Annemie zet puntjes op de i Zeventiende Pikkeling op Hoeve Dooms te Herdersem Erpe-Mere viert 11 juli in traditionele stijl Nationaal PVV-voorzitter te Hofstade TV-mis op Aalst - Sint-Anna Biblioteekfiliaal voor Hofstade Erpe-Mere Programma huldigt laureaten Nieuws kantonnaal eksamen uit de Gemeenteraad 4 - 4.7.1986 - De Voorpost meenschap werd de stad in kennis gesteld van de goedkeu ring van het toepassingsadvies nr 111, dd. 9 oktober 1985 Vervolg van blz. 1 Kongres en kreeg in 1980 de leiding van de Vlaamse PW- vrouwen, een als feministe «haar op het lijf gegoten funktie». Pas kaderlid werd ze staatsse- kretaris voor het Brussels Ge west en vervulde een belangrij ke rol op het vlak van huisves ting, afvalverwerking, leefmi lieu en waterzuivering. Bij de verkiezingen verdrong ze zelfs de lijsttrekker naar een tweede plaats na een zeer opvallende campagne waarbij Annemie «tot in de badkamer» kon wor den gevolgd. Iedereen ver wachtte haar als minister doch ze werd PW-voorzitter ad in terim en later in die funktie met een nooit gehaalde 90 van de stemmen bevestigd. Annemie is trouwens het enige lid van de huidige meerderheid dat in de jongste opiniepeiling van «La Libre Belgique» hoger scoort. Annemie te Aalst Aalst is haar niet vreemd. Ze herinnert zich nog in het Jaar van de Vrouw het kongres in de Aalsterse FFR waar op zienbarende resultaten werden geboekt wat betreft de emanci patie van de vrouw om diskri- minaties weg te werken. Even eens de feestelijke optocht te Aalst ter gelegenheid van 60 jaar PW-vrouwen. Entousiast memoreert ze de viering 140 jaar liberale partij met een woud van vlaggen, symbolen van inzet en trouw. En van ijveren voor uitbrei ding van het stemrecht, koste loos onderwijs en onderwijs voor mentaal gehandicapten. Neutraal onderwijs dan. Geen onderwijs waar de eigen ideeën worden ingelepeld en wat niet in het eigen gedachte goed past wordt geïgnoreerd. Wel onderwijs dat objektief alle elementen aanbrengt en dan aanzet tot individuele vrije keuze. ANALYSE Aalst. Een aandachtig publiek luisterde naar de verschillende toespraken (a) Vervolg van blz. 1 De hoeve werd gebouwd in 1772 door Petrus Johannes Dooms en zijn echtgenote Jo hanna Podevijn, afkomstig uit Baardegem. Na hun overlijden wordt de hofstede eigendom van hun zoon Jacobus Dooms, gehuwd met Lucia De Brue- cker. In 1862 worden de goe deren van Jacobus Dooms door zijn wéduwe verdeeld on der de kinderen. De hofstede komt aan hun zoons Petnis Xaverius Doorns en wordt be schreven als «Ene bewoonbare hofsteede, groot 15 a 37 ca met eene waarde van 2523 fr.» Petrus Xaverius Doorns huwde met Maria Petronella Vermoe- sen, waarmee hij vier kinderen had. Bij hun overlijden is het de oudste zoon Egidius Dooms die de hofstede erft. Die huwt dan met Maria Elodia Tas. Bij hun overlijden is het eveneens de oudste zoon Alfons Doorns die op de hoeve achterblijft. Alfons is gehuwd met Justina Leopoldina Muylaert en heeft drie kinderen: Denise, Mauri ce en Jeaninne. Nu zijn het dochter Jeanine, gehuwd met Hubert Van Lierde, die de hoeve uitbaten. Zo komt het dat na vijf generaties Doorns, de hoeve zijn binding met de naam Doorns zal zien ver vagen. Vandaag is de hoeve uitge groeid tot een gemengd melk vee-akkerbouwbedrijf. Boerin Jeaninne beheert en bewerkt met veel zorg de melk tot bo ter, kaas, karnemelk, produk- ten die op de hoeve samen met aardappelen en eieren recht streeks aan de verbruikers worden verkocht. De hoeve is gemakkelijk te bereiken (weg Aalst-Wieze) en er is in de onmiddellijke nabij heid een weelde aan parkeer gelegenheid voorzien. De wandeling vertrekt even eens aan hoeve Dooms, rich ting Hammestraat (Aalst), 't Schuitje, langsheen de Den- derdijk (aan de overzijde van de rivier ligt het fameuze wa terzuiveringsstation in aan bouw), de Ketshoek voorbij (Oude Denderarm), dijk ver laten ter hoogte van de plaats waar het kasteel van Ham zich situeerde en doorsteken naar de Hammestraat (Herdersem) langsheen het Galgenveld en de Denderlandkapel terug naar hoeve Doorns ofwel langs de kapel ten Beeldeken ofwel langs een veldweg (in de volks mond «Wallekes»). De PW, een partij met een kompleksloze Vlaamse identi teit behoorde afwisselend tot de regering of tot de oppositie. Bij de eerste petroleumschok werd de fragiliteit van onze ekonomie vastgesteld. Wie wat vroeg kreeg het. Men noemde het glorieus «deficit spending» doch op termijn werd die fali- kant. Ondertussen laboreerde men 16 jaar lang aan de staatsher vorming en de daarin gepomp te energie ging dan door ande re materie* te loor. De alarmbel Het kon duidelijk zo niet ver der. De PW-Jongeren trok ken aan de alarmbel. Het evenwicht was doorbro ken en adhteraf zou blijken dat het signaal allerminst overdre ven was. Men werd gekonfron- teerd met skeletten met kada vers, met schulden. Martens V bracht echter tegenmaatregelen. De han delsbalans werd meer in even wicht gebracht, er kwam ver trouwen en de gezondheids toestand van de ekonomie ver beterde. Na 16 jaar stijgen van de werkloosheid werd die stij ging afgeremd. Men worstelde met leningen om intresten te delgen. Een katastrofale situatie waarin elk gezin ten onder gaat. Ook de Staat, al houdt die het dan wel wat langer uit. Een dodende spiraal. Afbetalingsplannen waren dan ook niet te ontgaan. Bij de jongste verkiezingen had de PW weinig reden tot juichen maar, tegen alle prog nose in, kreeg de meerderheid andermaal het vertrouwen, vergrootte het zelfs. De finan ciën zouden gezond worden gemaakt niet door belastingen doch door besparingen. 195 miljard. Waarvan dan wel een aantal spoormiljarden i.v.m. de openbare schuld (30 mil jard) en fiskale uitgaven (15). De rest zijn echter reële bespa ringen waarvan een aantal één malig zijn doch andere door werken na 1987 zelfs met een kumulerend effekt. SINT-ANNAPLAN Grote lijnen in dit plan zijn volgens Annemie Neyts dat geen enkele sektor er onge moeid door blijft. Waar meest gegeven wordt moet meest be spaard worden en dat is dan in de sociale sektor goed voor de- helft van de uitgaven. Ander basisprincipe is dat af spraken gehonoreerd worden. Geen enkel kontrakt wordt ge broken en al het nieuwe is voor de nieuwe gegadigde. SEKTOREN In vogelvlucht wijst spreekster op een aantal hoofdpunten uit het plan. Binnen de eerste twee volgen de jaren komen er geen bestel lingen voor landsverdediging. Besparing ook bij Buitenland se Handel. Per hoofd expor teert België meest van alle lan den ter wereld. Ook* op ontwikkelingswerk moet worden bespaard en ren tetoelagen worden gehalveerd. In de sociale sektor blijft het nog een probleem. Alleszins staat vast dat in de overheids- sektoren het openbaar ambt niets aan de sociale status wordt gewijzigd. De maatregel nopens samenwonenden wordt afgezwakt. De werkloosheids vergoeding loopt op tot 120 miljard en daarvan gaat 12 mil jard naar gezinnen met een inkomen van 750.000 f per jaar. Annemie vraagt zich af of A.s. zondag komt de TV-mis uit Aalst-Sint-Anna en wordt overgenomen door de KRO in Nederland. Aanwezigen moeten ten laatste 5 vóór 10 u. in de kerk zijn. Liefst langs de ingang aan de Oude Gentbaan vermits die langs de Boudewijnlaan dan reeds dicht zal zijn. Niemand verlaat de kerk vóór het beëindigen van het slotlied. Wie ter plaatse komt meevieren, kan naderhand de video-opname komen bekijken. Voor alle medewerkers is er repetitie op zaterdag 5 juli van 14 tot 18 u. Alle koorleden (Jeugdkoor en «Laat blijde weergalmen») en het instrumentaal ensemble, de akolie- ten, de lectoren en de (kon)celebrerende priesters. Technische installatie op zaterdag van 9.30 u. tot 12.45 u. Het publiek gelieve op zondag hoorbaar mee te bidden en te zingen. Bladen met teksten en liederen zullen beschik baar zijn. Hopelijk wordt het een vlotte en stijlvolle viering waarbij kijkers en luisteraars van Noord en Zuid betrokken zijn. LH dat nog verantwoord is in de huidige kontekst. ONDERWIJS Aan basis- en beroepsonder wijs wordt niet geraakt. Voor al het VSO wordt geviseerd. In het rijksonderwijs moet men inzien dat men er in een bevoorrechte positie zit die niet houdbaar kan zijn. Daar zijn er inderdaad slechts 5,7 leerlingen per leraar tegen in het vrij onderwijs 12 per leraar of meer dan het dubbele. An nemie Neyts stelt dat 15 een komfortabel aantal leerlingen zou betekenen. Uiteraard zul len er dan ambten (moeten) wegvallen. De school moet er immers zijn voor de leerlingen en niet de leerlingen om de school in stand te houden. De normen van de leerlingenaan tallen zouden met 4 5 verhoogd worden. LH Reeds meer dan een halve eeuw wordt in Erpe-Mere de Guldensporenslag herdacht. Uitschieters waren de vierin gen in het domein Steenberg dat zich in de jaren dertig uitstekend leende voor een massabijeenkomst. Sindsdien is er heel wat veranderd en kan men spreken van een lokale geschiedenis van de Vlaamse strijd. Een beetje historiek stramien al te lang behouden De 11 juliyieringen zijn m het blerf' Met de J»» va? dt verleden het monopolie van de 85">eenten was de versnippe- plaatselijke Davidsfondsafde- to^!7maar °P dat ogen" geweest die het aandurf- blik, 1977, nam de jonge den een dergelijke manrfesta- ™W:Vla?n? Cf»™" van tie op het getouw te zetten. Mere het mrtiatief om met een Naderhand zijn er ook andere Jfhkomitee te starten. Vlaams voelende verenigingen Io d<= ">aaad«" da ,™™8 zich gaan (durven) interesse- voorafgingen, organiseerde ren aan de taalproblemen en d™k h.Jgiwoonde verga- het is de VTB die zich aange- denn8en en kreeg het «ge sloten heeft om samen de 11 juhkomitee. stil- nng uit te breiden. Op die "f"VOTm manier werden heel wat pres- N,et z°"dcr moclte ,e.c1htet talies geleverd die grote weer- «8«n«"<vhjken» klank vonden in het soeio-kul- konda" ach ™ü?dl8 tureel leven maar toch bleef de (Vlaams-knstehjke) ge- het hoofdzakelijk een aktivi- ?aahte verzoenen. Er werden teit voor de echte Vlamingen heftl8? 8"oerd en die hun mening in het open- «Wen er wel een baar durfden te gelde maken. Ylaalns fefvan maken maar Toch kwam er eln periode van daï..m" <J" "ad™i °P f gen mindere interesse, waarschijn- P?h"eka kleur of ideologie, lijk omdat het na-oorlogse ™cn redekavelde over details die vroeger als normale zaken aanvaard werden waarbij zelfs de kleuren (geel-zwart) te veel aan de oorlogsperiode deed denken en alles in verband met Hofstade heeft (nog) geen bi- akkoord met de bouw van een h1int»#*Vinfra«tmktiiiir waar- hihlinf^Vfiliaal in Hofstade- WOrdcn" Er Werd en°rm ge: blioteekinfrastruktuur waar- biblioteekfiliaal in Hofstade- aan alleszins wel behoefte is. Aalst op de door het stadsbe- Dit kan dan wel door een bij- stuur voorgesteld vestigings gebouw van het gemeentehuis plaats met een subsidieerbare (links) af te breken (zowat 46 bouwoppervlakte van 204 m2. m2) en op de vrijgekomen Het toepassingsadvies geeft plaats een volledige nieuw- eveneens goedkeuring tot het touwtrekkerii en bouw op te bekken met een opmaken v„„ ecu voorop,Tm JStUveCdering'S onnervlakte van circa 200 nr. wem. aan de basis liggen dat de nuanceerd en het waren vooral zij die nooit aan een 11 julivie- ring deel genomen hadden, laat staan er een georgani seerd, die het laken naar zich trachtten toe te trekken. Het is oppervlakte van circa 200 m2. werp. De nieuwbouw is in zijn totali- Het voorontwerp, opgemaakt teit te voorzien voor de biblio- door de stadsarchitekt, door theek. Een sanitair gedeelte de gemeenteraad goedge- wordt ingericht in het oud ge- keurd. meentehuis (lokaal links van De raming bedraagt: de inkom, thans politiebureau) deel 1: bouwwerken: 3.053.350 Met schrijven van 4 maart 1986 fr. B.T.W. incl. vanwege de dienst voor de deel 2: technische uitrusting: Koördinatie van de Planning lot 1: verwarming 161.402 fr. van de Infrastruktuur van het btw incl. Ministerie van de Vlaamse Ge- Lot 2: elektriciteit 283.082 fr. erd de stad in btw incl. Totale raming: 3.497.834 fr. btw inclusief. dd. 9 oktober 1985 Op deze werken worden de vanwege de Kommissie inzake maximale toelagen aange- Nederlandstalige Kulturele vraagd. Centra door de gemeen schapsminister van Kuituur. Het toepassingsadvies hecht meesten van de echte voor trekkers zich terugtrokken en zich zelfs negatief opstelden. Anderen lieten het niet blijken en trachtten de zaak voort te zetten ook al was het niet meer in de sfeer van vroeger en zij moesten zelfs toegevingen doen tegen hun principes in. Dit alles heeft de werking ze ker niet bevorderd maar dit heeft toch niet belet dat enke len er mee doorgingen en sindsdien tracht men de na druk te leggen op het uitdra gen van de 11 juligedachte on der het motto «11 juli - Feest voor alle Vlamingen» De for mule van de traditionele auto karavaan die de gemeente doorkruiste bleef een tijd be houden. Om de verschillende deelgemeenten bij het gebeu ren te betrekken trachtte men vroeger ook daar aktiviteiten te laten doorgaan maar daar is men van afgestapt. Het 11 julikomitee bestaat nu tien jaar en heeft zeker hoog tepunten gekend die te ont houden zijn maar toch denken velen terug aan de tijd van het feest voor echte Vlamingen toen men samen één band vormde en men niet hoefde te redetwisten over wat al dan niet gezongen mocht worden, of er een «linkse» of «rechtse» persoonlijkheid de feestrede mocht houden, of de affiche zus of zo moest gekleurd zijn en andere dingen meer die in dertijd als het meest logische aanvaard werden. Om meerdere redenen waren sommige verenigingen niet happig om zich kandidaat te stellen de feestviering te orga niseren en uiteindelijk stelde men een vaste werkgroep sa men. Men volgt nu nog altijd zowat dezelfde werkwijze. Men kan rekenen op de steun van verschillende socio-kultu- rele verenigingen en de tradi tioneel geworden fietszoek- tocht zorgt elk jaar voor het gedeeltelijk sukses van dezt Vlaamse dag. Ondanks alle perikelen et moeilijkheden die met eet dergelijke organisatie gepaard gaan, is men 9teeds de be- ginslogan indachtig en waakt men er steeds over dat de vie ring «buiten elke vorm van partijpolitiek staat met de stel regel indachtig zich te vereni gen rond wat ons bindt en ons niet blindstaren op wat ons ■scheidt». De bedoeling van de organisatoren is dus zeker niet dubbelzinnig en zij willen er in de eerste plaats een Vlaamse feestdag van majecn. Het tweede lustrum viert het 11 julikomitee op zondag 6 juli in het jeugdhuis Dido te Erpe met het volgend programma: 13.30 u. tot 14.30 uur: start fietszoektocht. 18 u.: Guldensporenmis in de Sint-Martinuskerk te Erpe met als predikant de Merenaar E.H. Dr. Jozef Sterck. 19 u.: Prijsuitreiking van de zoektocht. 20 u.: Artistiek programma m et Miel Cools. Feestrede ge houden door Prof. Herman Mertens. Animatie wordt ge bracht door de groep «Zak doek». JV Week van de Landelijkheid Zaterdag 19 juli Tienlingen worden geatuikt op de Grote Markt te Aalst en op al de dorpspleinen van Groot-Aalst. Donderdag 24 juli 15 u.: i.s.m. vakantiespeelpleinwerking Aalst geleide wan deling (5 km) in het Denderland; vertrek op de hoeve, terug om 17 u. Vrijdag 25 juli 18 u.geleide wandeling in het Denderland; vertrek en aankomst op de hoeve. 19 u.: inhuldiging van het bloementapijt gespreid aan de St.-Gudulakerk op Moorsel-Dorp, door burgemeester Ray mond Uyttersprot. 20 u.café-chantant op de hoeve. Pikkeling Zaterdag 26 en zondag 27 juli 10 u.: oogstmis in de O.L.V.-Tenhemelopnemingskerk te Herdersem, opgeluisterd door het Gemengd Parochiaal Zangkoor (enkel op zondag) 14 u.: schieting op liggende wip (enkel op zondag) 15 u.veldactiviteiten, pikken met de hand en met machines (aflegger, pikbinder met paardentractie of zelfrijdenee tuigen) 15 u. schieting op staande wip en balboogschieting 15 u.: op de feestweide dorsen, paardensmid, volksspelen en gastronomie: ovenkoeken, vla, boerewormkruidkoeken, pensen, platte kaas, botermelk, platte lambiek en ander vocht. 16 u.gilde dans Sint-Sebastiaansgilde Essen 16.40 u.: Hardingerkoor Herdersem 17 u.: Jachthoornblazers Wommelgem 17.30 u.: volkskunstenaars uit Faluintjes en omgeving 18 u.ritueel afwerken van een tienling 18.30 u.: Jachthoornblazers Wommelgem 19 u.: gilde dans Sint-Sebastiaansgilde Essen 19.30 u.: Gemengd Parochiaal Zangkoor Herdersem 20 u.Faluintjeskapel en Vlegeldans 20.30 u.: Gemengd Parochiaal Zangkoor Herdersem 21 u.: ten dans met de Faluintjeskapel 22 u.feestvuur op de weide Ruime parkeergelegenheid. LH Vorige zondag vond de huldiging plaats van de laureaten die het kantonnaal eksamen met sukses doorworsteld hebben. Elk jaar worden enkele jonge intellegentelingen van de basisscholen in Erpe-Mere door het gemeentebe stuur in het administratief centrum Steenberg uitgenodigd voor een kleine plechtigheid die gepaard gaat met een kennismaking met de toekomstige geleerden. Samen met de kinderen waren Voor het dankwoord van de er een zestigtal aanwezigen en betrokken schepen van onder- de afgevaardigde inspekteur wijs mochten volgende laurea- De Cooman dankte het ge- ten het door hen gegeerd ge meentebestuur voor het geno- tuigschrift afhalen: men initiatief. Uit zijn uiteen- Gemeentelijke basisschool Er- zetting kon men opmaken dat pe-Mere I het behalen van een dergelijk Hoofdschool Molenveld getuigschrift bewijsfdat de ge- Burst: M. Broeckaert, Jo De slaagde leerlingen de stof van Frenne, Tim De Geeter, Kris het lager onderwijs zeer goed Gees, Fr, Gossens, M. Go- beheersen. Het is wel geen vaert, Y. Hoffelinck, Gert Os- diploma maar een eerste stap selaer, Th. Quintyn, St. Smet, naar verdere bloeiende studie S. Troch, B. Van Geyt, K. die trapsgewijs naar hogere di- Van Impe, R. Van Impe, Kr. ploma's kan leiden. Voor hun Van Laethem, Koen Vinde- prachtige prestatie werden de voghel. laureaten beloond met een Erpe-Mere II: Wijkafdeling beok dat hen door de ver- Erpe: K. Coppens, W. De Ke- tegenwoordigers van het ge- gel, Els De Nul, M. De Wulf, meentebestuur overhandigd S. De Wulf, T. De Wulf, Gr. werd in de personen van bur- Fouquart, S. Hannes, M. gemeester P. De Lat, schepe- Raes, H. Troch, J. Troch, nen J. De Wolf en J. Van Den Wijkafdeling Mere: Yves Kep- Steen en raadslid Fr. De pens, B. Van Der Biest. Brouwer. JV Met het oog op het verfraaien Voor de groendienst zal in het - en akkomoderen van de in- stadspark een gebouwtje komhal van het zwembad wor- (loods) worden opgetrokken. A den zitbanken en bloembak- De huidige standplaats van hei ken aangekocht ter waarde van personeel van de stedelijke 300.000 fr Danny Denayer er- groendienst is momenteel to- vaart dit als een eerste stap taal onvoldoende en onge- naar het leefbaar maken van schikt, deze ruimte. De «glazenkooi» Bestek wordt dan ook voorge- (kassa) is voor hem echter een steld om over te gaan tot hei doom in het oog. Nadat «dat bouwen van een werkplaat! misbaksel» reeds eens een dig- (loods), voorzien van de nodi gden ging vraagt hij of dat ge nutsvoorzieningen, terug wordt opgetrokken? Raming bouwwerken Ook raadsüd Annie Dierick 2.485.209 fr. btw inclusief, opteert voor het weglaten van De loods wordt ingericht mell deze «kooi», zowel om tal van een algemene verlichting voffl praktische redenen als om eni- een verlichtingsniveau van 25011 gemate in te gaan op de wen- lux. De loods kan summier sen van het personeel. Sche- verwarmd worden bij middel pen De Maght repliceert dat er van rechtstreeks aardgas ge- een technisch verslag wordt stookte aerothermen. De ver- opgesteld en dat zulks als basis warming werd ontworpen on zal dienen voor bespreking in een binnentemperatuur van het college. Ze zegt bovendien io°C te garanderen, dat ook de buitenruimten aan Ramingen: verfraaiing toe zijn wat het elektriciteit: 279.981 fr. btv imago van het zwembad ten incl. goede zal komen. Denayer verwarming: 222.300 fr. btv heeft nog bezwaren tegen wa- incl. gens die er op opritten gestald Op deze werken wordl - worden en olievlekken op de maximale staatsbetoelagir* witte stenen achterlaten. ..De aangevraagd, politie zal dat natrekken», be looft de burgemeester. L Aalst. De landelijke Hoeve Doorns» in Herdersem (Ih)

De Voorpost | 1986 | | pagina 4