Zorg dat je d'r bij bent... bij de winnaars bij de winnaars Regen spelbreker op een dagje dorp in Mespelare Zele maakt er werk van om de jeugd in het verkeer te integreren Wat is er te winnen 500 koffiesets kwaliteit BOSCH. Waar is het te winnen In TV-Ekspres natuurlijk. pastorale opdracht I Zele-Huivelde dankt diaken Jozef Van Kerckhove voor Vraag je dagbladverkoper dat hij de nieuwe TV-EKSPRES voor je weglegt De Voorpost - 6.6.1986 - 7 Zele. De dankmis in de Mespelare dat eenmaal per jaar het mekka is voor de dagjestoerist die er dan terecht kan voor allerlei dingen uit het vérre en nabije verleden, dat Mespelare heeft het by de weergoden blykbaar om een of andere reden verkorven. Zaterdagavond was het immers net iets te koud om met gulle teugen te kunnen genieten van wat een zomerse barbecue moest worden en zondag stroomde de regen by beken uit de hemel. Het gevolg laat zich raden: het kleine dorpje in de schaduw van de steden Dendermonde en Aalst lag er mistroostig by. Al waren enkele dapperen wel bereid gevonden om hun wagen toch even aan de kant te zetten om in yltempo de gebouwen van het kuitureel centrum op te zoeken. Aangekondigd als een groots gebeuren voor iedereen die weg is van antiek- en rommel markten, die zijn hart heeft verpand aan oude ambachten en folklore, spoelde Mespelare weg onder de regen die de hele zondag ononderbroken allicht de oorzaak is geweest van het feit dat een groot feest herleid werd tot een aaneenschakeling van improvisaties. Niets te zien dus van de eindeloze rijen au tomobilisten die stapvoets naar het centrum van Dendermon- des kleinste deelgemeente schuiven, waar voor hun ogen dan een onvergetelijk schouw spel wordt ontplooid. Om niets te merken van de jonge ge zinnetjes die fier met de buggy op stap gaan om de jonge telg de wonderen van de wereld van zijn voorouders te laten zien. Niets te merken dat de drukke bcdrijvigheidsmarkt kenmerkt. Niets te zien van de vele attrakties en kraampjes die maken dat Vlaanderen el ke zondag wel ergens uitgroeit tot een stemmig geheel. Alleen trieste ellende, regenachtige grijze wolken die mistroostig boven de velden bleven han gen. En toch was er sfeer in Mespelare dat steeds iets aparts is geweest. Een dorp als geen ander, een straat lang en in geen geval breder. Een hoop huisjes en huizen die sa men gekucheld liggen rond de fiere kerktoren en zich optrek ken aan de schitterende klan ken die er geregeld ontsprin gen aan de beiaard. De rust van het kerkhof rond het kerk je, lijkt te zijn overgegaan op het dorpsplein. Er is maar een weg heen en een weg terug. Mespelare houdt op, het ein digt of begint aan de kerk en het kerkplein. Daar situeert zich het dagelijks leven en daar wilde het feestkomitee van Mespelare ook de dagjestoe rist uitgebreid mee kennis la ten maken. Eenvoudiger opzet bestaat er niet, de realizatie ervan is een ander paar mou wen. Alles leek in kannen en kruiken, iedereen die men graag had willen zien komen, was gekontakteerd en uitgeno digd. Alleen bleef het weer achterwege. De zon die de voorbije dagen zo hard haar best had gedaan om iedereen te laten geloven in een hete zomer, die zon bleef zondag weg. Allicht mee gegaan in de stakingsroes die over Belgen- land heerst. Klamme drukte Geen volk dus in de smalle straten, geen drukte op het kerkplein en in de herbergen die erom heen liggen, geen smeuïge geur van het barbe- geen gedraaf in open lucht met borden, glazen en tassen. Alleen de stilte die Mespelare elke dag kent. Of toch niet, want af en toe is er wel een toerist die zich Mespe- larewaarts heeft begeven en die na enig zoeken in de on middellijke omgeving van het vroegere gemeentehuis en de school een plaatsje vindt. Net ver genoeg weg om niet door nat te worden en bij het betre den van de geimprovizeerde folkloremarkt zich opgeslorpt te voelen in de gezellige drukte. Buiten hebben enkele dappe ren toch hun tenten opgesla gen. Ze brengen de vergane grootheid en rijkdom die ze hebben uitgestald op de grond. Koperwerk allerhande, glas- en gleiswerk, dingen uit een ver verleden, maar ook zaken die ons vertrouwder voorko men. Wisselstukken die uit een aftandse radio of televisie wer den gehaald en u in een schoendoos liggen te pronken, boeken met natuurlijk de strip verhalen op de voorgrond, snuisterijen en zaken die nie mand nog in huis zou willen, maar die toch de aandacht vra gen omdat ze ooit hebben ge pronkt op de beste kast in de beste kamer van onze verre voorouders. Een rommel- en antiekmarkt, een stukje ge schiedenis, een retrovers'chijn- sel dat zich aardig weet te verkopen. Veel volk staat er niet naar te kijken. De regen moet je we ten en ook het feit dat het bitter koud is. Dus duikel je gauw binnen in de zaal. Het eerste waarmee je wordt ge- konfronteerd is een knorrend big, dat in een houten bak vanuit zijn kleine oogjes naar de drukte ligt te turen. Wie het juiste gewicht kan schatten, krijgt na afloop van het feest het varkentje mee naar huis. Netjes gewassen natuurlijk. En dan de kijkers, samenge troept rond de toog en een plaatsje zoekend op de binnen koer, waar tafeltjes en stoelen om de haverklap andere be zoekers kregen. Oude ambachten Dat de reis met de warme luchtballon niet doorging ge zien de slechte weersomstan digheden, dat was maar nor maal. Velen keken wel even verwonderd op toen bleek dat vele beoefenaars van oude am bachten Mespelare niet waren vergeten. Er was de tingieter die de mooiste voorwerpen uit de meest eigenaardige gietvor men wist te toveren en boven dien zijn ambacht met heel wat ernst aan de man bracht. De weefster naast hem kreeg al evenveel belangstelling en de klompenmaker lijkt stilaan aan een herwaardering toe. In het zachte hout boorde en hakte hij grootvaders klompen, al naargelang voorzien van een fleurig motiefje. Met een eentonig ritme boter de een niet zo mager uitgeval len dame de karnemelk. Zij moest de ruimte delen met een kuiper die een leerling had meegebracht. Sloelenvlechters waren er ook, net als de koper- drijvers en de mandenmakers. Kansen te over dus om een souvenir te kopen, ook voor vaderdag, toch dichtbij. Bor duurwerk van de allerfijnste soort en graveren in glas, het was er allemaal te zien. Je moest wel rijtje schuiven en dringen om dichtbij te geraken en om het allemaal goed te kunnen volgen, maar wie even tijd had en gek is op die oude toestanden die kwam best aan zijn trekken. Van de honger of de dorst zal je in Mespelare trouwens niet omkomen. Pan nekoeken, boerepensen, drank in overvloed, vooral een rijke keuze aan uitgelezen streekbieren. Helaas, de zon was niet van de partij en wat bedoeld was tot een groot feest, verwaterde letterlijk en figuurlijk tot een klamme, zelfs natte bedoening. Volgend jaar beter, zeggen de mannen van het feestkomitee die dan toch weer blijk hebben gegeven van groot improvisa tietalent. En dat is ook lang niet niks. Op 17 juni brengt BRT 2 om roep Oost-Vlaanderen van 10 u. tot 14 u. een life-uitzending vanuit het rekreatiedomein De Brielmeersen in Deinze. De groeicijfers die de luchtha ven van Zaventem realizeerde in 1985 inzake vervoer van pas sagiers en vracht, drukken zich ook uit in een tewerkstellings groei van 4,5 procent. Zele. Jozef Van Kerckhove, bestuurschef bij de gemeen- ÈÊlKÊ-wÊ «Bh tediensten, werd tot diaken gewijd (bvw) Dendermonde. In Mespelare was hel beschutting zoeken tegen de regen (foto Piet Dc laureaten van de verkeerswedstrijd te Zele samen met de juryleden (bvw) Dimitri, 15. Van Den Abbeel Kris, 16. Osselaer John, 17. Van Hoorick Greet, 18. De Sitter Niki, 19. Wierinck Sas- kia, 20. Verbeke Frederik, 21. Van Moere Tineke, 22. De Kimpe David, 23. Rombout Dimitri, 24. Adam Peter, 25. Van Praet Jochen, 26. Coore- man Bart, 27. De Gucht Ma nuel, 28. Van Uytfanghe Luc, 29. De Vuyst Guy, 30. Ver- laeckt Lincey Leeftijdskategorie 1976 I. Van Hecke Wim, 2. De- prauw Ine, 3. Van Acker Na thalie, 4. Herweghe Ka trien, 5. Van De Vijver David, 6. De Strycker Joost, 7. Van Der Heyden Bart, 8. Van De Wiel- le Leen, 9. Van Cleemput Tom, 10. Van De Wielle Gert, II. Pletinck Bart, 12. Quinte- lier Peter, 13. Herweghe Veer- le, 14. De Paepe Herman, 15. Vermeire Filip, 16. Verbeke Bart, 17. Rombout Kenneth, 18. Vergeylen Bart, 19. Moens Isabel, 20. Poppe Jan, 21. Heeckhout John, 22. Antheu- nis Ruth, 23. Schelstraete Lie ven, 24. De Grauwe Maya, 25. Boivin Stephane, 26. Poppe Sidney, 27. Van Den Bossche Peter, 28. De Waegemaeker Franky, 29. De Bonte Bart, 30. Nobels Elke BFNn Dat de jeugd een zwakke in het verkeer is, daar zyn de meesten het over eens. Zele doet sedert vele jaren ernstige inspanningen om de schoolgaande jeugd vertrouwd te maken met de niet altyd gemakkelijke verkeersreglemen tering. In verschillende scholen zyn er jeugdbrigadiers, de politie en rykswacht is steeds bereid om de jeugd een handje toe te steken. Op regelmatige tydstippen heeft er in de scholen, die er willen aan meehelpen, een fietsenkon- trole plaats. Het Zeelse verkeerspark is één der best uitgeruste van de streek. De jaarlijkse verkeers wedstrijd is zowat de polsslag hoe de jeugd reageert op de aktuele verkeerssituaties. Er schreven ook dit jaar 500 jon gens en meisjes in en 150 na men er deel aan de theoreti sche proeven. Tijdens de pro- klamatie in de raadszaal was er heelwat belangstelling. Sche pen Marcel De Waele betreur de dat het aantal ongevallen in de gemeente in 1985 was toe genomen. Er vielen vijf dode lijke ongevallen te betreuren en 29 zwaargewonden, tegen over één dode en negentien zwaargewonden. Hij meende dat de overdreven snelheid en het gebrek aan verantwoorde lijkheidszin bij de autobestuur ders aan de basis ligt. De sche pen trok hard van leer tegen de scholen die het vertikken om hun leerlingen te laten inschrij ven voor de verkeerswedstrijd. Burgemeester De Bruyne trok konklusies aan de hand van universitaire onderzoeken, die wezen dat theoretische ver- keerslessen onvoldoende zijn. Ze moeten gekoppeld worden aan praktische lessen en dat is in Zele met een goed gestruk- tureerd verkeerspark moge lijk. Hij meende dat een goede samenwerking tussen politie, rijkswacht, de schoolinrichtin- gen en de ouders, de jeugd kan helpen om veilig door het ver keer te komen. Voor de tweede opeenvolgen de keer ging de beker voor de beste school naar de Lagere School van de Rotstraat. Iede re laureaat in elke ouderdoms- kategorie ontving een fiets. In iedere kategorie waren er mooie prijzen. Leeftijdskategorie 1972 1. Herweghe Tom, 2. Van Hecke Geert, 3. De Rijcke Koen, 4. Picqueur Renaat, 5. Bogaert Stephan, 6. Van Den Bossche Tom, 7. Van Uytfang he Lieven, 8. De Caluwe Els, 9. Rombout Olivier, 10. Bae- tens Gissy, 11. Van Damme Annik, 12. De Meyer Els, 13. D'Heer Katrien, 14. Van Der Jeugt Donald, 15. De Schutter Ronny, 16. De Bruyne Kris, 17. Van Keer Johan, 18. Ver- meir Paul, 19. Hesters Peter, 20. De Meyer Peter, 21. De Meyer Hilde, 22. De Beule Sylvester, 23. Benyaala Chai- da, 24. Vermeire Geert Leeftijdskategorie 1973 1. De Kimpe Wim, 2. Van De Velde Wim, 3. Van Eetvelde Veerle, 4. Moerman Luc, 5. Vrancken Stefan, 6. Van Lo keren Frederik, 7. Tranoy Fi lip, 8. De Paepe Inge, 9. Ost Benny, 10. Rombout Ives, 11. Roosenboom Geert, 12. Van Miegroet Margot, 13. Van Cleef Chris, 14. Staes Andy, 15. Troch Davy, 16. Van Hec ke Nico, 17. Impens Cathy, 18. De Wilde Tom, 19. Spiessens Frank, 20. De Baere Edwin, 21. Poppe Els, 22. De Vuyst Kristel, 23. Van De Wielle Gunther, 24. Pletinck Wim, 25. Baert Bruno, 26. Vermeir Kurt, 27. Van Driessche Hil de, 28. Herssens Wim Leeftijdskategorie 1974 1. Blanquaert Kristel, 2. Van Cleemput Kristof, 3. Roels Stefan, 4. Van Wielle Frank, 5. Van Cauteren Filip, 6. De Bruyne Luk, 7. De Paepe Jan, 8. De Wilde Annelies, 9. De Caluwe Carla, 10. Bouters To ni, 11. De Waele Xavier, 12. Vermeire Veerle, 13. Schiette- cat Tom, 14. Van Acker Geert, 15. Heijman Tom, 16. Saeys Christophe, 17. Van De Wielle Kristel, 18. Van Kerck hove Mare, 19. De Bock Gun ther, 20. Thomas Jurgen, 21. Bensliman Gadir, 22. Vehent Ignace, 23. Vehent Dirk, 24. Kesteleyn 'Wim, 25. Van Bruyssel Ivan, 26. De Loose Bart, 27. De Witte Tom, 28. Bracke Kris, 29. Schatteman Dominic, 30. Van Daele Karien Leeftijdskategorie 1975 1. Van Cleef Christel, 2. Kes teleyn Jurgen, 3. Geerinck Seppe, 4. Maes Gert, 5. Cor nells Kris, 6. Van der Heyden Christoff, 7. Theeten Kris, 8. De Schutter Etienne, 9. De Laet Diederik, 10. Foubert Philippe, 11. De Corte Kris, 12. Van Hecke Karen, 13. Van Driessche Tina, 14. Landuyt In de parochiekerk van Zele-Huivelde vond een eucharis- de parochiezaal van Huivelde tieviering van dankzegging en zending plaats voor Jozef het trefpunt voor de vele vrien- Van Kerckhove recent tot permanent diaken gewgd. viTeSovTgctk t° De 48-jarige Jozef Van Kerck- pastoors Bingé van Zele-Dur- wensen met zijn pastorale op- hove echtgenoot van Lydia men en Van Leuven van Zele- dracht. Herwege en vader van vier Heikant. Dirk Smet professor (.AJZ) zoons Geert (19), Wim (18), aan het Gentse seminarie, pa- —m—m Raf (17) en Mare (11) is na zijn ter Gustaaf Ernalsteen en wijding op 24 mei door mon- Mare Van Beek en Fernand seigneur Leonce-Albert Van Verheggen beiden met de ge- Peteghem de eerste permanent vierde tot diaken gewijd. God diaken in de gemeente Zele. fried Rooms deken van Deinze Hij is in zijn beroepsleven belichtte in zijn homelie de werkzaam bij de administratie- betekenis van het diakenaat in ve diensten van het gemeen- de huidige geloofsgemeen- tebestuur. In een bomvolle schap. Hij legde de nadruk op Sint Jozefskerk fungeerde pas- de taak als bemiddelaar tussen toor Troubleyn tijdens een eu- de gelovigen en de ambtsdra- charistieviering als hoofdcele- gers van de kerkgemeenschap, brant geassisteerd door de De nieuwe diaken sprak een nieuwe diaken. Als consele- dankwoord uit tot allen die een branten waren aanwezig oud- morele en daadwerkelijke pastoor Oelbrandt momenteel steun betekenden om zijn roe- zieleherder in Belsele, onder- ping waar te kunnen maken, pastoor Raf Vermeulen, de Na de eucharistieviering was Sint-Jozefsparochie te Zele Huivelde werd druk bijgewoond 3 (bvw)

De Voorpost | 1986 | | pagina 7