VAN HAZEN DIE LEEUWEN WERDEN EEN VONK VAN HEILIGHEID RODE DUIVELS SPELEN KLEINE FINALE MUNDIAL '86 VOLGENS LAFONTAINE 32 - 27.6.1986 - De Voorpost VOETBAL troffen en vele spelers verzeil den in het buitenland of ge raakten door hun uitspraken in onmin met de Bond. Onder tussen verminderde ook de aanwezigheid op de gradins van de stadions. De klubkas- sen zaten er slecht voor en hier de boekhoudingen van de klubs en de Bond, waar er blijkbaar gemakkelijk met de fiskus een loopje werd geno men en de weinig moedige houding van de nationale diri genten in allerlei materies, maakten dat de Belgen eerder Voetbal. Vooral de open wagens hadden veel sukses bij d juichende supporters (da) Geen kermis in de hel België speelt de kleine finale! Alle optimisme ten spijt, zowel vooraf in Mexico als woensdagavond op het thuisfront, bleken de Rode Duivels misschien wel opgewassen tegen de Argentijnen maar niet tegen Maradonna. In de eerste helft begonnen onze vedetten weer zeer voorzichtig. Aanvankelijk was er zelfs een zeer zware drpk van de Argentijnen, maar die verdween na een klein halfuur als vanzelf. We ontwaarden toen een lichte paniek in de eigen leeuwenkuil. Naar het einde toe van die eerste helft kwamen de Belgen meer aan bod en domineerden zelfs lichtjes. Enkele uitbraken werden door een Portugese lijnrechter eerder twijfel achtig stilgelegd. Tijdens de rust bestond er dus nog enig optimisme. Maradonna was eigenlijk niet zo gevaarlijk gebleken als verwacht en de Belgen hadden de eerste akties van hun tegenstanders zonder averij kunnen opvangen. Na de rust zouden ze dan wel uit hun schulp komen. Een licht gekwetste Renquin werd na vijf minuten vervangen door Desmedt en dat versterkte zeker de verdediging niet. Het duurde dan ook niet zo heel lang voor Maradonna zijn Argentijnen na een énig mooie aktie op voorsprong bracht. Af en toe kwamen de Rode Duivels er wel goed uit, maar al te dikwijls strandde een aktie niet op een Zuidamerikaanse verdediger maar op geknoei van een Vercauteren (die eigenlijk de zwakste Belg was in dit tornooi). Claessen deed wat hij kon, Ceulemans was weggedeemsterd en Desmedt moest dus voor de verbin ding zorgen, geholpen door Veyt die niet zonder verdiensten speelde. Grün bleek misschien nog de beste Belg te zijn en samen met Gerets en Vervoort mag hij op het schavotje. Bij 1-0 verwachtte men dat onze Duivels nog zouden terugslaan, maar diezelfde Maradonna maakte zijn werk af. Een tweede, alweer zeer mooie, treffer was er te veel aan. De Belgen terug naar af. Toch spelen ze nu zaterdag om 20.00 u tegen Frank rijk dat tegen Duitsland met dezelfde cijfers verloor: 2- 0, voor de derde en de vierde plaats. In elk geval een nooit verwachte prestatie! wereldkampioenschappen van 1982 niet zo slecht gedaan met de overwinning tegen Argenti nië in de openingswedstrijd in Spanje. De Europese kampan je was ook niet slecht, maar ondertussen kwamen buiten landse spelers de spelbepaien- de posten in onze klubs bezet ten en toen Guy Thijs een nationaal elftal moest samen stellen, zat hij wel even ver veeld. Waregem had gelukkig een goede Eurokampanje ach ter de rug en daar haalde Thijs Veyt en Desmedt uit de groene weiden. Bij Beerschot liep een zekere Vervoort en Ander- lecht bleek zowaar tussen al die vedetten nog een Demol te hebben als geheim wapen. Ge rets, Renquin, Claessen en Co werden uit de diepzee opge vist, Jean-Marie wisselde de Lederhosen opnieuw voor een Vlaamse golfbroek, in Brugge werden nog enkele macekliers gehaald en tenslotte werd dat alles overgoten met een sausje Anderlecht. Grün had tegen Nederland al getoond dat hij aardig op het veld kan evolue ren. Scifo werd in de gauwte genaturaliseerd en de ouwe ratten zoals Vercauteren, Van den Bergh en Vandereycken mochten ook nog mee. De trekking van de voorronde scheen voor de Belgen op maat gemaakt. Thuis zouden ze de Polen, de Albanezen en de Grieken wel afpoeieren en een balkanoffensief met als resul taat 3 op 4, was wel het mini mum. Het liep echter anders uit. De Belgen kwamen met rode kaken terug en haalden amper één punt op het schier eiland. Het eindigde tenslotte op twee testmatchen tegen Ne derland en toen de Belgen thuis wonnen met 1-0, een doelpunt van Vercauteren, kregen we weer hoop. Indien er in de Kuip gescoord werd, zaten we goed. Het werd geen wedstrijd voor hartlijders en d^ Hollanders scoorden twee maal langs Houtman en De Wit. België sloeg echter Neer lans hoop de bodem in toen Grün scoorde: de Rode Duivels gaan naar Mexico, ondanks het honend geschrijf van onze noorderburen. Oefenkampanje Er werden toen verschillende oefenmatchen gespeeld en vooral die tegen Spanje, met 3- 0 verloren, onthouden we goed. De ploeg stond zeker nog niet op punt, maar men weet het aan de zeer lange kompetitie en de zware Euro pese wedstrijden in klubver- band. Welgemutst trok ieder een uiteindelijk naar het Zwit serse Ovrannaz voor een hoog testage. Al onmiddellijk waren er daar enkele gekwetsten en uiteindelijk vertrokken de Ro de Duivels toch met 22 spelers naar Mexico. Of daaruit een ploeg kon gedistilleerd wor den, was wat anders. Gehuld in mooie gewaden, omzwermd door verzorgers, kinesisten, dokters, road ma nagers, trainers en hulptrai ners of wat er allemaal moet voor doorgaan, belandden on ze nationale vedetten in hun \ye na de match tegen Mexico deze titel noteerden: «Roep die laffe bende terug naar België». We waren niet de enigen met die mening. De Belgen waren immers totaal onder hun mo gelijkheden gebleven en speel den een soort angstvallig voet bal dat nooit tot resultaten kon leiden. De bal werd meer naar de keeper teruggespeeld dan vooruit gegeven, niemand zag ooit een vrijstaande maat en het leken allemaal leeuwen met een hazehart. Alleen Ceu lemans werkte als een paard, maar bracht er eigenlijk ook niet veel van terecht. Het werd 2-1 en op dat moment gaven we geen duit voor de trikolore kansen. TURISTA De wedstrijd tegen Irak zou alles wel goed maken, maar ondertussen kwamen er ande re onrustwekkende berichten uit het Aztekenland. Er zou onenigheid zijn. Niet alleen had het ganse thuisfront in België de «turista» gekregen van het geknossel in Mexico, bovendien schenen de heren zo ver gereisd te zijn om enke le vetes onder mekaar uit te vechten. Net als schooljongens die op de speelplaats geen bal willen doorgeven aan een kerel die hun zus het hof maakt. Toeterende open wagens die door de straten van Dendermonde en Aalst Mexikaans hotel, waar een gierden, bevolkt met voetbalfans die niet meer wisten met hoeveel vlaggen ze Belgische kok hun gevoelige tegelijk moesten zwaaien, voetzoekers, gezang en gejuich: we hadden het nog d^&'gen^rdÏÏeme wS nooit meegemaakt. Wie in het centrum woonde kon zelfs na de wedstrijd geen strijd, tegen gastland Mexico oog meer dicht doen, al zat de maandagmorgen al duidelijk in de lucht, nog wel. Begrijpelijk... de Belgen hadden immers op een onbegrijpelijke manier de halve finales van de Mundial bereikt. Na een totale afgang in de eerste twee Mundial wedstrijden met een eerder beschamende derde plaats in de reeks tot gevolg, hlJ:r sc^ee" het de begon de wederopstanding. Feniks België versloeg de Russiche beer op De reeks'waarin Stonden j grandioze wijze en we waren reeds verzoend met de situatie. Toen ook Spanje leek voor iedereen de gemak- eraan moest geloven, geraakten we totaal de kluts kwijt. kelijkste. Mexico, Paragay en Irak zouden de Belgeff niet En toch was het allemaal maar en daar werd zelfs van falingen tegen een platte bal aan het kunnen tegenhouden om door pover begonnen. Allerlei gesproken. sjotten waren. te stoten naar de volgende ron- schandalen scheerden het Bel- Het omkoopschandaal van de. Groot was dus de ontgoo- gisch voetbal kaal. Vooral de Standard en Waterschei, de Toch goede faam cheling en we trokken ons bij- nationale ploeg was zwaar ge- onderzoeken van Bellemans in Toch hadden we het tijdens de na de haren uit het hoofd toen JEAN-MARIE IS DE ALLERBESTE Voetbal. Zelfs een telefooncel kon dienen als dansvloer (da) Tegen Irak geraakten we wer kelijk in een bodemloze put. Al was die ploeg dan wel ster ker dan verwacht, het werd een povere 2-1. In deze reeks, zouden er trouwens geen hoge scores komen. Na de 2-2 tegen Paraguay zagen we een klein lichtje. België behoorde tot de beste derdes in de reeksen en mocht mee naar de achtste finales om de hoop volledig te maken. Daarom moesten ze ook uitkomen tegen reekswin naar Rusland, gedoodverfd als favoriet na de match tegen Hongarije. Niemand gaf onze landgenoten een schijn ^van kans. Maar Thijs achtte het ogenblik gekomen om zijn slag te slaan. Hij zette Vanden Bergh en Vandereycken schaakmat, sleutelde hier en daar wat aan de ploeg, deed beroep op Vervoort, Demol, Veyt en Grün, terwijl Claessen vooraan de katjes wel zou ge selen, Het lokte nog ook. De Russische superkampioenen werden naar huis gestuurd na een wedstrijd om nooit te ver geten. Tweemaal kwamen de Belgen op achterstand, maar telkens geraakten ze langszij. Toen het 2-3 werd voor de Duivels, draaiden we over on ze toeren en uiteindelijk werd het 2-4. De triomf leek volle dig maar het was nog niet ge daan. De Russen kwamen tot 3-4 terug door een late penalty en de Rode Duiveltjes moes ten zich weren als in een wij watervat om de penalties te vermijden. Het lukte! Thijs had de ploeg gevonden en België was gelukkig. Feniks Ondertussen hoorden we aller lei boude uitspraken van enke le Anderlechtspelers die me kaar laksheid en apathie ver weten. Deze etterbuil sprong en dat was de aanleiding tot de heropstanding van dit natio naal team, dat misschien niet boordevol talent, dan toch een handelbaar werktuig bleek te zijn. We zullen nooit geloven dat dit allemaal taktiek ge weest is van de gewiekste sfinks Thijs. Het is eerder Rus siche roulette geweest. Wie had het ooit kunnen voorspel len dat deze ploeg, die vrijwel nooit in deze opstelling had geoefend dc Russen naar huis zou spelen? «Kattegespin», zeiden enke len, «wacht maar tot het tegen Spanje moet. Heb je die ver dediging al gezien?» En inder daad, de rood-gelen slikten amper twee goaltjes in de eer ste ronde. In de reeks van Brazilië dan nog wel. Ze verlo ren tegen de Zuidamerikanen met amper 1-0, maar wonnen tegen Noord-Ierland en Alge- rije. Na de wedstrijd tegen Rusland kwamen Vandereycken en Vanden Bergh al naar huis, zogezegd omdat ze toch ge kwetst waren. Ondertussen scheen er geen einde te komen aan de krasse uitspraken van spelers en lei ders. De Belgen stonden zo waar al met één voet in de halve finales. Dat wilden we nog wel eens zien... En we zagen het, honderd twintig minuten en negen pe nalties lang. Onze Duivels ge raakten op voorsprong en be hielden die tot enkele minuten van het einde. Toen scoorde Spanje. In de verlengingen kregen we het benauwd, maar we haalden het. De hazen had den plots een leeuwenhart ge kregen. Fysisch moest deze ploeg zeker niet onderdoen voor haar tegenstanders. Pfaff werd de held. Hij stopte de strafschop van Cloy en de Belgen faalden niet. Vooral Leo Van der Eist stond zwaar onder druk, maar zijn kanonbal die recht naar de wanhopig in zijn hoek duike lende keeper ging was de be kroning van kranig voetbal. «Wie zal ons nu nog stuiten?, vroeg Guy Thijs. «Wc kunnen Argentinië zeker aan». Indien België de halve finale verliest dan speelt het op zaterdaga vond om 20.00,u. tegen de ver liezer van Frankrijk-Duits- land. Indien het wint wordt het zondag eveneens om 20.00 u. We tippen voor dit laatste, ook omdat het jazzfestival in Den dermonde op zaterdagavond al volop bezig is. Mommens en Pfaff We hebben eigenlijk maar twee vertegenwoordigers uil onze streek in deze Mundial: Leo Van der Eist uit hei Merchtemse niet te na gespro ken. Raymond Mommens, dt eeuwige reserve kreeg bijna een kans tegen Spanje, maai het team van tegen Ruslan geraakte speelklaar en daar za: Ray weer. Bij zijn terugkt zullen we hem alleszins onl moeten voor een grot gesprek. Jean-Marie, de held Mexico is eigenlijk ook beetje van ons. Hij schittei gedurende de ganse Munt en dat niet alleen op het vel Ook zijn uitspraken zijn er in te kaderen. Hij leverde gelooflijke prestaties totnogtoe en kruidde die schwung en decorum, zodat voor de uitbundige zuii" gen al gauw een halve gt werd. Gelukt In elk geval is de Belgiscl uitstap naar het land van h' tezuma al gelukt. Wat wil e voetballiefhebber nog dan emoties uit hoop en v hoop, uit nederlagen e winningen, uit misprijzen c bewondering. Voetbal. Wilde vreugde en uitbundige taferelen rond de Aalsterse Grote Markt. Het leek wel karnaval (da) Prachtdagen zijn het voor trikolore sprookjesschrij vers, voor patriotten die sjotten, voor naaimachinever kopers van het merk Pfaff, voor bij-de-pinken-wezende bedenkers van een voetbalhit. Extravagante nachten beleven de Belgen, klauterend op spuiter Brabo, hiphiphippend door de straten van studentikoos Leu ven, te keer gaand op auto's, nippend van de laatste Bokma bij de ultieme penalty. Een medewerker van De Voorpost is in allerijl naar Mexico afgevlogen, mét thermometer, om er de koorts te gaan meten. Dra worden telgen geboren die voornamen meekrijgen als Euforia, Diego desnoods, maar liefst toch Jean- Marie. Een fenomeen, die Jean. Ooit heb ik over z'n kunnen nog gepraat met Raymondo Goethals toen die nog entraineur national was, en 't Ketje deed zéér neerbui gend over de Pfaff. Piot, dat was het einde. Maar Pfaffke, Lebbekenaar van geboorte, Beverenaar van inborst, doelwachter van het welhaast goddelijke type, beet zich door wat ontgoochelingen en mat zichzelf het jasje aan dat hem 't best blijkt te passen: internatio naal ballenstopper, doel-bewust reikhalzer naar méér, béter, bést, opperbest. Jean-Marie doet wat van een keeper verwacht wordt, hij pakt de bal. Hij zweeft door de lucht, hij kommandeert, hij jongleert, hij spreekt èlle talen, hij is fier op wat hij presteert, hij wil gerespekteerd worden, hij deelt handtekeningen uit, hij brengt studenten in extaze. In tegenstelling tot z'n diaboleske kompanen die in Mexico door Het veld plachten te draven is het hem toegestaan, het magische lederding met de handen te omklemmen. Een bevoor recht voetballer dus. Maar geef toe, plukken, pakken, duikelen, zweven, grabbelen kan hij. Kent Rik De Saedeleer z'n achternaam nog? Helden hebben überhaupt geen achternaam nodig. Heiligen soms: Broeder Isidoor van Okkevoorde kreeg sakrale allures zonder dat de meesten van ons z'n familienaam kennen, priester Poppe van Moerzeke en Temse is enkel bij de intimi als Wardje bekend. Jean-Marie kan zowel als Pfaff of als Johannes-Maria geaureoold worden door Rome. Wonderboy en woonwagenbewoner (van weleer). Anti pode van Preben Larsen. Gelovige, bijgelovige. Lieve en liefdadige. Idool uit de Beverse school. Goudge- schoeide. Moeder Dina, vrouwtje Seth, Jan-met-de Pet, wij allen zijn trots op hem. Hij die na een memorabele bekerwedstrijd Beveren-Lokeren op 21 februari 1981 aan linesman Thirion een «coup de genou» zou uitgedeeld hebben. Feit of fiktie? Hij die, na een aarzelende start, bij Bayern München het mooie weer maakte. Fanionkeeper van SK Beveren sedert 1972, ter opvolging van Poplepovic. Tien jaar geel- blauw, dat beminnelijke ploegske met tegelijk dorpse en wereldwijde allures. Overgeboekt naar zuid-Duits- land, dapperste der dapperen daar, lieveling van jong en oud. En nu Redder des Vaderlands, Troost der Regering, opperste exkuus voor de landelijke echtge noten om een uur of twee-drie lèter het nachtelijke bed op te zoeken. Dartel, levenslustig «zagemanneke» destijds, in de ogen van moeder Dina toch. Geen crack op school bij meester Marcel Dhooghe, maar héél vriendelijk en hulpvaardig. Meester Marcel Van Duyse leerde hem hout en ijzer bewerken. Toen vader was gestorven sprong Jean-Marie (met z'n broers en zussen) in de bres. Ging bezekens plukken. Klopte bij een fabriek aan, werd wandelen gestuurd. Raakte aan de slag bij een weverij in Sint-Niklaas. Bracht het tussendoor tot beste speler van een tornooi in Volendam, werd uefa- internationaal, reservekeeper van SKB ook. Slaagde in zowel z'n ingangsexamen voor de éérste ploeg als een proef voor postman. Hard werken in Antwerpen X, nadien als bediende bij een bank in Sint-Niklaas. Zelfstandig zakenman sedert 1979, in Beveren natuur lijk, en een sportzaak uiteraard. Ambitieuze, rechtlijnige Jean-Marie. «Held van Ma jorcaooit. Epigoon van Walter De Winter bij Beve- I ren, van Rie Meert, van Jean Trappeniers. Lenig, klemvast, de 'schiethoek' vernuftig verkleinend, puik van reflexen. Eenvoudig enerzijds, niet afkerig van wat show anderzijds. Wereldklasse. En zo komt het dat we met een Held opgescheept zitten in 't Land van Waas en de rest van de wereld. Er zijn dus ergere dingen dan dit, want 't is al bij al een genoeglijke gewaarwording te weten dat Jean-Marie het van volksjongen tot mondiale vedette bracht. De wereld staat paf. Van Jean-Maries kunnen. We eisen hem op, zijn roem is de onze, we zijn deelachtig aan het heldendom, we zullen misschien méé geheiligd worden. AUa, je moet het maar kunnen. Simpel beginnen, ieders gunsten winnen. Eerst is er het puike presteren, daarnè mag je vertellen hoe je tot zo'n prestatie komt. Kunde, talent, klèsse moet je eerst nog doen opborre- len en enkel zó hijs je je in de belangstelling, r Volhouden dan. Dat niveau handhaven. Betrouwbaar l sluitstuk van een sterke slagorde zijn. Bidden, ook dat. l? Orkanen doorstaan. Het gejoel trotseren. En dan, ver P voorbij de 120ste minuut van de match, jubelen. Heeft Beveren al gedacht aan een straatnaam, een standbeeld, een plantsoen voor Pfaff? Zijn de orde- f diensten paraat om de al te enthousiaste fans op C afstand te houden, in Zaventem, Brussel, Beveren ook? Toch moet het een zülige gewaarwording zijn, straks, op vdderlandse bodem nog wel, zoniet Jean- Maries hónden dan toch Jean-Maries handschoenen éven te mogen aanraken. Misschien springt er een vonk van heiligheid en heldendom over op de aan- raker. El Simpatico straks ten paleize. Aanbidders die buiten de omheining in zwijm vallen en zodra ze weer bij bewustzijn zijn met Pfaff-fitnessbrood opnieuw op krachten komen. Kappers die haardossen in Jean- Mariesnit modelleren. Pfaffpetjes, Pfaff schoenen, Pfaffveters, Pfaffbier, Pfaffwijn en Pfafffruitsap, Pfaff-aftershaveFotoboek, feuilleton, stripverhaal omtrent de held. De Belgische ekonomie lijkt de krisis te boven te zijn. 'k Heb Jean-Marie altijd n'en toffe gast gevonden. Ne knappe keeper. Onnoemelijk professioneel beweegt de nooit met rode trui uitgedoste pakkeman zich door het leven, over de grasmat en over de aardglobe, onnoe melijk populair, charmant, ongenaakbaar, elegant. Hij zou een sprookjesfiguur kunnen zijn, maar hij bestaat écht. Hij gaat, komt, grijpt, plukt. De béste van allemaal, in heel de heimat, van hier tot in 't heelal. Unglaublich, nicht? Das geht bijna unser Verstand te boven. Laten we z'n troon in gereedheid brengen. Het Eddy Merckxtijdperk ligt achter de rug. Het Jean- Marietijdperk woedt in alle hevigheid. De samenleving heeft verstrooiing nodig. De samenleving heeft Jean- Marie nodig. Als Jean-Marie niet bestond moest hij u uitgevonden worden. Maar hij bestóèt. Hij is paraat. IS Hij is achttien karaat. Wouter VLOEBERGH li Voetbal. Jean-Marie en zijn echtgenote worden gehuldigd door Guy Thijs en llrbain Braems (archieffoto)

De Voorpost | 1986 | | pagina 32