en de kleine k De grote Als Ich Can - leden eksposeren te Affligem 'roklamatie en einde-j aar sleerlingenaudi tie |ln Gemeentelijke Muziekschool kiggenhout Kruibeke brengt kunst bij de bevolking Freddy Gommers stelt tentoon in Hamme Jazz, country- en jvestern n Sint-Niklaas Momenteel en nog tot en met 13 juli loopt in het Kultureel Centrum Affligem een tentoonstelling van een negental kunstenaars, leden van de Lebbeekse kunstkring «Als ich Can». Deze kring, gesticht in 1958, bestaat meer dan een kwarteeuw. Doelstelling van de vereniging is plaatselijke kunstenaars de kans te geven met him werk naar buiten te treden. Daarnaast probeert de kring een brug te slaan naar de gewone man, die vaak aan drempelvrees lijdt wanneer het om bezoeken van tentoonstellingen gaat. Daarnaast heeft «Als ich Can» reeds niet onbelang rijke bijdragen geleverd tot het folkloristisch en volks- gebeuren te Lebbeke. In de kollektieve die mo menteel in Affligem loopt kan kennis worden ge maakt met het werk van enkele van de leden, in een ruime verscheidenheid van disciplines. Karei De Boeck Karei De Boeck schildert hoofdzakelijk landschap pen en stillevens. Werk van hem werd reeds geëkspo- seerd te Dendèrmonde, Leb beke, Affligem, Denderbel le. Over zijn werken getuig de iemand als volgt: «Ze zijn de verdroomde weergave van de realiteit. Een wereld van stille, innige sereniteit, die een heleboel gemengde gevoelens oproept, gaande van tederheid naar bewon dering en een heel gamma daar tussenin, dat ons toe laat heel eenvoudigweg te genieten». Willy De Lathouwer Deze onderwijzer stelde reeds tentoon te Aalst, Den- dermonde, Groot-Bijgaar den, Lebbeke, Oudegem, Affligem, enz. Naast het schilderen van hoofdzake lijk landschappen en ma rines, behandelt hij ook krabkarton. Wanneer we De Lathou wers werk bekijken is het alsof hij ons bij de hand neemt, langs de wegen van het land dat hem vertrouwd is, op zoek naar schoonheid en stil geluk. Schoonheid die hij kristalliseert door zijn onderwerp of motief gevat te houden in een don ker schrijn, midden een au reool van licht. Karei Haelterman Deze grafische kunstenaar eksposeerde reeds op diver se plaatsen. Van zijn werk werd gezegd: hij weet de wereld en de vertrouwde beelden rondom ons die voorstelling te geven dat wij er stil bij worden en bekennen: zo schoon heb ik het nog niet gezien. Hij weet de enige elementen wit en zwart zo te gebruiken dat er als het ware een heel gamma van grijzen inzit. Zijn werken zijn stuk voor stuk poëtische voorstellin gen, die in het keurslijf van het kleine kadertje tot een grafisch sonnet zijn ge- Herman Heyvaert Herman Heyvaert, die reeds tentoonstelde te Aalst, Dendermonde, He- kelgem, Affligem, Oude gem, Groot-Bijgaarden enz... is een knap schilder van bloemstukken, overwe gend klein van formaat, waarvan een intense beko ring uitgaat. Daarnaast zijn er ook de stillevens, maar m ruimere mate zijn landschappen, die ons vlak ke land als onderwerp heb ben, met verre einders, die als steunpilaren schijnen te dienen voor de hooggewelf de luchten. Over deze beeldhouwer ge tuigde Omar Waegeman: «Elegante voorname vorm geving, sublieme uitdruk king, tot symbool verwerk te materie, sobere harmo nie, groot werk». Huib Billiet, kunstkriticus zei van zijn werk: «Zijn werk belicht op vakkundi ge wijze dat element van onze dagelijkse werke lijkheid dat in het 20-eeuw- se mensbeeld is zoekge raakt: de liefde als kenmerk van de menselijke verbon denheid. De beeldhouw kunst van Staf Peleman is genietbaar, niet enkel om haar esthetische opvatting, TTumr de inhoudelijke idee raakt het wezen van de mens, tijdloos en sereen». Pieter Ringoot Pieter Ringoots schilder werken getuigen van een groot kompoeitorisch ta lent en een grote kleuren- ekspressie. Zijn akwarellen bewijzen zijn degelijke veel zijdigheid en zijn tekenin gen zijn staaltjes van zuive re techniek. Zijn verdienste is het zichzelf te blijven en niet behaagziek te worden. Zijn werk is technisch zeer vaardig en vrij vals senti ment. Jan De Lathouwer Deze jonge man, die nog aan de studies toe is, is de benjamin van de eksposan- ten. Wanneer de studies hem de nodige tijd laten wijdt hij zich met overtui ging aan grafische vormge ving. Zijn eerder zeldzame werkjes getuigen van fee ling en talent, en zijn er gens een wissel op de toe komst. Frans De Leener Een typerende uitspraak over zijn werk is de volgen de: Wat we vooral niet kun nen wegdenken zijn de ty pische kleuren. Het zijn de Leeners kleuren. Herfst kleuren met de voldragen heid van de zomer, en een lente die reeds overgroeid is». Jean Roe Is Kunstschilder Jean Roete7 schildert landschappen en stillevens, maar het best kan hij zich uitleven in zijn portretten. Portretten die hij met een nauwe precies heid en met feeling voor de persoonlijkheid van zijn model weet vorm te geven. Verwonderlijk is het dan ook niet dat vele vooraan staanden zich door hem he ten portretteren. De tentoonstelling is geopend tot en met 13 juli: op zaterdag van 14u30 tot 20 u.op zondag van 11 tot 13 u. en van 14u30 tot 20 u. In het Kultureel Centrum te Affligem. Pierre Van Rossem Westland Jazz Society l.v. Ad van Muyen verzorgt muziek op zaterdag 5 juli naf 20.30 u. Zeven Neder- :rs brengen in een tradi- :1e jazz-orkestbezetting kende melodieën, volgende dag swingt het in Stadspark. Frank Milton's Band bezet dan de kiosk. Big Band van Milton be lt sedert 1979 en bestaat uit muzikanten. Deze groep :mt zichzelf «het huisorkest i de stad Gent, die toch de le grootste stad is van i trad o.m. op tijdens openingsbal van de Gentse liën 1980, Spel Zonder :nzen te Gent, het slotkon- v) pt van de Gentse zesdaagse 1984. Milton's Big Band treedt op van 15 tot 17 u. op 6 juli. Het tweede kermisweekend van Sint-Niklaas brengt de Sweet Wood Dixie Stompers naar Sint-Niklaas. Zij zullen hun muziekjes over de Grote Markt laten klinken vanaf 20.30 20.30 u. De groep be staat uit zes muzikanten, allen Nederlanders. De Sweet Wood Dixie Stom pers werd al meerdere malen met lauweren omhangen. Zo werden ze eindlaureaat tijdens het Haagsch Dixieland Con cours in 1984. Evenals de Mil ton's band werd ook het Dixie- landorkest opgericht in 1979. In 1985 maakte de Sweet Wood Dixie Stompers ook een Sint-Niklaas. Kitty Prins en Jos Wuyts, muzikale gasten LP en vierde men zijn jubi leum met een koncert in de Leidse Schouwburg. De finale op 13 juli is een country- en westemfinale met optredens van Kitty Prins, Conny Collins en Jos Wuyts. Jos Wuyts nam tot nu toe vijf singles op. Conny Collins werkte samen met diverse Vlaamse en Nederlandse coun trybands. Onlangs nam ze nog een truckerssong op dank zij de hulp van Kitty Prins, be kend door haar countryradiop- rogramma op BRT. Maar Kit ty Prins zingt ook zelf. Dat bracht haar o.m. tot in Nash ville in de Verenigde Staten, het wereldmiddelpunt wat be treft countrymuziek. Kitty Prins, Conny Collins en Jos Wuyts zijn te gast op de Sint-Niklase Grote Markt op 13 juli vanaf 20.30 u. De samenstelling van het pro gramma was in handen van de dienst feestelijkheden en de stedelijke kommissie voor feestelijkheden. i week woensdag presenteerden een aantal ttlingen van de Gemeentelijke Muziekschool te ;enhout zich met een laatste leerlingenauditie oor het publiek; dit ter gelegenheid van de plechti- b proklamatie van de resultaten van het voorbije «ljaar l985-'86. Niettegenstaande de halve fi- i in het Mundialgebeuren, met onze Rode Dui- in een hoofdrol, was hiervoor een publiek gekomen dat een veelvoud was van wat de direk- verwacht had. Althans volgens de stoelen die Tadig waren; wat weer eens bewijst dat de rol 1 een gemeentelijke muziekschool moeilijk kan tohat worden. larlingenauditie t nu weer gaan we ons bezondigen aan een •deling van wat de klingen uit de lagere, rel als uit de middelbare h de hogere graad aan talrijk opgekomen pil lek presenteerden. Wie er 1 en wat er gespeeld leest u hieronder. dat dit konoert em- genomen werd, door Jrlingen én leerkrachten, t ontkend worden, p applaus na ieder num- jr bewees dat iedere pres- ook gewaardeerd Tacobs, leerling voor- uit de Hogere Graad presenteerde vlot vol- programma, waarin flingen aantraden uit de it verscheiden discipli- |fl i De klas trombone (o.w. "in De Mayer, Nico Ver- meiren, Lieven Van den Berghe en Stefan Daele- mans), aangevuld met Frans Lauwers speelde twee koralen van J.S. Bach («Auprés de toi» en «Wenn ich einmal soil scheiden») en een «Allegro» van T. Pe tersen. «Verhaaltje voor jullie» van Rutger Kopland werd voor gedragen door Els Ne- rinckx, waarna Petra De Clercq de «Valse Favorite» van Mozart vertolkte. «Con certo in re groot» van Vival di werd gespeeld door El frede Reynders op viool en John De Smedt vertolkte op saxofoon «Andante en Alle gro» van M. Pauwels, ge volgd door Maarten Ver grauwen op piano met «Va- riationen» van Kabelewski. Ann Jacobs droeg «Ver haaltje» van A. Celderblom voor, waarna Mario Tho mas «A la manière n°3» van Delécluse sloeg op slag werk en Kris Sleebus op saxofoon «Divertissement» van Antonini bracht. Het eerste deel van deze leerlin genauditie werd besloten door Heidi Van Opstal aan de piano met drie werkjes: «Ecossaise» van Beethoven, «Arabesque» van Burg- müller en «Russian Pol ka» van Glinka. Tijd voor een korte pauze. Niet vooraleer burgemees ter De Landtsheer uitbun dig lof toegezwaaid had aan direktie en leerkrachten van zijn Muziekschool volkomen terecht overigens en de laatste-iaarsstu- denten him «uitslag» beko men hadden. Tijdens deze pauze konden ook de ande re leerlingen hun «rapport» afhalen bij hun respektieve- lijke leerkrachten. De re sultaten van hun inspan ningen, zowel van leraars (MAT) als leerlingen (m/j) werd gekonkretiseerd door deze cijfers. Een kleine groep belang stellenden volgde nog het tweede deel van deze laatste leerlingenauditie van het pas verlopen schooljaar. Dit tweede deel werd ingezet door het derde jaar noten- leer die twee nummertjes brachten: «Viva, viva la mu- sica» en Allen die willen naar Island varen» Gert Ho- rio op saxofoon vertolkte «Danse Arabe» van Des- camps-Grant, waarna Ger- linde De Clercq op piano de «Fantasie in re klein» van Mozart vertolkte. Inge Van der Haegen, uit de klas voordracht Hogere Graad A, bracht «Filomeentje» van M. Matthijs. De strijkers uit de klas sa menspel vertolkten van Schubert een «Duitse Dans», vervolgens een wals, het Engelse volkslied «The Animals» en het Hol landse volkslied «Boeren dans», waarna de klas sa menspel van de houten en koperen blaasinstrumenten het tweede deel verklank ten van «Around the World» van Kees Vlak. Resultaten schooljaar 1985 - 1986 Afdeling Notenleer Vierde Jaar: Albrecht Elf (73), Aerts Lieven (86), Baeck Sara(90), Bettens Pe tra (78), Borremans Helen (85), Daelemans Nico (70), De Backer Cindy (75), De- boeck Evert (72), De Clercq Petra (94), De Proft Lieve (84), De Strooper Mieke (73), Dubois Peter (83), Ja cobs Els (87), Keppens Nele (86), Keppens Sandra (78), Keppens Stijn (74), Moonen Thomas (80), Paenhuys Mart ine (75), Saelemans Caroline (80), Vandenber- ghe Bert (75), Van den Bos sche Sandra (74), Vander- haeghe Lara (84), Vander- stappen Peggy (76), Van de Weghe Véronique (78), Van Nederkassel Kristof (77), Vergauwen Kwinten (72), Vergauwen Maarten (95), Verhavert Karen (84), Ver- haegen Steven (70), Wil- lems Bart (80). en Winckel- man8 Nele (73). Voor de tweede maal organiseert de Wase gemeente Kruibeke een groepstentoonstelling Kunst in het dorp'. Een initiatief waarbij kunst tot bij de plaatse lijke bevolking en bij de toevallige bezoeker wordt gebracht. Een kloof die nog steeds bestaat tussen de museakunst en de gewone mens uit de straat wordt zo gedempt. In aanwezigheid van het Krui- beeks schepenkollege, arrondissementskommisa- ris Dassen en de kunstenaars werd de openlucht tentoonstelling zaterdag ingereden. In totaal worden 29 werken Albert De Smedt showt met tentoongesteld op het Mer- volumieuse naakte vrou- catoreiland, het Kruibeekse wen. Veel meer fantasie zit O.L.-Vrouwplein, aan hat in zijn Reinaertfiguur op kasteel Wisse kerke en in het Mercatorplein. Een het Bazels dorpscentrum. beeld dat daar trouwens een Onder de deelnemende eeuwige plaats zou moeten kunstenaars slechts één krijgen. Kruibekenaar: Kamiel De Ludo Giels maakt kunst tot Laet. Zijn strijdgodin staat leuke figuren, aangenaam opgesteld aan het kasteel en modem. Zijn Beaufort van Bazel. Samen met Leo aan het politiebureau in Ba- Trienpondt en Paul Van- zei is voor de mens uit de daele exposeert hij trou- straat een uitnodiging om wens ook in de spiegelzaal zich intenser met kunst be- van Wissekerke. zig te houden. Heel symbolisch en origi- Heel uitdagend is het ste- neel zijn de werken van hen beeldje «Overleven» Herman Bockstaele. Hij van Bavo Pausenberger aan speelt met marmer en de ingang van het kreeert ermee vormen vol Mercatoreiland. Een uitge- gevoel. Mariette Coppens mergeld figuurtje dat meer exposeert voor de tweede wil zijn dan kunst alleen, maal in Kruibeke. Haar Het roept op om het marmeren beelden zijn een prangend probleem van de ode aan de vrouw: meisjes- hongersnood paal en perk figuur, jonge moeder. te stellen. Architektonisch zijn de beelden van Sophia Smit. Eigenlijk geen onbekende, want ook het Uilenspiegel monument op het Mercatoreiland is van deze Steendorpse. En eigenlijk is dit beeld aan een opfris- beurtje toe! Henri Van Beersel uit Wil lebroek brengt de werke lijkheid van elke dag in beeld. Levensecht schetst hij een bowlster op het Kruibeekse kerkplein. Het enige echt mooie beeld dat Kruibeke dit jaar trouwens 'gekregen' heeft en daar mee komt deze deelgemeen te toch wel goedkoop weg. De meeste beelden van bete kenis 8taan trouwens rond het Bazelse kasteel Wisse kerke. Zo ook 'jeugd' en 'vrouwenfiguur' van de laatste kunstenaar in de rij Leopold Van Esbroeck. Bij de groepstentoonstel ling hoort ook een begelei dende brochure. Het voor woord deze keer is van kui tuurminister Patrick De- wael. Hij is natuurlijk vol lof over het initiatief en roept ook op dat andere Vlaamse gemeenten dit voorbeeld zouden volgen. Kram Vijfde jaar: Aga Nick (91), Baeck Hilde (81), Bosman Jan (82), Cooremans Ka tleen (80), Daelemans Ste- faan (81), De Cock Franky (80), Deprins Sofie (83), Desmedt Katleen (85), Ja cobs Koen (87), Massaer Hilde (81), Vandevelde Jo- han (80), Van Ingelgem An (80), Verbeeren Saskia (85) en Verdoodt Joris (76). Volwassenen 2de jaar: Kep pens Chilla (90), Mertens Ethel (90), Mertens Veerle (75), Van Belle Lucien (76), Van Bosbeke Mark (80), Van den Berghe Willy (81), Vanderstappen Pascale (90), Van Laethem Steven (91) en Vanne8te Stijn (90). Kunst in het dorp, te Kruibeke. Op het Mercatoreiland in Rupelmonde kwamen een tiental kunstenaars samen, vergezeld door arrondissementskommissaris Koen Dassen en burgemeester Denert. De manifestatie Kunst in het dorp is aan de tweede editie toe (dw) In de feestzaal van het gemeentehuis van Hamme loopt tot en met 6 juli een tentoonstelling waarin de recentste kunstwerken van Freddy Gommers worden tentoonge steld. In een wereld tussen droom en werkelijkheid bemerkten wy een niet alledaagse tentoonstelling van schilderwerken of tekeningen. Deze mooie expositie werd in geleid door Cyriel Van Mul- |em; voorzitter van het Maurits 'illeyfonds en adviseur bij het Itureel centrum MCC te Irussel. Burgemeester Baert ■klaarde de expositie voor geopend. Vernieuwen in de kunst is vol- gens de inleider niet alleen bnvol, maar tevens noodzake- omdat de vormentaal van iedere kunst onverbetelijk ver bonden is met de tijdsgeest waarin zij tot stand komt. Ie dere vorm van kunst is bijge volg nauw verbonden met deze ijdsgeest. lieuwe wegen leiden naar nieuwe werelden, maar nieuwe of vernieuwende interpretaties de werkelijkheid en wor- gekleurd door de subjek- ieve gevoelens van de kunste naar die op zijn eigen unieke wijze de kompleksiteit van de ijdsverschijnselen ondergaat, "reddy Gommers wandelt dui- ':lijk op analoge wegen naar eigen interpretatie van de iwe visie, een schilderkun- stroming waarvan Roger ivel de geestelijke vader irdt genoemd. In deze nieu- visie vindt men punten van gelijk en verschil met de art, met het nieuwe realis- met de nieuwe figuratie, kunst van Gommers is er :n van een meeloper, maar •rder deze van een zich ver- :r vormende persoonlijkheid een bloeiende persoonlijke syntese van een analoge bena dering van de hedendaagse werkelijkheid is, aldus inleider Van Mullem. De betrachting van de kunstenaar is dit vooral in zijn werk weer te geven. Enkele van zijn laatste werken wijzen door hun vormentaal naar een grotere bewustwor ding van de tegenstellingen, het volle en het ledige, het eindige en het oneindige, om te komen tot een grotere kom pleksiteit van mensen en din- dreigeniaaerder^™tedeWpfktu- Hamme. Kunstenaar Gommers mocht rekenen op heel wat belangstelling vn) rale taal grotere betekenis krijgt. Zo beschrijft de inleider de werken van Freddy Gom mers. Evenwicht in kleur en lijn maken van deze werken verrassend opmerkelijke kom posities, die duidelijke bindin gen tonen en met pop-art en met lyrische abstraktie, twee moderne kunststromingen die hierin een vernieuwde vorm krijgen bedeeld. Volgens de inleider verdienen de werken van Freddy Gommers alle lof, hij tilt uit boven het gewone en dit leek Cyriel Van Mullem zeker geen kleine verdienste. Deze tentoonstelling is nog vrij toegankelijk tot 6 juli a.s. Hij is beslist een bezoek over waard. De kunstwerken wer den in een prachtig interieur ingekaderd. Hamme. Freddy Gommers expozeert zijn werken in het gemeentehuis (vh) :ns de twee Sint-Niklase kermisweekends zorgt de Sint-Niklaas voor muzikale ruggesteun. Op en rond Grote Markt wordt jazz-, country- en westernmuziek peeld door de Westland Jazz Society, Frank Milton's I Band, de Sweet Wood Dixie Stompers, Kitty Prins, my Collins en Jos Wuyts.

De Voorpost | 1986 | | pagina 31