Baron Romain Moyersoen en de politieke problemen 1870-1967 Godsvrede en tirannie van de middelmatigheid Intercommunale toont verkavelingen, industrieterreinen en deponieën* Zoon Ludovic over vader Romain «Land van Aalst» Daensdag te Aalst Priester Daensprijs 1987 Motie van Priester Daensfonds Unieke tentoonstelling in «Levensvreugde» Aalst Aalsterse première in HAK voor «Schudden voor Gebruik» 4 - 20.6.1986 - De Voorpost verkaveling van het Land van Aalst, (a) Vervolg van blz. 1 Te Aalst geboren op 2 septem ber 1870 verliet hij de aktieve politiek toen hij 79 was waarna hij nog 16 jaar te leven had, in sereniteit doch niet in inaktivi- teit. In dit boek beschrijft de auteur de vele problemen waarmede vader worstelde en ruimde voor talrijke prominenten uit die periode een plaats in. Ludovic Moyersoen vertikt het op vader een etiket te hangen, een man van rechts of van links, een konservatief of pro gressist of gelijk welke andere klassificering ook. «Romain Moyersoen stond steeds in het zwaartepunt van het gebeu ren», schrijft Ludovic. Feminist? Hij was zeker geen «feminist». Toch was hij het die aan wedu wen en wezen een overlevings- rente toekende en aan vrou wen een ouderdomsrente. Romain Moyersoen was de man van ingeboren voornaam heid, kalm betoog en hoofs wederwoord, humoristisch ge kruid, onpartijdig optredend doch beginselvast. Bouwer in eigen stad Baron Moyersoen liet in 1911 een. plan goedkeuren voor aan leggen van een stadspark en een ringlaan. Wat gebeurde om werk te bezorgen. 17 ha werden omgetoverd tot een mooi park zonder machines en zonder financiële steun. «Uiteraard was er tijdens de bezetting geen hogere over heid om dergelijk initiatief af te remmen»... (sic) Maar Romain Moyersoen was ook de grondlegger van de so ciale huisvestingspolitiek. Bouwpremies die later naar De Taeye zouden genoemd worden. Baron Moyersoen was de man van de positieve inzet, wars zowel van steriel konservatis- me la Woeste als van de steriele strijd van Daens. De man die waarschuwde tegen verval van het parlementair re gime en de aktie van druk kingsgroepen. De man ook die tijdens de bezetting zijn ge hechtheid aan het parlemen tair regime beloonde in een in het geheim verspreide nota. Maar bovendien was Baron Romain Moyersoen een man die kon verzaken aan een pro- jekt dat het financieel even wicht in «gevaar zou brengen maar ook een diepgevoelig en diepgelovig man met aandacht voor zijn gezin. Twee van zijn kinderen werden ten andere, tot grote fierheid van vader, missionaris. Jean in Indië en Elisabeth in Marokko en in de bidonvilles van Lissabon. Het boek Een typografisch flink ver zorgd boekwerk van zowat 400 pagina's op formaat 16 bij 24 en verlucht met 1 kleuren- en 16 wit-zwartfoto's. Boek waar aan ook het KADOC, Katho liek Documentatie- en Onder zoekscentrum, heeft meege werkt. Het boek is trouwens aldaar te bestellen mits over schrijven van 1.250 fr. op reke ning 330-0634251-26 met ver melding biografie R. Moyer soen. Rekening op naam van het Werkkomitee publikatie biografie R. Moyersoen. LH Aalst. Een Het gedachtengoed van Priester Daens blijft duidelijk een groot aantal mensen fascineren. Priester Daensfondsvoor- zitter Luc Delafortrie stelde inderdaad op de Daensdag verleden zondag dat de huidige periode, en dan inzonder heid de krisis, tal van vergelijkingspunten vertoont met de toestanden in het Aalsterse, einde vorige eeuw. Ook nu worden rijken steeds rijker en armen verder armer. Ook nu worden veel mensen in de marginaliteit gedrukt en komen heel wat kansarmen slecht aan hun trekken. Bloemen De Daensdag, een jaarlijks weerkerend evenement dat duidelijk aktueel blijft en steeds honderden mensen aan trekt, startte met een piëteits volle hulde en neerleggen van bloemen op de graven van de familie Daens, van Frans De Neve en Ben De Cock. Waar na in de dekanale Sint-Marti- nuskerk Deken De Smet voor ganger was voor een plechtige eucharistieviering opgeluisterd door het Parochiaal Sint-Mar- tinuskoor met dirigent Johan Haezaert als solist. Massaal meezingen ook van het «Ge bed voor het Vaderland» van Gaston Feremans, destijds di- rekteur aan de Aalsterse Mu- riekakademie en van «Ons schild ende betrouwen». In de mis werd gebeden voor een Vlaanderen dat o zo moei zaam bewust wordt en voor priester Daens, de martelaar die zijn hart voor zijn volk heeft gebroken en zaad werd, graan en brood. Schuld werd beleden omdat we ons liever opstellen aan de kant van de machtigen en zelden voor de eigen opinie uitkomen, omdat we zo traag zijn om daden te stellen die verandering zouden brengen en omdat we hervor mers zijn binnen veilige huis kamers. Naar het gedenkteken In stoet werd dan met vele honderden opgestapt naar het Priester Daensmonument aan de Werf met op kop de fanfare van «De Terjodenaren», vlag gen, jongerenorganisaties en prominenten met o.m. volks vertegenwoordiger Jan Caudron. Aan het gedenkteken protes teerde voorzitter Groot-Aalst namens de gepensioneerden tegen het belasten van mensen met kleine inkomens, zieken, gehandicapten en werklozen, terwijl aan financiële instellin gen .en holdings voordelen worden toegekend en de ven nootschapsbelasting wordt ver laagd. Een aantal maatregelen zijn daarenboven nadelig voor het gezin en voor de vrouw. Al hoewel er denataliteit heerst, wordt zwangerschapsvergoe ding verminderd. Samenwo nenden zien hun werkloos heidsvergoeding slinken, zelfs opschorsen. Het evenwicht tussen solidariteit en verzeke ring wordt verbroken. En in een tijd dat zovele jongeren werkloos zijn, wordt de pen sioenleeftijd voor vrouwen verhoogd tot 65 jaar. De om gekeerde richting om vrouwen met mannen gelijk te stellen. Beter ware geweest de pen sioenleeftijd van de man te verlagen. En een aantal andere voorzie ne maatregelen van het Sint- Annaplan zijn tergend voor andere kategorieën. Tenslotte worden gemeen schappen en gewesten getrof fen door de vermindering van de toelagen en wordt aldus de uitbouw van België afgeremd. Terwijl de regering beweert dat ze de belastingen niet ver hoogt, dwingt ze de gewesten en gemeenten ertoe zulks wél te doen. Tegen dergelijke maatregelen wil het Priester Daensfonds dan ook scherp protesteren. Rerum Novarum «avant la lettre» Om de drie jaar wordt door het Priester Daensfonds een «Priester Daensprijs» uitgeschre ven voor een niet gepubliceerd werk over: - de werking van de Daensistische beweging, hetzij algemeen, hetzij in een bepaald gewest (of gewesten) van Vlaanderen en Nederland. - het belichten van één of meer personen die een rol hebben vervuld in de Daensistische beweging. - de betrekkingen van de Daensistische beweging met instellingen (regering, parlement, R.K. kerk. enz.) of andere bewegingen (socialisme, kristen-demokratie, liberalisme, Vlaams-nationalisme De plaats van de aktie van de Daensistische beweging in de Vlaamse-sociale ontvoog dingsbeweging. - verschijnselen, gebeurtenissen, personen, instellingen die een invloed hebben uitgeoe fend op de ontwikkeling van de kristen-demokratie, zoals ze binnen de Daensistische beweging werd opgevat. - de betekenis van sommige gedachten van de Daensistische beweging die heden of morgen nog gelden, sociaal, economisch, politiek, nationaal, religieus. Het werk kan een historische, sociografische of interdisciplinaire benadering zijn van het gekozen onderwerp. De manuskripten dienen in drie eksemplaren voor 1 januari 1987 gestuurd te worden aan het Priester Daensfonds, sekretariaat, Grote Baan 51, 2990 Wespelaar, met vermelding: Priester Daensprijs 1987. De ingezonden manuskripten blijven eigendom van het Priester Daensfonds. Het PDF heeft het recht de ingezonden werken te (laten) publiceren. De jury wordt samengesteld uit prominenten uit de akademische wereld. Hun namen worden tijdig medegedeeld. Tegen hun uitspraak is geen verhaal. De juryleden zullen trachten eenparigheid in hun uitspraak te bereiken, zoniet wordt beslist bij meerderheid. De jury kan beslissen de prijs niet toe te kennen, uitsluitend uit overwegingen van kwaliteit. In dit geval wordt een nieuwe prijs uitgeschreven voor 1988. De prijs bedraagt: 30.000 fr. De prijs zal te Aalst worden uitgereikt tijdens de Daensdag in juni 1987. LH «Het Priester Daensfonds protesteert tegen ettelijke punten in het St.-Annaplan van de regering. Het is niet rechtvaardig kleine inkomens, zieken, gehandicapten, werklozen, te belasten terwijl voordelen aan financiële instellingen en holdings worden toegekend en de vennootschapsbelasting wordt verlaagd. Bovendien zijn sommige maatregelen nadelig voor de vrouwen en voor het gezin. De zwangerschapsvergoeding zou verminderd worden, hoewel wij een demografische achteruitgang kennen. Ook het belastingsstelsel is nadelig voor het gezin. De samenwonenden, en dit treft vooral de vrouwen, zien hun werkloosheidsuitkering verminderen. Ja, ze wordt in sommige gevallen opgeschorst. Het evenwicht tussen solidariteit en verzekering wordt verbroken ten nadele van de vrouwen wier echtgenoot een hoger inkomen heeft. En wat te zeggen over de verhoging van de pensioenleeftijd voor de vrouwen tot 65 jaar! Het gebeurt in een tijd dat zovele jongeren zonder werk zijn. Men beweert van regeringszijde dat hierdoor de vrouwen met de mannen worden gelijkgesteld. Wat een bespotting! Zoiets is alleen rechtvaardig indien de pensioenleeftijd van de man wordt verlaagd. Nu wordt in feite het pensioen van de vrouw verminderd aangezien ze nu langer moet werken om hetzelfde pensioen te verkrijgen. Er bestaat een kommissie vrouwenarbeid maar ze werd niet geraadpleegd. De vrouwen kunnen nergens hun stem laten horen. Dat is voor hen een vernederende toestand. Andere maatregelen zijn tergend voor sommige categorieën. Tenslotte worden de gemeenschappen en gewesten getroffen door de vermindering van de toelagen. Aldus wordt de federale uitbouw van België geremd. Terwijl de regering beweert dat zij geen belastingen verhoogt, dwingt zij er de gewesten en de gemeenten toe hun belastingen te vermeerderen. Het Priester Daensfonds protesteert scherp tegen deze huichelachtige politiek.» LH In zijn homilie had pater M. Schuurmans s.j. het reeds gehad over Daens die de pau selijke encykliek Rerum Nova rum reeds toepaste alvorens ze verschenen was. Het leven van Priester Daens was er één stoelend op de liefde voor zijn volk, voor jan met de pet, voor kansarmen die te weinig verdienden om in leven te blijven doch te veel om te sterven. Kuituurschepen Chris Borms zegde dat ook het stadsbestuur met de problema tiek begaan is en citeerde hier bij realisaties en intenties. Daensmuseum en -archief zul len eerlang worden overge bracht naar de voormalige SULBÖ-gebouwen aan de ou de Vismarkt. Samen trouwens met het stedelijk archief en een kern van het drukkerijmu seum. Op de drie verdiepingen en een tussenverdieping is er voldoende ruimte om er iets degelijks van te maken. De schepen stelde verder dat in de loop van augustus op de drie verdiepingen van het belfort een Daenstentoonstelling zal plaatsvinden en dat de stad een schilderij van Pieter Daens heeft aangekocht. De tirannie van de middelmaat Pater Benediktijn Pol Van Steenbrugge stelde tijdens de akademische zitting dat het erfgoed van onze frontsoldaten gediend is met het inachtne- men van een godsvrede. Niet ten bate van de eigen karrière maar ten voordele van ons volk, moeten partijtwisten on dergeschikt worden gesteld aan hogere indealen. Ons plu ralisme moet een aktief plura lisme zijn, vol goodwill en niet afgewogen op een apotekers- balansje. Godsvrede staat rechtstreeks tegenover middelmatigheid die alle recht op verandering en op anders zijn en anders denken negeert. Maar Vlaanderen weet klaarblijkelijk nog geen blijf met dergelijk pluralisme door onderhuids onderling te wantrouwen. Wie anders denkt wordt in de kortste ke ren uitgerangeerd en in de marginaliteit gedrongen. Mo menteel groeit er een nieuwe kruisvaartenmentaliteit, niet enkel tegen ideologische min derheden en vrijzinnigen, maar ook tegen geloofsge noten. Al wat nieuw is wordt door het «middelmatisme» aangezien als een bedreiging. Zo de gast arbeider, de man met de ande re huidskleur, de fervente ont wikkelingshelper maar ook de reëel belovende die de teorie in de praktijk wil omzetten. Spreker betreurt dat de Vlaamse Beweging zich steeds opnieuw wil binden aan regi mes die de hatelijkheid zelve zijn. En dei emancipatiebeweging in Vlaanderen mag het erfgoed van de frontsoldaten niet ver loochenen. Emancipatiebewe ging kan zich trouwens geen ortodoxie op bevel laten voor schrijven. Die is ten andere in geen dogma's te vatten. Kansarmen Namens de gehandicapten richtte Fnans De Veylder in emotionele bewoordingen nog een pathetische oproep om voor gehandicapten, zieken, kansarmen en gepensioneer den recht af te dwingen en de geplande maatregelen van het Sint-Annaplan te ontgaan. De akademische zitting werd stijlvol muzikaal opgeluisterd aan clavecimbel en met de fluit door de dames Verschaeve en Achten. LH Vervolg van blz. 1 Erpe-Mere: De steeds toene mende interesse vanwege meerdere ondernemingen komt de ontsluiting ten goede. Hier hoort veel spitstechnolo gie thuis. Schendelbeke Hier vestigt zich de Duitse firma Chemogas o.m. omdat er een spoorweg- aftakking is op de lijn Ge- raardsbergen - Denderleeuw. Zottegem Naast één groot bedrijf zijn alle andere bedrij ven toegespitst op het bouwen of toeleveringsbedrijven daartoe. Ninove - In Ninove zagen we het rioolwaterzuiveringsstation dat eerlang operationeel wordt en tevens het eerste kontainer- park van het Vlaamse Gewest dat reeds operationeel is. Afvalverwering Vorig jaar werd te Vlierzele reeds 76.000 ton afval gedepo neerd. Anderhalve ha van het volgestorte is trouwens reeds bezaaid en beplant. Verleden jaar testte men de mogelijkheid uit tot het win nen van biogas. Per dag kon zowat 35 45 m3 worden afge zogen dat 60 80 methaan gas bevatte. Een potentiële produktie van 1500 2000 m3 per dag zit er dan ook duidelijk in. Wanneer men tot volledige volstorting zou komen kan er gedurende 25 jaar een dagpro- duktie van 6700 m3 per dag gerealiseerd worden. Momen teel wordt het wel nog afwach ten geblazen. Men zou er de eigen installaties mee kunnen laten draaien en wellicht kan het biogas ook diensten bewij zen in de verwarming bij wit- loofkweek in de streek. Percolaatvorming Een probleem waarmede men er worstelt is de perkolaatvor- ming. Insijpelend regen- en grondwater dat bezoedeld wordt en kan leiden tot veront reiniging van grondwatera ders. Daarom wil men het per- kolaatwater voortijdig opvan gen en het behandelen door middel van grote beluchters waarin entslib waarbij mikro- ben hun werking doen wordt gevoegd. Entslib breekt inder daad organische stoffen af. Een eenvoudige waterzuive ringsinstallatie die bovendien vrij gunstige resultaten afwerpt. Ook in Voorde wil men dit up to date-systeem gebruiken doch eerst moet er de aanslui ting van de elektriciteit worden gerealiseerd. Ook de toegangs weg wordt degelijk verhard. Daarmede wordt nog deze maand gestart. Pilootprojekt Door de Vlaamse Executieve werd aan Vlierzele voorgesteld alle slib voortkomende van terzuiveringsinstallaties Oost-Vlaanderen te verwer ken. Om er «zwarte grond» van te maken zou er zand wor den bijgevoegd, het geheel op bermen geplaatst en regelma tig bewerkt. Procédé dat echter de Inter- kommunale te Vlierzele vooi problemen stelt: grote inves- terings- en uitbatingskosten, grotere terreinbehoefte, be zwaren van de toegangswegen en onzekerheid nopens de be stemmingsmogelijkheden van het produkt. LH Van vandaag vr^dag 20 juni tot en met zondag 22 juni kan u in «Levensvreugde», Boennelkstraat 201, terecht voor de traditionele Driedaagse van dit dienstverleningscen trum voor matig en ernstig anders validen. Tussen de talrijke aktiviteiten, van culinaire genoegens naar minivoetbal, balboogschieten, belotting, play-backwedstrijd enz. is het nu ook de traditie om een kunsttentoonstelling te houden in de lokalen van Le vensvreugde. Dit jaar is de tentoonstelling uniek. Het zijn de meisjes en jongens van Levensvreugde zelf, die met schilderwerken en grafiek een tentoonstelling hebben opgezet. Geïntegreerd daarin vindt men ook schilder werken van de bekende Felix De Boeck en Etienne Le Compte, skulpturale keramiek van Monique Muylaert en Herman Muys en koperbeeld houwwerken van Nguyen van Hung, van Vietnamese af komst, doch akademisch opge leid in ons land. De vooropening wordt gehou den op vrijdag 20 juni e.k. te 20 uur in de schoolgebouwen van Levensvreugde. Het inleidend woord wordt verzorgd door de Heer Jan D'Haese, ex-kunstrecensent bij «De Standaard». De tentoonstelling blijft vrij toegankelijk op zaterdag 21 en zondag 22 juni, telkens van 10 tot 20 uur. Iedereen is vriendelijk uitge nodigd om gedurende deze da gen even naar Levensvreugde, Botermelkstraat 201 Aalst te komen om de inspanningen van de geestelijk andersvali den en de kunstenaars, die met hen willen integreren, te be wonderen en waarderen. LH i is reeds opgevuld, (a) Insiders hadden het reeds lang vernomen, Aalst is een nieuwe groep rijker. «Schudden voor Gebruik», een nieuwe naam, maar zeker geen nieuwe gezichten. «Schudden voor Gebruik» wil in de eerste plaats ontspannen de Nederlandstalige popmu ziek brengen. Daarbij wordt het visueel aspekt niet verge ten. Zelf situeren ze zich tus sen «Raymond Van het Groe nenwoud» en «De Kreuners». Door hun ludieke manier van spelen hoeven zij geen konkur- rentie te vrezen. Lekker meezingbare pop, die met nummers zoals «Mooie meisjes duren niet lang» en «Lola, je moet opstaan» on middellijk wordt beantwoord door een swingende zaal. Met dit eerste van een tiental optredens hoopt «Schudden voor Gebruik» de Aalsterse muziekliefhebbers weer op de been te krijgen. Zanger Adriaan Zwartzoener, het meisjeskoor Harriet Th oo ien en lóis Neetens en groep; Gene Van den Ostende, Mon Jansegers en Gerry Groebens verwachten jullie in HAK 't Koerken, Sint-Martensplein 2 te Aalst op vrijdag 27 juni om 20.30 u. Toegang gratis. Lede. Een van de vele kapelletjes die in Lede werden hersteld, (a)

De Voorpost | 1986 | | pagina 4