IVANTISPELER BART VAN RANSBEECK: [ANDBALLER IN HART EN NIEREN FRED GORNELIS NAAR SASJA! ut If Ti NIEUW BEL6IE DOET AAN KLANTENBINDING WATERSKIRACEN OP DE SCHELDE TE KR0IBEKE IN DE «SCHELDETROFEE» MAURITS DE SCHRIJVER TEKENTJAARKONTRAKT BU EENDRACHT ZELE Hugo Aekts o°oB8C aoinuoR De Voorpost - 20.6.1986 - 17 De Voorpost Redaktie: Oude Vest 34, 9330 Dendermonde. TeL 052^21.40.60 handbalfanaat? Inderdaad, aldus zou je de haast twintigjarige Lebbekenaar Bart an Ransbeeck, handballend en trainend by de Lebbeekse eersteklassehandbalklub vanti, kunnen bestempelen. Iemand die wekelijks zowat vijftien uur van zyn vrye tyd an zijn geliefkoosde sport spendeert, kan je trouwens niet anders noemen, jjn fanaat handbalgericht zijn belet hem echter niet ook nog oog te hebben voor de *Vnder positieve aspekten van deze balsport. De hand in eigen boezem steken, stelt deze udent aan het Stedelijk Instituut voor Technisch Onderwijs te Mechelen - hy wil ecbnisch regent worden - dan ook geen enkel probleem. Zo hoort het ook. Navelstaar- >ss«Jery werkt immers uitsluitend verstarrend. Se gingen by hem op de babbel. Uit het gesprek weerklinkt een oproep tot de jeugd. Om laar heil niet uitsluitend in het voetbal te gaan zoeken. Ook aan handbal kan je genoegen «leven. Bart Van Ransbeecks enthousiasme spreekt op dat vlak boekdelen. 'ia de schoolsport tot bet zouden immers van bij de ka il detten de stap naar het reser- art Van Ransbeeck kwam in veteam moeten zetten. En die ontakt met het handbal via stap, dat spreekt zo, is veel te larc De Smedt, leraar licha- g*001- Boezemt angst in, zodat lelijke opvoeding aan de Leb- er velen afhaken. Van een eekse Rijksmiddenschool. In scholierenkompetitie is in ia ie loop van oktober 1978, toen Oost-Vlaanderen nog geen :n i ii net twaalf was geworden, erd hij lid van Avanti. vi lras bleek dat Bart Van i g ansbeeck met de handbal eva leer dan degelijk 'uit de voe- njd n' kon. Tijdens het Oost- >r laamse kompetitieseizoen :aui 179-'80 voor miniemen, nam Etij trouwens de helft van de vi vanti-doelpunten voor zijn oef kening. de loop van 1981 liet trainer eriiddy De Vlieger de toen veer- ouifnjarige Bart meereizen met Avanti-scholierenteam ir het Italiaanse Terrano, aar de Lebbekenaar tijdens 's erelds grootste handbaltor- >i internationale ervaring in opdoen. jdens het seizoen 1982-1983 vont Bart Van Ransbeeck op- euw zijn speel- en schutters- apaciteitcn De Avanti-scho- erenploeg slaagt er dan trou- eos in de nationale kam- ioenstitel in de wacht te sle- Datzelfde seizoen speelt ok Avanti 2 kampioen, in de provinciale reeks Oost- Taanderen en Vlaams-Bra- int. Als kapitein van de ploeg hij is dan zestien - jaagt Bart 'm Ransbeeck tijdens twintig redstrijden zonder nederlaag, ballen in het doel van de Jgenstrevers. Lebbekenaar herinnert ch ook nog duidelijk het in loop van juli 1983 in het weedse Partille (nabij Göte- org) georganiseerde intema- ponale hand bal tornooi, egenstanders waren daar *n de vertegenwoordigende tams van Hongarije, Dene- larken, West-Duitsland, toeden en Noorwegen. Een terschool? Vanzelfsprekend. bal bestaat, sport die ook voor de jeugd volwaardige kompeti ties opzet. Toch organiseren we in de loop van de komende augus tusmaand in Buggenhout een handbalinitiatieweek, waarop zowel jongens als meisjes wel- Handbal. Avanti-speler Bart Van Ransbeeck (vh) tugd aantrekken: Beer dan een noodzaak 1983 volgde Bart Van Rans- eeck de BLOSO-trainerskur- is en sindsdien neemt hij de ivanti-jeugdtrainingen voor lijn rekening. In 84-85 wer- en, de kadetten-meisjes trou wens kampioen van Oost- Taanderen onder zijn leiding, 'art Van Ransbeeck: 'De vormt een probleem bij ivanti. Sinds Avanti 2 - om inanciële redenen - ver- Iween, wordt de doorstroming laar het fanionteam een pro- ileem. De jeugdige spelers sprake. Vader Willy Van Ransbeeck, Avanti-bestuurs- lid: 'We proberen vanuit de club wat te doen aan het ge brek aan handbalbelangstel ling bij de jeugd. Zo zijn we van plan, vanaf het seizoen 1986-'87 te Buggenhout met een jeugdafdeling te starten. Gisteren nog belegden we een kontaktvergadering tussen een Avanti-bestuursafvaardiging en de tumleraars uit de diverse Buggenhoutse scholen. Daar kregen we echter te horen dat bij de jeugd uit de bosgemeen- te momenteel - o.a. ingevolge het feit dat Sparta Buggenhout zopas kampioen speelde - het voetbal primeert. En ook veel belangstelling voor het kracht- kom zijn. Met de Buggenhout se handbalclub sloten we een .akkoord dat zij niet met een jeugdafdeling van start zullen gaan. Met dergelijk initiatief ook in Lebbeke van wal steken? Bart Van Ransbeeck: 'Ajax Lebbe ke bezit de Lebbeekse hand- baljeugd. Veel van onze jonge spelers stapten na het verdwij nen van Avanti 2 overigens over naar Ajax. Die club zal volgend seizoen wellicht met twee miniemenploegen en één kadettenploeg van start gaan. Ajax' scholierenteam werd ook al kampioen van België. Inderdaad, geeft de Lebbeke naar toe, Avanti heeft de voor bije jaren teveel zijn aandacht aan de elite geschonken. België, klein handballand Tijdens het seizoen 1983-1984 werd Avanti 2 opnieuw kam pioen in 4de nationale. Als zeventienjarige kapitein scoor de Bart Van Ransbeeck toen 126 keer, in alles samen 21 wedstrijden. De gemiddelde leeftijd van het kampioenen team bedroeg 19 1/2 jaar. Een drie- viertal spelers van deze ploeg stootte door tot het fanionteam. De overigen stap ten over naar Ajax of legden er het handbalbijltje bij neer. In juli 1984 mocht Avanti voor de tweede maal deelnemen aan de Partille-Cup in Zwe den. Bart Van Ransbeeck is dan opnieuw van de partij, nu echter als trainer-coach en spe ler. De Lebbekenaars eindigen er op een zevende plaats. Een meer dan behoorlijke presta tie, vermits niet minder dan veertig ploegen - o.a. uit Grie kenland, Denemarken, Noor wegen, Finland, Polen en Zweden - deelnamen. Inderdaad, geeft de Lebbeke naar toe, en toch blijft België maar een klein handballandje. De oorzaken? Het feit dat ons land blijkbaar maar een viertal sporten - voetbal, wielrennen, basket en volley - ruime be langstelling genieten en daar naast ook de vaststelling dat de Belgische Handbalbond orga nisatorisch nog achterop zit, i.v. dan met andere Europese landen. In Nederland en Zwe den bvb. is het handbal ruim verspreid. De aanpak is er ook professioneler. Bij ons gebeurt alles nog te veel op amateuri stische basis. Goed bedoeld. Dat wel. De media, voegt vader Van Ransbeeck er nog aan toe, zijn evenmin handbalminded. Vo rig seizoen verscheen geduren de 45 minuten handbal op de BRT-buis. Een unicum in de geschiedenis. Lokaal is de be langstelling van de pers vol doende. Nationaal is ze echter ondermaats. Gevolg is ook dat de sponsors minder interesse aan de dag leggen. En op die manier beland je in een vicicu- se cirkel. Die te doorbreken is niet mak kelijk. Alles zou m.i. moeten beginnen in de scholen, waar de leraars L.O. meer belang stelling voor het handbal aan de dag zouden moeten leggen. Maar maak je die bemerking, dan krijg je te horen dat de praktijk - zalen, klassesamen stelling - dit niet altijd toelaat. Waar die mogelijkheden zich wel voordoen, in Limburg en Antwerpen bvb., kan een in teressante wisselwerking school-clubs ontstaan. Op de drempel van het fanionteam Tijdens het seizoen 1984-'85 werd Bart Van Ransbeeck op genomen in het reserveteam. Op het eind van dat seizoen speelt hij af en toe mee met het Avanti-fanionteam. In 1ste na tionale dus. Zelfs tijdens de bekerfinale, door Avanti ge- Voei bal. Mauriis De Schrijver: nieuwe trainer by E. Zele (arch) Na een lange periode van stilzwijgen heeft Eendracht Zele een eerste overeenkomst bereikt met Toon Pfaff. Pfaff is door de Zeelse derdeklasser afgeschreven bij de bondsinstanties zodat hij thans in de mogelijkheid verkeert zich als speler-trainer bij een andere klub aan te bieden. Toch is het verhaal Pfaff nog niet ten einde. De Beverenaar, drie seizoenen aktief bij Eendracht, wil immers nog een gentleman-agreement bedingen over zijn kontrakt dat nog een seizoen geldig was. Met Pfaff verdwijnt ook hulptrainer Romain Van Dries- sche. Hij werd naar verluid bedankt voor bewezen diensten. Sekretaris Etienne Quintijn bevestigde ons dat Maurits De Schrijver een eenjaarskontrakt heeft ondertekend als speler-trainer. Hierdoor werd de sluier opgelicht omtrent de definitieve komst van deze ex-internationaal van Sporting Lokeren. In de marge viel ook de voorgestelde ruil Theo Bordui-Alain De Ryck van Jong Lede in het water. De gebroeders Emiel en Eddy Ckristiaens spelen net als vorig seizoen voor Sint-Pauwels. Beide klubs bereikten een akkoord dat de belde Zeienaars één nieuw seizoen bindt bij de Wase derde provincialer. (a.j.z.) Voetbal. Toon Pfaff gaat weg by E. Zele (arch) wonnen, verscheen de Lebbe kenaar tussen de krijtlijnen. Bij aanvang van het seizoen 1985-86 speelt de Lebbeekse club, als bekerwinnaar, Euro pees tegen Kopenhagen. Ook Bart Van Ransbeeck is van de partij. Het voorbije seizoen speelde hij nog hoofdzakelijk in het reserveteam - hij was aan het eind ervan zelfs Belgisch top scoorder bij der reserves - maar ook in de eerste ploeg kwam hij een paar keer aan zijn trekken. Met de trainin gen (2x2 u.), als jeugdtrainer (meisjes en jongens 2 X 1,5 u.), voorbereiding en coa ching, is de Lebbekenaar - onbezoldigd overigens - weke lijks ruim 15 u. per week hand- balaktief. Zijn belangstelling voor ande re sporten situeert zich dan ook niet op de aktieve beoefe ning ervan. Tijdens het dode seizoen neemt hij wel de ten nisracket ter hand of zwemt hij een paar banen. Kwesti? van de vorm te bewaren. Als zoon van vader-bestuurslid krijgt Bart Van Ransbeeck af en toe ook tekenwerk - ont werpen van emblemen, stic kers en kompetitieboek - toe gestopt. Als trainer is hij bq- vendien ook via Bloso, Vlaam se Handbalbond en Fros (Fe deratie voor rekreatie en Om- nisport) aktief met het geven van initiatiekursussen. Bewondering voor Eddy De Smedt Waarom hij dat alles doet? Handbal is eenvouwdig, span nend, spektakulair, eksplosief, dus echt iets voor de jeugd van vandaag, verantwoordt hij. Onze bemerking dat handbal ook ruw is, kan hij wel aksep- teren. Bij de jeugd is dat ech ter niet het geval, voegt hij er meteen aan toe. De oorzaak van het ruwe spel dat de elite ons soms serveert, situeert de Lebbekenaar in o.a. de arbritrage. Scheids rechters krijgen zijns inziens een te theoretische opleiding. Zelfs mensen die nog nooit in kontakt met het handbal kwa men, kunnen slagen in het eksamen. Dergelijke scheids rechters zijn echter niet in staat het spelverloop aan te voelen en staan dus gehandi- kapt in het veld. Met alle ge volgen vandien. Feit is bovendien dat technisch minder onderlegde teams hun onvolkomenheden ook probe ren te kompenseren via potig spel. Bewondering brengt Bart Van Ransbeeck in die Belgische handbalwereld op voor trainer Eddy De Smedt en voor Initia Hasselt als club. Eerstgenoem de omdat hij zowel technisch als taktisch een kraan is, hij bovendien over een goeie aan pak van de spelers beschikt en over een grote dosis overre dingskracht. Hasselt, omdat dit momenteel de meest volle dige ploeg is. Bij Avanti is het nog altijd zo dat een drietal spelers het spel maken en de punten moeten skoren. Has selt is op dat vlak kompleter. Bewondering dus voor Has selt. Maar zijn hart zit bij Avanti. Wie daaraan mocht twijfelen doet er goed aan dit artikel opnieuw te lezen. Pierre Van VOETBAL AKTUEEL WK 1986 Het Belgisch voetbal schreef zondagnacht geschiede nis want waar de zwakke prestatie in de eerste ronde alleen door de betere sportkwissers zal worden bijge houden maakt de memorabele wedstrijd van onze Rode Duivels tegen de Sovjetunie kans in de geschiedenis boekjes te worden opgenomen. Inderdaad, België leefde in de eerste week van de Mondial in een erg diep dal, een dieptepunt in ons voetbal maar vandaag staan de Rode Duivels plots op het hoogste punt van hun faam. Sportprestaties zijn inderdaad onvoorstelbaar. De wedstrijd zelf mocht er zijn. De Belgen bewezen nog maar eens dat zij tegen betere ploegen ook een beter resultaat kunnen spelen. Van de Russische voetbalmachine werd door Ceulemans en co weer een gewoon stoptreintje gemaakt. Het elftal dat deze opmerkelijke uitslag op het bord bracht week op vijf plaatsen af van het type-elftal dat de weer gelukkig glimlachende Guy Thijs aan de wereldbekerkompetitie tiet beginnen. De jongeren de den het dus. Opgepept als ze waren door verklaringen van Vandereycken en Vander Eist, Vandereycken die zjelfs verantwoordetijk kan worden gesteld voor de geboorte van een nieuw nationaal elftal. Het is gedaan met de oudjes, het werk is nu aan de jeugd. De jeugd die in zijn eerste zware wedstrijd met plezier stond te voetballen. Dat leek ook al weer lang geleden. Hebben we nu plots weer een grote ploeg? Wachten toch maar want... één vogel maakt de lente nog niet. Feit is dat deze overwinning van de Rode Duivels precies op het juiste moment komt. Wat ook het verdere resultaat van de ploeg in Mexico zal wezen, de metamorfoze van onze nationale trots kan ons voetbal slechts goed doen. Dankzij het, in de internationale pers grote koppen halende, verbluffende voetbalwerk van onze landgenoten kan straks het voetbal in eigen land toch ook weer makkelijker aan klantenwinning gaan doen. De klant vergeet immers nogal vlug het slechtere, het betere van de handelswaar blijft geluk kig iets langer hangen. ZONDAG 22 JUNI 1986: Voor de vierde keer reeds organiseert de watersport vereniging van Kruibeke, WW-Kruibeke een interna tionale waterskirace. D* Schelde, waarop de wedstrijden plaats vinden, is uitermate geschikt voor het koersen op een waterski. Voldoende breed laat het vlakke scheldewater zeer hoge snelheden toe. Er is hier helemaal geen terug kaatsing van golven zoals men dit kent op bv. het Albertkanaal. Snelheden tot 140 kmJu. zijn beslist haalbaar in de rechte tijn», zeker met de formule 1 bolides die men zelfs met drie motoren, elk goed voor ruim 200 pk, uitrust. Je moet een skiër van topklasse zijn om op één smalle skilat die 600 pk in de hand te houden. Naast de hoofdwedstrijd voor formule 1 en formule 2 staan er ook een aantal omlijstingswedstryden op het programma. Zo is er de uiterst interessante formule 3 wedstrijd. Hierin worden de skiërs getrokken door boten die enkel met één motor mogen uitgerust zijn. De cilinderinhoud van deze motoren mag niet meer bedragen dan 1700 cc. In de praktijk komt dit neer op een buitenboordmotor van ongeveer 140 pk. Kwantita tief gezien is dit de meest interessante reeks en kwalitatief ontlopen de skiërs elkaar niet zoveel. Buiten de officiële formule-reeksen, waarin ook aparte reeksen voor dames voorkomen, skiën ook nog de veteranen, de juniors, de miniemen en de debutanten en deze laatsten zijn skiërs die pas hun eerste kompeti tiestappen zetten. Sensatie en spektakel zullen er op de Schelde te Kruibeke voldoende aanwezig zijn. HANDBAL Wat reeds sedert 10 mei verondersteld werd is nu definitief, Fred Cometis, jaren één der fundamenten waarop Avanti Lebbeke gebouwd was, is zijn woord aan de Antwerpse topklub trouw gebleven en speelt volgend seizoen bij Sasja. Cometis maakte deze beslissing bekend onmiddellijk na de laatste kompetitiewedstrijd tegen J.S. Herstal en hoewel Avanti nog getracht heeft het «onheil» af te wenden, zijn de transferpapieren nu getekend. Meteen een bijzonder zware aderlating voor de Lebbekenaars die nu uitkijken naar een vervanger voor hun topspe- Ier. Ook Jan Vermeiren en Frank De Ridder verlaten Avanti. Deze twee relatief jonge spelers bereikten een akkoord om volgend seizoen bij het Ajax van hun vroegere trainer Eddy De Vlieger te spelen. Dat Avanti echter niet bij de pakken gaat zitten bewijst het feit dat zU Mark Multael als trainer aantrokken. Deze Mark Multael, afkomstig uit het Gentse waar hij via Don Bosco Zwijnaarde in de handbalsport terecht kwam, is geen onbekende in de regio. Deze licenciaat L.O. was inderdaad reeds aan het werk bij E.V. Aalst en Ajax Lebbeke waar hij waardering verwierf door zijn grote inzet. Niettemin zal de nieuwe Lebbeekse trainer het de eerste maanden niet gemakkelijk krijgen aangezien hij weinig of geen ervaring heeft met de ploegen uit 1' nationale. Multael, verleden seizoen aan het werk bij Herseaux, een ploeg uit de 3' afdeling L.F.H., wil nu zo vlug mogetijk kennis maken met de Lebbeekse spelersgroep en op 21 juni wil hij tevens het voorbereidingsprogramma met hen bespreken. Ook is hy duidelijk voorstander van een doorgedreven jeugd werking wat onmiddellijk een prettige indruk maakte op de Avanti-verantwoordetijken. In ieder geval, Avanti biyft aktief op de transfermarkt en het zou ons helemaal niet verbazen mochten er nog een paar verrassingen in de bus vallen. Eigeniyk is Avanti hiertoe verplicht wil het ook volgend seizoen een vooraanstaande rol blijven vertolken in het Belgi sche handbal...

De Voorpost | 1986 | | pagina 17