NIET ALLEEN RAY CHARLES, MAAR TOTAAL VERNIEUWD MET REGGAE, FUNK, RHYTHM BLUES EN NATUURLIJK: TOP JAZZ! JAZZ-DENDERMONDE AS NEVER BEFORE» vJ PROGRAMMA 16 - 13.6.1986 - De Voorpost Topper Headin, blues, funk, soul, een topvedette Voor de eerste keer in de vrij lange geschiedenis van het Dendermondse jazzfestival heeft Vlaanderens grootste jazzmarathon niet plaats op de eerste zaterdag van september, maar op vrijdag 27 en zaterdag 28 juni. Meteen is Dendermonde het eerste festival van de vakantiepe riode en dat mag deze keer wel want topvedette van het gebeuren is Ray Charles die met zijn legendarische Raelettes (negerzangeressen als backing-group) en zijn groot orkest naar Dendermonde afzakt. Rond deze legendarische figuur werd een buitengewoon programma opgebouwd dat zowel de oude stijlliefhebber (vrijdag) als de andere muziekfanaten voldoening moet geven. Ook de jongeren krijgen deze keer een groot deel van de koek. Hadden de organisatoren aanvankelijk enige moeite om Amerikaanse perfor mers naar Europa te krij gen, wegens de toch wel overroepen golf van terro risme, dan hebben ze uit eindelijk toch een fraai pro gramma in mekaar geknut seld. Wie het met dat program ma niet altijd eens is, kan ondertussen genieten van de unieke sfeer die Jazz- Dendermonde toch steeds uitstraalt, van de bonte ben de die hopelijk rustig kan zitten zonnen en van de voortreffelijke akkomoda- tie op het terrein. Organisa torisch loopt deze gebeurte nis steeds op wieltjes. Dat zal deze keer nodig zijn ook, want met de ervarin gen die men er had toen Chuck Berry kwam, ver wacht men voor The Genius nog veel meer volk. Deze keer komt de topvedette echter op zaterdag en dat is weer wat anders. Zaterdag 28 juni De onvermijdelijke door braak naar nieuwere wegen komt op zaterdag. Maar eerst is er toch nog een aanknopingspunt met de dag voordien, want The Zoots, een Antwerpse for matie zorgt opnieuw voor blues. Dat de vlam van het enthousiasme laaiend uit de pan zal slaan, werd ons verzekerd door mensen die onlangs in «De Ruimte» te Antwerpen een optreden van meer dan twee uur meemaakten. Deze landge noten bewijzen dat blanke blues mogelijk is en dat zal het publiek gauw ondervin den Vanaf 16.00 uur zal de festivalweide zinderen van VRIJDAG 27 JUNI 1986 20.00 - 20.45: Axel Zwingenberger 21.00 - 22.00: Easy Riders Jazz Band 22.15 - 23.15: Johnny Thompson Singers 23.30 - 00.30: Marc Laferrière son orchestre N.O. 00.45 - 01.45: Boogie Boy His Woogies ZATERDAG 28 JUNI 1986 16,00 - 17.00: The Zoots 17.30 - 18.30: Jeggpap N.O. Jazzband 19.00 - 21.00: Albert Griffith The Gladiators 21.30 - 23.00: Topper Headon 23.30 - Ray Charles groot orkest The Raelettes Orchestre N.O. De Fransen hebben steeds goede punten gescoord in Dendermonde. We zagen er reeds «Les Petits Paradeurs de la rue du Canal» en de nog meer bekende «Hari cots Rouges». Deze Marc Laferrière behoorde met René Franc en Claude Luter tot de discipelen van Sidney Bechet en brengt vrolijke jazz op zijn Frans met hu mor en gekke toestanden. Ongetwijfeld kan je op vrij dag genieten van «Dans les rues d'Antibes», «Le Mar- chand de poisson», «Les Oignons» en natuurlijk «Petite Fleur». Rhythm blues dan toch op het festival met Boogie Boy (Paul Ambach) His Woogies, een Belgische band deze keer Wie kent echter Paul Ambach niet van tijdens de kroegentoch ten. Hij speelde de «Lifeli ne» kompleet plat. Paul be geleidde John Lee Hooker, «Zie je nu hoe eenvoudig het allemaal is?». De lang opgeschoten Duitser van een goede dertig jaar, lijkt ons trouwens een ideaal fi guur om later op de avond als gastspeler ergens mee te doen, maar we mogen eigenlijk de gebeurtenissen niét vooruit lopen, Dat deze Germaan met de onmogelijke naam bij ons niet meer bekend is, blijft een raadsel. In de States hebben de gevestigde waar den er geen goed oog in als Axel op het podium ver schijnt en verschillende grote namen hebben eraan gehouden om samen met hem op plaat te staan. Sip pie Wallace, bijvoorbeeld, de laatste klassieke vaude- vüle-blues-zangeres die overgebleven is uit de twin tiger jaren en dan monu menten zoals Lionel Hamp ton, Joe Newman, Lloyd - Glenn en Big Joe Turner. Boogie Boy and his Woogies: vrijdagnacht om te sluiten... of met topzangers zoals James Brown, Stevie Wonder en zelfs Michael Jackson. Ray Charles wilde zich nooit ontpoppen tot alleen een jongerenidool. Hij wilde steeds jazz brengen en dat bleek de sleutel tot het suk- ses bij diverse leeftijdsgroe pen. Voor Ray Charles kan alles, als het maar muziek is. «Ik geloof in muzikale huwelijken, het is niet mo gelijk een copyright te ne men op een sentiment, een ritme of een manier van zingen», zegt hij. In zijn orkest bevinden zich de meest gereputeerde solis ten. De muziek van Ray Charles is tijdloos, herinneringen versmelten met nieuwe ideeën en deze twee zaken leiden tot een on vergelijk-1 bare en onimiteerbare sound. En zeg nou zelf, waar kan je Ray Charles aan het werk zien voor amper 450 F.? Groots feest In Dendermonde probeert men steeds om de prijzen zo schappelijk mogelijk te houden en daarin is men ook dit jaar weer gelukt. Voor vrijdagavond betaal je 220 F in voorverkoop en op de dag zelf 300 F. Zaterdag wordt het 450 F en 600 F. Toen we dus eerst hoorden wie er allemaal kwam en dan de slogan «Jazz Den dermonde as never before», dachten wij al direkt aan onze portemonnee, maar niets daarvan. Ook de kon- sumpties op het terrein blij- i ven zeer laaggeprijsd. J.é kan er zoals steeds uitbun dig eten en drinken, sou venirs en platen kopen zelfs enige Hony Tonk-i tributen. Voor de gelegenheid wordt een speciaal podium opge trokken dat 12 meter breed is en tien meter diep met verschillende niveaus. Hon- ky Tonk heeft werkelijk zijn best gedaan om The Genious op waardige ma nier te verwelkomen. zoekers parkeren liefst niet te dicht tegen het terrein. Er krek rechtover is een grote wijk, waar vele plaat sen zijn, op die manier wordt de toegang vrij ge houden voor de organisato ren die maar al te dikwijls over en weer moeten. The Gladiators met Albert Griffiths, beter dan UB 40, blues, soul en funk. Het ge heim van Boogie Boy Am bach is de ongebreidelde geestdrift, het vuur dat ge nsters naar het publiek doet overslaan. Wedden dat je meedanst in de late uurtjes? tief homogene band, deze keer nog versterkt met Phi lip De Smet en Rudi Baillu, bekend tot ver in het bui tenland. De benijdenswaar- Realettes Óharles is hét boegbeeld van de muziek uit de jaren vijftig-zestig. Hij was de grote bezieler van zwarte Amerikaanse Kaarten De kaarten zijn te bekomen op de vele voorverkoop adressen, die gemakkelijk kunnen gevonden worden, dankzij de prachtige affi che die Honky Tonk ont worpen heeft, of bij de Hon ky Tonk Jazzclub met een storting op rek. 001- 0156371-83. De voorver koop wordt afgesloten op 24 juni. Alle inlichtingen kunnen bekomen worden in de Honky Tonk Jazzclub, tel. 052/21.63.85, 21.63.39 of op de festivaltelefoon vanaf 25 juni: 052 21.57.78. Ook de V.V.V.- Dienst Toerisme, tel. 0521 21.39.56 en het Festival van Vlaanderen kunnen kaarten en inlichtingen verschaffen (091/25.77 en 02/512.85.54). De organisatoren verwach ten de grootste opkomst dert het ontstaan. Het zal dus geraden zijn om tijdig een plaatsje in te nemen. The Thompson Singers, gospel en spirutual met wereldklasse, op vrijdag Als dat geen referenties zijn... The Easy Riders Jazz Band uit de States zal het dus niet gemakkelijk hebben om de ze virtuoos te doen verge ten. Bill Bissonnette en zijn Easy Riders zweren bij de échte New Orleans en het zal dus niemand verrassen dat zijn orkest als gastspe- lers ondermeer Kid Tho mas, Barry Martyn, Sam my Rimmington en Dick Grifith kende. Voor de ware liefhebbers een buiten kansje. Omdat vrijdag 27 juni vol ledig in het teken staat van de oude stijl met blues, boo gie woogie, authentieke New Orleans, dixieland en rhythm blues, konden ook de gospels en negro spirituals niet ontbreken. Jazz-Dendermonde heeft totnogtoe niet veel aan dacht aan dit genre besteed. Dat kan nu in één klap goedgemaakt worden met dé meest gereputeerde Amerikaanse gospels- groep: The Johnny Thomp son Singers uit Philadel phia. Dit kwintet, bestaan de uit drie dames en twee heren, kreeg van de Parijse Académie du Jazz de «Ma- halia Jackson-Prijs». De oorspronkelijke gospelmu ziek is een meer populaire, ritmische toer opgegaan. Een referentie is zeker dat Reverend Johnny Thomp son pianist, zanger, arran geur en komponist was van de beroemde Stars of Faith, die met Black Nativity Eu ropa op stelten zetten Nie mand zal zich aan deze be geesterende muziek kun nen onttrekken. Al krijgen we dus op vrij dag zowat een overzicht van de oude stijl, toch is het niet kronologisch opge bouwd, want na de gospel, de dixieland met de frans man Mare Laferriere et son dige ritmesektie met band leider Miel Leybaert aan drums, Paul Van den Dur- pel aan de stringbass en Norbert Detaye achter de •piano zorgt voor een grote uitstralingskracht. Met Da ve Senior aan de trombone is de houterige klankkleur meer gepolijst geworden en de dynamiek is voller en sterker geworden met Joris De Cock, trompet en bugel. Jeggpap blijft het troetel kind van het thuispubliek en zal dat graag bewijzen. De jeugd zal dan al reikhal zend uitkijken naar Albert Frifflth The Gladiators, live from Jamaica. Deze groep zal een uniek twee uur-durend spektakel bren gen, exklusief voor België, een must voor elke reggae- fan. Sinds hun eerste be zoek aan de States, in 1983, zijn ze er omhoog gescho ten als de komeet van Hal- ley, in zoverre dat zij onver mijdelijk nummer 1 wer den op de reggae-charts, nog voor UB 40-materiaal. De band is nu al legenda risch door de geweldige magische optredens. Als geen ander weet deze topact het publiek te bereiken met non-stop dance music. De inzet en het plezier waar mee deze harmony-group werkt druipt eraf en werkt zeer aanstekelijk. The Gla diators zijn de waardige op volgers van Bob Marley The Wailers. Het is ondertussen halftien geworden, maar het muziekfeest houdt niet op. De Brit Topper Headon, ex- The Clash, bereidt de weg van The Genious voor. Top per brengt fameuze muzi kanten mee zoals Jimmy Helms, lead-zanger, die ooit de single «Goin* to make an offer», maakte en daarvan een miljoen platen aan de man bracht. Mickey Galla gher speelde bij The Ani mals, The Blackheads en Frankie goes to Hollywood. Deze belangrijke groep met negen muzikanten brengt een mengeling van clash, jazz en soul. Het wordt me het avondje wel. De slagroom op de festival- taart wordt echter geleverd door Ray Charles. Hij brengt daarvoor zijn 17- koppig orkest mee en The Vrijdag 27 juni Degenen die er een twee daagse willen van maken, zullen zich moeten reppen. Nog maar net zijn de diplo ma's op school uitgedeeld of even later opent de Duitse boogie woogie-pianist Axel Zwingenberger het festival. Wie dus niet in het donker wil knoeien om zijn tentje recht te zetten, arriveert best op tijd, want deze Axel is de moeite waard. Hij heeft de titel «Champion of boogie woogie in Europe» zeker niet gestolen. We hoorden hem dit seizoen reeds in de Honky Tonk- bunker en geen sekonde van zijn vrijwel drie uren durende optreden heeft hij ons verveeld. Het is een fe nomenale technicien, die ook enkel hoogstandjes ris keert en het pubhek onder tussen uitdagend blijft toe lachen, als wou hij zeggen Muddy Waters en zelfs Lio nel Hampton. Hij verzorgde met zijn «Ambach Circus» voorprogramma's van Fats Domino, Robert Palmer, Ja nice Ian en Dionne Warwick. Boogie Boy zorgt steeds voor een dolle sfeer met zijn repertoire van rhythm de sfeer. Topklasse én Bel gisch! Het huisorkest van de Hon ky Tonk Jazzklub, The Jeggpap New Orleans Jazz band zal het dus niet ge makkelijk krijgen om de indruk van hun voorgan gers te verdrijven. Toch is deze veelzijdige en kwalita- Ray Charles op zaterdag als laatste act.

De Voorpost | 1986 | | pagina 16