Weekendverblijven in Stekene: slachtoffers van een «heksenjacht»? «De zeiltechniek in de koopvaardij als wissel op de toekomst voor de scheepsbouw In Temse» Agalev-volksvertegenwoordiger Mieke Vogels in Temse Sint-Amelbergagilde Temse viert dra 125-jarig bestaan Een karrevracht publikaties en geschenken uit en over 't Land van Waas 6 - 27.6.1986 - De Voorpost Amelberga op de ste Be srstelt. De gilde zal op hi Za art een gedenkpenning af Fir Het «nieuwe probleem» van de weekeind ver bly ven te Stekene heeft zoals de meeste problemen méér dan één klok. We lieten enkele tijd geleden het schepenkollege meer bepaald schepen Koppen de figuurlijke kat de al even figuurlijke bel aanbinden. Daarna kwamen AO- ROS en Leefmilieu aandragen met hun argumenten tegen de inschry vingen en zeker tegen het toestaan van de aangevraagde bestemmingswijzigingen. Ondertussen kwam het probleem aan de orde tijdens gemeenteraad en gaven we ook het standpunt van de Stekense PW. Als voorlopig laatste geven we het woord aan de mensen rond wie in feite alles draait, namehjk de weekeindverblij- vers die zich lieten inschrijven in de Stekense bevolkings registers en nu een bestemmingswijziging moéten aanvra gen of dit reeds hebben gedaan. Weekendverblijven in Stekene. Er is een evolutie in de problematiek waar te nemen. Vroeger werden, nogal kriskras, doorgaans kleine optrekjes of stacaravans midden in een bosrijk gebied neergeheid (foto boven). Nu zijn het veeleer authentieke huisjes die in samenspraak met verkavelaars en buren neergeplant worden in zones die voor rekreatie zijn voorzien. De bewoners willen daar dan vaak hun hoofdverblijf van maken, zoals met dit huis in de Heimeersstraat (foto onder) het geval is (gm) Leugenachtig vindt men de be wering dat de weekeindgrond via de bestemmingswijziging wordt omgezet in bouwgrond. De aanvragers willen enkel dat het bestaande «dag- en ver- blij fsrekreatiegebied» wordt gewijzigd in «verblijfsgebied»! Er is géén sprake van rekrea- tiegrond om te zetten in bouw grond: de bestemmingswijzi ging vraagt enkel om het week- eindverbüjf te wijzigen in hoofdverblijf. Wanneer wordt gezegd dat er later zal worden bijgebouwd, dan hangt dat en kel en alleen van de gemeente af die telkens de toestemming moet geven. Trouwens, klinkt het herhaaldelijk: «Wij willen géén uitbreiding van ons hui dig verblijf. We willen enkel onze oude dag rustig door brengen in een mooie omge ving...». In de notariële akte van de optrekjes aan de Heimeers straat staat trouwens herhaal- Tijdens een perskonferentie in Temse besprak volksverte genwoordiger Mieke Vogels van Agalev de algemene ekonomische toestand en meer specifiek de toestand van de scheepsbouw en het Boeldossier. Op 25 maart 1981 verscheen een artikel in een krant onder de titel «Cockerill-Hoboken wil zeilschip bouwen». Daarin werd aangekondigd dat Cockerill bouwklare plannen heeft voor een zeilend koopvaardijschip van 30.000 bruto- registerton. Aan dit plan werd door het ontwerpteam van de werf twee jaar gewerkt en Cockerill was hiermee de eerste West-Europese werf die met de ontwikkeling van kommerciële zeilvaart begon. In februari 1982 ging de werf over kop en uit goede bron vernam Agalev dat de zeilplannen momenteel veilig opge borgen zitten in de kluis van de nieuwe eigenaar Boel... Met dit dossier wil Agalev plei- systemen. ten voor het opnieuw op tafel leggen van deze bestaande plannen omdat zij kommer- cieel haalbaar zijn en de moge lijkheid inhouden om een nieuwe impuls te geven aan de scheepsbouw zodat perspektie- Satellietnavigatie en geavan ceerde kommunikatie-appara- tuur maken precieze bereke ning van de meest geschikte routes mogelijk. De bouwkosten van dit schip liggen momenteel nog 30% ho ven voor het overleven van ger dan die van een vergelijk- Boel en het behoud van de baar motorschip, tewerkstelling in de scheeps- Daartegenover staat echter bouw op lange termijn op- nog steeds volgens de volks- nieuw mogelijk wordt. De ont- vertegenwoordiger, de bespa wikkeling van zeilschepen met ring op de brandstofprijs die komputergestuurde bediening weliswaar afhankelijk is van de zou voor de koopvaardij een olieprijzen. In die zin was het voorbeeld zijn van een zinvolle aanbod vier jaar geleden eko- aanwending van de nieuwe technologieën. De heroriëntering van de scheepvaart kan in die zin een fundamentele stap zijn in de ontwikkeling van alternatieve energiebronnen. Met de opkomst van de motor schepen verdwenen de zeil schepen voor industrieel zee transport zo goed als volledig van de internationale wateren. Motorschepen waren immers minder afhankelijk van weers omstandigheden, konden va ren met een aanmerkelijk nomisch interessanter dan met de relatieve ineenstorting van de olieprijzen. Op middel lange termijn echter is de evo lutie van de prijzen van de olie niet te voorspellen en op heel lange termijn staat men hoe dan ook met de uitputbaarheid van de oliebron. Een land dat op lange termijn plant en dus nu een technologische voor sprong weet te ontikkelen in de zeilvaart, zal daar hoe dan ook de vruchten van plukken. Het systeem met klassieke lin nen zeilen is zeer komfortabel kleinere bemanning en de olie varen omdat het schip trillings- was tot in de jaren 1970 spot- vrij is, wat een verlenging van goedkoop en in overvloed aan- de levensduur zal betekenen, wezig. Het levert ook winst aan sto- Met de oliekrisis en de voort- ckageruimte op door het ge durende stijging van de olie- bruik van een kleine hulpmo- prijzen kreeg de internationale tor en de noodzaak aan slechts scheepvaart opnieuw interesse kleine brandstoftanks, in het gebruik van wind als Daar waar het bij Cockerill energiebron. Bovendien was ontwikkelde type nooit in de het door de technologische vaart is uitgetest, was dit wel evolutie mogelijk geworden de het geval in de Caraïbische Zee, nadelen van zeilschepen in waar men gewone kustvaar- grote mate weg te werken. ders uitrustte met linnenzeil Sinds 1975 wordt er zowat van 325 m2. jaarlijks ergens ter wereld een De bevinding na één jaar is dat symposium gehouden over de men op die manier 25% op de zeiltechniek in de koopvaardij, olierekening uitspaart en dat Globaal gezien werden twee men na één jaar weliswaar te- grote systemen uitgewerkt: Allereerst een systeem met klassieke linnen zeilen. Dit systeem werd reeds uitge test in Europa, de V.S. en Rusland en ook de plannen die bij Cockerill werden ontwor pen, passen in deze reeks. Het schip van 30.000 bruto ton heeft 5 masten van'38 meter hoog, een zeiloppervlak van 12.000 m2, wat een gemiddelde snelheid moet toelaten van 11 knopen. Er is een team be manningsleden nodig van 24, wat evenveel is als op een motorschip van gelijke groot te. Voor het manoeuvreren in havens en voor periodes van absolute windstilte is een kleine hulpmotor voorzien. Masten en zeilen worden be diend via computergestuurde gen olieprijzen van 1981, de investering heeft terugge wonnen. Een tweede systeem voor de zeilvaart is dat zoals het in Japan wordt toegepast en waarbij men geprofileerde me talen zeilen zet op motorsche pen. Het eerste zeil-geassis- teerd schip werd in Japan ge bouwd in 1980. De «Shin Aito- ku Maru» een kustvaardertan ker van 699 ton, is uitgerust met een kleinere motor dan normaal en met twee masten, waaraan ccn opvouwbaar licht metalen zeil is bevestigd. On der zeil is de snelheid van het schip 10 <k 15% groter en reali seert men een besparing op het brandstofverbruik van 58% per jaar. Een tweede schip, de Aqua City, 30.900 ton, werd in 1984 in de vaart gebracht en de eerste reizen van dit schip zijn zeer bevredigend. Tijdens de tweede reis bijvoorbeeld kon men de zeilen tijdens 11 van de 13 dagen gebruiken en kon het olieverbnuk van 21 tot 13 ton per dag gereduceerd worden. Het grote nadeel van het Ja panse systeem is de kostprijs. Het gebruik van komputerge stuurde licht metalen zeilen vergt een zeer hoge investe ring. Zeiltechniek toepassen... Sinds tien jaar verkeert de Bel gische scheepsbouw in moei lijkheden als gevolg van de krisis die in deze sektor woedt op internationaal vlak. De laatste tien jaar klopt deze sec tor dan ook regelmatig aan bij de nationale overheid met de vraag om steun. Het resultaat na tien jaar krisis in de scheepsbouw: nog een tiental werven houden de kop boven water en de tewerkstel ling in de scheepsbouw is ge daald van zo'n 6.000 half de jaren 1970 tot minder dan 3.000 anno 1986, aldus me vrouw Mieke Vogels. Dit alles was het resultaat van een ongekontroleerde en hard gespeelde konkurrentie waar bij de sterkste het wint. Resul taat: de impakt van de groep Boel-Van Damme is zo toege nomen dat men rustig kan stel len dat zij de Belgische grote en middelgrote scheepsbouw kontroleert. Toch is na tien jaar overheidssteun deze over heid er niet in geslaagd, enige greep te krijgen op het beleid van onze scheepsbouwindus- trie, volgens Agalev. Nochtans stelde de overheid een aantal kriteria voorop als voorwaarde voor haar steun. Als Agalev deze kriteria be kijkt voor de scheepsbouw, dan is eerst en vooral duidelijk dat een verdwijning van de Boelwerf inderdaad ernstige schade zou veroorzaken. Het zou een wel erg zware hypo theek leggen op de tewerkstel lingskansen voor het al erg getroffen Waasland en boven dien zouden in het faillisse ment van Boel ongetwijfeld een aantal toeleveringsbedrij ven (van vooral Waalse origi ne) worden meegesleurd. Daarnaast echter is het duide lijk dat de ernstige leefbaar heidskans, die als bijkomende voorwaarde wordt gespeeld, in sterke mate afhangt van de herstrukturering maar ook en vooral van de mate waarin een sektor zich kan heroriënteren naar de nieuwe eisen van de markt, zich kan diversifiëren naar een nieuw en toekomstge richt aanbod. Hierbij blijken volgens Agalev zowel privé- ondernemers als overheid tel kens weer te getuigen van wei nig kreativiteit en visie. Blijft tenslotte het tweede kri- terium voor overheidssteun, dat stelt dat ook aandeelhou ders en schuldeisers een in spanning moeten leveren. Ook hier vormt Boel geen un sonde ring op de algemene reg Alle wetten en criteria t< oijt slaagt de overheid er in om enige dwingende in 'd uit te oefenen op de aa houders die via hun hola zuster- en dochterondernen gen een instrumentarium heo ben opgebouwd waartegen blijkbaar geen wet is opgewas sen, stelt Mieke Vogels. Het enige kriterium dat vol gens M. Vogels wordt gehand haafd is dat van de sociale gevolgen. De overheid be zwijkt meer en meer voor het spook van de werkloosheid, geeft om hieraan te weerstaan steun aan de privé-onderne- mingen maar slaagt er niet in bijkomende garanties voor de toekomst af te dwingen tenzij, zoals ook bij Boel, de afslan king van het bedrijf of de af vloeiing (met steun van het sociaal fonds) van een aantal werknemers, zegt M. Vogels. De Agalev-ers eisen dan ook van de overheid dat zij in ruil voor de steun aan de scheeps- bouwsektor van deze sektor een herstruktureringsplan op lange termijn vraagt. Een plan dat niet alleen gebaseerd is op afslanking en afvloeiing en voor de rest passief wacht op het «einde van de tunnel», maar een plan dat zich oriën teert naar de toekomst door als eerste Europees land zich te heroriënteren naar de zeiltech niek in de koopvaardij. De overheid zou deze eis kun* nen voorleggen in ruil voor de huidige steun en tegelijk sa men met de sektor op de ko mende Ronde Tafel voor de scheepsbouw een plan in die richting uitwerken. Men kan hierto een beroep doen op be staande instrumenten zoals het Fonds voor Industriële Ver nieuwing en het Fonds voor Prototypen. Tegelijk kunnen marktprospekties gedaan wor den en kan voor export buiten de E.G. een beroep gedaan worden op export-bevorderen de steunmaatregelen. Op die manier zou een herstrukture ring van de scheepsbouw meer zijn dan het traditioneel sleute len in de marge op korte ter mijn en bovendien is een hero riëntering naar de zeilvaart een element in een voor ons essen tiële politiek van energiebe sparing en de ontwikkeling van hernieuwbare energievoorzie ners. Het inslaan van deze weg kan volgens Mieke Vogels trou wens reeds op vrij korte ter mijn resultaat opleveren. Op korte termijn kan men een groot aantal bestaande sche pen uitrusten met één of meer dere zeilen; op lange termijn kan dan op basis van o.a. het bestaande plan van Cockerill gewerkt worden aan een eigen aanbod van nieuwe zeil schepen. Mits de nodige politieke wil en kreativiteit kan stelt M. Vo gels de toepassing van de zeiltechniek in de koopvaardij een wissel zijn op onze toe komst, kan zij voor onze Belgi sche scheepsbouwindustrie een nieuwe impuls betekenen, die op termijn haar behoud garan deert en de tewerkstelling ver zekert. M.R. delijk dat het om een «woon verblijf» gaat dat nota bene mag worden uitgebreid met WC, bergplaats mits toestem ming van de gemeente en wordt steeds gesproken over de woonfunktie. De mensen daar kochten het perseel om er te wonen... Heksenjacht Dat de WE-bewoners «ver- woesters van de natuur» zou den zijn wordt met klem tegen gesproken. Zo was aan de Hei meersstraat, waar nu de gevi seerde weèkeindverblijven staan, géén plant te bespeuren vooraleer die optrekjes er stonden. Nu wel: bloemen, planten en bomen... Men no digde trouwens de mensen van Leefmilieu uit om de goedge keurde verkavelingen te in- spekteren én het bosgebied. Men is ook nadrukkelijk van mening dat de mensen van Leefmilieu e.d. het menselijk aspekt over het hoofd zien. Er zijn inderdaad mensen die om gezondheidsredenen de stad uitvluchten naar een rustige, gezonde omgeving. Men had het nog over een soort van heksenjacht die te Stekene wordt ontketend en men vroeg zich af of Stekene en zijn bevolking daar werke lijk mee akkoord gaan. «In Sint-Gillis en Brecht bijvoor beeld worden Alle aanvragers ongeremd ingeschreven in de bevolkingsregisters», klinkt het «Hebben ze daar negatieve ervaringen? Nee, integendeel: niets dan positieve...» Struisvogelpolitiek Men vraagt zich zelfs af of het Stekense schepenkollege wel achter deze gang van zaken staat én of dit niet het initiatief is van een diensthoofd van de gemeentelijke administratie. Men herinnert eraan dat de «verloedering» van de Steken se natuur de schuld is van het gemeentebestuur: nu, maar voornamelijk vroeger. «Nu jaagt het schepenkollege de gewone man die een buiten verblijfje heeft in een erkend gebied in de onzekerheid. Men geeft de mensen die toepassing vragen van een wettelijk recht, namelijk het vrij kiezen van een hoofdverblijf, een proces verbaal. Omdat het «inschrij ven» in tegenspraak zou zijn met de stedebouwkundige voorzieningen». Met het opmaken van dit pro ces verbaal heeft de gemeente zogezegd zijn gezicht gered», klinkt het «Alhoewel ze goed weten dat er nooit enig gevolg zal aan worden gegeven. Het is het 'systeem paraplu', om op een goed blaadje te staan bij Leefmilieu e.d. vereni gingen...». Men vraagt zich dan ook af waarom niet écht naar een op lossing wordt gezocht: waarom niet de rechte weg volgen, waarom wordt er geen parle mentaire vraag gesteld? Het gemeentebestuur wordt van struisvogelpolitiek be schuldigd. En nog erger: «Dit gemeentebestuur kent blijk baar de voorschriften van het verkavelingsplan aan de Hei- meersstraat niet. Of wil het niet kennen wanneer men de pers te woord staat, want daar in staat dat Alle kosten voor nutsvoorzieningen ten laste vallen van de eigenaar». Ook het woord schijnheiligheid komt meermaals aan de opper vlakte, want wanneer een WE- verblijver zich laat inschrijven wordt dit geweigerd op het gemeentehuis maar er wordt meteen de raad gegeven: «Ge kent de weg om wel te worden ingeschreven, hee». En nochtans heeft het gemeen tebestuur 30 dagen tijd om in beroep te gaan tegen de in schrijvingsplicht van het minis terie Waarom men het niet doet? «Om alles duister te houden, om iedereen in het te laten, om te kun- slalommen». ervaren: twee mensen (op rust) hebben een leefkamer van 40 m2, een keuken van 11 m2, slaapkamer van 20 m2, bad kamer van 4,5 m2. Er is wél centrale verwarming, telefoon, kabeltelevisie, het huis is tot in de puntjes geïsoleerd, de post bode komt dagelijks langs, het vuilnis wordt opgehaald... Zo'n weekeindverblijf kan dus best bewoonbaar zijn «Het aantal m2 voldoet zelfs aan de voorwaarden tot het verkrij gen van een bouwpremie», wordt er aan toe gevoegd: «En toch wonen we zogezegd mar ginaal. Wat.dan gezegd van mensen die in een karavan wo nen van 3 op 4 meter op een kamping? En die worden wél ingeschreven in de bevolkings registers. Trouwens, op Steke ne (én elders) zijn er héél wat huisjes die kleiner én veel slechter zijn dan een week eindverblijf». Drogredenen Voor diegenen die nog niet overtuigd zijn, werden de ar gumenten van de «tegenstan ders van het inschrijven» bijna één voor één weerlegd. «Men wil de indruk wekken dat we 1 astverwekkers zijn voor de Stekense gemeen schap», klinkt het. «Maar men doet zulks met drogredenen en met grove leugens». Hieronder een willekeurig op somming van weerlegde argu menten... Verharden van de wegen: Stekene heeft zelfs de pücht om z'n landbouwwegen beter te onderhouden (Heimeers- straat). Een voorstel om op eigen (bewoners) kosten het deel van de straat te verharden (voorstel op 20 februari '85 schriftelijk gedaan) werd op de lange baan geschoven. Nu is het een ideaal oefenterrein van motorcrossers.Omwille van fiskale redenen: in plaats van de 7.500 fr. weekeindbe- lasting betalen de ingeschreve nen nu 6% op hun personen belasting. En wat doet de ge meente met die belastingen? Ongebreidelde uitbreiding van WE-verblijf en dus gevaar voor «bidonvüles»: larie en apekool want de gemeente kèn en mèg uitbreiding weigeren. Trouwens, de WE-verblijvers willen niet uitbreiden. Ze eisen zelfs dat de gemeente zich strikt houdt aan de stedebouw kundige voorschriften. Niet aangesloten op water leiding: inderdaad, maar zo zijn er nog véél in Stekene. Ruim aanbod aan bouw gronden: inderdaad, voor zeer begoeden tot rijken én bij voorkeur in een verkaveling van een lid van het schepen kollege... Spekulatieve bedoelingen? Vermits de eigenaar Alle nuts e.d. voorzieningen zelf heeft moeten bekostigen, komt de prijs ongeveer overeen met bouwgrond. Krotten aanko pen, enz. dèt is pas spekula- tief. Afzonderlijk beoordelen Elk geval moet op zich én afzonderlijk worden beoor deeld door het schepenkolle ge. WE-verblijven in niet toe gelaten zones moeten worden geweigerd enz. Het schepen kollege moet dus oordelen en beoordelen op basis van na tuur, milieu, omgeving, oppe vlakte enz... «Natuurlijk moet het schept kollege dan de moed hebbf om te oordelen en stoppen m zich te verschuilen achter alle lei algemeenheden en voo gaanden... Het is enkel schepenkollege zonder rugg* graat dat zich beroept op voo gaanden!», aldus duidelijk oo goochelde WE-verblijvers d al-of-niet zijn ingeschreven j Stekene. Natuurlijk komt ook het elc nomische aspekt van de \Vi verblijven nog aan de orde. E bakkers, beenhouwers, krs j deniers varen er goed bi Maar ook de elektriciens, i bouwmaatschappijen enz. Wie de ontwikkeling van c «nieuwe weekeindproblee zo'n beetje gevolgd heeft i moeten toegeven dat het o z'n minst «een ietsje» inge»i kelder is dan dat sommigen h in het nabije verleden hebh h voorgesteld. Feit is dat de «krachtmeetin h nog maar in haar beginstadia is. De bestemmingswijzigi werd geweigerd door de meente. Zonder dat het ad\k j. van stedebouw - Gent we v gevraagd. Op het gemets 2 tehuis weigerde men dus bestemmingswijziging op ba van artikel 5 van de sted 1 bouwkundige voorschrift Ondertussen werd de ber<x sprocedure ingesteld vanwi de aanvrager. Afwachten welke beslissing er zal konj van «hogerhand». Sint-Niklaas. De kristelijke arbeidersbeweging van het Land van Waas nam vrijdag zaal Renova afscheid van Julien Schreyen, sedert januari 1978 verbondsproost van ACW en voortaan aktief als deken in Temse. U herkent e.h. Julien Schreyen op deze naast mevrouw De Rop, deken Van Driessche, Piet Van Stappen e.a. (foto Iv) Volgend jaar bestaat de Sint-Amelbergagilde van Temse 125 jaar. De gilde wil dat jubileum niet onopgemerkt laten voorbijgaan en is nu al bezig met de voorbereiding van de viering. Een en ander werd inmiddels reeds met het gemeentebestuur besproken. Donderdag 12 juni vonden be sprekingen plaats tussen het bestuur van de gilde en het gemeentebestuur. Namens de gilde waren Wilfried Hooft- man (voorzitter), Jef De Ryck (sekretaris), Willy Van Lan- deghem en André Vercauteren aanwezig, namens het gemeen tebestuur kuituurschepen Luc De Ryck en museumfunktio- naris Annick Rooms. In grote trekken werd het jubi leumprogramma vastgelegd. De viering vindt plaats op zon dag 16 augustus 1987. Zij om vat een processie, een jubi- leummis, een ontvangst op het gemeentehuis en een feest maal. Verder zal in de maand augustus in het Gemeentemu seum een tentoonstelling geor ganiseerd worden die volledig is gewijd aan de H. Amelber ga. Na de vakantie zal een oproep gericht worden tot de bevolking, met de vraag tot het ter beschikking stellen van ten toonstellingsmateriaal i.v.m. de H. Amelberga dat in aan merking komt voor de Op deze viering zullen delegaties uitgenodigd van andere gemeenten H. Amelberga wordt nl. Rodange, Mater, derzande, Zandhoven In het kader van deze zal het gemeentebestuur nieuwe toeristische laten vervaardigen, die H. Amelberga op de staBe voorstelt. I beurt een geven. De jubileumviering georganiseerd door Amelbergagilde, het ge mei Kli tebestuur en de VVV Temse. Marginaal? Sommige WE-verblijvers die zich hebben laten inschrijven in de bevolingsregisters waren duidelijk op de tenen getrapt omdat ze werden beschreven als «marginalen». Een woning van 60 m2 oppervlakte voor een gezin met 3 kinderen is inderdaad té klein. Een op trekje met een benedenverdie ping van 60 m2 en een verdie ping met bijvoorbeeld slaapka mer, bad, wc en berging voor twee mensen-met-rust is echter vrij ruim en kan zelfs luxueus zijn. En dit hebben we persoonlijk Om je gasten te verwennen.. Stel je hebt buitenlandse vrienden op bezoek. Die stuur je toch niet met handen huistoe, niet? Je zend ze wandelen met een aandenken aan je streek: een Reinaertasbak bijvoorbeeld, of een Reinaertglasraam, of vlaaikom of een Sinterklaas-vaas. Stel je krijgt familieleden uit West-Vlaanderen, Limburg of elders over de vloer. Die moet je diets maken boeiend, mooi, interessant het Land van Waas is. Dus schaf je je een rist brochures aan, of de gids «Waas en Waarachtig» of een figuratieve kaart van Waas, en aan de hand daarvan kan je je gasten verbazen met je kennis van stad en streek, maar het is allerminst verboden om je bezoekers zo'n boek, kaart of bundel brochures ten geschenke te geven. Beschik je over een beperkt budget? Het toeristisch infokantoor aan de O.L.Vrouwstraat 17 in Sint-Niklaas heeft brochures met wandelingen in héél de regio die doorgaans slechts 10 frank per stuk kosten. Een prentbriefkaart kost hooguit 8 frank, een tegeltje van 't Land van Waas 60 frank. Is je budget wat ruimer? Een glasraam van 950 frank is een zéér waardevol geschenk en je bezoekers-vrienden trekken aldus met Reinaert himself onder de arm wei huistoe. De onlangs verschenen gids «Waas en Waarachtig» is een komplt handleiding voor de regio en kost slechts 595 frank. Kaarten, stratenplannen, brochures, dia's, een kruik, bekertjes, een Reinaert- presenteerschaaltje, boeken... Allemaal verkrijgbaar in het VVV-kantoor aan de O.L.Vrouwstraat 17 in Sint-Niklaas. Da's vlakbij het stadhuis aan de Grote Markt, in de schaduw van de O.L.Vrouwkerk. Het VW-infokantoor is tijdens de weekends en op feestdagen tijdens de vakantie open van 11 tot 16 u., en vanzelfsprekend kan je ook op werkdagen (8-12, 13-17 u.) terecht v< informatie, dokumentatie én een karrevracht geschenken. (WV)\Be

De Voorpost | 1986 | | pagina 6