Verlagen de belastingen in Aalst? Serene raadszitting in Erpe-fflere eindigt in schoolstrijd Driedaagse van «Levensvreugde» Personalia in gemeenteraad Autobusomlegging Dendermondsesteenweg De kriminaliteit beteugelen Parkeren binnenkant Vredeplein Goede punten voor Aalsters OCMW OCMW-Ziekenhuis eind 1987 of 1988 operationeel 2 - 13.6.1986 - De Voorpost Momenteel is de toestand van de stadskas vrij rooskleurig. Voor de komende jaren kan dan ook het beste verhoopt worden. Indien deze tendens aanhoudt kunnen volgend jaar de belastingen verminderd worden. Volmachtsbeslui- ten van de regering zouden wel eens roet in het eten kunnen gooien. Gehoopt wordt alleszins dat de centrale overheid niet nogmaals gaat bezuinigen op de rug van de gemeenten. Hieromtrent verspreide geruchten laten ech ter het ergste vrezen. Zware schuldenlast Het stadsbestuur heeft zich wel terdege ingespannen om van de haar door het vorig besuur achtergelaten «erfenis» kwijt te geraken: Een globaal deficit van 420 miljoen, een totale stadsschuld van meer dan 2,1 miljard en een peroneelsbe- stand uitgegroeid tot liefst 923 eenheden. De financiële toe stand was dermate rampzalig dat afdoende remediering zich opdrong. Om een redmidel te vinden voor deze benarde situatie van vele gemeenten kwam er de saneringslening met bijkomen de voorwaarden uiteraard en de ingebakken verplichting te gen 1988 volledig financieel zuiver te staan. Financieschepen Etienne Bo- gaert greep de kans met beide handen en kon reeds heel wat bereiken. Niet in het minst door het opdrijven van de be lastingen. Bezuinigen Er kwam inzake personeel een bevorderings- en aanwervings stop. Diplomavergoedingen werden afgebouwd en alleen waar strikt noodzakelijk werd nog personeel aangeworven. De schuld groeid niet aan om dat de investeringen tot het strikte minimum werden be perkt, terwijl ze er in slaagden om 70 miljoen vervroegde af lossingen te verwezenlijken. De schuldenlast bedraagt op dit ogenblik nog 1,86 miljard, dit is het peil van 1980 en zelfs van 1977 als wij rekening hou den met de toegepaste index. Belastingverhoging De belastingdruk op de bevol king moest echter onvermijde lijk worden opgevoerd indien ze in hun opzet, om zo spoedig mogelijk uit de rode cijfers te raken, zouden willen slagen. In een tijdspanne van ander half jaar werd de situatie kom pleet omgebogen. Belastingverminderingen Inderdaad, in de begrotng van het dienstjaar 1985 werden reeds de eerste 'belastingverminderingen ver werkt want ze sloten het jaar, voor het eerst sinds verschei dene decennia, met een aan zienlijke boni af. Voor het dienstjaar 1985 wer den een paar ingrijpede wijzi gingen aan de belastingen doorgevoerd. We noteerden verminderingen voor: de belasting op de gebou wen aangesloten aan het rioolnet; de belasting op het ophalen van huisvuil kreeg verminde ringstarieven voor alleenstaan den en bejaarden ingebouwd; de opcentiemen op de on roerende voorheffing kregen een eerste vermindering (-100 opc.); de belasting op het ontbre ken van parkeerplaatsen werd drastisch verminderd (van 150.000 fir. n/50.000 fr.). Voor een tweede maal werd verminderd. De opcentiemen op de onroerende voorheffing werden teruggebracht tot 2250 en de aanvullende personenbe lasting op 8%. De belastingen op fiets- en brommerplaten en die op te werkgesteld personeel werden totaal afgeschaft. Wat samen dan toch zowat 2 miljoen in 3 jaar vertegenwoordigt. En toch kan het dienstjaar 1986 afgesloten worden met 300 miljoen boni. Voorzichtighed geboden Toch wil het bestuur opteren voor voorzichtigheid. Men is er inderdaad toe gehouden elk jaar peroneel- en werkingsuit gaven met 4% te laten stijgen en dan zijn er nog vraagtekens over de kostprijs en de exploi tatiekosten van het cultureel centrum, van het nieuw zie kenhuis aan de Siesegemlaan en van het nieuw rustoord. Tevens moet men er blijven in slagen om de tussenkomsen bij kerkfabrieken en OCMW bin nen aanvaardbare perken te houden. Voorzichtigheid is dus gebo den willen ze niet terug verglij den naar de deficitaire toe stand van weleer en wil men vermijden de toekomst zwaar te hypotekeren. LH Tijdens de ultra-korte gemeen teraadszitting van 27 mei wer den in de besloten vergadering volgende agendapunten goed gekeurd. De heren Adolf Sedeyn en Paul Eechaut namen ontslag als lid van de stedelijke mid- denstandsraad en werden ver vangen door de heer Jan De Wolf en mevrouw Lutgarde Mally. De heer Jan Matthieu werd opgenomen als lid van de ad viesraad leefmilieu als ver tegenwoordiger voor vzw Iris. Aan de heer Pierre Van Flete- ren, leraar tekenen aan de ste delijke academie voor schone kunsten Aalst werd ontslag verleend met het oog op pen sionering vanaf 1 januari 1987. In het stedelijk kleuteronder wijs werden mej. Karin Wuy- tens, mej. Micheline De Ghouy, mevr. Patricia Baeyens en mevr. Diane Christiaans aangesteld als in- terimaris. In de stedelijke academie voor muziek, ballet en toneel wer den mej. Rony Cauwels, de hr. Johan Claus, mej. Maria De Geyter en ipej. Kristien De Meyer aangesteld als tijdelijke leerkracht. Er zal een wervingsreserve aangelegd worden voor de be trekking van onderbureauchef/ rekenplichtige in het stedelijk administratief kader. Er zal een wervingsreserve aangelegd worden voor de be trekking van bureauchef in het stedelijk administratief kader. De heer Gilbert De Lombaert, attaché voor feestelijkheden in vast verband, wordt met in gang van 1 augustus 1986 op pensioen gesteld. LH Ingevolge werken aan de koliek toren in de Dendermond sesteenweg ziet de Nationale Maatschappij van Buurt spoorwegen zich verplicht busomleggingen te organiseren. Van aan de viaduct-ring tot aan de Zeshoek zal het verkeer er inderdaad verboden en onmogelijk zijn, ver moedelijk vanaf 16 juni en dit voor zowat één vol jaar. NMVB-bussen worden omgelegd vanaf Aalst-Station via de Majoor Glaserstraat, Denderstraat en Tragel en Hen drik Consciensestraat naar de.Steenweg op Aalst. Hetzelf de geldt dan uiteraard in omgekeerde richting. Afgeschafte haltes zijn Esplanade, Dendermondsesteen weg 132, Twijndersstraat, Hofstade Teinturia en Hofstade H. Consciensestraat. Vervangingshaltes worden H. Consciensestraat 5 en 7 en aan de overzijde 20 m voorbij de hoek met de Steenweg op Aalst. Dit geldt voor de lijnen naar Dendermonde (48a.29), Overmere-Lokeren (57 d), Lede-Overmere (271) en voor de stadsautobusdienst naar Hofstade (702/5). LH Van vrijdag 20 juni tot en met zondag 22 juni kan u bij «Le vensvreugde», Bo termeik- straat 201 Aalst terecht. Op vrijdag 20 voor de 12e grote belotwedstrijd die begint te 20u en waarvoor u kan in schrijven te 19u30. Op zater dag 21 voor de nationale wed strijd voor politiehonden kate- gorie 1 van 9 tot 12 en van 14 tot 18 u. en verder voor een minivoetbaltomooi van 9 tot 18 u., een petanquewedstrijd vanaf 14 u. en optreden van «The Mardi Gras-jazzband» vanaf 19 u. Op zondag 22 reuze-barbecue vanaf 17 u., verzorgd door ser- viceklub «De Ronde Tafel» met tussendoor optreden van expressiegroep Vredon. Mini voetbaltomooi van 9 tot 18 u. met finale. En playback en sound-mix-avond vanaf 18 u. met jeugd- en volwassenen- reeks. Verder doorlopende groeps tentoonstelling en restaurant. Bij de tentoonstelling kan u werken zien van Felix De Boeck, Etienne Le Compte, Hans Muys en echtgenote Muylaert. Ook leerlingen zet ten htm beste beentje voor. Laureaten Ook dit jaar deed Levens vreugde mee aan de jaarlijkse tekenwedstrijd georganiseerd door het Belgisch Leger met als thema cirkus en kermis. Samen met de hoofdprijs en andere vermeldingen werd Le vensvreugde eer aangedaan en met champagne beklonken in de Gothische zaal van het Brussels stadhuis. De hoofdprijs ging naar Chris Van Medegael, Eric De Smet en Mare De Smet werden pri mus in groepswerk en haalden de prijs voor originaliteit. Eer ste prijzen gingen verder naar Yvan Coppens en Tina Van Milleghem. Verlanglijstje Levensvreugde verwacht alles zins zijn trouwe sympatisanten en zal de opbrengst van de festiviteiten verdelen over de verschillende afdelingen van het Centrum. Er is immers heelwat te doen voor de 240 meisjes en jongens van klein naar groot gespreid over school afdelingen, revalidatie, dagcentrum en tehuizen. Er is heel wat te bekostigen waar voor betoelagingen te kort schieten. Op het verlanglijstje van «Levensvreugde» staan dan ook: - De uitbreiding van de leef ruimte voor de volwassenen in iing van een icefruimte voor het tehuis Ch. Callebaut. het dagcentrum naast de boer- - De hernieuwing van de uit- derij. het didakdsch mate- •- A r. °P verzoek van de brand- m a T/ï afde,m«en aanleg van een groot - De gedeeltelijke vervanging waterreservoir van de verwarmingsleiding en De aflossing van de vorige het aanleggen van een brand- bouwprojekten leiding in het school- en revali- datiekomplex ljj - De noodzakelijke herstel- Aalst. In de Sint-Annazaal had een grote ruilbeurs plaats georganizeerd door Philatelia Alosta (a) Aalst. Druk overleg tijdens de derde ruilbeurs van de postzegelkring (a) Mw. Lisa Bourgeois, CVP- fraktieleider in de OCMW- raad, stelde dat het objektief komen tot een nul-operatie in 1987 zal bereikt worden. Waar er in 1984 geworsteld werd met een tekort van 79 miljoen daalde zulks in 1985 tot 20 plus 7 miljoen en voor dit jaar voorziet men een mali van 10 11 miljoen. Volgend jaar komt men dan op zéro. Wat betreft de sociale dienst kon zij verklaren dat de dienst behoorlijke huisvesting krijgt. Verder verheugde ze er zich over dat het OCMW ook in de deelgemeenten meer aktief doordringt. Zo zullen o.m. so ciale werksters in de onder scheiden deelgemeenten zitda gen houden waarop de mensen terecht kunnen met hun pro blemen. Ook voor de tewerkstelling had zij goed nieuws. Via loop baanhalvering enerzijds en an derzijds deeltijdse arbeid kun nen enige aanwervingen ge beuren. Anderzijds is Mw. Bourgeois gelukkig te melden dat van de recente stakingen geen enkele patiënt in het hos pitaal last heeft gehad vermits van het verplegend personeel er slechts drie waren die ge staakt hebben. LH Ook Aalst worstelt met toene mende baldadigheid en krimi naliteit. Daarom werd een pro gramma opgezet teneinde uit- rustings- en interventiemidde len stelselmatig up-to-date te houden. Dit jaar zal de bewapening volledig op punt staan en ko men er nieuwe kombi's, perso nenwagens, een kamionnette en een motorrijwiel. Ook het kommunikatiesysteem wordt aangepast. En in de cellen komt een ka mera aangesloten op een TV- keten. Niet om de gedetineer den in hun privacy te hinderen doch wel om, qua veiligheid, steeds de situatie te kunnen volgen. Via een vernieuwde dienstre geling kan de politie meer effi ciënt optreden. Brigades wor den beperkt tot 14 16 eenhe den en staan een jaar lang onder dezelfde officier wat de kontinuïteit van de werken sti muleert. Tevens is er elke week een «losse brigade» die paraat staat voor speciale op drachten. Sinds 1 juni is ook een eerste brigade met honden (3) operationeel en een tweede is in opleiding. In het kader van een «kwalita tief veiligheidsplan» staan nu ook 8 werklozen ter beschik king van de stadspolitie. Ze vervullen er administratieve diensten zodat de politie zelf zich beter kan inzetten voor typisch politiële en gerechte lijke opdrachten. Naast de computerisatie van de eigen diensten wordt nu de aansluiting bij de centrale computer van de rijkswacht gerealiseerd. Lawaaihinder wordt beteu geld. Na talloze klachten en gerechtelijke veoordelingen werden 7 herbergen voor 2 maanden een sluitingsuur (24 u) opgelegd, de motorcross bij het Kravaalbos werd door de Deputatie geweigerd en maat regelen worden gepland om lawaaihinder van motorvoer tuigen te beperken. LH Het «Verbond Dekenijen verwijderen wat nog twee par- Aalst» meldt dat op de her- keerplaatsen meer zou moge- haalde vraag, inzonderheid lijk maken. Die zouden dan van de Dekenij Vlaanderen-, i.v.m. het aldaar gevestigd bc- Gentse- en Nieuwstraat, uit- lastingskantoor, kunnen voor eindelijk werd ingegaan om de behouden worden aan anders- binnenzijde van het Vrede- validen, plein tot parkeergelegenheid in te richten. Gevraagd wordt daarbij door de Dekenij de te veel geplaatse fietsenrekken te Het gekend staartvenyn kan soms voor een netelige situatie zorgen en dit gebeurde tydens de raadszitting in Steenberg. Op nationaal vlak is de schoolstrijd na zoveel decennia ver van uitgeblust en het is tekenend dat dit evenzeer het geval is in de gemeenten. Onlangs nog is het bewezen dat het nog altijd een twistpunt is tussen de verschillende ideologieën van de partijen onderling. Politiereglementen Met het oog op de kermissen in de verschillende deelge meenten en de festiviteiten die er mee gepaard gaan moet het gemeentebestuur tijdelijke po litiereglementen van kracht maken. Dit gebeurt meestal voor één dag en is maar een malig, o.a. te Aaigem op 14 september, Bambrugge 27 juli en 17 augustus, Burst van 6 tot 14 juli, Erondegem op 3 augus tus en 9 november, Erpe op 7 september en 16 november, Mere op 17 augustus en 5 okto ber, Ottergem op 31 augustus en Vlekkem op 15 juni en 21 september. Dit zal ook gebeuren op 9 en 10 oogst te Erpe in de Dorps- en Botermelkstraat, naar aan leiding van de jubileumfeesten van de fanfare Sint-Cecilia die haar 70-jarig bestaan viert. Het is reeds meermaals opge worpen dat, op gebied van cij fermateriaal, het voor een bui tenstaander moeilijk is om de raadszitting te volgen. Hieraan werd verholpen door CVP- fraktieléider E. Bliki die een memorie van toelichting be zorgde. Dit liet ons toe sommi ge zaken in detail te bekijken en na te gaan van waar het boni komt bij het goedkeuren van de rekening 4985 van het OCMW; Het leerde ons, op het plai van de ontvangsten, dat de gemeente 12.747.000 fr. bijgepast heeft, dat er een ont vangst was van ruim 2,9 mil joen van het bijzonder fonds van het maatschappelijk wel zijn, dat het verhuren van wei den en land 340.000 fr. op bracht en de verhuring van de jacht ongeveer 16.000 fr. De uitgaven van 2,8 miljoen dien den voor gezins- en bejaarden hulp, 1,4 miljoen voor warme maaltijden en 180.000 fr. voor de dienst opvangwoning. Herstelling van de kerk te Erpe Reeds drie jaar geleden had de kerkfabriek van Erpe een vraag gericht om herstellings werken aan de kerk uit te voe ren. Bij de aanvang zou de gemeente als opdrachtgever optreden maar vermits dit wet telijk niet mag, nam de kerkfa briek zelf de taak over. Ver mits het om omvangrijke wer ken gaat werden tussen beide partijen akkoorden gemaakt en de werken werden uiteinde lijk in twee fasen opgesplitst. De eerste fase bestaat erin het dak en de torenwerken te laten uitvoeren waarvoor een be drag geraamd is van 6.155.000 ff. Er zal echter nog wat bijko men want voor de totale wer ken denkt men aan 9,8 miljoen. Op aanraden van de arbeidsin- spektie zal men om hygiëni sche reden de kerkhoven van Erpe en Bambrugge op het waterbedelingsnet aansluiten. Deze werken zullen zowat 30.000 fr. kosten. Voetwegen en voetpaden In talrijke gemeenten heeft men de laatste jaren geleerd dat kleine wegels meer en meer gebruikt worden door wandelaars die de drukke ba nen ontwijken. Iedereen is ge sensibiliseerd en grondgericht, niet zozeer om reden van kon- servatisme maar vaak omdat mooie en rustige wegels moes ten wjjken voor persoonlijk belang. In het verleden heeft men op dergelijke manier heel wat natuurschoon doen ver dwijnen en rustige omgevingen tot drukkencentra omgeto verd. Dat niet elkeen zomaar zijn zin krijgt bewijst het geval van de Gentweg te Erondegem waar een eigenaar voor de zes de maal een aanvraag doet om deze buurtweg te verplaatsen. Het gaat hier echter om een erfeniskwestie en telkens weer zijn het dezelfde mensen die bezwaar indienen omdat vol gens hen het moderne land- bouwverkeer moeilijk door gang zou vinden. De eigenaar, die op drie bouwplaatsen re kent, wil wel tegemoetkomin gen doen maar stuit immer op verzet van de omwonenden. Men moet bekennen dat op gebied van openbare werken sinds de fusie al heel wat ge presteerd werd in Erpe-Mere. Vooral in de kleine deelge meenten is dit duidelijk zicht baar aan de nieuwe en bredere straten. Ook aan de voetgan ger heeft men gedacht want er werden al enkele kilometers voetpaden aangelegd. Toch dringen andere noden zich op en wil men trottoirs aanleggen langs de Zevekootstraat te Er pe en de Schoolstraat te Mere. De kosten ervan worden op ongeveer 4 miljoen geraamd. Volgens schepen U. De Grae- ve dringt de zaak zich vooral op omdat er in de eerstge noemde straat een wijkschool gevestigd is - er is echter ook de ervaringsgerichte wijk school De Weide in de onmid dellijke buurt. Met reden, want de verbeteringswerken aan de Kruiskensstraat zorgen voor een drukker verkeer naar Erondegem. Naar de mening van schepen J. De Wolf is deze beslissing geen dag te vroeg en aansluitend hierop drong onafhankelijk raadslid L. Van Dunne aan om niet alleen de Schoolstraat van voetpaden te voorzien maar ook het verlengde ervan, de Kerkhofstraat. Hiervoor sug gereerde schepen J. Van den Steen om enkel langs de kant van het kerkhof paden aan te leggen en burgemeester De Lat vroeg om een princieps beslissing te aanvaarden omdat de bestekken van de geplande werken toch nog lopende zijn. De raad kon met het voorstel akkoord gaan maar toch merk te schepen De Graeve nog op dat het jammer was dat be staande voorzieningen nogal wat schade lijden door nieuwe woningbouw. Dit was het ogenblik om E. De Temmer man te laten opmerken dat bouwers meer respekt zouden moeten opbrengen voor het gemeentelijk wegdek, waar mee hij vooral de stoep be doelde. Hij vroeg zich erbij af of er geen politiereglement hieromtrent bestaat. Men werkt juist aan een nieuw waarvan het voorontwerp klaar is en burgemeester De Lat zal rekening houden met de suggesties om eventuele wijzigingen aan te brengen. Nog openbare werken Rioleringswerken zullen uitge voerd worden langs Aaigem- dorp, Veldstraat, Kerk- en Sint-Pietersstraat, Stokt en Leirekensweg. Na de afwerking van de Beek straat te Mere werd voorge steld om vanaf de Molenbeek, het verlengde van die straat tot aan de spoorweg (Lindekou- ter) verbeteringswerken in d'Hoef uit te voeren. Ook dit voorstel stuitte op verzet van de CVP-oppositie omdat vol gens hen daardoor deze weg onveilig zou worden door de opgedreven snelheid. Speciale toelagen Enkele verenigingen hebben al een langdurig bestaan achter de rug en wie zichzelf respek- teert koppelt daar een jubi leumviering aan. Sommige vie ringen kosten geld en dus doet men maar beroep op het «ge meentelijk steunkomitee», met name de gemeentekas. Buitengewone toelagen, elk 5.000 fr., werden op die ma nier toegekend aan de fanfare Sint-Cecüia uit Erpe (75 jaar), BGJG van Burst (60 j.) en Civiele Bescherming van Bam brugge (25 j.). Voor deze laat ste was het tegen de geplogen heden in wat door schepen J. Van den Steen toegelicht werd als volgt: «Ik meen evenwel dat we een uitzondering op die regel mogen maken. Het be treft hier immers een vrijwilli- gerswerking die het doel heeft zich ten dienste van de bevol king te stellen in krisisperio- des». Vermits niemand bezwa ren opperde werd ook dit agendapunt goedgekeurd. JV Aalst. De braderie van de Mooreelbaan oefende blijkbaar veel aantrekkingskracht uit op de jeugd (a) Aalst. De paardemolen bleef niet onbezet tijdens de kermis in Moorsel. Zelfs de regen kon de kinderpret.niet bederven (a) Op de perskonferentie te Hofstade zette burgemeester Raymond Uyttersprot zich af tegen beweringen van VU- fraktieleider en volksvertegenwoordiger Jan Caudron als zou gemeenschapsminister Jan Lenssens geen kredieten meer ter beschikking stellen voor het nieuw OCMW- ziekenhuis te Aalst. Volgens Jan Caudron zou hij die voorbehouden aan de realisatie van het OCMW-zieken- huis te Dendermonde. De burgemeester stelde dat met de gemeenschapsminister kontakt werd opgenomen en dat op woensdag 11 juni in het Sint-Elisabethhospitaal de minister op werkbezoek komt. Samen met het college zal er een plan worden opgesteld om, rekening houdende met de beperking van de financiële middelen, het nieuw ziekenhuis te Aalst zo vlug mogelijk af te werken. Ten laatste in 1988 maar, in het betere geval, eind 1987. De minister zou trouwens verder ook nog een aantal dossiers met subsidiëring ten voordele van Aalst wensen te naamtekenen. LH

De Voorpost | 1986 | | pagina 2