Figuur van Pater De Smet leeft nog steeds voort bij indianen Het verhaal van een onvergetelijke reis - 10 - 27.6.1986 - De Voorpost Een week na hun thuiskomst van de onvergetelijke reis naar de Verenigde Staten, blijkt het entoesiasme bij de leden van de Dendermondse delegatie nog steeds biezonder groot te zijn. Uitlatingen als «we voelden ons ginder thuis» en «het is gewoon niet te beschrijven» hoorden we meer dan eens. In een toespraak voor de aanvang van de gemeenteraad zette burgemeester Cool uitgebreid uiteen hoe de reis van de Dendermondse delegatie naar De Smet City was verlopen en hoezeer men ginds was ontvangen. «We vielen van de ene verrassing in de andere», aldus de burgemeester die over de hele trip uren kan vertellen, zelfs heel wat details kwijt wil. Dat het een vermoeiende reis is geweest, dat was zonder meer duidelijk. Liefst 26 uur vliegen had de twintig koppen sterke Den dermondse vertegenwoor diging achter de rug eer men veilig en wel arriveer de in Sioux Falls, de lucht haven die het dichtst bij De Smet City is gelegen. Eer der had men al oponthoud gehad in Londen, New York en Chicago waar men gelukkig een beroep kon doen op de goede diensten van de Belgische vertegen woordiging in die stad om zonder veel problemen doorheen de luchthaven te worden gebracht. In Sioux Falls stond gast heer Glenn Iverson, burge meester van De Smet City met enkele van zijn vrien den hen op te wachten. De televisie was ter plaatse om de aankomst van de Den- dermondenaren op beeld band vast te leggen, beel den die de dag nadien op het scherm te zien waren. In Sioux Falls heerste er bij de aankomst van het vlieg tuig een behoorlijke storm, wat wel angstaanjagend was, maar gelukkig alle maal zonder erg. Onder weg, nog ruim 200 kilome ter in makkelijke Ameri kaanse wagens rijden, was het dus kennismaken met de gastheren. Althans, dat was de bedoeling, maar de gasten waren moe van de lange reis en hadden niet veel zin meer in een lang gesprek over duizend-en- een-dingen. Voorzitter Artdré Pauwels van het aktiekomitee in gesprek met Cray Buffalo. Old Settlers' Day Zaterdag 7 juni werd in De Smet City Old Settlers' Day gevierd. Voor de 97e maal al. Dat is een heel traditierijke gebeurtenis die de aankomst van de eerste bewoners van het stadje herdenkt. Rond dat feest wordt elk jaar een heel programma opge bouwd, een soort van volk se happening, met een pa rade, sportmanifestaties, koncerten. Het Dender mondse gezelschap kreeg de nodige tijd om te rusten en begon de zaterdagaktivi- teit met een «verkennings wandeling». Misschien het ideale moment om het stadje voor te stellen. De Smet City is gelegen in de staat Zuid-Dakota en telt een 1.350 inwoners. Wie de steden Arlington en Brookings weet te situeren, heeft ongeveer een idee waar De Smet City ligt. De Smet, zo staat in foldertjes over de staat South Dakota te lezen, is gekend als de «Little Town on the Prai rie», naam die het stadje te danken heeft aan de schrijfster Laura Ingalls Wilder. Zij schreef een aantal boeken over de pio niers. Haar boeken werden voor een televisiefeuilleton bewerkt en in enkele afle veringen komt ook de per soon van pater De Smet voor. Een andere bekende figuur van het stadje is de schilder Harvey Dunn. In De Smet City gaan de be zoekers steevast een kijkje brengen naar «the House that Pa built», en dat da teert van 1887. De Smet City, ofschoon klein wat het aantal inwo ners betreft, bezit een ze vental kerken van evenveel godsdiensten. Het prettige is evenwel dat de bedie naars van die verschillende kerken het best met elkaar kunnen stellen en geregeld in vergadering bijeenko men om bievoorbeeld bij speciale gelegenheden de zelfde lezingen te gebrui ken. Zo gebeurde het ook voor de inhuldiging van het monument van pater De Smet, waarop vertegen woordigers van vijf ver schillende godsdiensten present waren. Old Sett lers' Day dus en feesten geblazen. Nadat in de voor middag twee loopwedstrij den waren georganizeerd met als prijzen t-shirts, be kers en de deelnemers een verfrissing kregen aangebo den, werd reikhalzend uit gekeken naar de grote pa rade in de namiddag. U moet zich dat niet voorstel len als een van de vele en rijke ommegangen die wij kennen. Een stoet in de Verenigde Staten zijn en kele wagens en in De Smet City werden die wagens ge trokken door paarden. In de eerste wagen hadden plaats genomen burge meester Cool en beeldhou wer Michel Peleman, sa men met een vertegen woordiger van het plaatse lijke De Smetkomitee. In de tweede wagen zaten An- dré Pauwels en burgemees ter Iverson. Wuiven en vriendelijk glimlachen, zo luidde de goede raad die burgemeester Iverson aan zijn Dendermondse gasten meegaf. En inderdaad, het werd handjeswuiven de he le weg door. Nadien volgde een receptie aangeboden door de Belgi sche ambassadeur in de Verenigde Staten, de heer Dehennain, die samen met consul-generaal Van Over- straeten, afkomstig uit Hamme, naar De Smet Ci ty was gekomen. Met wat vertraging, maar dat belet te niet dat er stemming in overvloed was. Later op de avond volgde nog een dans feest ter ere van de Den dermondse gasten. Een dansfeest anders dan wij het kennen. Geen alkoholi- sche dranken, alleen de Amerikaanse dranken Co ca-cola en Seven-Up. Geen wonder dat het bal nog voor het nachtelijk uur ten einde was. Indrukwekkende viering Zondag 8 juni was dan de grote dag. Het beeld van pater De Smet werd dan ingehuldigd in aanwezig heid van heel wat vooraan staanden. Het was een vie ring om nooit te vergeten en waarbij het ook duide- Michel Peleman was al vlug de beste vriend van de kleine indiaantjes. lijk werd dat de invloed die pater De Smet op de hele streek heeft gehad en nog steeds heeft, biezonder groot is. Tijdens de eucha ristieviering al, waarmee de plechtigheid werd ingezet, werd de persoonlijkheid en het engagement van de Dendermondse missionaris toegelicht door Father Joe, een jezuïet, die zich heeft toegelegd op het onder zoek naar het doen en laten van de Dendermondse je zuïet De Smet. Father Joe is trouwens'bezig met het schrijven van een boek over pater De Smet. Het werk dat al voor twee der de klaar is, telt nu al 1.400 pagina's. Een lijvig werk dus, geschreven door de Het Dendermondse gezelschap met de gastgezinnen poserend voor het nieuwe beeld. derde opvolger in rechte lijn van pater De Smet. In zijn gelegenheidshomilie onderstreepte Father Joe overvloedig dat hij blij was in de sporen en in de lijn van pater De Smet te mo gen werken. De Smet leeft nog elke dag in deze streek, zo zei hij en nog steeds wordt hij beschouwd als de grote man die zijn hele le ven door heeft gewerkt voor de vrede. De eucha ristieviering, waarin de plaatselijke bisschop voor ging, werd mede gekonce- lebreerd door Father Joe, door pater Bernard van het Dendermondse De Smet komitee en door de plaat selijke pastoor en de pro vinciaal van de jezuïeten. Op de viering waren ook vertegenwoordigers van de indianen, aangevoerd door opperhoofd Crazy Buffalo, die later op de dag aan burgemeester Cool en aan ambassadeur Dehennain een indianendeken over handigde, met de wens dat ze «de indianenkultuur ook over de Oceaan zouden uit dragen». Een heel uitzon derlijk eerbetoon van in dianen voor de blanken. Toespraken Bij een inhuldiging horen natuurlijk ook toespraken. Zo gebeurde het ook in De Smet City, waar het fraaie beeld dat door Michel Pele man werd gemaakt een ere plaats heeft gekregen in een reusachtig park, rech tover de katholieke kerk van het stadje, in het centrum. De onthullingsplechtigheid van het beeld van Pater Pierre Jan De Smet, een jezuïet, groeide uit tot een mooie plechtigheid in De Smet-stad. Het beeld stond tussen de bomen in het Washingtonpark, omgeven door bloemen en op de achtergrond wapperden Amerikaanse vlaggen in de wind. De armen van het bedekte monument wezen naar de hemel. Met in de ene hand een kruis en in de andere hand een olijftak. Pater De Smet, de missio naris die leefde onder de indianen in de jaren acht tienhonderd, kwam nooit zo ver naar het Oosten als de plaats waar De Smet- stad nu is, maar bij het ontstaan van dit stadje gaf de voorzitter van de spoor wegen het de naam van de priester. Het feestprogramma vatte muzikale stukken, ge bracht door een korps van de natioi wacht van Zuid-Dak<| een handbelkoor en hei meentelijk koorenseml Nadat de jongens- en jesscouts hun vlaggen plaatst hadden voor het dium waarop de hooj digheidsbekleders nomen hadden, leidde deen Johnson Bi: Paul Dudley, de katol leider van Sioux Falls in. zijn openingsgebed Dudley: «Wij willen wil de vrede te dienen nieuwen zoals vrede; stelen als Pater De Si deden. Schenk ons de tie om zijn voetspore] volgen... en vrede te bi gen in deze gebri wereld». Glenn Iverson, burgemt ter van De Smet-stad het Pater De Smet-proj opzette, dankte de bei king voor hun bijdrage] hulp aan dit project. Ii son zei «Gods hand h< ons geleid in dit project de ganse gemeenschi Pater De Smet was een desapostel. De Bijbel «Gezegend zijn de vr« makers want zij zullei Kinderen Gods gen» worden». Hij vervolgde: «Pater Smet zorgde voor tussen de indianen en blanken, maar belangrijj was dat hij vrede brt tussen het volk en f door hen de blijde b< schap van Christus ov< brengen». Na redevoeringen hoogwaardigheidsbekle ders, burgers uit Belg» regeringsafgevaardigde kwam Albert Cool, bu meester van Dendei de, aan het woord hi bijgestaan door Dhr. bert Maes die instond de vertaling. «Wij zijn verheugd aanwezig te gen zijn op deze plee heid, beklemtoonde heer Maes. Vandaag wij in de mogelijkheid kennis te maken met de Smet-stad en wij di dit allemaal aan Pater Smet». Hij vervolgde: boodschap van G woord indachtig 'Gij allen broeders', was nie ver of te moeilijk voor ter De Smet om brengen onder n vredcPW de ffll

De Voorpost | 1986 | | pagina 10