St.-Isidorusband of hoe uit een fanfare een heuse band groeide Aankoop ex-brouwerij Dubois blijft tegenwind krijgen in Lebbeke Frans Lauwers: een muzikaal portret Honkvaste brandweermannen gezocht in Lebbeke Guldensporenweekend in Lebbeke Wiezeplein krijgt nieuwe openbare verlichting 10 - 6.6.1986 - Dé Voorpost In Buggenhout slaagt men erin St.-Isidorus te laten swingen... Hoewel Sint-Isidorus, naar men ons in terzake b kringen kon meedelen, vereerd wordt als patroon van de landbouwersstand, in Buggenhout roept die heiligennaam muziek op. Al jaar en dag fanfaremuziek, maar sinds 1977 ook de sound van een "big band'. Op 24 december van het jaar immers, schoven dertien jeugdige muzikanten, in zaal 'Rerum Novarum' de 'pupiters' samen en oefenden ze twee door Frans Lauwers gearrangeerde nummers in. De Sint-Isidorusband was geboren.,. Ruim acht jaar later staat Frans Lauwers nog altijd aan de leiding van de band. Hij is er midderwijl zevenentwintig geworden en muzikaal multi-aktief. De dertien van toen hebben bovendien gezelschap gekregen: de St. Isidorusband telt vandaag de dag zowat vijftig jeugdige muzikanten met een gemiddelde leeftijd van amper twintig. In een tijd dat flink wat fanfares en harmonieën vaak problemen hebben om nog een kliek te vormen, een beduidend hoog aantal muzikanten. Over het ontstaan, de groei, de optredens en het reper toire, volgend gesprek met dirigent Frans Lauwers. Uit de achtergrond klinkt muziek van The Beatles en Glenn Miller. Ontstaan Frans Lauwers, de jongste van vier broers, aktief in de St.-Isidorusfanfare, kreeg in de zeventiger jaren, van uit die fanfare de opdracht de opleiding van de jeugd voor zijn rekening te ne men. Vooral dan die jonge ren die geen muziekschool liepen, moest hij muzikaal op peil brengen. Frans Lauwers: «Aanvan kelijk liep dat vlot, maar met de tijd begonnen zich problemen te stellen. O.a. omdat ikzelf nog conserva torium liep en in het leger was. Op eigen initiatief, in overleg overigens met de jongere muzikanten uit de fanfare, heb ik toen beslo- bruik gemaakt een punt te zetten achter mijn oplei ding van de jeugd in de schoot van de fanfare. Die taak werd overgedragen van een paar anderen, die er midderwijl ook al het bijltje bij neerlegden. De afspraak met de fanfare was duidelijk: ik zou me voortaan nog uitsluitend bezighouden met de band, maar daarnaast niet uit het oog verliezen de jonge mu zikanten die tot de band toe traden, te stimuleren ook deel te gaan uitmaken van de fanfare». Een jeugdband wekt inte resse. Ook van de overige Buggenhoutse muziek maatschappijen kwamen jonge muzikanten de band versterken. De belangstel ling manifesteerde zich zelfs buiten de gemeen tegrenzen en van her en der werden jonge muzikanten aktief in de St. Isidorus band. gens te veel van elkaar. Sommige muzikanten van de St.-Isidorusfanfare heb ben me dat kwalijk geno men. Jammer, maar je kan, meen ik, toch niet verwach ten dat muzikanten die niet de minste binding met de fanfare bezitten en na een half jaar bestond de' helft van de band uit derge lijke muzikanten zich gaan inzetten voor de fanfa re. Al bij al groeide het ledenaantal van de band zo danig aan, dat hij momen teel bevolkt wordt door zo wat vijftig muzikanten. Het aantal varieert weliswaar, maar blijft toch altijd in die buurt schommelen. Positief is bovendien dat de nieuwe leden reeds over een dege lijke muzjekkennis be schikken wanneer ze toe treden o.a. een gevolg van het feit dat de gemeente Buggenhout over een mu ziekschool beschikt. Problemen met de bezetting kent de dirigent dan ook nauwelijks. Enkel wanneer de drummer of de basgita- rist het laten afweten, moet hij een beroep doen op een vervanger. Dergelijke in strumenten vragen dan bo vendien om een professio neel muzikant, iemand dus die zich meteen kan aan passen. Deze muzikanten moeten dan wel financieel vergoed worden, voor de overigen geldt echter het principe dat niemand be taald wordt. Al bij al besluit Frans Lau wers, kan je de bezetting van de St.-Isidorusband best vergelijken met deze van het orkest van James Last. Dat orkest vertoont immers ook een abnormale bezetting: veel trompetten, minder saxen... En produ ceert de St.-Isidorusband een eigen sound. Verhoogde belangstelling, hoewel... Frans Lauwers is het niet honderd procent eens met onze vaststelling dat de big band-muziek zich de voor bije jaren in een verhoogde belangstelling mag verheu gen. Be heb daar, zet hij uiteen, een aparte kijk op. Het zit hem eigenlijk in het onderscheid tussen klassie ke en moderne muziek. De moderne muziek is meestal zodanig geschreven dat ze direkt verstaanbaar is. Der gelijke muziek vormt voor het publiek geen enkel pro bleem kwa verstaanbaar heid. Klassieke muziek daarentegen vraagt meer concentratie, herhaald be luisteren ook, alvorens er van te genieten. Moderne muziek is dus makkelijker verteerbaar. Vandaar misschien de gro tere belangstelling ervoor. Hoewel je moet vaststellen- dat bvb. meer interesse be staat voor een koncert van de Filharmonie van Ant werpen, dan voor een optre den van het BRT-Jazzor- kest van Etienne Verschu ren. Ik heb in beide orkes ten gespeeld en dan bemerk ik een uitverkochte Elisa- bethzaal in Antwerpen voor de Filharmonie en amper 200 mensen in Studio 3 van de BRT van het Jazz-orkest. Hoe dat komt? Misschien roept de jazz-muziek teveel nevengedachten op. In drukken van opwinding, van sex? Ik ben er vast van overtuigd dat sommige mensen jazzmuziek niet verantwoord vinden, deze muziek jammer genoeg gelijkstellen met degene ratie. Optredens Enkele jaren geleden stapte de St.-Isidorusband een paar keer de straat op, maar dergelijke optredens stelden te veel problemen. O.a. met het drumstel, voor de gitaristen ook. Daarom ook beperkte de band zijn optredens sindsdien tot het verzorgen van koncerten. Hoogtepunt van het seizoen is het jaarlijks koncert te Buggenhout zelf, in de plaatselijke sporthal. Dat koncert, dat telkens een to taal nieuw repertoire reve leert, wordt tijdens de win termaanden voorbereid. Bij die repetities worden dan niet telkens alle muzikan ten betrokken, maar komen de diverse 'pupiters' beurte- Buggenhout. Dirigent Frans Lauwers aan het werk tijdens het jongste koncert (G. Breckx) lings aan bod. Daarnaast was de St.-Isido- rusband o.a. reeds te belui steren te Hingene (Kas teelfeesten), Opwijk (Am bachtenmarkt), Oordegem (Molenfeesten), Dender- monde, Anderlecht (Jaar markt) enz. Tijdens de zo merperiode brengt men vaak tot vier optredens per maand. Het publiek, aldus dirigent Frans Lauwers, reageert steeds enthousiast. Vaak ook in de aard van: Ik wist niet dat dergelijke band be stond. Het repertoire valt dus in de smaak. Tijdens het laatste koncert kregen nummers als 'Say, say, say' van Paul Mc Cartney enorm veel applaus. 'In the mood' van Glenn Miller blijft het echter ook nog altijd doen. Of nog niet overwogen werd een zangeres bij het gebeuren te betrekken? Wel al aan gedacht, zegt de diri gent. Ik ken trouwens stu denten aan het konservato- rium die bereid zijn met ons op te treden als orkestzan geres. Hoewel het oor spronkelijk in onze bedoe ling lag een instrumentale groep op te bouwen, zal die stap wellicht ooit wel wor den gezet. De muziek die wij spelen leent er zich trouwens bijzonder goed toe. Voorlopig blijft derge lijke innovatie echter nog toekomstmuziek. Op eigen benen... Ontstond de St.-Isidorus band in de schoot van de Fanfare St.-Isidorus we liswaar op initiatief van en kele jongeren dan resul teerde de evolutie van de band in een steeds grotere drang naar zelfstandig heid, zowel struktureel als financieel. Zonder echter de vriendschapsbanden met de fanfare te verbreken, be klemtoont Frans Lauwers. Het heeft o.i. echter geen zin voor inkomsten te zor gen en achteraf, om bvb. instrumenten aan te schaf fen, opnieuw bij de centrale kas te moeten gaan aan kloppen. Dat die drang naar zelf standigheid niet door ieder een goedgekeurd werd, spreekt vanzelf. Wie enigs zins vertrouwd is met het verenigingsleven, beseft dit tenvolle. Een drietal jaar geleden werd in de schoot van de band een werkgroep opgericht die het beleid uit stippelt. Die zelfstandig heid manifesteert zich ook in de aanvraag (overigens op advies van de fanfare) vorig jaar gebeurde dat voor het eerst van een eigen gemeentelijke toela ge. Vorig jaar ontving dé St.-Isidorusband 10.000 fr. subsidie. Dit jaar werd dit bedrag verdubbeld, maar die verhoging draagt geenszins de goedkeuring mee van de bandleden, die gezien zowel de frekwentie als de kwaliteit van de op tredens én het aantal muzi kanten, om een gelijke sub sidiëring vragen als de overige Buggenhoutse mu ziekmaatschappijen. On derhandelingen met de kui tuurschepen zorgden wel voor een extra-steuntje voor het voorbije koncert, maar algehele tevredenheid op dat vlak hoorden we geenszins klinken Pierre Van Rossem Buggenhout. Een sexy sax op de voorgrond (G. Breckx) De aankoop, door de gemeente Lebbeke, van het nyver- heidskompleks ex-brouwerij Dubois langs de Leo Dubois- straat, kwam tijdens de jongste raadszitting opnieuw ter sprake. Het kollege vroeg de raad immers om goedkeuring van een lening van 11.110.000 fr, terugbetaalbaar op twintig jaar, bestemd om deze aankoop te financieren. ten een 'modern orkestje' zo noemden we dat toen nog samen te stellen. De respons was er meteen en daags voor Kerstmis 1977 ik herinner me die dag nog goed hebben we met z'n dertienen, in zaal "Re- rum novarum' voor het eerst gerepeteerd. De band was een feit. Van die toestand heb ik ge- Het spreekt vanzelf, aldus Frans Lauwers, dat niet al die nieuwelingen meteen ook interesse betoonden voor de fanfare. De band vormt trouwens geen jeugdfanfare die als groei bodem fungeert voor de vol wassen-fanfare. Met dat doel hadden we hem niet in het leven geroepen. Fanfare en band verschillen overi- Frans Lauwers, dirigent van de St.-Isidorusband, is momenteel zevenentwintig. Hij stamt uit een muzi kale familie en etaleert zijn muzikale kwaliteiten op diverse vlakken. Zo is hij trombonist bij de Muziekkapel van de Rijkswacht, loopt hij momenteel nog konservato rium en geeft hij les in de muziekschool te Beveren. Tevoren was hij lid van de muziekkapel van het lste Belgische Korps (Duitsland) en leraar aan de ge meentelijke muziekschool van Buggenhout. Frans Lauwers is in het bezit van een eerste prijs notenleer en trombone. Momenteel loopt hij konservatorium het laatste jaar voor het behalen van een hoger diploma. Dergelijk diploma, het hoogste wat je kan halen als instrumentist zet hij uiteen, kan me in theorie weinig baat bijbrengen, maar pluspunt is dat ik midderwijl in vorm blijf en paraat sta mocht links of rechts een vacature ontstaan in bvb. een symfonisch orkest en voor het invullen ervan een eksamen uitgeschreven wordt. Net als voor een sportman komt het er voor een muzikant op aan dagelijks met de muziek bezig te zijn, dag aan dag te oefenen ook. Frans Lauwers is daarnaast ook nog dirigent van een harmonie in Waasmunster en trad reeds okka- sioneel op met de Filharmonie van Antwerpen en het Jazzorkest van Etienne Verschueren. Hij maakt ook deel uit van het orkest van Charly Foeter, waarmee hij reeds een platenopname achter de rug heeft. Dit orkest verzorgt weldra ook een televisie-optreden. De St.-Isidorusband dirigeren beschouwt hij als een hobby. (pvr) Noch big band, noch fanfa re, wel een eigen sound Neen, weerlegt Frans Lau wers onze bewering, de St.- Isidorusband is geen big band. Evenmin als hij een fanfare is. M.i. is hij een voudig een amusements- of variété orkest. Een big band bestaat tradi tioneel uit een sterke trom- petsektie en, in balans, een sax-sektie. Doorgaans zijn dat minimum 3, maksi- mum 5 trompetten, trombo nes ook. Zeker 5 saxen: 2 alto's, 2 tenors en een bari ton. En een ritme-sektie. Ik ben echter van het prin cipe vertrokken van nie mand die zich kwam aan bieden, uit te sluiten. Ge volg is vanzelfsprekend dat je met een onregelmatige bezetting wordt gekonfron- teerd. Geheel in den beginne schreef ik de partituren dan ook zelf, aangepast aan de bezetting. De trompetten waren toen het sterkst ver tegenwoordigd, onmiddel lijk gevolgd door de sax- alto's, die soms de melodie overnamen. De trombones waren toen heel wat minder sterk in aantal. Verder nog de drums en de basgitaar. De bezetting breidde zich echter uit. O.a. met een pia no, gitaristen, dwarsfluiten ook. Elk jaar werd het pro gramma rtari ook aange past. De trombones gingen zich sterker manifesteren. Zodat we vandaag de dag ook werkelijke big band-ar rangementen spelen. Tijdens ons laatste koncert, begin april in de Buggen houtse sporthal, was overi gens enkel een sax-bariton ingehuurd. Sommige instrumenten, o.a. de tuba's en de klarinet ten, want die zitten ook in de band, hoor je haast niet aan het werk, tenzij je over een geoefend oor beschikt. Sommigen mensen reage ren dan ook met de bemer king: Waarom neem je ze in de formatie op? Mocht je die instrumenten tijdens een uitvoering echter het zwij gen opleggen, je zou met een met een minder volle sound gekonfronteerd worden. De klarinetten en de dwars fluiten komen ook minder aan bod, allereerst omdat er geen specifieke partituren voor die instrumenten voorhanden zijn. En ze mu zikaal ook minder gelegen heid tot spelen. Andere van onze leden maken ook deel uit van bal-orkesten, krij gen dus vaker de kans te spelen. Een dwarsfluit bvb. kan dat niet. De SP-fraktie, zei woordvoer der Willy Van Vossole, zal zich bij de stemminq onthouden; standpunt dat gebaseerd is op onze stellingname bij de be handeling van dit dossier tij dens de voorbije maanden. Wij verklaarden ons op 19 de cember 11. principieel akkoord met deze aankoop, evenwel niet zonder reserves. Ons voorbehoud was o.a. inge geven door een gebrek aan planmatigheid bij het beheer van het gemeentelijk patrimo nium en door het feit dat een aantal vragen met betrekking tot het Artois-dossier onbeant woord bleef. Deze vragen sloe gen inzonderheid op de staat van het gebouw, de aard van de noodzakelijke aanpassings- werken, de kostprijs van het onderhoud. Op 27 maart 11., vervolgde Van Vossole, onthield de SP-frak tie zich bij de beslissing over de aankoop van de gebouwen. Wij waren toen van oordeel dat het schepencollege zich be zondigde aan desinformatie, de oppositie volledig negeer de, op onze vragen geen ant woord gaf en last but not least inzake de bedongen prijs niet het onderste uit de kan had gehaald. Het spreekt vanzelf dat wij op grond van een en ander geenszins onze goedkeuring aan de lening kunnen hechten. Willy Van Vossole vroeg zich ook af, had dat trouwens reeds eerder gedaan, wat het sche penkollege van plan was met de verhuring van 150 m2 kel derruimte aan de Dender- mondse Bayard Shooting Club. Johan De Mol van zijn kant benadrukte dat er met de reeds vroeger door de oppositie ge formuleerde kritiek geen reke ning werd gehouden en dat de vraag naar een sterkere onder bouw van het dossier onbeant woord bleef. Al bij al, zei de VU-woordvoerder, had men redelijkerwijze kunnen ver wachten dat het dossier een toestandbeschrijving van het gebouw zou bevatten. Niets is echter minder waar. Evenmin werd ingeqaan op een kon- frontatie van de mogelijkhe den met de behoeften van de gemeentelijke diensten. Ner gens wordt een raming gege ven van de onderhouds- en herstellingskosten op korte en op lange termijn. Een lijst van de aanpassingswerken en een raming van de kosten ervan, zou in dit stadium en vooral gezien de vraag van de ge meenteraadsleden, in het dos sier moeten zitten. Het feit dat men deze meest fundamentele gegevens niet ter beschikking stelt, wijst erop dat men deze gegevens niet bezit en/of er zwaar mee verveeld zit. Vermoedelijk zul len we in het najaar opgeza deld zitten met een heleboel uitgaven om deze gebouwen bruikbaar en aangepast te ma ken. Maar ja, dat zal dan weer een verhaal worden dat, net als met het 'Sneeuwwitje', in een suksesfeuilleton of beter een 'kasstuk' zal worden omgebogen. In zijn reaktie op de bemerkin- gen van de oppositie, stipte i financieschepen Karei De Gucht aan, dat het kollege en- I kei om de goedkeuring van de lening vroeg en dat tijdens de eerstvolgende vergadering van het schepenkollege een doku- ment zal worden besproken dat schetst welke diensten in het gebouw een onderkomen kunnen vinden en welke aan passingswerken daartoe uitge voerd moeten worden. Wat de vestiqing van Bayard shooting club betreft, besloot de schepen, hebben we ons evenmin al uitgesproken. De lening kreeg uiteindelijk de goedkeuring van de meerder heid; de SP onthield zich en de VU-fraktie stemde tegen. Pierre Van Rossem Tijdens de jongste Lebbeekse raadszitting kwam ook de ge meentelijke brandweer ter sprake. Bedoeling was, aldus burgemeester Moeyersoon en dat is in feite de chef van de pompiers, het organiek regle ment enigszins aan te passen en een aantal betrekkingen van brandweermannen vakant te verklaren. De voorbije ja ren werd o.a. vastgesteld dat overdag het aantal te Lebbeke zelf verblijvende of werkende brandweermannen aan de lage kant ligt. Wat voor problemen kan zorgen wanneer de brand weer of de dienst 900 overdag moet uitrukken. De gemeente heeft nu terzake advies gevraagd aan de provin ciale overheid, maar in Gent blijkt men die zaak nog niet in het reine te hebben. Daarom ook dat de geplande brand weeragendapunten niet behan deld konden worden. Wat wel goedgekeurd werd is de opna-, me van een aantal aankopen van brandweermaleriaai - 4 Na de suksesrijke symfonische avond van 24 mei jl. is de Kulturele Raad van Lebbeke momenteel volop bezig met de voorbereidingen op het Gul densporenweekend. Waar de ze raad met de organisatie van het symfonisch koncert tot doel had het publiek de moge lijkheid te bieden in kontakt te treden met een kulturele eks- pressievorm die plaatselijk weinig of niet aan bod komt, willen de organisatoren de vie ring van 11 juli aangrijpen om het lokale kulturele leven te belichten. Het is in dit kader dat er tij dens het weekend van 4, 5 of 6 juli a.s. in de lokalen en hovin gen van de gemeentelijke mu ziekschool, Stationsstraat, naast tal van optredens van Lebbeekse groepen en arties ten, een welsprekendheidstor- nooi en een tentoonstelling worden georganiseerd. De be doeling van deze tentoonstel ling is een overzicht te bieden van wat in Lebbeke aan de gang is op het gebied van foto grafie, beeldende kunst enz. Alle beeldhouwers, schilders, tekenaars, enz. worden bijge volg opgeroepen om aan dit initiatief mee te werken. Te vens wordt aan de bezitters van merkwaardige tentoonstel lingen de kans geboden de re sultaten van hun hobby te eks- poseren. Wie aan deze tentoonstelling wenst mee te werken, wordt verzocht om zo vlug mogelijk - uiterlijk vóór 27 juni a.s. - in te schrijven op de socio- kulturele dienst (gemeen tehuis) of bij Achiel Vermei- ren, Poststraat 17 te Lebbeke (052/21.65.14). (pvr) draagbare radioposten, 1 snel le hulpwagen, 2 ledigingspom- pen, i tankwagen van 8.000 liter en 1000 m. slangen - in een aanvullend reglement. Dit met het oog op een 50% subsi diëring van deze aankopen door het Ministerie van Bin nenlandse Zaken. Raadslid Leo Callaert, die be nadrukte dat het tot de taken van de gemeenteraad behoort te zorgen voor de veiligheid van de bevolking, dit o.a. door een goede organisatie van de brandweer, drukte de hoop uit dat het niet bij reglementen, plannen en prioriteiten zou blijven, maar dat er werkelijk iets gedaan zou worden aan de aanpassing en de modernise ring van het brandweermate riaal. Burgemeester Moeyersoon antwoordde dat de vraag naar voor 50% gesubsidieerd brandweermaterieel duidelijk het aanbod overtreft en dat de gemeente evenmin weet wat haar door het ministerie priori tair zal worden toegekend. (pvr) Alpenrozentango van de tot dusver minder bekende Zwit serse toneelschrijver Hansjörg Schneider wordt door Area Gent nog doorgespeeld in de maand juni, telkens op don derdag, vrijdag en zaterdag om 20 uur. Plaatsbespreking tij dens de kantooruren (op zater dag van 8 u. tot 11 uur) en twee uur voor elke voorstelling op het nummer 091/25.18.60. Dossier 4 van de Belgische Vereniging der Banken gaat over «het eigen vermogen van KMO's», konkrete aspekten van de financiering met risico kapitaal. Men kan deze bro chure bekomen door over schrijving van 100 fr. op reke ningnummer 210-00466684-79 van de Belgische Vereniging der Banken met vermelding van de titel en het aantal eksemplaren. De Lebbeekse raad besliste tydens zijn jongste vergade ring de openbare verlichting op het Wiezeplein te laten vernieuwen en ook de 'luchtlijnen' vanaf de elektriciteits- kabine in de Schroverstraat te ontmantelen en onder gronds te laten installeren. Deze werken worden geraamd op 519.943 fr, incl. BTW en omvatten de installatie van 6 palen (lichtpunthooqte 10 m), 6 armaturen en 6 lampen en 474 m kabel. De VU-fraktie maakte bij deze geplande vernieuwingen, bij monde van raadslid Johan De Mol, enige bedenkinqen. De behoorlijke staat van de huidi ge verlichting, aldus De Mol, maakt deze vernieuwing totaal overbodig. De geplande wer ken zijn dan ook enkel van nut om het openbaar elektriciteits net ondergronds aan te leggen en de gemeenten voor deze 'vernieuwing' maksimaal te la ten opdraaien. Bovendien pas sen de voorziene palen van 10 m hoogte en een lichtsterkte van 250 W elk identiek dezelfde verlichtingsterkte als langs de Brusselsesteenweg niet in het kader. Ze doen afbreuk aan het landelijk ka rakter van dit dorpsplein. Sa men met de reeds feeërieke verlichting van de kerk en de wansmakelijke en zelfs hinder lijke plaatsing van rustbanken en bloembakken, wordt het Wiezeplein een openluchtten toonstelling van gemeentelijke verspilzucht. De installatie, replikeerde schepen Miel, gebeurt op vraag van het kollege. Wij wa ren van oordeel dat het Wieze plein, het mooiste plein van de gemeente, de openbare ver lichting zou krijgen die het verdient. Het ondergronds brengen van de leidingen komt slechts voor 16% ten laste van de gemeente. Een degelijke verlichting verbetert overigens de veiligheid. Vraag in dat ver band maar aan de bewoners van de Albert I-straat wat ze van de verlichting aldaar denken. Volgend jaar, voegde de sche pen er nog aan toe, zullen we voorstellen de rest van de Schroverstraat, de Nieuw- straat, Hoogstraat, Kapelle- straat en Hoge Brug onder handen te nemen. Zodat deze verbindingsweg tussen Aalst en Dendermonde op Lebbeeks grondgebied verlicht wordt zoals het hoort. Willy Van Vossole zei nog de bemerkingen van Johan De Mol wat betreft de verlichting van het Wiezeplein te begrij pen, maar gaf zijn goedkeuring aan de kollegevoorstellen om trent de Schroverstraat. (pvr)

De Voorpost | 1986 | | pagina 10