le «Caudrons» in Moorsel H.R.I.T.O. Aalst in de bres voor het beroepsonderwijs Aalsterse verkeersbrigadiers kregen brevet Meierskouter Burst viert feest Suksesrijke belotting met achttiender in Moorsel Bond van Grote en Jonge Gezinnen en Jet De Loof in Aalst Sint-Lutgardisinstituut Aalst zette deuren open Driedaagse van te Aalst Levensvreugde Feest in Sint-Annakerk te Aalst De Voorpost - 6.6.1986 - 3 Aalst. De laureaten van de belotwedstrijd op Aansluitend landaat stic [Tachtig jaar geleden overleed te Moorsel dokter Jan- fconstant Caudron, grootoom van het huidige VU-kamer- Jan Caudron. Als rasechte Moorselaar liep hij school volgde klassieke humaniora by de Jezuïeten te en werd dokter aan de Leuvense Alma Mater. Van 1900 was hy schepen te Moorsel en vertegenwoor- er «de Witte Party» die koalitie sloot met de liberale •gemeester Alexander Van der Noot. By de provincie- van 1896 was hy kandidaat op de Daensisti- met de gebroeders Daens uit Aalst, wat hem de parochiale geestelijkheid en een deel van de e gemeenschap niet in dank werd afgenomen. bij zijn politiek stichtte Jan Caudron Moorsel de verzekering «De »fc4Verbroedering» en de melkerij «Sint-Gudula» (de «witte mel kerij»). Maar dr Caudron was ook be drijvig als letterkundige en richtte te Moorsel de toneel kring «Jan de Meer» op. Jan Caudron zelf schreef liefst vijf toneelstukken die alle vijf stoelden op de plaatselijke en regionale geschiedenis. Zo «Baron de Meer» met Boe renkrijg en verwoesting van de abdij Affligem, «Caro en Ve to» met de verwoesting van het Moorsels «Hof Texel» tijdens de kruisvaarten, «De wraak Op donderdag 12 juni om 20 u. heeft in de feestzaal van het stadhuis een informatie-avond plaats rond «Tsjemobyl en onze kinderen». De avond wordt verzorgd door dr. Jef De Loof, voorzitter van de werkgroep «Artsen tegen atoomwapens». Hij zal er een antwoord geven op de vele vragen die onder de mensen leven. De BGJG vond het dan ook opportuun om een specialist ter zake uit te nodigen. Zo wordt onder meer dieper ingegaan op de vraag of de ramp met de Russische kerncentrale ook gevolgen zal hebben voor de Belgische baby's, de aanstaande moeders van bij ons? Er wordt gepeild naar de voeding en naar de mogelijke voorzorgs maatregelen die men dient te nemen. De vereniging «Artsen tegen Atoomwapens» maakt deel uit van de wereldorganizatie «International Physicians for the Prevention of Nuclear War» die vorig jaar de Nobel prijs voor de vrede kreeg toegekend. Dr. De Loof is auteur van de werken «En niemand hoort je huilen» en «Artsen tegen de oorlog». JM Heyman van Hella» waarin eveneens de verwoesting van Affligem wordt behandeld, «De Heldin van Meldert» over de strijd van Meldertse en Baardegem- se adelijke families in het kon- flikt tussen het Graafschap Vlaanderen en het Hertogdom Brabant en tenslotte «Frieda» waarin het leven van de H. Gudula wordt verheerlijkt. Stukken geschreven in de stijl van toen, archaïsch, vol bom bast doch met weinig span kracht van dramatische in triges. Politiek in het bloed Jan-Constant Caudron (1850- 1906) was een geboren en ge togen Moorselaar, een dorp waar godsdienstzin en vader landsliefde onaantastbare deugden waren. Maar toch bleef men er niet onverschillig ten overstaan van de politieke en sociale beroering die rond de eeuwwisseling ontstond. Daensisten trachtten er een demokratische doorbraak te forceren. Ook dr Caudron, be drijvig en populair, volgde de gebeurtenissen op de voet. En bevriend als hij was met Pieter Daens schaarde hij zich aan de kant van de radikale christen- demokratie. Reeds in de 17e eeuw waren twee van zijn voorouders to neelschrijvers en vele decennia hielpen de Caudrons te Moor sel het politiek leven mee bepalen. Petrus Caudron (1806-1883) was als burgemeester van Moorsel van 1848 tot 1866 ge kant tegen konservatisme, een onafhankelijke katholiek. Jan zelf leerde aan de universi teit van Leuven Jan-Baptist Vanlangenhaeke kennen, een wegbereider van de Daensisti- sche Beweging. Later, als dok ter, kwam Jan voortdurend in aanraking met rijken en ar men, zag heelwat onrechtvaar- digheidsarmoede en ellende en trachtte te helpen waar hij kon. Zowel bij liberalen als bij katholieken voelde hij zich thuis. Zijn progressieve denk beelden over verdraagzaam heid en sociale rechtvaardig heid isoleerden hem evenwel van konservatieven en tal van geestelijken die zich duidelijk van zijn politiek engagement distantieerden. Met ideologische of persoonlij ke konflikten onder prominen ten had Jan Caudron echter weinig uitstaans. Moorsel was en bleef zijn werkterrein waar hij sociale en kulturele vereni gingen oprichtte en stimu leerde. «Witte party» Op politiek vlak was hij een van de koplopers van de «witte partij», die Moorselaars wilde groeperen die zich niet thuis- voelden bij konservatieve ka tholieken ie dan «de zwarte partij» werden geheten. In de Witte Partij belandden dan zo wel liberalen als Daensisten, socialisten en sociaal-voelen den zonder partijkleur. In 1895 behaalden ze de meerderheid in de gemeenteraad en ook in Ninove, Geraardsbergen en Zottegem werd de katholieke partij uit het zadel gewipt. Toch werd niet dr Caudron doch de liberale baron Alexander Van der Noot, bur gemeester van Moorsel, wat hij bleef tot aan zijn dood. In 1900 volgde Theofïel Coore- man, katholiek, hem op. Schepen In 1895 werd dr Caudron sche pen met 10 stemmen op 11 wat hij bleef tot 1904 met een jaar wedde van 100 fr. Bij provin cie- en parlementsverkiezingen steunde hij de Daensistische lijst waarop hij zelf in 18% voor de provincie 8000 stem men haalde. 1200 meer dan Pieter Daens maar niet ver kozen. Vroeg gestorven Jan Caudron die op latere leef tijd de veel jongere Esther Daelman huwde en vader werd van vier kinderen stierf op de ouderdom van 56 jaar. Zijn schoonzoon Severien Verdoodt, zijn neef Jan en zijn zoon Gaston werden burge meester van Moorsel van 1940 tot 1964. Met burgemeester Raymond Uyttersprot werd in de dorpspolitiek het Caudron- tijdperk afgesloten. Neef Jan Caudron werd in Aalst gemeenteraadslid, frak- tieleider van de Volksunie, schepen van kuituur en volks vertegenwoordiger, een tijd lang ook quaestor. LH Het staat te lezen in het huis houdelijk reglement: een acht tiender wil zeggen dat men acht troeven in handen heeft. De kaarter die dat overkomt krijgt als extra beloning 1.000 punten bovenop. Niemand houdt het voor mogelijk, maar zelfs in deze tijd zijn onmoge lijke dingen toch nog mogelijk. Immers Paul Veireman viel de eer en het genoegen te beurt om tijdens een belotwedstrijd in Moorsel een achttiender op tafel te kunnen leggen. Tot grote waardering van zijn maat Kamiel Aelbrecht. Zelfs de tegenstanders Gaston Baert en Francois Aelbrecht feliciteer den de gelukkige kaarter die ook vanwege de organizatoren en bestuursleden met geluk wensen werd bedacht. Met die 1.000 punten extra nam Paul Veireman dan ook een optie op de eindzege die hem inderdaad niet meer kon ontnomen worden. Hij won voor Marcel Philips en Frans Plattiau. De eerste dame in dit overwegend mannelijk kaar- tersgezelschap van 80 perso nen was Malvina De Wolf. De rode lantaarn ging naar Patrick Van Den Abbeele. Aalst. Een glunderende Patrick Veireman (a) Vorig weekend nodigde het Sint-Lutgardisinstituut van Aalst de mensen uit om eens een kijkje te komen nemen in de school. Ondanks de slechte weersomstandigheden, gingen heel wat bezoekers op deze vriendelijke uitnodiging in. Zij konden met eigen ogen zien welke aktiviteiten er in het instituut allemaal tot ontwik keling worden gebracht. Kreeg iedereen de nodige in- formatie over de verschillende studierichtingen, de meeste aandacht ging toch naar een kleurrijk spektakel dat door leerkrachten en leerlingen werd verzorgd. Dat er tussen beiden een perfekte samen werking heerst, dat werd over duidelijk aangetoond. Dat ver nieuwing in het onderwijs niet zomaar een ijdel begrip is, werd bewezen door de projek- tielessen met tema's die eigen zijn aan de leefwereld van de leerlingen. De fraai geïllus treerde tentoonstellingen toonden beelden van die prak tijklessen die handelen over voeding, zee, vrije tijd. Heel wat bijval kende de computer afdeling. De leerlingen van het zesde jaar bureelwerk komen voor hun stageperiode terecht in het Aalsters bedrijfsleven. Op die wijze wordt de link gelegd tussen onderwijs en be drijf en kunnen de lessen infor matica aan de praktijkwaarde worden getoetst. De afdeling «groepstaken» zorgde andermaal voor een eetfestijn met heel wat lekkere hapjes. JM Heyman Leerlingen uit de drie schoolnetten kregen in de stadsfeest- Sint-Maarten Espanade zaal hun brevet van verkeersbrigadier. Onder ben even- Pieter MaIC Andries eens enkele meisjes. Van het gemeentelyk onderwys was Geert Braeckman, Maarten er de lagere school Hofstade, van het ryksonderwys de Buyle, Dirk Cassiman, Sebas- basisschool Erembodegem en van het vry onderwys Sint- daan Chaumillon, Jan De- Maarten Esplanade, Moorselbaan en Raffelgemstraat en kyndt, Kristof De Neef, Cliff Sint-Jozefscollege Pontstraat. Smet, Steven De Vroe, Günther Martens, Raf Philips, nieuwe bedrijfslijn bij Honda, Reinhold Podevijn, Roel verving had uiteraard dank- Schatteman, Bert Schockaert, woorden en felicitaties voor de Johan Sonck, Gert Van Lae- kinderen zelf maar eveneens them, Jens Van Landuyt. voor de ouders, de leerkrach ten en de direkties van de S.M.I. Moorselbaan verschillende scholen die dui- Frank Arijs, Kath Baet dehjk voet bij stek houden Daïid callebaut, Ann De De schepen betreurde dal Block, Sofie De Block. Luc De waar kinderen zich volop in Boect JQr De Cock Luk zetten, ze van volwassener De Gen, Ban De Go| Sa„_ niet steeds door goede voor- dra De Nerf Venessa De beelden worden gestimuleero Neef Bart De visscher, Aula Het zijn inderdaad geen uit- Highway. Christoph Hobbels, zonderingen dat volwassenen Tom Mouton, Mario Segers, zich wat de veiligheid betreft Spine„e. Tom eerder negatief opstellen. Wat Vermeir. dan jongeren in hun speelsheid en naïviteit eerder zou afrem men. Spreekster had het dan S.M.I. Raffelgem nog over de noodzakelijke be- er Beurick. Maarten geleiding door leerkrachten Blommaert, Jurgen Huion, Fi- maar tevens door rijkswacht- ^'P Moens, Geert Moens, Bart en politiediensten en eveneens Molem, Bart Seminck, Phihp- door de stadsdiensten. ^an Overschelde, Frank Als intermezzo brchten de Verhulst. lee,linger van het Sint-Maar- Statjo-Srai* Pontstraat temnstituut Moorselbaan dan 6 «Snoepwitje», een sprookje Bart Bosman, Thomas Bruy- vergelijkbaar met «Sneeuwwit- 'an£*' Willy Carme- je» dat veel bijval kende. Bre- ^et>^ert Caudron, Raf De vetten werden dan uitgereikt Roninck, Ronny De Lange, aan volgende leerlingen. Olivier Francois, Ludwig - Goossens. Paul Hertecant, Kurt Kiekens, John Lampers. Bart Marcoen, Piet Nccke- broeck. Hendrik Van de Perre In het weekend van 20, 21 en 22 juni hebben opnieuw de Levensvreugdefeesten plaats. Levensvreugde is een instelling voor mentaal en fysisch gehan dicapten. Vrijdag 20 juni heeft om 20 u. de twaalfde grote belotwed strijd plaats en zaterdag 21 juni wordt er de nationale wed strijd voor politiehonden kate- gorie I gehouden. Verder op het zaterdagprogramma staat een minivoetbaltomooi en een petanquewedstrijd is eveneens voorzien. Omstreeks 19 u. be gint een jazz-avond met «The jviardi Grass Jazzband» in de schijnwerper. Het gelegen- heidsrcstaurant is op zaterdag van 12 tot 14 u. en van 18 tot 21 u. Zondag kan men in het restaurant van llu30 tot 15 u. Zondag 22 juni is er vanaf 17 u. een barbecue die wordt ver zorgd door de leden van de Ronde Tafel 46, Aalst. Tus sendoor zijn er optredens voorzien van de expressie- groep Vredon. In de loop van zondag is er ook een minivoet baltomooi, waarvan de finale plaats heeft omstreeks 18 u. Omstreeks 18u30 start er een play-back show en een sound mix avond waaraan niet alleen de jongeren, maar ook de vol wassenen kunnen deelnemen. JM Heyman Rijksbasisschool Erembodegem Kurt Coene, Pascal De Coo- man, Kathy De Koker. Yves De Koker, Chris de Smet, Ann De Valck. Els De Waegeneer, Cindy Parewijck, Christel Phi lips, Gunther Samson, Filip Steppe, Gunther Van Droo- genbroeck Gemeenteschool Hofstade Lieven Bequé, Bart Borre- mans, Yves Bracke, Koen De Hul, Olivier Dutilleux, Ignace Gabriels, Steve Gevaert, Ar thur Lafertin, Steven Momae, Sidney Paerewijck. Geert Schampheleer, Edwin Sche- vemels, Steven Van Caeken- berghe, Frank Van Loon. In de trouwzaal werden de ge- huldigden dan nog op een fns- drankje vergast. LH sen dagonderwijs, sociale pro motie en deeltijds leren wor den naar de toekomst toe ver gemakkelijkt. Alle stappen in de praktische opleiding tot het beroep worden zeker gezet. Bovendien wordt de leerling gemakkelijker en beter gemo tiveerd en sterker geënga geerd: na elke module kan hij een getuigschrift verwerven en op het einde van zijn cyclus kan hij die inleveren tegen een attest van zijn volledige kwali ficatie, hij voelt tevens beter aan dat de theoretische vakken geïntegreerd zijn in de prakti sche opleiding. Volgens direc teur Van Roy en GISO Ma- chelen ligt ook het produktie- ritme veel hoger dan bij een traditionele opleiding. Aan de Minister van Onder wijs wordt door de directie van HRITO 19f >86* mo eï started meThe! Libië van vandaag (a) Aalst. In de Mikisclub werd gesproken over het Zaterdag 7 juni is het feesten geblazen in de Sint- Annaschool in de Spaarzaamheidsstraat te Aalst. Naast heel wat optredens van de verschillende klasjes, is er ook een «Knol stadsrally». Dat is een voetrally waaraan tal van waardevolle prijzen zijn verbonden. De opbrengst van het feest wenst het ouderkomitee te spenderen aan het kindvriendelijker maken van de speel plaats. Om 17 u. is er een gelegenheidsrestaurant. Ook op zondag 8 juni is het restaurant open van llu30 tot 14 u. JM Heyman :elü Vele gemeenten zaten met woonproblemen en hebben de toekomst gericht op sociale woningbouw. Hiervoor wer eneden gronden aangekocht en in Erpe-Mere kwamen op die manier al een paar «nederzettingen» tot stand. In Burst is dat Meierskouter en de inwoners ervan beschouwen zich als wonende in een afzonderlijke entiteit in de voor hen nieuwe gemeenschap. Kvykfeesten km, om 15.30 u voor de 6 km (Sommigen noemen het een en wie de afstand van 9 km wil kermis maar in Burst houdt lopen vertrekt pas om 16 u. De men het bij de term «wijkfees- deelnemers betalen slechts 20 iten». Voor de achtste keer zal fr en bekers zullen uitgereikt jmen er een driedaags feest or- worden aan de mannelijke en •aniseren van 27 tot 29 juni. vrouwelijke winnaars, de oud- 'oor de eerste dag heeft men ste deelnemers en de van verst dit jaar voor een kleine veran- gekomene. Daarnaast is er in dering gezorgd want de vrij- groepsverband een speciaal dagavondjogging werd ver- aandenken te verdienen en een schoven naar de zaterdagna- beker voor de groep met het middag en in de plaats werd talrijkst aantal meelopende le- een grootse feestavondmarkt den. Hier valt dus wat te rapen gebracht in de straten van de" voor de jeugdverenigingen, nieuwe wijk. De feestelijkhe- een aansporing om massaal den gebeuren nog steeds in een aan de J. Hendrickx-jogging gelegenheidsfeesttent, dit in deel te nemen, afwachting van de afwerking Na de jogging heeft de trek- van het nieuwe buurthuis dat king plaats van de gratis torn de naam van de wijk zal dra- bola waarbij maar liefst aan gen. De zondagnamiddag is 100.000 fr prijzen voorzien is voorbehouden aan de kinde- in natura, zoals fototoestellen, ren met aanvang om 14 u. DJ trainingspakken uiteraard en Tommie zal gedurende de talrijke andere waardevolle twee avonden voor de gezellig- prijzen, heid zorgen in de tent. Voor inlichtingen en inschrij- Herinneringsjogging vingen kan men terecht bij Op vrijdag 26 juni 1981 organi- Kam Goesens, Ninovestraat seerde Vzw Meierskouter haar 56 (tel. 053-62.52.55) en bij eerste joggingswedstrijd. Aan Ant. ^an den Rijse, Haver- de basis van deze stratenloop straat 3 (053-62.48.34), beide lag vooral Julien Hendrickx te Burst, die hulpvaardig was als tech- J» nisch raadgever. Niet echter om die reden wordt deze jog ging naar zijn naam genoemd maar om het treurig feit dat de openingswedstrijd hem nood lottig werd. Hij overleed toen hij zijn geliefkoosde sport beoefende... voor de laatste maal was dit in eigen midden op de Meierskouter te Burst. Deelnemen aan de jogging van de Meierskouter wordt door de organisatoren als een hulde beschouwd aan de vroegere voorzitter van de Vlierzele Sportiefkern afdeling Burst. Men kan in afzonderlijke reek- sn: om 15 u voor de 3 In het verleden bewees HRITO Aalst veel aandacht te besteden aan het beroepsonderwys, o.a. met de oprichting van nieuwe studierichtingen (zoals carrosserieherstellin gen, centrale verwarming, sanitaire installaties, lassen, industriële schrynwerkery) te Aalst en vernieuwingsexpe rimenten (zoals de integratie van algemene vakken). Voor de toekomst wil deze school verder de toon blyven aangeven, o.a. door de invoering van het modulair systeem in het 5e en 6e j'aar van de 3e graad van het beroepsonderwys. Teneinde zulks grondig voor te berei den bezocht een delegatie o.l.v. de directie op 28 mei 1986 twee gemeentelijke instituten die hiermee reeds gestart zijn. In het Gemeentelijk Instituut voor Technisch en Beroepson derwijs te Keerbergen maakte HRITO Aalst kennis met het systeem: als uitgangspunt wordt een beroepsprofiel uit gewerkt dat beantwoordt aan de vereisten om het beroep volwaardig uit te oefenen. Zo onderscheidt men voor de stu diekeuze centrale verwarming de modules basisvaardigheden (lassen, plooien, verbinden), aanleg en montage, elektrici teit, huisbranders en industrie- branders. In de lestijden voor complementaire vorming kan er tijd uitgetrokken worden om oefeningen te herhalen of verder uit te diepen. Voor de afdeling schrijnwerkerij voor ziet GIK Keerbergen als mo dules deuren, ramen, plafonds/ wanden, lichte raamgevels, poorten, dakconstructies, trappen. Voor de afdeling carrosserie- herstellingen werd het Ge meentelijk Instituut voor Be roepsonderwijs te Machelen bezocht. Daar werd kennis ge maakt met de modules renova tie, nieuwbouw, de monta ge, voorspuiten, herstellen en spuiten. De voordelen van dit systeem zijn talrijk. Overstappen tus- geschetst modulair systeem in het hoger secundair beroeps onderwijs. 30 jaar HRITO Aalst Alle afgestudeerden worden vriendelijk verzocht hun juiste adres te melden aan het direc- tiesekretariaat van het Hoger Rijksinstituut voor Technisch Onderwijs, Welvaartstraat 70, 9300 Aalst, eventueel telefo nisch op 053-77.30.12. Zij zul len uitgenodigd worden op al lerlei aktiviteiten als verbroe deringsfeesten naar aanleiding van 10, 20 of 30 jaar afgestu deerd. Zo vergaderen de afge studeerde technische inge nieurs van het schooljaar 1965- 1966 op zaterdag 31 mei 1986 in de koffierefter van de school. Op 20 juni 1986 te 20 u. wordt in het Hoger Rijksinstituut Aalst, Welvaartstraat 70, een belangrijke informatieve avond ingericht. Dokter Jef De Loof, spreekt die avond over de gevolgen van radioaktieve straling op de mens. Dokter De Loof is lid van de Medische Werkgroep tegen Atoomwapens, de vere niging die voor 1986 de Nobel prijs voor de vrede ontving als blijk van waardering die de wereld heeft voor haar onver- Schepen De Maght die burge meester Uyttersprot, weerhou den bij de inhuldiging van de Ofschoon besloten werd het kultureel centrum voorlopig niet aan te duiden, bleef een richtingaanwijzer toch gespaard (a)

De Voorpost | 1986 | | pagina 3