Een kop om van te houden. en helemaal van u Opnieuw play-in voor de jeugd in Baasrode Minister Lenssens verlengt selektieve inzameling van oude geneesmiddelen te Sint-Pauluspaardenprocessie Ingrijpend vernieuwd De Voorpost ZWARTE KAT, KOFFIE MET KARAKTER. -Niklaas Opwijk. Het paard blijft centraal staan in de processie. Van vrijdag 4 tot en met zondag 6 juli heeft in Baasrode opnieuw een play-in voor de jongeren plaats. Een play-in is een muzikale ontmoeting voor de jeugdige leden van fanfares en harmonies aangesloten bij de Oostvlaamse afdeling van Fedekam waarbij telkens een bekende diri- gent-komponist wordt uitgenodigd om zijn werk voor te stellen en de muzikanten wegwijs te maken in de uitvoe ring ervan. Al zes jaar organiseert Fede kam deze play-ins voor de jeugd en de voorbije edities, waarvan het merendeel in Baasrode werd gehouden, kenden telkens een geweldig sukses. Ook dit jaar werd de organisatie van de play-in voor de jeugd toevertrouwd aan de Kon. Katholieke Show- en Marchingband De Eendracht ut Baasrode. De deelnemers aan de play- in te Baasrode worden ver wacht op vrijdag 4 juli tegen 9 uur in de gemeentelijke jon gensschool aan de Molenberg la. Lesgever is dit jaar Piebe Bakker die gedurende dertien jaar dirigent is geweest bij Crescendo in het Nederlandse Drachten, 8 jaar "Nij Libben" uit Koudum dirigeerde en acht jaar aktief was bij de Harmo nie van Sneek. Hij dirigeerde ook gedurende vijftien jaar "Concordia" uit Balk en 28 jaar lang "Halleluja" uit Mak- kum. Tien jaar lang was hij de gewaardeerde muziekleider van "Euphonia" uit Wommels. Misschien zeggen deze plaats namen niet zo heel veel omdat het om kleine dorpjes in Ne derland gaat. Maar Piebe Bak ker bracht deze orkesten alle maal naar de hoogste afdeling en dat wil heel wat zeggen. Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheldestreek Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel. 052/21.40 60 Telex 25765 HRD 33.579 BTW 419.120.172 Drukkerij A. De Cuyper-Robberecht Drukkerijstraat 11 9140 Zele Hoofdredakteur: S. Dewachter Sportredaktie: M. De Backer Redaktie Waasland: W. Vloebergh Abonnementendienst: tel. 052/21.40.60 jaarabonnement 1.800 F 6 maand 925 F 3 maand 475 F los nummer 38 F Bankrekening: 442-8601481-36 Lid van de Nationale Federatie der Informatie weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever: D. De Cuyper Sinds 1964 is hij ook dirigent van het nu geheten Nationaal Jeugd Fanfare Orkest. Hij is drie decennia jurylid bij aller lei Nederlandse muziekvereni gingen. Hij zetelt verder in vele kommissies op provinciaal en landelijk vlak en maakt deel uit van de Inspektie Kunstzin nige Vorming, de Raad van Kunst, het Repertoire Infor matiecentrum Muziek te Utrecht en vele andere vereni gingen. Hij is steeds klaar om de verenigingen bij te staan met technisch advies. Het Na tionaal Jeugd Orkest, opge richt onder de NFCM vlag, heeft onder leiding van deze muziekpedagoog in het buiten land de grootste onderschei dingen weten te behalen. We citeren onder meer de grote prijs van Wenen in 1976. Piebe Bakker mag een voorvechter en pionier worden genoemd van de nieuwe Nederlandse fanfaremuziek. Hij zoekt trou wens nog bestendig naar ver nieuwende elementen. Vele komponisten worden door hem geïnspireerd om speciaal voor deze orkesten te kompo- neren, onder meer Henk Van Lijnschoten, Kees Vlak en Kees Schoonbeeck. Koncertreis Het is onder leiding van de ze bekwame en deskundige Nederlandse dirigent en kom- ponist dat de jeugdige leden van Fedekam Oost-Vlaande- ren drie dagen lang in een echt gezellige sfeer, eigen aan de play-in, muziek zullen maken. Zoals gebruikelijk zal de drie daagse worden afgerond met een koncert waarop de aange leerde werken zullen worden uitgevoerd. Nadien volgt nog een kon certreis. Het ligt inderdaad in de bedoeling om het gevormd Jeugdorkest te laten optreden in Hamme op 19 oktober, ter gelegenheid van het Provin ciaal Fedekam Eindtomooi Harmonie en Fanfare. Het Jeugdorkest zal verder nog te zien zijn op vrijdag 12 septem ber in Aal$t, op zaterdag 20 september in Kruibeke en op zondag 28 september in Beve- ren. Jonge muzikanten, zowel jongens als meisjes die aan deze play-in wensen deel te nemen kunnen inschrijven bij Fedekam Oost-Vlaanderen, provinciaal sekretariaat, Dorp 83 te Lochristi waar ook alle nodige informatie kan verkre gen worden. Het deelnemings- geld bedraagt 1.000 fr. Plaatopname Van deze play-in wordt ook een plaatopname voorzien. Die opname zal later in het jaar gebeuren. Maar wie aan deze plaatopname zijn mede werking wenst te verlenen, moet wel hebben deelgenomen aan de play-in omdat precies daar de opname wordt voorbe reid. Voor de jonge muzikan ten betekent dit initiatief een stimulans om zich gedurende drie dagen lang bezig te hou den met muziek op hoog Oorsprong De processie vindt haar oor sprong in het patroonschap van St.-Paulus over de ge meente Opwijk sinds het begin van de 15de eeuw, toen de parochiekerk heropgebouwd werd. De heilige was zeer populair en toen in 1742 de kerk een relikwie van St.-Paulus kreeg en paus Benedictus XIV, bij breve van 12 augustus 1742 een volle aflaat verleende aan al de gelovigen die op de feestdag van de Paulusbekering de kerk van Opwijk zouden bezoeken en bidden voor de eendracht onder de kristelijke vorsten, de uitroeiing van de ketterij en de verheffing van de kerk, be gon de begankenis die stilaan uitgroeide tot een geregelde bedevaart. Het duurde evenwel tot in 1909 alvorens de bedevaarten het karakter van een luister volle processie kregen. In dat jaar reden voor het eerst rui- ters-bedevaarders mee. In 1908, ter gelegenheid van de vlaggewijding van de St.-Pau lus' Broederschap, ging er een kleurrijke stoet uit, waarin naast bedevaarders te voet en te paard, ook groepen tot le ven van de heilige uitbeelden. Sindsdien gaat de processie jaarlijks in deze vorm uit. Vernieuwde processie In 1972 Reeds verschillende jaren werd eraan gedacht om de pro cessie aan te passen aan de hedendaagse opvattingen en verwachtingen. Van gedachte werd gewisseld tijdens grote volksvergaderingen en kleine re groepsbijeenkomsten, zodat zowel de stem van hen die reeds jaren in de processie op stapten, als deze van deskundi gen kon worden gehoord. Uiteindelijk werd een blauw druk gemaakt van een omme- gank, waarin niet alleen het religieuse, maar ook het folkloristische en traditionele elementen aan bod komen en waarin de bijzondere plaats van het paard nog duidelijker werd beklemtoond, door het in te schakelen in de uitbeelden de groepen. Sindsdien is de presentatie van de processie nieuw, niet alleen omwille van de gedeeltelijke vernieuwde kostumes en het inschakelen van enkele praal wagens, maar vooral door het dynamischer naar voren bren gen van het uitgebeelde, via meer beweging, zang en aktie. Vroeger ging de organisatie van de processie alleen van de Sint-Paulusparochie uit, sinds 1972 is zij een zaak geworden van de algehele gemeenschap. De uitbeelding van een tafe reel gebeurt door een buurt (woonwijk) of door een vere niging (toneelgroep of jeugd- klub). Vernieuwd editie 1986 Die voortdurende vernieuwing is levensnoodzakelijk voor de processie. Tijdens de voorbe reiding van de ommegank, edi tie 1986, waren de vragen naar verandering nog groter dan ooit tevoren. Men wilde im mers niet alleen de uiterlijke verschijning van de processie wijzigen, men wilde ook een juistomlijnde visie uitdrukken. Dat was trouwens een droom die men in het processiekomi- tee al jaren koesterde en die men nu eindelijk eens in wer kelijkheid wilde omzetten. Daartoe werd een professio neel regisseur aangetrokken, iemand die het klappen van de zweep kent en de stoet op nog een hoger niveau kan tillen. Het helemaal over een ander boeg gooien kon niet in één jaar. Het komitee, dat tien maal 's jaars vergadert, besloot dan maar de kern van de pro cessie totaal te vernieuwen: Gemeenschapsminister Jan Lenssens heeft beslist de aktie gebruiksaanwijzing ontbreekt, vaar voor mens en milieu. Men ontdeed er die tot doel heeft in Vlaanderen oude en vervallen Ook kan de patiënt zich Het risiko op een verkeerd vuilnisemmer, het toilet en coioirtiof in tn ™mpl<n mpt pen ianr te veelal de indikatie ervan niet gebruik neemt nog toe wan- nolenng. geneesmiddelen selektief in te zamelen met een jaar te herümeren Djt «overschor *eer dezc oude geneesmidde- Door het feit dat tal v^lrai verlengen. aan geneesmiddelen heeft tal len onbeheerd en ongekontro- geneesmiddelen giftige en Minister Lenssens nam deze beslissing nadat gebleken is van m0gelijke oorzaken zoals: leerd achtergelaten worden en vaarlijke komponenten dat tijdens het eerste aktie-jaar - gestart op 1 juni 1985 - iage therapietrouw, het veel- aldus in het bereik komen van ten, betekende die verwijd n' 190.000 kg. oude en vervallen geneesmiddelen werden vuldig overschakelen op ande- kinderen (snoepjes!), verslaaf- ringswijze niet alleen voor aan ingezameld. Dit komt neer op een gemiddelde van 31,6 re medikatie en het voorschrij- den of mentaal minder-vali- mens maar ook voor de faui 79- gram per inwoner per jaar of 100 gram per gemiddeld ven van te grote verpakkingen, den. en flora een reëel gevaar. Ei J t ff in kombinatie met de toene- Ook wordt vastgesteld dat regelmatige uitzuivering v var mende drang naar zelfmedika- medikamenten tussen patiën- het medicijnkastje en een oc kei Organisatie va? voor de gezond- tie en de soms misplaatste zui- ten uitgewisseld worden. In de deelkundige inzameling en n'de Met het oog op de inzame- heid 'D' nigheid ("er werd voor be- kontekst van het huidige afval- lieuvriendelijke verwijderi^dd) ling van de bedoelde genees- Zorgenverstrekkers treffen taald, het kan nog dienen en stoffendekreet horen de oude en vernietiging van middelen werden in 2609 apo- dikwijls voorraden van genees- een dokterskonsultatie kost geneesmiddelen thuis in de ka- geneesmiddelen is dus theken meer dan 6000 vera- middelen aan die hetzij reeds ook tijd en geld") zijn deze tegorie van de gevaarlijke overbodige luxe maar melvaten geplaatst. De opha- vervallen zijn of waarvan de geneesmiddelen een reëel ge- huishoudelijke afvalstoffen, woord en noodzakelijk. ling van de gevulde vaten ge- beurde door een erkend opha ler van gevaarlijke afval die ze naar de verbrandingsoven van de I.V.B.O. (Interkommunale voor Vuilverbranding van Brugge en Ommeland) bracht. Deze verbrandingsoven is voorzien van een installatie voor de zuivering van een in stallatie voor de zuivering van rookgassen en biedt goede waarborgen inzake het voor komen van luchtverontreini- Waarom oude geneesmid delen inzamelen? In het uitgebreid gamma van afvalstoffen nemen de oude geneesmiddelen een bijzonde re plaats in. Zelfs vooraleer ze in het afvalcircuit belanden, houden ze immers reeds tal Algemeen overzicht van de transaktie van volle en lege verzamelvaten over alle tot op heden uitgevoerde ophaalbeurten Aantal deeln. apoth. Aantal vaten verdeeld Eerste ophaal- beurt juni-juli 1985 Tweede ophaal- beurt aug.-sept. 1985 Derde ophaal- beurt dec. '85- maart '86 West-Vlaanderen Oost-Vlaanderen Vlaams Brabant Antwerpen Limburg TOTAAL ZWARTE KA als u de zijkant met streepjeskode van 2 pak ken Zwarte Kat 250 gram uitknipt (of de zijkant van één pak 500 gram). Samen met de bestelbon en twee postzegels van 13 fr. stuurt u ze op naar N.V. Zwarte Kat, Aktie Koffiekop, postbus 113,1000 Brussel. Voor elke kop die u bijbestelt, moet u natuurlijk ook extra- kop die u bijbestelt, strecpjesa bestelbon voegen. maal van u. Zolang de voorraad strekt, natuurlijk. streepjescodes en postzegels (per kop 2xl3fr.) bij de i. Over 3 weken is aeze kop dan nele- BESTELBON NAAM STRAAT POSTNUMMER WOONPLAATS 16 - 20.6.1986 - De Voorpost Voor de 84ste keer door Opwijkse straten Wie Opwyk zegt, zegt St.-Pauluspaardenprocessie. Al 84 jaar lang. Op zaterdag 28 juni a.s. trekt de stoet dan ook voor de 84ste keer door de Opwykse straten. Waar andere kuituur-godsdienstige manifestaties gaandeweg verdwijnen, houdt de Opwykse processie stand. Wie in Opwijk vertoeft, kan er trouwens niet naast kijken. De voortdurende verwijzing naar Paulus is te opvallend. Er is de prachtige gerestaureerde Sint-Pauluskerk, de indrukwekkende preekstoel, het gemeenteschild ook al met de beeltenis van een fiere Paulus. Maar ook in het dagdagelykser Opwykse leven duikt Paulus als herkennings punt telkens weer op. Er zyn al die meisjes en jongens, mannen en vrouwen die naar hem genoemd werden: Paul, Pauwel, Pauline. Een straat, een wassery en een voetbalploeg dragen zyn naam. Bovenal echter is er de Sint-Pauluspaardenprocessie, die de stormen van de veranderende tyd heeft getrotseerd. Eerste aktlejaar levert 190.000 kg. oude geneesmiddelen op het (derde) gedeelte dat het leven van Paulus uitbeeldt. Een scenografische kommissie zocht naar een historisch juiste visie op Paulus. Zij ging uit van de fundamentele vraag hoe een hevig Christusvervol ger die Paulus toch was, zo'n vurig apostel als Paulus kon worden. In negen taferelen tracht de processie een ant woord te geven op die vraag. Uitbeelding en tekst zijn nieuw. Van een statische stoet werd overgestapt naar meer beweging en ekspressie en wordt meer aandacht geschon ken aan choreografie en zang. Technische kommissies maken het allemaal meer waarheids getrouw. Praalwagens, kostu mes en rekwisieten geven een betere voorstelling van hoe het geweest kan zijn. Ondanks alle geleerde boeken die er druk op nageslagen wer den, is men evenwel trouw gebleven aan het schoonste kenmerk van de processie: een manifestatie van het volk. Bij- belgeleerden zeggen «neen», als zij horen dat Paulus, op het ogenblik van zijn bekering van zijn paard zou zijn gevallen. Het is mogelijk, maar niet eens zeker, dat hij te paard was. Maar het volk wil het zo. Het paard blijft dan ook een be langrijke figurant in het hele processiegebeuren. Een paar- denkommissie waakt er angst vallig over dat dit zo blijft. Het voorstel om. de Sint-Paulus paardenprocessie, om te do pen, werd om die reden dan ook radikaal afgewezen. Regisseur Jaak Van Der Helst De man die al maandenlang twee- of driemaal per week van Belsele naar Opwijk en terug pendelt om de tweede grondige vernieuwing in de Opwijkse processiegeschiede nis tot een goed eind te bren gen, is Jaak Van Der Helst. Ook in het naburige Lebbeke een vertrouwd figuur. Jaak Van Der Helst begon zijn toneelloopbaan als vijftienjari ge in de jeugdbeweging. Bij KAJ. Nadien was hij aktief bij «Voor God en evenmens» (Hamme) en K.E.T. (Beve- ren). Sinds 1969 is hij lid van de Koninklijke Toneelkring Sint- Genesius. Bij Frans Roggen volgde hij regie. In 1971 slaag de hij in zijn eksamens met de kreatie van «Het Gezag». Van 1969 tot 1972 volgde hij ak- teurskursussen bij Luc Philips, aan de konservatoria van Me- chelen en Antwerpen. Hij ontving onderscheidingen Opwijk. De Sint-Paulusprocessie lokt elk jaar veel belangstellenden. Ook van buiten eigen gemeente. te Elsloo (Nederland), Heren tals, Hasselt, (39ste konink lijke Landjuweel), Bomem, Sint-Niklaas, De Panne en le per. En ereprijzen in AKVT- schiftingstomooien en provin ciale wedstrijden. Van Der Helst regisseerde massaspelen te Meerdonk, Kallo, Stekene, Lebbeke, Hulst, (Reynaert- ommeganck) en voerde de re gie over het Vlaams-Nationaal Zangfeest (1982) en het Rey- naertspel te Sint-Niklaas (1985). Over zijn ervaringen te Kallo publiceerde hij een anekdoti sche bundel onder de titel «Chanelaus, of de lijdensweg van een regisseur». Van 1978 tot 1981 was hij BRT-realisa- tor bij de sportdienst voor het programma «Sportweekend». Jaak Van Der Helst regisseer de verder bij Sint-Genesius, KET-Beveren, de Oud-leerlin genbond Broedersschool Sint- Niklaas, Trouw aan de Kunst (Hamme), Tijl en hij was lesgever ICVA (Interfederaal voor Amateurtoneel). Hij bovendien medestichter Orde van den Sint-Pauluspaardenprocessie, yn zaterdag 28 juni, te 15 u. Oynd wijk. 300 ruiters, 900 deelot^^

De Voorpost | 1986 | | pagina 16