Het stichtend verhaal van Staaf en Janneken KAV geeft de vrouwen een nieuwe kans om te leren lieuwe pendelparking biedt plaats aan !14 auto's en 250 fietsen Dendermonde lid van Vlaamse gemeentefonds? VVF-Dendermonde met drukjaarprogramma 3* Klodde Jogging van Zele De Voorpost - 4.7.1986 - 7 tg; Gustaaf De Cock is achtenzestig. Met pensioen dus. Langs de Rode Kruis- straat te Lebbeke betrekt hij een gelijk- vloerse woning, waar -dat staat duide- hjk onder zijn belknop aangegeven- 'iedereen welkom' is. ff Dat is trouwens ook zo. Staaf, goed- 55' lachs en mensenvriend, houdt immers van een gezellige babbel en is steeds tot helpen bereid. Zo kan hij uren vertel- len over de Statiestraatse reuzen, die I hij meer dan dertig jaar lang gesoig neerd en gedragen heeft. In zijn gezelli ge woonkamer getuigt overigens een grote kleurenfoto dat hij Jef en Mie Tomat en hun kinderen Suske en Wis- ke, nog altijd in zijn hart draagt. Vlak achter Staafs woning loopt de Brabantse beek een voorbeeld te zijn van de verloedering van ons natuurlijk milieu: ze kleurt en ruikt er immers allesbehalve aangenaam. Precies bij die beek begint het verhaal van 'Staaf en Janneken', een story die we Staaf De Cock zelf laten vertellen. Een ver haal dat weliswaar geen frontpagina haalt, maar ons de moeite waard lijkt verteld te worden. Al was het maar ter illustratie van het gezegde dat «wie van dieren houdt, ook de mens liefheeft...». Gustaaf De Cock op de verteltoer... Lebbeke. Staaf en Janneken, beiden opperbeste maatjes (G. Breckx) Mijn hart is versleten... Begin vorig jaar ben ik door een moei- ectó lijke periode heen gesparteld. Mijn ge- :elq zondheid liet me in de steek. Aanvanke lijk voelde ik me gewoon 'niet goed', maar dat overkomt ieder van ons al eens. Gaandeweg kreeg ik echter overal pijn: mijn hart, m'n maag, mijn nieren. Ik zat hier maar te hoesten dat het lelijk om horen was. Waar komt die hoest vandaan? vroeg de dokter zich af. Maar odii een antwoord op die vraag verwachtte ik eerder uit zijn mond. Kortom, om een lang verhaal kort te iré maken, op zekere dag - achteraf kwam ik aan de weet dat het toen 14 februari was, want ik was toen totaal 'weg' - heeft men mij naar de kliniek in Den- dermonde gebracht. Daar heb ik zowat twee weken verbleven, ben ik later naar Aalst gevoerd om al bij al in het akade- misch ziekenhuis te Gent te belanden, 'aar kwam ik - ondertussen waren 24 lagen verlopen - op zeker ogenblik 'eer bij bewustzijn en kwam ik aan de 'eet dat ik in Gent verbleef. Midderwijl had ik trouwens al een schedeloperatie ondergaan. Die eerste ingreep werd verricht op 6 maart; op de 25ste van dezelfde maand werd mijn schedel een tweede keer opengelegd. Wat er dan feitelijk met mij aan de hand was? Precies kan ik dat niet zeggen, maar ik heb het genoteerd: 'subduraal hematoom', heet zo'n ding. Het heeft, meen ik, wat te maken met het verwij deren van gestold bloed. Naar de dok ters me achteraf toevertrouwden houdt iedereen die dergelijke ingreep door spartelt, er een blijvend en serieus letsel aan over: de ene beschikt niet meer over al zijn verstandelijke vermogens, de andere is verlamd of behept met een andere handicap. Bij mij is van dat alles geen sprake, maar mijn hart is wel totaal versleten... Soms zit ik hier naar adem te happen, zoals een vis in zijn bokaal naar lucht hapt. Ongelukkig genoeg ben ik een 'jachthond' gebleven. Ik kan niet stilzit ten. Soms kan ik dan vol goeie moed aan iets beginnen, maar moet ik er na twee minuten het bijltje bij neerleggen. Bekaf! Een andere keer kan ik die inspanning vijf minuten volhouden, soms zelfs een half uur. Maar dan moet dermonde. Een nieuwe ruime parking, zowel voor wagens als voor fietsers. Een ke aanwinst (foto Piet Hermans) ik gaan zitten om te rekupereren. Mijn hart, dat gevoel heb ik althans, lijkt precies op een wekker die afloopt... Janneken Toen ik begin mei van vorig jaar, na die operaties en de herstelperiode die erop volgde, genoot van de eerste zon tijdens een wandelingetje achteraan het huis, zag ik plotseling tussen de opschietende brandnetels langs de beekkant, iets be wegen. Daar zit weer een rat, dacht ik bij mezelf. Want aan die beesten be-' staat er hier geen tekort. Ik riep er Maria, mijn buurvrouw die ook een frisse neus kwam halen, bij, maar die zag er niet meteen een rat in. Ik ging dichterbij en bij nader toezien bleek het een eendejong te zijn, dat met zijn bekje net boven de brandnetels uitkwam. Meteen ben ik toen naar binnen gegaan, om wat broodkruimels te halen. Ik strooide ze tussen de brandnetels en het eendje slokte ze gulzig naar binnen. Die dag besteedde ik er verder geen aan dacht meer aan, maar 's anderendaags zat het jong er nog en liet het zich weer een handvol broodkruimels smaken. Dat ritueel werd nog een paar dagen aangehouden en op zeker ogenblik kwam het eendje achter me aan gewag geld. Met de buren werd toen krijgsraad gehouden en besloten werd het eende jong 'Janneken' te heten. Janneken raakte trouwens aan mij en de buurt gewend: overdag kwam hij bij me, 's avonds ging hij in de beekkant over nachten. Vermits er hier in de buurt ook jonge katten rondlopen, had ik al tegen de buren gezegd dat Janneken op een of andere dag wel het slachtoffer zou wor den van die zwervers. Zekere dag leek het zover: Janneken toonde zich 'de gehele dag niet. Tot Pauline, een buur vrouw, me om 8 u. 's avonds kwam zeggen dat Janneken er weer was, maar dat hij zich nogal eigenaardig gedroeg. Hij zat er inderdaad maar ineengedron gen bij en wilde niet eens tot bij me komen. Ik haalde toen een net om over hem heen te werpen, maar midderwijl was hij verdwenen. 's Anderendaags, 't was nog maar am per 8 u., werd reeds bij me aangeklopt. Janneken was terug, maar eigenlijk meer dood dan levend. Een van zijn linkervleugels was voor de helft weg en één van zijn poten hing nog maar amper aan zijn lijf. Gepakt door een kat, vanzelfsprekend. Samen met Waar, de melkboer, heb ik toen zijn poot zo goed en zo kwaad dat kon, gespalkt. Ik had dat vroeger nog gedaan, bij de duiven. Janneken is toen langzaam hersteld: eerst lag hij daar gewoon op zijn zij, achteraf ging hij rechtop zitten, tot hij later weer hele maal opknapte. Van toen af heb ik Janneken bij mij in huis genomen. In maart van dit jaar had een kat hem echter opnieuw te pakken. Maar nu had ik de dader herkend en ik en mijn buur Victor, hebben ze gewoon opgeknoopt. Het ging immers duidelijk te ver. Die kat permitteerde het zich zelfs in het hok van Janneken te komen slapen. Janneken, dat heeft Theö Van Praet me uit een boek genoteerd, is een manda rijneend. Kijk, hier heb ik het: Manda rijneend. Eend uit Oost-Azië. Bij het mannetje is de snavel karmijnrood; de kop is van boven donkergroen met blauwe schijn. De hals heeft twee witte ringen en een bruinrode kraag. De rug is bruin. De vleugels zijn vooral van onderen roodbruin. De vleugelveren, uitgezonderd buik en borst, wit en de staart grijs. De mandarijneend kan circa 45 cm lang worden. Het wijfje is grijs. Neen, Janneken bezorgt me absoluut geen last. Zijn eten, kippe- of duiven- mengeling, krijg ik hier van Jan en alleman uit de buurt. Vlak naast mijn livingraam heb ik hem in de tuin een hokje getimmerd, 's Avonds, het hangt ervan af hoe laat ik televisie kijk, roep ik hem en dan komt hij naar binnen en gaat hij altijd op zijn eigenste plekje liggen, vlak achter de keuken. Daar doet hij ook altijd zijn behoefte. Ik hoef de krant maar weg te nemen en alles is weer proper. Wanneer hij me 's morgens hoort begint hij met zijn poot tegen het raam aan te tikken, ik beweeg dan even het gordijn en meteen weet hij dat hij binnen mag. Heeft hij er zijn ontbijt opzitten, dan volgt hij me, al snaterend, tijdens he> opknappen van mijn huishoudelijke karweitjes en maakt hij me duidelijk dat Lebbeke. Janneken is een huisvriend geworden (G. Breckx) hij zin heeft in een wandelingetje. Sa men gaan we dan een frisse neus halen. Als een hondje loopt hij dan ^chter me aan. Tijdens de winter slaat hij zijn tenten op onder mijn salontafeltje. Vermist, maar opnieuw behouden thuis Een goeie week geleden was ik Janne ken bijna kwijt. De gehele buurt was in rouw. Achteraf ben ik er vast van over tuigd dat hij gewoon op vrijersvoeten is geweest. Tijdens onze ochtendwandeling op 18 juni is hij gewoon de beek ingewipt. En pret die hij toen beleefde! Hij sloeg met zijn vleugels dat het een plezier om zien was, maar plotseling was hij verdwenen. Ik heb hem toen nog geroepen, maar hij reageerde niet. Toen ik 's anderendaags thuis kwam vond ik volgend bericht op mijn deur gekleefd: Attentie Staaf! Janneken is terugbezorgd na 2 u. wer king. Door medewerking van: Julia (ontdekt) Maria (brood gegeven) Victor (gepakt) Gerardine Roger Odette Willy Pieë Staaf en zes andere geburen. Vertrokken op 18/6/86 om 9 u. Terugbezorgd op 19/6/86 om 8 u. Was ik toen tevreden! Tot in de Brug straat was hij gesukkeld. Daar werd hij toen opgemerkt. Met behulp van een houten plank die in de beek gelegd werd, bereikte hij toen weer vaste grond en is hij naar huis teruggekeerd. Omdat ik niet thuis was heeft één van de buren hem toen beetgepakt. Waren dat toestanden. De hele buurt stond in rep en roer. Ge kunt dat denken. Ik heb de mensen bedankt »heb ze getrak teerd op een portie Ttfèèm'. Iedereen was kontent. Toen wij Staaf en Janneken gingen opzoeken zat laatstgenoemde luilekker te genieten van de warme middagzon. Vlak naast een ijzeren bassin gevuld met water. Hij is bezig aan de rui, Zette Staaf uiteen. Maar hij ziet er al bij al nog zeer goed uit. En gelijk gaven we hem, want Janneken genoot zichtbaar par mantig van zijn eendenbestaan. Pierre Van Rassem AI enkele tgd loopt in Dendermonde een projekt basisedu- over de behaalde resultaten en katie waaraan verschillende verenigingen en organizaties de verwachtingen, hun medewerking verlenen. Ook KAV speelt daar gretig op in en brengt een aantal Wie over het projekt basisedu- lessen of kursussen die zich meer specifiek richten tot de katie meer informatie wenst en vrouwen. Dat wil dus zeggen ook tot vrouwen die geen lid meer specifiek dan over de ziin van KAV, maar die om een of andere reden geboeid kursussen die KAV voor zijn werden door het onderwerp. Een belangrijke voorwaarde ™^"m0g was de scholingsgraad: de vrouwen die niet langer dan riaat 0Jde Ves( M te Den twee jaar secundair onderwijs hebben gevolgd, kunnen in dermonde (052-22.04.00) en aanmerking komen voor de kursus basisedukatie. vragen naar Fabienne Sichien. Ook de mensen van het pro- Uiteenlopende tema's Volksontwikkeling. Kursisten Jekt basisedukatie Dender- Het iaar was noe maar nas en les8evers mt alle projekten monde zullen je graag te tw^onnen.^T KAV lanceerde basisedukatie in Waande- Xtóa«°on heu^d^S zijn «Doe-mee» kursussen. Op ren kwamen daar bij elkaar om «gegnaat 0P hetzelfde adres ■«•hillenH» nlantw-n zich voor te stellen en te praten (052 22.42.19). t spoorwegstation werd zaterdag II. overgegaan tot de dele inhuldiging van een nieuwe pendelparking, gele achter het stationsgebouw en gelegen op het grondge- van St. Gillis. iJ Lammertijn, direkteur van de NMBS-groep Gent fungeer- ie als gastheer voor de talrijke jenodigden. Ir. Lammertijn vees tijdens zijn gelegenhcids- oespraak op het feit dat Den- termonde uitstekend is gele ten voor het spoorwegverkeer. ii een straal van 30 km zijn die belangrijke spoorwegsta- ions bereikbaar. Per dag no- eert de NMBS te Dendermon- le circa 10.000 reizigers en vorden voor het vervoer van neestal pendelaars 145 reizi- terstreinen ingezet die be diend worden door 175 werk nemers. Tijdens het laatste de cennium werden te Dender monde ettelijke honderden miljoenen besteed o.a. voor de elektrificatie, het installeren van een nieuwe seinpost, de modernste van de beide Vlaan deren en nu last but not least het aanleggen van een nieuwe pendelparking op een opper vlakte van 5.000 m2 die plaats biedt voor 214 auto's, 250 fiet sen en 20 bromfietsen. Burge meester Cool van zijn kant dankte de NMBS voor dit lo venswaardig initiatief. «De pendelaars zullen de NMBS voorzeker dankbaar zijn ver mits een maksimale oplossing werd gevonden voor een grote behoefte. Vooral de werkne mers uit de deelgemeente St. Gillis en dezen uit Denderbelle krijgen hiermee een uitsteken de dienstverlening aangebo den» aldus burgemeester Cool. Gemeenschapsminister Jan Lenssens kreeg de eer toege wezen het traditionele lint door te knippen onder het spe len van de tonen van het va derlands lied door de muziek kapel van de stedelijke brand weer die nog steeds geen benul heeft dat ook een officiële Vlaamse Leeuw bestaat. vier verschillende plaatsen werden die gegeven. Een vast lessenpatroon was er niet. De tema's werden door de deel neemster zelf gekozen zodanig dat ook de meest verscheiden onderwerpen aan bod kwa men: het invullen van allerlei officiële dokumenten, alles Waarom over de gezonde voeding, een geen lid manier van leven, praten ver- Vlaams gemeentefonds, de standig winkelen, en vul het Vlaamse afdeling van de Vere lijstje maar verder aan. niging Belgische Steden en Ge- endermonde. Ingenieur Lammertyn in gesprek met onder meer burgemeester Cool fo/o Piet Hermans) »u Dendermonde Beul die stelt dat de benade- worden van het ling van de Vlamingen in het Gemeentefonds slechts een as- pekt is van de hele zaak. Om die onrechtvaardigheid nu De lessen zelf omvatten geen meenten? Die vraag stelde tegen te gaan, wordt gewerkt ellenlange droge uiteenzetting. VU-raadslid Lutgart De Beul aan de invoering van een Daaraan hebben de kursisten op de jongste gemeenteraad in Vlaams Gemeentefonds. Een niets. Vandaar dat men zoveel Dendermonde. Alle gemeen- motie die de oprichting van mogelijk vanuit een konkrete teraadsleden hebben van deze een dergelijk fonds voorstaat situatie vertrekt. Vlaamse afdeling en van het zou dan ook welgekomen zijn, Waren de «Doe-mee» lessen Overlegcentrum van Vlaamse aldus de VU woordvoerster nogal uiteenlopend en breed Verenigingen een brief ont- die zei te mogen hopen dat de van onderwerp, de kursussen vangen waarin wordt aange- Vlaamse meerderheid in het «vrouwen leren bij rond...» drongen op een toetreding. De nationaal parlement haar spitsen zich eerder toe op een, bedoeling is zonder meer dui- meerderheid zou omzetten in op voorhand bepaalde inhoud, delijk: het huidige systeem van Vlaamse macht om dat doel te In april van dit jaar werd be- Gemeentefonds wordt vervan- bereiken, gonnen met liefst 12 kursus- gen door een fonds voor Burgemeester Cool ver- sen. Men had de keuze: Ne- Vlaanderen. Daardoor zou klaarde, na een schorsing die derlands, Frans, Kommunika- men Voor alle Vlaamse steden door OW raadslid De Cock tie. De lessen werden op uit- en gemeenten een rechtvaardi- was aangevraagd, dat de meer- eenlopende tijdstippen gege- ger en financieel ook gezonder derheid de stemming over deze ven: in de voor- of namiddag systeem kunnen op punt zet- motie wenste te verdagen om of 's avonds. Ook op verschil- ten. Hoe dat komt? Gewoon ze dan naar voor te brengen op lende dagen. Een kursus uit dit omdat tot op heden een deel de bijeenkomst van 31 juli. pakket duurde 20 weken. Tien van de personenbelastingen bijeenkomsten in de maanden van Vlaanderen naar Wallonië april, mei en juni en een nieu- worden overgesast. we reeks van 10 lessen start in Een situatie die niet normaal september. De kursus is vooral is, aldus raadslid De Beul die bedoeld om datgene aan te heeft laten berekenen dat de leren wat men graag had gewe- Vlaamse gemeenten slechts ten, wat ergens anders te moei- 52% van de te verdelen ii lijk wordt aangeboden en wat komsten krijgen van het Natio- men onmiddellijk kan ge- naai Gemeentefonds, daar bruiken. waar Vlaanderen 60% van de Een derde' reeks lessen is «bij- bevolking uitmaakt. Dat bete leren is...... Deze reeks lessen kent ook 60% bel was er op gericht om op vlotte manier van en aan el- berekeningen, betaalt het Ge- laats van de Kapellebuurt hun kaar iets te leren door vooral meentefonds 6.411 fr. aan een 3ö jc>99'n9 °P zondag 6 juli, veel samen te doen. De lessen Vlaamse gemeente uit, waar start van de 4 km om 15 uur en zijn eigenlijk een leren zichzelf dat bedrag 8.469 fr. voor Wal- do 10 km start om 15.30 u. ontdekken en herontdekken lonië bedraagt. Dat is een ver- Start en aankomst Volkshuis, van eigen mogelijkheden. Bij schil van 2.058 fr. Geen peul- Kouter 81, Zele. die belangrijke stap wordt men schil dus. Dat komt er volgens Kleedkamers Sporthal De Ze- begeleid door een groep van mevrouw De Beul zonder v©n, Koevliet, Zele. mensen die precies in eenzelf- meer op neer dat aan Vlaande- Inschrijving 60 fr. de situatie verkeert. ren enkele miljarden worden Elke deelnemer die zijn wed- Een kursus die van de deelne- onthouden waarop het even- strijd uitloopt krijgt een prach- mers heel wat waardering mee- wel recht heeft gezien zijn gro- ÜQ aandenken en neemt deel kreeg. te bijdrage in de financiering aan een gratis tombola met Op 21 juni werd in Antwerpen van de staat. De Vlamingen prachtige prijzen, een deelnemersdag georgani- houden dit land financieel 1 *~u zeerd door het Centrum voor overeind, zegt mevrouw De De WF-afdeling Dendermonde - WF stelt voor Vlaamse Vereniging voor Familiekunde - heeft voor zijn leden en alle geïnteresseerden in de genealogie een interessant jaarprogramma samengesteld. Maandelijks wordt een aktiviteit gepland. Alle aktiviteiten van WF-Dendermonde hebben trouwens plaats - indien niet anders vermeld - op de tweede donderdag van de maand, in de schepenzaal van het Stadhuis te Dendermon de, telkens om 20 u. Jaarprogramma Donderdag 11 september: les oud schrift onder leiding van de h. Paul Behets sekretaris WF-Mechelen. Donderdag 9 oktober: voordracht met dia's over «Kwar tierstaten» door René De Clercq, gouwvoorzitter WF - Oost-Vlaanderen Donderdag 13 november: les oud schrift, o.l.v. de h. Paul Behets. Donderdag 11 december: voordracht met dia's over «Pen ningkohieren als genealogische bron», door Leo Pée, licentiaat geschiedenis, leraar en redakteur van de Oud heidkundige Kring van het Land van Dendermonde. Donderdag 8 januari: les oud schrift o.l.v. Paul Behets. Donderdag 12 februari: voordracht over «Het kerkarchief als aanvullende genealogische bron» door René Van Assche, voorzitter van de WF-afdelingen Aalst en Den dermonde. Donderdag 12 maart: les oud schrift o.l.v. Paul Behets. Donderdag 9 april: voordracht over «Familiegeschiedenis: familie of geschiedenis?« Normen voor een goede uitwer king van de familiegeschiedenis, door Herman Van Ister- dael, Dr. in de geschiedenis, verbonden aan het Rijksar chief te Ronse, ondervoorzitter van de Geschiedkundige Vereniging «Het Land van Aalst«. Donderdag 14 mei: les oud schrift, o.l.v. Paul Behets. Donderdag 11 juni: voordracht over «Het belang van het notariaat voor de familiekundige», door Albert Clabots, erevoorzitter WF-Aalst. Wie interesse voelt voor de familiekunde kan voor infor matie terecht op volgende kontaktadressen: voorzitter René Van Assche, Weggevoerdenstraat 8, bus 1. 9330 Dendermonde, 052-22.25.14, en sekretaris Jozef Verhae- gen, Krijgshof 2, bus 145, 9330 Dendermonde, 052- 21.87.66. Pierre Van Rossem J.S. Zele organiseert in sa- Iers per inwoner, zSÏ)lijkt uit menwerking met de hande- De jogging telt als Sport-is-Tof aktiviteit van Bloso. Hamme. Oude ambachten in Moerzeke. Het vlas werd er nog gehekeld zoals vroeger (vh)

De Voorpost | 1986 | | pagina 7