Vliegveld Ter Kluizen in voortbestaan bedreigd Drie eeuwen hospitaalzusters in Aalst «Mensen helpen mensen» >eh< 'me en GROTE UITVERKOOP an ANTIEK Zweven bij Aëro-Club Aalst op Ter Kluizen IISCI ?ssit ii II? TOTALE VERKOOP!!!' DE GEIJSELEER w VRIJDAG 13 JUN11188 31- JAARGANG NR. Z» - 31 F Sa Wegens familiale omstandigheden voortkomende uit privé stock van Antiek Ter Lede w.o. lusters, meubels, schilderijen, schouwgarnituren, aardewerk, por- celein, bronzen, koper, eetkamers De verkoop uit de hand gaat door: zaterdag en zondag van 10 tot 19 uur Blomstraat 38 9310 Lede Tel. 053/77.85.18 TE KOOP Jeep Cherokee, 6 cyl., 4x4. pert staat, aanhangwagen, kan dienen voor marktwagen (1 jaar) - 4 zijden opklapbaar en lichtreklame 3 m. (1 jaar). 24,0473-GA wegens verbouwingswerken schoenen Wij geven "10 tot "50 op gans onze stock, ook op de nieuwe kollektie Damesschoenen: Verbano, Zenith, Caltefra, Amaca, Bre- tas enz.. Herenschoenen: Ambiorix, Verbano, Bretas, Zenith, Ur- sus, enz. Kinderschoenen: Guma, Prater, Trecate, enz.. PROFITEER ER VAN! DE GEIJSELEER Dendermondsesteenweg 22 (Zeshoek) AALST Tel. 053/21.81.49 Een kink in de kabel? Het voortbestaan van vliegveld «Ter Kluizen» en «Aëro-Club Aalst vzw» hangt aan een z(jden draadje. De Club heeft inderdaad alles wat ze zou wensen: 8 motorvliegtuigen, 21 zweefvliegtuigen, 120 vliegende leden, alle mogelijke akkomodatie, «Aalst Publi» dat zaad in 't bakje brengt en een voldoende aantal vrijwillige onbezoldigde medewerkers. Maar de grond dreigt hen onder de voeten weg te zakken. Het verder in uitbating hebben van het vliegveld zelf komt in het gedrang. Gunstig gelegen «Ter Kluizen» in de Affligem- dreef ligt nochtans zeer gun stig. Op slechts 30 km van Grimbergen, dat wel. Maar Grimbergen zou volgens de Acro-clubleden tot verdwijnen gedoemd zijn. Het zit gevan gen in het luchtruim Brussel En lanes de andere 7JiH» werkt lang niet zelfbedruipend en biedt Vlamingen weinig at- traktieve service. Slechts één van de zeven er gevestigde klubs is Nederlandstalig. Grimbergen zou zowat syno niem zijn van «Franstalig, dik ke nek, elitair». men tot West-Vlaanderen, zelfs tot Steene. Dat sinds Sint- Denijs-Westrem als privé- vliegveld is opgedoekt. Ursel is militair. Ter Kluizen blijft dan ook het enige privé-vliegterrein van Oost-Vlaanderen en dat het Aolst. Met deze kleine vliegtuigjes kan men in Ter Kluizen terecht. Maar hoelang nog? zins betreurenswaardig. Veel troeven De Aëro-Club en Ter Kluizen hebben nochtans heel wat troeven en mogelijkheden in hun mars. Niet alleen is het een toeristische blikvanger en lokvogel maar ook aan de in dustrie heeft het heel wat te bieden. Firma's als bvb. Hon da maken gretig gebruik van de mogelijkheden er zakenrei zen te kunnen maken. Troeven zijn verder de medewerking van het stadsbestuur, het me- devoelen en leven van de be volking voor wie Ter Kluizen burgerrecht heeft verworven en de kans tot hulp in nood voor ziekenhuizen in de nabij heid. Milieuvriendelijk De Aëro-Club doet haar bel 4 de lawaaihinder zoveel moge lijk te beperken. Lawaai zal er uiteraard steeds blijven doch er is lawaai en lawaai. «De meeste omwonenden zijn er reeds mee vertrouwd en horen het niet meer», werd gesteld wat een spuiter de zuurzoete opmerking influisterde «of die mensen misschien reeds doof zijn?». Positief is alleszins dat wat meest lawaai maakt - het optrekken van zweefvliegtui gen - eerlang niet meer hoor baar zal zijn. Aëro-Club Aalst vzw organiseert op vliegveld «Ter Klui zen», Affligemdreef een initiatie-zomerkamp zweefvlie gen gedurende de eerste twee weken van juli. Van maandag 30 juni tot en met vrijdag 4 juli komt een eerste groep en van maandag 7 juli tot en met vrijdag 11 juli een tweede aanbod met telkens maximaal 10 leerlin gen. Aanwezigheid op het veld is vereist van 9.30 u. tot 18 u. en als instrukteurs fungeren A. Servranckx en D. Roggeman, geassisteerd door J.P. Muylaert. Voor 7500 £r. per week wordt u lid van Aëroclub Aalst tot einde 1986 en hebt U recht op 10 lesvluchten met liga-verzekering inkluis. Wie tijdens of na de kampperiode solo wil vliegen moet een waarborgsom van 3000 ff. betalen. De klubbar is elke dag open doch maaltijden, dranken en logies zijn in de prijs niet begrepen. Inschrijven bij A. Servranckx, M. Duchéstraat 18 te 1800 Vilvoorde. Tel. 02/251.40.22 na 17.30 u. Eendagsinltiatie U kan ook elke zaterdag (bij voldoende inschrijvingen, zoniet na aanvraag) terecht voor ééndagsinitiatie met in de voormiddag theoretische basisbegrippen en voorbereiding als reglementering, hanteren van valschermen en inspektie van de toestellen. Er is mogelijkheid tot het maken van een lierstart. In de namiddag volgen dan 2 vluchten met een tweezitter opleidingstoestel. Instruktie op grond en in de lucht. Maximaal 5 initiatieleerlingen per dag. Prijs 1250 fr. verzekering inbegrepen. Bedrag op voorhand te storten op de klubrekening 393-0025218-87. Internationale zweefviiegwedstrijd Op 23 en 25 oogst organiseert de Aëro-Club Aalst op haar vliegveld tijdens het weekeinde 23-24 oogst de internatio nale zweefvtiegwedstrijd «Brussels TLA-Handicap 1986». Nemen eraan deel één- of tweezitters en old-timers van Belgische maar ook van buitenlandse klubs. De wedstrijd behelst opgelegde afstands- en snelheids proeven in diverse vormen waarna uitreiking van trofeeën en prijzen. Voor leken alleszins een unieke kans om met zweefvliegen meer vertrouwd te geraken. Een hart voor mensen Vervolg op blz. 4 Uitgerekend op de feestdag van het H. Hart, verleden vrijdag 6 juni, vierden de Aalsterse Hospitaalzusters hun 300-jarige ziekenzorg in de Keizerlijke Stede in aanwezigheid van tal van prominenten, burgerlijke en geestelijke van Aalst, maar ook van vicaris Roets, als vertegenwoordiger van Monseigneur Leonce Van Peteghcm, bisschop van Gent. Viering met een dubbelslag: de voorstelling van het gedenkboek «Een hart voor mensen» en de visualisatie ervan in een zeer merkwaardige tentoonstelling. Uiterst positief daarbij was dat dit alles kon gebeuren in de vroegere leefwereld van de zusters, nu het «Oud- Hospitaal», destijds het gebouw waar zieken soelaas en troost vonden gedurende eeuwen. De Zusters Augustinessen van het Sint-Janshospitaai te Brussel namen er inderdaad in 1685-1686 de ziekenzorg over en sinds drie eeuwen staat de kongregatie ten dienste van de zieken in het Hospitaal. Teledienst vierde eerste Lustrum Patrimonium Mw. Christine Ceulemans si tueerde dan de tentoongestel de voorwerpen in de kapel en de hospitaalgangen en vicaris Roets dankte de Zusters Au gustinessen voor drie eeuwen inzet voor ziekenzorg en ge borgenheid voor veriatenen en eenzamen. Het Hospitaal na 1899 Nadat het hospitaal in 1899 Vijfjaar Teledienst werd verleden zaterdag gevierd zowel met een akademische zitting in aanwezigheid van staatsse cretaris Paula D'Hondt Van Opdenbosch, gemeenschaps minister voor welzijnszorg Rika Steyaert, oud-minister Ludovic Moyersoen, wiens recentste boek a.s. dinsdag in de Senaat wordt voorgesteld, leden van het stadsbestuur en heelwat mensen uit de welzjjnssektor, maar ook met een meer populaire viering in de Sint-Annakerk. Vijf jaar Teledienst 1981 Teledienst gesticht: Dinsdag 17 februari werd op het Aal sterse stadhuis de stichtings vergadering gehouden van een plaatselijke Teledienst. Net zoals in andere gemeenten (Dendermonde, Deinze, Gent...) komt er ook bij ons een Teledienst: «een eigentijd se vorm van sociale dienstver lening met een telefoonnum mer en adres waar iedereen terecht kan met om het even welke menselijke nood»... 1982 Teledienst Aalst stelt eerste jaarverslag voor: ...Uit een ting van een Teledienst op plu ralistische basis voor te berei den... De eigenlijke werking met eigen telefoon (77.61.61) en onthaal in de Withuisstraat begon op 1 juni. Dankzij de inzet van een 80-tal vrijwilli gers kon Teledienst de eerste vier maanden overleven. Van 1 oktober af werd in het bestek van een B.T.K.-projekt de permanentie waargenomen door een maatschappelijk werker, wat de werking een meer beroepsmatige aanpak voor gevolg had.... Teledienst Aalst één jaar ak- tief: er was duidelijk behoefte ning... Intussen werd niet stil- hulpvragende in kontakt te gestaan om de vrijwilligers ter- brengen met of door te verwij- dege voor hun taak op te lei- zen naar bestaande instanties den. De uitgave van een infor- die specifieke hulp kunnen bie- matiefje wil hier inspirerend den. Meestal gaat het om een- werken. Het kan ook niet an- voudige vormen van hulpbe- ders of er moest samengewerkt toon... Teledienst wil een worden met andere diensten mentaliteitsverandering te- zoals O.C.M.W., Wit-Gele- weeg brengen. Teledienst Kruis, Mutualiteiten, HAK... poogt de idee van mensen hei voor de goede werking hangt pen mensen te realiseren... veel af van de bekendmaking 1984 van informatieverspreiding... Teledienst Aalst wordt met Ondertussen dient Teledienst nieuwe armoede geconfron- zelf in te sfaan voor de onkos- teerd... Teledienst Aalst start ten van huur, telefoon, ver- een nieuw projekt op de rech- warming... Van overheidswe- teroever... Uit het jaarover- ge is nog geen enkele toezeg- zicht van de aktiviteiten blijkt ging van betoelaging... dat men nog meer hooi op zijn Teledienst Kaasavond: op 15 vork neemt. Daar Teledienst oktober 11. had de tweede gekonfronteerd werd met kaasavond van Teledienst schrijnende symptonen van de plaats. Een tweede uitgave nieuwe armoede op de rechter- met verdubbelde opkomst. 1983 Na twee jaar werking: Tele dienst wil burenhulp inspire ren... Het ligt in de bedoeling van Teledienst alle inwoners oever is men er met een wer king gestart. Aalst. Natuurlijk waren de zusters zelf aanwezig op de viering van 300 jaar hospitaalzusters in Aalst (a) «Een hart voor mensen» Moeder-Overste Marie-Paule Piron refereerde naaf het plot se overlijden van Jan Van Der Hulst wat de voor november '85 geplande viering in het ge drang bracht en uitstel noodza kelijk maakte omdat het ge denkboek nog niet klaar was. Een groep historici en kunsthi storici, op een of andere wijze met het onderwerp vertrouwd, □amen dan de reeds aangevat te taak over en maakten er in de kortst mogelijke tijd het beste van. Na een woord vooraf door Mgr. Van Peteghem en een dankwoord door de Hospitaal zusters zelf schetste Jaak Ockeley de historiek van het hospitaal van bij het ontstaan (ca. 1230) tot bij de hervor ming. Van 1685-'86 tot het ein de van het Ancien Régime be handelde Dom Wilfried Ver- leyen O.S.B. de hervorming en de lotgevallen van de oude konununauteit, G. Maréchal de gezondheidszorg in die pe riode, André De Winter, de hospitaalzusters van reforma tie tot Franse revolutie en Mamix Cherreté het bezit en de inkomsten van het hospitaal op het einde van het Ancien Régime. In Deel III dat handelt van de Franse Revolutie tot op heden heeft K. Veile het over ge zondheidszorg en caritas in ccn sekularise rende samenleving, Dirk Podevijn over de gezond heidsvoorzieningen in de 20e eeuw, Luco Volin over het dagelijks leven van de hospi taalzusters en Luc Robijns en echtgenote Christina Ceule mans over het niet-onaanzien- lijk in het hospitaal bewaarde kunstpatrimonium Het typografisch flink ver zorgd en 240 pagina's tellend gedenkboek is verlucht met tal van foto's en op het ogenblik van de voorstelling mochten reeds meer dan 450 voorinte keningen worden genoteerd. Er zijn nog exemplaren te ver krijgen tegen de prijs van 600 Een open konflikt André De Winter heeft het o.m. over een open konflikt gerezen tussen de zusters die al te werelds werden en de bis schop. Een uit het Sint-Jans- hospitaal gestuurde moeder overste die orde op zaken zou stellen had heel wat moeite om zich te doen aanvaarden. Prio res incluis, vluchtten de zusters zelfs het klooster uit en het had heelwat slappen nodig voor aleer alles weer draaide zoals het volgens de bisschop hoorde. Inmenging Zoals alle andere kloosteror den hadden ook de Zusters Augustinessen te Aalst af te rekenen met de bemoeizucht van vorsten. Zo wilde keizerin Maria-Theresia het aantal kloosterlingen beperken om ekonomische redenen. Zusters zouden voortaan bij hun intre de geen «dotatie» meer mogen meebrengen. Keizer Frans-Jozef, gekend wegens zijn bedelzucht, wilde kontemplatieve kloosterorden die volgens hem «niet nuttig» waren gewoon afschaften. Aan deze maatregel ontsnapten de Augustinessen uiteraard ver mits ze zich aan ziekenzorg wijdden. verhuisde naar de nieuwe loka len op de Hertshage, werd het komplex gedeeltelijk gesa neerd om huisvesting te bieden voor de akademies van Schone Kunsten en Muziek en voor de eerste kern van het Oudheid kundig Museum. Het museum werd evenwel al gauw overgebracht naar de verdiepingen van het Oud- Schepenhuis. De Dames van Maria kochten de beek en de boomgaard. Tijdens Wereld oorlog II werden 40 dakloze gezinnen ondergebracht in de kloostergebouwen. Vanaf 1952 werd aangedrongen op hun verhuizing en in 1956 werden de gebouwen tenslotte ontzet. De restauratie van de klooster gebouwen gebeurde vanaf 1959, o.l.v. architekt Singelijn en de latere Conservator Igna- ce De Vos en onder impuls van de toenmalige schepen van Openbare Werken Gilbert Claus. Vervolg op blz. 4 Aalst. Teledienst bestaat vijfjaar in Aalst. Een moment om er even bij stil te staan (a)

De Voorpost | 1986 | | pagina 1