Deken O. Van den Bergh: ik keer beslist terug, want ik wens in Lebbeke te worden begraven Omer Van den Bergh: een portret Afscheidsviering De Voorpost - 6.6.1986 - 9 Kontestatie was er enige tijd geleden wel van de kant van de oud-strijders-vereni gingen die jouw weigering bij begrafenissen het Bel- Omer Van den Bergh werd op 11 maart 1908 te Kieldrecht geboren. Een kind van de Polders dus. Enig kind bovendien. Vader, aanvankelijk landbou wer, specialiseerde zich achteraf in de fruitteelt. Vader, vertrouwde Z.E.H. deken Van den Bergh ons tijdens een gesprek bij de viering van zijn gouden priesterjubileum toe, was streng maar eerlijk. Moe der daarentegen was vol goedheid, maar kon op haar eigen manier, zo pittig uit de hoek komen dat je je afvroeg: Waar haalt ze het? Daarnaast was ze een en al gemoedelijkheid en streefde ze ernaar de rust in het gezin te bewaren. School liep Omer Van den Bergh allereerst in de kleuterschool te Kieldrecht. Als knaap van zeven kwam hij in de plaatselijke gemeenteschool terecht. Aan het St.-Jozefsinstituut te St.-Niklaas volgde hij twee jaar de lessen. Zijn humaniorastudies deed hij ook in de Wase hoofdstad. Aan het Klein Seminarie dat later, in 1950, met het St.-Jozefsinstiuut fusio neerde. De priesterroeping manifesteerde zich vrij vroeg bij Omer Van den Bergh Reeds op de gemeentelijke lagere sohool had de idee priester te worden zich in Het lijdt geen twijfel: Z.E.H. Deken Omer Van den Bergh gaat met pensioen en verlaat Lebbeke, hoewel hij de komende weken wellicht nog vaak de O.-L.- Vrouwparochie als pendelaar zal aandoen. Vorige week donderdag werd hij door het bisdom Gent immers niet alleen benoemd tot direkteur van de vestiging van de Zusters van de H. Vincentius te Wichelen, maar werd hij tegelijk ook aangesteld als dienstdoend pastoor van de Lebbeekse O.-L.- Vrouwparochie. Tijdelijk althans. Toen we hem vorige zaterdagnamiddag gingen opzoeken voor een af scheids babbel was best te merken dat de bewoners van de dekenij aan verhuizen toe waren. Van de rust en voornaamheid die de ontvangkamer je weet wel: binnen en Hnn meteen rechts anders uitstraalt, was nu geen sprake meer. De kamer bood nu een «ingepakte» aanblik. De geschenken die hem tijdens zijn afscheidsviering overhandigd werden, lieten echter nog voldoende ruim- vrij voor een paar zitten en een tafel waarop de cassetterecorder volgend gesprek registreerde. Afscheid nemen doet pijn, wordt vaak beweerd. Er vaar je dat nu ook? Vanzelfsprekend. Een plek waar je ruim 23 jaar ge- "i en gewerkt hebt, zeg je niet onverschillig vaar wel. Hoewel dat gevoelen van pijn enigszins getem perd wordt. Je mag immers niet uit het oog verhezen dat ik nu al aan mijn vijfde verhuis toe ben. Je bent er dus ergens ge wend aangeraakt Let wel, afscheid nemen blijft afscheid nemen. Het is me in mijn leven echter va ker overkomen. Hoewel ik nu een zeer lange periode van een verblijf op één plaats afsluit. Ik heb op mijn vorige posten nooit langer dan tien jaar verble ven. In Lebbeke heb ik er echter 23 jaar en twee maanden opzitten. Na zo'n tijdspanne moet je veel los laten waaraan je gehecht bent. Het kerkgebouw bvb. waaraan zoveel werk ver richt werd. O.-L.-Vrouw ook aan wie zoveel eer be wezen werd; zowel via de Mariale feesten als via de dagdagelijkse viering, jaar in, jaar uit. Dat alles schud je niet van je af als een los kleed.. Tijdens je homilie gisteren heb je gezegd dat jij de laat ste priester bent van de wij ding 1933 die nog niet met pensioen is? Inderdaad. In 1933 werden we met z'n drieëndertigen tot priester gewijd. Makke lijk te onthouden. De voor laatste van die lichting die met pensioen ging, deed dat in februari 1984. Ik heb er nog twee jaar en drie maanden aan toegevoegd. Als laatste van de groep mag ik dus niet alleen te vreden zijn ik dank God daar trouwens voor maar zou je ook kunnen zeggen dat de tijd om te gaan rijp is. Martens en zijn inleve ringen boezemen me geen schrik in. Hij heeft de pen sioengerechtigde leeftijd voor de vrouwen wel opge trokken tot 65, maar voor aleer hij mijn leeftijd via bepaalde maatregelen zal bereiken, zal er nog veel water naar zee lopen. Werd de taak de laatste ja ren te zwaar? Helemaal niet. Ik heb ech ter wel nog een paar zware weken voor de boeg. Vorige week donderdag ben ik nl. niet alleen benoemd tot di rekteur van de Zusters van de H. Vincentius te Wiche len, maar ben ik terzelfder- tijd aangesteld als dienst doend pastoor van de Leb beekse O.-L.-Vrouw-paro- chie. Wat inhoudt dat ik nog diensten zal verzorgen, kortom de taak van elke andere pastoor zal ver vullen. De oorzaak? Deze parochie wordt bediend door één on derpastoor, E.H. Vermeir, en één zondagsonderpas toor, E.H. Verhasselt. Laatstgenoemde studeert echter nog. Filosofie. In Leuven. Zit dus momenteel volop in de blok- en eksa- menperiode en kan onmo gelijk E.H. Vermeir hulp bieden. Om die leemte aan te vullen heeft het bisdom me nog als dienstdoend pastoor benoemd. Tot de nieuwe deken aangesteld wordt vanzelfsprekend. Al bij al bedraagt de afstand Wichelen-Lebbeke overi gens amper 14 km... Wat die aanstelling betreft werd nog geen datum bepaald? Neen. Ik vermoed dat men daarover in de Raad reeds gepraat heeft, maar er is nog geen beslissing geval len. Zeker is alleszins dat Lebbeke dekenij blijft. Hoe wel velen dat reeds anders gezien en gezegd hebben. Je hebt gisteren je dankmis besloten met de uitvoering van drie strofen van «Rijs Maria», waar oorspronke lijk voorzien was «Lieve Vrouw van ons Land» te zingen. Had die wijziging een speciale reden? «Rijs Maria» is het lied dat Lebbeke en de Lebbeke- naars ingebakken zit. Om trent een aantal teksten van de eucharistieviering had men mij geraadpleegd, maar over de zang niet. Ik heb echter wel gevraagd «Rijs Maria» in te lassen, dat is immers het lied dat de Lebbekenaars wensen. Ik had er trouwens graag nog een ander Marialied aan toegevoegd, had men mij de keuze gelaten. «Ma ria, Troosteres der bedruk ten», nl., maar de meisjes van de Vrije Basisschool hebben dat gisteravond dan gezongen. Daar was ik zeer blij om. Ik lag immers mee aan het ontstaan van dat lied. «Maria, Troosteres der bedrukten» werd èn ge componeerd èn van een tekst voorzien door Juf. Bu rijn uit Tongeren. Zij kwam enige keren op bezoek en komponeerde het lied in de loop van de maand maart hem gevormd. Zijn klasgenoten beweerden toen al: Die gaat de soutane aantrekken. Toen hij de beslis sing aan zijn ouders meedeelde hij was toch enig kind stelden die niet de minste problemen. De eerste twee jaren van zijn priesterstudie deed O. Van den Bergh ook al te St.-Niklaas. Daar kwam toen overigens iedereen uit het bisdom Gent die priester wilde worden, terecht. Achteraf volgde hij nog drie jaren Groot-Seminarie te Gent. Op 10 juni 1933 werd hij door Mgr. Coppieters, toenmalig bisschop van Gent, tot priester gewijd. In het onderwijs kwam O. Van den Bergh nooit terecht. Hij trad meteen in parohciedienst. Aller eerst belandde hij in Lembeke, een gemeente in de buurt van Eeklo. Na een verblijf van drie jaar aldaar, kwam hij voor een periode van haast tien jaar in Eksaarde terecht. Achteraf deed O. Van den Berghe acht jaar dienst als onderpastoor in de hoofdparo chie van Hamme. Vervolgens werd hij tot pastoor benoemd te Elversele. Negen jaar verbleef hij daar. In 1963 volgde hij te Lebbeke pastoor Goethals op. Tot deken werd hij benoemd op 1 januari 1969. (pvr) 1983, dus net voor de Jubi leumfeesten. In Hamme, vernamen we gisteren tijdens de af scheidsviering, van E.H. Vermeir, waar je een tijd lang onderpastoor was, noemde men je «de fu sten»? Dat beweert de h. Vermeir. Twee Hammenaars die in zaal Ons Huis aanwezig war ren, hebben me echter ver klaard nooit die bijnaam te hebben gehoord. Ikzelf trouwens heb gisteren van gisch volkslied te laten uit voeren, geenszins appre ciëren... Die toestand bekijk ik zo: Het kerkgebouw is er voor de beoefening van de ere dienst, geenszins om een of andere manifestatie op te zetten. Let wel, we respek- teren de nationale liederen. Ze worden trouwens uitge voerd tijdens de nationale die «zjusten» voor het eerst gehoord. Welke zijn de hoogtepunten uit je apostolaat hier in Lebbeke? Vanzelfsprekend de Maria- feesten in 1983. Anderzijds heb ik ook steeds veel tijd besteed aan de jonge trou wers. Waarom? Zo'n belangrijk moment in hun leven! Bovendien houdt dat gesprek voor de meesten het enig bezoek aan de pastorij in. In sommige gezinnen zie je toch pijnlijke toestanden. Wanneer iemand aan het voorkomen dan dergelijke situaties wat moet doen, dan zijn wij het toch? Het onderhoud met de jon ge trouwers is dan ook niet alleen godsdienstig van aard, maar ook moreel ge richt. Niets wordt verzwe gen. Ik meen zelfs dat ik tijdens dat gesprek zaken behandel waarover weinig gesproken wordt. Ik spreek dus duidelijk over het hu- welijkswerk: de belevenis van het huwelijk als gave aan mekaar. Wanneer de partners zich aan elkaar geven moet ook de taal van het hart spreken. En mo gen het niet uitsluitend twee lichamen zijn, die me kaar om het genot zoeken. Let wel, dat genoegen mag er ook zijn, nietwaar. Dergelijke dingen worden tijdens het gesprek behan deld. Ik besteed daar ruim de tijd aan, ervaar boven dien dat er geluisterd wordt. Van enige kontesta tie op dat vlak is geen sprake. Alle niet-liturgische gezan gen in een kerk schaden de godsdienstigheid. Ik heb laatst nog een schrijven ontvangen van het Natio naal Bestuur van de Vetera nen van Leopold IE, die mijn houding karakteri seerde als «niet verant woord». Ik heb die mensen gewoon een kopij gestuurd van een bladzijde uit een boekje dat op 1 januari door het Bisdom Gent uitgege ven werd en een concilie tekst bevat. Daarin wordt gevraagd dat alle begrafenissen eenzelf de verloop zouden kennen. Geen uitzonderingen dus. Rekening moet wel worden gehouden met de extra-ge-, plogenheden bij een begra fenis van wereldlijke en kerkelijke hoogwaardig heidsbekleders. Wie kan het een priester kwalijk nemen dat hij de onderrichtingen van het bisdom volgt? Niemand hoeft dus te ko men pronken in het kerk gebouw. Daar telt immers het gebed en bvb. niet een of andere operas tem. Vreemd vind ik ook dat de bewuste vereniging uitslui tend om de uitvoering van het volkslied vraagt wan neer één van haar leden be graven wordt. Er zijn toch Lebbekenaars, oud-strij- dere 40-45, die geen lid zijn van die vereniging? Moeten zij dan minder eer toegewe zen krijgen? Ik heb ze trouwens onlangs nog opmerkzaam gemaakt op het feit dat ze tijdens de konsekratie, toch het be langrijkste moment van de mis, hun vaandels naar het altaar toe moeten buigen. Dat gebeurde niet altijd. Maar kom, de jongste keer is dat vlot verlopen. Feit is ook nog dat wanneer ik de Brabangonne in de kerk laat uitvoeren, sommi gen ontstemd zijn. Laat ik de Vlaamse Leeuw uitvoe ren, dan laten anderen hun hp hangen. Daar waar de kerk een gebouw is van eenheid. Dat zijn de dingen die daar omtrent in mij leven. Je zei gisteren dat je na je overlijden hier in Lebbeke begraven wil worden. Houdt die wens een sympa thiebetuiging in aan het adres van de Lebbekenaars? Die wens is een uiting van mijn binding met de O.L. Vrouwkerk. Ik wens dat mijn begrafenisdienst hier doorgaat. Aan de gemeente heb ik dan ook gevraagd dat ze mij een plaatsje wilde voorbehouden op het ge meentelijk kerkhof. Daar voor is gezorgd. Je verblijft nu meer dan 23 Vorige week vrijdagavond nam de Lebbeekse O.L. Vrouwparochie afscheid van pastoor-deken Omer Van den Bergh. Ruim drieëntwintig jaar was Z.E.H. Van den Bergh aktief als pastoor van de parochie. Sinds 1 januari 1969 was hij bovendien deken van de parochies O.L.Vrouw, H. Kruis, Heizijde, Wieze, Denderbelle, Buggenhout-Cen- trum, Opstal en Opdorp, maar nu gaat de deken met pensioen. Het afscheid werd ingezet met een eucharistieviering in de dekanale O.-L.- Vrouwkerk, viering voor gegaan door de deken zelf en de E.fl.H.H. A. Vermeir en L. Verhasselt. Het kerk koor luisterde de dankmis op. Tijdens zijn homilie bena drukte de afscheidnemende deken dat hij zijn aposto- laatswerk, noch de gemeen te Lebbeke moe is, maar dat er voor iedereen een tijd is van komen en gaan. Hij richtte zich geruime tijd tot de jeugd en bezwoer de jon geren zich te verdiepen, zich te bezinnen en zich te geven en drukte daarnaast de hoop uit dat iedereen, vertrouwend op Maria, één zou worden in Christus. De dankmis werd besloten met de uitvoering van drie strofen van het bekende Lebbeekse Marialied «Rijs Maria». In zaal Ons Huis trad on derpastoor E.H. Vermeir als ceremoniemeester op. Hij herinnerde er als gebo ren en getogen Hamme- naar aan, dat de Lebbeekse deken, toen hij nog onder pastoor in Hamme was, de bijnaam kreeg van de «^jus- ten», een betiteling die hem drie facetten in de persoon lijkheid van Omer Van den Berg reveleerde: zijn stre ven naar perfectionisme ge paard gaand met een veelei sendheid voor zichzelf, zijn zin voor het eerlijke en zijn hekel aan wie vals speelt en zijn respekt tenslotte voor het voorgeschrevene, voor de wetten. Jozef Keppens, voorzitter van de kerkraad, schetste de levensloop van Omer Van den Bergh en belichtte zowel zijn priesterlijke taak als deze van beheerder en organisator. Citeerde in dat verband de uitbouw van de parochie, de bijzondere zorg voor de liturgie, de verfraaiing van de kerk en de viering, in 1983, van het 875-jarig bestaan van de parochie, met als hoogte punten de Mariale studie dag en het massaspel «Het Stenen wonder van Liet- beka». De voorzitter herinnerde ook aan het gouden pries terjubileum van Z.E.H. Van den Bergh en aan diens in stallatie tot ereburger van de gemeente Lebbeke. Na mens de gemeentelijke overheid voerde Burge meester Frans Moeyersoon het woord. Ook hij beklem toonde de realisaties van de afscheidnemende deken en zei o.a. ook dat het dossier omtrent de schildering van het kerkinterieur haast van de baan is. Als geschenk mocht de de ken van de gemeente een schilderij van de hand van die andere Lebbeekse ere burger, Juul Keppens, in- ontvangst nemen. Namens de parochiale verenigingen hield Mevr. Bogman-De Baes een toespraak. Zij be nadrukte dat met het ver trek van deken Van den Bergh een stuk geschiede nis van de O.L. Vrouwparo chie afgesloten wordt, stip te op haar beurt de verdien sten van de deken aan en betrok ook de juffrouwen Mathilde en Emilienne, zijn huishoudsters, in de hulde. In zijn dankwoord ver heugde deken Van den Bergh zich over de talrijke aanwezigheid, bedankte hij iedereen, kondigde aan dat Lebbeke dekenij blijft en zei dat hij bij zijn overlijden in Lebbeke begraven wenste te worden. Al, voegde hij er meteen aan toe, wil ik dat ogenblik zo lang mogelijk uitstellen. Aan het eind van zijn toe spraak kreeg de deken een staande ovatie toegestuurd. Vermelden we nog dat de afscheidsviering opgeluis terd werd door een optre den van de leerlingen van de VBS, dc Koninklijke Harmonie St.-Cecilia voor de muzikale noot zorgde en de gemeente een receptie aanbood. (pvr) jaar in Lebbeke. Welk beeld heb je je in die tijd van de doorsnee Lebbekenaar gevormd? Een moeilijke vraag ver mits ik in mijn antwoord onvermijdelijk «beeldhou wer» moet zijn. Een Lebbe kenaar? Hij is spontaan, impulsief ook, zet zich sterk af. Die vorm van kon testatie houdt hij echter niet lang aan. Hij vergeet vlug... Daarnaast is de Lebbeke naar rechtschapen van ge moed. Tafelspringers, oneerlijke mensen dus vind je echter overal. Dus ook te Lebbeke. Het pastoor-deken zijn houdt ook voor een deel een openbare taak in. Ik denk o.a. aan de kontakten met het gemeentebestuur. Zijn je kontakten op dat vlak steeds vlot verlopen? Die zijn altijd in een goeie verhouding verlopen. Het komt daarbij vanzelfspre kend soms tot een konfron- tatie van standpunten, maar dat gebeurt dan meestal van de ene admini stratie tot de andere. Er is wel het feit dat de jongste jaren vanuit een be paalde hoek stemmen op gaan om bvb. de kerkreke ningen scherper in het oog te houden? De politici doen hun werk maar. Wat betekent dat ook de oppositie haar werk ver richt. Uit die hoek wordt de kerkfabriek dat volg ik via de pers wel eens aan gewreven geen uitleg te verschaffen. Maar eigenlijk heb ik nog nooit iemand weten aankloppen die om informatie vraagt. Men verwacht ongetwijfeld dat je die informatie spon taan zou verstrekken? Uitleg moet worden ver schaft op konkrete punten. Alle punten van een begro ting overlopen zou m.i. tijd verhes inhouden. Als deken stond je aan het hoofd van acht parochies. Hoe verliep de samenwer king onderling? Het dekanaat houdt hoofd zakelijk een koördinerende taak in, zowel op het mate riële als op het spirituele vlak. Het kerkgebouw verkeert binnen in op bepaalde plaat sen in een erbarmelijke staat. Het dossier van de schilderwerken zou nu klaar zijn? Inderdaad, was de 1 andsbe groting reeds goedge keurd, de werken zouden reeds zijn aangevat. Alles is in orde. Het komt er nu enkel nog op aan ingescho ven te worden in de «voorlo pige twaalfden». Zijn er naar jouw mening nog andere werken noodza kelijk aan uitvoering toe? Voor het ogenblik zie ik er geen. Alles heeft praktisch zijn beurt gehad. Vanzelf sprekend is er het feit dat alles wat nieuw is, ook be gint te slijten. Je vertrekt nu naar Wiche len. Hoe ziet je taak er daar uit? Ik zal er de geestelijke bege leiding van negen zusters en een twintigtal bejaarden voor mijn rekening nemen. Pierre Van Rossem Lebbeke. Deken Van den Bergh werd ontvangen op het gemeentehuis (G. Breclcx)

De Voorpost | 1986 | | pagina 9