Geen pasklare oplossing voorhanden. Dus maar krisis-komitee VTI, school voor alle getijden Weer vakantiespeelpleinwerking in Aalst Naar Integrale Kwaliteitszorg Onderwijs - Bedrijfsleven Wandelzoektocht in Erondegem «Hotel», lokvogel van K.T.A. Studie- en kontaktnamiddag in Aalst 2 - 30.5.1986 - De Voorpost Schoolproblematiek Baardegem Aalst verzorgt andermaal tijdens de vakantie van 2 juli tot en met 22 augustus vakantiespeelpleinwerking. De werking situeert zich TE AALST: Akademie: Stadsschool, Nieuwbeekstraat Arend: rijksschool, Binnenstraat Kerrebroek: stadsschool, Kerrebroekstraat Ten Berg: rijksschool, Affligemdreef. TE EREMBODEGEM: rijksschool, Leuvestraat TE GIJZEGEM: chirolokalen, Kerkenbos TE HOFSTADE: gemeenteschool, Zijpstraat TE NIEUWKERKEN: terreinen gelegen aan de Brouwe rijstraat TE MELDERT: Parochiecentrum, Stevensveldstraat TE MOORSEL: gemeenteschool, Kaalberg Er wordt gezongen en gedanst, getekend en geverfd, getimmerd en geknutseld. Natuurlijk gaat men weer zwemmen en voetballen. Misschien wordt er zelfs toneel gespeeld. Alleszins trekt men naar bos, park, cirkus, museum, poppentheater. En er zijn ook extra's Uitstappen De uitstappen zijn gepland als volgt: 09.7: Speeiplein Arend 16.7: Speelplein Hofstade 18.7: Speelplein Meldert 25.7: Speelplein Ten Berg 30.7: Speelplein Nieuwerkerken 01.8: Speelplein Erembodegem 06.8: Speelplein Kerrebroek 08.8: Speelplein Moorsel 13.8: Speelplein Gijzegem 20.8: Speelplein Akademie Telkens vertrek te 9u30 en aankomst te 17 u. Filmnamiddagen gaan door in de Stadsschouwburg. 17.7: film voor de kleinsten (van 4 tot 7 jaar) 31.7: film voor de grootsten (van 8 tot 15 jaar; 07.8: film voor de kleinsten 14.8: film voor de grootsten Spel- en sportdag door de speelpleinen in het Stadspark. 23.7.1986. PrUs? Tijdens de dag krijgen de kinderen drank en versnaperin gen. Een lunchpakket dient zelf meegebracht te worden. Samen met de verzekeringskosten betaalt u voor dit alles slechts 60 fr. per dag/per kind. Voor een gezin vanaf 3 kinderen wordt er een sociaal tarief van 50 fr. per dag/per kind toegepast. Monitor gevraagd Er wordt een monitor voor de vakantiespeelpleinwerking gevraagd die minimum 17 jaar is, houder is van een sportbrevet of van een diploma met pedagogische of sociale inslag of die ervaring heeft in jeugdwerk of een onderwijsrichting volgt waar men werkt met mensen. Nadere inlichtingen omtrent deze materie bij de Stedelijke Jeugddienst, Kapellestraat 15 te 9300 Aalst, tel. 053- 77.11.11., toestel 316. LH Het Kontactcentrum Bedrijfsleven Onderwijs afdeling Aalst dat reeds eerder het invoeren van de informatica in het onderwijs onder de loupe nam alsmede samenwer kingsverbanden tussen bedrijfsleven en onderwijs bracht nu een informatie-avond over «Integrale Kwaliteitszorg» (IKZ) Bedrijfsleven-Onderwijs. Uitgerekend één dag voor het Verbond van Kristelijke Werkgevers en Kaderleden in het VTI een gelijkaardige materie op de korrel nam. formu,e voor Soed on- «M» die dan staat voor «Meto- van de arbeid vertrouwd is met de» naast «Mensen», «Mate- IKZ-technieken en anderzijds Voorzitter CBO William Go- riaal» en «Middelen». Wat dan moet ook schoolmanagement vaert stelde tegenover «Er be- wel management impliceert op IKZ-principes stoelen, staat geen formule voor goed om het produktieproces opti- onderwijs» dat Integrale Kwa- maal te stimuleren. Integrale kwaliteitszorg liteitszorg wél een oplossing Heel wat Vlaamse bedrijven Namens het Oostvlaams Cen- kan bieden. IKZ, een levens- hebben dergelijk management trum voor Kwaliteitszorg stel- Aalst. Opendeurdag in het VTI. Zo moet het dus (a) houding die binnen iedere or- suksesvol toegepast waardoor de de heer Maes dat kwaliteits- ganisatie mits de nodige moti- intern het arbeidsklimaat ver- zorg een zaak is in het bedrijf vatie fouten kan afremmen, beterde en extern de konkur- voor iedereen. Van de top tot Kwaliteitscentra vervullen in rentiepositie er beter van «de vloer», de bedrijven momenteel een werd. IKZ is een strategie die kreë- belangrijke rol. De 5 centra iri ren en instandhouden van pas- Vlaanderen willen via kwali- Een uitdaging sende infrastruktuur impliceert teitszorg in alle geledingen on- Het onderwijs staat hier voor en gebruik maakt van een rai ze bedrijven een kwaliteitsima- een dubbele uitdaging. Ener- go verschaffen door middel zijds is het noodzakelijk dat van toevoeging van een vierde wie de stap zet naar de wereld Voor de zesde maal kan men in Erondegem terecht voor een wandel-zoektocht op 1 juni. Het is een samenwerking tussen ACV en KWB van Erondegem, Ottergem en Vlekkem en de unieke tocht geschiedt langs de rustige beemden van deze landelijke gemeenten van Erpe-Mere. Het is een tocht van 7 km nemers gratis koffie en boter- waarvoor sterk schoeisel ver- ham aangeboden wordt, eist is want de mooiste hoekjes zijn soms moeilijk te betreden. Samen met een verfrissing on derweg kost dit allemaal Onderweg zal men kunnen slechts 50 fr. en voor jeugd verpozen bij eenvoudige volks- groepen 40 fr. Er zal een korte spelen die voor een spannende toespraak gehouden worden namiddag moeten zorgen, ter gelegenheid van Rerum Men kan inschrijven tussen 14 Novaram en nadien zullen een en 15 uur te Erondegem in de vijftigtal prijzen uitgereikt Muziekzaal op het dorp. worden aan de winnaars van Om 17 uur kan men terecht in de zoektocht, de zaal van het klooster te JV Erondegem waar aan de deel- me waaier aan technieken en die bovendien intensieve trai ning volgens een doelgerichte aktieplan veronderstelt. Start ervan is grondige informatie van de top. De Werkgroep OKZ, Onder- wijskwaliteitszorg, hanteert als basisprincipes statistische kwa- liteitskontrole en motivatie werking. Wat een gedegen strategie zou zijn om tot een reële mentaliteitsverandering te komen om de leerlingen van het technisch onderwijs beter voor te bereiden op de wereld van de arbeid. Bij invoering van IKZ wordt, om de samen werking onderwijs - bedrijfsle ven te bevorderen, voor elke school liefst het peterschap van een firma gevraagd. LH Het Koninklijk Technisch Atheneum en RMS III aan de Ledebaan kenden verleden zaterdag een reële hoogdag. Reeds van in de voormiddag waar men zich allereerst te goed kon doen aan een flink ontbijt was er heel veel belangstelling voor de verschillende afdelingen die de school biedt en na te hebben genoten van een eventueel zelfs gastronomisch middagmaal in de zaal Vilain XIII, opgevrolijkt door het strijkersensemble «Parisiana», werd het een dringen van belang om bij de demonstraties mode en kleding, haartooi of schoonheidsverzorging te geraken. Of om te genieten van ritmische dansen. Vedette werd wel de gloednieuwe afdeling «Hotel» en de bakkerij «Ter Schaerbeke» van waaruit vele honderden zelfgebakken taarten werden meegenomen. Op zonovergoten pleintjes werden verfrissingen aange reikt waarbij de «Black Diamond New Orleans Brass band» waaronder enkele musici van «Honky Tonk» zorg den voor een aangename sfeer bij hun dixie-optreden. «Geïntegreerd onderwijs» Bijna alle gehandicapten ver langen te mogen meedoen a n het leven van de andere men sen, zich te «integreren». Toch is dit voor hen niet altijd even gemakkelijk! Veelal worden ze al in aparte scholen opgevoed. Natuurlijk is het buitengewoon onderwijs erg nuttig voor som mige kinderen. De vraag is echter of alle gehandicapten gebaat zijn met dit soort op voeding. Tegenwoordig vindt men dat er keuzemogelijkheid moet bestaan: zowel gewoon als buitengewoon onderwijs dienen voldoende uitgebouwd te zijn. Auditief, visueel en motorisch gehandicapte kinderen kunnen dankzij de GON-projekten (Geintegeerd Onderwijs) les volgen in een gewone lagere of secundaire school. Het experi ment startte in 1980 en in fe bruari 1986 verleende Onder wijsminister Daniel Coens de ze vorm van gehandicaptenin tegratie een wettelijke basis. De Ouderwerking van de Ka- tolieke Vereniging voor Gehan dicapten (K.V.G.) uit het ver bond Dendermonde nodigt al le geïnteresseerden uit op een studie- en kontaktnamiddag, die zal plaats hebben op zater dag 7 juni 1986 vanaf 14 uur tot ongeveer 17 uur in Sint-Renil- dezaal, Hooirt te Hamme (ge legen op de oude baan van Hamme naar Dendermonde). Het «geïntegreerd onderwijs» GON zal het thema van deze studienamiddag zijn. De heer Leon Friant, (koördinator van het GON-projekt) zal een dui delijke uiteenzetting geven en alle mogelijke vragen beant woorden. Tevens zullen twee studenten, die zelf in het pro- jekt GON zitten, hun persoon lijke ervaringen vertellen. Ook aan hen kunnen vragen gesteld worden. Er is kinderopvang voorzien! Iedereen die belangstelling heeft voor geintegreerd onder wijs is van harte welkom. De toegang is gratis! Voor meer inlichtingen: K.V.G.-Sekretariaat Oost- Vlaanderen, Peperstraat 6, 9000 Gent, tel. 091/24.12.12 (129) Baardegem heeft zoals de meeste landelijke dorpen een gemeentelijke school voor leszins niet haalbaar is. jongens en een vrij gesubsidieerde school voor meisjes. Door omstandigheden belandden Jozef Schoonjans (gemeen- er echter, gewild of ongewild, meisjes in de gemeenteschool en jongens in de vrije. Met teschool) vraagt een valabele het dalend geboortecijfer (22 in 1975, 18 in 1980,18 nog in 1985 doch in 1986 tot hiertoe op|ossing °p termijn en in het zegge en schrijve één) komen beide scholen, vooral dan de vrije, wellicht in moeilijk- hf-t^Upmaa?1 „"mepnfeiïii! heden. e a emaa op.mppn p onderwijs. De VU zou zich voorstander tonen van ge meentelijk onderwijs als «de enige pluralistische onderwijs vorm». Fusioneren Kleuteronderwijs, vrij en lager onderwijs, of kleuter plus le graad, vrij en de rest gemeen telijk. Hier gaan we dezelfde moei lijkheden ontmoeten als in bei de vorige gevallen en gaat men tegen de trend in die aandringt op basisonderwijs (kleuter- en lager onderwijs samen). «Maar verboden is het niet», zegt de rijksinspekteur. Vrij onderwijs, administratief met Meldert, stadsonderwijs Redenen te over om de proble- de leerlingen over naar het vrij matiek eens te bespreken wil onderwijs. Er kwam een direk- Baardegem zijn school of scho- teur zonder klas en zowel in len behouden en dan ook zijn kleuter- als in lager onderwijs voedingsbodem voor een late- een leerkracht meer. Een nieu- re eigenheid en een bloeiend we wijk bracht heel wat leer- verenigingsleven. Vermits lingen bij. De gemeenteschool kontakten tussen oudervereni- werd officieel niet opgedoekt, gingen van beide scholen geen doch de leerkrachten dienden tastbaar resultaat opleverden, ontslag in na waarborgen te organiseerde Pastoor De hebben gekregen van de dioce- Rouck een panelgesprek, een sane inspektie. informatie- en inspraakverga dering, in de parochiale zaal Opdorp: die voor de gelegenheid eivol van vrij naar gemeentelijk liep. Schoolstrijd zou leiden onderwijs naar leeglopen van beide scho- Ook hier werd een bedreigde len. Leerlingen zouden het klas aanleiding tot kontakten kind van de rekening worden nadat reeds heel wat werd ge en via bussen naar schoolmas- ronseld. Er kwam schooloor- todonten verhuizen wat op ter- log met ruzies tot in de fami- mijn het gemeenschapsleven lies. Bij de besprekingen werd van Baardegem zou hypothe- prioritair gesteld dat kinderen keren. liefst tot 12 jaar in Opdorp school liepen en dat ruzies zou- e gespre den leiden naar vlucht van Voor een volle zaal met leden leerlingen uit Opdorp weg. In van beide ouderkomitees en 1977 werd gefusioneerd waar- ouders maar ook met schepen bij aanvankelijk de kleuters in Robert De Pauw, oud-burge- de vroegere gebouwen bleven meester volksvertegenwoordi- doch daarna in nieuwe gebou- ger Jan Caudron en raadsleden wen in één schoolkompleks be- Denayer en Van Mossevelde landden. Dank zij de fusie (en als toeschouwers zaten voor- ook nieuwe wijken) kwamen aan in het panel, namens de er één kleuterklas en twee la- inrichtende machten schepen gere klassen bij. Chris Borms en direkteur Mor- Aan het verstrekken van on- nie (Zusters St.-Vincentius derwijs aan meisjes en jongens Dendermonde), namens de in- samen pasten de leerkrachten dorp en zou opteren voor kato- spektie Norbert Zenner en zich goed aan. üek onderwijs. Maar er rijzen E.H. Van der Straeten en na- moeilijkheden. De Raad voor mens de ouderkomitees Louis Waslijst voorstellen pluralistisch onderwijs werd Heyvaert (vrije) en Jozef Uit binnengelopen voorstellen nog niet samengesteld. «Er Schoonjans (gemeenteschool), van beide scholen en komitees komt wellicht nooit pluralis- distilleerde pastoor De Rouck tisch onderwijs in ons land», een lange waslijst voorstellen - Inspekteur Zenner zegt dat dit mogelijk is als beide inrichten de machten ermee akkoord gaan. Wat eerder problema tisch lijkt. Baardegemse dorpsschool Beide inrichtende machten staan hun school af en er komt een nieuwe inrichtende macht, bvb. vzw Dorpsschool Baarde gem. Vrij of pluralistisch maar alleszins met een eigen juri disch statuut. Baardegem is een katoliek het allemaal gemeentelijk zien. Baardegemse leerlingen gaan in het secundair bijna allen naar katholieke scholen en te Baardegem volgde nog nooit iemand moraal. Hij stelt dat te Baardegem het vrij on derwijs qua leerlingenaantal meest bedreigd zit. Hij ziet als haalbare oplossing kleuteron derwijs vrij en lager onderwijs gemeentelijk. Een princiepskwestie Inpecteur Zenner stelt dat elk kind vrije schoolkeuze moet hebben. Een in de grondwet ingeschreven principe. Ver tegenwoordigers van de Baar degemse gemeenschap, bvb. beide ouderkomitees, moeten de zaak aanhangig maken bij het stadsbestuur. Eens dat de gemeenteraad gesteld heeft dat inderdaad geopteerd wordt voor behoud van vrije school keuze kan verder worden ge- diskussieerd. Zoniet praten we in het ijle... Buiten alles gemeentelijk of alles vrij onderwijs zouden er geen haalbare kaarten inzitten werd gezegd, en vooraf werd gesteld dat deze «oplossingen» moeilijk haalbaar zijn. Getuigenissen werden bracht door Mw. D'Hauwe uit Massemen en M. Laureys uit om tot een valabele oplossing Opdorp. Moderator EH. De Rouck wees er op dat het hier gaat het belang van de Baardege se schooljeugd en hoopt op de te komen. Alles stadsonderwijs... Uiteraard met behoud van een macht gevormd worden doch die moet zich dan bekennen tot een of ander schoolnet. Niet haalbaar. Pastoriekonclaaf Na de reakties waarbij de meeste alternatieven afgescho ten werden trekken inrichten de machten waarborg voor leerkrachten, goede wil van de inrichtende Daartoe moet «Dendermon- machten, in casu het stadsbe- de» akkoord gaan en de stad stuur Aalst en de Kongregatie de gebouwen overnemen. St.-Vincentius. Grieven, voor- Heeft ze er geld voor? Aan oordelen, eigenbelang, poli- leerkrachten kan behouden tiek belang en machtswellust van hun leeropdracht niet ge- blijven liever achterwege om waarborgd worden gezien de te komen tot een eerlijk reaffektatieregeling waarbij gesprek. leerkrachten van elders met met de moderator terug in de Ouderkomitees büjven daarbij meer anciënniteit prioriteit pastorie waar ondertussen ge- liefst als de schoenmaker bij de krijgen. durende ruim een half uur de leest, inrichtende machten ver- De diocesaan inspekteur heeft zaal zich ontlaadt en diskussies schuilen zich liefst niet achter daarbij vragen over het al dan hun gang gaan. Tot hiertoe «ik kan erover niet beslissen», niet geëngageerd zijn in het L--& - en leerkrachten hebben de vei- opvoedingsprojekt. «Moeilijk ligheid van het behouden van haalbaar», hun taak, liefst dichtbij, op 't oog. Alles vrij onderwijs... Massemen: «Krisis-komitee» Pastoor De Rouck moet be sluiten dat er duidelijk geen pasklare oplossing voorhanden is. Toch zou deze vergadering wel heel wat hebben losge weekt. Wellicht wordt de zaak nu verder behandeld door een «krisis-komitee» met vertegen woordigers van beide inrich tende machten, beide ouder komitees en de pastoor. En als dorpsherder vraagt hij dat, welke ook de uitslag moge worden, elke Baardegemnaar zich zou willen opstellen als een goed mens en een goed kristen. Dat is dan toch alles zins positief. Na afsluiten van de zitting blij ven heel wat mensen op hun honger zitten. Ze hadden ge dacht tenminste via een woordvoerder aan bod te kun nen komen, maar dat werd niet het geval. Alhoewel mei inspekteurs zich het in drukwerken had over debat en inspraak. Maar was dat, in de huidige situatie, wel mogelijk geweest? zegt de rijksinspektie. En de diocesane inspektie heeft het over de aard van de program ma's en begeleiding. Er kan wel een nieuwe inrichtende heeft men enkel mogen luiste ren en vele aanwezigen willen zelf wel eens aan bod komen, doch dat blijkt niet te gaan. Alleen de voorzitters van de ouderkomitees kunnen de wensen van de ouders ver woorden. De diocesane inspektie kan de- van gemeentelijk naar vr(j ze mogelijkheid onderzoeken onderwijs Het bisdom kan over 't alge- Mw. D'Hauwe van Massemen meen de zekerheid van het Ouderkomitees met 10 jaar dienst in het ge- ambt garanderen en de anciën- Louis Heyvaert (vrije school) meentelijk onderwijs, stapte niteit blijft. Maar de rijksin- zegt dat Dendermonde de ge- over naar het vrij. Vroegere spektie vindt dat die «plaats» Aalst. Een pyramide bouwen, misschien symbolisch voor kontakten tussen beide netten wellicht ergens te velde, ver de groei en bloei van het VTI (a) bleven zonder resultaat doch van Baardegem, kan liggen. toen er een bedreigde klas En niemand kan een leer- kwam, kwam het niet tot fusie kracht benoemd in het ge- tussen beide scholen doch meentelijk onderwijs, bevelen stapten en de leerkrachten en over te stappen naar het vrij meenteschool wil overnemen. Is het stadsbestuur daarmee akkoord? Willen de leerkrach ten overstappen? Schepen Borms zegt dat dit materie is voor de gemeenteraad en dat voor september e.k. zulks al- Fusie binnen elk net Als U het mij vraagt is van elk bovenvermeld alternatief uit eindelijk niets realiseerbaar in de huidige omstandigheden. Toch blijft er één kans: fusio neren binnen het eigen net. De vrije school van Baardegem met bvb. die van Meldert of Moorsel en de gemeenteschool van Baardegem met dezelfde scholen eveneens van Meldert of Moorsel. Met telkens in elk net een direkteur - liefst zon der klas - doch met vestigings plaats in elke deelgemeente. Wie weet beter? LH Het VTI, Vrij Technisch Insti tuut Aalst, zette het jubeljaar 75 jaar bestaan in met een massaal bijwonen van een eu charistieviering in de Sint-Mar- tinuskerk. Hoogtepunten van het jubeljaar werden alleszins de opvoering van «De vrolijke vrouwtjes van Windsor», de inwijding van een nieuwe ka pel, de academische zitting en de Infotechdagen. Met het to- taalspektalel «Een school voor alle getijden» werd het jubel jaar intern afgerond. Maar heel Aalst wordt nog in de viering betrokken met de stra- tenloop a.s. zaterdag 31 mei. Op de zeer ruime speelplaats van het VTI werd het inder daad een massaal gebeuren waarvan alleen de te koele mei-avond en het ruim met een halfuur beginnen negatief uit vielen. Het spektakel zelf was een merkwaardige visuele histo riek van het VTI steeds gesi tueerd op de nationale en in ternationale achtergrond. «Een school voor alle getij den» werd volledig gereali seerd met eigen leerlingen en leraars naar een scenario van Herman Slagmulders en onder artistieke leiding van Oscar Van Malder. De zeer aansprekende, poëti sche bindteksten waren van de hand van Wouter De Brayn en werden magistraal gezegd door Willy Van Boxtael. Dat bij «de nieuwe start» één zinnetje ver wijzend naar «Alkuone» weg viel, zal wel te wijten zijn ge weest aan het toeval of aan een kortstondige black-out. Voor de choreografie zorgde Vredon en voor muzikale in termezzi Herman Slagmulder en Johan Haezaert. Groot aan deel aan dit spektakel voor lichamelijke expressie en, let terlijke klap op de vuurpijl met Aalst. Een geweldige belangstelling voor de iubelviering van het VTI (a) verrassend vuurwerk bij de 000 j o apoteose. zins «een school voor alle ge- Het VTI toonde zich hier an- tijden». Aalst. Opendeurdag in het VTI. Een algemeen beeld van de afdeling karrosserie (a) dermaal op zijn best en alles-

De Voorpost | 1986 | | pagina 2