1/AA5LAND - w okeren aan de eer imet restauratie van stadspomp Tien jaar speelpleinwerking «Speloke» te Lokeren Zomerse feestmarkten in 't Land van Waas VU-Kruibeke informeert Zesde volkskunstweek in Sint-Niklaas enator Anthuenls dringt aan fietspaden te Waasmunster METAAL CMB ABVV Grote fletszoektocht KWB St. Laurentlus te Lokeren St.-Anna Parochiefeesten te Lokeren - Heirbrug De Voorpost 27.6.1986 9 af.Monumententochten in Vlaanderen n# deOnder de stuwende kracht van de Koning Boudew(jnstich- ng werd een zomerprogramma opgezet rond ons bouw- uodig erfgoed. Dat programma houdt in dat men zoveel logelijk mensen wil laten kennismaken met dat er goed, iet alleen om er de schoonheid van te laten bewonderen, mar even zeer om aan te tonen dat we bestendig bezorgd loeten zijn om het uitzicht en het behoud van ons jfgoed. Daarom trouwens, stelt de Koning Boude wij n- tichting financiële middelen ter beschikking aan een eeriantal restauratieprojekten. dts-In de voorbije jaren konden zo en vijftiental projekten wor- en gesteund. We brengen in erinnering dat de Hanswijck- oeve in Muizen bij Mechelen, e Sint-Trudoabdij in Sint- Iruiden, de middeleeuwse oontoren in Meldert Hoe- larden, het Vleeshuis in Ou- enaarde, de Romeinse Muur Tongeren, het kasteel van .aame, en nog enkele andere, n vele gevallen gaat het om leschermde gebouwen die ei- endom zijn van een openbaar estuur of van een vzw of die en voor een voldoende lange jd ter beschikking staan. Na restauratie krijgt elk van eze gebouwen een publieke «stemming, die alleszins ook lokale gemeenschap ten oede komt. erenlgtngen voor monu- enten ieuw is het initiatief «Vereni ngen voor Monumenten» dat maart van vorig jaar werd igezet door de Koning Bou- e wijnstichting en waarbij icn een aanmoediging op het Dg had van de konkrete pro leten die talloze verenigingen Vlaanderen voor het be- Dud en de herwaardering van t lokale bouwkundig erfgoed lancieel te ruggesteunen. teraard werden een aantal orwaarden gesteld om voor ze financiële steun in aan- erking te komen. De Koning mdewijnstichting kreeg liefst dossiers ter onderzoek orgelegd en daarvan werden 27 aanvragen weerhouden, meeste van die projekten zijn ondertussen aan uitvoe ring toe want voor het einde van dit jaar moeten de restau ratie- en renovatiewerken vol tooid zijn. Derde monumentenwandelpro- gramma Voor de derde keer wordt ook een monumentenwandeling georganizeerd. Dat wil zeggen er in elk van de vijf Vlaamse provincies een stad of gemeen te werd uitgekozen waarin een wandeling wordt georgati- zeerd waarbij alle aandacht gaat naar belangrijke monu menten, musea en beziens waardigheden. Bij die wande lingen hoort telkens ook een map, met natuurlijk een kaart je waarop de weg is aangeduid, maar belangrijker nog met een uitvoerige beschrijving van be zienswaardigheden. In Oost-Vlaanderen heeft die wandeltocht plaats in Lokeren waar de Koning Boudewijn- stichting het projekt heeft ge steund van de restauratie van de stadspomp in het Josephine Charlottepark. Bij de wandelkaarten die de wandelingen begeleiden is ook een vragenlijst. Wandelaars die tijdens hun tochten drie van deze lijsten invullen en ook een keer de schiftings- vraag beantwoorden, kunnen deelnemen aan de monumen tenwedstrijd. Zij moeten al leen deze vragenlijsten, vol doende gefrankeerd, voor 15 september 1986 terugsturen naar de Koning Boudewijn- stichting «Monumentenwed strijd», Brederostraat 21 te 10UU Brussel. De winnaars van deze wedstrijd worden bekend gemaakt bij het einde van de monumentendag in Brussel. Belangrijk is ook dat aan de wandelaars wordt gevraagd een fototoestel mee te nemen zodat ze via een aantal foto's of dia's hun verhaal over de tocht zouden schrijven. In Lokeren In Lokeren wordt gewandeld op zaterdag 28 juni, zondag 29 juni, 6 juli, 11 juli, 12 juli, 13 juli, 15 augustus, 16 augustus, 17 augustus, 23 augustus en 24 auguutus. Het onthaal ter piaatse wordt verzorgd door de dienst VW toerisme Lokeren, bijgestaan door de Heemkun dige Kring «De Souvereinen» en de Museumkommissie. Het VW kantoor is te vinden in de Torenstraat 1 en men kan er terecht tussen 13.30 u. en 14.30 uur. Andere plaatsen waar men aan de monumententochten kan deelnemen zijn Lier, Kesse- nich-Kinrooi, Steenhuffel- Malderen en Ettelgem-Ouden- burg. Vermelden we ook dat «Boe ketje Vlaanderen» tijdens de zomermaanden aandacht zal besteden aan de initiatieven. Lokeren bievoorbeeld komt op 16 augustus aan zijn trekken. Werkkampen De VZW Jeugd en Kultureel Erfgoed organizeert tijdens de zomermaanden voor jongeren van 16 jaar ook zomerkampen waarbij de aandacht gaat naar het behoud van het bouwkun- dig erfgoed. Een eerste reeks van vier kampen heeft plaats rond de Oudec Waterburcht in Millen Riemst in Limburg, ook ronde de Oude Kartonfabriek van Alsemberg is er een kamp opgezet. Voor inschrijvingen en inlichtingen omtrent deze kampen kan men terecht bij Jeugd en Kultureel Erfgoed, Postbus 20 te 3000 Leuven (011/21.25.51 of 016/20.37.53). 17 tot en met 23 augustus Op 17 augustus gaat de zesde editie van de volkskunstweek in Sint-Niklaas van start. Zoals de traditie het voorschrift neemt ook dit jaar het hele gebeuren, na de gebruikelijke begroeting op het stadhuis en de feestelijke eucharistie in de kollegekerk, weer een aanvang op het «Oogstfeest» in de Gentstraat te Belsele. Daarna wordt er gedurende een ganse week opgetreden in het Waasland. De meeste van deze optredens zijn voor iedereen toegankelijk. Soms echter, zoals op maandag 18 oogst, is er een optreden voorzien speciaal gericht naar mensen van de derde leeftijd en andersvaliden, terwijl op vrijdag 22 oogst een bezoek gebracht wordt aan de verschillende rusthuizen van Sint-Niklaas. Natuurlijk zijn er dit jaar weer verschillende Europese groepen te gast in Sint-Niklaas. Uit het hoge noorden komt de Zweedse groep Vasterdala Folkdanslag, uit het Frans Baskenland komt «Xeliztarrak, uit Oostenrijk de groep Sing-und Tanzkreis Markt Hartmannsdorf en als laatste de Engelse Britannia Coco-nut Dancers. Al deze groepen, toch in totaal zo'n 120 mensen, zullen samen met de beide organiserende groepen Speelschaar Ossaart en Volkskunstgroep Boerke Naas een hele week van volksdans -muziek en -kunst verzorgen onder het motto: «Kuituur over de grenzen heen». Onze Europese vrienden zullen die week samenleven met Wase gastgezinnen, waar ze gratis onderdak, voedsel en vooral hartelijke vriendschap zullen ontvangen. Indien u nu denkt: «Hee, dat is wel iets leuks» dan kan u zich nog altijd opgeven als gastgezin. Voor alle inlichtingen hieromtrent kan u steeds terrecht bij Machteld De Maeyer-Kyndt, Prins Karelstraat 16 te Sint-Niklaas, of op het sekretariaat van de volkskunstweek, Klapperbeek straat 27 te Sint-Niklaas. «Goede dingen worden zeld- en spaarzaam geprezen, de slechte of vermeend slechte worden moeiteloos van kommentaar voorzien en met zorg voor het detail meegedeeld. Daarom zingen w(j hier met dubbele stemkracht de lof van de Lokerse Speelpleinwerk ing. Het was mooi, zelfs indrukwekkend: elk jaar die honderden Lokerse kinderen die de weg vonden naar de ravotterreinen, elk jaar die tientallen jong-volwassenen, die zich twee maanden lang onder leiding van hun mentor, inzetten voor die eigen jeugd» zo stelt burgemeester Liebaut het. aaide malen is senator Anthuenis reeds tus- Igekomen bij de minister Openbare Werken om de 'sweg 446 (Waasmunster- tmm tot Rijksweg RW 70, «•Antwerpen) te voorzien avrijliggende fietspaden. Idertussen hebben wij reeds nen vaststellen dat deze paden tussen Waasmuns- •centrum en de autoweg 17 (de vroegere E3) werden bgelegd. por het vak E17 tot aan de Jbweg Gent-Antwerpen ver- ijst de Minister steeds naar I beperkte ruimte langs deze !g en de belangrijke onteige nen die daar nog moeten "evoerd worden. aandringen van senator Georges Anthuenis heeft de Minister Olivier nu toch be loofd in juni 1986 te beginnen met het studiewerk en de op metingen. Senator Georges Anthuenis is ervan overtuigd, dat het begin van het studiewerk heel be langrijk is, om binnen redelij ke termijn de aanleg van deze fietspaden ook in uitvoering te krijgen. Hij is bovendien heel gelukkig met de reeds uitgevoerde wer ken, want wie deze nieuwe aangelegde fietspaden heeft gezien, zal ongetwijfeld de enorme verbetering van de verkeersveiligheid en het be lang van de toeristische sector inzien. J.V.L. Wie van kinderen houdt en vindt dat alles dient gedaan om hen zo gelukkig mogelijk te maken, doet vandaag zijn pet je af voor zoveel inzet. Speloke herschiep de voor ve len doelloze vakantieperiode tot een zinvolle tijdsbesteding, toverde gedurende twee maan den van elk jaar telkens een stukje gezellige levenswarmte, maakte tien jaar na elkaar van enkele van de stedelijke speel pleinen een kindervriendelijk wereldje. In een maatschappij die in we zen niet zoveel op heeft met kinderen, is dat alles zó onge woon en zó hoopvol, dat een eresaluut aan de motor en de raderen van de jarige onderne ming namens de bevolking en het stadsbestuur meer dan pas send is. Speloke is er voor de tiende Vind je twee maand vakantie lang? Weet je soms niet wat doen en verveel je je wel eens? Vind je samen spelen met vrienden leuk? Wil je wel eens anders dan thuis zitten? Of zou je graag toffe dingen beleven tijdens deze vakantie? Of wil je gewoon nog eens een paar van die toffe speelbegelei- ders(-sters) van vorig jaar te rug zien... Dan hebben wij voor jou een goed idee! Speel mee! Speelpleinwerking is er op acht verschillende terreinen: Nachtegaalplein: Bospark- wijk; Oudenbos: aan de school achter de kerk; Doorslaar: La gere school; Eksaarde: aan de sporthal; Heiende: terrein ach ter de kerk; Spoele: Stads school en Stadion: Daknam- straat. Speelplein Bijlken verhuist. De werking zal plaatsvinden op de Staakteschool! Er is acht weken werking op de terreinen: Stadion, Eksaarde, Doorslaar en Oudenbos. Op de vier andere pleinen is er geen werking tijdens de Loker se feesten (van 4 tot 8 au gustus). Er zijn twee rustdagen voor alle pleinen: op 21 juli en op 15 rei/peren. Een luchtkasteel veroverde het hart van de kinderen tijdens de RBS urdagen (polo) De laatste dag van de speel pleinwerking: donderdag 21 augustus. Praktische afspraken Er wordt elke dag gespeeld van 13 tot 17 uur. Wie inschrijft, blijft tot op het einde, tenzij een schriftelijke vraag van de ouders kan voor gelegd worden. De werking is gratis! Alleen voor zwemmen of een uitstap je wordt een bijdrage ge vraagd. Alle ingeschreven kinderen zijn verzekerd. Er is frisdrank en chocomelk te verkrijgen aan 15 fr. Iedereen tussen 5 en 13 jaar is welkom. Ook voor één dag. Wie eens inschreef komt daar na zoveel of zo weinig als hij zelf wil. Ook dit jaar organiseren wij een speciale werking voor kleuters van 3 tot 5 jaar op twee pleinen: Sportstadion en Eksaarde. Op de andere pleinen zijn geen kinderen van minder dan 5 jaar toegelaten. 14- en 15-jarigen kunnen te recht op Eksaarde en op Spoele. En de ouders? Ook zij zijn welkom om eens een kijkje te nemen, om eens een babbeltje te slaan, om mee te spelen, om ons eens te vervoeren, om een pannekoek te helpen bakken. Enkele nieuwe ideeën Speelplein voor anders-valide kinderen: voor meer informa tie telefoneer naar nr. 091/ 48.27.48. Speelgoedaktie Speloke: de speelpleinwerking wil de kin deren een zo ruim mogelijk spelaanbod bieden. Maar speelgoed is duur. Daarom wordt een oproep gedaan aan alle kinderen om het speelgoed waar ze zelf niet meer mee spelen mee te brengen naar het speelplein om samen met de begeleiders een echte uitleen- dienst voor speelgoed in elkaar te steken. Patsjoepelke voorziet vanaf 1 juli een volle dagopvang van 7 tot 18 uur op Hoogland. Inlich tingen op nr. 091/48.56.18 of op Hoogland zelf, Oude Heir- weg te Lokeren. De speelpleinwerking «Spelo ke» start op dinsdag 1 juli 1986! J.V.L. Sint-Niklaas. Vele leden en militanten van de metaalsektor, aangesloten bij ABW Waasland, namen deel aan de provinciale betoging in Gent (polo) Zomermaanden, marktmaanden bij uitstek. Naast de gewone wekelijkse markten organiseert de Wase Markt kramersvereniging, in samenwerking met gemeentebestu ren en plaatselijke middenstandsverenigingen, talrijke avond- en feestmarkten, zodat ook zij die gedurende de dag aan het werk zijn de gelegenheid krijgen kennis te maken met de grootste koopcentra die de markten toch zijn. Op zondag 29 juni aanstaande organiseert K.W.B. St.-Lau- rentius Lokeren voor de ne gende maal een gezinsfiets- zoektocht. Ook dit jaar, zoals de vorige jaren, in samenwer king met de B.G.J.G. Lokeren. De totale af te leggen afstand bedraagt 21 km en loopt over goed berijdbare veldwegen. Door deze afstand en de grote veiligheid van het parcours kan aan deze tocht ook door kinde ren worden deelgenomen. On derweg dienen niet alleen vra gen te worden opgelost (waar van de antwoorden veelal ter plaatse te vinden zijn), maar werden ook diverse spelletjes ingelast. Wie aan deze fietszoektocht wenst deel te nemen, kan ver trekken tussen 13.30 u. en 14.30 u. aan de zaal «Het Volk», Poststraat te Lokeren, mits betaling van 30 fr. per persoon. Voor dit kleine be dragje is men tevens verze kerd. Iedereen wordt terug verwacht tegen 18 uur op de zelfde plaats. Om de honger te stillen wor den gratis boterhammen aan geboden. Tussen pot en pint kan men nog even napraten en de eigen antwoorden vergelijken met deze van andere deelnemers. Dit in afwachting van de prijs uitreiking die omstreeks 19 uur zal plaatshebben. J.V.L. De eerste reeks feestmarkten, met als twee grote toppers de grensoverschrijdende markt te Koewacht en de Unicef-feest- markt te Sint-Niklaas, is reeds achter de rug. Er waren dit jaar enkele nieuwkomers, zoals Kruibeke, Temse (in sa menwerking met de Sleutel kern), en de nieuwe lentefeest- markt te Beveren (in samen werking met de Koopkern daar). Nu is de tweede groep van feestmarkten in het ver schiet. De eerstkomende feestmarkt, in Hamme op vrijdag 27 juni - dit jaar aan de vijftiende uitga ve toe, zodat er wel zal ge zorgd worden voor enkele spe ciale attrakties, waaronder om 20 u. een gratis ballenworp, met talrijke prijzen. Ook Lo keren is dit jaar opnieuw aan de beurt, in samenwerking met de gemeentelijke overheid, en de plaatselijke middenstands verenigingen. Deze tweede feestmarkt, Lokoda genoemd, zal zeker het sukses van het vorige jaar overtreffen. Er werden talrijke attrakties voorzien in heel Lokeren en op het marktterrein. De feest markt te Lokeren vindt plaats op 5 juli, vanaf 13u30 en duurt tot in de late uurtjes. Na Lokeren volgen enkele kleinere feestmarkten, die door hun traditie voor de nodi ge publieke belangstelling ga rant staan. Op maandag 28 juli, is het de beurt aan Waas munster, en op het einde van die week is voor de derde keer Vrasene aan de eer. In augustus sluiten de feest markten het zomerseizoen voor de marktkramers af, met op zaterdag 23 augustus de tweede feestavondmarkt te Sint-Niklaas. Op maandag 25 augustus is er de twaalfde uit gave van de Moerbeekse avondmarkt, in samenwerking met het komité van de Dorps straat, een markt met vele at trakties. Tenslotte is er dan op 29 au gustus de jaarlijkse feestmarkt te Beveren die samenvalt met de Beverse feesten. Ook in Beveren wordt voor de nodige attrakties gezorgd, met natuurlijk de ballenworp als hoogtepunt, met een voetbala bonnement op SK Beveren als hoofdprijs. Dit jaar zal nog voor een tweede hoofdprijs worden gezorgd. Later meer daarover. De Wase Marktkramersvere niging heeft dit jaar opnieuw aan de kleintjes gedacht. Er werd voor verschillende feest markten een attraktie voorzien voor de kinderen, waarvan gratis door de marktbezoekers gebruik kan gemaakt worden zodat de ouders rustig kunnen markten, op een gezellige en goedkope manier. R.D.D. d' yeren. Het mooie weer zal er in elk geval voor gezorgd hebben dat er heel wat stelling was voor het zomerfeest van RBS centrum (polo) Voor de zoveelste keer worden de Lokeraars uitgenodigd te komen kijken naar de jaarlijk se parochiefeesten op Loke- ren-Heirbrug die plaats heb ben in het Parochiaal Domein op de Heirbrug, Gentse steen weg 1, op zaterdag, zondag, maandag en dinsdag, 27, 28, 29 en 30 juni aanstaande. Vrfjdag 27 juni: De feestelijkheden worden in gezet met twee grote kaartin gen: om 14 uur een kaarting, bieden met 4 man, voor gepen sioneerden en geïnteresseerden Inleg 20 fr. Gratis 1.000 fr. Om 19 uur: grote seriekaar- ting, series van 8 man en inleg 10 fr. Verder is er ook om 19 uur een grote gaaibolling, geschikt voor alle leeftijden. Iedereen kan meespelen! En om 20 uur een reuze- avondschieting in de overdekte feesthalle. Gratis 1.500 fr., 5.000 fr. vooruit, hoogvogel 500 fr.! Zaterdag 28 juni: 14u.30: Officiële opening van de Parochiefeesten. Met daar bij de opening van verschillen de tentoonstellingen: Schilderijententoonstelling van FranQoise Biesbroeck en van An Reynvoet. Hobbytentoonstelling van de Hobbyclub «Een dagje ou der», van de Bezigheidsclub Ziekenzorg Lokeren en nog van anderen ook. De tentoonstelling van de wer ken van AL de leerlingen van de school. 16 uur: Feest door de jeugd, door de leerlingen van de pa rochiale school en de K.L.J. met als tema: Wij ontdekken de wereld. Ook de KLJ treedt op met vendelen. Vanaf 15 uur: Wafels, panne koeken, frieten, ijskreem, vis- en speelkraam. Vanaf 17 uur: bodega, voor een lekkere «Fresh-drink». Van 18 tot 22 uur: Restaurant met een ruime keuze aan heer lijke schotels tegen zeer rede lijke prijzen. Om 20u.30 tot...? Groot bal met Orkest «Roulette», in de feestzaal. En dansavond met disco-bar «Candlelight» in de feesthalle. Onlangs duikelde in de Krui- beekse brievenbus weer het Volksunie-informatieblaadje Wij. En de plaatselijke Volks unie heeft hiermee reeds een zekere kontinuïteit bereikt. Beleidslijnen en standpunten worden aan de bevolking ge ïnformeerd en op die manier wordt de mens uit de straat dichter bij het besturen van de gemeente betrokken. De uitgave deze keer stond vooral in het licht van de ver keersveiligheid en het Krui- beeks leefmilieu. Onder impuls van burgemees ter Denert wordt hard gewerkt aan een verkeersvriendelijk beleid. In het begin van zijn ambtsperiode startte Denert met het aanbrengen van ver keersborden op het wegdek aan de invalswegen van de dorpscentra. Een volgende stap was het aanbrengen van waarschuwingssignalisatie aan de schooluitgangen en de rijks weg 219 werd als pilootprojekt voor verkeersveiligheid herkend. In de rubriek «EKO-nieuws» lezen we deze maal een samen vatting van het boek dat door de technische dienst van de gemeente werd opgesteld ter ondersteuning van de aanvraag van de Kruibeekse polder tot landschap. Voor volgende maal kondigt de redaktie een uitvoerige toelichting over het wegbermbeheer en het sproei en in de gemeente aan. Daarnaast bevat het infoblad deze maal een in memoriam Theofiel Van Landeghem en zuster Leonarda. Twee opmer kelijke figuren uit het Krui beekse dorpsleven die een hul debetoon verdienden. De uitgave «Wij Kruibeke» wordt samengesteld door een redaktieraad bestaande uit Jos Cop, Emiel De Brauwer, Her man De Graef, Raymond Pe Roeck, André De Sloover, Luk Keppens, Wim Peirsman en Dirk Ruymbeke. Het infor matieblad wordt verspreid door de bestuursleden van de onderscheiden afdelingen Ba zel, Kruibeke en Rupelmonde. Kram Zondag 29 juli: Dezelfde tentoonstellingen, en dit geopend vanaf 10 uur. Om 9u.30: Seriekaarting voor alle belangstellenden. 10 uur: Ruilbeurs voor de jeugd. Van 12 tot 14 uur: het restau rant is alweer open. Voor zon dagmiddag worden plaatsen gereserveerd op naam van de persoon die ten laatste op za terdag 28 juni voor 18 uur heeft besteld (48.10.08 of 48.10.65). Verder alles zoals daags tevoren. 19u.30: Groot bal met disco bar «Candlelight», en dansde- monstratie door dansclub «Raap en Rooster». Maandag 30 juni: Alles zoals daags tevoren, maar geopend om 14 uur. Om 15 uur: gezellige namiddag voor de club «Een dagje ou der» en voor de Geburenclubs en alle personen van de derde leeftijd en de zieken. (Hiervoor dient op voorhand ingeschreven te worden bij de verantwoordelijken: pastoor Van der Meeren, Paul Van Doorsselaere of Willy Ooster- linck, prijs: 70 fr.). Gezellig heid met orgelist Bob Coppe- jans.- Vanaf 17 tot 22 uur is het restaurant alweer open. Om 20 uur: Gezellige vrije slotavond met daarbij trekking van de gratis-tombola toe gangskaarten, en ten tweede van de prijzen vaa de grote tombola. Tijdens de parochie- feesten worden loten verkocht van de grote tombola met als eerste prijs een pracht stel tuinmeubelen, en als tweede prijs een radiowekker. Deze prijzen zijn tentoongesteld in de lokalen waar ook de werken van de leerlingen van de school tentoongesteld zijn. Alleen voor de avondfeesten zaterdag en zondag: toegangs kaarten 60 fr. per persoon bo ven de 14 jaar. Gratis tombola voor deze kaarten. J.V.L. Zopas verscheen bij de Gomov de nieuwe geheel bijgewerkte editie van «Industrieterreinen in Oost-Vlaanderen», de enige publikatie die informatie ver schaft over de aktuele ontwik kelingstoestand van de bedrijfsterreinen in de provin cie. De brochure kost 400 fr. en kan besteld worden door overschrijving van dit bedrag op het nummer 091/0015655-67 van de Gomov met vermelding «Industrieterreinen»

De Voorpost | 1986 | | pagina 9