en de kleine k De grote Mii Hedendaagse kreatles In historisch kader plaatsen lang geen onaardig idee «Eerste happening» van Sint-Niklase kunstakademie werd voltreffer Dendermondse akademie heeft veel leerlingen maar weinig lokalen Eerste Internationale Sculpturale Dendermonde Dendermonde. A kademie. Met veel bewondering werd gekeken naar het werk van de leerlingen (vh) mocht de eerste intematio- klein kwam een kijkje 12 - 27.6.1986 - De Voorpost «Het hand in hand gaan van de kreaties van de hedendaagse kunstenaar met het leefmilieu van onze voorzaten, leek ons een goed idee. Temeer daar de tentoonstellings plaatsen over de hele stad werden gespreid en daardoor ook de hele bevolking by deze manifestatie wordt betrokken.» Zo kenschetste schepen van kuituur Hubert Maes tijdens de opening de eerste internationale sculpturale die in de Ros Beiaardstad plaats vindt. Het initiatief voor deze internationale tentoonstelling met beeldhouwwerken en skuptu- ren, gaat uit van de vzw De Graal, een kunstgalerij die al enkele opmerkelijke prestaties op haar naam heeft geschreven. In de Dendermondse kunst- akademie, het Begijnhof, het Stadspark, het Zwijvekemu- seum en Galerij De Graal daar kan men terecht voor de eerste internationale sculpturale Dendermonde die nog tot 17 augustus te bekijken is van vrijdag tot en met zondag van 15.00 tot 18.00 uur. Een inter nationale manifestatie die niet zonder slag of stoot tot stand is gekomen en die tot op het laatste ogenblik voldoende spanningsvelden inhield. Tot kort voor de opening moest er immers worden gewerkt om alle beelden geplaatst te krij gen en omdag lang niet alle kunstenaars gemeend hadden enige tijd op voorhand mee te delen welk werk ze zouden insturen, was het de organisa toren ook niet mogelijk om bordjes te voorzien waarop de naam en de titel van het werk voorkwamen. Een zorg voor later, zo kregen we te horen. Zaterdagvoormiddag werd daar trouwens al voor gezorgd. Dat was ook de verklaring waarom in de katalogus niet staat aangeduid waar welk werk zich precies bevindt. Dat en nog enkele andere pro blemen kunnen evenwel het entoesiasme van de organiza- toren niet temperen. Dat bleek al tijdens de plechtige opening, waarvoor op het eerste gezicht blijkbaar geen al te grote be langstelling bestond. Maar naarmate de wijzers van het uurwerk naar 21.00 uur schre den groeide de groep geïnteres seerden steeds verder aan. De opening was zeer kort en bon dig. Nadat iemand van de or- ganizatie de aanwezigen had verwelkomdt en bondig had gewezen op het opzet, mocht schepen van kuituur Hubert Maes de tentoonstelling offi cieel open praten. Hij onderstreepte dat Dender monde steeds een artistiek centrum is geweest en dat deze naam en faam zeker en vast is toe te schrijven aan enkele direkteurs van de plaatselijke kunstakademie die niet alleen een grote persoonlijkheid had den, maar tevens schitterende kunstenaars waren. Dender monde is overigens de baker mat van een schilderschool die de naam van de stad draagt en waarin bekende namen als Courtens, Spanhoghe, Gorus en anderen een voorname rol speelden. De periode van de twee oorlo gen betekende een domper op het artistieke leven van de Dendermonde. Schepen Maes nale sculpturale openen (foto Piet Hermans) stad. Maar in de zestiger jaren kwam er een nieuwe opbloei. En die blijft nog steeds voort duren. Dat onderstreept het nieuwe initiatief dat door vzw De Graal werd ondernomen en dat groots en gedurfd moet worden genoemd. Een projekt rond moderne beeldhouw kunst zoals de Internationale Sculpturale toont, de verwach tingen en bekommernissen van de nieuwe mens, de kunste naar die weliswaar anders dan voorheen omgaat met de mate rie, maar als iedere kunstenaar ten allen tijde in zijn vormen taal uiting eeft aan zijn gevoe lens van opstand en zijn hun kering naar liefde. Het stadsbestuur van Dender monde, aldus de schepen van kuituur, was dan ook een en al dankbaarheid voor dit fantas tische spektrum van beeld houwkunst dat als een anders soortige toeristische trekpleis ter wordt aangeboden. Een staalkaart De Graal heeft sedert zijn be staan - pas in 1984 werd de kunstgalerij opgericht - al heel wat prestaties achter zijn naam staan. Men begon met ten toonstellingen van onder meer Andre Bogaert, Fred Bervoet en Marcel Mariën, lang niet mis dus. Is men fier over deze prestatie, de Vrienden van de Graai vinden dat dit geen eind punt mag zijn, maar wel een beginpunt moet vormen naar nieuwe mogelijkheden. Een van die nieuwe mogelijkheden is een internationale skulturale die langzaam is gerijpt en pas dan uitwerking kreeg. Die in ternationale tentoonstellingen is een echte uitdaging, een staalkaart van wat heden leeft bij de beeldende kunstenaars zonder daarom in konceptuele uitspattingen te vervallen. Weegt voor de ene misschien teveel het anekdotische, het figuratieve door, voor de ande re zal deze tentoonstelling wel voldoende inhoud en beziens waardigheid bevatten. Het is in geen geval een lukrake ten toonstelling, zoals het evenmin bedoeld is als een vrijblijvende expositie. Wie neemt er allemaal deel aan deze eerste internationale skulpturale van Dendermon de? Onder meer Huibrecht Vastenogen die niet in de kata logus is opgenomen en verder Guy Baekelmans, Zeienaar Andre Bogaert, Maurits Brams, Armand Calders, Jan Calmeyn uit Sint-Niklaas, Eric Cardoen, Noël De Buck, Tom Frantzen, Marie-Claire Debue, Dendermondenaar Jos De Decker en nog uit Dender monde Jeanne De Dijn, Jetje De Kort, Peter De Roy, Wi- ter De Rycke uit Aalst, Etien- ne Desmet, Jan Dries, Vic Gentiels, Aalstenaar Luc Hoenraet, Philippe Jacques, Dirk Lambrecht uit Aalst, Eric Leloup, Marcel Marien, Hubert Minnebo, Roland Monteyne, Seij Onishi, Tone' Pauwels, Roland Rens, Frank Sweijd, Frank Steyaert uit Denderbel le, Vincent Strebell, Tapiaco, Jos 't Seyen, Noël Van Cau- wenbergh uit Temse, Berlare- naar Paul Van Gyseghem, Ge rard Vanhove, Elke Van Steenbergen, Rita Vandekerckhove, Fritz Ver tongen uit Dendermonde en Staf Vinck uit Dendermonde. Een hele pleiade aan kunste naars dus met onder hen inter nationaal bekende namen. Waar je nu precies naar toe moet om het mooiste te kun nen zien, dat valt natuurlijk moeilijk te bepalen. Op elke plaats valt er wel wat te zien dat de moeite waard is. Al hebben we meer dan eens in onze schaars gezaaide hoofd haren gekrabd. In het Begijn hof bievoorbeeld wordt men al dadelijk gekonfronteerd met een ijzerkonstruktie die naar de hemel is gericht. Aan de voet van de verroeste ijzers heeft de kunstenaar hopscheu- ten geplant. Helaas, de groei van deze hop is wat achterwe ge. Binnen in het werk vindt men een bizarre toestand van allerlei landbouwalaam, netjes aan- en op elkaar gelast. Aan het begijnhofkerkje staat een kijkkast met daarin een spre kende pop. In het Zwijvekemuseum staat een werk van Jeanne De Dijn en in de Akademie vindt men Marcel Mariën terug... twee werken van Minnebo zagen we in het begijnhof pronken en Toine Pauwels staat met een uiterst zeldzame en onfunktio- nele schommelstoel te wachten in de akademie. Ook in Galerij De Graal zelf zijn fraaie din gen te bekijken. Wie het allemaal wenst te zien kan dus nog terecht van vrij dag tot en met zondag 17 au gustus van 15 tot 18 uur in Galerij De Graal Sint-Gillis laan 55a te Sint-Gillis Dender monde, de Akademie voor Schone Kunsten in de Dijk- straat te Dendermonde en per manent in het stadspark aan de Stationsstraat en in het Stads park aan de Leopold Il-laan evenals in het Sint-Alexiusbe- gijnhof in de Brusselsestraat. Dendermonde. Internationale Sculpturale. Er kwam uiteindelijk toch nog veel volk opdagen voor de officiële opening (foto Piet Hermans) Open deur-dagen in feeststemming Met het aanbreken van de zomer, op 21 juni, zijn voor de Sint-Niklase kunstakademie ook de laatste evenementen begonnen die een suksesvol school jaar moeten afsluiten. Die drukke eindejaarsdagen op een rijtje: op zater dag 21 juni jl. opende de akademie haar deuren voor de jaarlijkse tentoonstelling met de werken van de studenten; nog op 21 juni en ook op zondag 22 juni werd 's avonds een «eerste happening» gehouden in de tent op de binnenkoer van de akademie en op 22 juni had in de stadsschouwburg de prijsuitreiking plaats aan de akademie-gediplo- m eerden. Zijn de drukste (en drukkendste) dagen voorbij, de deuren van de akademie blijven evenwel nog tot 29 juni wagenwijd open en ook de kunstbeurs blijft nog zolang toegankelijk. De «eerste happening» (met schillende kunstwerken bodega en avondfeest) van verkocht. Met kwaliteit en de akademie is meteen ook matige (om niet te zeggen een sukses geworden. «lage») prijzen zijn de men- Met een goed doel als ach- sen nog altijd bereid kunst tergrond. De totale op- te kopen. breng8t van deze happe ning komt immers de kin deropvangtehuizen van groot-Sint-Niklaas ten goe de. Personeelsleden van de ze instellingen en vrijwilli gers hebben er voor een groot stuk toe bijgedragen dat alles vlot verliep en zo suksesvol eindigde. Ook de kunstbeurs bleek een voltreffer. Op de ope ningsdag werden reeds ver negen leerlingen behaalden een regeringsmedaille: Ria Hullaert (vrije grafiek), Paul Schokkaert (toegepas te beeldhouwkunst), Ur- bain Van Duyse (schilde ren), Monique Saeys (toege paste kunsten); Daniël Ghys (keramiek), Eric An- dries (beeldhouwen), Hilde De Bruyne (publiciteit), Virginia Van der Borght (tekenen) en Freddy Van Ranst (tekenen). De grote tentoonstelling, met werk van de leerlingen, is elk jaar weer een kunst spektakel van jewelste. Een «kunsthappening» op zich! En eerlijk gezegd: kunst zinniger, artistieker, smaakvoller en échter dan wat «Kunstzaken» (op de BRT-tv) ons (ook op 21 juni) weer eens voor de voeten smeet met het. protrramma tot kunstwerk verheve Misschien is dit wel één va. de grootste grappen met kunst uitgehaald. Vel van die hedendaagse «kon strukteurs» moeten eerst eens leren tekenen schilderen, boetseren o beeldhouwen. De vele du pzinnige beschouwinge die dag nog rond hun werl geweven worden slaan i houdelijk nergens op klinken zó elitair dat he weinig of niets meer me kunst te maken heeft. Ma ja, ze halen de buis, krijg» pagina's vol in de krantei en met al die belangstellin| weet de international»: kunsthandel wel raad. Enfin, om u te zeggen, Ie zer, dat een bezoekje aan de tentoonstelling van de Sint Niklase akademie een fijn Ier zinniger belevenis is en da j Meer dan zeshonderd leerlingen lieten zich bij het begin van het schooljaar inschrijven aan de Dendermondse Akademie voor Schone Kunsten. Ruim vierhonderd daar van volgen nu nog geregeld de lessen. Dat is heel wat. De vraag is hoe het komt dat er een 200-tal leerlingen na verloop van tjjd de brui er aangaven. Geen belangstelling meer zou een van die redenen kunnen zjjn, een andere is ongetwijfeld een gebrek aan lokalen en zeker een gebrek aan degelijke lokalen. De Stad Dendermonde heeft ondertussen maatregelen ge troffen om de Dendermondse Akademie voor Sone Kunsten een opknapbeurt te geven die van een oude tante een jonge dame moet maken. Het wordt dus uitkijken. Zaterdag en zondag waren de geïnteresseer den van harte welkom in de akademie om er een rondgang te maken doorheen de lokalen en de leerlingen aan het werk te zien. De verschillende afdelingen lieten er uitgebreid zien tot wat de leerlingen na verloop van tijd in staat zijn. Dat gaat dan van de kleinste kinderen die worden toegelaten tot de vol wassenen die in de finaliteitsja- ren zitten en bekwaam zijn een weg te banen in de wereld van de kunst. Een groot deel van de tentoonstellingszaal was evenwel in beslag genomen door de «Internationale sculp turale Dendermonde» en bracht beelden die naar ons gevoelen weliswaar zeer mo dern van opvatting zijn, maar weinig zeggend. Maar dat is onze persoonlijke mening. Te rug naar de akademie zelf, waar ijverig wordt gewerkt. Dat staat zonder meer buiten kijf. Zowat in alle klassen en afdelingen wordt de bezoeker getroffen door de fraaie wer ken die er te zien zijn. Of het dendermonde. Akademie. Groot en nemen (vh) nu gaat om de eerste kinderte- van leerlingen waaruit duide- keningen, of om de resultaten lijk naar voor komt dat ze gevormd, haast gekneed zijn, het maakt weinig verschil uit. Telkens weer kan men de zin voor kreativiteit, de zin voor het kunstvolle bewonderen. De Dendermondse Akademie omvat zowat alle kunstrichtin gen die men zich kan inbeel den. Tekenen uiteraard en dat is een druk gevolgde richting. Maar ook beeldhouwen en ke ramiek krijgt veel belangstel ling, evenals een afdeling glas ramen die aardig wat leerlin gen trekt. Veel aandacht ging naar de afdelingen schilderen. Daar was men zaterdag nog druk doende met werken. Een stil leven op doek zetten was de opdracht die moest worden uitgevoerd. Met veel ernst en vooral in een grote koncentra- tie - de stilte was er op - opvallend - werd gewerkt aan deze opdracht. Wie geïnteres seerd was kon stap voor stap meemaken hoe een schilderij tot stand komt en hoe verschil lende mensen ook verschillen de resultaten van een eenzelf de voorwerp afleveren. Lich tinval, gezichtshoek en eigen kreativiteit, het zijn zovele as- pekten die erbij komen kijken. Vanazelfsprekend waren ook de leerkrachten present. Zo een opendeurdag is immers een ideaal moment om kontak ten te leggen tussen leerkrach ten en ouders van leerlingen of om een babbeltje te slaan met eventuele nieuwe leerlingen die een kijke komen nemen. Dat het allemaal kan in een echt gezellige sfeer, is natuur lijk een voordeel. En wanneer de restauratie van het gebouw, de aanpassing van de lokalen eenmaal achter de rug zal zijn, bloeit de Dendermondse Aka demie voor Schone Kunsten ongetwijfeld nog feller dan nu het geval is. De direktie en de leerkrachten zijn in elk geval bereid er het allerbeste van te maken, de naam en faam van Dendermonde als kunststad waardig. Sint-Niklaas. Open deur in de kunstakademie. V/erken naar levend model (Iv) Hét hoogtepunt voor de af- «De langste dag» te Gent. het niets gemeen heeft me! E gestudeerden de akade- De Arteveldestraat heet dan «Kunstzaken» (als u dal jj mie is nog altijd de prijsuit- het mekka te zijn van de zou afschrikken!), reiking. Naast de prijzen, hedendaagse kunst. Al- Het kan nog tot zondag 2 diploma's en getuigschrif- thans, dat proberen sommi- juni (weekdagen van 18 td ten werden ook dit jaar gen ons wijs te maken. 21 uur; zaterdag en zondag^ - weer verschillende pennin- Voor het grootste deel heeft van 9.30 tot 12.30 en gen overhandigd: Sabine dat grootse Gentse kunst- 14.30 tot 18 uur). Van Steenkiste (tekenen) gebeuren weinig met kunst Jozef Smal» kreeg de stadsmedaille en te maken, wel met rommel Sint-Niklaas. De opbrengst van de Eerste happening» Niklase kinderopvangtehuizen (Iv) komt ten goede aan de Si Sint-Niklaas. In de akademie voor schone kunsten werden de laureaten regeringsmedaille gehuldigd, (delro)

De Voorpost | 1986 | | pagina 12