De berg komt tot Mohammed... ZIJN INTERCOMS- V^nze high-tech samenleving is stilaan en indien er niet dringend wat aan gedaan wordt, ook zeker aan het wegg lijden in het verstikkende moeras van een kultureel barbarisme. Kunstenaars hebben het nakijken en bijten zich de nagels stuk. De Staatskas is een bodemloze put gewor den en Sinterklaas spelen is er dus niet meer bij. Kunstminnende sponsors komen slechts schoorvoetend over de financiële brug, meer dan ooit de «Brug der Zuchten»... Maar ook de beeldende kunst is in hetzelf de bedje ziek. Verlamd als ze is door de alom heersende verkramping, angst en vertwijfeling. En de burger... hij ploegt onverschillig voort... «Als het volk geen tijd heeft om naar de kunst te gaan, dan moet de kunst maar naar het volk gaan», dacht Henri Lannoye en met een dynamisch en inventief profes sionalisme zal hij zijn kunst brengen tot aan de voordeur van de o zo druk bezette burger. Zijn Intercity-art, of het verhaal van Mo hammed en de berg... De kunstenaar bij enkele van zijn kleinere werken Met zijn eigenzinnig en van de nodige verlichting ge- enige bravoure getuigend zorgd worden, projekt om met zijn kunst 4 gedurende twee maanden prachtige Grote Markt de Benelux rond Ie toeren, van Brussel zal »elllchl da trok Henri Lannoye naar eer mo9en genieten om als nationale en internationale ®®rste deze voor Europa sponsors. we' unieka tentoonstel ling op haar straatstenen te krijgen. Het ligt namelijk in de bedoeling om in dit «hart van Europa» een groots opgezette opening te organiseren, de offi ciële start dus. Het ge vaarte zal in Bornem ver trekken op 17 september 1986 en daags nadien ko men Brussel en de 19 randgemeenten aan de beurt. Antwerpen, met zijn Grote Markt en de Meir als pleisterplaatsen, zal op za terdag 20 en zondag 21 september aangedaan worden. Vervolgens trekt men naar de belangrijkste «Kunst is iets waarmee het grote pu bliek op een aktieve manier moet ge- konfronteerd worden-. Gesteund door vrienden en sympathisanten kreeg hij het voor mekaar dat hem een trekker en een twaalf meter lange opligger ter beschikking werd gesteld door een bevriend vervoer der uit Antwerpen. Op die aanhangwagen zal Lan noye drie loodzware beeld houwwerken (samen goed voor 20 toni) tillen en ver volgens gedurende twee maanden een tocht maken doorheen de Benelux met doortocht in meer dan 300 steden en gemeenten, of een 4500 km lange kunst route. In de belangrijkste centra en provinciehoofd plaatsen van de Benelux zal de opligger één of meerdere dagen verblijven of rondrijden. Dagelijks, vanaf 16 17 uur zal de opligger er opgesteld wor den tot de volgende mor gen en 's avonds zal voor «Als je niet figuratief kan werken, moet je ook niet abstrakt beginnen». Het kruisbeeld dat door het Museum van het Vaticaan werd aangekocht steden van België, Neder land en Luxemburg. En de terugkeer in Bomem is ge pland voor 3 november. Het hele projekt zal om en bij de 3,5 miljoen kosten. De vrachtwagen alleen al kost 20.000 fr per dag! Een fameuze investering voor Henri Lannoye die er niet onderuit kon om een be roep te doen op sponsors. Dit in de zin van op de opligger aangebrachte pu bliciteit. Niet al te schreeu werig maar bijvoorbeeld onder de vorm van een voudige logo's van de steu nende firma's of bedrijven. Enkele, waaronder een aantal internationaal ver tegenwoordigde bedrijven en een tweetal grote Luxemburgse banken, hebben hun medewerking al toegezegd en de belang stelling is groeiende. Begint men in dit land ook oog en oor te krijgen voor enig mecenaat vanuit-be- drijfs-ekonomische hoek? Een moeder van graniet Pronkstuk van deze rijden de expo wordt «De Moe der», een monumentaal beeldhouwwerk in blauwe steen met een gewicht van 18.000 kg, vijf meter lang en twee meter hoog. Daar komen nog twee bronzen werken bij van elk ruim een ton en 2,20 m hoog. beweging. Niet voor niets is Henri Moore zijn grote voorbeeld. Met enkele werken met een religieuse inslag on dernam hij ook een ge slaagde poging om de religieuse en sakrale the matiek in de beeldhouw kunst nieuw leven in te bla zen. Zo hangt in de kerk van Mariekerke zijn «Morti ficatie», een kruisbeeld en bezit ook het Museum van het Vaticaan een werk van hem. In 1976 nam hij deel aan de Biënnale van Milaan. Zijn voorliefde gaat uit naar grote beeldhouwwerken en al is de mogelijkheid om deze te verwezenlijken niet altijd voorhanden, toch kreeg hij reeds herhaalde malen de gelegenheid om belangrijke opdrachten uit te voeren. Dat was het ge val te Blankenberge, Aar denburg en Temeuzen. Ook het monument dat ter nagedachtenis van Tony Van Os werd opgetrokken aan het Sas in Weert, werd door hem gebeiteld. Een van de twee bronzen beelden die «De Moeder» zullen vergezellen Zijn persoonlijke beeld houwkunst, waarin emotie en bezinning zich vereni gen met een uitgesproken zin voor monumentaliteit, getuigt van een intens le vensgevoel. Met zijn figuratief werk, zoals bijvoorbeeld de pen ning die werd gemaakt naar aanleiding van het be zoek van paus Johannes «Heeft het volk geen tijd om naar de kunst te komen, dan moet de kunst maar naar het volk toegaan». Paulus II aan de Benelux en de medaille voor het 25- jarig huwelijksjubileum van ons Vorstenpaar, bewijst dat hij ook andere opdrach ten aan kan. Artistiek is en blijft Klein-Brabant een aantrekkingspool, maar haar uitstraling mag er ook zijn! Henri Lannoye is daar het levende bewijs van. 14 - 13.6.1986 - De Voorpost Tekst: TJen Hammenecker Foto's: Eddy Van Ranst Henri Lannoye bij «De Moeder», een granieten beeld van 18 ton Na het door Volvo enige maanden geleden projekt «Kunst uit de container» zal men nu «Kunst op de opligger» kunnen bewon deren. En als Chirac ja zegt is ook Parijs een mo gelijke gaststad. Henri Lannoye en zijn Intercity-art, een nieuw geluid op de kunstmarkt Henri Lannoye Sinds de Tweede Wereld oorlog werd het monopolie van de schilderkunst in het Kleinbrabantse kunstwe reldje hoe langer hoe meer doorbroken door kunste naars uit andere discipli nes. Denken we maar aan de tekstielkunst van Veerle Dupont en de beeldhouw kunst van... Henri Lan noye. Zij leveren het bewijs dat ook de vernieuwende tendensen in de beeldende kunst Klein-Brabant niet onberoerd hebben gelaten. Henri Lannoye werd in 1946 in het Nederlandse Aardenburg geboren. Een Zeeuw dus die sedert korte tijd tot Belg werd genatura liseerd en zijn atelier heeft op Luipegem te Bornem. Bijgevolg: Klein-Braban- der. Hij volgde les aan de Akademie van Tilburg, ver volmaakte zich in de ate liers van diverse beeldhou wers en door een stage bij de beroemde Italiaanse beeldhouwer Marino Marini in Rome. Zijn meeste werken heb ben de menselijke figuur als inspiratiebron. Dikwijls geabstraheerd in een evenwichtig gestolde har monie, maar boordevol vi taliteit, ritme en innerlijke

De Voorpost | 1986 | | pagina 14