Wase ABVV-ers massaal naar Brussel André Tindemans dertig jaar in de hoofdrol bij BGJG- Beveren Nelly Maes verwerpt oei V met klem Socialistische vrouwen in konklaaf Fotowandelzoektocht in Sint-Niklaas Kristelijke Bejaardenbond Temse op bezoek in 't parlement Reinaert in Stekene Vrouw verdronken in Kallo MOW voelt zich bedreigd Toelagen voor rioleringswerken In Stekene De Voorpost - 6.6.1986 - 5 ring. Het was een blij weerzien Wij vragen ons nog steeds af met ook Cor Ria Leeman, de waarom André in de muziek- schrijver die bij André in de lessen zijn klarinet eerst in het normaalschool zat te Ant- water dompelde vooraleer er werpen. de toon mee op te geven. Na zijn studies werd André Het lijdt geen twijfel dat deze soldaat voor 17 maand. Nog André Tindemans in Beveren Zaterdag 31 mei werd in het Gildenhuis te Beveren André van terug te zien op deze vie- anekdotes die hij er beleefde. Tindemans gehuldigd omwille van zyn dertig jaar-lange *"acw" w" nnc nno sWds 5,1 inzet als sekretaris by de Bond van Grote en Jonge Gezinnen, afdeling Beveren. De familieleden en medebe stuursleden van «De Bond» hadden er niets beter op gevonden dan hun sekretaris letterlijk en figuurlyk «in de hoofdrol» te duwen, zoals dat gebeurt in een populair televisieprogramma met Mies Bouwman. Onder de vele een andere minder prettige er- een enorm verdienstelijk man vrienden was ook burgemeester Van der Aa komen varing was zijn krijgsgevan- is geweest, door iedereen ge- opdagen om Tindemans te feliciteren. genschap, waaruit hij pas in kend en bemind, een figuur die 1941 terugkeerde. Aangena- door zijn ernstige inzet mee Notaris Vercauteren had het senteerde verder het verloop mere herinneringen waren zijn het sociale leven in de gemeen- voor elkaar gekregen om de van de viering. Kinderen en toneelvoorstellingen bij te hielp kleur geven. Om het jubilaris met een «notarieel kleinkinderen kwamen aan- «Deugd door vreugd», een met zijn zoon Guy te zeggen: smoesje» uit zijn huis te lok- dragen met versjes en bloemen groep van de «Nieuwe Paro- «De Bond en heel Beveren is ken. Via een onvoorzien om- en geleidelijk aan werd leven chie», zijn verdienstelijke kar- een beetje fier op u». Nog vele metje langs een bekend hotel en werk van André in het licht rière als leraar aan het Sint- gelukkige jaren! .{Waaslanders betoogden in Brussel Na twee dagen lokale aktie Vorige zaterdag stapten zo'n duizend Wazenaars op in optocht langs de belangrijkste mee de mars op Brussel tot wat zonder schroom één van de meest indrukwekkende straten van Sint-Niklaas. On- sukses te maken, syndikale betogingen van na de tweede wereldoorlog kan der hen een sterke delegatie En dat werd het: zaterdag 31 te Sint-Niklaas en een «andere gesteld, bekende zaal te Beveren», trad het duo binnen in de feestzaal Ernstig werker van het Gildenhuis die gevuld Het hele curriculum vitae was met talrijke vrienden, fa- kwam er aan te pas. Zo verna- milieleden en oude bekenden. men wij dat Tindemans werd Voorzitter van de Bond Piet geboren op 10 juli 1918, nog Verheyen verwelkomde André naar school liep op klompen in en prees in hem de grote ver- de Broedersschool en zijn va- dienste om dertig jaar lang kanties doorbracht bij zijn voor grote en jonge Gezinnen oom op de boerderij te Krui- gewerkt te hebben, in nauw beke. In het achtste studiejaar kontakt met de leden, met de telde hij nog slechts vier klas- plaatselijke raden en de hoge- Stanislaskollege in Berchem (dertig jaar lang) en de vele (wvdv) re bondsorganen. Bert Jacob, bestuurslid, pre- Het Wase Socialistische Vrouwenfront gevormd door genootjes naast zich. Die zijn SW- en ABW-Vrouwen organiseert zaterdag 14 juni een allen nog in leven en het deed de jubilaris deugd om drie er- worden genoemd. Het ABW-gewest Sint-Niklaas vestigde zelfs een nieuw rekord: voorheen was men met maximaal 11 bussen naar Brussel getrokken, ditmaal waren er niet minder dan 16. Vanuit alle hoeken van het Waasland Boel-arbeiders, maar ook le- mei werd Brussel overrompeld den van CMB-Turnhout. Van- door 50.000 (volgens politie/ op de symbolisch bezette trap- rijkswacht) tot 150 200.000 pen van het Sint-Niklase stad- (dixit ABW-voorzitter Van huis richtte Julien Van Geert- den Broucke) misnoegden. jwaren ze gekomen, in navolging van de oproep die door som, gewestelijk sekretaris van Onder hen, zoals gezegd, de het ABVV was gelanceerd: een oproep tot verzet tegen de het Wase ABW, ten gehore grootste delegatie Wase door de regering geplande besparingsmaatregelen. )riedaagse In de privé nam de omvang )e manifestatie van zaterdag van de akties toe: zo'n drie voor het Wase ABW kwart van de ABW-leden in rouwens het (voorlopige) de grote textielbedrijven legde :indpunt van een syndikale het werk neer. Bij Lee was de e/iriedaagsc. Tijdens de voor- staking zelfs nagenoeg volle- aande dagen werd hartje St.- dig. Ook in de metaal namen Jiklaas reeds opgeschrikt door de akties uitbreiding: typerend wee betogingen van stakende was bijvoorbeeld het feit dat rbeiders. bij Boelwerf de bedienden, partijgenomen in Brussel )onderdag 29 mei. Wie vrees- aangesloten bij de socialisti- le voor zijn trein maakte zich sche BBTK, ach bij de staken- lodeloos zorgen: ACOD- de arbeiders aansloten. over te maken aan zijn 940 onder hen «te vondeling Deze foto's zijn opnamen van in Brussel en gelegd». delen van gebouwen, straten riep nogmaals het ACV op om \q\ of voorwerpen die moeten her- ook tot de aktie over te gaan. Het ABW-Waasland vraagt kend worden langs de uitge- De kreet «ACV, doe mee!» rich af of het ACV op dezelfde stippelde wandelroute, poor besliste daags voordien De schattingen vaneren van was trouwens gedurende de golflengte zit. De ABW-basis Hierover worden dan vragen liet te staken. De post wordt 350 tot ruim 500; feit is dat gehele betoging niet uit de jjeeft Jch in het Waas- gesteld. Deelnemen kost 50 fr. ledeeld, maar bij het busver- honderden betogers een drui- oer kan verminderde aktivi- lerige en bijwijlen pletsende eit worden vastgesteld. honderden donderdagse ABW-ers die ooit naar Brus- marktgangers, het woord tot sel trok. «Socialistische Vrouwenkonfereutie» in zaal Bokkenhof, Knaptandstraat 43 te Sint-Niklaas, van 9 tot 12 u. Thema's: «Vrouwentewerk- vrouw bij het konklaaf) is Miet stelling en vrouwenarmoede in Smet er volgens de socialisti- het Waasland.» Tevens willen sche vrouwen in geslaagd, het zij van deze gelegenheid ge- zelfs bij haar eigen achterban bruik maken om met klem te volledig te verkorven, protesteren tegen wat ze be- Alle vrouwen die deze «af schouwen als de «anti-vrouw- braakpolitiek» niet langer pik- politiek» van de regering Mar- ken zijn van harte welkom op tens VI.. de bijeenkomst, aldus de invi- burgemeester De Vidts. Hij De algemene staking was het De dienst toerisme organiseert heid op het stadhuis op een Vele vrouwen hebben gejuicht tatie. sprak zijn bezorgdheid uit over thema dat de ruimste weer- gedurende de zomermaanden nader te bepalen datum in de toen er eindelijk een vrouwe- Gastspreeksters zijn Leona de toekomst van het Waas- klank vond en weer is een een fotowandelzoektocht door maand oktober 1986. lijk minister van emancipatie Detiège en Marina Hoornaert. land, die er na het Sint-Anna- hoofdrol weggelegd voor de de stadskern van Sint-Niklaas. Alle verdere inlichtingen hier- kwam. Het gejuich is van zeer Frieda Groffy voor de Werk- konklaaf nog minder rooskleu- «kinderen» van de Doel-fami- Bij inschrijving bekomt elke omtrent kunnen bekomen korte duur geweest en dank zij groep Socialistisch Vrouwen- rig is gaan uitzien. De ABW- lie. Dat hoeft geen verwonder- deelnemer een reglement, worden in het toeristisch info- de maatregelen van het Sint- front, sekretaris verzocht de burge- inq te wekken: binnen afzien- deelnemingsformulier en een kantoor te Sint-Niklaas. Annaplan (er was geen enkele meester, de syndikale kopzor- bare tijd worden immers zo'n reeks foto's. lucht. land, duidelijk uitgesproken. Vrijdag 30 mei was hei sta- De j,al K nu in het Acv: Inschrijvingen en start: toeris tisch infokantoor, Onze-Lieve- regen trotseerden tijdens een kingsbeeld grotendeels gelijk- kamp. Of om het in whistter- Vrouwstraat 17 te Sint-Ni- InnpnH Plr* nnrnpn van hpl L-loac op* ppn Har» naar Irpmp Vrydag 30 mei bracht de Kristelyke Bejaardenbond van gestoelte postvatten en - op - - - - - - verzoek van de staatssekreta- Het noord-Wase Stekene hijst zich de jongste tijd op toeristisch vlak flink in de gunst. Zondag 8 juni wordtvplop gewandeld, daar, een korte wijl geleden was er de lancering van een nieuw streekeigen gerecht en nog eerder kwamen de Oostvlaamse volkskundigen vergaderen en werd in Stekene rond de Reinaert gediskussieerd. Want de vos wordt door de Stekenaren opgeëist, zoals u weet, de Reinaertlegende zou zich in de buurt van Kriekepitte hebben afgespeeld en die plek pleegt men af en toe in het Stekense te situeren. Middels een leuke 'verschrijving' zaterdag jl. in een Ant werpse krant komt Stekene alweer een stapje dichterbij in de Reinaertrush naar chauvinistisch vossegedoe. In haar relaas over de voorstelling van het Boudelogebak had die krant het over schepen van toerisme Paul Coppe. Nu weet elke Reinaertvorser die zichzelf respekteert dat Coppe de hen uit het epos is, gesneuveld op het veld van vosselijke hebzucht. Coppe kreeg postuum een bank in Daknam. Maar déze Coppe heet eigenlijk Koppen met de achternaam... Een lieve lapsus. (wv) lopend. De oproep van het ,lit L knikken- Paan 7e klaas, op een dag naar keuze Temse (centrum) een bezoek aan het parlement in Brussel. verz°eK van a<j s ABW werd zelfs iets beter mee' of zal het ABVV verder tussen 9 en 12 u- en tussen 13 Gids was niemand minder dan Miet Smet, staatssekretaris "i.,en^ng ya„ pensioenee- opgevojqd dan de dag voor- slim moeten spelen? Zo en Hu. op_ werkdagen of tus- voor leefmilieu en maatschappelijke emancipatie. _3SSu i-- tn-.A ïf0™'01, va" dc «kaart, het ABW de situatie ABW-werklozenwerking aan werd na de algemene militan- tenvergadering door de zowat M.T. 250 aanwezigen richting Ta bakstraat gestapt, waar op dat ogenblik een deel van de Sint- Niklase werklozen zijn stempel haalde. Aan het stempellokaal lichtte gewestelijk sekretaris Van Geertsom de bezuini gingsmaatregelen toe die be trekking hebben op de werklo zen. Hij wellicht binnenkort het recht op uitkeringen van enkele tien duizenden, vrouwen, schorst. Dirk Houttekier, ver antwoordelijke voor de ABW-werklozenwerking riep alle aanwezigen op om, gezien de ernst van de situatie. te nemen tijdens een plechtig- «-rechtigde leeftijd voor vrou- en feestdagen 133 bejaarden hadden inge- derhield omtrent de bevoegd- wen tot 65 jaar. rtf winnaar*; wnrHpn nifornrv. schreven voor het bezoek aan heden van de staatssekretaris Aansluitend werden ook nog HioH nm hun nrik in nniimmt het parlement. Terwijl voor en de werking van een kabinet, andere vertrekken en zalen in 100 van hen het bezoek om 14 Om 15 u. verzamelden alle 133 het parlementsgebouw be- u. aanving, werden de andere bejaarden in de kamer van zocht. Daarna ging het naar de 33 op het kabinet van staatsse- volksvertegenwoordiging, Grote Markt, kretaris Miet Smet in de Wet- waar staatssekretaris Miet Voor voorzitter Albert De straat ontvangen en op een Smet hen verwelkomde. Een Cauwer en zijn leden vormde koffie getrakteerd. Zij werden uur lang sprak zij over de wer- deze uitstap naar Brussel al- er verwelkomd door Luc De king van het parlement, waar- vast een hoogtepunt op de Ryck, schepen van kuituur in bij zij ook een stemmingsde- jaarkalender. Niet iedereen Temse, tevens kabinetsmede- monstratie leidde, tot groot jo- geniet bovendien de gunst week vrijdagmorgen aangereden door een vracht- werker van Miet Smet, die hen lijt van de bejaarden, van wie door een lid van de regering te >r 8u30 is in Kallo een wagen die werd bestuurd door gedurende drie kwartier on- er verscheidene op het praat- worden begeleid. 21-jarige onderwijzeres uit de een inwoner uit Rupelmonde. Vorige ...IUU.I..U. er o.a. op dat even yóór 8u3q js in Kajj0 Oud Arenberg 95 in Kiel- De botsing was dermate hevig hoofdzakelijk ^recht op tragische wijze om dat het voertuig van de vrouw zal worden ge- jeven gekomen. in een watergebied naast de De wagen die werd bestuurd baan terechtkwam. Rita De door Rita De Wilde werd ter Wilde overleed door verdrin- hoogte van het kruispunt king. Steenlandlaan-Beversedijk Dure energie... [Volksvertegenwoordiger Nelly Maes (VU) heeft in het rlement een tussenkomst gehouden i.v.m. de gewyzigde ergieprijzen en de konklusies die daaruit kunnen of moeten getrokken worden m.b.t. de plannen voor een jKhtste kerncentrale in ons land. [Dat gebeurde n.a.v. de indiening van de bouwaanvraag poor Doel V by het gemeentebestuur van Beveren, dat [overigens al gunstig advies heeft uitgebracht. Mevrouw jMaes had het in haar tot de staatssekretaris voor energie Igerichte interpellatie ook over de ramp in Tsjernobyl én 'over een lek in het koelwatersysteem by Doel, dat zich onlangs voordeed. Het VU-parlementslid hoopt dat de regering de zaken ditmaal niet zomaar zal overlaten aan de belangehebbende energieproducenten. :n drietal vragen legde ze de bevoegde staatssekreta- /oor: kan de regering een lijkomende kerncentrale ver ledigen vanuit de behoeften?; ;an de regering het argument de goedkope energie idhaven, gezien onze elek- iteit toch de duurste van iuropa is voor de gewone ver- Tuiker?; zal de regering de risikofaktor ernstig nemen en de bouwaanvraag voor de vijf de kerncentrale in Doel weige ren? Wy en de buurlanden Nelly Maes stelde dat men bij de vergelijking van de kost prijs van elektriciteit niet met tile elementen blijkt rekening te houden. Men zou vanaf de kosten voor de research tot de ontmanteling van de centrales en de volledige kostprijs van de afvalbewerking en bewa king èllcs in rekening moeten brengen. Kernenergie goedko per? 't Is een schijnargument, aldus Nelly Maes. De volksvertegenwoordiger stipte aan dat de kleine huis houdelijke verbruiker in Bel gië heel wat minder betaalt dan b.v. in Denemarken. De grote huishoudelijke verbrui ker is bij ons echter beter af. Zowel in Denemarken als in België betaalt de industriële verbruiker enkel de kostprijs, maar Denemarken is ook op dit stuk goedkoper. De kleine huishoudelijke ver bruikers betalen in Nederland én in Duitsland minder dan de Belgische, aldus Nelly Maes. Uit een en ander konkludeert ze dat ondanks ons groter aan tal kerncentrales de Belgische verbruiker méér betaalt voor zijn elektriciteit dan in andere Europese landen. Denemar ken is een treffend voorbeeld omdat het zich in een vergelij kbare situatie bevindt en trou wens resoluut kerncentrales weigerde. Als elektriciteit opwekken uit kernenergie inderdaad goed koper is, dan blijkt dit profijt volgens Nelly Maes vooral de producenten, de verdelers en hun aandeelhouders ten goede te komen. Ze zei dat de geza menlijke winst van Ebes, In tercom en Unerg vorig jaar niet minder dan 18 miljard frank beliep. De aandeelhou ders, met de Société Générale op kop, krijgen uiteraard een deel van de koek. De gemeen telijke aandeelhouders krijgen ook een stuk, maar ze putten daaruit géén macht. In ruil, aldus Nelly Maes, stemmen hun vertegenwoordigers wel in met het gevoerde beleid en dan kom je lol de paradoxale situatie -dat een land dat maximaal gebruik maakt van kernenergie toch de duurste energie aan de huisgezinnen levert en zelfs, zij het in min dere mate, aan de industrie. Risiko te groot Nelly Maes zei dat na de ram pen in Three Mile Island en Tsjernobyl de kans op een ern stige beschadiging van het reaktorhart van een kerncen trale fel werd onderschat. On gevallen in de trant van dat in Three Mile Island zouden zich bij ons een paar maal per jaar kunnen voordoen als alle lan ded 60 tot 70 procent van de elektriciteitsproduktie uit kernbrandstof halen. We heb ben nood aan inherent veilige reaktoren, waarvan de beveili ging niét berust op menselijke interventie, wel op de natuur weteen. Uit de Tsjernobyl-ervaring blijkt dat het géén goed idee is, de kerncentrales te plaatsen in de nabijheid van installaties die voortdurend menselijke in terventies noodzakelijk ma ken, zoals in Doel (andere kerncentrales, petrochemische bedrijven, e.a.). Het personeel hiervan moet zich aldus nog steeds Nelly Maes «slachtof feren» bij een ernstig reakto- rongeluk. Nog volgens Nelly Maes is het probleem van de evakuatie bij een kernramp haast onoverko melijk. Binnen een straal van 18 km (waarin Antwerpen, Hulst en ook Sint-Niklaas lig gen) wordt het een hopeloze klus, al die mensen in veilig heid te brengen. W.V. Het Maatschappelijk Opbouwwerk Waasland beschikt thans over vier personeelsleden: een vaste en gesubsi dieerde opbouwwerker, een gewetensbezwaarde, een op bouwwerker in dac-statuut en een bediende in dac-statuut. Toen het dac-projekt erkend werd was men daar bij MOW blij mee, want vier mensen in dienst vond men het absolute minimum om de werking te kunnen bestendigen. Door de recente regeringsmaatregelen voelt men zich echter bedreigd. Het MOW wordt verplicht, een deel (5 of 10 procent) van het loon voor de twee dac-ers bij te passen. Dat kan bezwaarlijk, zegt men bij MOW, in dat geval moeten de dac-ers worden afgedankt. Omdat 5 procent al gelijk zou staan met 60.000 frank per jaar en de werkings-subsidiëring voor 1986 hooguit 200.000 frank bedraagt (daarmee moeten ook huur, energie, telefoon, verplaatsingsonkosten enz. worden betaald). Een petitie werd voorgelegd ter ondertekening, want het MOW voelt zich ten gevolge van de recente maatregelen van de regering op z'n minst gekortwiekt. Nóg een 'bedreiging' die MOW ervaart is het feit dat men vóór 30 juni a.s. uit het pand aan de Westerstraat 18 verhuizen moet. Niet dat dat huis gesloopt zou worden. MOW zou de plaats moeten ruimen voor een snookercen trum, en dat brengt verhuisonkosten voor de opbouwwer kers ten belope van alvast 50.000 frank met zich. MOW slaakt dus een noodkreet, niet de eerste en vermoedelijk ook niet de laatste. Werken met vier 'vaste' mensen mag dan al enig perspek- tief bieden, toch noemt men bij MOW de vooruitzichten op financieel gebied weinig rooskleurig: bezuinigingen enerzijds en extra-inspanningen om bijkomende middelen te verwerven anderzijds zouden noodzakelijk zijn om de huisvesting en werkingskosten te kunnen dekken. Sint-Niklaas. In de stadszalen werd een tentoonstelling met kunstwerkjes uit de jeugdateliers van de akademie opengesteld. Maurits Coppieters verzorgde de inleidende toespraak (Iv) Sint-Niklaas. Heel wat jongeren op de .vernissage van de tentoonstelling met werken van kinderen in de stadszalen (Iv) Ingevolge een persoonlijke tussenkomst van Miet Smet, staatssekretaris voor leefmilieu en maatschappelijke emanci patie, werd de definitieve be lofte van toelage voor riole- rings- en wegeniswerken voor de buurtwegen nrs. 6 en 16 Koewacht en Vennestraat en deel van de buurtweg nr. 6 femeen met Moerbeke te Ste kene toegekend. De subsidie voor deze werken bedraagt 12.341.000 fr. Sint-Niklaas. In het stadhuis werd de start gegeven voor de gezinsrally, in de voetsporen van Reinaert. In de hall van hei stadhuis werd ingeschreven en schepen Van Daele verwelkomde de mensen die de tocht ondernamen (Iv)

De Voorpost | 1986 | | pagina 5