Dege nen die geregeld langs de dijk wandelen heb ben de evolutie kunnen volgen. Nadat in vroege re jaren de Kille van het overtollige slib ontdaan werd, begon men met de bouw van een nieuw ate lier en een administra tieve afdeling. Nadien werden ook de dijken aangepast aan de nieuwste normen en werd een slip-way aan gelegd om de «ploegen», waarrond het hier eigen lijk allemaal draait op het droge te kunnen brengen. Aktiviteiten De firma Haeck Van De Meerssche heeft als be langrijkste bezigheid het vrijhouden van de Ant werpse sluizen voor de doortocht van zeesche pen. Daartoe worden on der krachtige sleepboten «ploegen» aangebracht, een soort enorme har ken. waarmee het slijk van de scheldebodem wordt weggekrabd. In Antwerpen noemt men de slepers van de firma H. V.D.M. dan ook «de krabberkes». Negen sleepboten zijn zo in de haven bezig telkens als het eb is. Het slib wordt in verschillende lagen van de bodem omge woeld en de stroming van de Schelde neemt het losgekomen zand te rug mee. Dit omwoelen gebeurt in verschillende fazen tot men de diepte bereikt heeft die door de hydrografische diensten werd aangewezen. Er worden immers dage lijks peilingen uitge voerd en op de aanwij zingen daarvan wordt er dan gewerkt. In een krachtige, kille wind en onder een ma ger zonnetje, bezochten we de enorme Zandvliet- sluis, waarnaast nu ook gewerkt wordt aan de nieuwe Beerendrecht- sluis. Vier sleepboten trokken met hun ploegen bruine voren in het wa ter. Gewoonlijk zijn het er vijf, maar de Caroline, één van de grootste een heden van de vloot, lag in Dendermonde. Met het indrukwekkend ver gezicht op de Doelse kerncentrale op de ach tergrond voeren de sle pers steeds heen en weer. Deze beweeglijk heid is trouwens één van de redenen van dit suk- sessysteem. Grotere baggerboten hinderen de scheepvaart en be moeilijken het toch reeds sekure werk van het in- en uitvaren der sluizen. De zeer beweeglijke sleepboten kunnen zich steeds uit de voeten ma ken als een zeereus wordt aangekondigd. Aan de Kruisschans, met de Boudewijn- en Van Cauwelaertsluis, kregen we eenzelfde beeld. Drie slepers zijn hier voldoen de en in de Royerssluis is een eenzame schipper bezig met dezelfde karwei. De zwart-geel-rode vlag gen van H. V.D.M. zijn alomtegenwoordig in de haven. Ook in de nieuwe Den- dersluis in Dendermon de en in Wintam is men aktief. Twee slepers wor den voortdurend in re serve gehouden. Eén daarvan zagen we enige tijd geleden in Rupel- monde op het droge lig gen, waar het goed on derhanden werd geno men. Deze schepen moe ten immers voortdurend onderhouden worden. Feest De firma Haeck Van De Meerssche, die inmid dels 41 personeelsleden telt, is in Dendermonde voor de eerste keer voor het voetlicht verschenen. «Kapitein» Rik Van Gucht leest de oorkonde voor. De heren Pillaert en Roels, minister Lenssens, schepen Dierick en konservator De Vos hebben er duidelijk plezier in. De Beatrice, zowat het vlaggeschip van de maatschappij, aan het werk in de Zandvlietsluis. Op de achtergrond de koeltorens van Doel. Drie slepers aan het werk in de Boudewijnsluis. Achteraan op het schip kan men met de lier de zware ploegen laten zakken na elke doortocht, zodat de bodem steeds meer wordt afgekrabd. De zaakvoerders, de he ren Freddy Roels en Lo- dewijk Pillaert, hadden ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van het bedrijf, niet alleen de Antwerpse havenautori teiten. waarmee reeds zo lang werd samenge werkt, uitgenodigd, maar ook vele Dender- mondenaars en die wa ren al te graag bereid om een bezoek af te leggen Natuurlijk mochten de traditionele toespraken niet ontbreken. Eerste schepen Maurits Dierick opende de rij, waarna gemeenschapsminister Jan Lenssens de retori sche teugels overnam. Beiden waren blijkbaar verrast door de intense aktiviteit van het bedrijf. Zij hadden er tot die dag geen benul van gehad wat er eigenlijk aan de Killeweg werd uitge voerd. De heer Freddy Roels dankte, ook in naam van de heer Pillaert, de aan wezigen voor him be langstelling en zijn per soneelsleden voor hun toewijding. Hij wees bo vendien op de goede sa menwerking met de Ant werpse autoriteiten en daarom werd beslist om de langst gebruikte stoomsleepboot «Ami cal», die tot in 1964 in de vaart was, te schenken aan het Nationaal Scheepvaartmuseum Plechtigheid De ongeveer tweehon derdvijftig aanwezigen troepten dan samen aan de Schelde, waar de Amical, mooi opgetuigd en helemaal vernieuwd, klaar lag voor zijn laat ste reis. De zaakvoerders klom men aan boord, gevolgd door de heer De Vos, ad- junkt-konservator van het museum. Ook minis ter Lenssens en schepen Dierick hesen zich op de schuit, terwijl de sea- scouts een erehaag vormden op de andere schepen die er gemeerd lagen. Een heuse kapi-

De Voorpost | 1986 | | pagina 16