Rode Duivels waren even op schoolfeest in Appels De koning te rijk met mijn kinderen op de dijk Kteutevbuwui F vlassenbroek Kleuterschooltje van Vlassenbroek in feeststemming Teledienst weer de lucht in 6 - 4.7.1986 - De Voorpost maakte. Dendermonde. Feest in Vlassenbroek. Heel wat oud-leerlingen waren present op hetfe (foto Piet Hermans) Je kan er niet onderuit: Mexico en de Mundial hebben iedereen in de ban gehouden. Zelfs op het schoolfeest van de jongensschool van Appels kon men aan het verschijnsel voetbal niet voorby. Zeker nu niet. Men zorgde er bovendien voor een primeur, want de Rode Duivels werden er in groot ornaat ontvangen. Nog voor ze hun biyde intrede in de hoofdstad maakten. Inderdaad, de leerlingen van in op de aktualiteit en leverden de jongensschool pikten gretig onder een loden zon een schit terend spektakel af. Elk leer jaar zorgde voor een nummer tje en het ouderkomitee onder leiding van Dirk Van Hecke deed er goed aan het optreden van de kinderen enkele uurtjes uit te stellen. Maar dat alles kon niet belatten dat er een opwachting V( il K Dendermonde. Schoolfeest in Appels. De legerjeep en de para's stonden volop in de belangstelling van de jeugd (vh) De para's Onder een stralende hemel had het schoolfeest in de nieu we jongensschool van Appels plaats. Met heel wat attrakties die gingen van de traditionele volksspelletjes tot prachtige voorbeelden van handvaardig heid. We hebben dan wat dit laatste betreft over de kant werkster, de vlechter en de dame die met vaste hand de mooiste bloemen tekende. Uiteraard dingen die vooral de aandacht van de ouders gaan de hielden. De jongens even wel die stonden twee rijen dik aan te schuiven aan de klimto ren van de parakommando's die onder leiding van instruk- teur Van Neste de show stalen. Via een touwladder beklom men de Appelse bengels een zeven meter hoge stelling om dan aan een duizelingwekken de snelheid via een koord op nieuw de begane grond te be reiken. In vaktermen een «death ride». Gelukkig waren ze beveiligd tot en met en kon er dus geen ongeval gebeuren. Enkele uren daarop kwamen de leerlingen aan de beurt. Met de traditionele dansjes waarbij nog maar eens werd bewezen dat jongens lang niet over hetzelfde danstalent be schikken als de elegante meis jes, en enkele echt schitteren de nummertjes. Met natuurlijk zin voor de aktualiteit. Onder meer met een Appelse uitgave van het Songfestival. De klap op de vuurpijl was evenwel het optreden van de Rode Dui vels: voetballers in pocket-for maat, een sigaren rokende trainer, zowaar een scheids rechter die overtredingen durf de te fluiten en een schitterend doelpunt als finale. Een oor verdovend applaus voor deze prestatie die onze Mundialgan- gers alle eer aan deed. Dendermonde. Teledienst mocht zich weer in een grote belangstelling verheugen (fo Nog later op de dag werd Piet Hermans) plaats gemaakt voor het opla ten van een warme luchtballon en werden de barbecuevuren ontstoken, zodat het gezellig samenzijn, waarvan men op zaterdag al een voorsmaakje had -gekregen, nu eens kon worden overgedaan. Echt een gezellige feestelijke dag, tot groot 'genoegen van direktie, leerkrachten en ouderkomitee van de gemeentelijke jongens school van Appels. M B< üj ee ik K< m; Dendermonde. Feest in Vlassenbroek. Onder luid applaus traden de kleuters op (vh) der leiding van voorzitter Francois Dooms. De kleuter school speelt ook een voorna me rol in het leven van Vlas senbroek. Schepen Hermans had het over de gouden drie hoek van Vlassenbroek die ge vormd wordt door de pastoor, het parochiaal komitee en de kleuterschool. De invloed van deze drie is dermate groot dat elke Vlassenbroekenaar van zijn dorp weer is gaan houden en dat hij bereid is om bij speciale gelegenheden zoals de parochiefeesten de handen in elkaar te slaan. Schepen Hermans drukte de oprechte wens uit dat pastoor Van den Berghe nog lang in Vlassenbroek zou mogen blij ven. Dank zij hem is er in Vlassenbroek opnieuw een kultureel en sociaal leven op gang gekomen. Geen wereld schokkende gebeurtenissen, maar dat moet ook niet, aldus de schepen die zei dat Picasso- tentoonstellingen en roek-fe stivals niet kunnen opwegen tegen een echt en waarachtig parochiaal leven. Een mooiere lofbetuiging kt men zich moeilijker inbeeldt Daarop werden de feestent gang geschoten. En feest was het. Zaterdag konden de kinderen zich be vermaken met een optrede van het poppenteater Mag uit Gent en zowel zaterdag i zondag werd er menig rit gemaakt met de Engelse Po twagen. Zaterdagavond spet de een orkestje ten dans, te volksdans, moeten we zegge en zondag vormde het optt den van de kleuters het ed hoogtepunt. Een sprankelt optreden op het podium va het kerkje, sorry, voor de k tedraal van Vlassenbroi waar de grote massa was i mengestroomd zodat het va telaatkomers biezonder ma lijk werd om te kunnen zk wat er allemaal op het podii gebeurde. Het werd een sch terend vertoon dat wel eind de in een spontane en wan hulde aan juffrouw Rita. Voor de dertiende of misschien wel de veertiende keer organiseerde Teledienst Dendermonde zijn helikopter luchtdopen. Had men de vorige jaren af te rekenen met minder goed weer, dit keer werd het een echt stralende dag, zoddt de luchtdopen formidabel meevielen. Op een weide in het industrie- nuten een ander bééld te bren- terrein Hoogveld werd een ge- gen van Dendermonde en om- schikte landingsplaats gevon- geving. Vloog men in de voor den en de nodige wapperende middag en tot kort na de mid- Dendermonde. Schoolfeest in Appels. Zelfs de fotograaf kreeg geen aandacht zo druk waren ze bezig met het spel (vh) vlaggen, lange rijen auto's g over de stad, die vanuit de toonden duidelijk aan waar lucht een schitterend spektakel men moest zijn. Aan de in- biedt, dan werd in de namid- schrijvingstafel was het al van dag op verzoek van de organi- in de eerste uren een drukte zatoren van het jazzfestival, van jewelste. Naarmate de tijd het aktieterrein verlegd naar vorderde nam het aantal gega digden ook toe. We schatten, Baasrode en omgeving. Al even mooi vonden wij. Op de maar het is een schatting, dat begane grond schaars geklede de helikopter een tachtigtal dagjesmensen, druk doende in keer de lucht is zowel kinderen als volwasse- hun tuintje of genietend in een luie zetel in een verwoede en nen gedurende een zestal mi- allicht ook geslaagde poging Dendermonde. Zoals elk jaar werden de helikopterluchtdopen een grandioos sul (foto Piet Hermans) om het bleke vel een meer een dergelijke drukte kan zijn van harde werkers, die bei bruinere kleur te geven. Maar op de brede stroom. Om terug zijn elke dag opnieuw het I ze waren vriendelijk en wuif- te keren over het industrieter- te van zichzelf te geven ott den de passagiers toe. Die had- rein dat vanuit de lucht nog medemensen van dienst den natuurlijk oog voor de veel groter en ruimer lijkt te zijn. Vandaar dat die luchl natuur onder hen: de weilan- zijn. pen binnen het geheel var den en de velden die er schit- Terwijl men rustig de beurt Tpledienstwerking van zo terend bij lagen en het Schel- afwachtte om zijn luchtdoop te kapitaal belang zijn. Zij dewater dat zich spiegelde in beleven kon men genieten van men immers een goede b de heerlijke zon. De schepen een verfrissend biertje of van van inkomsten en die finad in de dokken van Baasrode, de een ander drankje en natuur- le middelen zijn er nu eenil tankers langsheen de kade, je lijk kennismaken met de men- noodzakelijk wil men een vermoedt niet eens dat er zo- sen die Teledienst dragen en gelijke werking in stand k De ver van een wereldhaven nog schragen. Een echt toffe groep nen houden. (fo Het kleinste schooltje van de hele provincie Oost-Vlaanderen mocht zich het voorbije weekend verheugen in een reusachtige belangstelling. Dat het speelplaatsje van het kleuterschooltje van Vlassenbroek, nog geen tien op tien meter groot, zou overstelpt worden door het volk, dat lag voor de hand. Maar dat er een dergeiyk grote belangstelling zou bestaan, dat Vlassenbroek twee dagen lang echt zwart zag van het volk, dat had allicht niemand verwacht. Natuuriyk kwamen die bezoekers allemaal niet voor het schooltje alleen, het waren immers ook parochiefeesten en Vlassenbroek is en blijft als kunstenaarsdorp langsheen de Schelde een belangrijke toeristische trekpleister. Als bovendien de zon van de party is, dan zit men helemaal goed. Onze aandacht ging evenwel by na helemaal naar de kleuterschool. nimmen die van 1928 tot onge veer 1946 les gaf aan de kleu ters. Na haar kwam Helene Van den Berge en dan Louise Van Wayenberge. Daarop volgden nog enkele interima- rissen. In 1970 kwam dan juf frouw Rita Hervent, en die is er tot groot genoegen van ie dereen in Vlassenbroek nog steeds. Juffrouw Rita deed dan haar verhaal. «Ik werd naar Vlas senbroek gestuurd voor een interim van acht dagen, en ik sta hier na zeitien jaar nog altijd», zo begon ze haar ver haal. In het begin had ze het er niet gemakkelijk. Helemaal al leen als leerkracht, geen colle ga's in de buurt en bovendien boven het bord een akelige luidspreker, waarvan juffrouw Helene haar had toevertrouwd dat die gebruikt werd door pastoor Stuyver om aan de juffrouw zijn opdrachten mee te geven en waarvan ook zij- hoog nodig. In 1979 besloot juffrouw Rita samen met haar man en bijgestaan door een schare vrienden voor de eerste maal een schoolfeest te organi seren. Met de opbrengst zou men nieuwe meubeltjes aanko pen. In 1981 werd dat initiatief herhaald. Opnieuw met de be doeling een en ander aan de school te doen. De muren zijn immers doortrokken van het water zodat de kalk er met dikke brokken afvalt. De res tauratie van vijf jaar geleden is nu dringend aan vernieuwing toe. Maar de financiële midde len ontbreken. Vorig jaar werd het schooltje van Vlassen broek een wijkschool van het Onze Lieve Vrouw ter Schelde Instituut van Baasrode. Ook direktrice Lieve De Boeck was ter plaatse om te genieten van de heel aparte sfeer in de school. Juffrouw Rita kan nog heel wat anekdotes vertellen. Maar veel belangrijker dan dat huidige pastoor en op de twee de plaats door de slagkracht van het parochiaal komitee on- Dendermonde. Feest in Vlassenbroek. Pastoor Van den Berghe heeft zonet het schooltje verheven tot de rang van universiteit en Marieke De Coninck schetst in het kort de geschiedenis (foto Piet Hermans) Een katedraal en een universiteit Pastoor Van den Berghe van Vlassenbroek, goed van de tongriem gesneden, zei bij de officiële opening dat nu zijn kerkje door sommigen was ge promoveerd tot katedraal, de kleuterschool van hem best de titel van universiteit mag dra gen Een unicum das. Het deed hem biezonder veel ge noegen dat heel wat oud-leer lingen van de school positief hadden gereageerd op de uit nodiging om het 75-jarig be staan mee te vieren. Marieke De Coninck schetste in een zwierige stijl met zeer veel humor en zin voor pittige details, de geschiedenis van het kleine schooltje. Op de gedenksteen in de gevel van het schooltje staat te lezen dat het in 1911 werd opgericht in opdracht van de toenmalige pastoor Taragola, een niet al ledaagse naam. Het schooltje had toen ook al een speelplaats en een klaslokaal. Op oude foto's valt duidelijk te zien dat het klaslokaaltje drie ramen telde. Naast een speelplaats en een klaslokaal, was er verder nog een kolenhok en een stal letje. Dat kolenhok heeft in het prille schoolleven van me nig Vlassenbroekenaar een be langrijke rol gespeeld. Wie zich niet goed gedroeg, werd immers naar de verdoemenis, zeg maar het «kolenkot» ver wezen. De toiletten waren echt in de stijl van die tijd: een «kot met een plank met een gat erin». Ondertussen zijn die we's verbouwd, nadat men al eens na de dramatische over stroming van 1953 tot enige verbouwing was gedwongen. De omheining, thans een stevi ge muur, was vroeger een hou ten schutting die dan een be tonnen afsluiting werd. Boven het klaslokaal was een zolder die men langs binnen kan be reiken, via een val in de gang. Op die zolder alle processiege- rief. Klein, maar echt gezellig Het schooltje telde jaarlijks tussen de 14 en 25 kleuters. Allemaal uit Vlassenbroek, al thans tot voor kort. Ze zaten in een enkele klas, ofschoon ze samen goed waren voor drie kleuterldasjes. En alsof het al lemaal nog niet genoeg was, vroeger werd in hetzelfde klas je ook een deel van het eerste leerjaar erop gevangen. Tot Pasen gingen de kinderen van Vlassenbroek naar hun schooltje om er de eerste be grippen van lezen en schrijven te leren'. Na Pasen ging men dan naar de «grote school» in Baasrode. Te voet nog wel. Een oude foto uit 1930, die in het klasje was opgehangen sa men met een aantal andere foto's en krantenknipsels die samen een tentoonstelling vormden over het verleden van de school, toont aan dat toen de kinderen nog met klompen naar school kwamen. Op za terdag moesten die klompen dan worden opgepoetst zodat ze blonken als spiegels. Zo kon men dan op zondag met dezelf de klompen «ter kerke» gaan. Het was ook de tijd dat er in het hoekje aan de deur drie roze en drie lichtblauwe me dailles hingen. «De brave me dailles» noemde men die, al dus Marieke, die vertelde dat de jongens en de meisjes die zich echt langs hun beste zijde hadden getoond, zo een me daille kregen opgespeld en daar dan fier als een gieter mee naar huis mochten gaan: de meisjes met een lichtblauwe, de jongens met de roze. Een gebruik dat nog niet zo lang is verdwenen, want juffrouw Ri ta die nu in het kleuterklasje niet meer valt weg te denken, weet dat ook zij in haar kleu tertijd in Dendermonde ooit zo'n medaille mee naar huis kreeg. Was voor de brave kin deren een medaille weggelegd, de stouterikken die kwamen terecht... juist in het kolenkot. Heel wat jongens en meisjes van Vlassenbroek hebben met de binnenkant van dat kot ken nis gemaakt. Het hoorde bij het naar school gaan. Marieke herinnerde zich ook nog de periode dat grotere kinderen die een kleintje mee naar school brachten, daarvoor 1 frank per week kregen uitbe taald. Een voorloper van het leerlingenvervoer? De leerkrachten De eerste lerares van het schooltje van Vlassenbroek was Pauline Schouppe die op latere leeftijd zwakzinnig werd. Zij ligt in Vlassenbroek begraven. Pauline Schouppe werd opgevolgd door Feücie Schouppe die vorig jaar over leed en dan kwam Elvire Ver- Dendermonde. Feest in Vlassenbroek. Een uitbundige kleuterklas die zorgde voor een leuk moment (vh) zelf gebruik kon maken om met de pastoor te praten. Uit die luidspreker kwam ook ge regeld muziek. «Een akelig ge voel te weten dat de pastoor alles kon horen wat je aan de kinderen vertelde», aldus juf frouw Rita die na verloop van tijd besefte dat het allemaal niet zo erg was. Die angst van de eerste dagen, maakte vlug plaats voor een grote voldoe ning en vreugde, want juf frouw Rita heeft aan Vlassen- broek haar hart en ziel ver pand, dat is zonder meer dui delijk. Ze kan uren vertellen over alles wat ze in het schoolt je heeft meegema'akt. Het van gen van muizen, het winters gevecht om de kachel in brand te krijgen, de strijd tegen de kou. En nog veel meer. In 1975 kwam men ertoe om het schooltje een eerste verfraai ing te geven; het plafond werd verlaagd, er kwam een nieuwe kachel en de muren werden eens geschilderd. Dat was alles vindt ze dat de mensen van Vlassenbroek haar steeds hebben geholpen. Op een een voudige, vaak nog niet eens uitgesproken vraag, zijn ze be reid hulp te bieden. «Daarvoor ben ik hen ten zeerste dank baar» aldus juffrouw Rita, die niet zal gemerkt hebben dat veel inwoners van Vlassen- broek bij zoveel dankbaarheid een traan wegpinkten. «Ik ben de koning te rijk met mijn kinderen op de Dijk. Vlassen- broek is immers het schoonste dat er bestaat», zo besloot ze haar korte toespraak. Geen wereldschokkende gebeurtenissen en toch Schepen Hermans zei dat Vlas senbroek iets aparts heeft. Iets dat geen enkel ander dorp in Vlaanderen bezit. Vlassen broek leeft, dat is zonder meer duidelijk en die herleving is te danken aan een aantal fakto- ren. In de eerste plaats aan de grote stimulerende rol van de

De Voorpost | 1986 | | pagina 6