Worden krotwoningen afgebroken in Aalst? en avond 'mens-erger-je-niet' snerken aan Moorselbaan parkeerplaatsen, gevaar, periode Parochiaal Centrum Nieuwerkerken in feeststemming «De Eenheid» tegen Sint-Annaplan Jeugdhappening te Serskamp Honderd jaar stedelijk zwembad in Aalst HAK start «Anders Werken» letwerk-kwistornooi Dat de Moorselbaan aan een grondige beurt toe is, is een waarheid als een koe. De bewoners staken inderdaad rteds zelf, met beperkt sukses, de handen uit de mouwen eo zijn van de noodzakelijkheid dus ten stelligste over tuigd. Nu het ogenblik van realisatie nadert, wordt echter her en der gesteigerd. Te meer omdat ook de Dender- g 01 mondsesteenweg gedeeltelijk afgesloten is. En bovenop is ütWi je Moorselbaan naast een belangrijke invalsweg van AjFahiintjesdorpen - in de jongste gemeenteraad betiteld als 71 "ons Oostblok" - zelf een valabel handelscentrum. Bedoeling hersteld kan worden. Dit zou Er komt een nieuwe riole- dan de hinder voor handel en .jg volgens het Totaal-Riole- nijverheid tot een minimum nngsplan, het wegdek wordt beperken. "Een kaboutertje •staj Ttmieuwd en de voetpaden die het allemaal zonder enige jepast waar mogelijk. De hinder op één nacht zou uit- lande riolering voldoet voeren heb ik nog steeds niet niet meer en is in slechte staat, in mijn bezit", zegt de schepen Het wegdek zelf is versleten en die dergelijk gadget echter wel met meer herstelbaar en de graag in ontvangst zou willen voetpaden zijn voor meer dan nemen. Het hele projekt wordt de helft van het totale tracé in geraamd op 14.711.620 fr. zeer slechte staat en soms ns smaller dan één meter. Een waslijst problemen □ntf De voorziene riolering Danny Denayer (VU) wor- n T wordt een belangrijke verbin- stelt echter in dit verband burp ding tussen het rijkswegennet (ook) met een aantal proble- ter hoogte van het O.L.V.zie- men. Hij stelt dat een aantal kenhuis en de koliektor van de parkeerplaatsen zal verloren giijjtchteroever. gaan en zegt dat het hele ge- Het nieuw wegdek in KWS bied vroeger een "moeras" was al minimaal 5,5 m. breed zijn en dat de ondergrond uit tussen de greppels en de par- "kwelm" bestaat, grond waar- kings 2,2 m. breed. In de tota- uit water opsijpelt. Wanneer liteit van het projekt zou het het grondwaterpeil op 1,60 m. v aantal parkeerplaatsen zelfs ligt volgens opmetingen door verhogende stadsdienst doch bij andere De uitvoeringstermijn be- bouwwerken zou zijn vastge- ^draagt 80 werkdagen. Aanwe- steld dat er reeds op 90 cm e dd^heid van z'Jstraten maakt water is heeft Denayer proble- iet mogelijk het werk te fase- men. De huidige riolering op bew ren waarna het verkeer telkens 90 cm heeft volgens Denayer, vermits vervaardigd in poreuze baksteen, een drainerende in vloed. Hij vreest als die weg genomen wordt dat er kans is op verzakkingen om nog niet te spreken van instortingen. De nieuwe riolering zal die drainerende funktie niet heb ben. Maar als die nieuwe riole ring er dan toch zou komen vraagt Denayer speciale be scherming van de kelders die nu droog zijn maar waarvoor hij begint te vrezen. Ook over de termijn heeft de interpel- lant vragen. Beginnen na de vakantie noemt hij gevaarlijk. De minste onvoorziene om standigheid in deze periode kan katastrofaal zijn en het werk voor de hele winter af remmen. Hij denkt dat het werk dan wel een of anderhalf jaar zou kunnen in beslag ne men. "En een slijtlaag mag tijdens de winter niet worden gelegd." Voor de plaatselijke middenstand kon het wel eens een ernstige slag worden. De nayer stelt dan ook voor de werken nè de winter aan te vangen. In de Moorselbaan zouden veel mensen ongerust zijn. Repliek Schepen De Maght zegt het allemaal eens te zullen herha len wat op de kommissieverga dering waar Denayer niet aan wezig was, in het lang en in het breed werd gezegd. "We wor den het slachtoffer van het ku- muleren van een gemeen- teraads- met een OCMW-man- daat door Danny Denayer", zegt Lambert Van de Sijpe. Anny De Maght zegt dat die problemen besproken werden en dat er drie voorontwerpen waren die telkens werden aan gepast. Wat betreft het aantal par keerplaatsen werd gesteld dat in het smalste gedeelte van de Moorselbaan er 13 behouden blijven en zulks langs de kant w^ar er het minst winkels zijn. Er werd trouwens gezorgd voor overstapwadden voor voetgangers. Hier is ook een parkeerplaats voor de bus voorzien. Daar is qua parkeren niets verloren, zegt de sche pen. Ook in andere %edeelten zou er geen verlies zijn. In de totaliteit zijn er zelfs nu 13 plaatsen meer vermits aan het gewezen slachthuis het aantal parkeerplaatsen van 55 tot 68 is opgetrokken. "Een doekje voor het bloeden", noemt De nayer dat. Wat betreft de drainerende funktie van de huidige riole ring vraagt de schepen zich af hoe zulks kan wanneer de wa tertafel zich op 1,60 m bevindt doch de oude riolering hoger ligt. Het poreus zijn van de huidige riolering zou trouwens in beide richtingen werken. Het water kan er in doch het kan er eveneens uit. En wan neer de riolering aangesloten wordt op de koliektoren die onder druk werken zou het water eruit spuiten... Wat betreft de duur van de werken stelt de schepen zich borg dat die binnen de 80 da gen zullen afgewerkt zijn. "U borg stellen voor iets wat ande ren moeten uitvoeren is een aangelegenheid niet zonder ri- siko", waarschuwt Edgard Hooghuys. Fasering Schepen De Maght zegt dat het werk in drie fazen zal ge beuren. Van aan de Slot- tot aan de Doolhofstraat, dan van de Doolhofstraat tot aan de Bergemeersenstraat en ten slotte tot aan de Albrechtlaan. Provokatie Wanneer werd gesteld dat Denayer de debatten nodeloos vertraagt en hem een en ander weinig vriendelijks wordt toe gestuurd, zegt hij niet te willen ingaan op provokaties. "Ik wil mijn eigen weg gaan. Ik wil als lid van de oppositie een kon- trolerende funktie uitoefenen en zal de taak die ik me zelf heb aangemeten niet loslaten." "Wat zou het zijn als we zulks allemaal eens moeten doen?", vraagt een spuiter. "De zitting duurt nu reeds tot lang na middernacht..." "Dat iets in een kommissie- vergadering reeds werd be sproken mag geen reden zijn om het ook niet op een open bare zitting te behandelen", zegt Danny Denayer terecht. Als het om belangrijke zaken gaat tenminste. Als men niet kan* beginnen omwille van de datum van een braderie, dan stelt Denayer voor dat met een andere wijk zou geruild worden. En dan is er nog de niet onbelangrijke kwestie van de verzekering. Wanneer er verti kaal schoeisel wordt geplaatst zou er volgens de deskundigen geen gevaar voor de huizen zijn. Het projekt wordt door de meerderheidspartijen goedge keurd. SP, VU en Duerinck onthouden zich. (L.H.) HAK? Hulp-, Advies, Kontakt- en Informatiecentrum kreeg van het Sociaal Fonds van de Europese Gemeen schap het fiat om te starten met een alternatieve beroeps opleiding voor laaggeschoolde langdurige werklozen. Dit projekt zal doorgaan in een reëel arbeidskader in het voormalig fabriekspand «Free Dress» in de Stoofstraat. Naast een werkopleidingsprojekt zal ook mettertijd Tele- shop-Meubelen er huisvesting vinden. De bedoeling is het te laten uitgroeien tot een volwaardig kringloopcentrum. Begonnen wordt alvast met «Anders Werken». Wie geïnteresseerd is in ervaringsgerichte beroepsopleiding die op 1 september start en zes maand duurt dient uiterlijk voor 10 oogst een aanvraag te richten aan HAK-Anders Werken, Sint-Maartensplein 2 te 9300 Aalst. Tel. 053- 70.38.88. Gelieve uw voorkeur voor werken aan elektri sche toestellen of aan fietsen mede te delen. In beide gevallen is computer voor stockbeheer, tekstverwerking, boekhouding voorzien. Uiteraard is het allemaal gratis en zelfs worden in het kader van de opleiding gedane kosten vergoed. Voorwaarden zijn wel tenminste 25 jaar zijn, langdurig werkloos, en laaggeschoold zijn. Slechts 30 stagiairs kunnen worden aanvaard. Wel zijn nog plaatsen vrij in het opleidend kader: mecani cien, elektriciens, fietsenmakers en iemand met een socia le opleiding die uitkeringsgerechtigde is. Solliciteren voor 15 juli a.u.b. Velen schonken reeds huishoudtoestellen of fietsen. Die zijn nog steeds welkom via Teleshop-Verastenstraat 2, tel. 053-78.61.73. Dit geldt zeker ook voor bedrijven met afgeschreven materiaal of werktuigen. Zowat alle organisaties die zich bezig houden met kulture- le sociale godsdienstige, liefdadige en opvoedkundige werking hebben het de jongste t(jd moeilijk om de financiële eindjes aan mekaar te knopen. Omdat het in deze t|jd ook niet meer kan om alle heil van de overheid en de in vele gevallen lege subsidiepot te verwachten heeft Nieuwerkerken de handen uit de mou wen gestoken. Er werd een VZW parochiaal centrum opgericht met de be doeling om al die onmisbare facetten van het dagelijkse le ven toch de nodige geldelijke armslag te geven. Onder het motto 'samen sterk' worden een aantal aktiviteiten gepland, die zich tijdens het eerste weekend van de maand juli zullen afspelen in de feest tent die achter de kerk van Nieuwerkerken staat opge steld. Het programma ziet eruit als volgt: Op 5 juli is er bal met de streekvedette Paul Roelandt. Paul die van Denderhoutem is, mag zich al jaren een vaste waarde noemen in de Vlaamse showbuss. Eén van de hoogte punten uit zijn karrière was zeker wel toen koningin Fabio- la hem in haar interview met Lutgart Simoens via BRT2 destijds vermelde en zelfs een plaatje van Paul aanvroeg. Een eer die slechts weinig vlaamse zangers beschoren was tot nog toe. Tijdens datzelfde bal is er ook een optreden van Anton Pe ters. Deze rots uit het Vlaamse teater en amusementswereldje is altijd goed voor een flinke portie gezonde schaterlach. Anton is een vakman die men in het Aalsterse nog slechts heel zelden aan het werk zag. Op zondag 6 juli speelt de VZW parochiaal Centrum dan in op een rage die vanuit Ne derland naar hier is overge waaid, maar die ook hier ga rant staat voor een berg suk ses. Vanaf 14.30 uur is er in de feesttent namelijk een grootse play-backshow. De fans van Hennie Huysman en die lopen er in Vlaanderen bij duizenden mogen zéker niet afwezig blijven. In de zaal Volkskring zijn tij dens het hele weekend ook de andere ingrediënten van een echt Vlaams volksfeest aan de orde: snackbar, bodega, en ijs- salon. Allen daarheen natuurlijk. SP-raadslid Roger D'Hondt wilde via èen interpellatie in de gemeenteraad vernemen welk gevolg werd gegeven an aan de besluiten opgemaakt door de inspektie van de stad en van de provincie i.v.m. veiligheid en gezondheid van burgers in krot- en ongezonde woningen. Interpellant ging de dossiers nakeken en stelde vast dat «in de overgrote meerderheid de beslissingen van burgemeester procinciale inspektie of het ministerie van volksgezondheid niet wer den uitgevoerd». :one \dst. Palugama mocht dit keer de vragen stellen (a) 'aai! net 'orig jaar, na de avond georganizeerd door Bedtwerk, lag et jonge Aalsterse kwistornooi helemaal in puin en het zek< is toen alleen dankzij de goede wil van de topploegen dat eB 'erk 1985 nog het einde haalde. Enkele ploegen len het toen echter voor bekeken en bijvoorbeeld olgend Jaar Beter, de ploeg had de eerste twee edities op ur naam geschreven, verschenen niet meer in de eerste sch strumeditie. Jda iar kijk, het tornooi liep vlot Afgelopen vrijdag echter liep d0" i zowel ploegen als toeschou- het toch weer mis toen nieuw- "del 15 k'eken tevredcn. Nergens komer Alstonspast het tweede n KUf' ncr8ens ongenoegen, deel van de avond de nek om- SP" Aalsters kwisgebeuren zat wrong. De organisator had het l-cr' Kr op de goede lijn. over een kwis met de nadruk op parate kennis maar hij le verde arrogant werk, werkte iedereen op de zenuwen en met het reglement werd geen rekening meerNgehouden, een sportvraag bijvoorbeeld zat er niet eens bij. En dan was het ontzettend moeilijk, tien van de vijfentwintig vragen werden niet of slechts door één ploeg beantwoord. Maar ja, wat wil je: «welke Russische schrijf ster huwde op zeventien met een zestigjarige Russische ge neraal» (Anna Plawatski) of «wie komponeerde de Ray- mondouverture» (Ambroise Thomas)... men kon met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid voorspellen dat niemand het antwoord zou ge ven. Alstonspast bleef verder eenzijdig met meer dan de helft van de vragen over de kommunistische invloedsfeer met als resultaat dat men voor stelde de heren en dames kwis- masters een enkele reis Siberië geschenk te geven. Bij dat alles zou men haast vergeten dat Palugama het voortreffelijk deed bij de eer ste 25 vragen: gewikt en gewo gen, korrekt... zoals elke kwis- ser graag het werk ziet. Vragen als Sriestuiversopera, het Franse Aquitanië en AVRO's 'Ontdek je plekje' liggen goed in kwiskringen. De avond ging naar VOK- Moorsel, de ploeg bewees ook voorgaande jaren steeds weer als de beste ploeg uit modder- kwissen te komen. De kloof die de titelhouders uitbouwden op Opba en Fiasco brengt VOK-Moorsel nu pas echt ste vig op kop. Een geweldige avond dus voor de ploeg van Willy Pieters die na de avond van Fiasco zeker de vakantie als leidersploeg inkan. KNOK en Asdammen moeten van avond hun laatste kansen op de titel maar niet uit handen geven. Hugo Aerts De avondstand: 1. VOK 100 p., 2. Opba 90 p., 3. Fiasco en Aad Gaad 82 p., 5. Koeskoes 79 p., 6. KNOK 76 p., 7. Asdammen 73 p., 8. Hoe grijzer, hoe wijzer 70 p., 9. Kwistetweernie 69 p., 10. Ossenboek 58 p., 11. FN-klub 52 p. Hij heeft de indruk dat de dossiers onafgewerkt zonder praktisch gevolg worden ge klasseerd. In andere gevallen zouden verslagen van politie en overheid niet gevolgd zijn door een besluit van de burge meester. Wat betreft krotwo ningen beperkt men er zich dikwijls tot een aantal admini stratieve formaliteiten. Inter pellant las wel in een brochure van de Nationale Maatschappij voor Huisvesting dat de burge meester de macht heeft recht streeks door middel van poli tiemaatregelen op te treden. Een gemeentelijk politieregle- ment zou daartoe zelf niet noodzakelijk zijn als het gaat om de openbare gezondheid te vrijwaren. Bij onvoldoende maatregelen kan de burger klacht neerleggen bij de ko ning. Maar als in sommige ge vallen sociale omstandigheden remmend zouden werken is er nog de wetgeving op de «Ver huis-, Installatie- en Huurtoe lage». De overheid betaalt dan het verschil tussen de huur van de ontruimde en die van de nieuwe woning en zulks tot maximaal 3000 fr. gedurende 3 jaar en vervolgens nog eens 3 jaar de helft ervan. Roger D'Hondt ziet dan ook geen ehkele reden om in de toe komst niet strenger op te tre den. Dat in het persoonlijk belang van bewoner of eige naar maar ook in dat van de gemeenschap. Wél uitgevoerd Burgemeester Uyttersprot zegt dat in 90% van de gevallen de besluiten wél uitgevoerd wor den. De burgemeester kan doen herstellen, doen afbre ken of afsluitingen doen plaat sen. In de keuze van de maat regelen moet er gelet worden op gezondheid en veiligheid. Maar afbreken kan enkel op basis van een verslag opge maakt door een architekt of zo de openbare veiligheid in het gedrang komt. De burgemees ter zegt normaliter zo nodig de afbraak te vorderen en te trachten die te doen uitvoeren. Wel kan aan dat besluit veran derd worden ingeval van her stelling of sanering. Weinig woningen die voor afbraak in aanmerking kwamen hebben dat lot niet ondergaan. Schepen Doorns stelt nog dat er onderscheid moet worden gemaakt tussen onveiligheid en onbewoonbaarheid. Dit laatste geval leidt niet dadelijk tot afbraak. LH Naar jaarlijkse gewoonte orga niseren de Serskampse Scouts en Gidsen een Vlaamse Ker mis tijdens het laatste weekend van augustus. Dit jaar openen zij op vrijdag 29 augustus met een jeugdhap pening. Op het programma staat dan een interverenigin- gen-kwis, voorbereid en geleid door de heer Roland Van Bo- gaert, 9-voudig winnaar en re cordhouder van de IQ-kwis, en een groot kampvuur, met een optreden van o.a. The Netwerkkwis. De kwisleider van hel Palugama team 4de laureaat* BelgS"?™: pioensch'ap playback. Alle jeugdverenigingen uit de omliggende gemeenten wor den van harte uitgenodigd om deel te nemen aan de jeugd happening en de kwis. Van elke jeugdbeweging wordt een kwis-ploeg verwacht van 4 per sonen. Inschrijven is gratis en er zijn prijzen voor alle deelne mende verenigingen. Inschrij ven kan schriftelijk of telefo nisch (en liefst zo snel moge lijk) bij Jan Artois, Nieuw- straat 59, 9209 Serskamp (tel. 091/69.08.80) of bij Wouter Droesbeke (tel. 091/69.36.31). Ooit hoorde ik van Louis Verbeeck een liedje waarin hij zong: D'er staat een krokus in mijn tuin En ik weet niet hoe hij er gekomen is» Parafraserend op de tekst van deze bekende Vlaamse kunstenaar zou ik willen schrijven: D'er staat een pistus op mijn vensterbank, maar ik weet hoe hij er gekomen is. Nu zie ik de lezer de wenkbrauwen al fronsen of ophalen en zich afvragen of ik getikt ben. Wat voor pure nonsens is dat nu? Het is best mogelijk dat ik getikt ben niets is uitgesloten maar toch niet om dat wat ik hierboven neerpen. Zo meen ik het althans te zien. Kijk, Louis Verbeeck ziet een krokus in zijn tuin en iedereen weet wat een krokus is. Bij mij staat een pistus op de vensterbank, maar niemand weet wat een pistus is. Louis Verbeeck weet niet waar die krokus, die iedereen kent, vandaan komt. Ik daarentegen weet waar die pistus, die niemand schijnt te kennen, vandaan komt. Voel je 't verschil en door 't verschil de verwantschap? Misschien ben je wel nieuwsgierig om te weten wat een pisms is en waar hij vandaan komt? Ik kan natuurlijk niet a zeggen zonder b te zeggen. Je begrijpt, ik ben zo maar niet begonnen over die pistus op m'n vensterbank om er dan plots over op te houden en je op je honger te laten. Welnu, die pistus komt van mijn goede vriend Hubert Pisane. Hij bezit er immers van dat soort. Hij weet dat mijn vrouw van bloemen en planten houdt en daarom zei hij me onlangs dat hij mooie pistussen bezat en.dat wanneer ik een scheut wenste ik er een kon krijgen. Om me te overtuigen een scheut mee te nemen, voerde hij me mee naar zijn pistussen. Ook bij hem stonden ze op de vensterbank. Met een ietwat breed gebaar wees hij ze aan en zei: 'Kijk, daar staat er één!' Ik zag wat voor mij een kaktus was en replikeerde, wellicht een beetje betweterig: 'Maar dat is een kaktus!' Neen! Neen! Kwam vlot het antwoord. Dat is een pistus. En dat is heel iets anders. Welk verschil is er dan, vroeg ik, tussen een kaktus en een pistus? Ziet ge 't verschil niet? Neen, want anders zou ik het niet vragen... Web als ge 't verschil niet ziet, dan ga ik het ook niet uiteenzetten, want dat verstaat ge toch niet. Ik heb een scheut meegenomen en. Bij mij staat er nu een pistus op de vensterbank. Hoewel ik het verschil niet weet tussen een pistus en een kaktus. Aan Hubert moet ik het niet vragen, hij wil het me niet zeggen. Misschien heeft iemand anders meer geluk. Ik zou zeggen, loop eens aan bij Pisane en vraag hem eens het verschil tussen een 'pis-tus' en een 'kak-tus' Pierre Van Rossem De raad van bestuur van de vzw Solidariteitsfonds is ver ontwaardigd over het onmen selijk «St.-Annaplan» dat op de bevolking is losgelaten. Niet alleen worden daarin nog maals de zwaksten, de sociaal verzekerden, de jongeren, de vrouwen, de zieken, de werk lozen, de gehandikapten, de openbare dienstverlening, de jonge moeders, zelfs de fami lieleden van overledenen, de gepensioneerden op een bij zonder brutale manier «ge pakt» maar terzelfdertijd blij ven, ook andermaal, de grote fraudeurs, de kapitaalvluch ters, de financiële instellingen, de vennootschappen, holdings en multinationals totaal buiten schot, aldus de raad van bestuur. Men verwerpt met klem het Pinksterplan in het algemeen en de maatregelen die de ver zekerden en de werking treffen in het bijzonder, te weten: de afschaffing van de begrafenis uitkeringen, de afbouw van de bijkomende vergoeding op de bevallingsrust, de verminder ing van de minimumuitkering voor samenwonenden, de af schaffing van de rijkstoelage voor de vrijwillige ziekteverze kering, het remgeld op techni sche prestaties, de zoveelste blokkering van de administra tiekosten van de verzekerings instellingen, het niet-terugbe- talen van de S-diensten, het snoeien in de toelagen voor midervaliden, enz. LH Bij de viering «100 jaar stede lijk zwembad te Aalst» hoorde in de belfortzaal een merk waardige foto-tentoonstelling «Aqua-Art» maar tevens een wedstrijd in het zwembad zelf. Kinderen konden er terecht met een tekening waarbij ze hun visie moesten schetsen hoe ze het zwembad zien in het jaar 2000. Voor de jury werden twee kunstenaars en twee leraars te kenen (basis- en lager secun dair onderwijs) aangesteld. Hierbij dan de uitslag van de gelukkigen geselecteerd uit niet minder dan 350 inzen dingen. 1. Kinderen van 6 tot 10 jaar haalden een eervolle vermel ding: Monsieur Serge, De Smet Joost, Joos Heidi. Zij mogen hun prijs komen afhalen. Haalden een onderscheiding: De Smet Marianne, Gorszyns- ki Jan, Van Den Berghe Na thalie. Laureaat werd: Karolina Men- schaert. 2. Kinderen tussen 11 en 16 jaar Eervolle vermelding: Kortram Afra, Wijns Michel, Jacob Ne- le, Vermeir Tom, Joos Wou ter, Van Impe Dave. Onderscheiding voor: Van Holsbeeck Ann, Van Durme Nancy, Spinette Michaela. Laureaat Bronselaer Olivier. Sportschepen Gilbert Bourlon kon nog mededelen dat de werkjes van beide laureaten in kleur zullen worden opgeno men in «Piscines Frangaises», het grootste zwembadmaand blad ter wereld dat een specia le afgevaardigde naar Aalst stuurde. LH De Voorpost - 4.7.1986 - 9

De Voorpost | 1986 | | pagina 9