Nieuwe woningen en bedrijven te Berlare? Ziekenzorg Dendermonde organizeerde Trefdag in Wieze Palingfeesten, kroegentocht en Ronde van België aan Donkmeer Scheldekartoenale in Temse cs, Clement de Leenheer schreef een boek over zijn trieste jeugd Dendermondse jeugdraad: liever geld dan materieel 14 - 27.6.1986 - De Voorpost Hamst Op het Berlaarse gemeentehuis komen regelmatig aanvra gen naar bouwgronden voor nog betaalbare huizen en voor KMO's met aanpalende woningen. Het gemeentebe stuur heeft nu enkele projekten voorgesteld die zowel de woonfunktie als de tewerkstellingsmogelijkheden moeten beklemtonen. By de oppositie is men het meestal eens met de idee achter de plannen, niet altijd echter met de gronden die men er voor uitgekozen heeft. 56 kavels in Daelvenne Toen men aan de gewestplan nen werkte, werd Berlare, ge zien het vele groen en de toe ristische funktie van het Donk- gebied, als woongemeente aangeduid, van waaruit de mensen naar de nabijgelegen industrieterreinen of steden zouden gaan werken. Er wer den dan ook heel wat woonuit- breidingsgebieden aangeduid, projekten werden op stapel ge zet om gronden bouwrijp te krijgen. Denken we aan het Raapveld te Uitbergen, aan het Kerkveld te Berlare en aan de nieuwe wijken te Overme- re. Verschillende ervan zijn echter, vooral om financiële redenen, in één of andere schuif blijven zitten. De gemeente wil nu proberen, met DDS als opdrachtgevend bestuur, het projekt zou in 2 delen afgewerkt worden. In een eerste faze zou DDS het gedeelte boven de beek, rich ting Leopolddreef volledig rea- lizeren. In een tweede faze zou men het deel onder de beek aanpakken én de riolering van het hele gebied. DDS moet daar ook voor het verwerven van de private gronden zorgen. De overname van gronden in bezit van de gemeente zal door DDS, volgens een schatting, in één keer gebeuren. Over de prijs van de gronden kan nu nog niets gezegd wor den, omdat eerst de kostprijs van de infrastruktuurwerken moet afgewacht worden. Op voorstel van de PW-fraktie, zal men wel trachten de kosten van de rioleringswerken, voor zover die niet volledig kunnen gesubsidieerd worden, evenre dig te verdelen over de hele buurt, die daar toch ook voor deel zal uit halen, en niet al leen door de nieuwe buurtbe woners laten dragen. De VU onthield zich bij de stemming. Erik Van Hauwer- meiren betreurde dat men op nieuw een beroep deed op DDS. «Daar zitten maar 2 ver tegenwoordigers in van de ge meente, en wat weten mensen van Buggenhout of Wetteren van wat er in onze gemeente gebeurt?», argumenteerde hij. Hij vroeg of men dit projekt niet in eigen beheer kon uit werken. Zijn vraag werd beantwoordt door PW- woordvoerder Leys. Volgens hem kunnen gemeenten dat bijna niet in eigen beheer doen door de infrastruktuurwerken die bij verkavelingen nodig zijn (elektriciteit, water, tele foon,...) «Daarom zijn juist de interkommunales ontstaan, om die werken financieel mo gelijk te maken. Tenandere DDS heeft haar eerste projekt te Berlare uitgewerkt», voegde hij er aantoe. Burgemeester Van Sande zei dat de techni sche dienst niet bemand is om zo een projekt uit te voeren. Bij de SP herinnerde men er aan dat het projekt al van in de tijd dateerde dat ook die partij in de meerderheid zat. Toen was het niet doorgegaan omdat men niet de nodige omlei dingswegen kon leggen. KMO's in de Galgenbergstraat Vorig jaar al besliste men om een KMO-zone te kreëeren tussen de Galgenbergstraat, Leopolddreef en Hoogstraat. Het gemeantebestuur vroeg nu de toelating om die zone, die nu op het gewestplan als zone voor aktieve dagrekreatie staat omschreven, om te vormen, tot gebied voor KMO's. Eerst wou men er een ambachtelijke zone van maken, maar het bleek dat men daar minder kontrole op de aard van de bedrijven kon houden. Een KMO-zone is meer gebonden aan de ekonomische expansie wetten. Voor de PW ligt de zone te dicht bij de rijksschool en het dicht bevolkte woongebied. Men herinnerde aan de vraag om de sporthal daar te zetten, «zonder dat we daarmee oude koeien uit de gracht willen ha len». Raadslid Van Hauwe was voorstander van het opzetten van een groots speelplein. De VU steunt het plan volledig omdat er nu op de gemeente te weinig tewerkstellingsmoge lijkheid is. De SP staat wel achter het plan om meer tewerkstelling op de gemeente te hebben, maar wil toch dat de zone verder van de school zou beginnen. Van Gij- segem stelde voor achter de wegel, die de Bollewerkstraat tot aan de Galgenbergstraat verlengt te beginnen. Dit kon door de meerderheid niet aan vaard-wórden, omdat men zo bijna de helft van het gebied verliest. «Wel is het zo dat het voorbestemde gebied niet noodzakelijk het werkelijk ge bruikte gebied hoeft te zijn», zei burgemeester Van Sande. Volgens sekretaris Lippens zou met de ontwerper een buf ferzone kunnen afgebakend worden. Dit was volgens Van Gijsegem echter een typisch Belgisch kompromis, dat na enkele jaren toch niet meer nageleeft wordt. De SP stemde dan ook tegen, samen met de PW. Bij de onteigeningen, kan Hoogstraat, zullen wel de grenzen van bestaande perce len gehandhaafd blijven. Hamme. Oorkonde Sint-Jozefsgilde Sint-Anna. De heer Ruys overhandigde de oorkon de van de geslaagde restauratie aan voorzitter Rooms van de Sint-Jozefsgilde te Sint- Anna (vh) Liefst 1200 zieken en een 100-tal begeleiders waren naar Wieze gekomen om er de trefdag 86 van CM Ziekenzorg mee te vieren. Een heel biezondere dag, want er stond op het programma onder meer de wijding van een nieuw vaandel, terwijl ook Kris Beeckman, de nieuwe verbonds- verantwoordelijke van CM Ziekenzorg zijn maidenspeech zou houden. Na een welkomstwoord van voorzitter John Taylor, werd met veel aandacht de eucharis tieviering bijgewoond die door de kleinkunstgroep Leef uit Zele werd opgeluisterd. Het was tijdens deze plechtigheid dat het nieuwe vaandel werd gewijd. Een ontroerend mo ment voor vele zieken en voor de begeleiders van de CM zie- kenzorgkemen. Daarna werd geluisterd naar wat Kris Beeckman te vertel len had. Ziekenzorg telt in het Dendermondse liefst 32 ker nen die zich biezonder aktief tonen. Ze zijn tot stand geko men uit een sociale bekom mernis voor allen die door de gevolgen van een ongeval, ziekte of handicap niet kunnen deelnemen aan wat de samen leving te bieden heeft. Zieken zorg is door de jaren heen uitgegroeid tot een dagelijkse solidariteit tussen gezonden. Maar dat betekent nog lang niet, aldus Kris Beeckman, dat men nu rustig op de lauweren kan rusten. Integendeel, men staat steeds opnieuw voor een uitdaging. Ziekenzorg groeit mee met de verwachtingen en vragen die leven bij de leden, Ziekenzorg blikt naar de toe komst en die is nu niet bepaald rooskleurig te noemen, aldus spreker die dieper inging op de krisis en alles wat daarmee gepaard gaat. Hoopvol is dat volgens hem de werking van Ziekenzorg CM een motor is om vanuit het dieptepunt weg te komen. In 1981 werd een vijfjarenplan afgekondigd dat erop gericht was het zieken- zorgwerk rijker te maken en in te spelen op de noden van die tijd. Een viertal punten kreeg toen ruime aandacht: huisbe zoek van de Ziekenzorgmede werkers aan de zieken laten uitgroeien tot een relatiebe- vorderend bezoek, de vakan tie- en ontspanningsmogelijk heden voor zieken stimuleren en laten aangroeien, begaan zijn met de moeilijke leefsitua tie van de zieke en hulp bieden waar nodig, de werking van de ziekenzorgkernen beter orga- nizeren door een goede taak verdeling. Aan dat vijfjaren plan werd keihard gewerkt en niet zonder resultaat. Verantwoordelijke Kris Beeckman zou daarop verkla ren in hoeverre het vijfjaren plan precies werd uitgevoerd. Voor vele zieken is de thuis een veiligheid geworden waar aan zij zich vastklampen. Dag elijks zijn er kernleden om zieken te bezoeken, om met hen een praatje te slaan, een gewone babbel tussen vrien den die zeer waardevol is. Wat de vakanties en ontspanningen voor de zieken en gehandica pten betreft, ook hier werd heel wat gepresteerd. Daguit- stappen, tuinfeestjes en noem maar op werden georganizeerd met de bedoeling de horizon van de ziekenkamer te door breken. Er zijn ook de vakanties die meer zijn dan een gewone va kantie zoals valide mensen die kennen. Komt dan de leefsi tuatie van de zieken. Ook op dit terrein werd flink gepres teerd. Men beschikt nu over een goede ploeg aan medewer kers die ieder voor zich hun verantwoordelijkheid ook opnemen. Op 11 oktober trekt Zieken zorg naar Gent waar in het sportpaleis de start zal worden gegeven voor een nieuw plan van aanpak. Geen hemel- schokkende dingen, aldus spreker, maar wel de start om nog meer thuisgebonden en jonge zieken te bereiken, groe pen die momenteel nog te wei nig kunnen betrokken worden in het Ziekenzorg gebeuren. Ziekenzorg moet nog meer dan vroeger een bewegipg worden, gemaakt door zieken en gezonden, als gelijkwaardi ge partners. Kris Beeckman besloot zijn toespraak met een kleine maar hartverwarmende hulde aan zijn voorganger en vriend Piet Peelman die nu geniet van een verdiende rust. Hamme. Opendeur bij de Neerhofvrienden. De nieuwe werkgroep van de Neerhofvrienden (vh) Uf Tot zondag 6 juli wordt in het Gemeentemuseum "-* m a. m 7 van Temse de 'Scheldekartoenale 1986' tentoonge- ij f. Bl' I w jfp'. ÏBflÊk'steld. De organisatie berust bij het gemeentebe- stuur van Temse en CC Ter Dilft - Bomem. Hamme. Schoolfeest RMS. Allerlei vermakelijkheden zorgden ervoor dat de jeugd goed in maart jl. werd door het stelling waardevol en inte- aan haar trekken kwam (vh) CC Ter Dilft (Bornem) i.s.m. ressant genoeg om hem ook De Notelaer, toeristisch re- in Temse te kijk te stellen. kreatief onthaal centrum Besprekingen leidden on- van de Schelde, en VW De Waterfeesten aan het Donkmeer krijgen dit jaar ze ker een grote algemene repeti tie. Op zaterdag 28 en zondag 29 juni hebben de Onafhanke lijke Middenstand van het Donkmeer, de VW en het Ronde van België-komitee na melijk een hele waaier van aktiviteiten gepland, waarbij zowel de kulinaire als de kultu- rele en sportieve mogelijkhe den van het gebied naar voor komen. Palingfeesten en kroegentocht De restaurants aan het Donk meer zijn al lang gekend om hun paling. Op zaterdag zetten verschillende zaken langs het meer eetstandjes waar men de specialiteiten kan proeven, 's Avonds houdt men een kroegentocht. Er zijn optre dens voorzien van Hot Club (oude jazz), Die Blaaskapelle von Lu, Sweet and Gentle (swing) en van Myosotis (zi- geunermuziek) Daarnaast zorgen verschillende herber gen nog voor een muzikaal programma. Men mikt duide lijk naar een alternatief voor het Jazzfestival van Dender monde. Of worden de Rode Duivels de grootste konkur- rentie? Wie mee wil gaan op de kroegentocht betaalt 100 fr. voor een kenteken. Hiermee krijgt men wel korting op het verbruik tijdens de optredens. Ronde van België voor amateurs Wielerliefhebbers komen zon dag aan hun trekken. Het Ronde van België-komité, be staande uit mensen van OMD, VW, het gemeentebestuur, e.a.is er in gelukt deze ritten- wedstrijd voor amateurs het Donkmeer te laten eindi gen. Men zou zelfs de toezeg ging voor de komende 5 jat gekregen hebben. Voor di|. weekeind zijn 2 ritten voorgr zien. Om 10 u. vertrekt eerste ploeg voor een ploegen tijdrit. In de namiddag is er een rit in lijn met 2 plaatselijk ronden. Kuituurkring Op zondag 29 juni doet ook di Berlaarse Kuituurkring ea duit in het zakje. Om 10.30 a plant ze een vlag op het pud waar de 3 deelgemeenten el kaar raken, achter restaurafl De Pluim. Men wil hierin» nog eens de nadruk leggen of de aktie 'Op weg naar 2000'. middellijk tot konkreet re- gast is. 18 u- zondag van 10 tot 12 8ultaat, vandaar dat de ex- Openingsuren Gemeen- u- en van 14 18 u- po van 21 juni tot 6 juli in temuseum (Kasteelstraat, het Gemeentemuseum te Temse): zaterdag van 14 tot Klein-Brabant land voor de negende maal ia.nu voor ae negenae maai seerd. Stond de kartoenale 1985 in het teken van 'de paling', dan werd nu geop teerd voor "De Schelde'. Als er één element is dat de streek bindt, is het immers de Schelde. Het leven op en «Met het gezin de Lienekes doorheen de oorlogsjaren rondom de Schelde bleek 1940-45, is van de hand van de naar Lokeren uitgeweken voldoende inspiratie open Zeienaar Clement De Leenheer. te laten voor kartoenisten De schrijver kan gesitueerd worden als een sociaal geën- van binnen- en buitenland, gageerd mens, die zioh fel aangetrokken voelt door een 73 kartoens werden voor de bepaalde groep van de maatschappij, voornamelijk met de tentoonstelling geselek- ouden van dagen, de zieken en de mindervaliden. Hij was teerd. Een deskundige ju- tien jaar ondervoorzitter te Lokeren van Feniks en heeft ry, die niet alleen rekening als dj op de Zeelse vrije radio Malaika een programma hield met de gag maar ook lopen, dat zich voornamelijk richt tot de mensen die hij met het grafische aspekt, graag in bescherming neemt, bekroonde drie werken. Ook werd de Kever-prijs Van ondervoorzitter van de heeft het niet gemakkelijk toegekend en kregen vijf groep Feniks Lokeren over gehad in zijn leven, dat werken een vermelding. DJ Clement Van Lokeren, doorweven is van miserie, Het gemeentebestuur en was de overstap naar zijn ziektes en tegenkantingen.' Hamme. Schoolfeest RMS. Veel belangstelling voor dit schoolfeest in de Zouavenstraat Gemeentemuseum van literaire verzuchtingen. In hem kwam steeds meer (vh) 4 4" Temse vonden de tentoon- De 50-jarige loodgieter de noodzaak op, om zijn De stedelijke jeugdraad van Dendermonde heeft een nieuw subsidiereglement uitgedokterd. Het werd voorge steld in de jongste raadszitting en kreeg de goedkeuring van de meerderheid en van de Volksunie. De SP onthield zich bij de stemming. Het stadsbestuur erkent het belang van de jeugdverenigin gen en waardeert de inzet van de vrijwilligers voor de jeugd. Daarom subsidieert het de vorming, de ontspan ning en het sociaal-kultureel werk van de jeugd. Dat kan gebeuren in het- kader van open jeugdverbanden, vaste jeugdgroeperingen of jeugddiensten. Dat staat te lezen in de motivatie van het subsidiereglement dat meteen de subsidievoorwaarden vastlegt voor de jeugdverenigingen. Men onderscheidt twee soorten van subsidies: basissubsi dies en werkingssubsidies. De eerste worden toegekend voor het bestaan zelf, de tweede gaan naar de aktiviteiten die men heeft georganizeerd. Ze worden berekend op basis van de gegevens en de aktiviteiten van het voorbije werkjaar dat loopt van 1 september tot 31 augustus. De verdeelsleutel voorziet 10% van het grote bedrag voor de organizatie van de week van de jeugd en van dit saldo 18 procent voor de subsidiëring voor de speelpleinvereniging. en van dit saldo dan 25 procent voor de basissubsidies en 75% voor de werkingssubsidies. Dan volgen in het regle ment een heleboel puntentabellen. Men maakt daarin een onderscheid tussen vaste jeugdgroeperingen, open jeugd verbanden en jeugddiensten, en alle jeugdverenigingen. Voor de werkingssubsidies komen georganizeerde aktivi teiten voor de leden alleen, open aktiviteiten, kadervor ming, tijdschrift en vertegenwoordigers op de algemene vergadering van de jeugdraad in aanmerking. Demokratische besluitvorming SP raadslid Verleyen besprak dan dit nieuwe reglement en zei dat zijn fraktie zich zou onthouden bij de stemming, omdat men vertrekt vanuit een andere visie op de jeugd problematiek. Subsidie moet volgens hem een materiële dienstverlening zijn. Maar vermits de jeugdraad geopteerd heeft voor harde franken, moet men zich hierbij neerleg gen, temeer daar de samenstelling van het reglement op een echt demokratische wijze is gebeurd. Verleyen be treurde het dat bepaalde verenigingen van een en dezelfde strekking worden bevoordeeld wat de behuizing aangaat. Hij vroeg om deze kontrakten opnieuw te willen nagaan en niet hypokriet te willen omspringen. Daarmee bedoel de hij dat men lokalen gratis ter beschikking stelt en nadien geld vraagt voor de verwarming en de verlichting. Een tweede zaak die hij aankloeg was dat men in het nieuwe reglement blijkbaar geen waardering heeft voor de pedagogische diploma's, maar meer waarde hecht aan de monitorvorming. Ferdy Willems van de Volksunie stelde dat de VU het nieuwe reglement zou goedkeuren. Toch vroeg hij om het subsidiesysteem te willen herdenken. Het gaat om kleine bedragen in vele gevallen, dié niet eens een druppel betekenen in een emmer water. Misschien een startpremie voor nieuwe verenigingen als aanmoediging, want het is bij de start dat men het geld best kan gebruiken. Burgemeester Cool replikeerde daarop dat de verenigingen eerst maar eens moeten bewijzen wat ze waard zijn. Schepen van de jeugd Mculcbroek is bereid de suggesties van de interpellanten aan de jeugdraad over te maken. Maar, zo zegt hij, de jeugdraad heeft zich uitgesproken voor geld. Bijgevolg. jeugd in een boek over te brengen. Een jeugd, die ook al niet was, wat velen er van verwachten. De rode draad in zijn boek is de verhouding tot zijn vader, die hij ronduit slecht noemt. Schrijver Clement De Leen heer noemt het een waar verhaal, en het boek be stempelt hij als «zo schoon» omdat het de echte beleve nis van een jonge man is. In zijn naschrift geeft hij het zelf aan: «Het is mijn verhaal, die het als jongen hard te verduren kreeg. Een jongeman die de hardheid van zijn vader, ja zelfs de wreedheden heeft moeten verdragen, maar die in zijn binnenste steeds van zijn vader is blijven houden en later tot de vast stelling kwam dat een strenge vader hem hielp in zijn verdere leven. Het misschien een les voor d jeugd». Tegenover zijn vader voel Clement De Leenheer zid het zwart schaap van cfe familie en werd zelfs uitge stoten. De voorstelling van 1 boek gebeurde in de si dio's van radio Malaika Zele. Het werd ingeleii door schrijver Henri Vai Daele in aanwezigheid vai burgemeester De Bruyne schepen De Waele en sport centrum VHVD promoto Roger Van Hecke. Het boek is te verkrijgen o: het adres van de schrijve Clement De Leenheer, Kre keistraat 40W1Lokeren of in de studio van Radi Malaika, Langeakker Zele. Be» Bij Uitgeverij Dupuis zijn weer een aantal nieuwe strip verhalen verschenen. Onder meer het derde nummer van Jerome K Jerome Bloks, het zesde deel van Agent 212, een nieuwe boek van Gully, Baard en Kale die al aan hun 34e aflevering toe zijn, en het 24e album van jeugdzonden. Deze nieuwe stripverhalen kosten 130 fr. per deel en zijn ver krijgbaar in de boekhandel. In de Casa de Espana aan de Paardenmarkt 68 te Antwer pen heeft nog tot 6 juli de tentoonstelling «De Spaanse burgeroorlog» plaats. Foto! archieven, dokumenten kranten worden er te kijk g steld over deze episode uit Spaanse geschiedenis. Op zaterdag 28 juni heeft het landhuis «Stenen zaal» Veurde een colloquium plat georganizeerd door de Wet groep Kunstenaars sodalis sche beweging met als the» «Welke richting uit met beeldkultuur in Vlaanderen' Meer informatie kan men vt krijgen bij deze beweging het adres Keizerslaan 13 1000 Brussel.

De Voorpost | 1986 | | pagina 14