Zorg bij bi. dat je d'r bij bént... de winnaars de winnaar^^^^ Europa's meest demokratische muziekfeest Wat is er te winnen? 500 koffiesets kwaliteit BOSCH. Waar is het te winnen In TV-Ckspres natuurlijk. dagbladverkoper dat hij de nieuwe TV- EKSPRES voor je weglegt 32 - 4.7.1986 - De Voorpost solis- Vlaanderen beleeft dit jaar de 28' editie van het Festival van Vlaanderen, een van de meest prestigieuze muziek festivals in Europa en zeker het goedkoopste en meest demokratische. Reeds 27 jaar organiseert Prof. Jan Briers sr. dit muziek feest, dat miljoenen melomanen naar koncertzalen, ker ken en historische gebouwen lokte en hierdoor alleen al zo belangrijk is, dat de invloed ervan moeilijk kan overschat worden. Hoevele jongeren hebben op deze ma nier niet kennisgemaakt met de muziek, hoevele muziek liefhebbers hebben zo niet de kans gekregen wereldver maarde orkesten en solisten live te horen musiceren! 27 jaar geleden werd te Gent gestart met een eerder bescheiden serie koncerten. Nu is het Festival uitgegroeid tot een kultuurfeest met ongeveer 225 koncerten, van februari tot december. Tientallen steden en gemeenten uit heel Vlaanderen participeren aan dit festijn. Groots Aran opzet dus; te groots volgens sommigen, die hierin pr&ies de gevaren menen te onderkennen: te grote kwantiteit en te magere kwaliteit. Wij menen dat deze kritiek onge grond is. Er is inderdaad een zeer groot aanbod (zes koncerten op één avond is heus geen uitzondering), maar werkt dit voor velen niet drempelverlagend? Dat de kwaliteit zou verminderd zijn? Er fungeren zeker minder «grote» (en dus dure) namen op het programma, maar zelfs een von Karajan is niet altijd een garantie voor topkwaliteit (zoals we vorig jaar konden ervaren), wel voor dure toegangstickets. Is de kwaliteit van het gebode- ne daarom minder?... Het Festival van Vlaanderen valt in te delen in twee grote perioden: een eerste met de afdelingen Kortrijk (14 april tot 19 juni), Limburg (17 mei tot 1 juli) en Brugge (26 juli tot 9 augustus); een tweede periode met de afdelingen Brussel-Leuven, Gent en historische steden, Antwerpen en Mechelen. Deze tweede periode loopt van 25 augustus tot 4 december. Op deze bladzijde stellen we u in grote lijnen de krachtlijnen voor van de afdeling Brugge en de afdelingen van de tweede periode. Volgende week vindt u op deze bladzijde een overzicht van de festivalkoncerten twintig om precies te zijn die in onze regio worden georganiseerd. The Academy of Saint-Martin-in-the-Fields koncerteert in Antwerpen en in Leuven (arch) Brugge, tel. 050/33.07.11. Mechelen: topkwaliteit voor een spotprijs Op maandag 25 augustus start het Festival van Vlaanderen, afdeling Me chelen, zijn 20® seizoen. Me chelen kan wellicht aan spraak maken op het epite- ton «meest demokratische luik» van de zeven afdelin gen. Marcel Koeken en zijn schare medewerkers den ken niet alleen aan de jeugd maar spreiden hun koncer ten ook over Mechelen zelf. Lier, Herentals, Heist-op- den-Berg, Keerbergen, Mol en Berg-Kampenhout, én houden daarenboven de toe gangsprijs enorm laag. De duurste kaart kost amper 250 fr. Ter gelegenheid van hun vierde lustrum werd een rijk en afwisselend pro gramma samengesteld, dat nauw aansluit bij de grote nationale tema's van, het Festival van Vlaanderen. «Vlaanderen - wereldtref punt van Internationale Symfonieorkesten» is het eerste tema met het Kon. Filh. Orkest van Vlaande ren (02.09: Mozart en Mah- lers zesde) en het Orch. Philharmonique de Liège et de la Communauté Frangai- se (Weber en Berlioz' Fan- téstische Simfonie, 17.09). Het tweede nationale tema «De zonen van Bach, de va ders van Beethoven» wordt luister bijgezet door het lomew-the-Great samen met Chorus Mechliniensis. Natuurlijk aandacht voor beiaard en orgel te Meche len: Jo Haazen en de Franse organiete Rolande Falcinel- li. Ook een huldekoncert schule des Saarlandes met Bachs Hohe Messe én het Collegium Instrumentale Brugense. En uiteraard is er de grote, gratis toegan kelijke Kinderhappening. Voor elk wat wils dus, en Cellist Anner Bijlsma speelt Bach in Mechelen Brugge: Europese hoofd stad van de oude muziek De 8impatiekste Festivalaf deling blijft nog altijd Brugge, en dit om velerlei redenen. Wie vanaf 26 juli opnieuw zijn tenten opslaat in de Breydelstad voor de 23° Internationale Muziek dagen, weet dat hij deelach tig wordt aan een verfijnd maar gezellig muziek festijn. De Brugse Musica Antiqua-weken zijn inder daad een feest met drie be langrijke kenmerken: hoogstaande koncerten met een duidelijke programma- tori8che lijn, een piekfijne organizatie met de glim lach (uitsluitend met vrij willigers!) én een charman te gezelligheid zonder drukdoenerij in een ju weeltje van een stad. Voor mij persoonlijk zijn deze twee weken de hoogtepun ten van het jaar. Het Brugse festivalluik biedt telkens drie facetten: de wedstrijd, het nevenge- beuren (tentoonstellingen, interpretatiekursussen, re feraten en recitals) en de koncerten zelf. De wedstrijd is dit jaar voorbehouden aan het kla vecimbel en de pianoforte (vorig jaar orgel, volgend jaar musica antiqua voor melodie-instrumenten zang, luit en ensembles). De jury poor deze 8° klavecim belwedstrijd en de 2* Mozartwedstrijd voor pia noforte bestaat uit Kenneth Gilbert (Parijs-Stuttgart), Johan Huys (Gent), Gustav Leonhardt (Amsterdam), Simon Preston (Londen), Herbert Tachezi (Wenen) en Jos Van Immerseel (Ant werpen), Van 26 juli tot 1 augustus herbergt het Belfort een tentoonstelling 'van klave cimbels, virginalen, spinet ten, klavichorden, partitu ren, boeken, edities, platen, muziekcassettes en doku- menten. Deze tentoonstel ling kan gratis bezocht worden van 11 tot 18 uur. Eveneens tijdens deze week zijn er referaten, recitals en interpretatiekursussen door gerenommeerde spe cialisten, o.m. door ver scheidene leden van de jury. Van 26 juli t.e.m. 9 augus tus worden er in B rugges mooiste historische gebou wen en kerken 22 koncer ten georganiseerd. Er zijn 8 middagkoncerten (o.m. met 4 laureaten van vroege re wedstrijden) en 14 avondkoncerten. Het thema van deze koncerten is «Van Barok tot Klassiek, van Bach tot Beethoven», waar in Bach, Haydn, Mozart en Beethoven de grootste aan dacht krijgen. Wie een ge detailleerd overzicht wil van alle koncerten en pro gramma's, verwijzen we naar de festivalfolder (zie praktische inlichtingen on deraan dit artikel). Toch een paar in het oog sprin gende punten. Andermaal kan Brugge een beroep doen op gespecialiseerde vokale en instrumentale so listen, ensembles, koren en orkesten. In 1986 begroet Brugge voor het eerst de Kantorei Dormagen en Das Kleine Konzert onder Her mann Max, de Hannover- Band onder Monica Hug- gett en de Finchcocks Col lection London Baroque zorgt voor een onuitgege ven programma «Aan het Hof van Lode wijk XIVmet werk van Lully en Rameau. Het Westvlaams Vokaal En semble en het Collegium In strumentale programme ren naast de Orgelmesse van Haydn de kreatie van het oratorium «Caecilia Vir go et Martyr» van M.A. Charpentier. Het Ensemble Octophoros onder Paid Dombreeht brengt een ori ginele Mozartbijdrage met o.m. de Gram Partita voor 13 blazers. The English Concert onder Trevor Pin- nock besluit de reeks met virtuoze barok en hoogte punten uit het klassieke re pertoire. Wanneer we in de nacht van zaterdag 9 augustus naar huis zullen rijden, zal Brugge muzikaal verstild blijven en zal ons hart een flinke dosis extra-vitami nen rijker zijn. Een gedetailleerde pro grammafolder, toegangs kaarten, abonnementen en inlichtingen kunnen ver kregen worden in de Dienst Toerisme, Markt 7, 8000 Belgian Brass Trio, La Peti te Bande, I Fiamminghi bouw. Verder een erg ver scheiden zart en Verdi), een geva rieerd recital met Henry Raudales en Maria Spri- mont, een koorkoncert met het gerenommeerde The Priory Choir of St, Bartho- Claudio Abbado dirigeert de Wiener Philharmonika in een volledig Beethoven programma in Brussel (arch) spotgoedkoop. De algeme ne toegangsprijs bedraagt 250 BF, verminderd tot 200 BF voor houders van een plus-3-pas, C. J.P.leden van Jeugd en Muziek, stu denten en groepsbestellin- gen. In voorverkoop is er nog een supplementaire re- duktie van 50 BF per ticket voor beide kategorieën. Alle inlichtingen en bestel lingen: Sekretariaat Festi val van Vlaanderen - Me chelen, Stadhuis, 2800 Me chelen, tel. 015/20.17.66. Antwerpen speelt op veilig met de grote zekerheden De Antwerpse afdeling van het Festival van Vlaande ren is altijd een beetje een buitenbeentje geweest in het festivalgebeuren. Tot vorig jaar speelde het cave- lier seul wat programma- brosjure betreft, volgde het zowat zijn eigen program- matorische lijnen en was eigenlijk niet echt betrok ken bij het geheel. Stilaan komt hierin echter veran dering. Dit jaar sluit het bij voorbeeld aan bij de natio nale tema's. Met een tema als «De zonen van Bach en de vaders van Beethoven» kim je natuur lijk alle kanten uit. Antwer pen kiest hierbij voor de zekerheden. Geen gewaag de programmatie dus met weinig bekende of heden daagse/moderne komponis- ten, maar Bach, Haydn, Mozart, Beethoven, Bartok, Debussy, Mahler, Purcell, Couperin, Gabrieli, Tele- mann, Weber, Schubert, Liszt, Smetama, Dvorak, Katsjatoerian en Brahms. Geen bezwaar natuurlijk; men weet wat men krijgt. Dit zijn de komponisten die we ook op de gewone kon- certprogramma's aantref fen; een festival zou toch een ruimere impakt kun nen hebben. Ook de vertolkers en de en sembles zijn zekerheden, die borg staan voor een de gelijke verklanking: het Kamerorkest Sinfonia, het gerenommeerde Tokyo String Quartet, het Ko ninklijk Filharmonisch Or kest van Vlaanderen (met Günter Neuhold als diri gent), Gustav Leonhardt, het Antwerps Bachkoor, het Ensemble Dell'Anima Aetema van Jos Van Im merseel, de Wiener Instru- mentalsolisten, René Ja cobs en Johan Huys, het Gemengd Koor Vox Huma na uit Hongarije, het B.R.T.-Filharmonisch Or kest met de pianist Cyprien Katsaris, pianist Geoffrey Douglas Madge, de Slo- vaakse Staatsfilharmonie Kosice, het Arriaga Kwar tet en het Sweelinck Kwar tet uit Amsterdam. Antwerpen maakt voor de ze serie van veertien kon certen efficiënt gebruik van enkele van de vele histori sche gebouwen, die de kul- turele rijkdom van de me tropool uitmaken: de Caro- lus-Borromeuskerk, het Museum Vleeshuis, het Ru benshuis, het Museum Plantin-Moretus, het Mu seum voor Schone Kun sten, de kleine zaal van de Stadsschouwburg en uiter aard de Singel. Speciale aandacht gaat uiteraard naar het werk van Jef Van Hoof, die tijdens dit herdenkingsjaar voor de komponist, die 100 jaar geleden te Antwerpen geboren werd in het zon netje gezet wordt tijdens een koncert op 22 oktober door het Arriaga Kwartet. Inlichtingen, tickets: Festi val van Vlaanderen - Ant werpen, Stadhuis, 2000 Antwerpen, tel. 03/ 231.16.90 (toestel 157). Brussel - Leuven, Gent en historische steden. Meer dan 150 koncerten in meer dan 30 steden en gemeen ten! In Brabant en Oost?Vlaan- deren kan de muzieklief hebber tussen 27 augustus en 24 november zijn gading vinden tussen de meer dan 150 koncerten die hier ge programmeerd staan. Het is daarmee de grootste fes tivalafdeling en dit is niet verwonderlijk: Gent is de bakermat van het Festival en Brussel is het venster op het buitenland. In deze af deling vinden we uiteraard ook het meest gevarieerde aanbod aan muziekvormen en -stijlen. In deze bijdrage beperken we ons tot de bij zonderste krachtlijnen van deze afdeling. De grote krachtlijnen van het Festival («Festival van Vlaanderen Internationaal voor Kunst en Economie» zoals Prof. Jan Briers zijn wonderkind dit jaar noemt) zijn hier natuurlijk het dui delijkst zichtbaar, mede ook door de voor handen zijnde infrastruktuur. Er is natuurlijk het tema «Vlaanderen, trefpunt van internationale symfonieor kesten» waarin een tiental buitenlandse en een viertal ensembles uit eigen land prestigieuze werken spe len: Toronto Symphony Or chestra met Andrew Davis, de gerenommeerde Tsjechi sche Filharmonie met Va clav Neumann, de Wiener Philharmoniker met Clau- dio Abbado (doe geen moei te: er zijn al maanden geen tickets meer beschikbaar!), het Concertgebouworkest met Riccardo Chailly, het Westdeutscher Rundfun- korchester met Gary Berti- ni, het Simfonisch Staatsor kest Moskou met Gennady Rojdestvenski, het B.R.T.- Simfonisch Orkest, het Or chestra Philharmonique de Liège, het Kon. Filharmo nisch Orkest van Vlaande ren, het Nationaal Orkest van België en het Simfo- nieorkest van de Brusselse Munt met Cambreling en Sir John Pritchard. Hierbij sluiten nog twee prestigieuze projekten aan: het «Pools Requiem» van Pendrecki, gedirigeerd door de komponist zelf, en O. Messiaens «Saint-Fran- gois d'Assise» o.l.v. Kent Nagano. Het tema «De Prinsen van de Muziek» werd in 1984 ingezet, in '85 breed uitge smeerd met tal van koncer ten met barokmuziek waarin de feestelingen Bach, Haendel en Scarlatti centraal stonden. Voor 1986 wil het Festival de brug slaan naar de «klas siekers», dit onder de toch wel zeer ruime noemer «De zonen van Bach en de va ders van Beethoven», een tema waar men eigenlijk al le kanten mee op kan. Rui me kamerorkest-bezettin- gen komen hierbij veelvul dig aan bod: I Fiamminghi (Gent en Mechelen), La Peti te Bande (Mechelen, Gent), The Academy of St.-Martin- in-the-Fields (Gent en Leu ven), I Musici (Leuven, Her- zele en Gent), het Collegium Instrumentale Brugense (Dendermonde, Brussel, Zaventem, Zottegem en Mol), het Ensemble Vocal de la Chapelle Royale en het Ensemble Orchestral de Pa ris (Gent en Brussel), het Nieuw Belgische Kameror kest (een ensemble dat dank zij het Festival ont stond én muziek maakt) i o.l.v. Jan Caeyers (Grim bergen, Leuven, Brussel en Oudenaarde), het Kameror kest van het Concertge bouw Amsterdam (Meche len), het Chamber Orches tra of Europa (Brussel). Twee programma's sprin gen hier duidelijk uit: La Petite Bande met Mozarts «Requiem» (Gent) en Haen- dels «Messiah» (Brussel). De seizoenpremières van de Munt te Brussel en de Ope ra voor Vlaanderen zitten opnieuw in het program ma-aanbod. De Opera voor Vlaanderen start te Gent op vrijdag 12 september met «Ada» van Verdi, de Munt op dinsdag 16 september met Debussy's «Le Martyre de Saint-Sébastiengere gisseerd door Maurice Béjart. Traditiegetrouw zullen weeral een hele kohorte vo kale en instrumentale solis ten hun opwachting maken op deze festivaleditie. Zan gers en muzikanten met in ternationale faam gasteren op deze koncerten. We ver melden slechts de zangers en zangeressen: Barbara Hendricks, Gwyneth Jones, Kristina Laki, Felicity Lott, Elisabeth Schwarzkopf, Teresa Berganza, Siegfried Jerusalem, Neil Mackie, Berthold Possemeyer, Mat thias Holle, Robert Lloyd en Marcel Vanaud. Ook v reldberoemde instrumen- tisten: Christoph Eschen- bach, Malcolm Frager, An drei Gavrilov, Salvatore Ac- cardo, Joseph Suk, Gustav Leonhardt. Een hele plejade orkesten, dirigenten, ten en komposities. Ver mits we reeds schreven er in deze festivalafdeling meer dan 150 zijn in meer dan 30 Vlaam se en Brabantse steden gemeenten, betekent dit er ook in onze regio (Aalst - Dendermonde - Sint-Ni- klaas) heelwat te beleven valt in het kader van het Festival. Hierop komen we volgende week terug, met een overzicht van de festi valkoncerten in onze eigen streek. Wie informatie wil over de ze festivalafdeling, of wenst tickets te bestellen, kan hiervoor terecht bij: Festi val van Vlaanderen, Eu- geen Flageyplein 18, 1050 Brussel, tel. 02/648.14.84. Sylvain Cambreling dirigeert Bruchners vierde in Brussel (arch) Tokyo String Quartet vertolkt strijkkwartetten in Am- werpen aan Vic Nees t.g.v. zijn 50® verjaardag. het Kamerorkest van het Verder nog: het Telemann Amsterdamse Concertge- Consort met Gerda Lom- baerts, Jörg Demus met het Kamerorkest van Wallonië, bod met het Slotkoncert van het cellorecital door Anner de Europese Opera School Bijlsma, het pianorecital (operafragmenten van Mo- door Walter Vleminckx, de Malufi Singers, de kombi- natie Louis Van Dijk en Da niël Wayenberg, het Ser- vais Ensemble, de Kölner Kantorei en Chor en Or- chester der Musikhoch- Het Collegium Instrumentale Brugense te Gent en te Zottegem (arch) Festival van Vlaanderen

De Voorpost | 1986 | | pagina 32