De grote en de kleine k Kultuurprijs van Erpe-Mere gaat naar de muziek ■Hm Voor de eerste maal te Erembodegem: orgelkoncert door Walter De Troyer Harmonie «Sinte-Cecilia» uit Temse krijgt nieuw vaandel en viert dirigent Leo Stroobandt Medewerkers, attentie De Voorpost - 6.6.1986 - 11 Nieuw Leven en Roger Walraevens worden gelauwerd [iet was de gewoonte om in de schoot van de gemeentelijke culturele raad een jaarlijkse prijs toe te kennen én aan een vereniging én aan een persoon die zich op kultureel gebied speciaal gemanifesteerd hebben. Wegens de strubbelingen een paar jaar terug zag het huidige bestuur zich verplicht de prys voor twee verschillende jaren toe te kennen. Voor het ene jaar werd, tegen de gewoonte in, een bepaalde vereniging en een persoon hiervan terzelfdertijd gelau werd. We mogen aannemen dat dit terecht gebeurde, in acht genomen de aktiviteiten sinds het kort bestaan van de vereniging in kwestie. Nieuw Leven van Aaigem De fanfare van Aaigem be hoort niet tot de dorpsmuzie- ken waarvan de oorsprong op klimt tot de Napoleontische tijd. Evenmin tot deze die ge sticht werden in de schoot van een politieke partij en sfeer moesten brengen bij propa- gandatochten. Nieuw Leven kende een voor ganger rond wereldoorlog I met «Edel Vrucht en Kunst», een fanfare die om ongekende reden in de twintiger jaren ont bonden werd en misschien tot de «biermaatschappijen» be hoorde zoals soms minachtend van deze muziekverenigingen gezegd wordt. Intussen werden de fanfares gerehabiliteerd en zijn zè niet meer weg te den ken uit het verenigingsleven van stad en dorp. Zij hebben een belangrijke rol te vervul len in het maatschappelijk le- Roger Walravens, een en al entoesiasme als het óver fanfaremuziek gaat. ven en zijn een bekend geluid in optochten, processies, in huldigingen, kermissen sport gebeurtenissen e.a. manifesta ties. De muziekmaatschap pijen zijn aldus een deel van ons bestaan geworden, ver groeid in zijn traditionele ge woonten, met zeden en gebrui ken van de plaatselijke bevol king. Het was ruim twintig jaar na de opdoeking van «Edel Vrucht en Kunst», op initiatief en suggestie van Roger Wal raevens, dat in 1944 een nieu we muziekmaatschappij in Aaigem gesticht werd. Samen met Maur. De Koker, lid van de vroegere fanfare, verzamel de hij fondsen waarmee twee derangsinstrumenten aange kocht werden. Een dozijn mu zikanten hadden zich aangebo den en onder leiding van Be- noit Torrekens, ook dirigent van het «muziek» te Burst, waagde men zich in de straten van Aaigem. Roger Walrae vens zelf was tot voorzitter verkozen maar deze taak droeg hij in 1950 over aan Julien Rimbaut omdat hij ge durende de volgende vijf jaar de hoofdstad ging bewonen. Bij zijn terugkeer echter wijd de hij zich met volle overgave aan Nieuw Leven en door het feit dat hij toekomst gericht was, begon hij in 1960 met de opleiding van jeugdige muzi kanten. Daar liet hij het niet bij en vier jaar later richtte hij een trommelkorps op en om aan het nodige geld te geraken lanceerde hij een lonend pro- jekt, met name de Zilverfees ten. Van 1968 tot 1973 kon de fanfare aldus een spaarpot ver garen dat de mogelijkheid bood om nieuwe uniformen aan te kopen en sommige in strumenten te vervangen en er een aantal bij te kopen. De uitbreiding van het instrumen tarium liet aan de fanfare toe ook het spelerspotentieel te verruimen. Dit alles samen kwam natuurlijk aan de gehele werking ten goede en het is pas als alles goed gekombineerd wordt dat men uiteraard tot positieve resultaten komt. Trouwens, vooral in een vere niging als een muziekmaat schappij, is men aan wisselval ligheid onderhevig wat meestal een gevolg is van de wispeltu righeid van de spelers. De meeste blijven wel volharden maar toch is er een te groot gedeelte dat het niet lang vol houdt. Het is op sommige ogenblikken een komen en gaan en nogal dikwijls komt de leefbaarheid van de maat schappij in gevaar. Het is niet altijd eenvoudig om jarenlang een koherente kern te behou den, een handicap waarmee een dirigent dient rekening te houden. Daartoe is trouwens heel wat diplomatie nodig om sommigen te overtuigen waar hun plaats is in het geheel. Niet iedereen is even begaafd en bovendien blijft men uitein delijk toch zuiver amateur zo dat een zekere discipline nood zakelijk is maar toch bepaalde beperkingen opgelegd worden. Daarnaast moet de dirigent heel wat takt aan de dag leg gen, vooral als men iemands fouten moet verbeteren tijdens het spelen. Als gewezen instru- mentist (sax-tenor) weet R. Walraevens dat maar al te zeer in welke pijnlijke omstandig heden men kan terecht komen. Gedurende een zestal jaren (1977-1983), na een vervolma- kingskursus gevolgd te hebben in Gent, had R. Walraevens de muzikale leiding van Nieuw Leven en daarna liet hij die taak over aan zijn zoon Guy. Dit is niet toevallig want Wal raevens Sr. heeft steeds geij verd om jongeren aan te trek ken en te winnen voor de mu ziek. Hij rekruteerde ze in de scholen, zonder echter iemand er toe aan te zetten, noch op aandringen van ouders of me despelers uit de fanfare. Vol gens hem moet het een sponta ne toetreding van de persoon Aalst. De fanfare Nieuwe Leven die ook in Mere vaak te gast is. in kwestie zijn, zoniet «houdt men het niet vol». Dirigent Walraevens had altijd zijn mensen in de hand en dank zij een optimale samen werking bracht hij Nieuw Le ven in de provinciale ere-divi- sie. Voor een gewone dorps fanfare moet dit volstaan, zo niet zijn zij verplicht techni sche stukken van een hoog niveau in te studeren en moe ten zij hun hoofdbetrachting verwaarlozen, d.w.z. afzien van hun koncerten en uitstap pen waaraan als amateur heel wat meer plezier verbonden is. Voor een muzikant uit een dorpsfanfare mag het spelen geen sleur worden maar moet hij telkens weer met evenveel entoesiasme zijn instrument bespelen en vooral de herha- lingen bijwonen. Roger Walraevens heeft met een dergelijk entoesiasme en doorzettingsvermogen, met onbaatzuchtige inzet, zijn stempel gedrukt op de fanfare Nieuw Leven, die zonder zijn tegenwoordigheid niet de furo re zou gekend hebben als nu. In alle eerlijkheid mogen we besluiten, dat hij steeds de be zieler is geweest van de fanfa re, zonder daarbij afbreuk te doen aan de spelers die zijn raad volgden en een bestuur dat zich geen moeite heeft ge troost om in een beste ver standhouding de muziekmaat schappij Nieuw Leven van Aaigem steeds nieuw leven in te blazen en het als een voor aanstaand «Muziek» te doen uitgroeien. Dank zij de inspan ningen en de kombinatie tus sen dirigent, spelers en bestuur kan Nieuw Leven bogen op de waardering van kollega's, feit dat vooral gebaseerd is op een uitzonderlijk muzikaal peil. Het is een fanfare die over de nodige waarden beschikt om in de toekomst nog veel van zich te laten horen, letterlijk en figuurlijk althans. Nieuw Le ven kan wel als een voorbeeld van een degelijke dorpsfanfare gesteld worden en deze maat schappij en haar dirigent heb ben terecht de kultuurprijs verdiend. iv Op zaterdag 7 juni te 20.18 u. heeft in de O.L.Vrouwkerk te Erembodegem een uitzonderlijk orgelkonoert plaats. Uitzonderlijk tevens voor de plaatselijke muzieklief hebbers, die nu de kans krijgen dit machtige koncert-orgel voor de eerste maal in al zijn mogelijkheden zullen kunnen beluisteren. Walter De Troyer is reeds 17 jaar verbonden aan de St. Janskerk te Aalst, en kreeg reeds méér dan 800 orgels «onder handen en voeten». Bij zijn orgelkoncert in deze kerk (tevens inspeling van het nieuwe 3- klaviersorgel), kreeg hij in de pers sohitterende kritieken. Verlenen tevens him medewerking: het a cape 11 ak oor «Termuren» o.l.v. Marijke Coghe en Bart Cop pens, trompet. Wat het instrumentaal gedeelte betreft, staan 2 komponisten op het program ma: Johann Sebastian Bach (1688-1780) en Walter De Troyer (1982), uitvoerder. Het grote probleem vormt zich het aanpassen van de speeltechniek in een zó grote ruimte als deze kerk, met zijn seoondenlange nagalm: men speelt reeds een andere noot wanneer de voorgaande nog moet weerkaatst worden tegen de koorwand. Voor vele organisten een probleem. Men moet gewend zijn in grote kerken of katedralen te spelen, en ditt vraagt juist de aanpassing. De 192 jaar oude Koninklijke Harmonie Sinte Crescendo (Temse) en de zij de hulp die we krijgen Cecilia de oudste nog bestaande muziekvereniging katholieke Burgerkring van Steendorp kunnen we van Temse, is in feeststemming. (Hamme). Hier werden koncerten van hogere kwa- Dankzij een mild gebaar vanwege de direktie van bren?enjn Temse" - o- m Nadien kwam hij achter- Tijdens zijn tienjarig din- hotel-restaurant Belle-Vue Wüfordkaai 37, Temse, terecht in Tiel- gïntsohap werd de hLrmo- in de persoon van Arnold en Nicole Moortgat, rode (Sinte-Cecilia), Temse nie Sinte-Cecilia ook groots samen met Gabriel en Jeanine Wauters, kan op (Sinte Cecilia), Hamme gevierd naar «ameiriing vrijdag 6 en zaterdag 7 juni een prachtig nieuw (Kunst na Arbeid), Sint-Gil- van het 190-jarig bestaan vaandel worden ingehuldigd. Terzelfdertijd wordt lis-Waas (Sinte-Cecilia), van de harmonie. Volgens Leo Stroobandt gehuldigd omdat hij 10 jaar on- Sint-Ni klaas (De Toe: de huidige dirigent is deze Hét grootste probleem is van zijn vertolking kan hém het éérst bereikt! Daar- echter dat een organist die beoordelen zoals het bene- tegenover moet men stellen in verschillende kerken op- den in het kerkschip dat vele kerken akoestisch treedt, nooit het resultaat klinkt, gezien de klank sterk verschillen van me- Aalst. Het orgel van Erembodegem Aalst. Walter De Troyer aan het orgel. kaar en daarom is het aan de organist zich daar aan te passen. Het is wel spijtig te moeten vaststellen, dat dit instrument nooit werd ge bruikt voor orgelkoncer- ten, doch meer als begelei dingsinstrument voor de eredienst. Wellicht is dat te wijten aan gebrek aan be langstelling van de voor gaande pastoors. Pastoor Colpaert - een muziekmin- nend man - en gemotiveer de mensen van de Kerkfa briek, hebben daar nu ver andering in gebracht, door het inrichten van dit kon- cert, zodoende dat men na ruim 30 jaar, dit orgel voor het eerst in al zijn ver scheidenheid en kracht zal kunnen beluisteren. Improvisatie Als slot van dit orgelkon cert staat improvisatie op het programma. Literatuur moet steeds intensief door gestudeerd worden wil men slagen in een goede uitvoe ring. Bij improvisatie ligt dit natuurlijk gans anders. De organist weet zélf op voorhand wat hij riskeert en heeft daarbij geen enkele houvast, zelfs niet in een registratiepatroon. Men komponeert met de geest, voert het uit met 2 handen en 2 voeten en registreert, analiseert, moduleert, fra seert, transponeert, bepa lingen van tempi en kla vierverwisseling e.d.m. Al deze zaken moeten echter tegelijk uitgevoerd worden om tot één geheel haar slot akkoord te bereiken. Een bijna onmogelijke opgave en tevens een mathemati sche kwelling voor de geest, maar spektakulair voor de toehoorder, en steeds een uitdaging voob de improvisator. Improvise ren vergt een enorme con centratie, geestkracht, lo gisch doorzicht, inzicht tot muzikale verhoudingen, zin in struktuur, algemene opbouw in verschillende toonaarden en registratie patronen met verscheiden heid in vele nuances. Dit alles hangt natuurlijk af van de muzikaliteit, techni sche vaardigheid, be kwaamheid, inspiratie, meesterschap op het orgel en 'feeling'. Van dit alles zult u zich een oordeel kunnen vormen op het koncert zelf. Hier luidt de algemene regel: «Wij zul len zien en horen»! Chris Zerr. baatzuchtig de dirigent is van de Harmonie. Volgend feestprogramma DIRIGENT wordt voorzien: Naar aanleiding van het Vrijdags juni: m lokaal De tienjarig dirigentschap van PaSt00r n„BOel" de heer L<ï> Stroobahdt straat 33, Temse om 20 uur Familiekoncert in het teken van het nieuw vaandel en loont het zeker de moeite eens nader in te gaan op de talrijke aktiviteiten van de- de huldiging van de din- geken(je musicus. Gebo- gent. Op het programma werken komst), Temse (Recht door harmonie «de» grondlegger Zee). van de muziek in Temse. i In 1970 werd hij onderchef Ook de kinderen van Leo van de Koninklijke Harmo- Stroobandt zijn in het muzi- nie Sinte-Cecilia uit Temse. kaal leven terecht geko- Toen zes jaar later dirigent men. Zo speelt zijn zoon Baeck ziek werd volgde de Ludwig (geboren 195BJ heer Stroobandt hem op in hoorn, dochter Marianne deze koninklijke harmonie. (1957) dwarsfluit, dochter Tien jaar ervaring met het Hilde (1962) klarinet. Zijn muzikale leven in Temse oudste broer Herman speelt [programma ren in Kruibeke op 26 juni ievf.n m, iem8e ouosie oro Jozef Baeck, ig30 lfWnm heeft wel positieve als nega- nog alto en zijn jonj_ Edvard Grieg, Pierre Wee- 1946 onder impViin van zijn tieve kanten meegebracht, broer Etienne dwarsfluit, maels. Volant, Femand Vooral onder impuls van de Vroeger speelde zijn vrouw Ruelle, Aram Chatsjatoe- rian en Petrus De Vlee- schouwer. Tijdens het koncert voor stelling van het nieuwe vaandel en uitreiking van aandenkens aan de milde schenkers en de vaandrig. Presentatie: Martin De Ryck. Zaterdag 7 juni om 16.15 uur vertrek van de harmo nie aan lokaal De Reisduif: serenade aan schenkers aan Belle Vue voorstelling van het nieuwe vaandel aan de Burgemeester en de cul tuurschepen op het ge meentehuis. Om 18 uur eu charistieviering in de deka- nale O.L.Vrouwkerk muzi kaal opgeluisterd door de harmonie en bestuurslid kunstzanger Simon Wal- tens. Tijdens de mis wij ding van het nieuwe vaan del. Na de kerkelijke plech- Temse. De familie Stroobandt is muzikaal ten zeerste bij de pinken (dw) tigheid wordt een serenade gebracht n«n dirigent Leo vtider in de muziekschool huidige voorzitter, Martin Jo ook nog viool. Stroobandt aan zijn wo- terecht van de koninklijke De Ryck, werd in 1985 een Dankzij de inzet van de ou- ning, waarna overhandi- harmonie Sinte Cecilia ging van geschenken en re- Temse. De hele familie volg- ceptie te zijnen huize. Daar- de trouwens muzieklessen, na koud buffet in lokaal De Reisduif, met trekking van Door eigen ervaring en veel de «tombola voor het in- studie is hij terecht geko- 8trumentenfond8» waar- men bij verschillende mu- voor nog loten tegen 20 fr. ziekverenigingenDe mees ter beschikking zijn. Tij- te ervaring heeft hij opge- dens de wijdipgsplechtig- daan bij Maurice Peter heid zullen Gabriel Wauterd mans en Jozef Baeck. In de als peter en mevrouw Jo loop der jaren kwam hij te- Stroobandt als meter van recht bij een tweetal symfo- het vaandel optreden. nie-orkesten, muziekschool opgericht dere muzikanten van de ko- voor de vorming van muzi- ninklijke harmonie Sinte kanten. Een veroudering Cecilia uit Temse, met name van de spelende muzikan- de heren Albert Raes, Omer ten was toen al merkbaar. De Bruyn, Amelinckx en Ook werd in zijn tienjarig Firlefyn (de kern van de dirigentschap gestreefd harmonie) blijft de harmo- naar verjonging in het be- nie nog bestaan. De grote stuur van de harmonie, vrees van de huidige diri- Spijtig dat er zo weinig res- gent is de vraag wat er zal pons komt uit de muziek- gebeuren als deze zullen akademie van Temse, aldus verdwijnen uit het muzi- de heer Stroobandt. kaal leven van Temse. Hij Ondertussen werd hij ook hoopt dan ook op een blij- dirigent in Sint-Amanda vende verjonging van het aan de Schelde (vanaf 1980 bestuur en van de spelende tot 1985). Sinds 1984 is hij leden in de nabije toekomst, nu dirigent bij de konink- Het huidig bestuur, waar lijke fanfare Eendracht reeds verjonging merkbaar maakt macht in Steendorp. is, bestaat uit voorzitter Deze twee muziekmaat- Martin De Ryck, secretaris schappijen zijn met elkaar Trudo Waltens en penning- zeer goed te kombineren. meester Omer De Bruyn. De heer Stroobandt: «Dank M.R. Temse. Leo Stroobandt, een vaste waarde in het muziekle ven te Temse (dw) Met nadruk verzoeken we de korrespondenten van De Voorpost hun teksten en foto's die 's vrijdags moeten verschijnen, niet "op het laatste nippertje" binnen te leveren. M et het oog op een vlottere verwerking daarvan is het aangewezen, dinsdagvoormiddag te beschouwen als "streefdatum". Woensdag het materiaal ter redakte bezor gen kan eventueel nog, maar dan graag in de voormiddag.

De Voorpost | 1986 | | pagina 11