Land van Waas bereidt zevende «ambachtelijk weekend» voor Witte Molenfeesten in volkse, familiale sfeer Schapen onderhouden wegbermen in Stekene Mexicaanse taferelen in 't Waasland «Pinksterplan regering is rampenplan voor het Waasland» Wase SP-ers tegen «zure regen» 4 - 27.6.1986 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 mechanisatie de bovenhand op de handenarbeid en voor de machines waren de bermen te smal om nog rendabel te zijn. Ook een rondtrekkende kudde schapen was niet meer ren dabel. De openbare besturen, die de bermen in eigendom hebben, dienden ze zelf te onderhou den. Er werd uiteraard naar de «gemakkelijkheidsoplossing» gegrepen: dies kapotspuiten. Dit had ernstige gevolgen voor de berm op ekologisch vlak. Het doodspuiten van de vege tatie zorgde mee voor veront reiniging van de bodem en grondwater én voor een veran dering van de bodemstruktuur. Gelukkig zagen vele besturen af van deze «onderhoudsme- thode». Dan maar maaien, zonder echter het maaisel af te voeren. Ook hier nare gevol gen: de plantengroei stikt on der een laag maaisel en in de plaats komen «aggressieve en woekerende» planten zoals -brandnetels en akkerdistel. De verscheidenheid aan bloemp jes (die houden van een voed- selarme bodem) verdween en het maaisel zorgde bovendien voor bulten op de bermen, wat dan weer problemen mee brengt voor het maaien. Daarom is nu de oplossing, de bermen te laten afgrazen door schapen en de rest af te maai en. Het afgemaaide gras wordt opgeraapt door de schaper en gestokkeerd als wintervoor raad. Groene gemeente Schaapherder Chris Noens heeft - in nauwe samenwer king met Leefmilieu en het gemeentebestuur - voor Ste- kene dus een uniek bermbe heer uitgewerkt. In het voor- en najaar «zwerft» een Stekense schaapherder - Danny Van Belleghem is de naam en hij is als dac-er in dienst bij de gemeente - met een honderdtal schapen langs de bermen. Tijdens het maai- seizoen wordt het maaisel door Chris Noens opgehaald om te worden geperst ofwel om in te kuilen, met de bedoeling het als wintervoer voor de schapen te gebruiken. Mensen die eventueel maaisel willen mee nemen dat op de bermen ligt, dienen kontakt op te nemen met de heer Noens, Drie- schouwen 119 te Stekene, tel.: 03/779.84.16. Men kan de grazende kudde schapen aan het werk zien langs de nog landelijke Steken se wegen (zo'n 40 50 km berm) van Polken, Berg, Klein-Sinaai, enz. G.M. De Wase socialisten op de ml- lieutoer. In het voetspoor van Agalev dus? De aktie die ze eind vorige week op het ge touw zetten tegen de zure neerslag heeft een méér dan louter ekologische dimensie, want, zegt arrondissementeel SP-sekretaris Edi Van Puyvel- de: «De strijd tegen de zure neerslag komt niet alleen ons leefmilieu, maar ook onze eko- nomie ten goede. De zure neerslag heeft zware gevolgen op onze samenleving. Hij schaadt onze natuur en onze gezondheid. Hij heeft ook ne faste gevolgen voor de bos- en landbouw en tast de gebouwen en monumenten aan». Op 21 juni voerde de SP een ruime sensibiliseringsaktie in dit verband. Over heel Vlaan deren werden door de militan ten pamfletten uitgedeeld, op drukke kruispunten en plaat sen waar veel volk samen komt. Hier en daar werd dat gekombineerd met ludieke ak- ties, om de aandacht van de voorbijgangers te trekken. Zx> werden in Sint-Niklaas de kunstwerken «Zittend naakt» (Grote Markt) en «Paard en ruiter» (Kardinaal Mercier- plein) in plastic ingepakt. En in Rupelmonde werd aar drijkskundige Mercator, al thans zijn door Van Haver- maet gemaakte monument, op dezelfde wijze afgeschermd. De SP manifesteert met deze aktie haar bezorgdheid om de gezondheid en de veiligheid van de bevolking en haar be kommernis om hetleefmilieu én de ekonomie. In april jl. legde die partij overigens in het parlement vijf voorstellen van wet en van dekreet neer, in mei heeft de SP in vrijwel alle gemeenten van het Vlaam se land geïnterpelleerd en/of moties neergelegd. W.V. Witte Molenfeesten in Sint-Niklaas. Op deze foto, tg. v. de voorstelling van de festiviteiten, herkent u o.m. Theo Van Hove, schepen Staf Van Daele, voorzitter van het kernkomité Omer Rotthier, Magda Merckaert, Albert De Niel en Marie-Jeanne Van Pottelberghe. In de outsnit: Omer Rotthier (foto Delro) attrakties aan, en je kan alles gratis bijwonen. Een en ander is te danken aan de inbreng, de medewerking van een aantal sponsors. Stekene, maandag. Sfeer te over was er in zaal 't Helleken, het door parochiepriester Louis Van Overloop zo bereidwillig ter beschikking gestelde ontmoetingscen trum, t.g.v. de voorstelling van het programma voor het zevende «ambachtelijk weekend» dat op 23 en 24 augustus in 't Land van Waas duizenden kijklustigen, toeristen, wandelaars, dagjesmensen etc. op de been zal brengen. Een boterham met kop of met kaas, te oversmeren met een merkloze mosterd, een lekker streekbiertje erbij, een gulle brok studentikoze samenzang o.l.v. Dolf Peeters uit Steendorp, vlotte speeches, optimisme vooral. Het is nog wat vroeg om het den om het weekend tot een hele programmaschema voor groots festijn te doen uit- 23-24 augustus al wereldkun- groeien, dig te maken, maar omdat het Marcel Van Brussel van de om ongetwijfeld de belangrijk- werkgroep ambachtelijk week ste toeristische happening van end binnen de VW meldde het jaar in 't Land van Waas dat tijdens de ambachtelijke gaat is het toch opportuun, nu open deurdagen een videofilm reeds even de sluier te lichten. Aan het «ambachtelijk week end» nemen 86 ambachtslui en 10 horeca-instellingen deel. Men is aan de zevende editie toe. VW-voorzitter Van Dae le heeft dit indrukwekkende projekt voor de vierde keer onder z'n hoede en viert op dit stuk volgend jaar dus z'n eer- Het centraal Je moet nog een maand geduld oefenen, maar toch is het nut tig om de data al in de agenda te noteren: 1, 2 en 3 augustus. Te gelegener tijd berichten we verdedigingssporten, dieren- tentoonstelling, springkasteel, smul- en spelkraampjes. Tijdens de festiviteiten kan je een bezoek brengen aan de bijna driehonderd jaar oude molen, die sedert 1943 als mo nument beschermd is en enke le jaren geleden gerestaureerd werd. Dat kost helemaal niks. Molenaar Cyriel Van Geersom zal informatie verstrekken over de historiek en de wer- van feestelijkheden en toeris me Staf Van Daele, koördina- toren Theo Van Hove en Al ben De Niel, leden Renaat Baert en Etienne Goris, Ma rie-Jeanne Van Pottelberghe als afgevaardigde van de stede lijke dienst feestelijkheden en Magda Merckaert als sekreta riaats ve ran t woordeli j ke W.V. zal worden opgenomen van en kele ambachten. Hij zei nog dat de ambachtslieden die streekbieren of andere niet- schenkeif op 23^n 24 augustus ^n van attrakties tijdens het «ambachtelijk weekend» mosterdfabriek De Kroon, het een individuele tapvergunning eenmansbedrijf van Marcel Moordtgat in Haasdonk. Daar en op tientallen andere moeten aanvragen bij het be- plaatsen kan je op 23 en 24 augustus op verkenning gaan (wv-foto archief) stuur van douane en accijnzen, Grote Heimelinckstraat in tes tot bij de kunstenaarsof Temse, Waasmunster, in Waasmunster waar massa's ste lustrum, wat hem een pint Sint-Niklaas (200 frank per horecainstellingen geraken. In Lokeren en Belsele. Het vier- zaken te bekijken zijn, gaat kosten. «Het ambachtelijk weekend is uitgegroeid tot een wijdvertak te struik die diepe wortels heeft geschoten en waarvan de twijgen als een dicht net over de Wase kontreien zijn ge spreid», aldus Staf Van Daele. Hij wees op de bijdrage van de vele medewerkers die zich on baatzuchtig hebben aangebo- 400 voor het hele week end). Van Brussel betreurde Sint-Niklaas werd bovendien de, 58 km 1 n wandelroute uitgestippeld. Sint-Niklaas doet vanuit mosterdmaker Marcel Moort- o.m. Temse, gat in Haasdonk, de Holle dat sommige gemeentebestu- De eerste autoroute, over 75 Kruibeke en Haasdonk aan beekhoeve in Kruibeke etc. ren en ook VW's in 't Waas- km, gaat vanuit Sint-Niklaas 2^aterdag 23 augustus kan je Ook enkele nieuwe namen, land weinig interesse voor het via Beveren naar Kieldrecht en van 13 tot 19 u. bij de am- Zoals pottenbakker André toch unieke initiatief aan de Sint-Gillis. De tweede, zo'n 65 bachtslui terecht, vanaf 12 u. Boschman in de Vermorgen- dag leggen. km lang, voert van Sint-Ni- bij de restaurants. Op zondag straat in Sint-Niklaas, hout klaas richting Lokeren, Steke- 24 augustus zijn alle deuren draaier Armand Fierens van Vier trajekten ne en Sint-Pauwels. Het derde open van 10 tot 19 u. De Huis ten Halve in Nieuwker- Je kan tijdens het «ambachte- trajekt is ongeveer 47 km lang begeleidende brochure is vanaf ken, enkele kunstenaars die in lijk weekend» via vier autorou- en leidt vanuit Sint-Niklaas juli te koop tegen 50 frank in galerie Artistiek bij Dirk Maris o.m. het infokantoor aan de aan de Ster in Nieuwkerken te OLVrouwstraat 17 in Sint-Ni- gast zijn, twee mensen die in klaas. Op 23 - 24 oogst is de het bezoekerscentrum van 't brochure op een tiental plaat- Molsbroek in Lokeren geite- sen te verkrijgen. Rita Ver- kaas bereiden, houtsnijder bracken, Ann Vervaet, André Paul Vermeiren op Hillare in Sax en Marcel Van Brussel Lokeren, e.a. hebben alle plekjes verkend. Het aanbod aan ambachten is Zoals de vorige jaren het geval ontzettend rijk gevarieerd, was blijft ook kasteel Walburg, Gastronomen, fijnproevers, of het terras van die burcht, kunstliefhebbers, volksdans- het epicentrum, dat voor wat minnaars komen aan hun trek- Sint-Niklaas betreft. Wie op ken. Je kan schaapherders ont- zondag 24 augustus de Schel- moeten (in Kemzeke en Sint- dewijding in Doel bezoeken Gillis b.v.) een garnaalpelster, wil kan dat bezoek koppelen kunstsmeden, kantklossters. aan z'n ambachtelijke tocht. En onderweg mag, moét je oog hebben voor het land- Oud en nieuw schappelijke en monumentale Heel wat «eevestiede waar- s**00" in 'l L^d van Waas- H»n. «irt™ L, Wan' du's de doelstel- Viva Belgica! We are the champions! Jean-Marie (klapklapklap), Jean-Marie (klap- klapklap)! Groot gejuich in Sint-Niklaas en verre omgeving in de nachtivan zondag op maandag na de zege van België op Spanje, in extremis en na strafschoppen. De feest vreugde was dermate groot dat één van de échte fans met z'n hoofd door de voorruit van z'n wagen beukte: een beetje bloed, dat wel, en ook blikschade, maar het dansen en springen ging na dit incident gewoon verder. Hoe groot plots de vaderlandsliefde was merkt u aan de wijze waarop men die nacht in de Stad Leuven, o.l.v. Ignace, kampioenenhits zong. (foto dw). den» tijdens het «ambachtelijk weekendi houtsnijder In Stekene werd het «ambachtelijk weekend» voorgesteld. Aan het woord is VW- voorzitter Staf Van Daele. In de outsnit Marcel Van Brussel en André Vanderveken ne, de Roomanmolen van Sint- (Delro) Kasteel Welbron Unge11 bii de initiatiefnemers, dus, maa, ooktv hoSj"4 «"«Wil» VW, de Wa- Roger Van den Branden in *enare" «a-dersdenken- Meerdonk, het museum in Lo- den* kenms 1,ten make" met keren, de vlasbewerkers Em- meric en Omer Calle in Steke- een mooie, zeg gerust memo rabele regio. Pauwels, kasteel Blauwendael Wouter VLOEBERGH Sint-Niklaas Vervolg van blz. 1 patie'(Miet Smet, n.v.d.r.) me deplichtig is aan een beleid tegen de vrouwèn. Volgens Magda De Meyer zijn de part timers en de samenwonende werklozen in het Waasland tal rijker dan elders. «Dit geldt ook voor de bruggepensio neerden die de plaats ruimden in de talrijke bedrijven in moeilijkheden. De plaag van de nieuwe armoede zal zich verder verspreiden. Het aantal steungerechtigden in de OCMW's zal tegen einde 1987 de 3000 benaderen. Dit is bijna 4% van het aantal Wase ge zinnen die in de sociale miserie geraken», aldus Magda De Meyer. De federale sekretaris van de socialistische mutuali teit, Bond Moyson, Rene De Winne zei dat de opvang van de zwakken, in het bijzonder de ouderen en de zieken, extra getroffen worden door de af bouw van de ziekenzorg vnml in de in het Waasland sterk ontwikkelde kollektieve eer- ste-lijnsvoorzieningen (ge zondheidscentra, thuisverzor ging, polyklinieken). Gistere navond had te Sint-Niklaas een vergadering plaats waaraan o.m. Willy Claes en Norbert De Batselier deelnamen die in detail de gevolgen van de rege ringsmaatregelen uit de doe ken deden en waaraan we vol gende week meer aandacht zullen besteden. Wase toekomstmogelijkheden Volgens de woordvoerders van de Socialistische Gemeen schappelijke Aktie zullen de Wase toekomstmogelijkheden zwaar getroffen worden. Hier mee bedoelen ze dat in het bijzonder de ontplooiing van de linkeroever-groei-pool erg zal lijden onder de beperking van de haveninvesteringen. «De klok wordt werkelijk te ruggedraaid met de te betalen tolgelden voor de te bouwen Liefkenshoektunnel en voor de Veerdienst Kruibeke-Ho- boken. Ingevolge de besparin gen bij Imalso is er nu zelfs opnieuw sprake van tolgelden in de Waaslandtunnel doordat de Staat niet langer het deficiet voor de havenexploitatie op de linkeroever waarborgt. De weg ligt dus open voor een nieuw en «oeverloos» dispuut tussen Antwerpen en het Waasland over de beheers vorm van de linkeroever. Zulk dispuut kan de Wase economie missen als kiespijn», aldus Ju- lien Van Geertsom en Freddy Willockx vulde aan dat de re gering intussen - tegen de wil van de eensgezinde Wase be volking in - een dure en over bodige Grote Ring aan het uittekenen is en dit voor de schone ogen van de bevriende aannemers ten nadele van het leefmilieu. Tenslotte zei de SP-volksverte- genwoordiger dat de ACV- raad, o.m. onder stimulans van de Wase Leden, 17 boterham men had geïst t.o.v. het Pink sterplan maar dat na het so ciaal overleg van vorige zater dag slechts 4 kruimels van tafel gerold zijn. Hij hoopte dan ook dat vanuit die hoek het verzet duidelijk en eensgezind met alle andere takken van de arbeidersbeweging zal zijn. (Polo) De Jeggpap New Orleans-jazzband treedt vrijdagavond 1 augustus in Sint-Niklaas op, t.g.v. de Witte Molenfeesten. Sportevenementen, spektakel, muziek en vermaak op deze op familiale, volkse leest geschoeide festiviteiten. Jean Walter, Marc Dex en vele anderen komen zaterdagnamid dag 2 augustus voor de derde leeft ij ders optreden. Verde digingssporten worden gedemonstreerd, er is een dieren- tentoonstelling enz. Pretentieloze bedoening, daar in de Don Boscowjjk. De tweede editie van de Witte Molenfeesten kan je dan ook beschouwen als het verlengstuk van de vroeger ten bate van de school in de Tulpenstraat op het getouw gezette Steenbakfeesten. Op een persbijeenkomst werd het pro gramma van deze begin oogst te houden festiviteiten voorgesteld, en zowel De Voorpost als De Cirkel waren vanzelfsprekend van de partij. SP-aktie tegen «Zure regen»: Jan Calmeyns kunstzinnige «Paard en ruiter» op het Sint-Niklase Kardinaal Mercier- plein werd afgeschermd (Iv) Sint-Niklaas-Rupelmonde Voorzitter Omer Rotthier van het kernkomité had het over de inzet van de leden van zo wel het kernkomité als de mensen van de algemene werkgroep. Hij verheugde zich over de waardering die de or ganisatoren van de feesten er varen bij het stadsbestuur en loofde schepen Van Daele, ini tiatiefnemer van de festiviti- teiten. De schepen zelf kondigde aan dat men deze feesten elk jaar herhalen wil. Ook hij dankte de vele onbaatzuchtige mede werkers voor hun inzet en en thousiasme. De Witte Molen feesten bieden een pleiade aan uitvoeriger over het program ma. Nu toch al melden dat vrijdagavond 1 augustus ook de finale van de playbackwed- strijd gehouden wordt. Zater dagnamiddag 2 augustus zijn er volkskunst - en sportdemon- straties en in de tent worden de mensen van de derde leeftijd op een vedettenparade ver gast. Zondag 3 augustus vanaf 10 u. ruilmarkt voor kinderen, 's namiddags animeren Tante Lieve en Nonkel Wally een ontspanningsnamiddag voor kinderen en zijn er opnieuw volkskunst- en sportdemon- s tra ties. Zondag ook, doorlo pend, africhting van gezel schapshonden, demonstratie king van de molen. Als het weer zulks toelaat en er vol doende wind is zou het kunnen dat er graan wordt gemalen, in de namiddag. Het is opvallend hoezeer de Sint-Niklase verenigingen, al thans een aantal daarvan, heb ben samengewerkt om de Wit te Molenfeesten tot een attrak- tie, een spektakel van formaat te doen uitgroeien. Volgende naam van de afgevaardigde die de vereniging in kwestie in de werkgroep vertegenwoordigt): ATB-Vrolijke Kring (William Thijs), ATB-Jonge Natuur vrienden (Anita Briessinck), Sint-Niklase Basketball Club (Fred Van Helleputte) ketball Club Bertino (Willy Vonck),, Ju Jitsu School Ya- wara Riu (Theo Van Hove), Milac Sint-Jozef (Renaat Baert), turnkring Kracht en Geduld (Simonne Bryssinck), Sint-Niklase Hondenafrich- tingsklub (Albert Reel), schut- tersmaatschappij De Volks vrienden (Etienne Goris), Sint-Niklase Karateklub (Ro ger Van Overtvelt), Tai Jutsi Kwai (Walter Van Goethem) en Het Wase Neerhof (André Van Britsom). Het kernkomité van de Witte Molenfeesten bestaat uit voor zitter Omer Rotthier, schepen

De Voorpost | 1986 | | pagina 4