Ludiek protest tegen zure neerslag te Kruibeke Karabiniers van Klas 50 opnieuw samen Voetweg nr. 23 onder assen van verbrandingsoven in Temse Sint-Niklaas Don Bosco viert e.h. De Pauw Verenigingsleven bloeit in Sinaai Het Wegompad in Temse Subsidies voor kollektorwerken in Sinaai Twee doden na ongeval Werkgroep jeugd Sinaai gaal op reis Orgelkenner Gerd Mertens overleden Sluiskomplex in Kallo: vogelvriendelijk Fotowandelzoektocht in Sint-Niklaas De Voorpost - 27.6.1986 - 3 Bezorgd om de g de veiligheid van in de gemeente. «Ik heb het leven lief. De mensen en de dieren, de zeeën en rivieren. Ik heb het leven lief, de bergen en de dalen, de warme zonnestralen. Ik heb het leven lief». Met deze woorden van Toon Hermans als leidraad voerden het voorbije weekend een twintigtal SP-ers aktie in Rupelmonde tegen de zure regen, een schadelyke neerslag voor mens en monument. Symbolisch werd Mercator op zjjn sokkel in een zuurvrij plastiek pak ingeduffeld. Moet hy het daar warm hebben gehad! om de gezondheid en van de inwoners zal het ge- van Kruibeke een aantal maatregelen tegen de zure neerslag, en vooral zullen de ge- van de zure neerslag in gemeente worden nage- De graad van luchtver vuiling en de gevolgen daarvan op het hele ekosysteem, de gebouwen en de menselijke gezondheid zullen worden ge ïnventariseerd. Daaruit zal dan een beleid worden uitgestip peld om de zure neerslag te voorkomen. Aktie Het Kruibeeks schepenkollege zal kontakt opnemen met de andere gemeentebesturen van Oost-Vlaanderen, de besten dige deputatie en Arol en po gen een koördinatievergade- ring te beleggen. Daar moet worden besproken aan welke emissienormen de bedrijven dienen te voldoen. Op die ma nier kunnen én het schepen kollege én de deputatie hun beleid inzake luchtvervuiling beter op elkaar afstellen en worden bouw- en exploitatie vergunningen zoveel mogelijk onder één noemer gebracht. Het Kruibeekse schepenkolle ge zal kontakt opnemen met de andere gemeentebesturen van Oost-Vlaanderen, de be stendige deputatie en Arol en pogen een koördinatieverga- dering te leggen. Daar moet ktie tegen «Zure regen»: in Rupelmonde werd Mercator ingepakt (foto Kram gemeentebestuur van organiseert dit jaar ook t.k. projekt waardoor in imervakantie sport- en imatie zal verstrekt wor- aan kinderen tussen S en lijkt 2 jaar. Deze gemeentelijke akantiewerking, onder vol- begclciding, is aan haar esde editie toe. iton maandag 7 juli tot en met rijdag 25 zijn alle kinderen de deelgemeente Elversele 'elkom in de chirolokalen in Hof ter Elstlaan. Van indag 28 juli tot en met dag 8 augustus kan men erecht in de gemengde basis school van Temse-Velle, Veile 91. Van maandag 11 augustus tot en met donderdag 28 au gustus staan de deuren van de vroegere gemeenteschool in de Kerkstraat 13 te Tielrode open. Deze gemeentelijke vakantie werking begint tussen 8 uur en 9 uur en het einde is voor zien om 16 uur met opvangmoge- lijkheid tot 17 uur. De kinde ren brengen zelf hun boter hammen mee en 's middags wordt er soep bedeeld. Tevens zijn er frisdranken verkrijg baar. Het inschrijvingsgeld be draagt 30 fr. per dag of 25 fr. voor de volgende kinderen van éénzelfde gezin. Het b.t.k.-projekt valt onder leiding van Ann Op de Beeck en onder de bevoegdheden van schepen Felix en mevrouw schepen Janssens en sport- funktionaris Luk Verhulst. Wie meer informatie wenst kan steeds terecht bij de ge meentelijke sportdienst tele foon 03/771.09.41, tijdens de kantooruren. De betaling per dag geschiedt op het respectie velijk speelveld. M.R. worden besproken aan welke emissienormen de bedrijven dienen te voldoen. Op die ma nier kunnen én het schepen kollege én de deputatie hun beleid inzake luchtvervuiling beter op elkaar afstellen en worden bouw- en exploitatie vergunningen zoveel mogelijk onder één noemer gebracht. Het Kruibeekse gemeentebe stuur zal ook maatregelen tref fen die de uitstoot van SOz en NOx door het autoverkeer zul len verminderen. De snelheid zal drastisch worden beperkt (o.a. Zone 30) en het open baar vervoer zal worden ge promoot. Naast het effekt van een vermindering van de lucht vervuiling bieden deze maatre gelen ook een grotere veilig heid aan fietsers en voetgan gers Wat het storten van drijfinest op landbouwgronden betreft zal het gemeentebestuur een grotere waakzaamheid aan de dag leggen. Een regelmatig on derzoek van de putwaters zal worden gevoerd om de vervui ling van het grondwater te kennen. Sensibilisatie Tenslotte zal men ook de in woners zoveel mogelijk over dit probleem van de zure neerslag informeren. Dergelij ke sensibiliseringskampagnes zullen in de scholen gevoerd worden en een grote tentoon stelling moet het probleem voor het grote publiek aan schouwelijk maken. En om een beter gekoördi- neerd beleid door de hogere overheid te eisen zal op de eerstkomende gemeenteraad een motie worden gestemd. Daarin wordt aangedrongen op strengere besluiten inzake luchtkwaliteit, een politiek van rationeel energieverbruik en een geschikte verkeersafwik keling Kram De karabiniers van de Klas 50, inmiddels verenigd in een vriendenkring na hun zo puik verlopen bijeenkomst van vorig jaar in Leopoldsburg, besloten elk jaar een andere provincie uit te kiezen voor hun samenkomst. Tijdens het voorbije weekend waren ze te gast in Sint-Niklaas. Op het programma stond allereerst een mis voor de overleden vrienden en ook de zieken, door oud-aalmoezenier Sooi Willems. Nadien, na het welkomstwoord van de kommandant van de Westakkers, stond een diamontage op de agenda. Rond de noen ging men aan tafel in zaal Katholieke Kring in Nieuwkerken. Een bloemenhulde aan het monument der gesneuvelden werd gevolgd door een ontvangst op het stadhuis (zie foto), waar burgemeester De Vidts, schepenen Verdonck en Van Daele de gasten verwelkomden. Ook aan het zonnige rekreatieoord De Ster bracht men een bezoek en 's avonds stond een gezellig samenzijn op de dagorde. Het bestuur van de karabiniersvereniging beschikt al over 285 adressen. Sommigen hadden elkaar sinds 36 jaar niet meer ontmoet. Wie in de Klas 50 bij de karabiniers in Ossendorf en Siegen heeft gediend kan kontakt opnemen met Leon Dedauw, Lepelhoekstraat 45 in 2700 Sint-Niklaas, met Roger Weyn, Vlasbloemstraat 155 in 2770 Nieuwkerken (tel.: 031775.90.03) of met Albert Aerts, Wisselstraat 1 in 3940 Beringen. (wv .foto delro) In een persbericht reageerde Agalev vorige week tegen de laksheid van de overheid van Sint-Gillis i.v.m. de «An nexatie» van de oude kerkwegel in de Wynstraat door enkele plaatselyke bewoners. Eén van die betrokken personen, een landbouwer, heeft een deel van de bewuste weg intussen onder verschillende ladingen asresten van een verbrandingsoven laten bedel ven. Navraag by O.V.A.M. (Openbare Vlaamse Afval- maatschappy) leert dat de bodeniassen naar een stort plaats van klasse II moeten en de vliegassen naar een stortplaats van klasse I. Afgezien van de vraag over de die asresten heen moet, ver- toelaatbaarheid en het gevaar mjts het Waasland geen enkele voor het milieu van deze stor- sportplaats van de voorge- tingen (met vooral in de vlieg- schreven klasse heeft, assen gevaarlijke zware meta- «De mensen maken zich veel len), is de storting blijkbaar te gauw bezorgd», aldus nog gebeurd op een publieke weg. De buurtbewoners vragen zich bezorgd af wanneer de over heid doeltreffend zal optreden tegen dit soort brute provoka- ties. Nog een kleine kanttekening. Volgens een woordvoerder van de Intercommunale Vere niging van Huisvuilverwerking in Sint-Niklaas zijn de restpro- dukten Van de verbrandings oven totaal onschadelijk voor het milieu. «Zoiets als de as uit uw kachel»! Vandaar dat oog luikend wordt toegestaan dat deze asresten bijvoorbeeld ge bruikt worden voor ophoging. Overigens vindt men dat O.V.A.M. maar eens moets zeggen waar men anders met de woordvoerder. «Het is niet omdat er wat ijzer of blik in het afval zit, dat er ook zware metalen zouden in te vinden zijn. Overigens leveren wij dit afval maar op vraag van klanten». Op de vraag of men ook wist waar en bij wie de produkten terechtkwamen, was het ant woord ontkennend. «Wij wer ken via een onderaannemer. En wij kunnen het niet weten en er zeker niet verantwoorde lijk voor zijn dat die man on derweg op een of ander erf wat van zijn lading «verliest». Ondanks het sussende kom- mentaar een eerder verontrus tend verhaal dus, omdat er voorbeelden zijn van gemeen ten waar men de stortingen onder kontrole houdt, zodat men weet wat waar terecht komt. Misschien kan een dege lijke analyse (b.v. via de pro vinciale milieudienst of via de landbouwfakulteit van de Gentse rijksuniversiteit) uit sluitsel brengen. De Wilg voorzitter' !Koen Venken Aststr. 22 St. Gillis-Waas Pastoor e.h. De Pauw gaat na bijna tweeëntwintig jaai dienstbaarheid op de Don Boscoparochie in Sint-Niklaas op rust naar Waasmunster. De hele parochiegemeenschap brengt vrijdag 27 juni hulde aan de priester. Vandaag, vrijdag om 19u30, gaat tijdens een afscheidsvie- ring de pastoor voor, in koncelebratie met de deken en e.h. Willems. Na de mis is er een receptie in het Dobocentrum. (WV) De Sint-Niklase dienst voor toerisme blijft niet bij de pak ken zitten. Daarvan getuigt het op het getouw zetten van o.m. de traditioneel flink bijge woonde verkenningen van de oude stadskern. Boeiend voor de zonneklopper, de Waas landreiziger én de Wazenaar die het zekere (thuisblijven) voor het onzekere (op reis gaan) verkiest wordt ook de fotowandelzoektocht die je nog tot 30 september a.s. mee maken kan. Langs de uitgestippelde wan delroute in de Sint-Niklase stadskern moeten delen van gebouwen, straten of voorwer pen worden herkend en daar omtrent worden ook vragen gesteld. Bij de inschrijving krijgt elke deelnemer niet al leen een exemplaar van het reglement en een deelnemings formulier, maar ook een serie foto's. En over die foto's gaat het, dat raadde u al. Deelnemen kost slechts 50 frank. Inschrijven kan in het toeristische informatiekantoor aan de O.L.Vrouwstraat 17, op de dag van uw keuze: op werkdagen van 9 tot 12 en van 13 tot. 17 u., op zaterdagen-, zon- en feestdagen tussen 11 en 16 u. De zoektocht start trouwens ook aan het informa- tiekantoor, waar men natuur lijk graag verdere inlichtingen verstrekt. De prijsuitreiking vindt in oktober op het Sint- Niklase stadhuis plaats. In overleg met de Sint-Amel- bergagilde en de WV besliste het gemeentebestuur van Tem se vorig jaar van het traditio nele Wegomtrajekt een offi cieel wandelpad te maken. De gemeentelijke milieudienst legt momenteel de laatste hand aan het op punt stellen van dat trajekt. De voltooiing van het pad mag dan ook zeer binnen kort verwacht worden. De toeristische fietszoektocht 1986 van het gemeentebestuur (1 juli - 15 september) zal trouwens langs gedeelten van dit Wegompad leiden. Intussen is ook de inwandelda- tum van het Wegompad vast gelegd: op zaterdag 27 septem ber (13 u.), de traditionele Wegomdag, zal het pad offi cieel ingewandeld worden. Er zullen twee stapritmes gehand haafd worden: voor de vaste Wegomgangers en (een trager ritme) voor de echte wande laars. De Wegom is circa 23 km lang en loopt langs de grenzen van de oude parochie Temse. De traditie is bijna duizend jaar oud. De officiële inwandeling wordt georganiseerd door de Sint- Amelbergagilde, het gemeen tebestuur en de WV. We kregen melding van een heleboel initiatieven die door een aantal verenigingen uit Si- naai worden op het getouw gezet. Zo komen, op zondag 29 juni de ruiters aan hun trekken n.a.v. een concours op het ter rein G. Verbeke, aan het Hondsnest. Dressuur en sprin gen beginnen om 9 u., het feestprogramma start om 14 u. Info via tel. 772.36.38 of 772.48.01. En de Landelijke Gilde trekt er op zondag 6 juli op uit richting Nieuwkerken, Vrase- ne en Sint-Gillis voor een fami liale fietstocht in drie schuifjes. Men komt samen om 10u45 aan de Dries. Info via tel. 772.53.11 of 772.36.38. De KVLV gaat woensdag 16 juli naar Veurne en De Panne en 's namiddags gaat men in Oostduinkerke meemaken hoe de garnaalvissers-te-paard hun buit in de wacht slepen. Men vertrekt aan de Dries van Si- naai om 7u45 en is terug thuis rond 22u30. Info en inschrij ven via tel. 772.36.38 of 772.53.11. De reis wordt per autobus ondernomen. KWB-Duizend Appels organi- zeert zondag 24 augustus een gezinsfietstocht ennadien wordt een barbecue gehouden, een tombola en een playback- wedstrijd. Info via tel. 772.44.36 of 772.53.11. Nu al bereid men in Sinaai de z.g. mindervalidendag van zon dag 12 oktober voor, in samen werking met de mentaal ge- handikapte kinderen van het Instituut Sint-Emiliani te Lo keren. Verenigingen die wen sen bij te dragen tot het welsla gen van deze manifestatie kun nen bellen naar telefoonnum mers 772.53.11, 772.39.49 of 772.38.79. En tenslotte meldt men ons dat zondag 10 mei 1987 voor de tweede maal «Hand in Hand» Sinaai georganiseerd wordt. Wie wenst mee te werken neemt kontakt op met tel. 772.44.36 of 772.53.11. In Sinaai wonen danig aktieve mensen zoals Greet Vercaute- ren, Lucia Van Laere, Jo Pop- pe, Paul Volckerijck, Gabriël- le Schamphelaere, Willy Baecker, Michel Vercammen en Guy Van Middelem. Zij staan in voor het welslagen van deze aktiviteiten. (WV) De kollektorwerken in de omgeving van de E. Tinei- en Neerstraat in Sinaai-Sint-Niklaas zullen kunnen rekenen op een betoelaging van de staat. De voorziene subsidie voor deze werken bedraagt 36.379.000 fr. Staatssekretans voor Leefmilieu en Maatschappelijke Emancipatie heeft door een persoonlijke tussenkomst deze vaste belofte van betoelaging kunnen bekomen. Aan de Zandstraat in Haas donk is de dertienjarige Peter Aps verongelukt toeft hij met zijn fiets onder de motor die door een Beverenaar werd be stuurd terechtkwam. Peter Aps overleed aan de kwetsu ren die hij opliep, hij woonde aan de Zandstraat 263. De mo torrijder, Patrick Van De Per- re, werd ernstig gekwetst. Het ongeval gebeurde vorige vrijdag. Eergisteren woensdag is in het Antwerps Middel- heimziekenhuis ook Patrick Van De Perre uit Melsele overleden. Zaterdag 16 augustus trekt de nier dichter bij elkaar te 'itt« werkgroep jeugd Sinaai er brengen. voor een dagje op uit. Gedu- Sinaaise jongeren die aan rende die dag bezoekt men het jeugdwerk doen en die even- R.T.T.-kommunicatiestation tueel geïnteresseerd zijn om te Lessive en de abdij van mee te gaan met de daguitstap Rochefort. kunnen vrijblijvend inlichtin- Deze daguitstap heeft de be- gen krijgen bij Gabriël doeling, de begeleiders van de Schaut - voorzitter van Sinaaise jeugdbewegingen en W.J.S. - Stenemuurstraat 34, de jongeren die buiten een 9190 Sinaai, tel.: 03/772.54.62 jeugdbeweging op één of ande- of bij Griet Van Poucke P.R. re manier met jeugdwerk bezig van W.J.S.Sinaaidorp 55, zijn, op een ontspannende ma- 9190 Sinaai, tel.: 03/772.36.61. Sint-Niklaas We vernemen het overlijden, op 61-jarige leeftijd, van Sint-Niklazenaar Gerd Mertens. Mertens was een virtuoos in het genre van de lichte orgelmuziek. Aan het Lemmens- instituut in Mechelen behaalde hij een prijs. Hij ging met het elektronisch orgel experimenteren. Op de radio stelde hij «Praatjes bij het orgel» en «Maanmelodieën» voor. Bij de dienst ontspanning van de Vlaamse televisie werd hij programmator en stelde hij o.m. Peter Benoit in de belangstelling. Gerd Mertens kwam nadien in het zakenleven terecht. Hij vertegenwoordigde een merk van elektronische orgels. Sint-Niklaas Mercator warm en zuurvrij ingepakt Het sluiskomplex in Kallo is nu volledig veilig voor de vogels. Vroeger was dat niet het geval, want Vogelwacht CCBV-Waasland legde in februari van dit jaar een lijst voor van meer dan 200 slachtoffertjes die op twee verschillende manieren de dood vonden. De eigenlijke oorzaak moest men gaan zoeken bij de twee mechanismegebouwen van het sluiskomplex. Elk mechanismegebouw bezit vier grote katrollen die aangedreven worden door een enorme motor. Daarover lopen twee stalen kabels door een betonnen tunnel naar buiten, rechtstreeks naar de sluisdeuren. Op een gegeven moment wordt de tunnel onderbroken en komen de kabels voor een stuk bloot te liggen. Deze tunnel verschaft dan ook toegang tot het mechanismegebouw, met het gevolg dat sommige vogels die doorgang ook gebruiken: enerzijds om het gebouw te gebruiken als schuilmogelijkheid of toevluchts oord, anderzijds als ncstgelegenheid in het broedseizoen. Het jammerlijke was dat vogels die in het gebouw terechtkwamen, de uitgang niet meer terug vonden en stierven van honger, dorst en stress. Na gesprekken met het Coördinatie Comité voor de Bescherming van de Vogels, besloot de direktie van het sluiskomplex de acht tunnels dicht te maken met een stalen deur, waarin uitsparingen voorzien zijn voor de kabels. Dit is dan ook gebeurd. De tweede oorzaak waardoor vogels de dood vonden aan het sluiskomplex vormden de enorme vensters van de mechanismegebouwen. Vogels die hier kwamen aangevlogen keken dwars door de gebouwen heen en vervolgden gewoon hun weg. Zij vlogen zich te pletter tegen deze vensters. De Wase Vogelwacht heeft op de ruiten 400 roofvogelsilhouetten gekleefd om de vogels af te schrikken. Sindsdien vloog geen vogel zich nog te pletter... oeaotven onaer asresten, zo ligt voetweg nr. 23 er «lief en landelijk» bij te Sint-Pauwels

De Voorpost | 1986 | | pagina 3