en de kleine k De grote Balletschool Hardies voor bomvolle stadsschouwburg in Sint-Niklaas Truus Trompert: een leven als beroepsmodel Werk in kleur van Marcel Kyndt Einde-schooljaar in de Dendermondse Akademie voor Schone Kunsten Voordracht- en welsprekend- heidstornooi in Lebbeke Fenomenale Feminatheek Boon Stedelijk museum te Sint-Niklaas Tentoonstellingen in galerij De Vuyst te Lokeren De Voorpost - 13.6.1986 - 11 Zoals gebruikelijk is wordt het schooljaar aan de Dendermondse KiinntAira/iBTniw eerder plechtig uit geleide gedaan. Op zaterdag 21 en zondag 22 juni vanaf 13.30 u. tot 17.00 u. worden opendeur-namid dagen georganiseerd. Alle ateliers zullen dan werk van de leerlingen tonen en er is mogelijkheid tot kontakt met de leraars. In het sekretariaat kunnen ondertussen alle inlichtingen verkregen worden over de studievoorwaarden en inschrijvingen. Op vrijdag 27 juni te 19.30 worden de speciale prijzen, getuigschriften en einddiploma's uitge reikt. Deze plechtigheid heeft plaats in de zaal van de Akademie, voorafgegaan door een toespraak van schepen van kuituur, Hubert Maes. Na de plechtig heid wordt door het stadsbestuur een receptie aan geboden. De Dendermondse Akademie voor Schone Kunsten rekent erop dat vele leerlingen, maar ook familieleden, vrienden en kennissen tijdens die da gen een bezoek zullen brengen. Als je veel tentoonstellingen bezoekt en daarbij alle leeft, groeit en bloeit; van waard. Sint-Niklaas. Opening van de tentoonstelling «Een leven als model». Met o.m. de heer en mevrouw A. Van der vakmanscliap °°k' De tentoonstelling in gale- Klaauw, ambassadeur der Nederlanden, burgemeester De Vidts, volksvertegenwoordiger Willockx, schepen Anthuenis 06 olieverfschilderijen en rij De Nieuwe Tijd met - 6 6 r pure hobbyist met «gewone» schilderijen te ont- pastels spreken de mensen werk in kleur van Marcel en een Nederlands journalist die de inleidende toespraak verzorgde (Iv) Met als klapstuk «De Tovenaar van Oz» Omdat Dendermonde nog steeds geen volwaardige zaal rijk is, trekt de de blikken man en de leeuw Balletschool Hardies nu al meerdere jaren naar de Sint-Niklase Stadsschouw- waren vooral samen aan weet perfekt de sfeer te burg om er het balletrecital te geven dat een jaar werking van de school moet het werk en deze meisjes scheppen die onvermijde- besluiten. Het programma voorzag na de pauze de hoofdbrok met «De dat al j arengewendDe hjk rond het water hangt, tovenaar van Oz» op muziek van Prokofiev, maar voor de pauze kregen we de Zijn wat wazige pastels la- meer gevorderde leerlingen aan het werk, die er doeltreffend bewezen waartoe een privé-balletsohool eigenlijk in staat is. Toch mochten ook de aller- stijlvolle kledij een char- venaar (goochelaar). De kleinsten op het podium, mante inleiding. Met «Les choreografie was uiteraard De begroeting, op muziek Sylphides» van Chopin van Hedwige Hardies zelf, van J.S. Bach, overrompel- kwamen de iets jongeren die daarvoor de nodige er- de de toeschouwers. In feite aan de beurt. Cindy De varing opgedaan heeft tij- volstond het dat al die Clercq, Line De Decker, dens haar carrière in het kleine pagadders met Joyoe De Troch en Elke Ballet van Vlaanderen en kortom pure hobbyist met «gewone» schilderijen te ont- pastels spreken de mensen werk in kleur van"Marcel moeten. Een mens zou haast gaan denken dat er aan: grote Kof kleine k... ze Kyndt is nog toegankelijk bijna geen kunstenaars meer bestaan die puur uit vinden het mooi. Ze begrij- tot 29 juni; dagelijks (be- liefhebberij en louter voor hun plezier achter de P011 bet ook. Het is dan ook halve dinsdag) van 12 tot schildersezel gaan zitten. niet te verwonderen dat, na 23 uur (Prins Albertstraat, enkele dagen reeds ver- 60 te Sint-Niklaas. In zijn eigen wat borsteli- voelen. Ze getuigen van een schillende werkjes ver- ge-stijl maakt Marcel optimistische kijk op al wat kocht zijn. Een bezoekje Jozef Smet Kyndt olieverfschilderijen - en pastels. KLeurrijke en 1 rustige, maar toch levendi- jfc.' *3 ge landschappen en pas- - SÊBÈï tels. Kleurrijke en rustige, Hfi&aJpBB maar toch geborsteld. Of H het nu de oever van een rivier is, waar al het groen ^BBÉÉÉSfc; ^RPsSéBBI^B zich in het water spiegelt, of de wat ruwere zeewering BiRlliPfeBfl die hij schildert, steeds d&ÜBL.- '9 waardig en spreekt zeer vlot, iets wat vooral opviel bij Ingrid Coppieters die dan weer de slechte heks speelde. Ingrid heeft een duidelijke stem en ze weet wat ze ermee moet aanvan gen. Dat ze kon dansen hadden we al eerder op de avond gezien. vraagogen dë zaal inkeken, Heyvaert deden het uitste- bij diverse andere gelegen- e^kleurriik soek* terwijl ze enkele elemental- kend heden. takei, handig in mekaarge- re bewegingen maakten. De korte nummers ver- _f„t Jj Vlaanderens ballettoe- hoogden de spankracht van Het verhaal dekor en de kostumering komst zag er in elk geval dit eerste gedeelte en een In het grijze land van Kan- dikwiils verrassend verzekerd uit en wipte er al spetterende «Parade» met sas steekt een vreselijke w eens eentje verkeerd, dan twaalf uitvoerders vormde wervelstorm op die Dorothy f t hj. E**!, verhoogde dit alleen maar het middenstuk ervan. De (Joyce De Trëch) optilt en P^e af en toe, vooral by de renwachter: Line De Decker 'e gulheid van dit onthaal, «pas de deux» bracht dan meevoert naar het kleurrij- overgangen tussen de ge- en de diamanten: Catherine In die eerste periode voor de weer rust en bezinning, ter- ke land van Oz. Daar ont- sproken muziek. pauze kregen we enkele wijl de zigeunerdans en moet zij een vogelschrik nl1__n nn_ w, performances van oud-leer- Mazurka weer wemelend en (Petra Fieremans) die y" smakt naar wat verstand. lingen van de Balletschool vloeiend waren, Hardies die nu verbonden Ons bekoorde het meest «In een blikken man (Greet De zijn aan het Stedelijk Insti- gre is» van Andreas Vollen- Proft) die het betreurt geen n^eI^*VwT tuut voor Ballet van Ant- weider met Ingrid Coppie- hart te hebben en een laffe werpen. ters, Greet De Proft en Isa- leeuw (Isabelle Tondeurs) Bemice Coppieters, Katrien belle Tondeurs. De moder- die er alles voor over heeft rollen te vermelden: tra wanten van de boze heks: Els Van den! Bossche en An- om moedig te zijn. Samen Buggenhout en Linda Tollit ne, soms meer ijle en af bewezen dat men het toe verrassende muziek gaf gaan ze op zoek naar de mits de nodige ernst in de aanleiding tot een zeer so- wonderbare tovenaar van eerste jaren ver kan be re dans, die toch indruk Oz om hen te helpen. Zij schoppen in deze moeilijke maakte door de mengeling worden tijdens de tocht discipline. Al zijn zij nog in van trage en vloeiende be- achtervolgd door de boze volle opleiding, toch brach- wegingen en de perfekte heks van het Westen (In- ten zij sterke nummers, koördinatie tussen de drie grid Coppieters), maar ge- Be mice Coppieters kennen danseressen. lukkig is er de goede heks onze lezers reeds. Wij Waarom men in het ballet van het Noorden (Catherine schreven over haar toen zij steeds zo'n lange pauzes Van de Voorde). Zij berei- in'Frankrijk een belangrij- moet houden is ons een ken de Tovenaar en vol ks wedstrijd won in haar raadsel, maar na een half- brengen de door hem opge- lseftijdskategorie. «Adage» uur kreeg men de kijkers legde taak. De zo beroemde - en «Don Quichotte» waren toch terug in de zaal. tovenaar blijkt echter niet opmerkelijke momenten. «De tovenaar van Oz» is ei- over zo veel tovermacht te Linda Tollit was de frele genlijk een sprookje zoals beschikken. Maar is dat wel vlinder op moeilijke muziek Prokofiev er verschillende nodig? van Prokofiev en Katrien op muziek heeft gezet en Tijdens het verhaal hebben Buggenhout danste een dus wordt het half ballet- we ook de namen van de ontroerende en vrij onge- half toneel, ook al iets belangrijkste akteurs kun- bruikelijke 'pas de deux' nieuws voor de Dender- nen vermelden. De zeer jon- met Pascal Chanterie. mondse meisjes. Voor de to- ge Joyce De Troch blijkt In al dat Antwerps «ge- neelregie en de tekstbewer- niet alleen een voortreffelij- weld» mogen we zeker de king moest dus beroep ge- ke danseres te zijn, zij is andere leerlingen niet ver- daan worden op een man van het echte toneelhout geten. «De Kleine Fuga» die al meer dan zijn plui- gesneden en haar mimiek van Bach met Ingrid Cop- men verdiend heeft op de is sprekend. Voor een pieters, Anneleen De Proft, scene: Fons Vinck. Hij twaalfjarig meisjes was Petra Fieremans en Cathe- speelde op het einde ook de haar optreden een hele rine Van De Voorde was in niet zo verschrikkelijke to- prestatie. De vogelschrik, ten een sobere, en toch war me, indruk na. De heldere stillevens met bloemen ver raden een eigen techniek, eigen inzicht en tempera ment, zonder zich te storen aan zgn. moderne opvattin gen over kunst en kunst stromingen. De werken van Marcel Kyndt zijn zonder kompleksen ontstaan, dat kan elke bezoeker zó aan- Sint-Niklaas. Werk van Marcel Kyndt, te zien in De Nieuwe Tijd (Iv) In het kader van de Gulden- wordt op zondag 6 juli te 17 21.35.11-12, hetzij schrif- spo ren viering wordt op za- u. telijk op volgend adres, Ge- terdag 5 juli door de Leb- Dit welsprekendheidstor- meentehuis Lebbeke, Kul- beekse Kulturele Raad een nooi wordt begiftigd met turele Raad, Grote Plaats 1, voordracht- en welspre- talrijke prijzen. De lautea- 9370 Lebbeke. Deelname is kendheidstomooi georga- ten ontvangen ook een her- kosteloos. Bij de inschrij- niseerd. inneringstrofee. ving moet wel een kopij van Wie wil deelnemen moet zo- Iedere geïnteresseerde moet beide teksten worden over- wel een gedicht als een pro- zich inschrijven op de so- handigd. zastuk naar voren brengen, ciaal-kulturele dienst (ge- De teksten ervan moeten bij meentehuis), tel. 052/ (pvr) de inschrijving aan de or ganisatoren worden over gemaakt. De keuze ervan is vrij. Elk stuk moet echter beperkt blijven tot ander halve bladzijde machine schrift, met gewone tussen ruimte. De deelnemers wor den ingedeeld in leeftijds- kategorieën Een eerste kate- gorie verzamelt de deelne mers van 8 tot 11 jaar, in de tweede zitten, de deelne mers van 12 tot 15, in de derde die van 16 tot 19 en in de vierde kategorie, deelne mers vanaf 20 jaar. Het gedicht moet uit het hoofd worden voorgedra gen, wat de prozatekst be treft mag de tekst ter hand Van de Voorde, Cindy De Clercq en Elke Heyvaert. Kortom, voor Dendermon de is het spijtig dat een balletopvoering van derge lijk niveau moet plaats heb- ift, heks van ben in Sint-Niklaas. De Saskia Van Waaslanders kunnen er De wedstrijd gaat door op zaterdag 5 juli, vanaf 18 u. in de gemeentelijke ihu- Dendermonde: Joyce De Troch: Ster van «De Tovenaar ziekschool, Stationsstraat van Oz» te Lebbeke. Geproklameerd De afdeling Lede van de Culturele Centrale organi seert een tentoonstelling «Louis Paul Boons Feno menale Feminatheek». Aan de hand van naaktfoto's, samengeraapt en van tekst voorzien door L.P. Boon wordt een stuk histo riek van het vrouwelijk naakt getoond. Daarnaast zijn er andere werken uit het plastisch werk van Boon te bekijken. Tevens is er gelegenheid om zich aan gunstprijzen boeken van Boontje aan te Tijdens de tentoonstelling doorlopende videoverto ning van de film «Menuet» «Ten huize van L.P. Boon», Literaire wandelingen. Toegankelijk op vrijdag 13 juni van 19.30 u. tot 22 u. en op zaterdag 14 en zondag 15 juni van 10 tot 12 en van 14 tot 18 u. Op vraag van het schepencollege wordt de toegang ontzegd aan -16-jarigen niet vergezeld van hun ouders. De toegang is gratis. LH Sint-Niklaas. Truus Trompert, model (Iv) er waren amper 13 exem plaren in voorraad! Weinig vooruitziend van uitgeverij Van Spijk uit Venlo (Ned.), die daarmee weinig waar dering betoonde voor de Vlaamse museumbezoeker De katalogus - eigenlijk een kunstmonografie over Truus Trompert als model werd samengesteld door Evert van Uitert, Ben Gun- tenaar en Henk Egbere. De ze laatste - kunstcritikus bij een aantal Nederlandse tijdschriften - verzorgde ook de inleiding bij de ope ning van de tentoonstel ling. «Truus Trompert, een leven als model», blijft toeganke lijk tot en met zondag 29 juni 1986. Openingsuren: alle weekdagen van 14 tot 17 uur; de zaterdagen van 9 tot 12 en van 14 tot 17 urn en de zondagen van 10 tot 13 en van 15 tot 18 uur. Plaats: stedelijk museum, Zamanstraat 49 te Sint-Ni- klaas. Jozef Smet Galerij De Vuyst in de beelden en pastels tentoon- Kerkstraat te Lokeren heeft gesteld van Roland Rens. het genoegen «an de be- In de «Veilingszaal» loopt langstellenden twee ten- een internationale tentoon- toonstellingen «an te kon- stelling van schilderijen, digen die lopen van 13 juni beelden en grafiek van be- tot en met 14 juli. kende meesters zoals Dali, In de «Groene zaal» kunt U Magritte, Picasso, Warhol, werken bekijken van de in- e.a. temationaal bekende Jef Van Grieken die voor een Deze tentoonstellingen zijn paar maanden een onge- dagelijks toegankelijk van kend sukses oogstte met 10 tot 12 en van 14 tot 18 zijn tentoonstelling in Was- uur. Zoals naar gewoonte is hington. Er zullen recente de galerij gesloten op dins- schilderijen, pastels, en et- dag. De uiterste datum van sen worden getoond. beide tentoonstellingen is Samen met de werken van maandag 14 juli. Van Grieken worden er J.V.L. Galerij De Nieuwe Tijd in Sint-Niklaas Zondag 8 juni jl. opende Ch. A. van der Klaauw, ambassadeur der Nederlanden, in het stedelijk museum te Sint-Niklaas de tentoonstelling «Truus Trompert, een leven als model». Na Hasselt is de verzameling kunstwerken nu te gast in Sint-Niklaas, waarna ze terug naar Neder land gaat om daar verder rond te reizen. Alle werken die op de tentoonstelling aanwezig zijn behoren tot de Truus Trompertkollektie en zijn eigendom van de Stichting Modern Maeoenaat te Breda. Zij vormen sleohts een klein deel van alle kunstwerken die ooit van Truus Trompert ge maakt zijn. Een merkwaardige (Nederlandse) tentoonstelling. Truus Trompert - haar ech te naam is Anna Sophia Ma ria Elisabeth Borghmans; Trompert is de naam van haar echtgenoot - werd ge boren in 1915 te Amster dam. Haar vader was een metselaar uit Breda, haar moeder een Amsterdams ateliermeisje. Het gezin pnrgrh m an g-Diutl m an kreeg vier kinderen, Anna Sophia «Truus» werd als derde kind geboren. Krisisperiode met werk loosheid zorgde voor moei lijke momenten in het jon ge gezin, er werd voortdu rend verhuisd naar goedko pere woningen en toen va der Borghmans stierf (Truus was toen zes jaar) was de ellende nauwelijks te overzien. Moeilijke tijden dus voor de jonge weduwe en haar vier kinderen. Zo dra Truus van sohool kon probeerde ze aan werk te geraken, Tiaar met de mini male opleiding die ze geno ten had waren haar voor uitzichten allesbehalve rooskleurig. Bij toeval (ze verving haar vriendin die zelf niet kon) werd ze model in een kun stenaarsatelier. 55e was toen Omdat «naakt model staan» in die tijd nog stevig in de taboesfeer zat (is er dan veel veranderd?) kreeg ze veel kritiek te verduren. Zeker in het begin had zij het niet gemakkelijk, zelfs haar moeder zei elke avond, vóór ze naar een atelier stapte: «Denk erom, je gaat niet naakt»... Uiteindelijk heeft Truus het méér dan veertig jaar vol gehouden... veertig jaar model gestaan, een niet al ledaags «beroep. Kunstakademies, privóate- liers, tekenklubs en kunst opleidingsinstituten waren in de wolken met Truus als model, zij was een veel ge- vrèAgd model. Honderden kunstenaars hebben haar vereeuwigd. Duizenden tekeningen, schilderijen en beeldhouw werken werden van haar gemaakt. In alle mogelijke standen en houdingen werd ze vastgelegd, meestal naakt, soms ook met prach tige, aangepaste kleding. Een leven in dienst van de kunst, een leven uitgebeeld door de kunst. De evolutie van een mensenleven in kunstvormen geregis treerd, van jong meisje over volwassen vrouw tot vrouw van middelbare leeftijd. Geestelijke ook, maar voor al lichamelijke ontwikke ling op de voet gevolgd door kunstenaars van alle slag. Anna Sophia Maria Elisa beth Borghmans, «lift» Truus Trompert, overleed op 1 april 1977. Een uitzonderlijke tentoon stelling met prachtig werk in diverse technieken, ja zelfs met enkele kleine te ken- en schilderwerkjes van Truus zelf. Niet te Nog wat randbemerkingen bij deze tentoonstelling. De BRT-tv-heeft in het pro gramma Kunstzaken de avond vóór de vernissage nogal wat aandacht besteed aan deze tentoonstelling. Da's prachtig, maar toch zéér merkwaardig. Het is bekend dat Kunstzaken al zijn (haar) pijlen verschiet met werk te tonen van (vooral) experimentelen en/ of buitenlandse kunste naars en tentoonstellingen. Die trend blijft dus duide lijk aanhouden en wordt hiermee nog maar eens be vestigd. Arm Vlaanderen dat zo weinig kunstenaars heeft, of beter gezegd: «ar me BRT-tv». Al even merkwaardig was de afwezigheid op de ver nissage van persexempla ren van de prachtig uitge geven katalogus. Wie het er voor over had betaalde 550 F uit eigen zak en dan nog\

De Voorpost | 1986 | | pagina 11