Karei Uyttersprot: Studiereis naar Japan is een hele belevenis in Opdorp weten ze wat kermissen inhoudt 11 juli-viering te Lebbeke Japanners lonken naar Westeuropese produkten Kermis, jaarmarkt, jazzkroegentocht, wielerwedstrijden «Japans Digest» De Voorpost Kwak en Bosschijntjeswandeling te Buggenhout Barbecue van chiro Wieze Voor achtste maal Primulantus' Zomerfeest in Lebbeke De Voorpost - 4.7.1986 - 5 j het kader van «Study Exchange», georganizeerd en gepatroneerd door Rotary oternational, kregen vyf Vlaamse jonge bedrijfsleiders of kaderleden de gelegenheid om purende een maand kennis te maken met Japan. ién onder deze gegadigden was Karei Uyttersprot, direkteur van de Kamer voor koophandel van het arrondissement Dendermonde. Hij deed ons een interessant verhaal van zyn kennismaking met dit voor ons Westerlingen mysterieus land. wat vergelijkbaar is met onze nonnen. De Japanners bele ven nu onze 'golden sixties', maar met een levenswijze die 20 jaar achterop draaft t.o.v. de onze. Dat komt b.v. duide lijk tot uiting in de primitieve Ten huize van de gouverneur Het lag in de bedoeling van onze Vlaamse Rotaryzendelin- gen, het land, de ekonomie, de kuituur en vooral de mensen te bestuderen tijdens hun dage lijkse gewoonten. «Het werd een unieke ervaring vermits wij tijdens het grootste gedeel te van ons verblijf bij partiku- lieren werden ondergebracht. Dat is uitzonderlijk, rekening houdende met de kleine woon ruimte waarover een Japans gezin beschikt, zodat b.v. bij een bezoek van de kinderen, die gewoonweg in een hotel dienen gelogeerd te worden», zegt Karei Uyttersprot. Niettemin heeft hij kunnen vaststellen dat men in het Wes ten een vertekend beeld heeft over Japan. Voor de meeste Europeanen is het land van de «Rijzende Zon», een myste rieus gebied, bevolkt met ge sloten en stroeve mensen en werkend als robotten in fabrie ken op super hoog technisch niveau. «Niets is minder waar», aldus Karei Uyttersprot. «Ik maakte er kennis met een vriendelijke, gedienstige en hardwerkende bevolking. Meer dan 90 th van de bedrijven zijn KMO's, met minder dan 30 werknemers, uitrusting van de woningen. Ondanks het feit dat de eigen markt in hoge mate wordt be schermd, lonken de Japanners niettemin naar Westeuropese produkten en vinden het al zeer prestigieus te kunnen rij den met een dure Europese wagen en zich te scheren met een Philipsapparaat». Japan kent een hoge tewerk stelling, gebonden aan een grote kreativiteit en een onge kend dynamisme. «Dat is in derdaad voor het grootste ge deelte te danken aan de ver bondenheid van de Japanner met zijn werkmidden. Bijna alle bedrijven zijn uiterst ar beidsintensief met lage sociale afhoudingen en nationale bij dragen, wat uiteraard leidt nadr een lagere loonkost. Bo vendien wordt de sociale hiër- <krchie nog sterk in ere gehou den. Normaliter werkt een Ja panse arbeider 44 tot 48u. per week. Die lange werktijd houdt verband met allerlei fi nanciële redenen, maar tevens met het fenomeen verwar ming. Een Japanse woning kent geen verwarming, maar op het bedrijf is die wel aanwe- iig. U snapt die overuren wel.» Het is wellicht geen sprookje dat er in de Japanse bedrijven veel aan overleg wordt gedaan, zowel op lager als op hoger niveau. Karei Uyttersprot be vestigt dat. «De Japanner be schouwt dat inderdaad als een belangrijk element bij de ont wikkeling van zijn eigen werk midden. Alle verrichtingen worden besproken in komi- tees. In feite een totale demo- kratische ingesteldheid vermits de ideeën vertrekken vanaf de basis en op hoger niveau wor den besproken door de kader leden op het vlak van de uit voerbaarheid. Maar vice-versa gebeurt dat ook, wanneer de top zijn eigen denkwijze naar beneden laat afvloeien en ze ker weet dat die door de arbei ders wordt besproken. Aldus ontstaat een doorlopende wis- selweking 'basis-top-basis', en dat leidt tot efficiënte ge volgen». De vijf Vlaamse «Rotary-Stu- dents» hadden natuurlijk ook oog en por wat de levensduur te betreft in Japan. «Naar ei gen normen wordt een Japanse werknemer behoorlijk be taald. Men kan aannemen dat de produkten ongeveer even duur kosten als in het Westen. Negatieve uitschieters zijn ech ter de prijzen voor huisvesting, voor het vlees (250 fr. voor 100 gr. rundsvlees), alkohol (whis ky 1.000 fr. en cognac 2.000 fr. per fles), en het openbaar ver voer. Voor een supersnelle treinrit vanaf het noorden naar Tokyo over een afstand van 500 km., dient men voor een enkele rit circa 3.000 fr. neer te dokken. Maar langs de andere kant moet onderschreven wor den dat het openbaar verkeers- net -efficiënt uitgebouwd is», dixit Karei Uyttersprot. Er werd de jongste tijd uitge bazuind dat qua financiële en ekonomische bindingen Euro pa op zijn tellen moet passen of het valt 'uit de boot. Klopt dat? «Ja, het is een feit dat het zwaartepunt van de handel van Japan, zich duidelijk heeft ver legd naar Korea, Indonesië en de westkust van de USA. De beurs in Tokyo b.v. is een van de voornaamste van de wereld geworden en in het Westen zouden de financiers hiermee meer rekening moeten gaan houden. Ik denk dat het ogen blik is aangebroken om nader kontakt te gaan zoeken met Japan en goede partners te worden. Ook wij produceren voldoende gesofistikeerde pro dukten van een hoge kwaliteit. Het komt er alleen maar op aan over de brug te komen.» Karei Uyttersprot heeft dus duidelijk heel wat nieuwe en positieve dingen opgestoken tijdens zijn verblijf in Japan. Ontgoocheld was hij niettemin over de ontvangst op de Belgi sche ambassade. Niet alleen was de eerste gezantschapsse- kretaris erg onbeleefd voor de Japanse begeleiders, en dat waren ten slotte de eerste de besten niet, aan de deur te laten staan. Bovendien scheen die man weinig kaas te hebben gegeten van de handelsbetrek kingen tussen Japan en ons land en wordt weinig, maar dan ook bitter weinig onderno men voor het promoten van onze produkten. Buiten dia manten en chemicaliën, brandt de rest van onze produktie op een laag pitje, aldus de KvK- direkteur. A. Block. Opdorp-jaarmarkt staat weer voor de deur en voor de editie 1986 hebben de Opdorpenaars gezorgd dat hun 'octaaf-kermis' bulkt van de evenementen. Het kermis- y programma vertoont eigenlijk voor elk wat wils. Wat de sport betreft staat er op vrydag 4 juli een wielerwedstrijd voor juniores BWB geprogrammeerd met vertrek en aankomst voor zaal Madeion Het bezoek van vijf jonge Vlaamse bedrijfsleiders aan Japan, en dit in het kader van Study Exchange», een organizatie van Rotary International kreeg een flinke belangstelling in de Japanse pers. Het dagblad Yomyori Newspaper (oplage ca. 9 miljoen eksemplaren), bracht diverse artikels hierover. Hebben de Japanners hun eerste geneeskunde in het Nederlands gestudeerd, dan had de Nederlandse taal verder een zekere invloed in de 16de en 17de eeuw. De enige toegang tot Japan was toen een klein eilandje waar alleen de Hollanders handel mochten drijven. Hierdoor werden een aantal scheepstermen en Nederlandse woorden door de Japanse bevolking geabsorbeerd. Enkele voorbeelden: Bii- roe (bier); boeriki (blik); gomoe (gom); inki (inkt); kampan (kampagne); kimiine (kinine); kokii (koffie); koroekoe (kurk); mesoe (mes); soepoitoe (spuit); tarappoe (trap). Vedetten, die bij ons al een beetje afgeschreven zijn, en zeker de jeugd niet meer aanspreken, zoals Paul Anka, Elvis Presley en Adamo (Sans toi, is er nog razend populair) scoren nog steeds hoog, zelfs in de meest gemodernizeerde steden. Voor de gehandicapten wordt veel zorg gedragen. Voor de blinden b. v. weerklinkt aan de zebrapaden een muziekje en is een speciale betegeling aangebracht op de voetpaden en in de stations. Japan telt circa 120 miljoen inwoners en die leven met 312 op 1 km?. De totale jaarproduktie bedraagt 1.231,3 miljar den dollars (België 95 miljard dollars). Deze produktie per hoofd draait rond 10.261 dollars. In Japan is slechts 2,6 th. van de bevolking werkloos. Men hoeft wel rekening te houden met het feit dat de vrouwelijke werklozen na 6 maand geen recht meer hebben op enige werklozenvergoe- ding. Van de totale export gaat 35,2 th. naar de U.S.A. en 10,4 th. naar de EEG. Qua import luiden de jongste cijfers als volgt: U.S.A. (19,7 th); Saoudi-Arabië (10,8 th); Indonesië (8,2 th) en de E.E.G. (6,8 th). De internationale betalings balans van Japan is positief met een overschot van circa 40 miljard dollar. De Nederlandse produkten zijn in Japan flink vertegen woordigd. We citeren: Heineken Bier, Vanhoutte Chokola- de; Hollandse Kaas en Tulpen uit Amsterdam. Opmerkens waardig is het feit dat de producenten van publiciteit hiervoor beroep doen op Westerse schonen. De 'nationale sport" in Japan blijkt hel uitwisselen te zijn van naamkaartjes. De vrouwen houden veel van bloemen- schikken en kaligrafie en beschouwen dit als een artisanale bezigheid. Men vindt in Japan weinig sportinfrastruktuur. Golf is er populair en tennis is in volle bloei. Ontspanning gebeurt meestal via de onderneming waarin een Japanner is tewerk gesteld. Een Japanner eet omwille van de dure prijs weinig of geen vlees. Hij houdt het bij rauwe vis, groenten, rijst en deegwaren en de jongste jaren is het verbruik van brood enorm gestegen. De kriminaliteit is zeer laag in Japan. In dit veilig land kan men er dag en nacht rustig rondlopen zonder lastig gevallen te worden. Ook de bankinstellingen zijn open gebouwen. De informatisering is wel zeer beperkt, maar de Mister Cashapparaten rijzen er als paddestoelen uit de grond. De Japanse taal is biezonder moeilijk om aan te leren. Volgens ingewijden duurt het tot zijn vijftiende alvorens iemand een krant lezen kan. Niet verwonderlijk dat er in de Japanse taal niet minder dan 300 lettertekens te bestuderen vallen. Het onderwijs kent ongeveer dezelfde onderverdeling als bij ons, maar staat beslist op een lager niveau. Het studeren van de tweede taal, nl. het Engels, gebeurt passief. Lukt men een toelatingseksamen aan de universiteit, lijkt de rest een formaliteit te zijn. Trouwens eens de middelbare studies achter de rug, heet iedere richting universitair onderwijs», zelfs de opleiding tot onderwijzer. Orde en tucht heerst er wel in de scholen waarin iedere leerling netjes in uniform verschijnt. (A. Block) Op dinsdag 8 juli kunnen de liefhebbers BWB hun moge lijkheden tonen, wielerclub De Vestjesvrienden organiseert. Op vrijdag 11 juli komen de juniores dan weer aan de beurt. Vertrek en aankomst vóór zaal MadeionDuiven vluchten staan er vanzelfspre kend eveneens geprogram meerd. Zo is er op zondag 6 juli de 3e herdenkingsvlucht Guillaume Willockx, een vlucht uit Noyon voor jonge duiven, is er op woensdag 9 WMkbltd Tin Dindir- Dorm« -ra Scheldeitrwk Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheldestreek Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel. 052/21.40.60 Telex 25765 HRD 33.579 BTW 419.120.172 Drukkerij A. De Cuyper-Robberecht Drukkerijsfraat 11 9140 Zele Hoofdredakteur: S. Dewachter Sportredaktie: M. De Backer Redaktie Waasland: W. Vloebergh Abonnementendienst: tel. 052/21.40.60 jaarabonnement 1.800 F 6 maand 925 F 3 maand 475 F los nummer 38 F Bankrekening: 442-8601481-36 Lid van de Nationale Federatie der Informatie weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever: D. De Cuyper juli een vlucht uit Quiévrain en organiseert dezelfde bond Union Opdorp in hetzelfde lokaal De Biekorf op zondag 13 juli nog een vlucht uit Quiévrain. De wipschutters komen ook aan hun trekken: op maandag 7 juli op de liggende wip bij K. Meskens, Hoogweg, op don derdag 10 juli op twee staande wippen, lokaal Biekorf en op zondag 13 juli eveneens in de Biekorf op twee' staande wippen. Aan de kaatsliefhebbers werd ook gedacht. Op woensdag 9 juli wordt te 18 u een grote lutte betwist tussen de Vrien denkring van het Gemeen- tepersoneel en oud-spelers van Vrij en Blij Opdorp. Bij een kermis hoort dansgele genheid. Die is er in Opdorp in ruime mate in de zalen Drijto- ren, Madeion en De Hert. Tijdens de kermisdagen stelt Chris Van Hoeymissen zijn schilderwerken tentoon op de binnenkoer van zaal De Hert. Tijdens de grote jaarmarkt die doorgaat op maandag 7 juli is er ook een tentoonstelling van machines en auto's gepland en staat bovendien een rommel markt geprogrammeerd. Vrij dag 11 juli staat volledig in het teken van dc jazzkroegen tocht. Vanaf 21 u kunnen de jazzliefhebbers dan tercht in de zalen Drijtoren, Eldorado, Biekorf, De Hert, Madeion en Aksent. Op zaterdag 12 juli organiseert KWB in zaal Eldorado een doorlopende hobbytentoon stelling. 's Namiddags orgapi- seert diezelfde KWB samen met KAV Heinken en Vis kraam. Deze spelen, opgezet ten voordele van het Sint-Ni- klaasfeest, gaan ook door op zondag 13 juli. Zondag 13 juli staat in het teken van de Kinderjaarmarkt. Op deze organisatie van de Landelijke Gilde Opdorp kun nen kinderen met hun hobby- dieren terecht. Iedere deelne mer krijgt een prijs. Aanvang te 14.30 u. Diezelfde zondag verzorgt de Koninklijke Fanfa re Met moed Vooruit een wan- delkonccrt op de Dries. Op en om de prachtige Dries speelt zich trou wens het gehele ker mis- en jaarmarktgebcuren af. Pierre Van Rossem Tijdens de welcome p Vorig jaar nam de Lebbeekse Kulturele Raad, toen pas samengesteld, het initiatief begin juli een 11 juli-viering te organiseren. De tijd om dit evenement voor te bereiden was toen zeer kort, maar niettemin groeide de eerste editie uit tot een aangename, volkse namiddag, met een bont programma gebracht door heel wat Lebbeekse verenigingen en ruim 300 aanwezigen. Het besluit viel toen dit jaar tijdig met de planning te beginnen en aldus een volwaardige 11 juli-herdenking te realiseren. Opzet wat uiteindelijk uitmondde in een 'Kultureel Weekend'. Met deze herdenking sluit de gemeentelijke Kulturele Raad overigens aan bij een Leb beekse traditie, waarvan de eerste sporen teruggevonden worden in 1912. In een bijdra ge in 'Ons Volk Ontwaakt' vinden we twee foto's rond de Guldensporenviering op 14 juli van dat jaar. uitgaand van het Davidsfonds en toneelkring 'Vrede'. Laatstgenoemde bracht een opvoering van 'Baas Gansendonck' van Hen drik Conscience. De viering werd voortgezet tussen de twee wereldoorlogen en in 1955 opnieuw opgeno men. Met korte onderbrekin gen weliswaar werd zij voort gezet. Dit jaar plande de Kulturele Raad de herdenking te laten doorgaan in het kader van een tentoonstelling van werken van plaatselijke kunstenaars en verenigingen. Een tentoon stelling opbouwen voor slechts één namiddag zou echter wei nig realistisch zijn en daarom opteerde de raad voor het op zetten van een kultureel week end. Een weekend dat loopt van vrijdag 4 juli, via zaterdag 5 juli tot zondag 6 juli en doorgaat in de lokalen en ho vingen van de gemeentelijke muziekschool langs de Sta tionsstraat. Het weekend omvat een waai er van aktiviteiten, zodat een ieder er zijn gading kan vin den. Bekijk maar even het programma... Vrfjdag 4 juli Te 19 u. wordt het weekend officieel geopend. Tijdens de opening treden Bertine Van Dam me cn Marc Goose ns, bei den verbonden aan de plaatse lijke gemeentelijke muziek school, op en wordt een be zoek gebracht aan de tentoon stellingen. O.m. deze van Leb beekse kunstenaars en van postzegelkring. Fotoclub 'Ont spanner' verzorgt een doorlo pende diamontage. Te 19.30- u. organiseert de jeugd een animatieavond met kampvuur. Zaterdag 5 juli Vanaf 15 u. zijn de tentoonstel lingen permanent geopend. Om 15.30 u, treedt het Leb beekse jeugdtoneel 'Flapuit' op voor de allerkleinsten. Te 18 u. start een Voordracht- en welsprekendheidstornooi. Met dit tomooi streven de organi satoren een dubbele doelstel ling na. Eerlijkheidshalve be kennen ze niet te weten .of dit tomooi tot een ruime deelna me zal leiden. Naast de wed strijd op zichzelf willen ze ook de basis leggen voor wat ze 'een nieuwe traditie' noemen. Ze hebben immers de bedoe ling Lebbeke in te schakelen de deelname aan het 8" Oscar De Gruyter-juweel. De orga- nisatosen zijn van oordeel dat Lebbeke het centrum moet worden van een schiftingstor- nooi van voornoemd 'juweel', dat elk jaar kan rekenen op de deelname van honderden jon geren. Talrijke vooraanstaanden schonken trofeeën en prijzen voor dit Lebbeekse tornooi.* O.m. minister Lenssens, bur gemeester Frans Moeyersoon, senator Octaaf Van den Broeck, Europarlementslid Karei De Gucht, Kuituursche pen Jozef Hiel, KultuUrraad- voorzitter André lessens, het gemeentebestuur en' talrijke uitgeverijen en instellingen. De jury is samengesteld uit afgevaardigden van de toneel kring, de directrice en leraars van de gemeentelijke muziek school en een afgevaardigde van de Kulturele Raad. Wie nog belangstelling heeft voor deelname kan zich nog steeds melden op de sociaal- kultufele dienst in het gemeen tehuis of op vrijdagavond, bij de organisatoren in de muziek school. Te 20 u. is er een optreden geprogrammeerd van de fol kloristische groep 'De Bosui len' uit Buggenhout. Zij bren gen een programma vol dans en animatie. Zondag 6 juli vanaf 15 u. zijn de tentoonstel lingen en de diamontag doorlo pend toegankelijk. Te 16 u. staat een gelegenheidspro gramma geprommeerd. Verle nen hieraan hun medewerking: de Koninklfjke Harmonie St.- Cecllia, Rita De Jonckheere, lerares voordracht en diktie, het Koperensemble van de Ge meentelijke Muziekschool en de koren 'Sine Nomine' en 'Sange Jo' in samenzang. Omstreeks 17.30 u. is er de proklamatie en de prijsuitrei king van het voordracht- en welsprekendheidstornooi. Dit gehele weekend speelt zich af in een kader van groen en rustige verpozing. De organi satoren zorgen bovendien voor een verfrissing en een smakke- lijk hapje. De Gemeentelijke Kultuurraad rekent trouwens op een ruime belangstelling en hoopt via deze tweede uitgave voort te bouwen aan een tra- Pierre vu Roucm VTB-VAB organizeert in Bug genhout en omgeving op zon dag 31 augustus zijn Kwak- en Bosschijntjeswandeling. Men heeft de keuze tussen 21, 14 en 7 kilometer. Men kan wande len of joggen en de 21 kilome ter kan ook per fiets worden afgelegd. Het vertrek en aan komst hebben plaats in Brou werij Bosteels, Kerkstraat 92 te Buggenhout. Men kan in schrijven van 10 u. tot 15 u. De wandelwegen zijn bewegwij- zerd en gaan door de bos- en waterrijke omgeving van Bug genhout. Het inschrijvingsgeld bedraagt 100 fr.,* leden van VTB-VAB betalen 80 fr. en dat geldt ook voor de leden van wandelgroepen. In deze prijs is begrepen een kwak, een streekbier in een glas met een stoeltje. En een bos- schijntje of het typisch gebak. Op de verschillende kontrole- posten zijn er versnaperingen verkrijgbaar. Er zijn ook een aantal bijzondere prijzen: voor de oudste deelnemer, de verst- komende deelnemer, de groot ste wandelgroep. Na de wan deling is er een barbecue. In lichtingen en inschrijvingen: VTB-VAB vertegenwoordiber mevrouw Cooreman-Verst, Verbindingstraat 11 te 9360 Buggenhout (052-33.35.47) of Jean-Pierre Willems, Hopveld 11 te 9360 Buggenhout (052- 33.54.86). Een der hoogtepunten uit de aktie van de Sablid-meisjes en de Tip-Top-jongens van de Wiezechiro is de barbecue die jaarlijks door het Ouderkomi- tee georganiseerd wordt. Dit eetfestijn heeft weer plaats in en bij het ontmoetingscentrum aan de Schoolstraat en wel op zaterdag 5 juli van 19 u af en zondag 6 juli vanaf 12 u. Het gebeuren verloopt zoals steeds volgens een al klassiek gewor den patroon: fijne schotels aan schappelijke prijzen, frisse dranken, een vriendelijk ont haal en dat alles in een gezelli ge sfeer... Volleybal In het raam van deze twee daagse richten de chiro oud leiders in genoemd ontspan ningsoord een volleybaltor- nooi in met volgend pro gramma. Zaterdag 5 juli: Om 19 u: O.L. Wieze A tegen St. Jorisgilde. Om 20 u: O.L. Wieze A tegen Vet. FC Wieze. Om 21 u: St. Jorisgilde tegen FC Veteren. Zondag 6 juli: Reeks II Om 15 u: O.L' Wieze B tegen O.L. Chiro Moerzeke. Om 16 u: O.L. Wieze B tegen KWB Gijzegem. Om 17 u: KWB Gijzegem te gen O.L' Chiro Moerzeke. Om 18.30 u is er een dames wedstrijd tussen de oud-chiro- leidsters en jong chiro van Wieze. Om 19.30 u wordt er gestreden voor de 3e en 4e plaats tussen de tweedes uit de beide reek sen. De finale wordt om 20.30 u betwist tussen de winnaars van reeks I en II. Smakelijk en veel speelgenot! De vzw Primulantus waarin buren van de gelijknamige wijk zich hebben gegroepeerd, organizeert van 22, 23 en 25 augustus e.k. voor de achtste maal zijn Zomerfeest. Elk jaar mag men er rekenen op een grote volkstoeloop%en dat betekent dus dat de feesten lang niet alleen de mensen van de wijk aanspreken, maar ook heel van daarbuiten. De feesten brengen op vrijdag 22 augustus een bingo-avond zaterdag wordt aan de kinderen gedacht met een pracht van een animatienamiddag en krijgen later op de avond de groteren hun ontspanning met een barbecue en dansavond. Zondag wordt dan het play- backkampioenschap met video-montage gehouden. Aktiviteiten genoeg dus om iedereen aan zijn trekken te laten komen.

De Voorpost | 1986 | | pagina 5