BESTORMING VAN DE BOEREN- BARRICADE AAN HET WARREGAREN HISTORISCHE EVOKATIE OP HET KERKPLEIN TE BORNEM 30 - 27.6.1986 - De Voorpost historische rekonstruktie van de «Slag om Bornem» was een initiatief van het Davidsfonds Mariekerke St.-Amands, De Schelderuiters, Jeugdatelier Plekijzer en Tieneratelier Wijmezel. Heel wat medewerkers hebben in een korte tijdspanne weer keihard gewerkt om weer wat historiek over het plaatselijk verleden bloot te leggen. Vooral de jeugd van vandaag ziet hier de gebeurtenissen van destijds voor ogen. Burgemeester-senator Van Eetvelt die na afloop van de evokatie het woord nam sprak van een topper en een link naar de toekomst». Het is goed de historie even op te frissen «zei hij» en vandaag feesten we in Bornem met een eigentijdse Braderij». De eerste fase van de dorpsvernieuwing is hiermee afgesloten en ondermeer de vernieuwing van de Boomstraat kon hier met luister worden bijgezet. Als burgervader van Groot-Bornem venwees hij ook naar nog andere folkloristische toppers als ondermeer de Rommelant in Weert, de kasteelfeesten in Hingene, het Vis Folklorefestival in Mariekerke. Toch maken we een paar kritische bedenkingen rond deze rekonstruktie... Pastoor Huveneers verzorgt de gewonde helden (EVR) De verhuis naar het Car- dijnpiein is een goede maatregel geweest... om dat het publiek beter aan zijn trekken kwam en ook voor de uitvoerders zelf een grotere veiligheid ge waarborgd kon worden. Twee jaar terug moesten de ruiters zich een weg banen tussen het publiek... Positief aan het gebeuren anno '86 was in de eerste plaats de mooie dekoratie. Nu werden de huizen waaraan men vooraf zove le uren werk besteedde ge spaard van werkelijke brand en enkel met rook- bommetje bekogeld. Enkel een paar hiervoor bewust gebouwde «obsta kels» die een huis voorstel den werden in brand gesto ken. Ook materieel gezien kwam men beter uit de verf dan twee jaar terug, toen men geen enkel schot hoorde lossen, wat het niet levensecht deed overko men. En toch was het niet allemaal dat wat er van te maken is... Levensecht Het is jammer te noemen dat het hele gebeuren een «play-back-act» was die op voortreffelijke wijze voor- gekouwd werd door de speekers Monique De Rijck en Marcel De Co- ninck. De kommentaar viel in geen geval te bekritise ren en was overigens zeer duidelijk. Maar het zou sfeerscheppend zijn mocht men de akteurs zelf zien akteren. Wanneer men de evokatie heeft meege maakt moet men meewarig de schouders even opha len en enkele vraagtekens plaatsen. Een gemeente dat een rijk bezit heeft aan toneelgezelschappen moet die toch kunnen warm ma ken voor zo'n schouwspel? Zij kunnen, samen met de huizige bezetting, voor een massaspektakel zorgen. Denken we bijvoorbeeld maar aan het prachtige Passiespel te Mariekerke. Op die manier zou men Bornem weer een toeris tische topper kunnen bie den... die los van de aan koppelende braderij een totaalfeest kon zijn en die een ganse namiddag in be slag kan nemen, terwijl nu alles binnen het uur verlo pen is. De huidige bezetting is schaars... en dat komt een beetje lachwekkend over bij Jan Publiek. Of er geen grotere bezetting is? Hier over polsten we iemand van de organisatie. Er is een budget van 30.000 fr. voorzien en dat is al te klein om meerdere kos tuums te huren. Volk heb ben we genoeg voorhan den als het moet... als er maar centen waren! De muziekband die ge bruikt werd voor deze evo katie mocht er best we zen... tenzij dan in de be ginfase waar we een sfeer- brekende hutsepot van jazz en discogeluiden ont waarden. Begrijpen wie kan. Een muzikale omlijs ting dus met een reukje aan. Maar kontrasterend was dan weer dat meele ven en meevoelen van het publiek dat juichte toen één van de Dragonders bij de bestorming van de barrica de door zijn stijgerend paard tegen de grond gin gen. En dan die paarden: die zijn er heelhuids door gekomen want die bevon den zich op de klinkers van het Cardijnplein als op een schaatspiste: spekglad en dusfeniet zonder risiko's om één van de vier steunpila ren te zien breken... laat staan de hals. Een paar vrachtwagens zand zou den hier welgekomen zijn. Bij de organisatoren alge mene tevredenheid, ook al gaven die toe dat er weer enkele schoonheidsfoutjes waren, mede door het soms wel vele improvisa- tiewerk. Maar we willen het allemaal niet door een zwarte bril bekijken, in tegendeel, we juichen het initiatief toe en dat kan groeien tot een groots massaspektakel... als de handen maar in elkaar ge slagen worden door het verenigingsleven én als de middenstander ook een stukje vooruit zet en de intiatiefnemers wat tege moet komt... Tenslotte wordt deze evo katie een serieus lokaas voor hun braderij... die ze Boerenkrijgfeesten noemen. Medewerkers aan de his torische evokatie 1Het leger der Fransen Dragonders: Pauwels Rudy (generaal Rostollant), Frans Wij- nants, Bart De Strooper, Mario Vallert, Eric Van Praet, Wemer Vercaute- ren, Jos De Hertogh en Kamiel Van Der Beeck. Grenadiers: Mon De Strooper, Rudy Van Bogaert, Marcel Goi- ris, Jean Eggermont, Ivan Van Der Beeck en Frank Van Barel. 2. Het leger der Brigands Frangois Van Bogaert (Em- manuël Benedikt Rollier), Fré Janssens (pastoor Hu- n u /rum veneers), Willy Boom De Franse soldaten pintelierend na hun overwinning op de Bornemse boeren (EVR) (Cools) Stefaan Spiessens (tamboer), Karei Van Laer (tamboer), Jan De Wach ter, Alfons De Wit, Eric Kennis, Luc Pelgrims, Luc Vermeylen, Danny Van Riet, Dirk Aerts, Robert Van Belle, Bert Van Der Krieken, Guy Laureys, Ed dy De Bot. 3. Dorpsbewoners Rita Bogaerts, Maria Van Bruysel, Wiske Eeraerts, Rita Lauwers, Peggy De Keersmaecker, Sonja De Maeyer, Derek Pauwels, Jeroen Branders, Kris Goi- ris, Ellen Willaert, Kathleen Vandemoortele, Eduard Pauwels en Marie-Jeanne Van Ranst. 4. Decorbouw: Rudy Pauwels, Frangois Van Bogaert, Willy Boom, Guy Laureys, Jef De Smedt, Stefan Spiessens en Luc De Ryck. 5. Muziek en muziekin stallatie Chris Soetens, Marc Van Garsse, Johnny Maes en broeder Jef Van Hecke. 6. Grime Ilse Lenaerts, Yvette Le- naerts, Griet Vetters, Gerd Van Nooten, Dirk Saey en Jan Heyndrickx (m.m.v. het Rode Kruis afd. Bornem). 7. Voordrachten Monique De Rijck en Mar- cel De Cock. (p(rw) Een vreugdedans voor een gewonnen veldslag (EVR) De Moeders en kinderen schuilen in de bossen en bidden voor de goede afloop (EVR) De Franse cavallerie maakt zich klaar voor de aanval (EVR)

De Voorpost | 1986 | | pagina 30