ZAL ACHT JUNI DE DAG VAN DE VADERS WORDEN? De Voorpost Nationale studiedag over wiegedood in 't najaar in Dendermonde i Met Sint-Ceciliafanfare van Wieze op reis Open deur in BUSO-Buggenhout «Daarom Drinken Wij Het Hier» Caritas Gemeenschapsdienst 16 - 6.6.1986 - De Voorpost schoolresultaten beïnvloedt... Kinderen hebben hun vader nodig. Vaderdag kan de man nen ervan bewust maken dat ook zij er nodig zijn, niet al leen als «kinderverwekker en kostwinner» maar ook als zachte, liefhebbende ouder, de man die iets tofs met zijn kin deren doet. Kinderen hebben nood aan een goede relatie met hun beide ouders. Mannen in echtscheiding wor den vaak meer bewust van hun vaderschap. De «Belangenver- dediging van gescheiden man nen en hun minderjarige kin een tragedie in Frankrijk. Een man had zich met zijn vier kinderen in huis verschanst en verdedigde met vuurwapens zijn bezoekrecht. De BGMK heeft drie belang rijke doelstellingen. In de eerste plaats is het een zelfhulpgroep, waar mannen in echtscheiding vrijuit en met gelijkgestemden over hun pro blemen kunnen praten. Bo vendien wordt via de zelfhulp groep advies geboden in juridi sche en materiële vraag stukken. In tweede instantie is het een .VADERS MOETEN VADERS BLIJVEN «Ssst... Papa mag het niet weten!! Ik heb iets mooi gemaakt op school, de juf heeft niet veel meegeholpen hoor. Nog niet vertellen hé, mama, het moet een verrassing zyn!» Dit zal in vele huisgezinnen te horen zyn: een blije dag. De kinderen kijken uit naar deze datum: 8 juni, vaderdag! Niet alleen de kinderen kijken blij uit naar deze dag, ook vaders voelen binnen in zich iets gebeuren. Hoe stoer en hoe hard een man zich kan houden, zijn hart is heel gevoelig wanneer het gaat om zijn dochter of zoon. Zoals de kinderen mama willen vieren op moederdag, zo ook houden zy ervan om papa te vieren op vaderdag. Niet in elk huisgezin kan ech ter vaderdag gevierd worden. Heel veel huwelijken gaan stuk en eindigen in echtschei ding. Spijtig genoeg zijn er te veel kinderen die de dupe wor den van de echtscheidingssi tuaties van hun vader en moeder. De vereniging voor «Belan- genverdediging van gescheiden mannen en hun minderjarige kinderen» (BGMK) wil een oproep doen aan alle mensen om begrip op te brengen voor deze diepmenselijke gevoelens en situaties. Echt-gescheiden moeders zou den de kinderen de mogelijk heid moeten geven hun vader te vieren. De vereniging spoort ook de vaders aan om hetzelf de te doen op moederdag, on geacht of men bezoekrecht of hoederecht heeft. De B.G.M.K. verlangt tlat de kinderen niet meer misbruikt worden in echtscheidingssitua ties. Langs deze weg vraagt de vereniging ook aan de groot ouders om hun kleinkinderen niet te hinderen in hun gevoe lens ten aanzien van hun eigen vader. Vele gescheiden vaders zien in jaren hun kinderen niet meer doordat het bezoekrecht op velerlei manieren wordt ge boycot - onmogelijk ge maakt - door de moeder. Het gerecht reageert veelal onver schillig op klachten van de man, zodat vaders dikwijls de moed verliezen, zo ze al niet financieel gekraakt zijn, om nog te ijveren voor hun bezoekrecht. Zij gaan dan noodgedwongen berusten in hun lot, in het besef als vader niet meer mee te tellen. De B.G.M.K. is een vereni ging die deze mensen wil hel pen een oplossing te zoeken door te trachten ondermeer via voorlichting, rechters, advoka- ten, politici en de publieke opinie een mentaliteitsveran dering te doen ondergaan. De vereniging wordt hierin reeds gesteund door een aantal ge scheiden vrouwen-moeders, die beseffen dat hun kinderen hun vader nog nodig hebben na een scheiding, dat vaders een rol moeten blijven spelen in de opvoeding van de kin deren. drukkingsgroep die ijvert voor een grondige herziening van de echtscheidingsrechtspraak met name het discriminatoir karakter t.o.v. de man, het lamentabele bezoekrecht (dat officieel niet bestaat) en de hoge alimentatie-eisen. In laatste instantie is er de groep «Grootouders» die door de echtscheiding van hun kin deren ook vaak hun kleinkin deren niet meer te zien krijgen. Er zijn momenteel in Vlaande ren zo'n 450 leden. Vreemd genoeg zijn ook heelwat vrou wen lid, vaak de tweede echt genote of vriendin van de ge scheiden man, die in opstand komt tegen de voorwaarden van het bezoekrecht. Voor de leden wordt er een maandelijks tijdschrift, «Hoop» uitgegeven, waarin tal van juridische problemen wor den behandeld. B.G.M.K. is principieel ge kant tegen echtscheiding, ij vert voor de erkenning van het co-ouderschap en zet zich in tegen het misbruiken van kin deren in de echtscheidingssi tuaties. Iedereen, man of vrouw, die meer wil weten over bezoek recht, over B.G.M.K., over echtscheiding en alles wat er- rond draait, kan schrijven naar het Nationaal Sekretariaat B.G.M.K., Pollepelstraat IA in Gent of telefoneren tijdens de kantooruren op het num mer 091/25.26.39. Voor de streek van Dender- monde kan dat op nummer 052121.37.47. Per jaar overlijden in ons land 200 <t 225 zuigelingen, kinderen tussen 0 en 2 jaar, heel plots en om heel onverklaarbare redenen. Wiegedood, men heet het ook Sids (Sudden Infant Death Syndrome). Men kan begrijpen welke schok zo'n overlijden van een gezonde zuigeling bij de ouders, bij de hele omgeving van het kind ook, met zich brengt. Er zijn ook verschijnselen die kunnen wijzen in de richting van wat op wiegedood lijken kan. Als de ouders hun kind levensloos, bleek, slap en haast niét reagerend aantreffen en het d.m.v. intense reanimatie toch opnieuw tot leven kunnen brengen. Het kind wordt dan naar een ziekenhuis gebracht en later eventueel aan een polygrafisch onder zoek onderworpen. Hier spreekt men van een «gemiste wiegedood» of near miss. Ouders en monitors In 1981 kwam, onder impuls van de radio-uitzending Service-Telefoon, de Belgische Vereniging van Wiege dood- en Near-Miss-Ouders tot stand, ofte de vzw SIDS. Ze kreeg een wettelijk statuut. Nauw samengewerkt wordt met akademische ziekenhuizen die in de materie gespecia liseerd zijn. Alle leden van de vereniging waren héél nauw betrokken bij een wiegedood of een near miss-baby. SIDS informeert en helpt. Men brengt de ouders met artsen of sociale diensten in kontakt, de ouders leren elkaar ook kennen. Voor de begeleiding staan provinciale en regionale verantwoordelijken in, die om de twee maand vergaderen. Vele honderden ouders hebben de jongste jaren hun baby thuis bewaakt door middel van een monitor voor respira toire en/of hartbewaking, een nuttig, bijna onmisbaar toestel. De maatschappelijke zetel van de vzw SIDS beschikt altijd over een reserve aan toestellen, die ten allen tijde kunnen afgehaald worden en zo nodig per Taxi- Post worden opgestuurd. De aanvragen moeten wel gemo tiveerd worden. De vereniging beschikt via een btk- projekt ook over een informatiecentrum en een biblio theek. In het driemaandelijkse tijdschrift tref je heel wat interessante t Studiedag in Dendermonde Elk jaar organiseert de vzw een grote nationale studiedag. Artsen die heel wat studiewerk over wiegedood en preven tie daarvan hebben verricht komen daar spreken. Alle geïnteresseerden zijn welkom op zo'n studiedag en men kan vlot van gedachten wisselen. De vzw SIDS viert haar eerste lustrum. Men organiseert de nationale studiedag ook voor de vijfde keer. Elk jaar vinden de studiedagen in een andere provincie plaats. In 1986 is Oost-Vlaanderen aan de beurt en Dendermonde werd uitgekozen als ontmoetingsplaats. De precieze da tum van de studie- en ontmoetingsdag staat nog niet vast, maar wellicht wordt het september. Gehandeld zal dan worden over o.m. ervaringen met een monitor, de thuisbegeleiding van risikokindjes vanuit een stedelijk ziekenhuis, de erfelijkheid van wiegedood, de rol van een ziekenfonds, enz. Je kan omtrent de geplande bijeenkomst informatie inwinnen via tel. (03)663.28.02 van de maatschappelijke zetel van de vereniging, of via de afgevaardigde voor het Waasland, apotheker E. Van Lede, tel. (03)776.00.09. Intense werking De vzw werkt hard. De deelname aan een internationale ontmoeting van ouderverenigingen voor wiegedood, in oktober vorig jaar, mondt weldra uit in de oprichting van een Europees sekretariaat. Er werd ook deelgenomen aan een vijftal gezondheidsbeurzen, o.m. die van het Rode Kruis en Kiwanis in Sint-Niklaas (1984). Heel wat voor drachten werden op het getouw gezet. De nationale bijeenkomst in het najaar in Dendermonde staat onder de hoge bescherming van koningin Fabiola en krijgt de steun van o.m. de Nationale Loterij mee. Diverse sprekers uit heel Vlaanderen worden verwacht. De maatschappelijke zetel voor België van de vereniging SIDS is in 2130 Brasschaat gevestigd, bij de familie Vercauteren-Morren, Ploegsebaan 55, tel. 03/663.28.02. Voor Oost-Vlaanderen is het kontaktadres familie Hublet- Maesschalck, Goudbrokaatstraat 21 in 9910 Gent-Maria- kerke, tel. 091/27.46.84. In Sint-Niklaas is apotheker Van Lede, Grote Markt 56, tel. 03/776.00.09, de regionale verantwoordelijke W.V. SI boottocht ingang: 400 fr. De inrichters verzoeken om zo vlug mogelijk, en uiterlijk op Om een oude traditie in ere te Van 16 tot 18 u. is er daar vrije De deelnemingsprijs werd als donderdag 19 juni in te schrij- houden organiseert de Ko- (rs) tijd genoeg. Dan wordt de volgt vastgesteld: muzikanten ven en betalen in het muziek- ninklijke Fanfare St. Cecilia terugreis aangevangen, na- hebben gratis reis, maar beta- lokaal, van Wiczc haar jaarlijkse grote tuurlijk met een onvermijde- len voor boottocht ingang: zomeruitstap. Als reisdoel lijk afzakkertje. 200 fr., supporters: reis werd dit jaar een bezoek J.V.L. Echt vader zijn Hoevéél mannen zijn écht va der? Hoeveel mannen houden van hun kinderen, knuffelen ze, kopen kleren voor hen, spelen ermee, enz? Veel man nen hebben ooit wel eens kin deren op de wereld gezet, maar zijn zich nadien enkel gaan bezighouden met de le vensverzekering, de afbetaling van de hypotheek, het herstel len van de dakgoot, enz. Stil aan begint het echter duidelijk te worden dat mannen vaders kunnen zijn. Dat vaders in staat zijn babies op te voeden op evenwaardige wijze als moeders. Dat babies sneller ontwikkelen naarmate hun va ders aktief met hen bezig zijn. Dat de omgang met vader de deren» vertegenwoordigt hon derden mannen en vrouwen die opkomen voor de herwaar dering van de vaderfiguur. Honderden mannen en vrou wen vinden dat vaders, vaders moeten zijn en blijven, dus ook na de echtscheiding. Het kortste eind Wie over echtscheiding hoort spreken, krijgt vaak enkele ou we koeien voorgeschoteld: hij is een vrouwenloper of een dronkaard, zij gooit het zuur verdiende geld over de balk en laat zich bij de echtscheiding een vorstelijke alimentatie be talen. De kinderen worden meestal aan de moeder toege wezen en vaak moet de vader naar de rechter stappen om het recht te krijgen zijn eigen kroost bij mondjesmaat te zien. Hij trekt meestal aan het kortste eind, zowel financieel als emotioneel. De BGMK Deze vereniging tracht daar aan wat te doen. Ze heeft afdelingen in alle regio's van het land en werd opgericht in 1970 - eerst als feitelijke vere niging- naar aanleiding van Hermans) het Belgisch Grondstation voor Telekommunikatie via Satellieten R.T.T. te Lessive- Rochefort, gekozen. Volgend reisplan werd opgesteld: ver trek op zondag 29 juni te 7u30 stipt aan het Muzieklokaal, met voorziene aankomst om 9u30 te Lessive, waar met een gids een rondgang in het R.T.T. gebouw gehouden wordt. Om llu30 is er middag maal in het restaurant van de RTT, men krijgt de keuze tus sen warme of koude gerech ten, naar ieders eigen beurs, en met gelegenheid tot zelfbe diening. Om 13ul5 wordt koers gezet naar Dinant. Om 14u30 volgt een boottocht op de Maas, heen en terug 15 km. (nl. van Dinant naar Anseremme en Freyr terug naar Dinant, waar men om 16 u. terug is). In de hemel? Op zaterdag 14 juni zet BUSO-Buggenhout zijn deuren open voor elke belangstellende die wil kennismaken met deze gemeentelijke onderwijsinstelling voor bijzonder onderwijs, 's Morgens kan men terecht van 10 tot 12 en 's namiddags van 13.30 tot 17 u. Elke afdeling toont iets enigs. Zo toont de afdeling bouwwerken de eindproeven en de kwalifïkatieproeven van de leerlingen en kan er aldus kennis worden gemaakt met o.a. een garage, een bakoven, het interieur van een bar, bekistingen, oefeningen in sierbeton enz.; de afdeling houtbewerking geeft een beeld van alle eindwerken: ramen, deuren, een salon, kleine meubels, luiken enz. De afdeling gezins- en nijverheidstechnieken van haar kant toont tijdens een modeshow die te 14 u. start, zelfgemaakte kleding. Het observatiejaar biedt een tentoonstelling aan van alle werkjes uit het voorbije schooljaar. Daarnaast eksposeren ouders en leerkrachten ook hun hobby's en verzamelingen. O.a. miniatuurbouw van oude boten, de volledige kollektie Belgisch geld vanaf 1830 tot heden, oude zeevaartkaarten, de volledige verzameling foto's en tekeningen van het bombarde ment van Dendermonde tijdens de oorlog 1914-1918, schilderijen enz. Vanaf 14.30 u. wordt gestart met het oplaten van een luchtballon. Dit gebeurt op de speelplaats. Midderwijl wordt een minivoetbalwedstrijd betwist tussen twee schoolploegen en is er ook een turndemonstratie. Het cafetaria is de hele dag open en de bezoekers krijgen de kans om een diamontage te bekijken. De afdeling houtbewerking bevindt zich in de Kerkstraat 66 A. Alle andere aktiviteiten gaan door in de schoolgebouwen en de omgeving met oprit langs Vierhuizen. (pvr) Dendermonde. Dagje dorp in Mespelare. Ondanks de regen waren de oude ambachtslui toch present (foto Piet Weekblad ran Dender- Dorme - en Seheldeitreek Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheldestreek Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel. 052/21.40.60 Telex 25765 HRD 33.579 BTW 419.120.172 Drukkerij A. De Cuyper-Robberecht Drukkerijstraat 11 9140 Zele Hoofdredakteur: S. Dewachter Sportredaktie: M. De Backer Redaktie Waasland: W. Vloebergh Abonnementendienst; tel. 052/21.40.60 jaarabonnement 1.800 F 6 maand 925 F 3 maand 475 F los nummer 38 F Bankrekening: 442-8601481-36 Lid van de Nationale Federatie der Informatie weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever: D. De Cuyper Als je reeds zeventien bent kan je een week samen met een groepje jonge mensen je vakantie delen, met bejaarden of psychiatrische patiënten in verscheidene instellingen hier in het Vlaamse Land. Waarover gaat het? Eén week van je eigen verlof wegschenken aan hen die an ders misschien geen 'vakantie' hebben! Je geeft gewoon jezelf met je gulle hartelijkheid en je wil om er iets van te maken. Tijdens de voormiddagen steek je een handje toe bij het bedden dekken, het eten op dienen, de kamer in orde bren gen, helpen met het verzor- gingspersoneel... en je maakt tijd om met de bejaarden een babbeltje te slaan of te lui steren... In de namiddag probeert je groep voor en met de bewo ners een echte vakantiesfeer te creëren. Met hen kan je een Vlaamse Kermis organise ren... maak je een wande ling... of je zingt samen de deuntjes uit de oude doos... enzovoort enzovoort, 's Avonds keer je terug naar de soms eenvoudige slaapruimten in de instelling of omgeving. Je groep legt de laatste hand aan het programma voor 's ander endaags, je kan gezellig na kaarten over je belevenissen van de dag en ook het samen zijn waarderen. De Belgische Ardennen De provincie Luik brengt een bezoek aan Oost-Vlaanderen. Na Gent en Oudenaarde doet men Aalst (Grote Markt, 9-10 juni) en Sint-Niklaas (11 juni Grote Markt, 12 juni K. Mercierplein) aan. De bezoekers kunnen in de toeristische promotiebus een kijkje gaan nemen en ontvangen gratis een dokumentatiepakket. Hoog (5e verdieping) maar verre van droog stelde na een welkomstwoord van gastheer direkteur Paul De Neve in de biergemeente Merchtem in de lokalen van Ginder-Ale nationaal sekretaris VTB-VAB Karei De Meulemeester de pas van de pers gerolde brochure of boek «Daarom drinken w(j het hier» voor. Titel die duidelijk alludeert naar «In de hemel is geen bier, daarom...». Dit boekdeel op groot formaat produkten, de brouwersfolklo- met 64 pagina's gedrukt op re, de biergerechten en bier- glacépapier, net verlucht met heel veel foto's (ook kleurfo to's) is het 5e uit de «Vlaamse Toeristische Bibliotcek». Een boek dat geen gids wil zijn, wel een «smaakmaker», een ge schrift dat noodt tot bezoek aan een of andere streek die naast bezienswaardigheden ook kulinaire en dan vooral «bierologische» merkwaardige aspekten biedt. Voorgangers in de reeks waren «Doorheen het land van Er- nest Claes», «De Schelde ach terna», «Sporen van Spanje» en «Gezellige hoekjes in Vlaanderen». Na dit «bier- boek» volgen eerlang «Het Lier van Timmermans», «Markten en marktkramers» en «Vlaanderen Overmaas: Voeren». Jaar van het Bier «Daarom drinken wij het hier» kadert in 1986, «Jaar van het Bier». Auteur Erik Van Hoo- rick wil Vlaanderen als «bier- land» eens extra in het zonne tje zetten. Ginder-Ale-direk- teur wil er zelfs niettegen staande zijn brouwerij spijtig genoeg in het boek niet voor komt een tweede Bayern van maken. Als het aan hem gelegen was.. «Daarom drinken...» is niet een zoveelste boek over de techniek van het brouwen, over de eigenschappen van al lerhande bieren en evenmin een encyclopedisch overzicht van brouwers en bierverko pers. Het is, letterlijk, «een smaakmaker» dat u naar de pint doet grijpen. Toen de au teur aan de beurt was nam hij dan ook zijn pint mede naar het spreekgestoelte. Een sym bolische geste niet zonder inslag. In vlot geschreven teksten en geïllustreerd volgens eigen visie wordt de lezer gefasci neerd door het bier, over het brouwersberoep, de brouw- steden. Bij de eerste gelegenheid wil hij dan een brouwerij bezoe ken, een biermuseum aandoen of een bierfeest of bierstad meemaken. Gewoon een goe de (streek)pint pakken. Santé. Het boek is te verkrijgen in de boekhandel of bij de uitgeverij «De Nederlandse Boekhandel/ Uitgeverij Pelckmans of bij VTB-VAB aan de prijs a 250 fr. De reeks van vier kost 780 fr. In voorbereiding zijn «Oostenrijks Vlaanderen», «Vlaamse volksspelen» «Vlaanderen onder de grond» en «Karnaval in Vlaanderen». LH CLLlia

De Voorpost | 1986 | | pagina 16