Cartoonist Benoit in deS.T.B.L. te Lokeren Prijsuitdeling; en open deur Lokeren. The New Orleans Train Jazzband of het huisorkest van de Lokerse Jazzclul bij Sint-Niklase kunstakademie Kultureel Komitée huldigt zijn stichters in Hamme Expo's in 't Land van Waas Prijs voor Architektuur Huisorkest speelt op barbecue Lokerse Jazzklub Freddy Gommers stelt tentoon in Hamme Davidsfonds Herdersem wandelt naar kunstenaar Roland Monteyne 12 - 20.6.1986 - De Voorpost Lokeren. Op vrijdag 20 juni te 20 u zal het Kultureel Komitee Hamme zijn stichters huldigen, die 25 jaar geleden gezorgd hebben dat deze kulturele vereniging tot leven werd geroepen. Tijdens de feestzitting in de feestzaal van het gemeentehuis, zal de feestrede uitgesproken worden door Superior D. De Smet, voorzitter van de Kulturele Raad te Sint-Niklaas en door gemeenschapsminister van volksgezondheid en leefmilieu Jan Lenssens. Volgende stichters zul len gehuldigd worden: Dokter Caudron (ere-voorzit- ter), August Lowie (sekretaris), Louis Baert, Robert Bocklandt, Karei De Cock en Etienne Mettepennin- gen. Daarna volgt er een receptie en zal de tentoon stelling «25 jaar Kultureel Komitee» geopend worden. bd Het is zo stilaan een traditie aan het worden dat de Stedelijke Beroeps- en Nijverheidsschool van Loke ren, benevens haar gewone jaarlijkse schoolten- toonstelling, ook uitpakt met een cartoon-tentoon stelling. Zo hadden wij in het verleden reeds kennis gemaakt met Pirana, Brasser, Alidor en Gal. Dit jaar viel de keus op de 26-jarige Benoit Van Innis, zoals men zegt: Belgiës meest beloftevolle cartoo nist. Hij publiceerde o.a. in De Standaard, De Nieuwe, Topics en Le Vif. Direkteur Franpois verwei- teit... etc. Maar de grafi- komde na een vrij grote sche vorming heeft in de vertraging een mam aan- Lokerse Beroepsschool al- wezigen, die de drukkende tijd een belangrijke plaats warmte en de te kleine ingenomen en dat blijft nog ruimte manhaftig trotseer- altijd zo. Een woord van den. Hij wees op het feit dat hulde verdient heel zeker de huidige inrichting in fei- lesgever Gerard Soetens, te meer <i«.n ioo jaar gele- die de grote animator is den (in 1845) gestart is als achter deze cartoontentoon- tekenschool Het is pas stellingen. Marcel Vari later, en zelfs veel later dat Nieuwenborgh van «De er vele andere afdelingen Standaard» bracht dan een zijn aan toegevoegd: weef- inleiding op het werk van en spinkunde, metselen, Benoit. Het werk van Van schilderen, metaalbewer- Tnnis is humor zonder ex- king en lassen, elektrici- tremen, zeker niet kwet- «Truua Trompert: het model van vele schilders, tekenaars en beeldhouwers» is nog tot 29 juni te bekijken in het museum van Sint-Niklaas de Zam an straat. Nadien, tot 7 september, zijn teke ningen, akwarels en pastels van Walter Vaes te bekijken in het Sint-Niklase museum. Leerlingen van de kunstakademie in Sint-Niklaas stellen van 22 tot en met 29 juni tentoon in de akademie voor schone kunsten de Boonhem- straat 13. Hubert Lens en Hub Van Winckel exposeren resp. glasramenen olieverfschilderijen in de zaal van Park en Laan aan de Parklaan 20 in Sint-Niklaas. Tot 10 juli. Marcel Kyndt is tot en met 28 juni te gast in galerij De Nieuwe Tijd aan de Prins Albertstraat 80 in Sint-Niklaas, 1 Bekroonde werken van de 'Scheldekartoenale' kan je van 21 juni tot 6 juli gaan bekijken in het Gemeentemuseum Temse, Kasteelstraat 16, maar enkel tijdens de weekends. Het Gemeentemuseum organiseert i.s.m. kultureel centrum Ter Dilft van Bomem. Jean Boeykens, initiatiefnemer tot het oprichten van het Museum Heraldiek Benelux, staat met z'n oeuvre zelf in de kijker in dat museum, dat zich aan de Kasteelstraat 74 in Temse bevindt. Tot 29 juni tijdens de weekends. Willem Vermandere stelt nog tot 15 oktober beeldhouwwerken tentoon in het Centrum voor Ruimtelijke Kunst (openluchtmuseum) in het Ter Beukenpark te Lokeren. Leo De Schepper laat in het bezoekerscentrum van het natuurreservaat Molsbroek in Lokeren schilderijen en pastels bewonderen. Tot 27 juli en steeds op namiddagen van woensdag tot zondag. Biesbroeck en Reynvoet, zo heten de exposanten tijdens de parochiefeesten op Sint-Anna in Loke ren. Hun schilderijen kan je bekijken van 27 tot en met 30 juni. Tegelijk loopt op die parochie een hobbytentoonstelling met werk van zieken, be jaarden en verzamelaars. W.V. Onder het tema «Waardevolle winkelpuien in de Historische Binnensteden» schrijt de Vereniging van Historische Steden van België voor de derde maal een nationale architektuurprijs uit. Aan de stadsbesturen van de bekroonde panden worden 9 geldprijzen variërend van 30.000 fr. tot 20.000 fr. toegekend. Die bedragen moeten in de loop van volgend jaar bij wijze van aanmoedigingspremie worden bezorgd aan de partikulier die in de be kroonde gemeente de beste gelijkwaardige realisatie liet uitvoeren onder dezelfde voorwaarden als het gelauwerde projekt. Daarom doet het stadsbestuur een oproep tot de eigenaars en ontwerpers van winkelpanden in de binnenstad, die met de medewerking van het stads bestuur en na 1 januari 1980 een uitvoering van aangepaste architektuur in harmonie met de gevel en zijn historische omgeving hebben gerealiseerd. De eigenaars en ontwerpers van de gevels behorend tot het privé-domein, die harmonisch geïntegreerd zijn in een geheel van architekturaal-historische waarde, waarbij er duidelijk sprake kan zijn van een realisatie die een nieuw vormgevend element toe voegt aan zijn omgeving en die uitgevoerd werden onder gemeentelijk toezicht, kunnen via het stads bestuur aan de architektuurwedstrijd deelnemen. Die kandidaten dienen voor uiterlijk 30 juli 1986 te worden ingediend. De personen wier eigendom of ontwerp aan die eisen voldoet, worden dan ook verzocht dringend kontakt op te nemen met de dienst Leefmilieu, Kapellestraat 8, 3e verdieping, tel. 77.11.11, toestel 253. LH Sint-Niklaas. In de bovenzaal van Park en Laan is een tentoonstelling te bekijken met werk van de heren Lens en Van Winckel (dw) eend. Burgermannetjes en kunstenaars nemen er de voornaamste plaats in. De kunstenaar is er tevens in geslaagd om een persoonlij ke stijl te ontwikkelen, die hij steeds nadrukkelijker weet te profileren. Staatssekretaris Miet Smet had ook toegezegd op de opening aanwezig te zijn. Maar ze was spijtig genoeg weerhouden, aangezien ze deel uitmaakte van de rege ringsdelegatie bij het so ciaal overleg. Daarom had zij zich laten vertegenwoor digen door haar kabinets chef Van Holder. Deze spre ker onderstreepte vooreerst het belang van de STBL, waarin ruim 600 leerlingen les volgen in 17 verschillen de afdelingen. En tussen haakjes gezegd: een zeer groot deel van die leerlin gen komt uit vreemde ge meenten. Maar het is toch de stad Lokeren die voor het geheel moet opdraaien. En dat komt soms wel hard aan. Vandaar dat er ook al stappen zijn ondernomen om de STBL te laten overne men door de Provincie. Maar tot hiertoe is dat nog toekomstmuziek! De heer Van Holder sprak dan over de kunstvorm die de car toon geworden is, en die maar pas in de twintigste eeuw is doorgebroken. Maar het is ook een kunst- Het gezellig optrekje dat de Lokerse Jazzband aan deOu- de Heirweg huurt staat er nog steeds. Niets bijzonders eigenlijk ware het niet dat eind vorig jaar hardnekkige geruchten de ronde deden dat het gehele pand zou verkocht worden. Dit is nog steeds niet gebeurd en zo kan dit jaar opnieuw een barbecue georganiseerd worden waarop het huisor kest voor de nodige sfeer zal zorgen. Voor ons dé gelegenheid om «The New-Orleans Train Jazzband» te belichten. Lokeren. De jonge kartoenist Benoit kreeg alle aandacht op de tentoonstelling in de STBL. (polo) vorm geworden die de poli tici zeker niet onverschillig laat. Wie de gelegenheid krijgt eens een blik te wer pen in de verschillende mi nisteriële kabinetten, zal verbaasd staan bij het zien van de talrijke cartoons die overal zijn opgehangen. De politici vinden het zelfs er ger dat zij niet op de car toons voorkomen, dan dat zij er te veel zouden prij ken! Er zijn politici die al een indrukwekkende verza meling hebben opgebouwd. De heer Van Holder meent daarbij ook dat de Vlaamse cartoons doorgaans mild en vriendelijk zijn, dit in tegenstelling met sommige buitenlandse edities. Tot slot werd burgemeester Liebaut gevraagd om ook nog een woordje te place- ren. Dit deed hij dan met felicitaties aan de kunste naar en aan de organisato ren. Maar hij trok het zeer kort, gezien de bijna on houdbare temperatuur die er begon te heersen. Ook begon het stilaan in de wan delgangen wat rumoeriger te worden, zodat vele woor den de toehoorders begon nen te ontgaan. Gelukkig loodste de burge meester en de direktie van de school de aanwezigen naar nog hogere regionen, waar iedereen gelukkig ge maakt werd met een smake lijk pintje. J.V.L. De N.O. Train Jazzband werd in 1974 opgericht door trombo nist Alajos Van Peteghem, die er op dat ogenblik al meer dan 10 jaar ervaring bij de Jeggpap N.O. Jazzband had opzitten. Samen met de «Jeggpap» trad hij o.a. op met Bill Coleman, Alton Pumell, Louis Nelson, Albert Nicholas, en heel wat belangrijke Europese ver- tegenwoordigheid van de N.O.-jazz. Toen Alajos de Train stichtte, wilde hij met die naam ook bij de «Train» nadat hij enkele keren was opgetreden als in valler voor de oorspronkelijke pianist. Zijn gezwoeg aan de soms miserabele piano's roept bepaalde herinneringen op aan «Rowlf» van de «Muppet Show» en zijn spreekwoorde lijke sigaar helpt mee het ima go van de band te bepalen. Bassist Arnold De Schepper werd ontdekt toen hij samen met enkele leden van de band optrad in een Brecht-Weill- Hij was vroeger Als aanvulling op hun buites landse optredens in de DDI de Canarische Eilanden, Kt rokko en in de Benelux, kut nen we volgende wapenfeite nog even aanstippen. Ze den op op het Festival vj Duinkerken (Frankrijk), he Festival van Wageninge (NL), het groot jazzfesthi van Namen en onlangs wart ze vier dagen te gast op fc jazzfestival van Brecon in W, les (GB), waar ze samen optr den met The American A Stars en bijna de toehoordei de tenten deden afbreken intieme Engelse pubs, wa* verscheidene gekende soliste zich door de Train lieten beg leiden. The New Orleans Train band, de vrolijke jongens zoals Pol Leenders van Brusselse Bierodróme ze eens op zijn uitnodiging! noemde. Vrolijk en opgetoge wordt hij thans genoemd: «de Vlaamse fantastische beeldhouwer». De kunstenaar heeft eraan gehouden de Davidsfonds- leden te ontvangen in het sashuis ter gelegenheid van de gezinswandeling op zondag 29 juni 1986 naar Mespelare en omgeving, voor een rondleiding en be zoek aan de bronsgieterij. Het Davidsfondsbestuur dankt hiervoor hartelijk Roland Monteyne en hoopt dat kunstminnend Herder- sem op de afspraak zal zijn. LH De plechtige prijsuitdeling van de stedelijke akade mie voor schone kunsten gaat door in de stads schouwburg van Sint-Niklaas op zondag 22 juni 1986 om 10.30 uur. De leerlingen van het hoger sekundair en het hoger kunstonderwijs en zij die een bijzondere prijs behaalden krijgen hun prijs en diploma over handigd. Ter gelegenheid van deze prijsuitdeling zal een diara- ma over de akademie wor den gemaakt rond het the ma «Het Licht» De fotografie-afdeling zal dit thema in beeld brengen met een zorgvuldig geselec teerde dia-reeks over de verschillende ateliers waar bij steeds opnieuw zal ge zocht worden naar lichtin val, kontrast, licht-duister, enz... Deze beelden zullen begeleid worden door aan gepaste teksten, geluid en muziek. De opendeurdagen van de stedelijke akademie voor schone kunsten van Sint- Niklaas zijn uitgegroeid tot een belangrijke gebeur tenis. Iedereen kan tijdens die da gen de diverse ateliers be zoeken en praten met leer krachten en leerlingen. De werken in de loop van het schooljaar gemaakt worden tentoongesteld en gelijktij dig wordt in de diverse ate liers gewerkt. Ter gelegenheid van de opendeurdagen op 21 en 22 juni organiseert het feest- komité van de stedelijke academie voor schone kun sten van Sint-Niklaas onder bescherming van het kolle ge van burgemeester en schepenen een tweedaagse happening. Deze gaat door op de binnenplaats van de akademie en zal onder meer een bodega en een avond feest omvatten. De op brengst van deze happe ning zal ten goede komen aan de kinderopvangtehui zen van Sint-Niklaas. Iedereen is welkom. Regeringsmedailles Volgende leerlingen beha len een regeringsmedaille: Hullaert Ria (vrije grafiek), Schokkaert Paul (toegepa ste beeldhouwkunst), Van Duyse Urbain (schilderen), Saeys Monique (toegepaste kunsten) Ghys Daniël (ke ramiek), Andries Eric (beeldhouwen), De Bruyne Hilde (publiciteit). Van der Borght Virginia (tekenen) Van Ranst Freddy (te kenen) Volgende leerling behaalt een stadsmedaille Van Steenkiste Sabine (te kenen) meteen de band en zijn leden karakteriseren: de trein is een demokratisch vervoermiddel waar iedereen in mee mag. De band speelt dan ook om ieder een mee te nemen voor een gezellige avond uit. Dat in de loop van de voorbije 10 jaar ook al heel wat jazzmu zikanten op de trein sprongen bewijzen toemees met Wallace Davenport, Benny Waters, Eddy Boyd, Sammy Riming- ton en Clyde Bernhardt. Daar enboven heeft de «Train» in binnen- en buitenland een soli de reputatie weten op te bou wen door optreden in zowat alle Belgische jazzklubs en op festivals te Dendermonde, Breda, Temeuzen, Enkhui zen, 's Hertogenbosch, Appel doorn, Duinkerken en Wage- ningen. In 1979 was de band als eerste Belgische groep te gast op het «Internationale Dixieland Festival» te Dresden in de DDR, wat aanleiding gaf tot een reeks koncerten die live op de DDR-radio en in uitgesteld relais op de televisie werden uitgezonden. Het repertorium van de «Train» bestaat behalve uit de alom gekende klassiekers ook uit minder gespeelde thema's, waarbij de nadruk vooral wordt gelegd op nummers uit de ballrooms. Huidige samenstelling Van de oorspronkelijke muzi kanten is naast leider-stichter Alajos Van Petegem alleen nog trompettist Tony Peelman overgebleven. Tony doet heel wat muzikaal werk achter de schermen. Hij zorgt voor nieuw materiaal en heeft een belangrijk aan deel in de arrangementen. Ook drummer Dirk Burssens was het grootste deel van de afgelopen tien jaar lid van de «Train». Behalve voor zijn stu wend drumspel staat hij ook bekend voor zijn technische knobbel. Hij is een aanhanger van de spreuk: «De eersten zullen ook de laatsten zijn» en heeft op die manier al heel wat waardevolle voorwerpen we ten te rekupereren, die door anderen soms TCrstrooide bandleden werden achtergela ten op de podia die ze hadden geteisterd. Pianist Guido Ros voegde zich aktief in de rockjazz en leidt ook een uitstekend dansor- kest. Sinds hij getrouwd is komt hij meestal ook op tijd op de optredens. Jean-Claude Deschamps (sinds '78 bij de Train) heeft na zijn zwaar verkeersongeval (na een optreden) en omwille van de onmetelijke afstanden die hij steeds moest doen (hij woont in Nijvel) afgehaakt. Hij is nu definitief vervangen door George Seghers, klarinet en sax, (Dendermondenaar) die reeds een hele tijd vervan- gingswerk voor Jean-Claude deed. Hij is voornamelijk ge kend voor zijn guitig gezicht, zijn muzikale punch en zijn opzwepende swing. Na wat uittesten van banjos is de uiteindelijke keuze gevallen op Raf Gees, die via Araold De Schepper, nu het gitaarge deelte voor zijn rekening neemt. Raf is zonder twijfel een aanwinst van 18 karaat, want het is een bijzonder on derlegd snaarvirtuoos, vnl. in de blues. Geen fuifnummer zijn ze beslist, maar, en zouden we willen ondersl pen, dat impliceert niet dat Train een groepje amateurisl sche lolbroeken is, dat gaui een loopje neemt met de ei van de oude stijl-muziek o! uitgaat van het motto: klinkt] het niet dan botst het. De leden van de Train zijnl mensen die zwaar belast zijl tijdens hun daguren met ernstige beroepsbezigheid, i Maar, het is precies de akkura-' tesse die ze in hun respektieve beroepen willens nillens moe-! ten nastreven, die ook in de interpretatie van hun nummers zich weerspiegelt. De Train is niet het fuifnum mer dat je op de meest diverse gelegenheden terugvindt. Hel is niet omdat ze feesten, mark ten, braderijen (met de brat sband dan), jubilea... en wa zou je nog kunnen bedenken, opluisteren, dat ze geen gefun deerde jazzwaarde op de Eu ropese markt zouden bete kenen. Denken we maar aan hun bui tenlandse reizen. (Polo) Onder het thema «wereld tussen droom en werke lijkheid» stelt Freddy Gommers zijn recentste kunstwerken tentoon in het gemeentehuis van Hamme. Opening op vrijdag 27 juni te 20 u. Inlei ding door de heer Cyriel Van Mullem, adviseur M.C.C. Brussel en openstelling door de heer Louis Baert, Burgemeester. Deze tentoonstelling is vrij toegankelijk van 28 juni tot 6 juli. Openingsurenzaterdagen 28 juni en 5 juli van 9 tot 12 u. en van 15 tot 19 u. Zondagen 29 juni en 6 juli van 15 tot 19 u. en op maandag 30 juni, woensdag 2 juli en vrijdag 4 juli van 18 tot 21 u. bd Lokeren. Ter gelegenheid van de opendeurdagen van dt RBS Lokeren Noord, had een tentoonstelling plaats rniï werk van de plaatselijke kunstenaars, (polo) Op zondag 49 juni e.k. organiseert het Davidsfonds afd. Herdersem een gezinswandeling naar Mespelare (afstand 8 km.) Vertrek om 13.30 u. aan de kerk te Herdersem. In Mespelare bezoekt men de St. Aldegondiskerk, de arduinen schandpaal en het «Spaans Hof» Op de terugweg wordt een bezoek gebracht aan kunste naar Roland Monteyne. Wie is deze kunstenaar? Roland Monteyne werd ge boren te Lauwe op 9 maart 1932. Hij volgde de klassie ke humaniora en is licen tiaat Oosterse talen en Ge schiedenis (Chinees en Ti- betaans). Als beeldhouwer is hij auto- didakt alhoewel hij toch enige initiatie kreeg van zijn vader, amateur schil der en musikus. Het is dan ook niet verwonderlijk dat hij aanvankelijk schilderde en van 1947 tot 1950 date ren enkele werken onder invloed van de Vlaamse im pressionisten, later werd dat het surrealisme. Vanaf 1959 treffen wij reeds een groot aantal werken aan in wit-zwart met een duidelijk skulpturaal karakter. Met Hubert Minnebo test "hij giet-technieken In 1965 vestigt hij zich in zijn huidig atelier, het 18de eeuwse sashuis te Herder sem. Hier richt hij met zijn medewerkers Jacques Ver- hey van Wijk en Jan Tim mer achter de woning een bronsgieterij op die een ka- paciteit heeft van 300 kg brons. Roland Monteyne hield heel wat éénmanstentoonstellin gen maar zijn werken wa ren ook te bekijken op me nige groepstentoonstellin gen waarvan sommige in het buitenland waaronder Parijs. Een groot aantal werken in gedreven metaal, dikwijls bedoeld als architekturale integratie bevindt zich in Frankrijk, Nederland, Spanje, Verenigde Staten, Canada, enz... Samen met Hubert Minnebo maakte hij een werk voor de wereldtentoonstelling te Osaka. Hij verzorgde ook de illustratie van enkele lit teraire werken. Met zijn bronsskulpturen

De Voorpost | 1986 | | pagina 12