Waregem en Hamme verbroederen tijdens ACW-feest Landelijke Gilde Sint-Anna promoot eigen gemeente Gevarieerde aktiviteiten met breed spektrum aan intressepunten Vijftig jaar KVL kapel In je dagbladwinkel koop je deze week een onthutsend verhaal... te Sint Anna 6 - 6.6.1986 - De Voorpost Deze speciale, spannende nieuwe serie start NU inTV-EKSPRES. Zaterdag waren de ACW-ers uit Waregem te gast in Hamme, omdat de Hammenaars vorig jaar op bezoek geweest waren in Waregem. Het verbroederingsfeest startte in Moerzeke, met een welkomstwoord dat werd uitgesproken door de plaatselijke ACW-voorzitter, Karei Van Breda. Nadien werd de groep ontvangen op het gemeentehuis en in de namiddag verbleef men in Hamme, met een bezoek aan de Bunt en aan de gemeentelijke sporthal. Bij hun aankomst in Moerzeke zij verwelkomd door burge- werden de ACW-ers uit Ware- meester Baert. Louis Baert gem opgevangen door hun wees naar de sterkte van het Moerzeekse collega's in zaal ACW in Hamme. Op de 15 De Vier Gekroonden. Karei CVP-gemeenteraadsleden zijn Van Breda schetste een kort er 9 ACW-ers en ook in het historisch overzicht van de ge- schepencollege hebben de meente en haar inwoners. Na ACW-ers een overtuigende de koffiepauze werd er een meerderheid, nl. vijf zetels, of bezoek gebracht aan de pries- het burgemeesterambt en vier ter Poppekapel en het vroeger schepenzetels. (Van de Cas- graf van priester Poppe aan de teele. De Graef, De Ruysscher Sint-Martinuskerk. en Van Couwenberghe). 85% Op het gemeentehuis werden van onze inwoners zijn arbei ders, aldus de burgemeester die verwees naar de armoede die Hamme gekend heeft be gin van de 20ste eeuw. Hamme was een textielgemeente, met zeer veel thuisspinners. Nu zijn er nog twee fabrieken overgebleven. Na de fusie met Moerzeke kreeg Hamme nog meer charme. De burgemees ter betreurde nogmaals de slui ting van de materniteit. Door de veroudering van onze be volking zullen wij stilaan moe ten gaan denken aan de bouw van een tweede bejaardente huis, aldus burgemeester Baert, die nog zegde dat de gemeente Hamme deficitair is sedert 1959. De rekening 1985 werd afgesloten met een tekort van 16 miljoen. Wij hebben het reeds met enkele miljoe nen kunnen terugbrengen. Wij Hamme. Killefeesten. Ook de vrouwen namen deel aan de dars-wedstrijd (vh) Hamme. Killefeesten. De kleinsten hielden het liefst bij eendjesvissen (vh) hopen in 1988 in evenwicht te zijn. Nog twee grote werken staan op het programma, fiets paden van Hamme tot in Kas tel. De burgemeester verwees ook naar het dieptepunt dat het ACW gekend heeft in het begin van de jaren 70 en de rol die het ACW nu speelt binnen de gemeente Hamme. «Wij hebben altijd getracht om alle moeilijkheden op te lossen in een goede verstandhouding met iedereen», zegde de bur gemeester, «en bij de herver kiezing van het CVP-bestuur in 1982 werd het duidelijk dat het merendeel van de bevol king achter ons staat». Bij het einde van zijn toe spraak overhandigde Louis Baert aan zijn collega Coucke het boek van Maurits Tillev als blijk van waardering voor het ACW Waregem. De heer Coucke dankte op zijn beurt burgemeester Baert voor de mooie ontvangst op het ge meentehuis. «Ik ben verrast door het waardevolle ge schenk», zegde hij. «Ook in Waregem hebben wij proble men en dan vooral met onze huisvestiging van de bejaar den. Wij hebben geen finan ciële problemen zoals Hamme, maar die kunnen nog komen, want wij moeten het sportsta- dium van SV Waregem aan passen en misschien een sport hal bouwen, want dat heeft Waregem niet. Beide uitgaven zullen ons zeker tientallen mil joenen kosten», aldus de heer Coucke. Ook het ACW Ware gem heeft net zoals in Hamme een grote meerderheid binnen de CVP, 11 ACW-ers op 16 CVP-gemeenteraadsleden Tot slot van deze verbroede ringsontvangst op het gemeen tehuis overhandigde de heer Coucke een aandenken aan burgemeester Baert, Na het middagmaal in de Sint- Renildezaal, brachten de ACW-ers een bezoek aan de groene long van Hamme, zoals burgemeester Baert zegde, de Bunt en aan de gemeentelijke sporthal Meulenbroek, die se dert januari 1985 werd openge steld en haar waarde reeds heeft bewezen. Ook de uitba ting van de sporthal verloopt nog steeds gunstig. Na een eucharistieviering in de dekanale kerk, namen de ACW-ers uit Waregem af scheid van hun collega's uit Hamme. bd Vijf jaar vzw 't Moleken in Moerzeke De vzw 't Moleken vierde zijn eerste lustrum in de «Oude Maalderij» Moerzeke met de opvoering van het «Dagboek van een kamermeisje». Een viering anders dan anders, want normaal verwacht men een reeks toespraken gevolgd door een receptie of een gezellig samenzijn. Een toespraak was er in elk geval en die kwam van voorzitter Marcel Verschelden die de geschiedenis, groei en bloei van de vzw schetste. Ook de receptie was er als een ideaal ogenblik om herinneringen op te halen. Maar zeer veel aandacht ging naar de opvoering van teater Poëzien». Beperken wij ons evenwel tot vijf jaar vzw 't Moleken. Offi cieel werd gestart, zo verna men we van de voorzitter op 23 april 1981De opening van het lokaal gebeurde op 30 mei en op 4 juli werd al een eerste manifestatie georganizeerd. Het werd een TD bedoeld om de kas wat te spijzen, 't Mole ken is voor wie het nog niet mocht weten een Vlaams-Na tionale socio-kulturele vereni ging. Aan de hand van de konden in 't Moleken zeil hun stukken aan de man brengen. Bij de reeks manifestaties ho ren ook de vrije podia die op geregelde tijdstippen plaats vonden en ging de aandacht ook naar Baskenavonden. Vormingsak tiviteiten Als Vlaams-nationalistische socio-kulturele vereniging ging de aandacht natuurlijk ook naar een aantal vormende akti viteiten. Brengen we even in aan toe, een jaarlijkse manifestatie. 't Moleken barst dus-van akti viteiten. En om die allemaal tot een goed einde te kunnen brengen, is het noodzakelijk dat men over een stevige licha melijke konditie beschikt. Er worden dan ook sportavonden georganizeerd, naast de fiets en wandeltochten, kunnen de meer sportieve elementen zich wagen aan een partijtje tafel tennis, volleybal en zelfs voet- Hamme. De taart met vijf kaarsjes hoorde er ook bij (vh) herinnering: boekenbeurzen, Willy Kuypers die het had over «Europa der Volkeren», een kursus vredesbeweging, Koen Baert over de Ijzerbedevaar ten, Herman Hanssens die het had over China en Wilfried Vannerum die sprak over «op timisme en pessimisme». Op het aktiviteitenlijstje vinden we ook nog een avond rond het weekblad 't Pallieterke en we voegen er ook nog een tekenwedstrijd voor de jeugd bal. Maar wie het eerder rustig aan wil doen, vindt allicht zijn gading in volks- en folklore- spelen en in kaarten. Tentoonstelling Binnen de werking van de vzw 't Moleken, nemen de tentoon stellingen een heel aparte plaats in. Omdat ze ook een biezonder groot sukses ken den, tot ver buiten de grenzen van de eigen gemeente en on derstreepten dat 't Moleken De Landelijke Gilden van Oost-VIaanderen organiseerden op het provinciaal domein van Wachtebeke, een ideeën- beurs, met de bedoeling de meest aktieve landelijke gilden te bekronen voor hun geslaagde activiteiten. De meeste aandacht op deze beurs kreeg de landelijke gilde van Sint- Anna, vertelde Arsène Van Havermaet. Er waren een tiental stands te bekijken en de muziekmaatschappij van Sint-Anna «Door Eendracht naar Kunst en Vermaak», verzorgde het aperitiefkoncert, met succes. Op deze ideeënbeurs trof men kor «een landelijk neerhof» stands aan van Sint-Gillis Den- geschilderd. Onder het motto dermonde, die hun zelfge- «Landelijke gilde met gemeen- maakte wijn promoten; Opstal te, landbouw en milieu», werd liet zien wat er op tuinbouwge- Sint-Anna in de kijker ge bied allemaal kan verwezen- plaatst. In de eerste plaats lijkt worden en Wetteren gaf werd er aandacht geschonken een demonstratie koken, nadat aan de bebloemingsaktie. Een zij de kooklessen met sukses idee van de landelijke gilde dat hadden voleindigd. later door het gemeentebe- De grote mooie stand van Sint- stuur werd gelanceerd'. Ten Anna trok de volle aandacht, tweede werden de hoeve- en Mare Osselaer liet met veel huisbenamingen naar voor ge- sukses zijn inspiratie werken, schoven. In het verre verleden Maurice Verhelst had het de- hadden alle hoeven een typi sche benaming. In 1978 werd ter gelegenheid van het jaar van het dorp de oude benamin gen van de hoeven weer opge zocht en aangebracht op de hoeven. Een andere groep uit Hamme die veel sukses kende, was de Kon. Kath. Harmonie «Door eendracht naar kunst en ver maak» uit Sint-Anna. Onder leiding van hun dirigent Ru- dolf De Ridder brachten zij gekende nummers zoals Va lencia, Chicago en Trompet Fiesta. Zij besloten hun optre den met de mars Sint-Anna 150. Voorzitter Arsène Van Havermaet mocht na afloop gelukwensen in ontvangst ne men van bestendig afgevaar digde De Cuyper. Tijdens deze beurs, traden ook verschillende andere groepen op. Arsène Van Havermaet wist twee puike groepen te kontakteren voor de komende oogstfeesten op 9, 10 en 11 augustus. De keurgroep Tijl met een 60-tal uitvoerders zal op zondag 10 augustus een op voering geven en 't Klieksken verzorgt de dag van de derde leeftijd op maandag 11 au gustus. De voorzitter van de landelijke gilde kreeg naderhand nog ge lukwensen van de provinciale opzieners, Jos Vleeschouwers, Alain Van Dorpe, Maurice Brugge, Willy Boon, Geert Storme en Els Schrauwen. Met dit suksesrijk optreden van de landelijke gilde en de muziek maatschappij zorgde Sint-An na voor een mooie promoting van de gemeente. bd manifestaties die in de loop van de voorbije vijf jaar wer den geleverd, zal het iedereen duidelijk worden wat daarmee wordt bedoeld. In het geheel van de werking zijn een aantal dingen die jaar lijks weerkeren. De algemene statutaire vergadering is daar een voorbeeld van. De maan delijkse beheerraad is ook al een traditie geworden. Daarnaast zijn er de opendeur dagen tijdens de kamavalpe- riode, de kleine-, grote- en Bamiskermis, Jaarlijks wordt deelgenomen aan de zangfees ten van Antwerpen en Den- dermonde, is men te gast op de Ijzerbedevaart en werd deel genomen aan de Gordel. Sinds 1983 wordt een 11 juliviering een echt feest in Moerzeke dankzij de bloemenaktie die 't Moleken opzet. Daarbij ko men nog Nieuwjaarsrecepties, karnavalfuiven, soupers en een massa andere manifestaties die gericht zijn op het familiale. Want 't Moleken denkt lang niet alleen aan de volwasse nen, ook de kinderen zijn er steeds van harte welkom. Denk maar eens aan het Sin terklaasfeest dat elk jaar op nieuw een topper is. We gaan het rijtje verder af en citeren nog de jaarlijkse kwis, de raad selachtige fietszoektochten, de muzikale avonden. Een tweede schuifje in de wer king vormen de losstaande ge beurtenissen. Vooral dan op Hamme. Vzw 't Moleken vierde zijn vijfjarig bestaan (vh) muzikaal vlak, waarbij heel wat virtuozen naar Moerzeke werden gehaald. Onder die noemer vallen ook de kantus- sen van de Vlaamse vlagge. Er werd ook meerdere malen een toneelvoorstelling bijgewoond en mini-toneelgezelschappen van aanpakken weet. In sep tember 1983 pakte men uit mt de ondertussen alomgekende en geroemde tentoonstellini «een schilder en dertig Vla au1 se schrijvers» van Moerzeke' naar Victor Suy. Een jaar late werd de derde verjaardag gt vierd van de vzw 't Moleken werd meteen de hoeksteen ge legd voor een nieuwe mijlpd in de geschiedenis. Men zo. een boek uitgeven over «He Moerzeke van Edward Pas» de onderwijzer die in Moerze ke geschiedenis heeft geschre ven. Dat boek werd in de lo« van 1985 met de passende luis ter voorgesteld in aanwezig heid van heel wat vooraan s taanden. Voor volwassenen en jongeren Zowel voor de volwassenen al voor de jongeren valt er wat beleven bij vzw 't Moleken De volwassenen kunnen bic voorbeeld meedoen aan eet lessenreeks yoga. Elke woem dagavond worden die van 20 tot 22 u. in 't Moleken gegevei door mevrouw D. De Mulder In september gaat een tweedi reeks van start. Het aantal deelnemers weri beperkt gehouden tot 15. In schrijven kan bij Andrea Vat den Eeden (052-47.37.16) waar men ook alle informatie kan verkrijgen. Op het pro gramma nog een kursus Frans een lessenreeks kantklossen et gespreksavonden over seks liefde en huwelijk. De kursu kantklossen start in de loop van de maand september ei zal gegeven worden door me vrouw Michta. Slechts 10 deel nemers zijn toegelaten on praktische redenen. De spreksavonden over seks-, lief de en huwelijk vinden plaats it de loop van september-novem ber. Spreker is psycholoog- ksuoloog J.P. Van der Snick Het gaat om een reeks van vij avonden. Voor de jongeren is er Vlaamse Vlagge waarin zowe een jong-volwassen groep al een echte jeugdgroep bestaat Beiden organizeren op gere gelde tijdstippen aktiviteiten Voor meer informatie kan mei terecht bij Raf of Piet (052 47.37.21) of bij Peter en Bar (052-47.22.55) en bij Karint (052-47.06.12). De kapel in de Kapelstraat, ook Rupsenstraat genaamd, werd 50 jaar geleden overgedragen aan de KVLV vai* Sint-Anna. Dit werd herdacht met een eucharistieviering in de Sint-Annakerk en een processie naar de kapel waar de leden van de KVLV een choreografische uitvoering brachten op muziek van Schubert. Onder een mooie stralende avondzon en langs landelijke wegen trok de processie, zoals men er nog weinig ziet in deze tijd, naar de Kapel van O.L- .Vrouw van de Boerinnen, staande op het einde van het Rupsenstraatje. De processie werd geleid door pastoor Wa terschoot, gevolgd door de schoolgaande jeugd en de le den van de KVLV die de ro zenkrans uitbeelden. Er waren ook heel wat paro chianen aanwezig die al bid dend de kapel naderden. On der het tema «O.L.Vrouw van de KVLV help ons in wel en .wee» werd de rozenkrans ge beden. De voorbeden werden uitgesproken door KVLV voorzitster, Jeanne Fierens. Na de vijf blijde, de vijf droeve en de vijf glorieuse mysteries, gaven de KVLV-leden een choreografische uitvoering ten beste op het podium. De kapel werd 50 jaar geleden overgedragen aan de KVLV. Omdat de oorspronkelijke ka pel in zeer slechte staat was, werd besloten ze herop te bou wen. Regelmatig worden er nog onderhoudswerken uitge voerd, omdat de kapel veel te lijden heeft van het stijgend grondwater. De kapel was voor deze gelegenheid feeste lijk versierd. Er hingen vooral Hamme. In processie trok men naar de kapel (vh) pauselijke vlaggen en het r beeld van O.L.Vrouw van Bo- rain was met bloemen ver sierd. Ook de voortuin waarin twee rustbanken staan, had een mooie opknapbeurt gekre gen. In de kapel treft men een herdenkingsplaat aan van het 25-jarig bestaan van de boerin- nenbond van 1911 tot 1936. Maar de inboedel van de kapel heeft veel te lijden gehad van vernielingen. Om meerdere vernielingen te voorkomen, besliste de KVLV om een tra liehek aan de ingang van de kapel aan te brengen. Vele bedevaarders kennen de weg naar deze kapel, waar men rustig kan bidden in alle stilte en eenvoud, dank zij de inzet van de KVLV Sint-Anna die instaan voor het instandhou den van deze bidplaats. Hamme. Het 50 jarig bestaan van de KVLV kapel werd plechtig herdacht (vh)

De Voorpost | 1986 | | pagina 6