r J u WeekWai van lander- A iirsi - ei 9o wa LimeeRaen Intercommunale toont verkavelingen, industrieterreinen en deponieën Aalsters OCMW-Ziekenhuis klaar eind '87 - begin '88 Baron Romain Moyersoen en de politieke problemen 1870-1967 GROTE UITVERKOOP van ANTIEK PEDILUX Voor wie iets bet k£CQ KERKSTRAAT 18 AALST «Land van Aalst» Zoon Ludovic over vader Romain Hoogstraat 28 Aalst Tal. 053/21.23.22 Huwelijkslijsten Porselein geschenken Meubelen en decoratie GEEFT MEER KOMFORT u£> AAN UW VOETEN Schoenen in verschillende breedten i Voetverzorging Steunzolen Orthopedisch maatwerk Spataderkousen Erkend door alle Mutualiteiten 1 6 32 25 001 1 6 40 25 302 Telefoon 053 21 59.23 band, Penne drie er ninimaal ireken v; icrcelen. en echte Set «Land van Aalst», interkommunale vennootschap voor ruimtelijke ordening en jociaal-ekonomische expansie van het arrondissement organiseerde verleden zaterdag sen rondrit doorheen het arrondissement. Onder de aanwezigen ook de man die aan de tasis ervan lag, oud-minister Ludovic Moyersoen, 82 maar steeds fysisch fit (de Idiometer slechte weg naar de «deponie» van Voorde maakte hij moeiteloos mede) en lucied (verleden vrijdag werd van hem een boek voorgesteld jn de Senaat), een andere ex-voorzitter als oud-burgemeester van Erembodegem (die aan de basis van het inrichten van industrieterreinen samen met gemeentesekretaris Pol Van renbergh. Oud-voorzitter Alois Van den Bossche (Herdersem) was weernouden ens gezondheidsredenen. Momenteel is het Marcel Lorie (Hofstade) die, met zachte de plak zwaait bijgestaan door ondervoorzitter Edmond Nijs, secretaris Hugo en diensthoofd grondbeleid Willy Meganck. Op de deponie van Vlierzele werken en op die van Voorde twee vastbenoemden en verder zijn er nog drie DAC-ers. De -kommunale bevat vertegenwoordigers van de'gemeenten Aalst, Ninove, Geraards- Zottegem, Denderleeuw, Erpe-Mere, Haaltert, Herzele, Lede en Sint-Lievens- rondrit behelsde verkavelingsprojecten, industrieterreinen en deponieën, een vere naam voor vuilnisstort of vuilnisbelt. 1985 het jaarverslag van de In- lommunale die bijna een jong is blijkt dat •op van huisvesti- de aktiviteiten waren door het ont- van uitgeruste bouw- Goede vooruitzich- echter voor Gijzegem en waarvoor toelagen be- zijn. betreft industrieterreinen de zich in 1984 gemanife- herlevingstendens zich duidelijk verder. Aanwerving van kleinere percelen blijft hierbij wel een konstante. Te Erembodegem en te Erpe-Me re zijn de industrieterreinen echter dermate volzet dat naar nieuwe mogelijkheden wordt uitgekeken. En wat betreft de afvalver werking werd een technologie ontwikkeld die van het vroege re «storten» leidde naar «afval- deponieën» als volwaardige en wetenschappelijk verantwoor de verwerkingsmetode. Vergt deze metode hogere investe ringen, ze heeft alleszins het voordeel dat zowel vaste afval als slib kan worden verwerkt. Er wordt dan ook gepleit voor méér deponieën, ook in de andere regio's. Momenteel is het zo dat Vlierzele en Voorde zich moeten beperken tot het aanvaarden van vuilnis (2.000 F/vracht plus 19 BTW) uit sluitend komend uit het eigen arrondissement. Zoniet zou het de eigen mogelijkheden hypotekeren. Ninove, Ge- raardsbergen en delen van Herzele en Haaltert storten te Voorde. Al de andere te Vlier zele. Een schets hierbij toont trouwens wat nog mogelijk blijft. Verkavelingen Grimminge: 34 bouwgronden aan een gemiddelde verkoop prijs van 334 fr (74-78) Zottegem: 21 bouwgronden open bebouwing, verkocht aan 584 fr. gemiddeld (74-76). De laatste drie bouwpercelen wer den openbaar verkocht met beperkende voorwaarden aan liefst... 1684 fr/m2. Burst: Gemiddelde prijs 442 t' m2 (75-78). Gerealiseerd met maximale staatstussenkomst. Erembodegem: 58 bouwgron den aan gemiddeld 732 fr/m2 (78-79). Gerealiseerd met maximale staatstussenkomst, ook wet Brunfaut voor aanleg van de wegeninfrastruktuur. Grimminge: 51 bouwgronden in de periode 1981 -... met als basisprijs 425 fr (half open) en 550 F (open bebouwing). Meerdere bouwgronden door een bedrijvencentrum opge- rende 5 jaar van gemeen- mangementsbegeleiding. de vennootschap weer inge- richt. Waar beginnende firma's schappelijke akkomodatie en Uorvnla nn hlr d kocht (echtscheidingen). gebruik kunnen maken gedu- er tevens gezorgd wordt voor Hofstade: 67 bouwgronden op Torensveld verkocht in 83-85 voor 850 F/m2 (open), 740 F (halfopen) of 61: fr (gesloten bebouwing). Na slechts 2 1/2 jaar zijn er reeds 57 van be bouwd of zelfs bewoond. In totaal werden op al deze realisaties 31 bouwgronden door- of weder ingekocht. Gfjzegem - Damkouter en Her zele: Hier is wegens omstan digheden een heraanbesteding noodzakelijk wat de werken met zowat een jaar zal ver tragen. Industrieterreinen «Mensen werk verschaffen» lag aan de basis toen effektief werk werd gemaakt van nijver heidsbevordering. Erembodegem Hl hier komt o.m. een produktie en ver kooppunt van een firma gespe cialiseerd in elektronische meetapparatuur. Er wordt te» vens naast de firma De Geyndt vuilnisdepomeënkijken, (a) Aalst. Met de Interkommunale «Land van Aalst» naar industrieparken, verkavelingen en leszins Ludovic Moyersoen dan wél. Trouwens reeds zijn tweede boek. Het eerste was gewijd aan die andere grote uit de nationale politik Prosper Poullet. Beiden trouwens met een voorwoord van staatsmi nister August De Schrijver op de plechtigheid aanwezig sa men met o.m. premier Wil- fried Martens, minister Jean- Luc Dehaene, staatssekretaris Paula D'Hondt-Van Opden- bosch, staatsminister Gaston Eyskens en heel wat promi nenten uit de politieke en ge rechtelijke wereld. Van Aalst o.m. de volksvertegenwoordi gers Hubert Van Wambeke en Jan Caudron en senator Mau rice De Kerpel. Ward Leemans roemde Ro- Om uit de moeilijkheden te geraken en er geen tweede kultureel centrum van te bakken, had in het auditorium van het hospitaal een werkbezoek plaats van gemeen schapsminister voor gezondheidsbeleid Jan Lenssens. Dit in aanwezigheid van de OCMW-raad waarin alle frakties vertegenwoordigd waren, van leden van het stadsbestuur en van leidende ambtenaren van het hospitaal. Wegens uitblijven van toela gen stagneert de toestand van de nieuwbouw en resolute be slissingen drongen zich dan ook op wil men deze bouw niet de lijdensweg van die van het kultureel centrum in de Mo lenstraat, bijna aan zijn twin tigste verjaardag toe, zien Ziekenhuisbedden In zijn inleiding schetste de minister nationaal de toestand van het beddenaantal, waaruit blijkt dat er liefst 5006 erkende bedden we spreken niet van «niet-erkende») te veel zouden rijn omdat de vastgestelde nor men van de programmatie- kommissie over het hoofd wer den gezien. De minister stelt alleszins dat de afbouw niet ten nadele van Vlaanderen al te éénzijdig zal mogen gebeuren. Wat Aalst zelf betreft voelt het plaatselijk OCMW zich aller minst geviseerd. Van de 456 bedden bouwde het er inder- .daad zelf reeds 76 af zodat er momentcel 380 resteren. Moeilijke keuze In zijn beslissingen staat de minister voor moeilijke keuze. Hij heeft voor zowat 20 mil jard aanvragen en voor 7 mil jard principiële beloften maar beschikt «slechts» over 1,2 miljard dat hij heeft weten te verhogen met 675 miljoen. Voor alle duidelijkheid: «prin- ciële beloften» leiden wel tot de mogelijkheid van aanbeste ding doch voor toewijzing heeft men «vaste beloften» no dig «principiële» hebben dus, als puntje bij paaltje komt, weinig of geen betekenis. Toch heeft de minister beloofd een aantal «principiële» zo vlug mogelijk in «vaste» te zullen omzetten wat de afwerking van de nieuwbouw zou bespoe digen. Prioriteiten Wat de afwerking van in op bouw zijnde ziekenhuizen be treft stelt de minister volgende prioriteiten. Waar de bouw reeds bezig is Dat is dan alleszins voor Aalst het geval. Aalst vroeg deze realisatie trouwens reeds aan in... 1952. Afwerken van lopende wer ken. Ook hier geldt deze prio riteit voor Aalst. Samenwerking tussen verschil lende ziekenhuizen. Vaste beloften Ingevolge het voldoen aan de prioriteiten gaf de minister vaste belofte van toelage, re kening houdend met hun be langrijkheid qua uitvoering voor pleisterwerken, momenteel meest dringend, chappes en zachte vloeren, harde vloeren en betegeling en valse plafonds De betoelaging van dit pakket bedraagt zowat 75 miljoen. Vastlegging van deze werken zal gebeuren op de rekening van het dienstjaar 1986. Wat de technische afwerking betreft gaat de minister erme de akkoord dat in het belang van de zorgenverlening de vas te belofte van toelage verleend wordt voor de inrichting van een angiografiezaal met digita le substraktietechniek, een computergestuurde zaal voor radiografie. Goed voor zowat 12 miljoen. Principiële beloften De minister verleent princi piële beloften van toelage' voor de inrichting van het ope ratiekwartier, de uitrusting van de operatieafdeling, de centra le sterilisatie en substerilisatie en de centrale stuur- en kon- trole-eenhcid. Vanzelfspre kend zal qua apparatuur zal dat niet te veel zijn: lampen en mobiele apparaten. Eigenlijke afwerking Wat betreft de eigenlijke af werking gaf de minister ook principiële beloften van toe lage voor venstertabletten, gordijnkasten en schilderwer ken. De vastlegging van deze kredieten zal gebeuren in de loop van het eerste kwartaal 1987 ten bedrage van circa 40 miljoen. Het totale pakket van de door de minister toegezegde werken beloopt wat betreft de subsi diëring 115 120 miljoen. De in faling zijnde Haaltertse fir ma die sanitaire installaties verder moest verzorgen, zal het verloop van de komende werken slechts voor een gering deel afremmen. Scanner? Uit een eerder ingewikkeld be toog in verband met de stand van zaken van scanners met witte, zwarte en nu ook grijze onthouden we vooral dat de minister van oordeel is dat te gen het ogenblik dat het zie kenhuis zal afgewerkt zijn scanners zullen worden vrijge geven. Wat dus inhoudt dat het OCMW-ziekenhuis een zou kunnen bekomen maar dan wel zelf betalen. Er zou >r geen enkele scan- n betoelaging voor- Aalst. Baron Romain Moyersoen Repro Kadoc-Leuven) Aalst. Het Torensveld in Hofstade, zo te zien een juweeltje. a ParaJIellismen trekken tussen vader en zoon Moyersoen, beiden politici kenmerkend voor de eigen periode, ware alleszins een zeer interessante bedrijvigheid. Dat zullen wellicht velen gedacht hebben verleden dinsdag in die onweerachtige zomeravond waarvoor de «Salons van het Voorzitterschap van de Senaat» in Wetstraat 8 een ideaal schuiloord werden. Het boek van zoon Ludovic werd er inderdaad door senaatsvoorzitter Ward Leemans voorge steld. Het ging immers om vader Romain Moyersoen, gewezen senaatsvoorzitter. «Baron Romain Moyersoen en politieke problemen van z(jn tijd 1870-1967» Het gebeurt niet zo vaak dat een zoon een boek schrijft over zijn vader. Dat deed al- Aalst. Auteur Ludovic Moyersoen (Repro Kadoc-Leu- ven) main Moyersoen in dit uiterst, middellijk tot voorzitter verko- lijk na de bevrijding werd hij mooi kader met wandtapijten, zen en werd daarna fraktielei- door de Prins-Regent aange- spiegels, schilderijen, luchters der van de rechterzijde. In zocht te trachten een regering en noem maar op, niet in het 1921 werd hij minister van Nij- samen te stellen, minst de stijlvolle lakeien, zijn verheid en Arbeid en later van verdiensten. Een leven rijk Ekonomische Zaken en Ver- aan dienstvaardigheid ook in woeste Gewesten. Tijdens de een periode als de vooroorlog- Koningskwestie stond hij in "Grvolg op blz. 4 se met het opkomend rexisme. het eerste gelid en onmiddel- Een tot zijn laatste dagen im ponerende verschijning, een wijs man met glunderende oogjes in een uitermate schrander hoofd. Ward Leemans noemde het boek een dokument geschre ven in objektieve, rustige stijl met korte, naar Angelsaksisch stramien duidelijke zinnen. De zoon over zijn vader In een doorvoelde maar steeds objektief blijvende homage stelde Ludovic Moyersoen dat de loopbaan van vader Ro main veelzijdig was. Pas 25 jaar werd hij gemeen teraadslid te Aalst wat hij liefst 41 jaar lang bleef. Ondertus sen was hij schepen en burge meester. In 1910 werd hij volksvertegenwoordiger, 1921 provinciaal en in 1936 gekoöp- teerd senator. Hij werd er on- Wegens familiale omstandigheden voortkomende uit privé stock van Antiek Ter Lede w.o. lusters, meubels, schilderijen, schouwgarnituren, aardewerk, por- celein, bronzen, koper, eetkamers. De verkoop uit de hand gaat door: zaterdag en zondag van 10 tot 19 uur Blomstraat 38 9310 Lede Tel. 053/77.85.18 TE KOOP: Jeep Cherokee, 6 cy; 4x4, pert, staat, aanhangwagen, kan dienen voor marktwagen (1 jaar) - 4 zijden opklapbaar en lichtreklame 3 m. (1 jaar).

De Voorpost | 1986 | | pagina 1