van Piitif Po LimeeRaen Priester Daensvrienden met «Vlaamse boekenbeurs» Meldert baas boven baas in 10.000 jaar sport Juichende twintigjarige Postzegelkring Dendria Erembodegem neemt «Belgische Honderassen» onder de loupe <J> Voor wie iets bei jt£oG Uw weekblad wordt duurder Onderbrekingen, lawaai en Judasgeroep i 30 ME110 I NR. 22 - 30 F rj.^iLc Hoogstrut 28 Aalst Tal. 053/21.23.22 Huwelijkslljsten Porselein geschenken Meubelen en decoratie Per 1 juni wordt de prijs van de dagbladen met een frank opgetrokken van 18 naar 19 frank. Dat beeft ook gevolgen voor de verkoopprijs van de weekbladen. Die zullen vanaf die datum 2 frank meer kosten en dat betekent dat u vanaf volgende week voor een los nummer van «De Voorpost» 38 fr zult moeten neertellen in plaats van 36 fr. Het spreekt vanzelf dat die prijsverhoging er niet zomaar is gekomen. De verhoogde drukkosten, de hogere posttarieven maken het de uitgevers van weekbladen niet gemakkelijk. De uitgevers van de weekbladen van algemene informatie rekenen dan ook op begrip van hun trouw kliênteei. Vermelden we ook nog dat de abonnementsprijs voor een heel'jaar vanaf 1 juni 1986 1.800 fr zal bedragen en dat voor een halfjaarlijks abonnement 925 fr zal worden aangerekend. Het was sedert begin 1985 geleden dat de verkoopprijzen van de weekbladen werden gewijzigd. De uitgever Maidenspeech Herwig De Bruyn stelde dan bij zijn eerste toespraak dat hij reeds geruime tijd alle kontak ten met de Volksunie verbro ken had («twee weken» riep Jan Caudron) om redenen die de VU-prominenten kennen en dat hij intussen lid werd van de CVP («drie dagen» riep Danny Denayer) en dat hij deel zal uitmaken van de CVP- fraktie («en nog drie jaar zwij gen» stelde WÖly Van Mosse- velde). De burgemeester laak te dat via tussenkomsten de spreker geremd werd doch de zitting werd steeds woeliger en woeliger. Politiek fatsoen Jan Caudron, VU-fraktielei- der, zegde dat politiek fatsoen hem felicitaties aan de «nieuwe CVP-er» onmogelijk maakt. «Wat hier opgevoerd wordt is een misselijke komedie». Hij stelde dat Herwig De Bruyn als plaatsvervanger van de be treurde Willy Alloo heeft ge meend te moeten toegeven aan de sirenenzang van de CVP wiens rangen hij wil ver sterken. Op die manier heeft De Bruyn 544 keer verraad gepleegd want in oktober 1982 hebben 544 kiezers van de VU op zijn naam gestemd. «Hoewel het niet de eerste keer is dat wij dergelijke platte overloperij in onze stad bele ven, blijft het ons schokken omdat wij blijven geloven dat men in het harde politiek be drijf bepaalde grenzen niet overschrijdt. Dat de CVP zich tot dergelijke praktijken leent om op die ma nier haar krappe meerderheid te versterken, kan alleen maar het misprijzen van de burger ten opzichte van de politiek vergroten. Ten tijde van Priester Daens deinden de katholieken niet terug voor de vuilste praktij ken en tot vandaag is daar blijkbaar geen verandering in gekomen. Wij van onze kant zijn be schaamd in uw plaats en be treuren dat Aalst andermaal zeer negatief in het nieuws komt,» aldus Caudron die be sloot dat Aalst andermaal in het nieuws komt op zeer nega tieve wijze. CVP-fraktieleider Herman Goossens is ervan overtuigd dat de integratie van het nieuw raadslid in de CVP-familie vra gen en reakties oproept. Die reakties kwamen er dan ook, want herhaaldelijk moest spre ker zijn betoog stoppen we gens lawaai, onderbrekingen en tussenwerpsels allerhande. Af en toe weerklonk zelfs van achteraan in de zaal uit het publiek «Judas». Goossens stelde dat Herwig De Bruyn ettelijke maanden terug met de VU brak zonder dat er enige opvolging in het verschiet lag. Het verheugt de CVP-fraktie Herwig De Bruyn te kunnen opnemen omdat in de door hem gestelde akte po sitieve klemtonen van algeme ne aard kunnen worden ervaren. Zo kunnen notoire, militante Vlamingen als De Bruyn nuch ter en realistisch genoeg zijn om in te zien dat ook in andere partijen dan de VU de Vlaam se belangen kunnen behartigd worden wat de door die partij in het leven geroepen mythe zeker afzwakt. Duidelijk koos het raadslid voor de CVP niet alleen wegens zijn socio-kultu- rele en ideologische achter grond maar ook omdat hij op teert voor real-politiek en niet voor irrealistische en overtrok ken dromerijen. Real-politiek is iets anders dan kritiek om de kritiek «zoals sommigen van de VU te pas en te onpas hier opvoeren». Wat dan Ronny Denayer doet steigeren en heen en weergeroep ander maal aan de orde is. En Goossens vervolgt dat «waar allusie gemaakt wordt op bedrog ten overstaan van de kiezer rijst de vraag wie wie bedriegt of bedrogen heeft». Dat de CVP een groot deel van de bevolking aanspreekt is normaal vermits velen een kristelijke achtergrond hebben. Wel trachten politieke strate gen uit andere partijen kriste- üjk georiënteerden, meestal zonder sukses, naar zich toe te trekken en hun elektorale be langen te dienen. Via kandida ten van katholieken huize wordt gehoopt familieleden, vrienden en kennissen aan te trekken wat bedrog impliceert. Op grond van persoonlijke bindingen worden aldus stem men geronseld. Dat gebeurde ook met Herwig De Bruyn, «een vriend uit het kristehjk kultureel verenigingsleven van Herdersem». Liever dan ka baal te blijven maken zou de VU beter toegeven dat hier een elektoraal spelletje wordt gespeeld. «Ju-das» Wanneer dan andermaal her haaldelijk tumult heerst en «Judas» weerklinkt, beveelt de burgemeester de roeper uit de zaal te zetten wat de politie man van dienst dan ook doet. Met hem gaan echter tientallen sympatisanten mede, samen «Judas» skanderend op de trappen tot in de benedenzaal waar dan «De Vlaamse Leeuw» wordt aangeheven. VU en SP weg Beide oppositie-frakties verla ten dan ostentatief de zaal waarbij Edgard Hooghuys stelt het betoog van Herman Goossens niet te aanvaarden. «Dit is meer dan een kaakslag» voegt hij er aan toe. Gedaan Alleen overblijvend met CVP en PW doch voldoende in getal wordt dan de zitting in no-time afgehandeld. De toen ingediende interpellaties zul len ambtshalve door de admi nistratie worden ingeschreven op de agenda van de volgende raadszitting op dinsdag 24 juni. Dat wordt dan wellicht ander maal een marathonzitting. De ze was, incidenten en onder brekingen meegerekend, in Vervolg op blz. 4 In de benedenzaal van het Aalsters belfort had tijdens het voorbije weekend een merkwaardige Vlaamse Boekenbeurs plaats, georganiseerd door de Priester Daensvrien den onder voorzitterschap van Joachim Van der Meersch. Een beurs die niettegenstaan de haar ultra-kort bestaan (zaterdag en zondag met vernissage op vrydag) veel belangstelling genoot. Kuituurschepen Chris Borms opende deze beurs en beklemtoonde de eeuwige waarde van het boek waarbij ze stelde dat de boodschap destijds van Priester Daens nog steeds in de huidige maatschappij met haar stress en haar stroomversnellin gen van kracht blyff. Heeft boek nog toekomst? Letterkundige Julien Librecht ging dieper op de problema tiek in waarbij hij zich steunde op een aantal vaststellingen en op de resultaten van een enquête. Momenteel zijn pocket- en po- pulair-wetenschappelijke wer ken in, verheugen boekenclubs zich in massale belangstelling en bloeit jeugdliteratuur. En waar doemdenkers menen dat het boek door de nieuwe visue le en auditieve middelen zou worden verdrongen blijkt dat zulks alleszins niet het geval is. Nieuwe media als de elektroni sche veroveren inderdaad de wereld, doch verdringen het boek niet. Ervaren werd dat media naast eikaar aanvullend werken en zelfs elkaar weder zijds bevruchten. Enquete Uit een enquete georganiseerd bij de studenten van het hoger secundair onderwijs, blijkt dat de vrijetijdsbesteding nog steeds voor 13% naar lektuur gaat. Plichtlezing dan wel inbe grepen. En 15% van het zak geld gaat gemiddeld naar aan schaffen van boeken. Wel heb ben tal van rijpere jongeren en volwassenen onvoldoende tijd voor lektuur en zijn onze cul turele voorzieningen nog steeds ondermaats. Een «Vlaamse» beurs Aalst dat stilaan evolueert naar een heuse «beurzenstad» heeft nu eens een typisch Vlaamse beurs. Librecht stelt dat de politieke wensdroom van een zelfstandig Vlaande ren alleen realiteit kan worden mits voldoende valabele kultu- rele onderbouw die er o.m. kan komen via koncerten, ten toonstellingen, lezingen en al leszins ook door boekenbeur zen als deze. Vlamingen moe ten zich bekwamen in de we tenschap, in de techniek en eveneens in vreemde talen, want een taalgrens mag geen belemmering zijn voor kontak ten. Via andere talen komt men in relatie met andere kui turen wat alleen maar verrij kend kan zijn. Vlamingen slui ten zich liefst niet op in een ivoren toren, maar integreren zich liefst als valabele partner in Europa. LH Aalst. Postzegeltentoonstelling in Erembodegem. Kijken Aalst. Veel belangstelling voor de boekenbeurs in het Belfort (a) naar enkele zeldzame eksemplaren. (a) Voor de gemeenteraadszitting van verleden dinsdag kwam abnormaal veel volk opdagen. Mensen uit Hofstade. Insiders die wisten dat de opvolger van Willy Alloo, Herwig De Bruyn, bediende bij de Kredietbank, geboren op 4.02.44 en wonende Aiyersstraat 30 te Hofstade de VU vaarwel had gezegd en zou zetelen op de CVP- banken, konden vermoeden dat er iets te gebeuren stond. Vooral toen vastgesteld werd dat het gloednieuw gemeenteraadslid ging zitten op een bijgeplaatste stoel by de CVP- ers. Reeds by de eedaflegging toen hy getrouwheid beloofde aan de wetten «van het Belgische volk» kwam er reaktie uit het publiek. Maar burgemeester waarschuwde dat by herhaling de zaal zou ontruimd worden. Het bleef dan ook een tyd lang stil. Namens de PVV had Oscar Redant felicitaties voor de nieuwe collega doch Edgard Hooghuys (SP) stelde dat hy deze keer geen felicitaties kon brengen, vermits het nieuwe raadslid «de politieke ethiek een zware deuk gaf». Met genoegen werd door het bestuur van Postzegelkring Dendria, tydens het voorbye In Nieuwerkerken speciali- dershonden (Mechelaar, Ter weekend, een nieuwe mijlpaal gezet in de fllatelieryke Erembodegemse voedingsbodem, seert «Ho-Op» (wat staat voor vurense en Groenendaler) en **_jj. -tHonden-Opleiding»), aange- aan de «Vlaamse koehond», Primordiaal in dit filatelistisch gebeuren was zeker de viering van het 20-jarig bestaan van deze vereniging. En als waardige viering had de klub geopteerd voor de voorverkoop van de bijzondere postzegelreeks «Belgische Honderassen». Deze voorverkoop op 24 en 25 mei, ging gepaard met een niet kompetitieve postzegeltentoonstelling, waarvan de sloten bij de Koninklijke Unie de ideale gezel, waakhond St.-Hubertus, zich in training voor het gezin en sporthond, tot gehoorzaamheid en organi- lijkt dus zeker geen toeval, seert er eveneens «Agüity» De voorverkoop voor Vlaan- _l i accu ci cvciiccus «rvgunv» ljc vuuivcikuuü vuur v laan- piechtige vooropening plaatshad op vrijdag 23 mei te 19u30, in het Parochiehuis te behendigheid) proeven deren had vorig weekend Erembodegem. Tevens werd een ondeelbare reeks van vier herinneringsbladen - met de voor gebrevetteerde honden. plaats in Erembodegem (en Belgische Honderassen, voorzien van de bijbehorende postzegel en afgestempeld met een Dat ook de Regie der Poste- Veurne). 1986 betekent speciale dagtekeningsstempel - uitgegeven. rijen nu op 26 mei een reeks Postzegelkring Dendria Erem- van vier speciale postzegels bodegem het twintigjarig be- Momenteel zijn zowat 800 ver- meer dan 50 naties) erkende die van toen af, met stijgend uitgaf met als thema «Honde- staan. Meteen een goede gele- crk.lij i j i Vervolg op blz. 4 schillende honderassen, ver- hondenvereniging werd geor- sukses jaarlijks een internatio- spreid over de hele wereld. In ganiseerd. Twee dagen lang nale hondenshow organiseert, de Europese hond-huisdier- kon het grote publiek er, bij fokkerij neemt België de twee- kompetities en passende voor- B lichting, kennismaken met ruim 2000 rashonden uit bin- en buitenland. gewijd aan drie harmo- ■gebouwde Belgische her- de plaats in (na Frankrijk) Ons land telt immers 1,3 mil joen trouwe viervoeters beho- rende tot niet minder dan 200 Reeds driekwarteeuw lang verschillende probeert de FCI het houden en «De jongste 30 jaar is de hond het fokken van als gezelschapsdier een me rol gaan spelen in onze moedigen en te bevorderen, bepaald rassen die in samenleving. De trouwe vier- goede gezondheid verkeren, voeler is niet enkel uitgegroeid beantwoorden aan de stan- tot een belangrijk element bij daardeisen van de respektieve de opvoeding van kinderen en rassen en geschikt zijn om te tot een gezel van alleenwonen- werken en te jagen overeen- den en bejaarden. Hij brengt komstig hun specifieke eigen- ook de stadsmens terug tot de schappen. In heel wat honden- natuur en helpt binnen één der klubs tonen regelmatig trouwe nieuwste disciplines, de zoo- viervoeters hun affektiviteit psychoterapie, mensen met de- ten overstaan van hun «baas», pressies opnieuw op het goede Meldert wordt wel eens «Hon- pad». Aldus de Naamse pro- dendorp» genoemd naar de ve- tessor Giffroy, in een toe- Ie hondenfokkers die deze spraak naar aanleiding van de Aalsterse deelgemeente telt. Grote Prijs voor België ras- Tijdens de Sint-Rochusfeesten honden, die verleden zaterdag heeft daar, aan de aloude St.- cn zondag in het Tentoonstel- Rochuskapel, op de zondag na - - van de Brusselse half oogst ieder jaar een «hon- rieizcl, door de Koninklijke denzegening» plaats en werden Maatschappij Sint-Hubertus - er in 1976, '77 en '78*«honden- FrwiP ons 'and door de keuringen» gehouden. In 1979 J" (federation Cynologique ontstond zelfs de «Kynologï- nternationale, verspreid in sche Vereniging Nievel-Kapel» Aalst. De Erembodegemse postzegelverzamelaarJr broederlijk naast elkaar (a)

De Voorpost | 1986 | | pagina 1