En wat denkt u van deeltijds leren Aalst wil bloemrijkere wegbermen SP versus CVP-verklaring Aalst verkeersveiliger Derde lustrum S.M.I. Raffelgem, St.-Jozef en Immerzeel A.B.V.V.-motie gewest Aalst Aktie «Groene Straten» in Aalst Ook Islamietische godsdienst in stadsscholen Wat met Aalsters stadspark? Sint-Lutgardis gooide deuren wijd open De Voorpost - 13.6.1986 - 3 Na de incidentrijke gemeenteraadszitting waarin gewezen VU-voorman Herwig De Bruyn (Hofstade) verklaarde, totaal ontgoocheld, op de CVP-banken te zullen zetelen gaf de SP-Aalst volgende persmededeling uit. «Het SP-partijbestuur, samengekomen op 29 mei, ver werpt met klem de verklaringen van de CVP, bij monde vagn haar fraktieleider in de gemeenteraad van Aalst naar aanleiding van het overlopen van een V.U.-mandataris naar de CVP-fraktie. De CVP heeft geenszins het recht zich het monopolie toe te eigenen van de christelijke georiënteerde kiezers die zoals elke andere burger over de grondwettelijke vrijheid beschikken een stem uit te bren gen op gelijk welke partij of persoon. De S.P. zal op de gepaste wijze daartegen protesteren. De SP bevestigt dat ze in haar rangen mensen opneemt van alle filosofische gezindheden voor zover ze het partij programma onderschrijven. Dé SP verheugt er zich over dat steeds meer christelijke arbeiders, bedienden en kaderleden bij haar aansluiten en een bijdrage willen leveren om het progressief programma van de socialistische partij te helpen verwezenlijken. De belangrijkste doelstelling blijft de rechts-liberale politiek van het Kabinet Martens-Gol om te buigen naar een progressief sociaal beleid». LH Voor natuurbeheersingswerken heeft het stadsbestuur Aalst, meer bepaald de dienst Leefmilieu, vrijwilligers nodig. Op eigen krachten kan het de taak niet aan. Het doet dan ook een beroep op milieubewuste jongeren en volwassenen opdat ze de handen uit de mouwen zouden steken voor het bloemrijker maken van wegbermen. De natuurbeheersingswerken staan dit jaar in functie van alternatief weg bermbeheer. Beheer dat onze wegbermen bloemrijker wil maken. Daartoe is het nodig de bodem arm te houden aan minerale samenstelling of op sommige plaatsen zelfs te verarmen, te «verschralen». Dat is realiseer baar door de vegetatie te maai en en het strooisel af te voeren en het aantal maaibeurten te rug te brengen tot 1 of 2 per Jaar. Het alternatief wegbermbe- heer staat echter nog in zijn kinderschoenen. Zo ontbreken op de markt nog natuurvrien delijke machines. Er zal bijge volg handenarbeid moeten verricht worden. Het stadsbestuur kan dat niet alleen! Vanaf 1 tot en 6 juli 1986 zijn beheerswerken voorzien na melijk verzamelen en op ho pen brengen van het maaiscl respectievelijk in Hofstade, Herdersem, Baardegem, Mel- dert, Erembodegem en Aalst. Die werken zullen waarschijn lijk gekombineerd worden met geleide wandelingen in de be trokken gebieden. Vanaf 15 juni wordt gestart aan een derde van het weg bermareaal. Vóór deze datum mag er inderdaad niet gemaaid worden en een eventuele twee de maaibeurt mag niet vóór 15 september. Maaisel moet afgevoerd worden binnen de tien dagen wat de wegbermen geleidelijk voedselarmer maakt. Als stelregel geld in derdaad hoe minder voedsel hoe meer kruiden. Immers bij een overmaat aan voedsel ver dringen de sterkste planten zoals grassen en brandnetels de tengerder kruiden. De dienst leefmilieu en de groen- dienst werkten een programma Uiteraard plaatst het Sint-Maarteninstituut Raffelgem- straat, Sint-Jozefstraat en Immerzccldreef zijn jaarlijkse feesten in het teken van het derde lustrum. In de Immerzeeldreef 118 is er op zaterdag 14 juni te 17 uur een openlucht dankmis. We danken er voor 50 jaar katholieke school in Immerzeeldreef en 15 jaar Sint- Maarteninstituut. Te 20 uur is er een jubileumkaartavond met talrijke geldprijzen, 's Anderendaags op zondag 15 juni treden de leerlingen op en spelen wij met alle aanwezigen een originele hoger-lager. Nadien verbroederen we rond een lustrumbarbecue. Het familicprogramma begint er te 14 uur. In de Raffelgemstraat 8 wordt er gefeest op zaterdag 21 juni. Daar kunnen we lekker tafelen aan demokratische prijzen van 12 tot 15 uur. Het eetfestijn gaat door in de lokalen van de school. Te 16 uur treden leerlingen samen met de leerkrachten op in de Sint-Annazaal. Ze vergasten ons op een prachtige musical met toneel, zang en dans. Kom samen met ons genieten van: «De reus en de dwergen». Ten slotte is er ook feest in de Sint-Jozefstraat. Op zondag 22 juni stellen wij onze feestelijke circustent op in SMI-2 in de Vrijheidstraat. Inderdaad: de leerlingen treden op in het circus Ronaldo en verzorgen enkele feestnummertjes. Nadien kunnen we kijken naar de circusartiesten van Ronaldo, een familieprogramma bij uitstek. U wordt er verwacht om half drie. Tussendoor en nadien wordt er gezorgd voor verfrissingen en versnaperingen en kun je genieten van een lekker ijsje. Niet alleen de ouders, maar ook alle belangstellenden worden vriendelijk uitgenodigd, om in deze feestelijke sfeer kennis te maken met het Sint-Maarteninstituut. Vooral de ouders van kinderen die voor het eerst naar de kleuterschool of naar de eerste klas gaan, zijn hartelijk welkom. uit om nog dit jaar op een aantal bermen per deelge meente het maaisel af te voe ren. Tot vorig jaar werden alle wegbermen gemaaid met de klepelmaaier. Daarbij wordt het gras fijn gesnipperd en blijft ter plaatse liggen. Om het maaisel gemakkelijk te kunnen afvoeren, moet het gras liefst in lange stukken ge maaid worden, zoals met de zeis of met een bosmaaier het geval is. In de betrokken stra ten wordt het gras voorts op kleine hopen verzameld, na een korte ligperiode geduren de dewelke het zaad de kans krijgt om opnieuw op de berm terecht te komen. Iedereen die geïnteresseerd is om dat gemaai de gras te gebruiken voor eigen doeleinden, hoeft maar een telefoontje te geven aan de dienst Leefmilieu: 053/ 77.11.11, toestel 253. Ja kan het gebruiken als hooi, als veevoeder, als bodembe dekking in je moestuin of voor je komposthoop. In de ge meente Destelbergen wordt tachtig procent van het gras van de bermen gebruikt door partikulieren. In de volgende straten zal het alternatief beheer toegepast worden. Waar? Aalst: Hammestraat, Paarden- dries, Oude Abdijstraat, Ro- zendreef, Beekstraat, Affli- gemdreef, Kluisdreef, Hof So- mergem, Gerstenbaan, Hoe ze st raat, Paternosterstraat, St.- Apolloniastraat, Lindenstraat, Ledebaan. Erembodegem: Dom Modest van Asschelaan, Gaston De Schepperstraat, Hof ter Burghtstraat, Dr. Carlierlaan, Gerstenstraat, Kouterbaan, Welleweg, Termurenlaan, Aalststraat, Roomshofstraat, Churchillsteenweg Nieu werkerken: Hoezestraat, Mortelveld, Rijdentstraat, Aalst. Een aandachtig publiek volgt de demonstraties diamantslijpen (a) Achterbremt, Merestraat. Hofstade: Blektestraat, Vijver- straat, Zijpstraat, Babbelaar- straat, Overbroekstraat, Ko- ningshofbaan, Bosstraat, In dustrieweg. Gijzegem: Muntstraat, Water straat, Dr. De Cockstraat, Meerstraat, Eerste Bochtweg, Denderstraat, Denderland- straat. Herdersem: Sasbaan, Disge- naatdreef, Hammestraat, Biesstraat, Lange Haag, Clausstraat en Gudstraat. MoorselBredestraat, Triest- straat. Korte Trieststraat, Her- bergstraat, Populierenstraat. Baardegem: Molenstraat, Zwaneneststraat, Hoogstraat, Kapellenberg, Meysberg. Mddert: Molenstraat, Nievel- driesweg, Horingstraat, Nie- velveldweg, Kleindriesstraat en de Putstraat. Wanneer U geïnteresseerd bent om tijdens de natuurbeheers- week (1-6 juli) aan één of an dere aktiviteit mee te doen, gelieve kontakt op te nemen met de dienst leefmilieu, Ka- pellestraat 8, 3* verdieping, Aalst. Tel. 053/77.11.11 toestel 253. Ook tijdens het weekend zijn aktiviteiten voorzien. LH Het Bureau van het A.B.V.V. Gewest Aalst: 1) nam met spijt kennis van de beslissing van de Centrale der Mijnwerkers om sommige vak- bondsdelegees te sanctione ren, dit wegens him houding tijdens de voorbije mijnwer kersstaking; 2) bewust van de autonomie van de Centralen meent het A.B.V.V.-Aalst dat het geheel van de gebeurtenissen rond de strijd van de mijnwerkers voor het behoud van hun job, een invloed heeft op het geheel van de interprofessionele akties die het A.B.V.V. thans voert; 3) gezien de gegeven omstan digheden doet het A.B.V.V.- Aalst een beroep op de natio nale instanties van het A.B.V.V. om in deze pijnlijke aangelegenheid een initiatief te nemen dat tot de verzoening kan leiden; 4) drukt zijn waardering uit voor alle mijnwerkers die stre den voor hun tewerkstelling en hoopt dat ze, in ieder geval, zullen meedoen met de aan- gang zijnde interprofessionele akties van het A.B.V.V. tegen de onsociale en onrechtvaardi ge politiek van de regering Martens-Verhofetadt L.H. Schepen André Doorns deelde de resultaten mede van de ak tie «Groene Straten», door een spuiter betiteld als «Droeve Straten». Dit jaar konden de inwoners van de Aalsterse binnenstad (linker- en rechteroever) op nieuw een beroep doen op de stadsdiensten om een straatge- veltuintje te laten aanleggen mits betaling van 250 fr. In 1985 werd enkel aktie ge voerd op de rechteroever en werden er 22 geveltuintjes aan gevraagd. Dit jaar bedroeg het aantal aanvragen 64, dat is te vergelijken met de beginaktie in 1984 met 60 aanvragen. De evaluatie van 3 jaar aktie leverde de volgende besluiten op: vooral jonge gezinnen stel len belang in een tegeltuintje twee derde van de aanvra gen kwamen van de linker oever vooral de inwoners van de straten rond de Sint-Annalaan, de Valerius- De Saedeleer- straat, de Dirk Martensstraat, de buurt Watertoren en de Diepestraat toonden de mees te belangstelling. in totaal waren er 150 aan vragen. Samen met privé-ini- tiatieven bedraagt het aantal ruim 200, een aantal dat in vergelijking met gelijkaardige steden hoog ligt. Bebloemlngsaktk Ook voor 1987 wordt een be- bloemingsaktie gepland waar bij gehoopt wordt op extra- respons via een eraan gekop pelde wedstrijd. Momenteel heeft het stadsbe stuur op het middenplein op de Grote Markt een eigenaardig plantje staan. Een tabaks plant. Neen, geen hasj. Wel beklaagt de schepenen zich over dat voortdurend bloemen worden gestolen of uitgerukt maar Aalst herplant. Soms tot driemaal toe. LH Op een perskonferentie stelde onderwijsschepen Chris Borms dat in de toekomst zal worden verder gebouwd aan het eigen karakter van stedelijke onder wijsinstellingen. Weliswaar is het leerlingenaantal vermin derd door het dalen van het geboortecijfer, oprichten van kleuterafdelingen in andere netten, ophalen van leerlingen tot aan de gemeentescholen door andere netten en meene men van kleine broer of zus door leerlingen van het sekun- dair onderwijs naar een grote leerlingen-entiteit. En niet in het minst door het wegvallen van de school Moorsel-Kaal- berg. Getracht wordt te zorgen voor optimaal onderricht en bege leiding, voor grondige aanpak van de schoolgebouwen en voor uitbreiding van kinderop vang Gastarbeiders Het invoeren van de leergang Islamietische godsdienst in de stadsscholen Vredeplein en Binnenstraat bracht heel wat Turkse en Marokkaanse jon gelui in de stadsscholen. De schepen wil voeling houden met «vreemdelingen» via di verse organisaties werkzaam in de welzijnssektor. Nieuwe no den dienen zich aan en zullen besproken worden: de woon wagen problematiek, het op richten van een stedelijke dienst voor onthaalmoeders en ondersteuning van en mede werking aan diverse kleinscha lige initiatieven als «krisisop- vang», «2C kans-onderwijs» e.d.m. LH Schepen André Doorns bracht nadere details in verband met de stand van zaken van het beheersplan van het Aalsters stadspark. Wat de eerste fase van het beheersplan betreft, zijn de uitvoeringsplannen goedge keurd door de gemeenteraad: - heraanleg van de hoofd ingang - heraanleg van het centrale plein - beplantingsplan van de bal lonvijvers met water-, moeras- en oeverplanten. Die werken kunnen pas gestart worden na goedkeuring door de hogere overheid en na de vaste belofte van toelage. De huidige toegangsdreef is sterk uitgedund en de resteren de bomen takelen snel af. De bomen staan voor een deel in een dolomietverharding en lij den onder een sterke bodem- kompaktatie. De wortels ster ven af en de bomen lopen het gevaar dat ze bij storm uit waaien. Daar wordt in de uit voeringsplannen aan tege moetgekomen met de volgen de uitvoeringsmaatregelen: - parkeerverbod onder de bomen - aanplanting van 30 zilver- linden - versmalling van de toegangs weg tot 6 meter (nu 20 m) om de verdichting van de bodem onder de bomen tegen te gaan. - voorzien van een fietsenstel- plaats Wat het centrale plein betreft, is het de bedoeling het oor spronkelijk parkontwerp te herstellen. Sportakkommoda- ties moeten uit het park wor den geweerd: het basketbal plein moet worden uitge broken. Wat de tweede fase betreft, werden door het Bestuur van Monumenten en Landschap pen, in overleg met het be- heerskomitee reeds meerdere plannen voorbereid: o.a. een vistaplan (berekend op het herstel van vergezichten, zich ten op vijvers en waardevolle elementen van het park), een rooiingsplan, een bomenplan, een maaiplan en een presta tieplan. Het is algemeen bekend dat het bomenbestand fel verou dert en aan grondige verjon ging toe is. Het voorstel omvat het rooien van een 100-tal bo men en de aanplanting van 150 vervangende jonge bomen. Daarbij wordt gestreefd naar het herstel van de oorspronke lijke structuur en de bovenge noemde vista's die door de oorspronkelijke ontwerper als ruggegraat van het stadspark werden ontworpen. Enkel storende, verkeerd aan geplante, zieke, dode, sterk beschadigde en slecht ontwik kelde bomen en struiken ko men voor rooiing in aanmer king. In de plannen staan als prioritair voorop: de toegangs dreef en zijn omgeving, het centrale plein, de moerasplan- ten, de omgeving van het melkhuisje, de bomen rond de voormalige rolschaatsbaan en het speelplein. De prioritair uit te voeren deelplannen zullen eerstdaags den en dat alle speeltuigen ter goedkeuring aan het colle- - ook die op speelpleinen - na ge van burgemeester en sche- een totaal nazicht een flinke penen voorgelegd worden. beurt zullen krijgen tegen de Gesteld werd verder dat de vakantieperiode, grasruimten zullen «geverticu- LH leerd» ofte «doorprikt» wor- In de maanden juni, juli en augustus loopt op BRT 2 Oost- Vlaanderen een uitzending rond klankband. Dat zal zijn elke zaterdagmorgen van 10.00 tot 11.00 uur en daarin g^at het om de populaire muziek. De eerste week bievoorbeeld wordt aandacht besteed aan de originele versie van «The Jazz Singer» en de week daarop volgt muziek uit «The Rose» en andere bekende films. Op 21 juni is er een rechtstreekse uitzending vanuit Middelkerke en op 28 staat Woodstock in de focus. Galerij Tas in de Boekenstraat 62 te Kerksken brengt van 11 mei tot 8 juni een tentoonstel ling met schilderijen van Jef Snauwaert. De galerij is vrij toegankelijk op vrijdag en za terdag van 14.30 tot 19.00 uur en tijdens de feestdagen en zondag van 10.00 tot 19.00 Ais centrumstad met een hinterland van een kwartmiljoen inwoners worstelt Aalst uiteraard met verkeersproble men. Scholen (20.000 studenten), biblioteek, sportinfra- struktuur, ziekenhuizen en eerlang ook het kultureel centrum trekken massa's mensen naar de stad. Een nieuw verkeersplan werd dan ook gerealiseerd met als hoofdbe kommernissen snellere bereikbaarheid en evakuatie van de binnenstad, vertragen van de snelheid via zone 30 (hopelyk wordt dit systeem wettelyk) en doorgaand verkeer uit de binnenstad houden. De verenigde kommis sies evalueerden de resultaten reeds als positief en einde 1986 spreekt ook de gemeenteraad zyn woordje mede. Statistische gegevens wyzen er alleszins nu reeds op dat het beoogde doel zal worden bereikt. Aan de verkeerstech nische en funktionele bewegwijzering dient nog wel te worden gesleuteld. Akties in uitvoering Via registratie van de ver keersongevallen en de analyse ervan wil men komen tot het vaststellen van «gevaarlijke punten» en anderzijds loopt er een onderzoek i.v.m. veilige schoolroutes en veilige school- omgeving. Momenteel wordt nagegaan in hoeverre de reeds door ouders en leerlingen aan geduide punten het epiteet «gevaarlijk» inderdaad «ver dienen». Er komen verkeers- namiddagen op school, een verkeersinfoteek en fietsen- kontroles. Als diefstalpreven- tue zullen fietsen gegraveerd worden. Daartoe werd een BTK-projekt aangevraagd. Akties in voorbereiding Voorden worden verkeerson- derricht in het sekundair on derwijs, verkeerswandelingen in de omgeving van de school, kursussen bromfietsri j tech niek, inrichten van een ver- keersklas met het nodige di- daktisch materiaal en een mo biel verkeerspark. Tevens worden liefst 2.750.000 fr voorzien in de begroting voor aanleggen van verkeers- wadden, herinrichten van kruispunten en beveiligen van voetpaden. LH Deeltijds leren, 4 halve of 2 volledige dagen per week naar Marleen: Deeltijds leren vind school gaan en de overige dagen gaan werken, stempelen, ik zeer tof. sporten of thuis helpen? Het kan. Steeds meer leerlingen Kathleen: Ik vind het goed opteren voor dergelijke formule. maar deeltijds lessen te moe- Waarom? ten wlgen. Hierbij een aantal antwoorden van leerlingen van het Je ^nt veel vrijer, je kunt het Centrum voor Deeltijds Leren in het HRITO. Welvaart- vmd^lp^ 3X.° straat 72 te Aalst. ken dtte^ Jullie kozen voor deeltijds leren? Waarom? Kathleen: Ik heb daar niet zelf voor gekozen. Ik volg deeltijds leren omdat ik deeltijds werk. Marleen: Mijn moeder kan mij goed gebruiken als hulp in het huishouden daar zij momen teel 5 kinderen oppast. Boven dien stak de school mij tegen. Geert: Omdat ge maar 2 dagen per week naar school moet gaan. Welke lessen volg je? Guy: 7 uren ASPV (Algeme- Sociale en Persoonlijke Vorming) en 8 uren BGV (Be roeps Gerichte Vorming). Wat doe je tijdens de lesuren in Deeltijds Onderwijs? Waarover praten jullie? Hilde: Wij bespreken proble men die we zelf al meegemaakt hebben en belangrijk vinden. Marleen: Ik vind de onderwer pen die aan bod komen echt interessant. Christophe: We doen praktijk ervaring op in de BGV. Wat zijn de verschillen met het voltijds leren? Guy: In het Deeltijds Leren moet men 's avonds niet meer studeren en hebben we nooit examens. Geert: Je hebt er geen hoofd vakken. Alles wordt veel aan genamer aangebracht. Wat vind je van Deeltijds Le ren in het algemeen? Zou je Deeltijds Leren ook aan andere leerlingen aanraden? Herman: Ja, omdat je deeltijds leren kan combineren met deeltijds werken en je zo de nodige ervaring in de arbeids- wereld kunt opdoen. Kathleen: Ja, want je leert er veel beter je plan trekken. Je wordt veel zelfstandiger. Guy: Neen, want een diploma heeft nog altijd een hogere waarde dan een attest van een deeltijdse vorming. Peter: Ja, want de meeste van mijn vrienden gaan ook niet graag meer voltijds naar school. LH Aalst. Het PMS personeel dat zijn witboek voorlegde (a) Ook dit jaar verraste Sint-Lut- gardisinstituut op 1 juni zijn geïnteresseerde bezoekers met feestelijk amusement en kleur rijk spektakel, maar vooral met verzorgde en degelijke in formatie over de opleiding en opvoeding die het jonge men sen verzekert. Dat deze school ook vandaag nog bezorgd is om een «waar- den»-volle opvoeding en om dynamisch en up-to-date on derwijs bewezen de talrijke ak tiviteiten die getuigden van en thousiast team-werk van leer krachten en leerlingen. Vernieuwing in het onderwijs blijft er niet bij theorie, maar resulteert nu reeds twee jaar in Projektonderwtys met thema's die uitgewerkt worden rond de leefwereld van de leerlingen. De tentoonstelling hierrond il lustreerde bijvoorbeeld dat bij recente thema's (zoals vrije tijd, onthaal, voeding, de zee, o.a. een fietstocht, zoek tocht, brouwerij bezoek, sport en spel en voordrachten geor ganiseerd werden. Ook wie wat voelt voor deel tijds onderwijs nu de leerplicht verlengd werd tot 18 jaar, kan in het SL terecht. In het informatikalokaai volg den heelwat mensen met be langstelling de lln. aan het werk op de IBM-computers en de M.24 Olivetti PC. Zowel bestandenbeheer als tekstverwerking kwamen aan bod. Andere leerlingen typten brieven en dokumenten op elektronische en elektrische schrijfmachines. In het 6' jaar Bureel werken komen de lln. immers voor hun stages terecht in Aalsterse bedrijven, waar kantoorautomatisatie gewoon niet meer weg te denken is. Zo leggen informatikalessen en stages in de hogere cyclus de brug tussen studeren en het echte bedrijfsleven. Na een volledige hogere cyclus is een 7' specialisatiejaar Kan toorautomatisering voorzien Bovendien neemt het 5' en 6' jaar vanaf 1986-'87 deel aan een Projekt in de Informatica, onder toezicht van N.V.K.T.O. Het jaarlijks eetfestijn in deze school is bij Aalsterse fijnproe vers de laatste jaren erg popu lair en ook nu bewezen de lln. van de afdeling Groepskoken met lekkere hapjes, een vlotte service en een uitgebreide de monstratie hun vakbekwame opleiding. Ook deze lln. lopen stage in grootkeukens van be kende bedrijven en instellin gen en toetsen zo hun school opleiding aan de dagelijkse praktijkervaring. Wie op 1 juni de open deuren van het Sint-Lutgardisinstituut weer buitenstapte, mocht zich heel wat informatie rijker we ten én genoot meteen van een warm onthaal. LH Aalst. Het beschermkomitee in gezelschap van voorzitter Marc Galle a

De Voorpost | 1986 | | pagina 3