Weekblad leider Burma - es IcheMeitreek wm ümBERaen Zeventiende Pikkeling op Hoeve Doorns te Herdersem Mits drie miljard wordt Dender minder vuil Annemle zet puntjes op de i PEDILUX r"J Voor wie iets beter zoekt l J KERKSTRAAT 18 AALST Nationaal PW-voorzitter te Hofstade Naar de vakantiespeelpleinen De Voorpost fflUDAG 4 JUL11484 3f JAARGANG Nd 27 - 34 F CtNTRAU V; Hoogstraat 28 Aalst Tal. 053/21.23.22 Huwelijkslijsten Porselein geschenken Meubelen en decoratie GEEFT MEER KOMFORT AAM UW VOETEN 'i I Schoenen in verschillende breedten Voetverzorging Steunzolen Orthopedisch maatwerk Spataderkousen Erkend door alle Mutualiteiten 1 6 32 25 001 1 6 40 25 302 Telefoon 053 21.59.23 Het laatste weekend van juli is traditioneel voorbehouden aan de Pikkeling van de vw De Faluintjesstreek. Dit jaar dus na een korte aanloop op zaterdag 26 en zondag 27 juli te Herdersem op de Hoeve Dooms, Hof ter Dromen, Grote Baan tegenover de firma Gilbos. Daarmede is de wv te Herdersem reeds aan haar derde hoeve na de Pontweg en de Gudstraat. Langs de straatkant niet to denderend maar eens op de hoeve een heerlijk rustig groen gebied grenzend aan natuurgebied het Denderland waar we er de hoogspanningslijn horesco referens dan wel moeten bijnemen. Wat hoeve Doorns alleszins voor heeft is dat het hier werkelijk om een levend bedriyf gaat, een hoeve niet met lepaktiviteiten doch een werkelijke boerderij. Gespecialiseerd bovendien in zuivelprodukten waarvan de reputatie dermate is dat heel wat stedelingen er zich regelmatig komen bevoorraden. if. Loondorsers op de Wwisseling (Ih) ttrheid nis in de regering is de vw a soberheid toe. Het bar- chte weer verleden jaar op Bdagnamiddag op het Mel- Hts Hof te Put zorgde voor fikse daling van de ont- mgsten zodat de vw in haar serves moest putten. Nog zo ffl tegenvaller met het weder )u de vw inderdaad tenau- cmood overleven. It spijt van «de machine- oeg» worden de uitgaven ardoor tot het uiterste mini- teruggeschroefd. Op een ar jaar tijd kosten aankoop, ntellingen en restauratie *l wat honderdduizenden larvan de mobiele bakoven bovendien een supplemen- versteviging kreeg een uk deel opslorpte. Voor een ganisatie als de Pikkeling is n uitgave alleen voor het Khinepark van 600.000 fr. to reéel bedrag. En vermits evw het standpunt aanhoudt 't de Pikkeling gratis blijft »r leek belangstellende oet men het dan zelf maar berder aandoen. Er zijn en affiches en de luxueuse Ider van andere jaren werd rvangen door het omslag- ad van «Nieuws uit de Den- «treek». Wegens de sober ed wordt er dit jaar geen Üklerijententoonstelling organiseerd. Het bekroonde rit werd immers elk jaar ngekocht en ook dat wordt j,c t vw te duur. Wel ziet U er tiental bekroonde werken Hoeve Baert in de Meldertse Molenkouter aan het werk. Een dokument van rond de van de voorbije jaren. Een soort retrospektieve dus. Maar naast het budgettair as- pekt waren er ook andere re denen die de schilderijenten toonstelling deden sneuvelen: de praktische moeilijkheden voor valabele huisvesting in sommige hoeven en niet in het minst het eerder laag niveau dat een aantal werken haalde. Nieuw Uiteraard heeft de formule die de vw huldigt haar deugdelijk heid bewezen want de stroom van belangstellenden is nauwe lijks in te dijken. Toch werd gezorgd voor een aantal nieu wigheden. Zo zullen alle deelgemeenten van Groot-Aalst erbij betrok ken worden want op alle 9 de dorpsplaatsen worden op za terdag 19 juli tienlingen ge stuikt. Op donderdag 24 juli wordt de vakantiespeelplein- werking ingeschakeld met een 5 km lange wandeling in het Denderland met vertrek te 15 u. en aankomst te 17 u. op de hoeve zelf. Op zondag wordt in de O.L.V. Tenhemclopnemingskerk van Herdersem een plechtige oogstmis opgedragen waarop het Gemengd Parochiaal Zangkoor van Herdersem zijn beste beentje voorzet. Dat zal het ook doen, zoals trouwens het Hardingkoor, op het Pik- feest zelf. De wandeling op vrijdag 25 juli wordt een kruidenwande ling. Iedere deelnemer krijgt daarbij een passende brochure met heel wat boeiende wetens waardigheden. En verder zal U er kunnen genieten van het produkt van een ter plekke demonstreren de mini-brouwerij. Uiteraard blijft ook de platte lambiek voor wie niet aan turista on derhevig is velen aantrekken. Oogsten in de Faluintjesstreek Oogsten in de Faluintjes wor telt in een oude traditie. Ten bewijze: een prentkaart van omstreeks de eeuwwisseling met een ploeg loondorsers op de hoeve Baert aan de Molen- kouterstraat te Meldert. De V.V.V. Faluintjes heeft sinds jaren een heuse verzame ling opgebouwd van traditio nele werktuigen en dorsmachi nes, inzonderheid van Vlaam se makelijk, die met vaardig heid werden gerestaureerd en die tijdens de Pikkeling enkele hektaren oogst zullen ver werken. Maar de nog veel oudere han denarbeid op veld en in schuur, die altijd weer aanlei ding heeft gegeven tot de Vlaamse vreugde om de oogst, blijft onverminderd bewaard. En de ritmische vlegeldans vormt één van de meest ge geerde attrakties op deze jaar lijkse manifestatie te lande. Ten noorden van Aalst vor men de vier Faluintjesdorpen: Baardegem, Herdersem, Mel dert en Moorsel een eigen identiteit. Zeventien jaar gele den was de Pikkeling er de motor van. En zij blijft rond trekken volgens beurtwisseling van hoeve naar hoeve. Dit maal is Herdersem weer aan de beurt op hoeve Dooms aan de Hrote Baan. Herdersem, oudste Faluintjesgemeente? Herdersem is een oude paro chie en baronie in het Land van Aalst. Sint-Gudula, de heilige patrones van Brussel, werd er tegen de helft van de 7* eeuw geboren - in het kasteel van Ham, eigendom van haar vader, de Austrasische graaf Witger, echtgenoot van de hei lige Amelberga. Tot het einde van de llc eeuw is er echter weinig bekend over het verleden van Herdersem: pas in 1086 duikt de naam definitief op. Het gebied be hoorde toe aan de graven van Vlaanderen om in 1093 één van «'s graven propre» dorpen te worden. Na vanaf de 13d* eeuw aan verschillende fami lies te hebben toebehoord, komt de heerlijkheid in 1619 in handen van de bekende familie de Valdez, heren van Rotse laar, door wier toedoen de heerlijkheid in 1620 de status van baronie verkreeg. De laat ste familie in bezit van de heer lijkheid was de famalie du Bois, verwant aan de la Tour Taxis. Dankzij de de vrijgevig heid van de heren van Herder sem, was de naburige abdij van Affligem één van de grootste grondbezitters in de gemeente geworden. Zo bezat ze de Monnikenhoeve (ca. 110 ha in 1623) kern van haar bezittin gen aldaar. Herdersem werd door de abdij ook gebruikt als laadplaats voor de zandsteen (uit het nabije Meldert), die tot ver buiten onze streken werd uitgevoerd. Herdersem is bij traditie een landbouwgemeente, waarvan de gronden als de b-ste van de streek werden gerekend. De grondopbrengst werd aange vuld met het weven als huisnij verheid (20 getouwen in 1769), terwijl de industrie beperkt bleef tot de 20* eeuw. Vanaf het begin van de 20* eeuw begon de landbouwaktiviteit snel terug te lopen, zodat in 1978 nog slechts de helft van de oppervlakte als landbouw grond in gebruik was (267 ha op 535 ha). Hoeve Doorns anno 1986 Deze typisch Oostvlaamse hoeve is gelegen aan de Grote Baan (Steenweg Aalst-Wieze) nr. 11 (tegenover de firma Gil bos) te Herdersem. Vervolg op blz. 4 Op een rondleiding van het Hofstaads rioolwaterzuiveringsstation werd gesteld dat volgende zomer het station operationeel zal zyn. Wel dan voorlopig want van de rechteroever zal er nog geen afvalwater kunnen komen en de installaties gelden «maar» voor een inwonersequivaient van 80.000. De Dender wordt er alleszins een stukje reiner mede. In Aalst zelf zal men er echter niets van ondervinden. Wel stroomafwaarts te Dendermonde. En daar is dan bovendien reeds een zuiveringsstation in werking. Aalst moet reiner Denderwater krijgen via zuiverings stations meer stroomopwaarts zoals dat van Ninove dat nog in het najaar operationeel wordt. Spijtig genoeg ligt er Denderleeuw nog tussen waar wel veel vuil afvalwater in de Dender geloosd wordt doch de bouw van een zuiveringsstation lang nog niet in zicht is. Er werd ons zelfs gezegd dat er naast gebrek aan geldelijke middelen zelfs nog andere afremmende faktoren werken... gijzegem JCXL -'•? 3e.-; Aalst. Het geplande kollektorennet Voor de nationale PW-voorzitter legde de Hofstaadse PW-afdeling, de grootste niet alleen van Aalst maar zelfs van het arrondissement in 10 jaar verzevenvoudigde ze haar ledenaantal bij gebrek aan blauwe dan maar een rode loper uit. Trouwens goed passend met Annemies trui. Nogal met vertraging zoals het «in» schijnt te zijn, warmde Tony Bell met een aantal moppen de vele aanwezigen op in de goed bezette zaal «'t Duifken». In bijzijn van tal van PW- jonge dame die de liberale ge- prominenten leidde volksver- dachte thuis reeds inzwolg, tegenwoordiger Willy Van studeerde aan het Etterbeeks Renterghem Annemie Neyts Atheneum en licenties behaal- in. Een pronte Brusselse maar de in Romaans en Pers- en keurig Nederlands pratende Communicatiewetenschappen. In haar studententijd sloot ze zich aan bij het Liberaal Vlaams Studentenverbond (met de beste T-dansants) waarvan zij voorzitter Freddy huwde. Achtereenvolgens werd zij voorzitter van de agglomera- tieraad van de Nederlandstali ge Brusselse jeugd, was pers chef van Herman Van der Poorten, adjunkt-kabinetchef van de vice-gouverneur van Brabant, voorzitter van het Vervolg op blz. 4 Voor kinderen van 14 tot 15 jaar staan de diverse vakantiespcelpleinen weer open. Er wordt gespeeld, ge- knutseld. gedanst en er zijn eveneens uitstappen en filmnamiddagen. Op 23 juli heeft dan in het stadspark een grootse sport- en speelnamiddag plaats. Voor 60 fr. per dag (50 fr. sociaal tarief) zijn er ook versnaperingen en drank en wordt uw kind verzekerd. Verdere informatie vakantiespeelpieinwerking, Kapelle- straat 15 te 9300 Aalst. Tel. 053-77.11.11, toestel 316 ofwel 053-77.34.23. U kan terecht te Aalst: Academie: stadsschool, Nieuwbeekstraat Arend: rijksschool, Binnenstraat Kerrebroeck: Stadsschool, Kferrebroekstraat Ten Berg: Rijksschool, Affligemdreef Erembodegem: rijksschool, Leuvestraat Gijzegem: chirolokalen, Kcrkcnbos Hofstade: gemeenteschool, Zijpstraat Nieuwcrkerkcn: terreinen gelegen aan de Brouwerijstraat Meldert: parochiecentrum, Stevensveldstraat Moorsel: gemeenteschool, Kaalbcrg. Aalst. PW-voorzitter Annemie Neyts heeft meer oog voor onze fotograaf (a) Toevoer Regenwater, «hemelwater» en dus weinig bevuild, wordt zo mogelijk rechtstreeks naar de Dender geleid. Zo bv. het wa ter van de Hoeve- en de Siese- gembeek. Dat kómt niet in de koliektoren die reeds genoeg te verwerken zullen krijgen. Een zuiveringsstation moet zijn grondstof «afvalwater» krijgen via afvalwater in kol iektoren die het dan naar het station zullen leiden. Maar bij neerslag kan er veel water zijn en dus worden er overstortplaatsen gebouwd. Het surplus komt niet in de koliektor terecht. Wel de «droogweerafvoer» Koliektoren Koliektoren zijn grote leidin gen met een diameter die de 3 m. kan overtreffen. Te Aalst komen er twee. Een aan elke oever. Koliektor 2, de rechter oever met de Faluintjesdor pen, Erembodegem en een deel van Assche komt er voor lopig bij gebrdc aan betoela ging niet. Koliektor 1 zal Aalst-Linkeroever, Nieuwer- kerken, Hofstade, Gijzegem en een stuk van Erpe-Mere behandelen. Voor de Linkeroever zijn de stukken Erembodegem - Van- dernootestraat en Werf - Zui veringsstation reeds okee. De verbinding moet nog gebeuren via de Burchtstraat. Werk dat nog dit jaar wordt aanbesteed. Moeilijk is wel dat van het industrieterrein Wijngaard- veld. De plannen worden ge maakt voor leggen van koliek toren en onderpersing onder de Dender om aan te sluiten bij de koliektor van de Linker oever. 3.000.000.000 fr. Het hele zuiveringsstatidn waar nog kan bijgebouwd wor den voor zowat 60.000 inwo ners-equivalent zal samen met de koliektoren met allés derop en deran de ronde som van drie miljard kosten. Een zuive ringsstation operationeel zal het afvalwater van vermelde gemeenten plus dat van Wieze, Ottergem, Aaigem, Eronde- gem, Schoon aarde en Lede er kunnen behandeld worden. Twee- of drietrapszuivering Naargelang de behoeften wordt de zuivering meer of minder ingewikkeld. Bij de ei genlijke zuivering spreekt men van «tweetrapszuivering» doch om in sommige gevallen het eindresultaat aan te zwengelen eenheid in de installatie ge voerd: de slibverwerking. In wezen een fabriekje op zich zelf dat het «nevenprodukt» slib dient te behandelen. Drietrapszuivering In uitzonderlijke gevallen kan vereist zijn dat het resultaat van de zuivering nog aan stren gere normen voldoet, bijvoor- 1. riool of moerleiding 2. drempel 3. collector naar zuiveringsstation 4. regenwaterleiding Aalst. Zo ziet een overstortplaats eruit «drie- wordt het wel eens e trapszui vering». Eerste trap: mechanische zuivering Hieronder wordt verstaan elke zuiveringsbewerking die ge beurt zonder toevoeging van hulpstoffen. Principieel gaat het om bezinkingsbekkens, aangevuld met louter mechani sche apparatuur. Met een grof- rooster, opvoerinrichting, fijn- rooster, zandvanger, regen- en voorbezinktanker. trap: Biologische zui vering met beluchtingsbekken, het hart van de installatie. Dan volgt de nabezinking met als resultaat slibvorming. Behandeling van slib Zowel primair als secundair slib (tenminste het surplusge- deelte), evenals eventueel schuim en vet dat zich als drijf laag op de bekkens bevindt, wordt naar een afzonderlijke beeld in waterwinningsgebie- den, bij lozing in rekreatief water, bij bijzondere fauna of flora, enz. Dan moet een derde trap aan de zuiveringscyclus toege voegd worden. Men spreekt ook wel van tertiaire zuivering. Gewoonlijk is het hoofddoel een extra laag gehalte aan fos faten en stikstof te bereiken. Dit om overbemesting op het ontvangend oppervlaktewater te vermijden. Anders loopt men het gevaar van overmati ge algenbloei, wat de dood kan betekenen voor de rivier. De tertiaire zuivering gebeurt steeds door toevoeging van chemicaliën, waardoor een hij- komende slibmassa wordt ge produceerd. Als derde trap kan men ook al het afvalwater nog verder «po lijsten», dit is met filtratie en micro-zeven de laatste restjes aan zwevende stof verwij deren.

De Voorpost | 1986 | | pagina 1